mate-calc 1.25.0 - en to sr translation catalogue (441 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
sr: Факторизација

en: Clear
sr: Очисти

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
sr: Научни степен

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
sr: Оперативна меморија

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
sr: Степен

en: Undo
sr: Опозови

note: Accessible name for the store value button
en: Store
sr: Сачувај

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
sr: Инверзија

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
sr: Факторијел

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
sr: Апсолутна вредност

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
sr: Изложилац

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
sr: Индекс

en: const
sr: конст

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
sr: Чинилац састава

en: _Cancel
sr: _Откажи

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
sr: _Израчунај

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
sr: Израчунајте број периода чиниоца потребних за повећање вредности инвестиције са тренутне на будућу вредност по фиксној каматној стопи по периоду чиниоца.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
sr: Периодична _каматна стопа:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
sr: _Будућа вредност:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
sr: Тренутна _вредност:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
sr: Двоструко-опадајуће умањење

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
sr: Израчунајте амортизацију производа за одређени временски период користећи метод двоструко-опадајућег умањења.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
sr: _Трајање:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
sr: _Период:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
sr: _Цена:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
sr: Будућа вредност

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
sr: _Број периода:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
sr: Израчунајте будућу вредност инвестиције на основу низа једнаких плаћања уз периодичну каматну стопу над одређеним бројем периода плаћања.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
sr: _Периодично плаћање:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
sr: Бруто маржа

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
sr: Израчунајте цену продаје производа на основу почетне цене производа и жељене бруто марже.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
sr: _Маржа:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
sr: Периодично плаћање

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
sr: Израчунајте вредност периодичног плаћања зајма, где се исплате обављају на крају периода плаћања.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
sr: _Рок:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
sr: _Основа:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
sr: Тренутна вредност

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
sr: Израчунајте тренутну вредност инвестиције засновану на низу једнаких отплата по периодичној каматној стопи над датим бројем периода плаћања.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
sr: Периодична каматна стопа

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
sr: Израчунајте периодичну стопу камате потребну за повећање вредности инвестиције на будућу вредност над бројем периода чиниоца.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
sr: Праволинијско умањење

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
sr: _Износ:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
sr: _Крајњи износ:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
sr: Израчунајте праволинијско умањење производа за задати период. Метод праволинијског умањења дели амортизациони трошак производа на цео користан живот производа. Користан живот производа је број периода, обично година, после кога је производ амортизован.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
sr: Умањење збиром-цифара-године

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
sr: Израчунајте амортизационо умањење за одређени период времена користећи метод збира-цифара-године. Овај метод амортизације увећава стопу амортизације тако да су трошкови амортизације већи у ранијим периодима времена. Користан живот производа је број периода, обично година, за које се производ амортизује.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
sr: Период плаћања

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
sr: Будућа _вредност:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
sr: Израчунајте неопходан број периода плаћања за време ануитета да би се добила будућа вредност по периодичној каматној стопи.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
sr: Чисас

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
sr: Двоум

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
sr: Бувре

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
sr: Рок

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
sr: Умзцг

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
sr: Прaум

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
sr: Стопа

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
sr: Тревр

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
sr: Перпл

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
sr: Брума

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
sr: Убаците код знака

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
sr: _Уметни

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
sr: _Знак:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
sr: Помери улево

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
sr: Помери удесно

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
sr: Убаци знак

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
sr: 8 бита

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
sr: 16 бита

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
sr: 32 бита

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
sr: 64 бита

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
sr: Поставке

en: _Close
sr: _Затвори

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
sr: Јединице _углова:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
sr: _Облик броја:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
sr: Дужина _речи:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
sr: Прикажи пратеће _нуле

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
sr: Прикажи _раздвајач хиљада

en: MATE Calc
sr: Мејтов дигитрон

en: MATE Desktop calculator
sr: Дигитрон за Мејтову радну површ

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
sr: Мејтов дигитрон је моћан графички дигитрон са финансијским, логичким и научним режимима. Користи пакет вишеструке тачности за своју аритметику како би дао висок степен тачности.

