mate-calc 1.25.0 - en to pt translation catalogue (383 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
pt: Fatorizar

en: Clear
pt: Limpar

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
pt: Expoente Científico

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
pt: Memória

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
pt: Expoente

en: Undo
pt: Anular

en: asin
pt: asen

note: Accessible name for the store value button
en: Store
pt: Armazenar

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
pt: Inverso

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
pt: Fatorial

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
pt: Valor Absoluto

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
pt: Sobrescrito

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
pt: Subscrito

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
pt: Juro Composto

en: _Cancel
pt: _Cancelar

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
pt: C_alcular

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
pt: Calcula o número de períodos de juro composto necessários para aumentar o investimento de um valor atual para um valor futuro, a uma taxa de juro fixa por período de juro composto.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
pt: Ta_xa de Juro Periódica:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
pt: Valor _Futuro:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
pt: _Valor Atual:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
pt: Amortização de Duplo-Declínio

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
pt: Calcula o valor da amortização de um ativo durante um período de tempo específico, utilizando o método de equilíbrio de duplo declínio.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
pt: _Vida:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
pt: _Período:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
pt: C_usto:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
pt: Valor Futuro

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
pt: _Número de Períodos:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
pt: Calcula o valor futuro de um investimento baseado numa série de pagamentos iguais a uma taxa de juro periódica durante o número de períodos do prazo.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
pt: _Pagamento Periódico:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
pt: Margem de Lucro Bruta

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
pt: Calcula o valor de revenda de um produto, baseado no custo do produto e a margem de lucro bruta desejada.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
pt: _Margem:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
pt: Pagamento Periódico

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
pt: Calcula o montante do pagamento periódico de um empréstimo, em que os pagamentos são realizados no final de cada período de pagamento.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
pt: _Prazo:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
pt: Valor Atual

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
pt: Calcula o valor atual de um investimento baseado numa série de pagamentos iguais descontados a uma taxa de juro periódica sobre o número de períodos de pagamento do prazo.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
pt: Taxa de Juro Periódica

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
pt: Calcula o juro periódico necessário para aumentar um investimento para um valor futuro, durante o número de períodos de juro composto.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
pt: Amortização Constante

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
pt: _Custo:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
pt: Valor _Residual:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
pt: Calcula o montante da amortização constante de um ativo para um período. O método de amortização constante divide o custo da amortização de forma igual sobre a vida útil do ativo. A vida útil é o número de períodos, tipicamente anos, durante os quais o ativo é amortizado.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
pt: Amortização por Soma dos Dígitos dos Anos

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
pt: Calcula o valor da amortização de um ativo durante um período de tempo específico, utilizando o método de Soma dos Dígitos dos Anos. Este método de amortização acelera a taxa de amortização, pelo que ocorre maior despesa de amortização nos períodos iniciais do que nos finais. A vida útil é o número de períodos, tipicamente anos, durante o qual o ativo é amortizado.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
pt: Período de Pagamento

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
pt: _Valor Futuro:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
pt: Calcula o número de períodos de pagamento que são necessários durante a duração de uma anuidade comum, para acumular um valor futuro, a uma taxa de juro periódica.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
pt: Terco

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
pt: Add

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
pt: Vf

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
pt: Pp

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
pt: Asa

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
pt: Acon

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
pt: Taxa

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
pt: Va

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
pt: Paga

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
pt: Mlb

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
pt: Inserir Código de Caractere

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
pt: _Inserir

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
pt: C_aractere:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
pt: Deslocar à Esquerda

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
pt: Deslocar à Direita

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
pt: Inserir Caractere

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
pt: Preferências

en: _Close
pt: Fe_char

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
pt: _Unidades de ângulo:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
pt: _Formato de Número:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
pt: _Tamanho da palavra:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
pt: Mostrar _zeros no final

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
pt: Mostrar o separador de _milhares

en: MATE Desktop calculator
pt: Calculadora de Área de Trabalho MATE

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
pt: Mate Calc é uma calculador gráfica poderosa com modos para finanças, lógica e ciência. Utiliza um pacote de precisão múltipla no seu processo aritmético para obter um nível alto de precisão.

en: MATE Calculator
pt: Calculadora MATE

note: Title of main window
en: Calculator
pt: Calculadora

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
pt: Realize cálculos aritméticos, científicos ou financeiros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
pt: calculadora;MATE;cientifica;aritmética;financeira;cálculos;

en: Accuracy value
pt: Valor de precisão

en: The number of digits displayed after the numeric point
pt: O número de dígitos apresentados após o separador decimal

en: Word size
pt: Tamanho da palavra

en: The size of the words used in bitwise operations
pt: O tamanho das palavras utilizadas em operações de bits

en: Numeric Base
pt: Base Numérica

en: The numeric base
pt: A base numérica

en: Show Thousands Separators
pt: Mostrar o Separador de Milhares

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
pt: Indica se os separadores dos milhares são apresentados em números grandes.

