mate-calc 1.25.0 - en to nl translation catalogue (380 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
nl: Ontbinden in factoren

en: Clear
nl: Leegmaken

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
nl: Wetenschappelijke exponent

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
nl: Geheugen

en: Undo
nl: ⤺

note: Accessible name for the store value button
en: Store
nl: Opslaan

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
nl: Omgekeerde waarde

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
nl: Factoren

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
nl: Absolute waarde

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
nl: Afkooptermijn

en: _Cancel
nl: _Annuleren

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
nl: _Berekenen

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
nl: Berekent het aantal perioden met samengestelde interest dat nodig is om een investering vanaf de huidige waarde naar de toekomstige waarde te brengen, bij een vast rentepercentage per periode.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
nl: Periodieke _rente-ratio:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
nl: _Toekomstige waarde

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
nl: Huidige _waarde:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
nl: Dubbele degressieve afschrijving

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
nl: Berekent het afschrijvingsbedrag van activa over een bepaalde termijn volgens de ‘Double-declining balance’-methode.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
nl: _Looptijd:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
nl: _Periode:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
nl: K_osten:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
nl: Toekomstige waarde

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
nl: Aa_ntal perioden:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
nl: Berekent de toekomstige waarde van een investering op basis van een reeks gelijke betalingen bij een discontopercentage over het aantal betalingstermijnen in de periode.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
nl: _Periodieke betaling:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
nl: Bruto-winstmarge

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
nl: Berekent de verkoopprijs van een product, gebaseerd op de productie kostprijs en de gewenste brutowinstmarge.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
nl: _Marge:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
nl: Periodieke betaling

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
nl: Berekent de periodieke aflossing van een lening waarbij de betalingen aan het einde van elke periode plaatsvinden.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
nl: _Termijn:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
nl: _Kapitaal:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
nl: Huidige waarde

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
nl: Berekent de huidige waarde van een investering op basis van een reeks van gelijke betalingen contant gemaakt tegen een periodieke rente over het aantal betalingstermijnen binnen de termijn.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
nl: Periodieke rente-ratio

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
nl: Berekent het periodieke rentepercentage dat nodig is om een investering te verhogen tot een toekomstige waarde, over het aantal samengestelde perioden.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
nl: Lineaire afschrijving

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
nl: _Kosten:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
nl: _Restwaarde:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
nl: Berekent de lineaire afschrijving van activa voor een periode. De lineaire methode van afschrijving verdeelt het af te schrijven kosten gelijkmatig over de gebruiksduur van een actief. De levensduur is het aantal periodes, meestal jaren, gedurende welke een actief wordt afgeschreven.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
nl: Jaarcijfers afschrijvingen

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
nl: Berekent de afschrijving op een activa voor een bepaalde periode van tijd, met behulp van de jaartelling-cijfers-methode. Deze methode van afschrijven verhoogt het tempo van de afschrijvingen, zodat meer afschrijvingskosten in eerdere perioden dan in de latere plaatsvindt. De levensduur is het aantal periodes, meestal jaren, gedurende welke een activa wordt afgeschreven.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
nl: Betalingstermijn

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
nl: Toekomstige _waarde:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
nl: Berekent het aantal betalingstermijnen die bij een periodieke rente nodig zijn om, gedurende de looptijd van een gewone lijfrente, een toekomstige waarde bijeen te brengen.

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
nl: Dda

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
nl: Tw

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
nl: Termijn

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
nl: Ja

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
nl: La

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
nl: Ontladingstijd

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
nl: Hw

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
nl: Pbt

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
nl: Bwm

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
nl: Tekencode invoeren

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
nl: _Invoegen

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
nl: _Teken:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
nl: Shift links

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
nl: Shift rechts

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
nl: Teken invoegen

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: _Close
nl: Sl_uiten

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
nl: _Hoekeenheid:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
nl: Getal_opmaak:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
nl: Woord_grootte:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
nl: Achterliggende _nullen tonen

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
nl: _Duizendtal scheidingstekens tonen

en: MATE Desktop calculator
nl: MATE Bureaublad-rekenmachine

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
nl: MATE Calc is een krachtige grafische rekenmachine met financiële, logische en wetenschappelijke standen. Hij gebruikt een meervoudig precisiepakket voor zijn berekeningen om een hoge mate van accuraatheid te bereiken.

