mate-calc 1.25.0 - en to ne translation catalogue (40 entries)

en: Clear
ne: खाली गर्नुहोस्

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
ne: स्मृति

en: Undo
ne: पूर्वस्थितिमा फर्काउनुहोस्

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
ne: क्रमगुणन

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
ne: सुपरस्क्रिप्ट

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
ne: सबस्क्रिप्ट

en: _Cancel
ne: रद्द गर्नुहोस्

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
ne: भविष्यको मान

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
ne: शर्त

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ne: दर

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
ne: वर्तमान मान

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
ne: भुक्तानी

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ne: घुसाउनुहोस्

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
ne: क्यारेक्टर:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ne: प्राथमिकताहरू

note: Title of main window
en: Calculator
ne: गणकयन्त्र

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ne: अंकगणितीय, वैज्ञानिक वा आर्थिक गणनाहरू कार्यसम्पादन गर्नुहोस्

en: Show History
ne: इतिहास देखाउनुहोस्

en: No sane value to store
ne: भण्डारण गर्न सन्तुलित मान छैन

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
ne: विकृत अभिव्यक्ति

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
ne: वैज्ञानिक

note: Calculator menu
en: _Calculator
ne: गणकयन्त्र

note: View menu
en: _View
ne: दृष्य

note: Help menu label
en: _Help
ne: मद्दत

note: Basic menu label
en: _Basic
ne: आधारभूत

note: Advanced menu label
en: _Advanced
ne: उन्नत

note: Financial menu label
en: _Financial
ne: आर्थिक

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
ne: सामग्री

en: _Copy
ne: प्रतिलिपि गर्नुहोस्

en: _Paste
ne: टाँस्नुहोस्

en: _Undo
ne: पूर्वस्थितिमा फर्काउनुहोस्

en: _Redo
ne: रिडू गर्नुहोस्

en: _Preferences
ne: प्राथमिकता

en: _Quit
ne: अन्त्य गर्नुहोस्

en: _About
ne: बारेमा

en: Inches
ne: इन्च

en: Millimeters
ne: मिलिमिटर

en: Celsius
ne: सेल्सियस

en: Kelvin
ne: केल्भिन

en: Volume
ne: भोल्युम
