mate-calc 1.25.0 - en to ur translation catalogue (21 entries)

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
ur: یادداشت

en: Undo
ur: کالعدم کریں

en: _Cancel
ur: _ملتوی

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ur: شرح

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ur: _داخل کریں

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ur: ترجیحات

en: _Close
ur: _بند کریں

en: Show History
ur: محفوظات دکھائیں

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
ur: ششدہی نظام

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
ur: خودکار

note: View menu
en: _View
ur: _منظر

note: Help menu label
en: _Help
ur: _ہدایات

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
ur: _ہدایات کے موضوعات

en: _Copy
ur: _کاپی کریں

en: _Undo
ur: _منسوخ کریں

en: _Redo
ur: ا_عادہ کریں

en: _Preferences
ur: _ترجیحات

en: _Quit
ur: _برخاست کریں

en: _About
ur: _بابت

en: Celsius
ur: سیلسئس

en: Kelvin
ur: کیلون
