mate-calc 1.25.0 - en to xh translation catalogue (31 entries)

en: Clear
xh: Cima

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
xh: Uvimba weefayili

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
xh: i-Factorial

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
xh: I-Superscript

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
xh: Iskript esingezantsi kweskript

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
xh: Ixesha elibekiweyo

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
xh: Isantya

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
xh: _Faka

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
xh: I_mpawu:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
xh: Uluhlu lwezinto ezikhethwayo

en: _Close
xh: _Vala

note: Title of main window
en: Calculator
xh: Ikhaltyuleyitha

en: No sane value to store
xh: Alikho ixabiso le-sane elingagcinwa

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
xh: Intetho engemanga kakuhle

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
xh: Ezenzululwazi

note: Calculator menu
en: _Calculator
xh: I_khaltyuleyitha

note: View menu
en: _View
xh: _Bonakalisa

note: Help menu label
en: _Help
xh: _Nceda

note: Basic menu label
en: _Basic
xh: _Esisiseko

note: Advanced menu label
en: _Advanced
xh: E_hambele phambili

note: Financial menu label
en: _Financial
xh: E_zezimali

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
xh: _Okuqulethweyo

en: _Copy
xh: _Kopa

en: _Paste
xh: _Ncamathelisa

en: _Undo
xh: _Buyisela okwenziweyo

en: _Redo
xh: _Yenze kwakhona

en: _Preferences
xh: _Ezikhethwayo

en: _Quit
xh: _Phuma

en: _About
xh: _Malunga

en: Celsius
xh: i-Celsius

en: Kelvin
xh: i-Kelvin