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
sr: Мејтов дигитрон је исцепак Гномовог дигитрона и део Мејтовог окружења радне површи. Ако желите да сазнате више о Мејту и Мејтовом дигитрону, посетите матичну страницу пројекта.

en: MATE Calculator
sr: Мејтов дигитрон

note: Title of main window
en: Calculator
sr: Дигитрон

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
sr: Извршавајте аритметичке, научне или финансијске прорачуне

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
sr: дигитрон;Мејт;научни;аритметички;финансијски;прорачуни;

en: Accuracy value
sr: Вредност тачности

en: The number of digits displayed after the numeric point
sr: Број цифара приказан после децималног зареза

en: Word size
sr: Дужина речи

en: The size of the words used in bitwise operations
sr: Дужина речи која се користи за битске операције

en: Numeric Base
sr: Основа броја

en: The numeric base
sr: Бројна основа

en: Show Thousands Separators
sr: Приказивање раздвајача хиљада

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
sr: Да ли да се раздвајач хиљада приказује за велике бројеве.

en: Show Trailing Zeroes
sr: Приказивање пратећих нула

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
sr: Да ли да се у приказаној вредности приказују пратеће нуле после децималног зареза.

en: Show History
sr: Прикажи историјат

en: Shows all recent calculations
sr: Приказује сва недавна рачунања

en: Number format
sr: Запис броја

en: The format to display numbers in
sr: Запис у коме ће се приказивати бројеви

en: Angle units
sr: Јединице углова

en: The angle units to use
sr: Јединице углова за коришћење

en: Button mode
sr: Режим дугмета

en: The button mode
sr: Режим дугмета

en: Source currency
sr: Изворна валута

en: Currency of the current calculation
sr: Валута тренутног прорачуна

en: Target currency
sr: Циљна валута

en: Currency to convert the current calculation into
sr: Валута у коју треба претворити прорачун

en: Source units
sr: Изворна јединица

en: Units of the current calculation
sr: Јединица тренутног прорачуна

en: Target units
sr: Циљна јединица

en: Units to convert the current calculation into
sr: Јединица у коју треба претворити прорачун