en: Show Trailing Zeroes
pt: Mostrar Zeros no Final

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
pt: Indica se deverão ser visíveis quaisquer zeros após o separador decimal no valor apresentado.

en: Show History
pt: Mostrar o Histórico

en: Shows all recent calculations
pt: Mostra todos os cálculos recentes

en: Number format
pt: Formato do número

en: The format to display numbers in
pt: O formato em que apresentar os números

en: Angle units
pt: Unidades de ângulo

en: The angle units to use
pt: As unidades de ângulo a utilizar

en: Button mode
pt: Modo de botão

en: The button mode
pt: O modo de botão

en: Source currency
pt: Moeda de origem

en: Currency of the current calculation
pt: Moeda do cálculo atual

en: Target currency
pt: Moeda de destino

en: Currency to convert the current calculation into
pt: Moeda na qual converter o cálculo atual

en: Source units
pt: Unidades de origem

en: Units of the current calculation
pt: Unidades do cálculo atual

en: Target units
pt: Unidades de destino

en: Units to convert the current calculation into
pt: Unidades em que converter o cálculo actual

en: UAE Dirham
pt: Dirham dos EAU

en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

en: Bulgarian Lev
pt: Lev Búlgaro

en: Bahraini Dinar
pt: Dinar do Bahrein

en: Brunei Dollar
pt: Dólar do Brunei

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: Botswana Pula
pt: Pula do Botswana

en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadiano

en: CFA Franc
pt: Franco CFA

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Chilean Peso
pt: Peso Chileno

en: Chinese Yuan
pt: Yuan Chinês

en: Colombian Peso
pt: Peso Colombiano

en: Czech Koruna
pt: Coroa Checa

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Algerian Dinar
pt: Dinar Argelino

en: Estonian Kroon
pt: Coroa Estoniana

en: Pound Sterling
pt: Libra Esterlina

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Croatian Kuna
pt: Kuna Croata

en: Hungarian Forint
pt: Forint Húngaro

en: Indonesian Rupiah
pt: Rupia Indonésia

en: Israeli New Shekel
pt: Novo Shekel Israelita

en: Indian Rupee
pt: Rupia Indiana

en: Iranian Rial
pt: Rial Iraniano

en: Icelandic Krona
pt: Coroa Islandesa

en: Japanese Yen
pt: Yen Japonês

en: South Korean Won
pt: Won Sul-Coreano

en: Kuwaiti Dinar
pt: Dinar do Kuwait

en: Kazakhstani Tenge
pt: Tenge do Cazaquistão

en: Sri Lankan Rupee
pt: Rupia do Sri Lanka

en: Lithuanian Litas
pt: Litas Lituano

en: Latvian Lats
pt: Lats Letão

en: Libyan Dinar
pt: Dinar Líbio

en: Mauritian Rupee
pt: Rupia Mauritânia

en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit Malaio

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: Nepalese Rupee
pt: Rupia Nepalesa

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar da Nova Zelândia

en: Omani Rial
pt: Rial Omani

en: Peruvian Nuevo Sol
pt: Nuevo Sol Peruano

en: Philippine Peso
pt: Peso Filipino

en: Pakistani Rupee
pt: Rupia Paquistanesa

en: Polish Zloty
pt: Zloty Polaco

en: Qatari Riyal
pt: Rial do Qatar

en: New Romanian Leu
pt: Novo Leu Romeno

en: Russian Rouble
pt: Rublo Russo

en: Saudi Riyal
pt: Riyal Saudita

en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

en: Tunisian Dinar
pt: Dinar Tunisino

en: New Turkish Lira
pt: Nova Lira Turca

en: T&T Dollar (TTD)
pt: Dólar de Trindade e Tobago

en: US Dollar
pt: Dólar Americano

en: Uruguayan Peso
pt: Peso Uruguaio

en: Venezuelan Bolívar
pt: Bolívar Venezuelano

en: South African Rand
pt: Rand Sul-Africano

en: Error: the number of periods must be positive
pt: Erro: o número de períodos deve ser positivo

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
pt: Utilização:
      %s — Realizar cálculos matemáticos

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
pt: Opções de Ajuda:
      -v, --version                   Apresentar a versão
      -h, -?, --help                  Apresentar as opções de ajuda
      --help-all                      Apresentar todas as opções de ajuda
      --help-gtk                      Apresentar as opções GTK+

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
pt: Opções GTK+:
      --class=CLASS                   Classe da aplicação tal como utilizada pelo gestor de janelas
      --name=NAME                     Nome da aplicação tal como utilizada pelo gestor de janelas
      --screen=SCREEN                 Ecrã X a utilizar
      --sync                          Realizar as invocações X síncronas
      --gtk-module=MODULES            Ler módulos GTK+ adicionais
      --g-fatal-warnings              Tornar todos os avisos em erros fatais

