mate-calc 1.25.0 - en to oc translation catalogue (363 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
oc: Factorizar

en: Clear
oc: Netejar

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
oc: Exponent scientific

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
oc: Memòria

en: Undo
oc: Anullar

note: Accessible name for the store value button
en: Store
oc: Emmagazinar

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
oc: Invèrse

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
oc: Factoriala

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
oc: Valor absoluda

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
oc: Exponent

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
oc: Indici

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
oc: Durada de capitalizacion

en: _Cancel
oc: _Anullar

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
oc: C_alcular

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
oc: Calcula lo nombre de periòdes de composicion necessaris per porter un investiment d'una valor de despart a una valor donada a tèrme compte tengut d'un taus d'interès fixe per periòde de composicion.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
oc: Taus d'interès _periodic :

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
oc: V_alor a tèrme :

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
oc: _Valor actuala :

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
oc: Amortiment degressiu de taus doble

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
oc: Calcula la dotacion als amortiments per un actiu sus un periòde donat de temps amb lo metòde d'amortiment degressiu de taus doble.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
oc: _Durada de vida :

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
oc: _Periòde :

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
oc: Cò_st :

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
oc: Valor futura

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
oc: _Nombre d'escasenças :

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
oc: Calcula la valor a venir d'un placement, constitué per una seria de versaments egals remunerats de taus d'interès fixe per periòde pendent lo nombre de periòdes previstes per lo menar a tèrme.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
oc: _Pagament periodic :

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
oc: Marge brut

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
oc: Calcula lo prètz de venda d'un produch compte tengut del còst de produccion e de lo marge brut volgut.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
oc: _Marge :

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
oc: Pagament periodic

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
oc: Calcula lo montant del versement périodique per lo remborsament d'un emprunt dins lo qual los pagaments son efectuats a tèrme échu.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
oc: _Durada :

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
oc: _Principal :

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
oc: Valor actuala

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
oc: Calcula la valor iniciala d'un investiment fondat sus una seria de pagaments egals escomptats amb un taus d'interès periodic donat compte tengut del nombre de periòdes de versament fins a son tèrme.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
oc: Taus d'interès periodic

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
oc: Calcula lo taus d'interès per periòde necessari per portar un investiment a una valor donada a tèrme compte tengut del nombre de periòdes de composicion.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
oc: Amortiment linear

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
oc: _Còst :

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
oc: _Valor residuala :

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
oc: Calcula l'amortiment linear d'un actiu sus un periòde donat. Aqueste metòde repartís la valor d'amortiment d'un biais unifòrme sus la durada de vida utila de l'actiu. La vida utila correspond al nombre de periòdes, generalament annadièras, suls quals l'actiu es amortit.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
oc: Amortiment Softy

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
oc: Calcula la dotacion als amortiments per un actiu sus un periòde donat de temps amb lo metòde Softy. Aqueste metòde accelèra lo taus d'amortiment : las dotacions son mai elevadas en començament de periòde qu'en fin. La durada de vida representa lo nombre de periòdes, generalament annadièras, suls quals l'actiu es amortit.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
oc: Periòde de pagament

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
oc: _Valor futura :

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
oc: Calcula lo nombre d'escasenças necessàrias sus una durada de renda ordinària, per acumular un capital a tèrme, a un taus d'interès periodic donat.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
oc: Durada

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
oc: Amort. DD

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
oc: VF

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
oc: Escasenças

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
oc: Amort.Softy

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
oc: Amort.L

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
oc: Taus

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
oc: VA

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
oc: Annuitat

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
oc: Marge

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
oc: Insercion d'un còde de caractèr

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
oc: _Inserir

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
oc: _Caractèr :

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
oc: Maj. esquèrra

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
oc: Maj. drecha

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
oc: Inserir un caractèr

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
oc: Preferéncias

en: _Close
oc: _Tampar

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
oc: Unitats d'_angle :

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
oc: _Format dels nombres :

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
oc: _Talha del mot :

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
oc: Afichar los _zèros aprèp la virgula

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
oc: Afichar lo separador dels _milierats

en: MATE Desktop calculator
oc: Calculadoira de burèu MATE

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
oc: MATE Calc es una calculadoira potenta amb mòdes financièr, avançat e scientific. Emplega d’unes paquets de precisions per son aritmetica per dire de donar un naut grau d’exactitud.

