mate-calc 1.25.0 - en to sk translation catalogue (389 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
sk: Faktorizovať

en: Clear
sk: Vyčistiť

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
sk: Vedecký exponent

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
sk: Pamäť

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
sk: Mocnina

en: Undo
sk: Späť

en: asin
sk: arcsin

en: atan
sk: arctan

en: acos
sk: arccos

note: Accessible name for the store value button
en: Store
sk: Uložiť

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
sk: Prevrátená hodnota

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
sk: Faktoriál

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
sk: Absolútna hodnota

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
sk: Horný index

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
sk: Dolný index

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
sk: Doba úročenia

en: _Cancel
sk: _Zrušiť

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
sk: _Vypočítať

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
sk: Vypočíta počet období, ktoré sú potrebné na navýšenie investície súčasnej hodnoty na budúcu hodnoty pri pevnom úročení za obdobie.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
sk: Úroková _sadzba za obdobie:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
sk: _Budúca hodnota:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
sk: Súčasná _hodnota:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
sk: Dvojitá odpisová metóda s klesajúcim zostatkom (DDB)

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
sk: Vypočíta amortizačnú čiastku majetku za dané časové obdobie dvojitou odpisovou metóda s klesajúcim zostatkom.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
sk: Ži_votnosť:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
sk: _Obdobie:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
sk: _Náklady:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
sk: Budúca hodnota

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
sk: _Počet období:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
sk: Vypočíta budúcu hodnotu investície na základe postupnosti rovnakých splátok pri pravidelnom úročení počas niekoľkých platobných období.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
sk: _Pravidelná splátka:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
sk: Hrubá marža

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
sk: Vypočíta predajnú cenu výrobku na základe výrobných nákladov a požadovanej hrubej marže.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
sk: _Marža:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
sk: Pravidelná spátka

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
sk: Vypočíta výšku pravidelnej splátky pôžičky, kde sú platby uskutočňované na konci každého platobného obdobia

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
sk: _Obdobie:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
sk: _Pôžička

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
sk: Súčasná hodnota

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
sk: Vypočíta súčasnú hodnotu investície na základe rovnakých platieb odpočítavaných pravidelným úročením v danom počte splátok v danom období.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
sk: Úroková sadzba za obdobie

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
sk: Vypočíta pravidelné úročenie potrebné na navýšenie investície na budúcu hodnotu počas niekoľkých období.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
sk: Lineárna amortizácia

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
sk: _Náklady:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
sk: _Zostatok:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
sk: Vypočíta rovnomerné odpisy majetku za jedno obdobie. Rovnomerná metóda odpisovania delí odpisovateľné náklady rovnomerne počas praktickej životnosti majetku. Praktická životnosť je počet období, zvyčajne rokov, počas ktorých sa majetok odpisuje.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
sk: Amortizácia po súčtoch číslic rokov

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
sk: Vypočíta amortizačnú čiastku majetku za dané časové obdobie metódou Sum-of-the-Years'-Digits (zrýchlené odpisovanie). Táto metóda odpisov zrýchľuje odpisovanie, takže v skoršom období sa odpisujú väčšie čiastky ako v neskoršom. Praktická životnosť je počet období, zvyčajne rokov, počas ktorých sa majetok odpisuje.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
sk: Platobné obdobie

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
sk: Budúca _hodnota:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
sk: Vypočíta počet splátkových období, ktoré sú potrebné počas ročného splátkového obdobia na navýšenie budúcej hodnoty pri pravidelnom úročení

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
sk: Vložiť kód znaku

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
sk: _Vložiť

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
sk: _Znak:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
sk: Posun vľavo

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
sk: Posun vpravo

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
sk: Vložiť znak

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
sk: 8 bitov

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
sk: 16 bitov

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
sk: 32 bitov

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
sk: 64 bitov

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
sk: Nastavenia

en: _Close
sk: Zat_voriť

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
sk: _Uhlové jednotky:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
sk: _Formát čísla:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
sk: Dĺžka _slova:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
sk: Zobraziť koncové _nuly