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
nl: MATE Calc is een vork van GNOME Calc en maakt deel uit van de MATE-werkomgeving. Als u meer wilt weten over MATE en MATE Calc, bezoek dan de webpagina van het project.

en: MATE Calculator
nl: MATE Rekenmachine

note: Title of main window
en: Calculator
nl: Rekenmachine

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
nl: Rekenkundige, wetenschappelijke of financiële berekeningen uitvoeren

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
nl: calculator;MATE;wetenschappelijk;rekenmachine;financieel;berekeningen;

en: Accuracy value
nl: Nauwkeurigheidswaarde

en: The number of digits displayed after the numeric point
nl: Het aantal cijfers achter de komma

en: Word size
nl: Woordgrootte

en: The size of the words used in bitwise operations
nl: De lengte van de gebruikte woorden in bitsgewijze operaties

en: Numeric Base
nl: Grondtal

en: The numeric base
nl: Het grondtal

en: Show Thousands Separators
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen tonen

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
nl: Geeft aan of in grote getallen scheidingstekens voor duizendtallen moeten worden weergegeven.

en: Show Trailing Zeroes
nl: Achterliggende nullen tonen

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
nl: Geeft aan of de nullen na de komma op het scherm moeten worden weergegeven.

en: Show History
nl: Geschiedenis tonen

en: Shows all recent calculations
nl: Toont alle recente berekeningen

en: Number format
nl: Getalopmaak

en: The format to display numbers in
nl: De opmaak waarin getallen worden weergegeven

en: Angle units
nl: Hoekeenheden

en: The angle units to use
nl: De te gebruiken hoekeenheden

en: Button mode
nl: Knoppenmodus

en: The button mode
nl: De knoppenmodus

en: Source currency
nl: Bronvaluta

en: Currency of the current calculation
nl: Valuta van de huidige berekening

en: Target currency
nl: Doelvaluta

en: Currency to convert the current calculation into
nl: Valuta waar de huidige berekening in omgezet wordt

en: Source units
nl: Broneenheden

en: Units of the current calculation
nl: Eenheden van de huidige berekening

en: Target units
nl: Doeleenheden

en: Units to convert the current calculation into
nl: Eenheden waar de huidige berekening in omgezet wordt