en: UAE Dirham
sr: Емиратски дирхам

en: Australian Dollar
sr: Аустралијски долар

en: Bulgarian Lev
sr: Бугарски лев

en: Bahraini Dinar
sr: Бахреински динар

en: Brunei Dollar
sr: Брунејски долар

en: Brazilian Real
sr: Бразилски реал

en: Botswana Pula
sr: Боцванска пула

en: Canadian Dollar
sr: Канадски долар

en: CFA Franc
sr: ЦФА франак

en: Swiss Franc
sr: Швајцарски франак

en: Chilean Peso
sr: Чилеански пезос

en: Chinese Yuan
sr: Кинески јуан

en: Colombian Peso
sr: Колумбијски пезос

en: Czech Koruna
sr: Чешка круна

en: Danish Krone
sr: Данска круна

en: Algerian Dinar
sr: Алжирски динар

en: Estonian Kroon
sr: Естонска круна

en: Euro
sr: Евро

en: Pound Sterling
sr: Фунта стерлинг

en: Hong Kong Dollar
sr: Хонгконшки долар

en: Croatian Kuna
sr: Хрватска куна

en: Hungarian Forint
sr: Мађарска форинта

en: Indonesian Rupiah
sr: Индонежанска рупија

en: Israeli New Shekel
sr: Израелски нови шекел

en: Indian Rupee
sr: Индијска рупија

en: Iranian Rial
sr: Ирански ријал

en: Icelandic Krona
sr: Исландска круна

en: Japanese Yen
sr: Јапански јен

en: South Korean Won
sr: Јужнокорејски вон

en: Kuwaiti Dinar
sr: Кувајтски динар

en: Kazakhstani Tenge
sr: Казахстански тенге

en: Sri Lankan Rupee
sr: Шриланканска рупија

en: Lithuanian Litas
sr: Литвански литас

en: Latvian Lats
sr: Летонски латс

en: Libyan Dinar
sr: Либијски динар

en: Mauritian Rupee
sr: Маурицијска рупија

en: Mexican Peso
sr: Мексички пезос

en: Malaysian Ringgit
sr: Малезијски рингит

en: Norwegian Krone
sr: Норвешка круна

en: Nepalese Rupee
sr: Непалска рупија

en: New Zealand Dollar
sr: Новозеландски долар

en: Omani Rial
sr: Омански ријал

en: Peruvian Nuevo Sol
sr: Перуански нови сол

en: Philippine Peso
sr: Филипински пезос

en: Pakistani Rupee
sr: Пакистанска рупија

en: Polish Zloty
sr: Пољски злот

en: Qatari Riyal
sr: Катарски ријал

en: New Romanian Leu
sr: Нови румунски леј

en: Russian Rouble
sr: Руска рубља

en: Saudi Riyal
sr: Саудијски ријал

en: Swedish Krona
sr: Шведска круна

en: Singapore Dollar
sr: Сингапурски долар

en: Thai Baht
sr: Тајландски бат

en: Tunisian Dinar
sr: Тунижански динар

en: New Turkish Lira
sr: Нова турска лира

en: T&T Dollar (TTD)
sr: T&T долар (TTD)

en: US Dollar
sr: Амерички долар

en: Uruguayan Peso
sr: Уругвајски пезос

en: Venezuelan Bolívar
sr: Венецуелански боливар

en: South African Rand
sr: Јужноафрички ранд

en: Error: the number of periods must be positive
sr: Грешка: број периода мора бити позитиван

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
sr: Коришћење:
      %s — Обавите математичка израчунавања

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
sr: Опције помоћи:
      -v, --version                   Исписује издање програма
      -h, -?, --help                  Приказује опције помоћи
      --help-all                      Приказује све опције помоћи
      --help-gtk                      Приказује Гтк+ опције

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
sr: Гтк+ опције:
      --class=РАЗРЕД                  Разред програма како га користи управљач прозора
      --name=НАЗИВ                    Назив програма како га користи управљач прозора
      --screen=ЕКРАН                  Икс екран за коришћење
      --sync                          Чини позиве Икса усклађеним
      --gtk-module=МОДУЛИ             Учитава допунске Гтк+ модуле
      --g-fatal-warnings              Чини сва упозорења кобним

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
sr: Опције програма:
      -s, --solve <equation>          Решава задату једначину

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
sr: Аргумент „--solve“ захтева једначину за решавање

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
sr: Непознат аргумент „%s“

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
sr: Пи [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
sr: Ојлеров број

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
sr: Режим индекса [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
sr: Режим изложиоца [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
sr: Научни степен [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
sr: Саберите [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
sr: Одузмите [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
sr: Помножите [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
sr: Поделите [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
sr: Дељење по модулу

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
sr: Додатне функције

note: Tooltip for the additional constant button
en: Additional constants
sr: Додатне константе

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
sr: Експонент [^ или **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
sr: Квадрат [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
sr: Проценат [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
sr: Факторијел [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
sr: Апсолутна вредност [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
sr: Комплексни аргумент

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
sr: Конјуговано комплексна вредност

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
sr: Корен [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
sr: Квадратни корен [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
sr: Логаритам

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
sr: Природни логаритам

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
sr: Синус

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
sr: Косинус

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
sr: Тангенс

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
sr: Хиперболични синус

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
sr: Хиперболични косинус

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
sr: Хиперболични тангенс

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
sr: Инверзни синус

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
sr: Инверзни косинус

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
sr: Инверзни тангенс

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
sr: Реципрочност [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
sr: Логичко И

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
sr: Логичко ИЛИ

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
sr: Логичко ИЛЛИ

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
sr: Логичко НЕ

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
sr: Целобројни део

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
sr: Разломљени део

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
sr: Реални део

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
sr: Имагинарни део

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
sr: Комплемент јединице

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
sr: Комплемент двојке

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
sr: Отворите заграду [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
sr: Затворите заграду [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
sr: Израчунајте резултат