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
pt: Opções da Aplicação:
      -s, --solve <equação>           Resolver a equação indicada

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
pt: O argumento --solve requer uma equação a resolver

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
pt: Argumento '%s' desconhecido

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
pt: Número de Euler

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
pt: Modo de número subscrito [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
pt: Modo de número sobrescrito [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
pt: Expoente científico [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
pt: Adicionar [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
pt: Subtrair [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
pt: Multiplicar [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
pt: Dividir [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
pt: Resto da Divisão Inteira

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
pt: Funções Adicionais

note: Tooltip for the additional constant button
en: Additional constants
pt: Constantes Adicionais

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
pt: Expoente [^ ou **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
pt: Quadrado [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
pt: Percentagem [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
pt: Fatorial [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
pt: Valor absoluto [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
pt: Argumento complexo

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
pt: Conjugação complexa

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
pt: Raiz [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
pt: Raiz quadrada [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
pt: Logaritmo

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
pt: Logaritmo Natural

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
pt: Seno

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
pt: Coseno

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
pt: Tangente

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
pt: Seno Hiperbólico

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
pt: Coseno Hiperbólico

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
pt: Tangente Hiperbólica

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
pt: Seno Inverso

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
pt: Coseno Inverso

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
pt: Tangente Inversa

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
pt: Inverso [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
pt: AND boleano

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
pt: OR boleano

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
pt: OR Exclusivo Boleano

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
pt: NOT boleano

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
pt: Porção Inteira

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
pt: Porção Fracionária

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
pt: Componente Real

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
pt: Componente Imaginário

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
pt: Complemento de Um

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
pt: Complemento de Dois

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
pt: Início de Bloco [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
pt: Final de Bloco [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
pt: Calcular o Resultado

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
pt: Fatorizar [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
pt: Limpar o Ecrã [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
pt: Desfazer [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
pt: Shift Esquerda [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
pt: Shift Direita [>>]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
pt: Amortização de Duplo Declínio

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
pt: Termo Financeiro

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
pt: Amortização por Soma dos Dígitos dos Anos

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
pt: Amortização Constante

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
pt: Binário

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
pt: Octogonal

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
pt[0]: _%d local
pt[1]: _%d locais

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
pt[0]: %d local
pt[1]: %d locais

note: Tooltip for the round button
en: Round
pt: Arredondar

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
pt: Inteiro anterior

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
pt: Inteiro Seguinte

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
pt: Sinal

note: Tooltip for the c₀ component button
en: Velocity of Light
pt: Velocidade da Luz

note: Tooltip for the μ₀ component button
en: Magnetic constant
pt: Constante Magnética

note: Tooltip for the ε₀ button
en: Electric constant
pt: Constante Eléctrica

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
pt:  em

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
pt: Alterar as unidades de conversão

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
pt: Nenhum histórico de desfazer

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
pt: Nenhum histórico de refazer

en: No sane value to store
pt: Nenhum valor lógico a armazenar

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
pt: Extravasou. Tente um tamanho de palavra maior

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
pt: Variável desconhecida '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
pt: A função '%s' não está definida

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
pt: Conversão desconhecida

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
pt: Expressão malformada no ponto '%s'

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
pt: Expressão mal-formada

en: Calculating
pt: A Calcular

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
pt: É necessário um inteiro para fatorizar

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
pt: Nenhum valor lógico para fazer deslocamento de bits

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
pt: O valor apresentado não é um inteiro

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
pt: Graus

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
pt: Radianos

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
pt: Gradianos

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
pt: Automático

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
pt: Fixo

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
pt: Científico

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
pt: Engenharia

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
pt: Mostrar %d _casas decimais

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
pt: Incapaz de abrir o ficheiro de ajuda

en: MATE Documentation Team
pt: Equipa de Documentação do MATE

note: Calculator menu
en: _Calculator
pt: _Calculadora

note: Mode menu
en: _Mode
pt: _Modo

note: View menu
en: _View
pt: _Ver

note: Help menu label
en: _Help
pt: A_juda

note: Basic menu label
en: _Basic
pt: _Básico

note: Advanced menu label
en: _Advanced
pt: _Avançado

note: Financial menu label
en: _Financial
pt: _Financeiro

note: Programming menu label
en: _Programming
pt: _Programação

note: History menu label
en: _History
pt: _Histórico

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
pt: _Conteúdo

en: _Copy
pt: _Copiar

en: _Paste
pt: Co_lar

en: _Undo
pt: An_ular

en: _Redo
pt: _Refazer

en: _Clear History
pt: _Limpar Histórico

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Quit
pt: _Sair

en: _About
pt: _Sobre

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
pt: AND boleano apenas está definido para inteiros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
pt: OR boleano apenas está definido para inteiros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
pt: XOR boleano apenas está definido para inteiros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
pt: NOT boleano apenas está definido para inteiros positivos

