mate-calc 1.25.0 - en to te translation catalogue (374 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
te: క్రమగుణించు

en: Clear
te: శుభ్రం చేయు

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
te: శాస్త్రీయ ఘాతం

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
te: మెమోరీ

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
te: ఘాతం

en: Undo
te: చేయవద్దు

note: Accessible name for the store value button
en: Store
te: భద్రపర్చు

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
te: విలోమం

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
te: క్రమగుణితం

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
te: ఖచ్చితమైన విలువ

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
te: విశదీకరణము

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
te: ఉపస్క్రిప్టు

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
te: కాంపౌండింగ్ గడువు

en: _Cancel
te: రద్దు(_C)

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
te: గణించు (_a)

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
te: ప్రస్తుత విలువనుండి భవిష్యవిలువకు యెంత పెట్టుబడిని పెంచుటకు యెన్ని కాంపౌండ్ ఆవృతాలు తప్పనిసరౌతాయో లెక్కిస్తుంది, వొక్క కాంపౌండ్ అవృతానికి నిర్ధిష్ట వడ్డీ చొప్పున.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
te: ఆవర్తనా వడ్డీ రేటు (_R):

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
te: భవిష్య విలువ (_F):

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
te: ప్రస్తుత విలువ (_V):

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
te: రెట్టింపు-క్షీణతా తరుగుదల

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
te: double-declining మిగులు పద్దతిని వుపయోగించి, తెలుపబడిన కాలపరిమితికి ఆస్తిపైన తరుగుదల భరణమును గణిస్తుంది.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
te: జీవితంకాలం (_L):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
te: వ్యవధి (_P):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
te: ధర (_o):

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
te: భవిష్య విలువ

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
te: ఆవర్తనాల సంఖ్య (_N):

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
te: గడువు లోపల ఆవృత వడ్డీపై జరిపిన సమవిభజిత చెల్లింపులు పోను మిగిలిన దానిపై ఆధారపడి, పెట్టుబడియొక్క భవిష్య విలువను లెక్కిస్తుంది.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
te: ఆవర్తనా చెల్లింపు (_P):

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
te: స్థూల లాభం ఉపాంతం

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
te: ఉత్పత్తి ధర మరియు రావలిసిన స్థూల లాభం దృష్టిలో వుంచుకొని, ఉత్పత్తి యొక్క పునఃఅమ్మకం ధరను లెక్కిస్తుంది.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
te: ఉపాంతం (_M):

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
te: ఆవర్తనా చెల్లింపు

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
te: ఋణం(లోను) యొక్క వాయిదా చెల్లింపు మొత్తమును గణించు, ఇచట వాయిదా అనగా ప్రతి చెల్లింపు గడువు అంతములో చెల్లించునది.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
te: గడువు (_T):

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
te: అసలు (_P):

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
te: ప్రస్తుత విలువ

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
te: గడువు లోపల ఆవృత వడ్డీపై జరిపిన సమవిభజిత చెల్లింపులు పోను మిగిలిన దానిపై ఆధారపడి, పెట్టుబడియొక్క ప్రస్తుత విలువను లెక్కిస్తుంది.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
te: ఆవర్తనా వడ్డీ రేటు

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
te: కౌంపౌండింగ్ ఆవృతాల నందు, భవిష్య విలువనకు పెట్టుబడిని పెంచుటకు తప్పనిసరైన ఆవృత వడ్డీను లెక్కగడుతుంది.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
te: సరళ-రేఖ తరుగుదల

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
te: ధర (_C):

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
te: ఉద్ధరణశుల్కం (_S):

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
te: ఒక ఆస్థి యొక్క స్ట్రైల్-లైన్ తరుగుదలను వొక కాలానికి లెక్కిస్తుంది. తరుగుదల యొక్క స్ట్రైట్-లైన్ విధానము అస్తియొక్క వుపయోగకర జీవితకాలమునందు తరుగుదల ధరను సరిమానంలో విభజించుతుంది. ఉపయోగకర జీవిత కాలం అంటే, వొక ఆస్తి యెన్ని సమయాలు సాధారణంగా సంవత్సరాలు, తరుగుచేయబడుతుందో.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
te: Sum-Of-The-Years'-Digits తరుగుదల