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
sk: Zobraziť oddeľovač _tisícov

en: MATE Desktop calculator
sk: Kalkulačka prostredia MATE

en: MATE Calculator
sk: MATE kalkulačka

note: Title of main window
en: Calculator
sk: Kalkulačka

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
sk: Vykonávanie aritmetických, vedeckých alebo finančných výpočtov

en: Accuracy value
sk: Hodnota presnosti

en: The number of digits displayed after the numeric point
sk: Počet číslic zobrazených za desatinnou čiarkou

en: Word size
sk: Veľkosť slova

en: The size of the words used in bitwise operations
sk: Veľkosť slov použitých pri bitových operáciách

en: Numeric Base
sk: Číselná sústava

en: The numeric base
sk: Číselná sústava

en: Show Thousands Separators
sk: Zobraziť oddeľovač tisícov

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
sk: Udáva, či sa u veľkých čísiel majú zobrazovať oddeľovače tisícov.

en: Show Trailing Zeroes
sk: Zobraziť koncové nuly

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
sk: Udáva, či sa u zobrazenej hodnoty majú vypisovať koncové nuly za desatinnou čiarkou

en: Show History
sk: Zobraziť históriu

en: Number format
sk: Formát čísla

en: The format to display numbers in
sk: Formát zobrazenia čísel

en: Angle units
sk: Uhlové jednotky:

en: The angle units to use
sk: Jednotky uhla, ktoré sa použijú

en: Button mode
sk: Režim tlačidla

en: The button mode
sk: Režim tlačidla

en: Source currency
sk: Zdrojová mena

en: Currency of the current calculation
sk: Mena aktuálneho výpočtu

en: Target currency
sk: Cieľová mena

en: Currency to convert the current calculation into
sk: Mena, do ktorej sa má aktuálny výpočet konvertovať

en: Source units
sk: Zdrojové jednotky:

en: Units of the current calculation
sk: Jednotky aktuálneho výpočtu

en: Target units
sk: Cieľové jednotky:

en: Units to convert the current calculation into
sk: Jednotky, do ktorých sa má aktuálny výpočet konvertovať