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
sr: Факторишите [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
sr: Очистите екран [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
sr: Опозовите претходну радњу [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
sr: Помакните лево [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
sr: Помакните десно [>>]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
sr: Умањење двоструким опадањем

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
sr: Финансијски израз

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
sr: Умањење збиром цифара године

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
sr: Праволинијско умањење

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
sr: Бинарна

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
sr: Октална

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
sr: Децимална

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
sr: Хексадецимална

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
sr[0]: _%d место
sr[1]: _%d места
sr[2]: _%d места

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
sr[0]: %d место
sr[1]: %d места
sr[2]: %d места

note: Tooltip for the round button
en: Round
sr: Заокружи

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
sr: Заокружи на доле

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
sr: Заокружи на горе

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
sr: Знак

note: Tooltip for the c₀ component button
en: Velocity of Light
sr: Брзина светлости

en: 299,792,458 m/s
sr: 299.792.458 m/s

note: Tooltip for the μ₀ component button
en: Magnetic constant
sr: Магнетна константа

en: 1.2566370614×10⁻⁶ N/A²
sr: 1,2566370614×10⁻⁶ N/A²

note: Tooltip for the ε₀ button
en: Electric constant
sr: Електрична константа

en: 8.85418782×10⁻¹² s⁴A²/m³kg
sr: 8,85418782×10⁻¹² s⁴A²/m³kg

note: Tooltip for the G button
en: Newtonian constant of gravitation
sr: Њутнова гравитациона константа

en: 6.67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)
sr: 6,67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)

note: Tooltip for the h button
en: Planck constant
sr: Планкова константа

en: 6.62607004×10⁻³⁴ m²kg/s
sr: 6,62607004×10⁻³⁴ m²kg/s

note: Tooltip for the ｅ button
en: Elementary charge
sr: Елементарно наелектрисање

en: 1.6021766208(98)×10⁻¹⁹ C
sr: 1,6021766208(98)×10⁻¹⁹ C

note: Tooltip for the mₑ button
en: Electron mass
sr: Маса електрона

en: 9.10938356×10⁻³¹ kg
sr: 9,10938356×10⁻³¹ kg

note: Tooltip for the mₚ button
en: Proton mass
sr: Маса протона

en: 1.672621898(21)×10⁻²⁷ kg
sr: 1,672621898(21)×10⁻²⁷ kg

note: Tooltip for the Nₐ button
en: Avogadro constant
sr: Авогадрова константа

en: 6.02214086×10²³ mol⁻¹
sr: 6,02214086×10²³ mol⁻¹

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
sr:  у

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
sr: Промените јединице претварања

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
sr: Нема радњи опозивања

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
sr: Нема радњи враћања

en: No sane value to store
sr: Нема разумне вредности за чување

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
sr: Прекорачење. Покушајте са већом дужином речи

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
sr: Непозната променљива „%s“

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
sr: Функција „%s“ није одређена

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
sr: Непознато претварање

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
sr: Неисправан израз на „%s“

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
sr: Неисправан израз

en: Calculating
sr: Израчунавам

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
sr: За факторисање је потребан цео број

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
sr: Нема разумне вредности за битско померање

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
sr: Приказана вредност није цео број

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
sr: Степени

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
sr: Радијани

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
sr: Градијани

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
sr: Аутоматски

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
sr: Фиксни

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
sr: Научни

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
sr: Инжењерски

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
sr: _Прикажи %d децимална места

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
sr: Не могу да отворим датотеку помоћи

en: Sun Microsystems
sr: Сан Микросистеми

en: MATE Documentation Team
sr: Тим документације Гнома

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sr: Мејтов дигитрон је слободан програм; можете га прослеђивати и/или мењати под условима Гнуове опште јавне лиценце коју је објавила Задужбина слободног софтвера; било верзије 2 лиценце или (по вашем избору) било које новије верзије.