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
oc: MATE Calc es una derivacion de GNOME Calc e fa part de l’environament de burèu MATE. Se volètz ne saber mai tocant MATE e MATE Calc, consultatz lo site del projècte.

en: MATE Calculator
oc: Calculadoira MATE

note: Title of main window
en: Calculator
oc: Calculadoira

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
oc: Realizar de calculs aritmetics, scientifics o financièrs

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
oc: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;calculadoira;mat;

en: Accuracy value
oc: Precision

en: The number of digits displayed after the numeric point
oc: Lo nombre de chifras afichadas aprèp la virgula

en: Word size
oc: Talha de mot

en: The size of the words used in bitwise operations
oc: La talha de mot informatic utilizada per las operacions bit a bit

en: Numeric Base
oc: Basa de numeracion

en: The numeric base
oc: La basa de numeracion

en: Show Thousands Separators
oc: Afichar lo separador de milierats

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
oc: Indica se los grands nombres devon èsser afichats amb lo separador dels milierats o pas.

en: Show Trailing Zeroes
oc: Afichar los zèros aprèp la virgula

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
oc: Indica se la valor afichada deu comporter de zèros de coa aprèp la virgula decimala.

en: Show History
oc: Visualizar l'istoric

en: Shows all recent calculations
oc: Afichar los calculs recents

en: Number format
oc: Format dels nombres

en: The format to display numbers in
oc: Lo format d'afichatge dels nombres

en: Angle units
oc: Unitats d'angle

en: The angle units to use
oc: L'unitat d'angle a utilizar

en: Button mode
oc: Mòde dels botons

en: The button mode
oc: Lo mòde dels botons

en: Source currency
oc: Devisa font

en: Currency of the current calculation
oc: Devisa dels calculs actuals

en: Target currency
oc: Devisa cibla

en: Currency to convert the current calculation into
oc: Devisa de conversion del calcul en cors

en: Source units
oc: Unitats font

en: Units of the current calculation
oc: Unitats dels calculs actuals

en: Target units
oc: Unitats cibla

en: Units to convert the current calculation into
oc: Unitat de conversion del calcul en cors