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
te: Sum-Of-The-Years'-Digits పద్దతిని ఉపయోగించి, ఆస్తి పైన తరుగుదల భరణమును తెలుపబడిన కాలమునకు లెక్కిస్తుంది. తరుగుదల యొక్క ఈ పద్దతి తరుగుదల రేటును త్వరుణీకరిస్తుంది, అందువలన ఎక్కువ తరుగుదల ఖర్చు తరువాతి సమయాలకన్నా ముందల వాటిలో అవసరమౌతుంది. ఎన్ని కాలపరిమితులకు, సాదారణంగా సంవత్సరాలకు, ఆస్తి తరుగుదలకు గురిఅవుతుందో అది వుపయోగకర జీవితం.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
te: చెల్లింపు వ్యవధి

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
te: భవిష్య విలువ (_V)

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
te: ఆవర్తన వడ్డీ రేటువద్ద, భవిష్య విలువను కూడగట్టుటకు, వొక సాధారణ వార్షిక మొత్తము సమయంలో యెన్ని చెల్లింపు సమయాలు వుండాలో లెక్కగడుతుంది.

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
te: కాలం

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
te: రేటు

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
te: అక్షరము కోడును ప్రవేశపెట్టు

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
te: చొప్పించు (_I)

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
te: అక్షరం (_a):

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
te: అక్షరాన్ని చొప్పించు

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
te: 8-బిట్

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
te: 16-బిట్

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
te: 32-బిట్

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
te: 64-బిట్

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
te: అభిరుచులు

en: _Close
te: మూసివేయి (_C)

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
te: కోణ ప్రమాణాలు (_A):

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
te: సంఖ్యా రూపం (_F):

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
te: పద పరిమాణం (_s):

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
te: చివరి సున్నాలను చూపించు (_z)

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
te: వేలను వేరు చేయువాటిని చూపించు (_t)

note: Title of main window
en: Calculator
te: గణన పరికరం

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
te: బీజీయ, శాస్త్రీయ లేదా ఆర్ధిక గణనలను ప్రదర్శించు

en: Accuracy value
te: ఖచ్చితత్వపు విలువ

en: The number of digits displayed after the numeric point
te: సంఖ్యా బిందువు తర్వాత ప్రదర్శించబడే అంకెల సంఖ్య

en: Word size
te: పద పరిమాణం

en: The size of the words used in bitwise operations
te: బిట్‌వైజ్ పరిక్రియలలో ఉపయోగించు పదముల పరిమాణము

en: Numeric Base
te: సంఖ్యామానం

en: The numeric base
te: సంఖ్యామానం

en: Show Thousands Separators
te: వేలను వేరు చేయువాటిని చూపించు

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
te: పెద్ద సంఖ్యలనందు వేలను వేరుచేయునది చూపబడాలో లేదో సూచిస్తుంది.

en: Show Trailing Zeroes
te: చివరి సున్నాలను చూపించు

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
te: ప్రదర్శిత విలువనందు సంఖ్యా బిందువు తర్వాత ఏమైనా సున్నాలను చూపాలేమో సూచిస్తుంది.

en: Show History
te: చరిత్రను చూపుము

en: Number format
te: సంఖ్యా రూపం

en: The format to display numbers in
te: సంఖ్యలలో ప్రదర్శించవలసిన ఫార్మేటు

en: Angle units
te: కోణ ప్రమాణాలు

en: The angle units to use
te: వాడాల్సిన కోణ ప్రమాణాలు

en: Button mode
te: బటన్ విధం

en: The button mode
te: బటన్ విధం

en: Source currency
te: మూల ద్రవ్యం

en: Currency of the current calculation
te: ప్రస్తుత లెక్క యొక్క ద్రవ్యం

en: Target currency
te: లక్ష్య ద్రవ్యం

en: Currency to convert the current calculation into
te: ప్రస్తుత లెక్కని ఇందులోకి మార్చుటకు ద్రవ్యం

en: Source units
te: మూల ప్రమాణాలు

en: Units of the current calculation
te: ప్రస్తుత గణనం యొక్క ప్రమాణాలు

en: Target units
te: లక్ష్య ప్రమాణాలు

en: Units to convert the current calculation into
te: ప్రస్తుత లెక్కని ఇందులోకి మార్చుటకు ప్రమాణాలు