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
pt: Deslocamento apenas é possível em valores inteiros

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
pt: Argumento indefinido para zero

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
pt: A divisão por zero é indefinida

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
pt: O logaritmo de zero é indefinido

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
pt: O resto da divisão apenas está definido para inteiros

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
pt: A potência de zero é indefinida num expoente negativo

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
pt: A tangente é indefinida para ângulos que sejam múltiplos de π (180°) a partir de π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
pt: O seno inverso é indefinido para valores fora do intervalo [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
pt: O coseno inverso é indefinido para valores fora do intervalo [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
pt: O coseno hiperbólico inverso é indefinido para valores menores que um

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
pt: %s graus

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
pt: grau,graus,gra

[ctx: unit-format]
en: %s radians
pt: %s radianos

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
pt: radiano,radianos,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
pt: %s gradianos

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
pt: gradiano,gradianos,grad

en: Light Years
pt: Anos Luz

[ctx: unit-format]
en: %s ly
pt: %s al

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
pt: ano-luz,anos-luz,al

en: Astronomical Units
pt: Unidades Astronómicas

[ctx: unit-format]
en: %s au
pt: %s ua

[ctx: unit-symbols]
en: au
pt: ua

en: Nautical Miles
pt: Milhas Náuticas

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
pt: %s mln

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
pt: mln

en: Miles
pt: Milhas

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
pt: milha,milhas,mi

en: Kilometers
pt: Kilómetros

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
pt: kilómetro,kilómetros,km,kms

en: Cables
pt: Cabos

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
pt: cabo,cabos,cb

en: Meters
pt: Metros

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
pt: metro,metros,m

en: Yards
pt: Jardas

[ctx: unit-format]
en: %s yd
pt: %s jd

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
pt: jarda,jardas,jd

en: Feet
pt: Pés

[ctx: unit-format]
en: %s ft
pt: %s pé

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
pt: pé,pés,pé

en: Inches
pt: Polegadas

[ctx: unit-format]
en: %s in
pt: %s pl

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
pt: polegada,polegadas,pl

en: Centimeters
pt: Centímetros

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
pt: centímetro,centímetros,cm,cms

en: Millimeters
pt: Milímetros

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
pt: milímetro,milímetros,mm

en: Micrometers
pt: Micrómetros

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
pt: micrómetro,micrómetros,um

en: Nanometers
pt: Nonometros

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
pt: nanometro,nanometros,nm

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
pt: hectar,hectares,ha

en: Square Meters
pt: Metros Quadrados

en: Square Centimeters
pt: Centímetros Quadrados

en: Square Millimeters
pt: Milímetros Quadrados

en: Cubic Meters
pt: Metros Cúbicos

en: Gallons
pt: Galões

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
pt: galão,galões,gal

en: Litres
pt: Litros

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
pt: litro,litros,litro,litros,L

en: Quarts
pt: Quartilhos

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
pt: quartilho,quartilhos,qt

en: Millilitres
pt: Mililitros

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
pt: mililitro,mililitros,mililitro,mililitros,mL,cm³

en: Microlitres
pt: Microlitros

en: Tonnes
pt: Toneladas

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
pt: tonelada,toneladas

en: Kilograms
pt: Kilogramas

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
pt: kilograma,kilogramas,kilograma,kilogramas,kg,kgs

en: Pounds
pt: Libras

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
pt: libra,libras,lb

en: Ounces
pt: Onças

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
pt: onça,onças,oz

en: Grams
pt: Gramas

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
pt: grama,gramas,grama,gramas,g

en: Years
pt: Anos

[ctx: unit-format]
en: %s years
pt: %s anos

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
pt: ano,anos

en: Days
pt: Dias

[ctx: unit-format]
en: %s days
pt: %s dias

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
pt: dia,dias

en: Hours
pt: Horas

[ctx: unit-format]
en: %s hours
pt: %s horas

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
pt: hora,horas

en: Minutes
pt: Minutos

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
pt: %s minutos

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
pt: minuto,minutos

en: Seconds
pt: Segundos

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
pt: segundo,segundos,s

en: Milliseconds
pt: Milissegundos

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
pt: milissegundo,milissegundos,ms

en: Microseconds
pt: Microssegundo

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
pt: microssegundo,microssegundos,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
pt: grC,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
pt: grF,˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
pt: grR,˚R,˚Ra

en: Angle
pt: Ângulo

en: Length
pt: Comprimento

en: Area
pt: Área

en: Weight
pt: Peso

en: Duration
pt: Duração

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Currency
pt: Moeda
