mate-calc 1.25.0 - en to pms translation catalogue (37 entries)

en: Undo
pms: Cassa

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
pms: Anvers

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
pms: Fatorial

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
pms: Valor assolut

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
pms: Sin

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
pms: Vers snista

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
pms: Vers drita

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
pms: Preferense

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
pms: Adission [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
pms: Sotrassion [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
pms: Moltiplicassion [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
pms: Division [/]

note: Calculator menu
en: _Calculator
pms: _Calcolatris

note: View menu
en: _View
pms: _Vista

note: Help menu label
en: _Help
pms: _Agiut

en: _Copy
pms: _Copia

en: _Quit
pms: _Seurte

en: _About
pms: _Al rësgard

en: Centimeters
pms: Centim

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
pms: centim,centim,cm,cms

en: Millimeters
pms: Milim

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
pms: milim,milim,mm

en: Litres
pms: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
pms: ann,agn

en: Days
pms: Dì

[ctx: unit-format]
en: %s days
pms: %s dì

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
pms: dì,dì

en: Hours
pms: Ore

[ctx: unit-format]
en: %s hours
pms: %s ore

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
pms: ora,ore

en: Angle
pms: Àngol

en: Length
pms: Longhëssa

en: Volume
pms: Volum

en: Weight
pms: Pèis

en: Duration
pms: Durà

en: Temperature
pms: Temperdura

en: Currency
pms: Valuta