en: UAE Dirham
sk: Dirham SAE

en: Australian Dollar
sk: Austrálsky dolár

en: Bulgarian Lev
sk: Bulharský lev

en: Bahraini Dinar
sk: Bahrajnský dinár

en: Brunei Dollar
sk: Brunejský dolár

en: Brazilian Real
sk: Brazílsky real

en: Botswana Pula
sk: Botswanská pula

en: Canadian Dollar
sk: Kanadský dolár

en: CFA Franc
sk: Frank CFA

en: Swiss Franc
sk: Švajčiarsky frank

en: Chilean Peso
sk: Čilské peso

en: Chinese Yuan
sk: Čínsky jüan

en: Colombian Peso
sk: Kolumbijské peso

en: Czech Koruna
sk: Česká koruna

en: Danish Krone
sk: Dánska koruna

en: Algerian Dinar
sk: Alžírsky dinár

en: Estonian Kroon
sk: Estónska koruna

en: Pound Sterling
sk: Britská libra

en: Hong Kong Dollar
sk: Hongkongský dolár

en: Croatian Kuna
sk: Chorvátska kuna

en: Hungarian Forint
sk: Maďarský forint

en: Indonesian Rupiah
sk: Indonézska rupia

en: Israeli New Shekel
sk: Izraelský nový šekel

en: Indian Rupee
sk: Indická rupia

en: Iranian Rial
sk: Iránsky real

en: Icelandic Krona
sk: Islandská koruna

en: Japanese Yen
sk: Japonský jen

en: South Korean Won
sk: Juhokórejský won

en: Kuwaiti Dinar
sk: Kuvajtský dinár

en: Kazakhstani Tenge
sk: Kazachstanské tenge

en: Sri Lankan Rupee
sk: Srílanská rupia

en: Lithuanian Litas
sk: Litovský litas

en: Latvian Lats
sk: Lotyšský lat

en: Libyan Dinar
sk: Líbyjský dinár

en: Mauritian Rupee
sk: Mauritánska rupia

en: Mexican Peso
sk: Mexické peso

en: Malaysian Ringgit
sk: Malajský ringgit

en: Norwegian Krone
sk: Nórska koruna

en: Nepalese Rupee
sk: Nepálska rupia

en: New Zealand Dollar
sk: Novozélandský dolár

en: Omani Rial
sk: Ománsky rial

en: Peruvian Nuevo Sol
sk: Peruánsky nový sol

en: Philippine Peso
sk: Filipínske peso

en: Pakistani Rupee
sk: Pakistanská rupia

en: Polish Zloty
sk: Poľský zloty

en: Qatari Riyal
sk: Katarský rial

en: New Romanian Leu
sk: Nové rumunské leu

en: Russian Rouble
sk: Ruský rubeľ

en: Saudi Riyal
sk: Saudský rial

en: Swedish Krona
sk: Švédska koruna

en: Singapore Dollar
sk: Singapurský dolár

en: Thai Baht
sk: Thajský baht

en: Tunisian Dinar
sk: Tuniský dinár

en: New Turkish Lira
sk: Nová turecká líra

en: T&T Dollar (TTD)
sk: Dolár Trinidadu a Tobaga (TTD)

en: US Dollar
sk: Americký dolár

en: Uruguayan Peso
sk: Uruguajské peso

en: Venezuelan Bolívar
sk: Venezuelský bolívar

en: South African Rand
sk: Juhoafrický rand

en: Error: the number of periods must be positive
sk: Chyba: počet období musí byť kladný

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
sk: Použitie:
      %s - Vykonať matematické výpočty

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
sk: Možnosti pomocníka:
      -v, --version                   Zobrazí verziu vydania
      -h, -?, --help                  Zobrazí možnosti pomocníka 
      --help-all                      Zobrazí všetky možnosti pomocníka
      --help-gtk                      Zobrazí možnosti GTK+

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
sk: Možnosti GTK+:
      --class=TRIEDA                  Trieda programu použitá v správcovi okien
      --name=NÁZOV                    Názov programu použitý v správcovi okien
      --screen=OBRAZOVKA              Obrazovka X, ktorá sa má použiť
      --sync                          Volania X budú synchrónne
      --gtk-module=MODULY             Načíta prídavné moduly GTK+
      --g-fatal-warnings              Všetky varovania budú kritické

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
sk: Možnosti programu:
      -s, --solve <rovnica>           Vyrieši zadanú rovnicu

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
sk: Parameter --solve vyžaduje rovnicu, ktorá sa má vyriešiť

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
sk: Neznámy parameter „%s“

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
sk: Ludolfovo číslo Pí [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
sk: Eulerovo číslo

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
sk: Režim dolného indexu [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
sk: Režim horného indexu [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
sk: Vedecký exponent [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
sk: Sčítanie [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
sk: Odčítanie [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
sk: Násobenie [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
sk: Delenie [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
sk: Zvyšok po delení

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
sk: Ďalšie funkcie

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
sk: Mocnina [^ alebo **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
sk: Druhá mocnina [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
sk: Percentá [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
sk: Faktoriál [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
sk: Absolútna hodnota [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
sk: Argument komplexného čísla

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
sk: Komplexne združené číslo

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
sk: Odmocnina [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
sk: Druhá odmocnina [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
sk: Logaritmus

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
sk: Prirodzený logaritmus

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
sk: Sínus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
sk: Kosínus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
sk: Tangens

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
sk: Hyperbolický sínus

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
sk: Hyperbolický kosínus

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
sk: Hyperbolický tangens

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
sk: Inverzný sínus

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
sk: Inverzný kosínus

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
sk: Inverzný tangens

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
sk: Prevrátená hodnota [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
sk: Logický súčin AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
sk: Logický súčet OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
sk: Exkluzívny logický súčet XOR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
sk: Logická negácia NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
sk: Celočíselná časť

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
sk: Desatinná časť

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
sk: Reálna časť

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
sk: Imaginárna časť

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
sk: Jednotkový doplnok

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
sk: Dvojkový doplnok

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
sk: Začiatok skupiny [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
sk: Koniec skupiny [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
sk: Vypočítať výsledok

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
sk: Faktorizovať [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
sk: Zmazať displej [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
sk: Späť [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
sk: Posun vľavo [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
sk: Posun vpravo [>>]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
sk: Dvojitá odpisová metóda s klesajúcim zostatkom (DDB)

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
sk: Finančné obdobie

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
sk: Amortizácia po súčtoch číslic rokov