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sr: Мејтов дигитрон се расподељује у нади да ће бити од користи, али БЕЗ ИКАКВИХ ГАРАНЦИЈА; чак и без примењене гаранције ТРЖИШНЕ ВРЕДНОСТИ или ПРИЛАГОЂЕНОСТИ ОДРЕЂЕНОЈ НАМЕНИ.  Погледајте Гнуову Општу јавну лиценцу за више детаља.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sr: Требали сте да примите примерак Гнуове опште јавне лиценце уз овај програм; ако нисте, пишите Задужбини слободног софтвера на адресу: „Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA“.

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
sr: Дигитрон са финансијским и научним режимом рада.
    Користи „GNU MPFR %s“ и „GNU MPC %s“

en: About MATE Calculator
sr: О Мејтовом дигитрону

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
sr: Ауторска права © 1986–2010 Аутори Гдигиталата
    Ауторска права © 2011-2021 Програмери Мејта

note: Calculator menu
en: _Calculator
sr: _Дигитрон

note: Mode menu
en: _Mode
sr: _Режим

note: View menu
en: _View
sr: _Преглед

note: Help menu label
en: _Help
sr: По_моћ

note: Basic menu label
en: _Basic
sr: _Основни

note: Advanced menu label
en: _Advanced
sr: _Напредни

note: Financial menu label
en: _Financial
sr: _Финансијски

note: Programming menu label
en: _Programming
sr: _Програмерски

note: History menu label
en: _History
sr: _Историјат

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
sr: _Садржаји

en: _Copy
sr: _Умножи

en: _Paste
sr: У_баци

en: _Undo
sr: Опо_зови

en: _Redo
sr: _Понови

en: _Clear History
sr: Очисти _историјат

en: _Preferences
sr: _Поставке

en: _Quit
sr: _Изађи

en: _About
sr: _О програму

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
sr: Логичко И је дефинисано само за позитивне целе бројеве

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
sr: Логичко ИЛИ је дефинисано само за позитивне целе бројеве

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
sr: Логичко ИЛЛИ је дефинисано само за позитивне целе бројеве

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
sr: Логичко НЕ је дефинисано само за позитивне целе бројеве

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
sr: Померање је могуће само за позитивне целе вредности

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
sr: Аргумент није дефинисан за нулу

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
sr: Дељење нулом није дефинисано

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
sr: Логаритам нуле није дефинисан

note: Translators: Error displayed when attempting to take zeroth root
en: The zeroth root of a number is undefined
sr: Нулти корен броја је недефинисан

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
sr: Факторијел је дефинисан само за не-негативне природне бројеве

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
sr: Дељење по модулу је дефинисано само за целе бројеве

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
sr: Степеновање нуле није дефинисано за негативне изложиоце

note: Translators: Error displayed when error function (erf) value is undefined
en: The error function is only defined for real numbers
sr: Функција грешке је дефинисана само за реалне бројеве

note: Translators: Error displayed when zeta function value is undefined
en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
sr: Рајманова зета функција је дефинисана само за реалне бројеве ≠1

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
sr: Тангенс није дефинисан за углове који су умношци броја π (180°) почевши од π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
sr: Инверзни синус није дефинисан за вредности изван [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
sr: Инверзни косинус није дефинисан за вредности изван [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
sr: Арктангенс функција није дефинисана за вредности i и -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
sr: Инверзни хиперболички косинус није дефинисан за вредности мање од један

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
sr: Инверзни хиперболички тангенс није дефинисан за вредности ван скупа (-1, 1)

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
sr: %s степени

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
sr: степен,степена,степени,ст

[ctx: unit-format]
en: %s radians
sr: %s радијана

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
sr: радијан,радијана,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
sr: %s градијана

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
sr: градијан,градијана,grad

en: Parsecs
sr: Парсеци

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
sr: парсек,парсека,pc

en: Light Years
sr: Светлосне године

[ctx: unit-format]
en: %s ly
sr: %s сг

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
sr: светлоснагодина,светлоснегодине,светлоснихгодина,ly

en: Astronomical Units
sr: Астрономске јединице

[ctx: unit-format]
en: %s au
sr: %s ај

[ctx: unit-symbols]
en: au
sr: ај

en: Nautical Miles
sr: Наутичке миље

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
sr: %s нми

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
sr: нми

en: Miles
sr: Миље

[ctx: unit-format]
en: %s mi
sr: %s ми

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
sr: миља,миље,миља,mi

en: Kilometers
sr: Километри

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
sr: километар,километра,километара,км,km

