mate-calc 1.25.0 - en to rw translation catalogue (10 entries)

en: Clear
rw: Gusiba

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
rw: Ububiko

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
rw: Fagitoriyeri

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
rw: Inyandiko nyejuru

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
rw: Inyandiko nyesi

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
rw: Ijambo

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
rw: Igipimo

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
rw: Agaciro k'iki gihe

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
rw: Ibyahisemo

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
rw: Cya gihanga