en: UAE Dirham
te: UAE డిర్హామ్

en: Australian Dollar
te: ఆస్ట్రేలియన్ డాలర్

en: Bulgarian Lev
te: బల్గేరియన్ లెవ్

en: Bahraini Dinar
te: బహ్రైని దినార్

en: Brunei Dollar
te: బ్రూనెయ్ డాలర్

en: Brazilian Real
te: బ్రెజిలియన్ రియల్

en: Botswana Pula
te: బోట్‌స్వానా పులా

en: Canadian Dollar
te: కెనడియన్ డాలర్

en: CFA Franc
te: CFA ఫ్రాంక్

en: Swiss Franc
te: స్విస్ ఫ్రాంక్

en: Chilean Peso
te: చిలియన్ పెసో

en: Chinese Yuan
te: చైనీస్ యౌన్

en: Colombian Peso
te: కొలంబియన్ పెసొ

en: Czech Koruna
te: చెక్ కొరున

en: Danish Krone
te: దానిష్ క్రోనె

en: Algerian Dinar
te: అల్గేరియన్ దినార్

en: Estonian Kroon
te: ఎస్టోనియన్ క్రూన్

en: Euro
te: యూరో

en: Pound Sterling
te: పౌండ్ స్టెర్లింగు

en: Hong Kong Dollar
te: హాంగ్‌కాంగ్ డాలర్

en: Croatian Kuna
te: క్రోటియన్ కునా

en: Hungarian Forint
te: హంగేరియన్ ఫోరింట్

en: Indonesian Rupiah
te: ఇండోనేషియన్ రుపయ్యా

en: Israeli New Shekel
te: ఇజ్రాయిలి న్యూ షెకెల్

en: Indian Rupee
te: ఇండియన్ రూపాయి

en: Iranian Rial
te: ఇరానియన్ రైయల్

en: Icelandic Krona
te: ఐస్లాండిక్ క్రోనా

en: Japanese Yen
te: జపానీస్ యెన్

en: South Korean Won
te: దక్షిణ కొరియన్ వొన్

en: Kuwaiti Dinar
te: కువైటి దినార్

en: Kazakhstani Tenge
te: కజఖస్థానీ టెంగె

en: Sri Lankan Rupee
te: శ్రీ లంక రూపాయి

en: Lithuanian Litas
te: లిథూనియన్ లిటాస్

en: Latvian Lats
te: లాట్వియన్ లాట్స్

en: Libyan Dinar
te: లిబియన్ దినార్

en: Mauritian Rupee
te: మౌరిటియన్ రూపాయి

en: Mexican Peso
te: మెక్సికన్ పెసొ

en: Malaysian Ringgit
te: మలేషియన్ రింగ్గిట్

en: Norwegian Krone
te: నార్వేయిన్ క్రోనె

en: Nepalese Rupee
te: నేపాలీయుల రూపాయి

en: New Zealand Dollar
te: న్యూజిల్యాండ్ డాలర్

en: Omani Rial
te: ఒమాని రియాల్

en: Peruvian Nuevo Sol
te: పెరువియన్ న్యువో సోల్

en: Philippine Peso
te: ఫిలిప్పైన్ పెసొ

en: Pakistani Rupee
te: పాకిస్థానీ రూపాయి

en: Polish Zloty
te: పోలిష్ జ్లోటి

en: Qatari Riyal
te: క్వటారి రియాల్

en: New Romanian Leu
te: కొత్త రోమేనియన్ లియు

en: Russian Rouble
te: రష్యన్ రౌబుల్

en: Saudi Riyal
te: సౌదీ రియాల్

en: Swedish Krona
te: స్వీడిష్ క్రోనా

en: Singapore Dollar
te: సింగపూర్ డాలర్

en: Thai Baht
te: థాయి బహ్ట్

en: Tunisian Dinar
te: టునీషియన్ దినార్

en: New Turkish Lira
te: న్యూ టర్కిష్ లిరా

en: T&T Dollar (TTD)
te: T&T డాలర్ (TTD)

en: US Dollar
te: యూఎస్ డాలర్

en: Uruguayan Peso
te: ఉరుగ్వేయన్ పెసొ

en: Venezuelan Bolívar
te: వెనుజులియన్ బొలివర్

en: South African Rand
te: సౌత్ ఆఫ్రికన్ ర్యాండ్

en: Error: the number of periods must be positive
te: దోషం: ఆవర్తనాల సంఖ్య ధనాత్మకం అయివుండాలి

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
te: వినియోగం:
      %s — గణితశాస్త్ర గణనలను జరుపుతుంది.