en: UAE Dirham
nl: VAE-dirham

en: Australian Dollar
nl: Australische dollar

en: Bulgarian Lev
nl: Bulgaarse lev

en: Bahraini Dinar
nl: Bahreinse dinar

en: Brunei Dollar
nl: Bruneise dollar

en: Brazilian Real
nl: Braziliaanse real

en: Botswana Pula
nl: Botswaanse pula

en: Canadian Dollar
nl: Canadese dollar

en: CFA Franc
nl: CFA-franc

en: Swiss Franc
nl: Zwitserse frank

en: Chilean Peso
nl: Chileense peso

en: Chinese Yuan
nl: Chinese yuan

en: Colombian Peso
nl: Colombiaanse peso

en: Czech Koruna
nl: Tsjechische kroon

en: Danish Krone
nl: Deense kroon

en: Algerian Dinar
nl: Algerijnse dinar

en: Estonian Kroon
nl: Estlandse kroon

en: Pound Sterling
nl: Pond sterling

en: Hong Kong Dollar
nl: Hongkongse dollar

en: Croatian Kuna
nl: Kroatische kuna

en: Hungarian Forint
nl: Hongaarse forint

en: Indonesian Rupiah
nl: Indonesische rupiah

en: Israeli New Shekel
nl: Israëlische new shekel

en: Indian Rupee
nl: Indiase roepie

en: Iranian Rial
nl: Iraanse rial

en: Icelandic Krona
nl: IJslandse kroon

en: Japanese Yen
nl: Japanse yen

en: South Korean Won
nl: Zuid-Koreaanse won

en: Kuwaiti Dinar
nl: Koeweitse dinar

en: Kazakhstani Tenge
nl: Kazachstaanse tenge

en: Sri Lankan Rupee
nl: Srilankaanse roepie

en: Lithuanian Litas
nl: Litouwse litas

en: Latvian Lats
nl: Letse lats

en: Libyan Dinar
nl: Libische dinar

en: Mauritian Rupee
nl: Mauritiaanse roepie

en: Mexican Peso
nl: Mexicaanse peso

en: Malaysian Ringgit
nl: Maleisische ringgit

en: Norwegian Krone
nl: Noorse kroon

en: Nepalese Rupee
nl: Nepalese rupee

en: New Zealand Dollar
nl: Nieuw-Zeelandse dollar

en: Omani Rial
nl: Omaanse rial

en: Peruvian Nuevo Sol
nl: Peruaanse nuevo sol

en: Philippine Peso
nl: Filippijnse peso

en: Pakistani Rupee
nl: Pakistaanse rupie

en: Polish Zloty
nl: Poolse zloty

en: Qatari Riyal
nl: Qatarese rial

en: New Romanian Leu
nl: Nieuwe Roemeense Leu

en: Russian Rouble
nl: Russische roebel

en: Saudi Riyal
nl: Saoedische riyal

en: Swedish Krona
nl: Zweedse kroon

en: Singapore Dollar
nl: Singaporese dollar

en: Thai Baht
nl: Thaise baht

en: Tunisian Dinar
nl: Tunesische dinar

en: New Turkish Lira
nl: Nieuw-Turkse lire

en: T&T Dollar (TTD)
nl: Trinidad en Tobago-dollar

en: US Dollar
nl: US-dollar

en: Uruguayan Peso
nl: Uruguayaanse peso

en: Venezuelan Bolívar
nl: Venezolaanse Bolívar Fuerte

en: South African Rand
nl: Zuid-Afrikaanse rand

en: Error: the number of periods must be positive
nl: Fout: het aantal periodes moet positief zijn

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
nl: Gebruik:
      %s – Voer wiskundige berekeningen uit

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
nl: Hulp-opties:
      -v, --version                   Geef programmaversie weer
      -h, -?, --help                  Geef hulp-opties weer
      --help-all                      Geef alle hulp-opties weer
      --help-gtk                      Geef GTK+-opties weer

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
nl: GTK+-opties:
      --class=KLASSE                   Programmaklasse, zoals gebruikt door de vensterbeheerder
      --name=NAAM                     Programmanaam, zoals gebruikt door de vensterbeheerder
      --screen=SCHERM                 Te gebruiken X-scherm
      --sync                          X-aanroepen synchroon maken
      --gtk-module=MODULES            Aanvullende GTK+-modules laden
      --g-fatal-warnings              Alle waarschuwingen fataal maken

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
nl: Programma Opties:
      -s, --solve <vergelijking>          Los de opgegeven vergelijking op

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
nl: Argument --solve vereist een vergelijking om op te lossen

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
nl: Onbekend argument ‘%s’

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
nl: Het getal van Euler

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
nl: Onderschriftmodus [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
nl: Superschrift modus [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
nl: Wetenschappelijke notatie [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
nl: Optellen [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
nl: Aftrekken [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
nl: Vermenigvuldigen [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
nl: Delen [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
nl: Modulusdeling

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
nl: Aanvullende functies

note: Tooltip for the additional constant button
en: Additional constants
nl: Extra constanten

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
nl: Exponent [^ of **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
nl: Kwadrateren [Ctrl+2]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
nl: Faculteit [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
nl: Absolute waarde [|]

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
nl: Complex toegevoegd

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
nl: Wortel [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
nl: Vierkantswortel [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
nl: Logaritme

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
nl: Natuurlijke logaritme

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
nl: Sinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
nl: Cosinus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
nl: Tangens

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
nl: Hyperbolische sinus

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
nl: Hyperbolische cosinus

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
nl: Hyperbolische tangens

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
nl: Inverse sinus

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
nl: Inverse cosinus

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
nl: Inverse tangens

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
nl: Booleaans AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
nl: Booleaans OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
nl: Booleaans XOR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
nl: Booleaans NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
nl: Gehele deel

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
nl: Fractie

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
nl: Reële deel

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
nl: Imaginaire deel

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
nl: Begin groep [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
nl: Einde groep [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
nl: Bereken resultaat

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
nl: Ontbinden [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
nl: Scherm leegmaken [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
nl: Ongedaan maken [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
nl: Shift links [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
nl: Shift rechts [>>]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
nl: Dubbele degressieve afschrijving

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
nl: Financiële termijn

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
nl: Som van de jaarcijfers afschrijvingen

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
nl: Lineaire afschrijving

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
nl: Binair

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
nl: Octaal

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
nl: Decimaal

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
nl: Hexadecimaal

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
nl[0]: _%d locatie
nl[1]: _%d locaties