en: UAE Dirham
oc: Dirham emirati

en: Australian Dollar
oc: Dollar australian

en: Bulgarian Lev
oc: Lev bulgar

en: Bahraini Dinar
oc: Dinar bahreïni

en: Brunei Dollar
oc: Dollar de Brunei

en: Brazilian Real
oc: Real brasilièr

en: Botswana Pula
oc: Pula botswanés

en: Canadian Dollar
oc: Dollar canadian

en: CFA Franc
oc: Franc CFA

en: Swiss Franc
oc: Franc soís

en: Chilean Peso
oc: Peso chilian

en: Chinese Yuan
oc: Yuan chinés

en: Colombian Peso
oc: Peso colombian

en: Czech Koruna
oc: Corona chèca

en: Danish Krone
oc: Corona danesa

en: Algerian Dinar
oc: Dinar argerian

en: Estonian Kroon
oc: Corona estoniana

en: Euro
oc: Èuro

en: Pound Sterling
oc: Liura sterling

en: Hong Kong Dollar
oc: Dollar de Hong Kong

en: Croatian Kuna
oc: Kuna croata

en: Hungarian Forint
oc: Florin ongrés

en: Indonesian Rupiah
oc: Ropia indonesiana

en: Israeli New Shekel
oc: Novèl shekel israelian

en: Indian Rupee
oc: Ropia indiana

en: Iranian Rial
oc: Rial iranian

en: Icelandic Krona
oc: Corona islandesa

en: Japanese Yen
oc: Yen japonés

en: South Korean Won
oc: Won de Corèa del Sud

en: Kuwaiti Dinar
oc: Dinar koweïtian

en: Kazakhstani Tenge
oc: Tengue del Kazacstan

en: Sri Lankan Rupee
oc: Ropia srilankesa

en: Lithuanian Litas
oc: Litas lituanian

en: Libyan Dinar
oc: Dinar libian

en: Mauritian Rupee
oc: Ropia mauriciana

en: Mexican Peso
oc: Peso mexican

en: Malaysian Ringgit
oc: Ringgit malaisian

en: Norwegian Krone
oc: Corona norvegiana

en: Nepalese Rupee
oc: Ropia nepalesa

en: New Zealand Dollar
oc: Dollar neozelandés

en: Omani Rial
oc: Rial omanés

en: Peruvian Nuevo Sol
oc: Nuevo sol peruvian

en: Philippine Peso
oc: Peso filipin

en: Pakistani Rupee
oc: Ropia paquistanesa

en: Polish Zloty
oc: Zloty polonés

en: Qatari Riyal
oc: Riyal qatari

en: New Romanian Leu
oc: Novèl leu romanés

en: Russian Rouble
oc: Robla russa

en: Saudi Riyal
oc: Riyal saodian

en: Swedish Krona
oc: Corona suedesa

en: Singapore Dollar
oc: Dollar de Singapor

en: Thai Baht
oc: Baht taïlandés

en: Tunisian Dinar
oc: Dinar tunisian

en: New Turkish Lira
oc: Novèla liura turca

en: T&T Dollar (TTD)
oc: Dollar de Trinitat e Tobago (TTD)

en: US Dollar
oc: Dollar US

en: Uruguayan Peso
oc: Peso uruguaian

en: Venezuelan Bolívar
oc: Bolívar veneçuelian

en: South African Rand
oc: Rand sudafrican

en: Error: the number of periods must be positive
oc: Error : lo nombre d'escasenças deu èsser positiu

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
oc: Argument desconegut « %s »

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
oc: Nombre pi [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
oc: Nombre d'Euler

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
oc: Mòde indici [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
oc: Mòde exponent [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
oc: Exponent scientific [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
oc: Addicion [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
oc: Sostraccion [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
oc: Multiplicacion [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
oc: Division [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
oc: Modulo de division

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
oc: Foncions suplementàrias

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
oc: Exponent [^ o **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
oc: Carrat [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
oc: Percentatge [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
oc: Factoriala [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
oc: Valor absoluda [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
oc: Argument complèxe

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
oc: Complèxe conjugat

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
oc: Raiç [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
oc: Raiç carrada [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
oc: Logaritme decimal

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
oc: Logaritme neperian (basa e)

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
oc: Sinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
oc: Cosinus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
oc: Tangenta

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
oc: Sinus iperbolic

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
oc: Cosinus iperbolic

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
oc: Tangenta iperbolica

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
oc: Invèrse [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
oc: AND (E) boolean

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
oc: OR (O) boolean

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
oc: OR (O) exclusiu boolean

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
oc: NOT (NON) boolean

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
oc: Partida entièra

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
oc: Partida fraccionària

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
oc: Partida reala

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
oc: Partida imaginària

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
oc: Complement a un

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
oc: Complement a dos

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
oc: Començament de gropament [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
oc: Fin de gropament [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
oc: Calcula lo resultat

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
oc: Factorizar[Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
oc: Escafa l'afichatge [Escap]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
oc: Anulla [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
oc: Amortiment degressiu de taus doble

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
oc: Valor a tèrme

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
oc: Amortiment softy

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
oc: Amortiment linear

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
oc: Binari

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
oc: Exadecimal

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
oc[0]: _%d lòc
oc[1]: _%d lòcs