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
sk: Lineárna amortizácia

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
sk: dvojkovú

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
sk: osmičkovú

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
sk: desiatkovú

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
sk: šesťnástkovú

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
sk[0]: _%d miesto
sk[1]: _%d miesta
sk[2]: _%d miest
sk[3]: _%d miest

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
sk[0]: %d miesto
sk[1]: %d miesta
sk[2]: %d miest
sk[3]: %d miest

note: Tooltip for the round button
en: Round
sk: Zaokrúhlenie

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
sk: Dolná celočíselná časť

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
sk: Horná celočíselná časť

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
sk: Znamienko

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
sk:  na

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
sk: Vymeniť jednotky prevodu

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
sk: Žiadna história spätných zmien

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
sk: Žiadna história dopredných zmien

en: No sane value to store
sk: Nie je rozumná hodnota na uloženie

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
sk: Pretečenie. Skúste väčšiu veľkosť slova

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
sk: Neznáma premenná „%s“

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
sk: Funkcia „%s“ nie je definovaná

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
sk: Neznámy prevod

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
sk: Chybný výraz v symbole „%s“

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
sk: Nesprávny výraz

en: Calculating
sk: Počítanie

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
sk: Pre rozklad na súčin prvočísel je potrebné celé číslo

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
sk: Nezmyselná hodnota pre bitový posun

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
sk: Zobrazená hodnota nie je celé číslo

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
sk: Stupne

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
sk: Radiány

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
sk: Gradiány

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
sk: Automaticky

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
sk: Fixný

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
sk: Vedecký

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
sk: Inžiniersky

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
sk: Zobraziť %d _desatinných miest

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
sk: Nepodarilo sa otvoriť súbor pomocníka

en: MATE Documentation Team
sk: MATE Dokumentačný projekt

note: Calculator menu
en: _Calculator
sk: _Kalkulačka

note: Mode menu
en: _Mode
sk: _Režim

note: View menu
en: _View
sk: _Zobraziť

note: Help menu label
en: _Help
sk: _Nápoveda

note: Basic menu label
en: _Basic
sk: _Základný

note: Advanced menu label
en: _Advanced
sk: _Rozšírený

note: Financial menu label
en: _Financial
sk: _Finančný

note: Programming menu label
en: _Programming
sk: _Programátorský

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
sk: _Pomocník

en: _Copy
sk: _Kopírovať

en: _Paste
sk: _Vložiť

en: _Undo
sk: _Vrátiť

en: _Redo
sk: _Znova vykonať

en: _Preferences
sk: _Nastavenia

en: _Quit
sk: _Ukončiť

en: _About
sk: O progr_ame

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
sk: Logický súčin AND je definovaný len pre kladné celé čísla

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
sk: Logický súčet OR je definovaný len pre kladné celé čísla

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
sk: Exkluzívny logický súčet XOR je definovaný len pre kladné celé čísla

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
sk: Logická negácia NOT je definovaná len pre kladné celé čísla

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
sk: Posun je možný len pri celočíselných hodnotách

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
sk: Argument nie je definovaný pre nulu

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
sk: Delenie nulou nie je definované

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
sk: Logaritmus nuly nie je definovaný

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
sk: Zvyšok po delení je definovaný len pre celé čísla

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
sk: Mocnina nuly nie je definovaná pre záporný exponent

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
sk: Tangens nie je definovaný pre uhly, ktoré sú násobkami π (180°) od π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
sk: Inverzný sínus nie je definovaný pre hodnoty mimo interval [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
sk: Inverzný kosínus nie je definovaný pre hodnoty mimo interval [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
sk: Inverzný hyperbolický kosínus nie je definovaný pre hodnoty menšie ako jedna

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
sk: %s stupňov

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
sk: stupeň,stupne,stupňov,deg,°

[ctx: unit-format]
en: %s radians
sk: %s radiánov

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
sk: radián,radiány,radiánov,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
sk: %s gradiánov