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
nl[0]: %d locatie
nl[1]: %d locaties

note: Tooltip for the round button
en: Round
nl: Afronden

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
nl: Bodem

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
nl: Plafond

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
nl: Teken

note: Tooltip for the c₀ component button
en: Velocity of Light
nl: Lichtsnelheid

note: Tooltip for the μ₀ component button
en: Magnetic constant
nl: Magnetische constante

note: Tooltip for the ε₀ button
en: Electric constant
nl: Electrische constante

note: Tooltip for the G button
en: Newtonian constant of gravitation
nl: Newtoniaanse zwaartekrachtconstante

note: Tooltip for the h button
en: Planck constant
nl: Planck-constante

note: Tooltip for the ｅ button
en: Elementary charge
nl: Elementaire lading

note: Tooltip for the mₑ button
en: Electron mass
nl: Electronmassa

note: Tooltip for the mₚ button
en: Proton mass
nl: Protonmassa

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
nl: Conversie-eenheid wisselen

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
nl: Herstelgeschiedenis leeg

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
nl: Geen geschiedenis om te herhalen

en: No sane value to store
nl: Geen geldige waarde om op te slaan

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
nl: Overloop. Probeer een grotere woordlengte.

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
nl: Onbekende variabele ‘%s’

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
nl: Functie ‘%s’ is niet gedefinieerd

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
nl: Onbekende conversie

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
nl: Onjuiste uitdrukking bij teken '%s'

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
nl: Ongeldige uitdrukking

en: Calculating
nl: Berekenen…

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
nl: Geheel getal nodig om te kunnen ontbinden

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
nl: Waarde kan niet bitsgewijs worden verschoven

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
nl: Weergegeven waarde is niet een geheel getal

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
nl: Graden

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
nl: Radialen

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
nl: Gon

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
nl: Automatisch

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
nl: Vast

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
nl: Wetenschappelijk

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
nl: Technisch

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
nl: Toon %d decimale _posities

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
nl: Kan hulpbestand niet openen

en: MATE Documentation Team
nl: Documentatieploeg van MATE

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nl: MATE Rekenmachine is vrije programmatuur; u kunt hem herverdelen en/of wijzigen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; hetzij versie 2 van die licentie, of (naar uw eigen keuze) enige nieuwere versie.

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
nl: MATE Rekenmachine wordt beschikbaar gesteld in de hoop dat hij nuttig zal zijn, maar ZONDER ENIGE GARANTIE; zelfs zonder de impliciete garantie van verkoopbaarheid of geschiktheid voor een bepaald doel. Zie de GNU General Public License voor meer bijzonderheden.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
nl: U zou een exemplaar van de GNU General Public License moeten hebben ontvangen samen met MATE Calculator; indien niet, schrijf dan naar de Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 Verenigde Staten van Amerika.

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
nl: Rekenmachine met financiële en wetenschappelijke modi.
    Gebruikt GNU MPFR %s en GNU MPC %s

en: About MATE Calculator
nl: Over MATE Rekenmachine

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
nl: Auteursrecht © 1986–2010 De makers van GCalctool
    Auteursrecht © 2011-2021 MATE-ontwikkelaars

note: Calculator menu
en: _Calculator
nl: _Rekenmachine

note: Mode menu
en: _Mode
nl: _Modus

note: View menu
en: _View
nl: _Tonen

note: Help menu label
en: _Help
nl: _Hulp

note: Basic menu label
en: _Basic
nl: _Eenvoudig

note: Advanced menu label
en: _Advanced
nl: Ge_avanceerd

note: Financial menu label
en: _Financial
nl: _Financieel

note: Programming menu label
en: _Programming
nl: _Programmeren

note: History menu label
en: _History
nl: _Geschiedenis

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
nl: In_houd

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: _Paste
nl: _Plakken

en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: _Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

en: _Clear History
nl: Geschiedenis _wissen

en: _Preferences
nl: Voorkeuren

en: _Quit
nl: A_fsluiten

en: _About
nl: _Info

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
nl: Booleaans AND is alleen gedefinieerd voor positieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
nl: Booleaans OR is alleen gedefinieerd voor positieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
nl: Booleaans XOR is alleen gedefinieerd voor positieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
nl: Booleaans NOT is alleen gedefinieerd voor positieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
nl: Shift is alleen mogelijk op gehele getallen

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
nl: Argument niet gedefinieerd voor nulwaarde

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
nl: Deling door nul is niet gedefinieerd

