mate-calc 1.25.0 - en to nds translation catalogue (20 entries)

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
nds: Spieker

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
nds: Hoger Text

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
nds: Deper Text

en: _Cancel
nds: _Avbreken

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
nds: _Infögen

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
nds: Instellens

en: _Close
nds: _Sluten

en: Show History
nds: Historie opwiesen

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
nds: Vun alleen

note: View menu
en: _View
nds: _Ansicht

note: Help menu label
en: _Help
nds: _Hölp

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
nds: _Inholls

en: _Copy
nds: _Koperen

en: _Paste
nds: _Infögen

en: _Undo
nds: _Torüggnehmen

en: _Redo
nds: _Wedderholen

en: _Preferences
nds: _Eegenschapten

en: _Quit
nds: _Sluten

en: _About
nds: _Över

en: Inches
nds: Inche