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
oc[0]: %d lòc
oc[1]: %d lòcs

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
oc:  en

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
oc: Invèrsa las unitats de conversion

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
oc: Pas cap d'istoric d'anullacion

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
oc: Pas cap d'istoric de restablir

en: No sane value to store
oc: Pas cap de valor corrècta de memorizar

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
oc: Despassament de capacitat. Ensajatz amb una talha de mot mai granda

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
oc: Variabla « %s » desconeguda

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
oc: La foncion « %s » es pas definida

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
oc: Conversion desconeguda

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
oc: Expression incorrècta

en: Calculating
oc: Calcul en cors

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
oc: Sols los nombres entièrs son factorizables

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
oc: Pas cap de valor corrècta per un decalatge bit a bit

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
oc: La valor afichada es pas un entièr

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
oc: Grases

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
oc: Grads

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
oc: Fixe

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
oc: Ingenhariá

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
oc: Afichar %d de_cimalas

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
oc: Impossible de dobrir lo fichièr d'ajuda

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
oc: La Calculadoira de MATE es un logicial liure ; lo podètz tornar distribuir e/o lo modificar segon los tèrmes de la licéncia publica generala GNU, coma es publicada per la Free Software Foundation ; version 2 de la licéncia, o (se volètz) tota version seguenta.

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
oc: La Calculadoira de MATE es distribuida en esperant que vos serà util mas SENS CAP DE GARANTIDA ; sens tanpauc la garantida implicita de VALOR MERCANDA o D'ADEQÜACION A UN BESONH PARTICULAR. Consultatz la licéncia publica generala GNU per mai d'entresenhas.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
oc: Devètz aver recebuda una còpia de la licéncia generala publica GNU amb la Calculadoira de MATE ; s'es pas lo cas, escrivètz a la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About MATE Calculator
oc: A prepaus de la Calculadoira MATE

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
oc: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 Los desvolopaires de MATE

note: Calculator menu
en: _Calculator
oc: Calc_uladoira

note: Mode menu
en: _Mode
oc: _Mòde

note: View menu
en: _View
oc: _Afichatge

note: Help menu label
en: _Help
oc: Aju_da

note: Advanced menu label
en: _Advanced
oc: _Avançat

note: Financial menu label
en: _Financial
oc: _Financièr

note: Programming menu label
en: _Programming
oc: _Programacion

note: History menu label
en: _History
oc: _Istoric

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
oc: _Ensenhador

en: _Copy
oc: _Copiar

en: _Paste
oc: _Pegar

en: _Undo
oc: _Anullar

en: _Redo
oc: _Tornar far

en: _Clear History
oc: _Escafar istoric

en: _Preferences
oc: _Preferéncias

en: _Quit
oc: _Quitar

en: _About
oc: A _prepaus

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
oc: Lo AND (E) boolean es pas definit que per d'entièrs positius

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
oc: Lo OR (O) boolean es pas definit que per d'entièrs positius

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
oc: Lo XOR (O exclusiu) boolean es pas definit que per d'entièrs positius

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
oc: Lo NOT (NON) boolean es pas definit que per d'entièrs positius

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
oc: Lo decalatge es pas possible que sus de valors entièras

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
oc: L'argument d'un nombre complèxe nul es indefinit

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
oc: La division per zèro es pas definida

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
oc: Lo logaritme de zèro es pas definit

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
oc: Lo modulo de la division es pas definit que sus d'entièrs

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
oc: La poténcia de zèro es pas definida per d'exponents negatius

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
oc: La tangenta es pas definida per los angles egals a π∕2 (90°) + o - un nombre entièr de còps π (180°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
oc: L'arc sinus es pas definit per las valors fòra del segment [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
oc: L'arc cosinus es pas definit per las valors fòra del segment [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
oc: L'argument cosinus iperbolic es pas definit per las valors inferioras a un