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
te: సహాయ ఐచ్ఛికాలు:
      -v, --version                   విడుదల రూపాంతరాన్ని చూపించు
      -h, -?, --help                  సహాయ ఐచ్ఛికాలను చూపించు
      --help-all                      అన్ని సహాయ ఐచ్ఛికాలను చూపించు
      --help-gtk                      GTK+ ఐచ్ఛికాలను చూపించు

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
te: GTK+ ఐచ్ఛికాలు:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
te: అనువర్తనం ఐచ్ఛికాలు:
      -s, --solve <equation>          ఇచ్చిన సమీకరణాన్ని సాధించండి

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
te: ఆర్గుమెంట్ --solve అనుదానికి పరిష్కరించుటకు వొక సమీకరణం కావాలి

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
te: తెలియని ఆర్గుమెంట్ '%s'

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
te: పై [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
te: యూలర్స్ సంఖ్య

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
te: ఉపస్క్రిప్టు విధం [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
te: సూపర్‌స్క్రిప్టు విధం [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
te: శాస్త్రీయ ఘాతం [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
te: కూడు [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
te: తీసివేత [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
te: గుణించు [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
te: భాగించు [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
te: మాడ్యులస్ భాగహారం

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
te: అదనపు ప్రమేయాలు

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
te: ఘాతం [^ or **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
te: వర్గము [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
te: శాతం [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
te: క్రమ గుణితం [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
te: ఖచ్చితమైన విలువ [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
te: సంకీర్ణ వాదన

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
te: సంకీర్ణ సంయుగ్మం

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
te: మూలం [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
te: వర్గమూలం [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
te: సంవర్గమానం

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
te: సహజ సంవర్గమానం

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
te: సైన్

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
te: కొసైన్

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
te: టాంజెంట్

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
te: హైపర్‌బోలిక్ సైన్

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
te: హైపర్‌బోలిక్ కొసైన్

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
te: హైపర్‌బోలిక్ టాంజెంట్

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
te: విలోమం [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
te: బూలియన్ AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
te: బూలియన్ OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
te: బూలియన్ ఎక్స్లూసివ్ OR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
te: బూలియన్ NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
te: పూర్ణాంక అంశం

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
te: భిన్నాంక అంశం

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
te: వాస్తవ అంశం

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
te: కల్పిత అంశం

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
te: ఒకటవ' పూరకము

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
te: రెండవ' పూరకము

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
te: సమూహాలను ప్రారంభించు [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
te: సమూహం ముగించు [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
te: ఫలితాన్ని గణించు

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
te: కారణాంకాలుకట్టు [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
te: ప్రదర్శకాన్ని శుభ్రపరుచు [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
te: రద్దుచేయి [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
te: రెట్టింపు-క్షీణతా తరుగుదల

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
te: ఆర్థిక వనరుల సంబంధిత పదం

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
te: సంవత్సరాల సంఖ్యల యొక్క మొత్తం తరుగుదల

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
te: సరళ రేఖ తరుగుదల

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
te: బైనరీ

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
te: అష్టము

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
te: దశాంశం

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
te: షట్కోణదశాంశం

note: Tooltip for the round button
en: Round
te: గుండ్రం

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
te: నేల

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
te: కప్పు

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
te: చిహ్నం

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
te: పరివర్తక ప్రమాణాలను మార్చు

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
te: రద్దుచేసిన ఏమీ చరిత్రలేదు

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
te: మళ్ళీచేసిన ఏ చరిత్రలేదు

en: No sane value to store
te: నిల్వచేయుటకు ఏ సైన్ విలువలేదు

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
te: మించినది. పెద్ద పద పరిమాణమును ప్రయత్నంచు

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
te: తెలియని చరరాశి '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
te: '%s' ప్రమేయం నిర్వచించబడలేదు

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
te: తెలియని పరివర్తనం

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
te: తప్పైన సమీకరణం

en: Calculating
te: లెక్కిస్తున్నది

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
te: కారణాంకాలు కట్టుటకు ఒక పూర్ణాంకం అవసరం

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
te: బిట్ వారీ షిఫ్ట్‍ చేయుటకు ఏ స్థిరచిత్త విలువలేదు

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
te: ప్రదర్శించబడిన విలువ పూర్ణాంకం కాదు

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
te: డిగ్రీలు

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
te: రేడియన్లు

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
te: గ్రేడియన్లు

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
te: స్వయంచాలకం

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
te: స్థిర

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
te: శాస్త్రీయం

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
te: ఇంజనీరింగు

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
te: %d దశాంశ స్థానాలను చూపించు (_p)

