mate-calc 1.25.0 - en to sq translation catalogue (87 entries)

en: Clear
sq: Pastro

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
sq: Memoria

en: Undo
sq: Anullo

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
sq: Faktoriali

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
sq: Vlera Absolute

en: _Cancel
sq: _Anulo

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
sq: Vlera  Ardhshme

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
sq: Termi

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
sq: Taksa

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
sq: _Jep

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
sq: Gërm_a:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
sq: Parapëlqimet

en: _Close
sq: _Mbyll

en: MATE Calculator
sq: MATE Llogaritës

note: Title of main window
en: Calculator
sq: Makinë llogaritëse

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
sq: Kryen llogari aritmetikore, shkencore ose financiare

en: Show History
sq: Shfaq kronollogjinë

en: Number format
sq: Formati i numrit

en: Angle units
sq: Njësia e këndit

en: Source currency
sq: Burimi, valutë

en: Source units
sq: Burimi njësive

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
sq: Numri i Eulerit

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
sq: Mbledhje [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
sq: Zbritje [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
sq: Shumëzim [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
sq: Pjestim [/]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
sq: Përqindja [%]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
sq: Logaritmi

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
sq: Sinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
sq: Kosinus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
sq: Tangjent

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
sq: Llogarit rezultatin

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
sq: Binarë

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
sq: Oktav

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
sq: Asnjë kronollogji anullimesh

en: No sane value to store
sq: Asnjë vlerë e dobishme për t'u regjistruar

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
sq: Shprehje e keqformuar

en: Calculating
sq: Duke llogaritur

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
sq: Gradë

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
sq: Shkencor

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
sq: E pamundur hapja e file të ndihmës

note: Calculator menu
en: _Calculator
sq: _Kalkulator (llogaritës)

note: Mode menu
en: _Mode
sq: _Modaliteti

note: View menu
en: _View
sq: _Shfaq

note: Help menu label
en: _Help
sq: _Ndihmë

note: Basic menu label
en: _Basic
sq: _Bazë

note: Advanced menu label
en: _Advanced
sq: _Përparuar

note: Financial menu label
en: _Financial
sq: _Financor

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
sq: _Përmbajtja

en: _Copy
sq: _Kopjo

en: _Paste
sq: _Ngjite

en: _Undo
sq: _Anullo

en: _Redo
sq: _Përsërit

en: _Preferences
sq: _Preferenca

en: _Quit
sq: _Dalja

en: _About
sq: _Rreth

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
sq: Pjesëtimi me zero është i papërcaktuar

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
sq: Logaritmi i zeros është i papërcaktuar

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
sq: %s gradë

en: Light Years
sq: Vite dritë

en: Miles
sq: Milje

en: Kilometers
sq: Kilometra

en: Meters
sq: Metra

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
sq: metër,metra,m

en: Inches
sq: Inch

en: Centimeters
sq: Centimetra

en: Millimeters
sq: Milimetra

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
sq: milimetër,milimetra,mm

en: Litres
sq: Litra

en: Years
sq: Vite

[ctx: unit-format]
en: %s years
sq: %s vite

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
sq: vit,vite

en: Days
sq: Ditë

[ctx: unit-format]
en: %s days
sq: %s ditë

en: Hours
sq: Orë

[ctx: unit-format]
en: %s hours
sq: %s orë

en: Minutes
sq: Minuta

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
sq: %s minuta

en: Seconds
sq: Sekonda

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
sq: sekondë,sekonda,s

en: Angle
sq: Kënd

en: Length
sq: Gjatësi

en: Volume
sq: Vëllim

en: Weight
sq: Peshë

en: Duration
sq: Kohëzgjatje

en: Temperature
sq: Temperaturë

en: Currency
sq: Valutë