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
nl: Logaritme van nul is niet gedefinieerd

note: Translators: Error displayed when attempting to take zeroth root
en: The zeroth root of a number is undefined
nl: De nulde wortel van een getal is onbepaald

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
nl: Faculteit is alleen bepaald voor niet-negatieve echte getallen

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
nl: Modulus deling is alleen gedefinieerd voor gehele getallen

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
nl: Nul tot een negatieve macht verheffen is niet gedefinieerd

note: Translators: Error displayed when error function (erf) value is undefined
en: The error function is only defined for real numbers
nl: De foutfunctie is alleen bepaald voor echte getallen

note: Translators: Error displayed when zeta function value is undefined
en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
nl: De Riemann-zeta-functie is alleen bepaald voor echte getallen ≠1

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
nl: Tangens is niet gedefinieerd voor hoeken die een veelvoud van π (180°) verschillen met π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
nl: Arcsinus is niet gedefinieerd voor waarden buiten [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
nl: Arccosinus is niet gedefinieerd voor waarden buiten [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
nl: Boogtangens-functie is onbepaald voor waarden i en -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
nl: Omgekeerde hyperbolische cosinus is niet gedefinieerd voor waarden onder de één

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
nl: Omgekeerde hyperbolische tangens is onbepaald voor waarden buiten (-1, 1)

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
nl: %s graden

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
nl: graad,graden,°

[ctx: unit-format]
en: %s radians
nl: %s radialen

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
nl: radiaal,radialen,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
nl: %s gon

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
nl: gon,gon,gon

en: Light Years
nl: Lichtjaren

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
nl: lichtjaar,lichtjaren,ly

en: Astronomical Units
nl: Astronomische Eenheden

en: Nautical Miles
nl: Nautische mijlen

en: Miles
nl: Mijlen

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
nl: mijl, mijlen,mi

en: Kilometers
nl: Kilometer

en: Cables
nl: Kabellengte

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
nl: kabellengte,kabellengtes,cb

en: Fathoms
nl: Vadem

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
nl: vadem,vadems,ftm

en: Meters
nl: Meter

en: Yards
nl: Yard

en: Feet
nl: Voet

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
nl: voet,voet,ft

en: Inches
nl: Duimen (inches)

en: Centimeters
nl: Centimeter

en: Micrometers
nl: Micrometer

en: Nanometers
nl: Nanometer

en: Hectares
nl: Hectare

en: Acres
nl: Are

[ctx: unit-format]
en: %s acres
nl: %s are

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
nl: are

en: Square Meters
nl: Vierkante meter

en: Square Centimeters
nl: Vierkante centimeter

en: Square Millimeters
nl: Vierkante millimeter

en: Cubic Meters
nl: Kubieke meter

en: Gallons
nl: Gallon

en: Litres
nl: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
nl: liter,liters,L

en: Quarts
nl: Quart

en: Pints
nl: Pint

en: Millilitres
nl: Milliliter

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
nl: milliliter,milliliters,mL

en: Microlitres
nl: Microliter

en: Tonnes
nl: Ton

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
nl: ton, tonnen

en: Kilograms
nl: Kilogram

[ctx: unit-format]
en: %s kg
nl: %s Kg

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
nl: kilogram,kilogrammen,kg,kilo

en: Pounds
nl: Pond

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
nl: ponden,pond

en: Ounces
nl: Ounce

en: Grams
nl: Gram

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
nl: gram,grammen,g

en: Years
nl: Jaren

[ctx: unit-format]
en: %s years
nl: %s jaar

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
nl: jaar,jaren

en: Days
nl: Dagen

[ctx: unit-format]
en: %s days
nl: %s dagen

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
nl: dag,dagen

en: Hours
nl: Uren

[ctx: unit-format]
en: %s hours
nl: %s uur

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
nl: uur

en: Minutes
nl: Minuten

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
nl: %s minuten

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
nl: minuut,minuten,min

en: Seconds
nl: Seconden

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
nl: seconde,seconden,s

en: Milliseconds
nl: Milliseconden

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
nl: milliseconde,milliseconden,ms

en: Microseconds
nl: Microseconden

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
nl: microseconde,microseconden,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
nl: graden,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
nl: graden F,˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
nl: graden R, ˚R, ˚Ra

en: Angle
nl: Hoek

en: Length
nl: Lengte

en: Area
nl: Oppervlakte

en: Weight
nl: Gewicht

en: Duration
nl: Tijd

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Currency
nl: Valuta