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
te: సహాయపు దస్త్రాన్ని తెరువలేదు

note: Calculator menu
en: _Calculator
te: గణనపరికరం (_C)

note: View menu
en: _View
te: చూడటం (_V)

note: Help menu label
en: _Help
te: సహాయం (_H)

note: Basic menu label
en: _Basic
te: ప్రాథమిక (_B)

note: Advanced menu label
en: _Advanced
te: ఆధునిక (_A)

note: Financial menu label
en: _Financial
te: ఆర్థికగణని (_F)

note: Programming menu label
en: _Programming
te: ప్రోగ్రామింగ్ (_P)

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
te: సారములు (_C)

en: _Copy
te: నకలుతీయు(_C)

en: _Paste
te: అతికించు (_P)

en: _Undo
te: చేసింది రద్దు (_U)

en: _Redo
te: మళ్ళీచేయి (_R)

en: _Preferences
te: అభిరుచులు (_P)

en: _Quit
te: నిష్క్రమించు (_Q)

en: _About
te: గురించి (_A)

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
te: బూలియన్ AND ధనాత్మక పూర్ణాంకాలకు మాత్రమే నిర్వచించబడింది

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
te: బూలియన్ OR ధనాత్మక పూర్ణాంకాలకు మాత్రమే నిర్వచించబడింది

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
te: బూలియన్ XOR ధనాత్మక పూర్ణాంకాలకు మాత్రమే నిర్వచించబడింది

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
te: బూలియన్ NOT ధనాత్మక పూర్ణాంకాలకు మాత్రమే నిర్వచించబడింది

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
te: షిఫ్టు అనేది పూర్ణాంక విలువలకు మాత్రమే సాధ్యమవుతుంది

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
te: సున్నా కొరకు వాదన నిర్వచించబడలేదు

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
te: సున్నాచే భాగించుట అనిరుక్తం

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
te: సున్నా యొక్క సంవర్గమానం అనిరుక్తం

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
te: మాడ్యులస్ భాగాహారం పూర్ణాంకాలకు మాత్రమే నిర్వచించబడింది

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
te: ఒక ఋణాత్మక ఘాతానికి సున్నా యొక్క ఘాతం నిర్వచించబడలేదు

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
te: π∕2 (90°) నుండి π (180°) యొక్క గుణిజాలయిన కోణాలకు టాంజెంటు నిర్వచించబడలేదు

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
te: [-1, 1] బయటవున్న విలువలకు విలోమ సైన్ నిర్వచించబడలేదు

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
te: [-1, 1] బయటవున్న విలువలకు విలోమ కొసైన్ నిర్వచించబడలేదు

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
te: ఒకటి కంటే తక్కువవున్న విలువలకు విలోమ అతిపరావలయ కొసైన్ నిర్వచించబడలేదు

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
te: %s డిగ్రీలు

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
te: డిగ్రీ,డిగ్రీలు,డిగ్

[ctx: unit-format]
en: %s radians
te: %s రేడియన్లు

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
te: రేడియన్,రేడియన్లు,రేడ్

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
te: %s గ్రేడియన్లు

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
te: గ్రేడియన్,గ్రేడియన్లు,గ్రేడ్

en: Parsecs
te: పార్సెక్లు

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
te: పార్సెక్,పార్సెక్లు,pc

en: Light Years
te: కాంతి సంవత్సరాలు

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
te: కాంతిసంవత్సరం,కాంతిసంవత్సరాలు,ly

en: Astronomical Units
te: ఖగోళ ప్రమాణాలు

en: Nautical Miles
te: నాటికల్ మైళ్ళు

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
te: మైళ్ళు

en: Miles
te: మైళ్ళు

[ctx: unit-format]
en: %s mi
te: %s మై

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
te: మైలు,మైళ్ళు,మై

en: Kilometers
te: కిలోమీటర్లు

[ctx: unit-format]
en: %s km
te: %s కిమీ

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
te: కిలోమీటర్,కిలోమీటర్లు,కిమీ,కిమీలు

en: Cables
te: కేబుళ్ళు

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
te: కేబుల్,కేబుళ్ళు,cb

en: Fathoms
te: ఫాథోములు

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
te: ఫేథోమ్,ఫేథోమ్లు,ftm

en: Meters
te: మీటర్లు

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
te: మీటర్,మీటర్లు,మీ

en: Yards
te: యార్డులు

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
te: యార్డ్,యార్డులు,yd

en: Feet
te: అడుగు

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
te: అడుగు,ఫీట్,ఎఫ్టి

en: Inches
te: ఇంచులు

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
te: ఇంచు,ఇంచులు,ఇం

en: Centimeters
te: సెంటీమీటర్లు

[ctx: unit-format]
en: %s cm
te: %s సెం.మీ

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
te: సెంటీమీటరు,సెంటీమీటర్లు,సెం,సెం.మీ