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
sk: gradián,gradiány,gradiánov,grad

en: Parsecs
sk: Parseky

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
sk: parsek,parseky,parsekov,pc

en: Light Years
sk: Svetelné roky

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
sk: svetelný rok,svetelné roky,svetelných rokov,ly

en: Astronomical Units
sk: Astronomické jednotky

en: Nautical Miles
sk: Námorné míle

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
sk: %s NM

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
sk: NM

en: Miles
sk: Míle

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
sk: míľa,míle,miľ,mi

en: Kilometers
sk: Kilometre

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
sk: kilometer,kilometre,kilometrov,km

en: Cables
sk: Káble

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
sk: kábel,káble,káblov,cb

en: Fathoms
sk: Siahy

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
sk: siaha,siahy,siah,ftm

en: Meters
sk: Metre

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
sk: meter,metre,metrov,m

en: Yards
sk: Yardy

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
sk: yard,yardy,yardov,yd

en: Feet
sk: Stopy

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
sk: stopa,stopy,stôp,ft

en: Inches
sk: Palce

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
sk: palec,palce,palcov,in

en: Centimeters
sk: Centimetre

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
sk: centimeter,centimetre,centimetrov,cm

en: Millimeters
sk: Milimetre

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
sk: milimeter,milimetre,milimetrov,mm

en: Micrometers
sk: Mikrometre

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
sk: mikrometer,mikrometre,mikrometrov,um

en: Nanometers
sk: Nanometre

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
sk: nanometer,nanometre,nanometrov,nm

en: Hectares
sk: Hektáre

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
sk: hektár,hektáre,hektárov,ha

en: Acres
sk: Akre

[ctx: unit-format]
en: %s acres
sk: %s akrov

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
sk: aker,akre,akrov

en: Square Meters
sk: Štvorcové metre

en: Square Centimeters
sk: Štvorcové centimetre

en: Square Millimeters
sk: Štvorcové milimetre

en: Cubic Meters
sk: Kubické metre

en: Gallons
sk: Galóny

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
sk: galón,galóny,galónov,gal

en: Litres
sk: Litre

[ctx: unit-format]
en: %s L
sk: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
sk: liter,litre,litrov,l

en: Quarts
sk: Kvarty

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
sk: kvart,kvarty,kvartov,qt

en: Pints
sk: Pinty

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
sk: pinta,pinty,pínt,pt

en: Millilitres
sk: Mililitre

[ctx: unit-format]
en: %s mL
sk: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
sk: mililiter,mililitre,mililitrov,ml,cm³

en: Microlitres
sk: Mikrolitre

[ctx: unit-format]
en: %s μL
sk: %s μl

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
sk: mm³,μl,ul

en: Tonnes
sk: Tony

[ctx: unit-format]
en: %s T
sk: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
sk: tona,tony,ton,t

en: Kilograms
sk: Kilogramy

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
sk: kilogram,kilogramy,kilogramov,kg

en: Pounds
sk: Libry

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
sk: libra,libry,libier,lb

en: Ounces
sk: Unce

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
sk: unca,unce,uncí

en: Grams
sk: Gramy

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
sk: gram,gramy,gramov,g

en: Years
sk: Roky

[ctx: unit-format]
en: %s years
sk: %s rokov

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
sk: rok,roky,rokov

en: Days
sk: Dni

[ctx: unit-format]
en: %s days
sk: %s dní

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
sk: deň,dni,dní

en: Hours
sk: Hodiny

[ctx: unit-format]
en: %s hours
sk: %s hodín

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
sk: hodina,hodiny,hodín

en: Minutes
sk: Minúty

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
sk: %s minút

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
sk: minúta,minúty,minút

en: Seconds
sk: Sekundy

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
sk: sekunda,sekundy,sekúnd

en: Milliseconds
sk: Milisekundy

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
sk: milisekunda,milisekundy,milisekúnd,ms

en: Microseconds
sk: Mikrosekundy

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
sk: mikrosekunda,mikrosekundy,mikrosekúnd,μs

en: Celsius
sk: stupne Celzia

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
sk: ˚C

en: Farenheit
sk: Stupne Farenheita

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
sk: ˚F

en: Kelvin
sk: Kelviny

en: Rankine
sk: Stupne Rankina

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
sk: ˚R,˚Ra

en: Angle
sk: Uhol

en: Length
sk: Dĺžka

en: Area
sk: Plocha

en: Volume
sk: Hlasitosť

en: Weight
sk: Hmotnosť

en: Duration
sk: Čas

en: Temperature
sk: Teplota

en: Currency
sk: Mena

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
sk: %%s %s