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
oc: %s grases

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
oc: gras,grases,gra

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
oc: %s grads

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
oc: grad,grads

en: Light Years
oc: Annadas-lutz

[ctx: unit-format]
en: %s ly
oc: %s al

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
oc: annada-lutz,annadas-lutz,al

en: Astronomical Units
oc: Unitats astronomicas

[ctx: unit-format]
en: %s au
oc: %s ua

[ctx: unit-symbols]
en: au
oc: ua

en: Nautical Miles
oc: Milas marinas

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
oc: M,NM,nmi

en: Miles
oc: Milas

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
oc: mila,milas,mi

en: Kilometers
oc: Quilomètres

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
oc: quilomètre,quilomètres,km

en: Cables
oc: Encabladuras

[ctx: unit-format]
en: %s cb
oc: %s encabladura

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
oc: encabladura,encabladuras

en: Fathoms
oc: Braças

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
oc: %s braça

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
oc: braça,braças

en: Meters
oc: Mètres

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
oc: mètre,mètres,m

en: Feet
oc: Pès

[ctx: unit-format]
en: %s ft
oc: %s pè

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
oc: pè,pès

en: Inches
oc: Poces

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
oc: poce,poces,in

en: Centimeters
oc: Centimètres

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
oc: centimètre,centimètres,cm

en: Millimeters
oc: Millimètres

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
oc: millimètre,millimètres,mm

en: Micrometers
oc: Micromètres

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
oc: micromètre,micromètres,μm

en: Nanometers
oc: Nanomètres

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
oc: nanomètre,nanomètres,nm

en: Hectares
oc: Ectaras

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
oc: ectara,ectaras,ha

en: Square Meters
oc: Mètres carrats

en: Square Centimeters
oc: Centimètres carrats

en: Square Millimeters
oc: Millimètres carrats

en: Cubic Meters
oc: Mètre cubic

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
oc: litres,litre,L

en: Pints
oc: Pintas

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
oc: pinta,pintas,pt

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
oc: millilitre,millilitres,mL,cm³

en: Tonnes
oc: Tonas

[ctx: unit-format]
en: %s T
oc: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
oc: tona,tonas

en: Kilograms
oc: Quilogramas

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
oc: quilograma,quilogramas,kg

en: Pounds
oc: Liuras

[ctx: unit-format]
en: %s lb
oc: %s liura

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
oc: liura,liuras

en: Ounces
oc: Onças

[ctx: unit-format]
en: %s oz
oc: %s onça

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
oc: onça,onças,oz

en: Grams
oc: Gramas

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
oc: grama,gramas,g

en: Years
oc: Annadas

[ctx: unit-format]
en: %s years
oc: %s ans

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
oc: an,ans,annada,annadas

en: Days
oc: Jorns

[ctx: unit-format]
en: %s days
oc: %s jorns

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
oc: jorn,jorns

en: Hours
oc: Oras

[ctx: unit-format]
en: %s hours
oc: %s oras

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
oc: ora,oras

en: Minutes
oc: Minutas

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
oc: %s minutas

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
oc: minuta,minutas

en: Seconds
oc: Segondas

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
oc: segonda,segondas,s

en: Milliseconds
oc: Millisegondas

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
oc: millisegonda,millisegondas,ms

en: Microseconds
oc: Microsegondas

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
oc: microsegonda,microsegondas,us,μs

en: Celsius
oc: Degré Celsius

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
oc: ˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
oc: ˚F

[ctx: unit-format]
en: %s ˚R
oc: %s ˚Ra

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
oc: ˚Ra

en: Length
oc: Longor

en: Area
oc: Susfàcia

en: Volume
oc: Volum

en: Weight
oc: Massa

en: Duration
oc: Durada

en: Temperature
oc: Temperatura

en: Currency
oc: Devisa