en: Cables
sr: Каблови

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
sr: кабал,кабла,каблова,cb

en: Fathoms
sr: Хвати

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
sr: хват,хвата,хватова,хв,ftm

en: Meters
sr: Метри

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
sr: метар,метра,метара,м,m

en: Yards
sr: Јарди

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
sr: јард,јарда,јарди,yd

en: Feet
sr: Стопе

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
sr: стопа,стопе,стопа,ft

en: Inches
sr: Инчи

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
sr: инч,инча,ин,in

en: Centimeters
sr: Центиметри

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
sr: центиметар,центиметра,центиметара,цм,cm

en: Millimeters
sr: Милиметри

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
sr: милиметар,милиметра,милиметара,мм,mm

en: Micrometers
sr: Микрометри

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
sr: микрометар,микрометра,микрометара,um

en: Nanometers
sr: Нанометри

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
sr: нанометар,нанометра,нанометара,нм,nm

en: Hectares
sr: Хектари

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
sr: хектар,хектара, ха,ha

en: Acres
sr: Акри

[ctx: unit-format]
en: %s acres
sr: %s акра

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
sr: акр,акра

en: Square Meters
sr: Квадратни метри

en: Square Centimeters
sr: Квадратни центиметри

en: Square Millimeters
sr: Квадратни милиметри

en: Cubic Meters
sr: Кубни метри

en: Gallons
sr: Галони

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
sr: галон,галона,gal

en: Litres
sr: Литри

[ctx: unit-format]
en: %s L
sr: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
sr: литар,литра,литара,Л,l

en: Quarts
sr: Кварти

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
sr: кварт,кварта,квартова,qt

en: Pints
sr: Пинте

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
sr: пинта,пинте,пинти,пт,pt

en: Millilitres
sr: Милилитри

[ctx: unit-format]
en: %s mL
sr: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
sr: милилитар,милилитра,милилитара,мл,ml,cm³

en: Microlitres
sr: Микролитри

[ctx: unit-format]
en: %s μL
sr: %s μl

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
sr: mm³,μl,ul

en: Tonnes
sr: Тоне

[ctx: unit-format]
en: %s T
sr: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
sr: тона,тоне,т,t

en: Kilograms
sr: Килограми

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
sr: килограм,килограма,кг,kg

en: Pounds
sr: Фунте

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
sr: фунта,фунте,фунти,lb

en: Ounces
sr: Унце

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
sr: унца,unce,унци,оз,oz

en: Grams
sr: Грами

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
sr: грам,грама,г,g

en: Years
sr: Године

[ctx: unit-format]
en: %s years
sr: %s год.

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
sr: година,године,година

en: Days
sr: Дани

[ctx: unit-format]
en: %s days
sr: %s дана

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
sr: дан,дана

en: Hours
sr: Сати

[ctx: unit-format]
en: %s hours
sr: %s сати

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
sr: сат,сата,сати

en: Minutes
sr: Минути

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
sr: %s мин.

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
sr: минут,минута

en: Seconds
sr: Секунде

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
sr: секунда,секунде,секунди,с,s

en: Milliseconds
sr: Милисекунде

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
sr: милисекунда,милисекунде,милисенди,мс,ms

en: Microseconds
sr: Микросекунде

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
sr: микросекундa,микросекунде,микросекунди,μs

en: Celsius
sr: Целзијуси

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
sr: степЦ,˚C

en: Farenheit
sr: Фаренхајти

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
sr: степФ,˚F

en: Kelvin
sr: Келвини

en: Rankine
sr: Ранкини

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
sr: степР,˚R,˚Ra

en: Angle
sr: Угао

en: Length
sr: Дужина

en: Area
sr: Површина

en: Volume
sr: Јачина звука

en: Weight
sr: Тежина

en: Duration
sr: Време

en: Temperature
sr: Температура

en: Currency
sr: Валута

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
sr: %%s %s