en: Millimeters
te: మిల్లీమీటర్లు

[ctx: unit-format]
en: %s mm
te: %s మిమీ

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
te: మిల్లీమీటర్,మిల్లీమీటర్లు,మిమి

en: Micrometers
te: మైక్రోమీటర్లు

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
te: మైక్రోమీటర్,మైక్రోమీటర్లు,um

en: Nanometers
te: నానోమీటర్లు

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
te: నానో మీటర్, నానో మీటర్లు,nm

en: Hectares
te: హెక్టార్లు

[ctx: unit-format]
en: %s ha
te: %s హెక్టా

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
te: హెక్టారు,హెక్టార్లు,హెక్టా

en: Acres
te: ఎకరాలు

[ctx: unit-format]
en: %s acres
te: %s ఎకరాలు

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
te: ఎకరం,ఎకరాలు

en: Square Meters
te: చదరపు మీటర్లు

en: Square Centimeters
te: చదరపు సెంటీమీటర్లు

en: Square Millimeters
te: చదరపు మిల్లీమీటర్లు

en: Cubic Meters
te: క్యూబిక్ మీటర్లు

en: Gallons
te: గేల్లాన్స్

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
te: గాలోన్,గాలోన్లు,గాల్

en: Litres
te: లీటర్లు

[ctx: unit-format]
en: %s L
te: %s లీ

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
te: లీటరు,లీటర్లు,లీటెర్,లీటెర్లు,లీ

en: Quarts
te: క్వార్ట్లు

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
te: క్వార్ట్,క్వార్టులు,qt

en: Pints
te: పింట్లు

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
te: పింట్,పింట్లు,pt

en: Millilitres
te: మిల్లీలీటర్లు

[ctx: unit-format]
en: %s mL
te: %s మిలీ

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
te: మిల్లీలీటర్,మిల్లీలీటర్లు,మిల్లీలీటెర్,మిల్లీలీటెర్లు,mL,cm³

en: Microlitres
te: మైక్రోలీటర్లు

en: Tonnes
te: టన్నులు

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
te: టన్ను,టన్నులు

en: Kilograms
te: కిలోగ్రాములు

[ctx: unit-format]
en: %s kg
te: %s కిగ్రా

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
te: కిలోగ్రామ్,కిలోగ్రాములు,కిలోగ్రామ్మ్,కిలోగ్రామ్మ్స్,కేజీ,కేజీలు

en: Pounds
te: పౌండ్లు

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
te: పౌండు,పౌండ్లు,lb

en: Ounces
te: ఔన్సులు

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
te: ఔన్సు,ఔన్సులు,oz

en: Grams
te: గ్రాములు

[ctx: unit-format]
en: %s g
te: %s గ్రా

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
te: గ్రాము,గ్రాములు,గ్రామీ,గ్రామీలు,గ్రా

en: Years
te: సంవత్సరాలు

[ctx: unit-format]
en: %s years
te: %s సంవత్సరాలు

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
te: సంవత్సరం,సంవత్సరాలు

en: Days
te: రోజులు

[ctx: unit-format]
en: %s days
te: %s రోజులు

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
te: రోజు,రోజులు

en: Hours
te: గంటలు

[ctx: unit-format]
en: %s hours
te: %s గంటలు

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
te: గంట,గంటలు

en: Minutes
te: నిమిషాలు

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
te: %s నిమిషాలు

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
te: నిమిషం,నిమిషాలు

en: Seconds
te: సెకన్లు

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
te: సెకను,సెకన్లు, s

en: Milliseconds
te: మిల్లీసెకన్లు

[ctx: unit-format]
en: %s ms
te: %s మిసె

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
te: మిల్లీసెకను,మిల్లీసెకన్లు,ms

en: Microseconds
te: మైక్రోసెకన్లు

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
te: మైక్రోసెకను,మైక్రోసెకన్లు,us,μs

en: Celsius
te: సెల్సియస్

en: Farenheit
te: ఫారెన్‌హీట్

en: Kelvin
te: కెల్విన్

en: Rankine
te: ర్యాంకిన్

en: Angle
te: కోణం

en: Length
te: పొడవు

en: Area
te: వైశాల్యం

en: Volume
te: సంపుటం

en: Weight
te: బరువు

en: Duration
te: నిడివి

en: Temperature
te: ఉష్ణోగ్రత

en: Currency
te: ద్రవ్యం
