mate-calc 1.26.0 - en to es_AR translation catalogue (80 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
es_AR: Factorizar

en: Clear
es_AR: Limpiar

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
es_AR: Memoria

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
es_AR: Exponente

en: Undo
es_AR: Deshacer

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
es_AR: Inverso

en: _Cancel
es_AR: _Cancelar

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
es_AR: C_alcular

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
es_AR: C_osto:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
es_AR: Valor Futuro

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
es_AR: _Margen:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
es_AR: Pago Periódico

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
es_AR: Calcula el monto del pago periódico de un préstamo, donde los pagos se hacen al final de cada período de pago.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
es_AR: _Capital:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
es_AR: Valor Actual

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
es_AR: Calcula el valor actual de una inversión basada en una serie de pagos iguales descontados a una tasa de interés periódica durante el número de cuotas del período de tiempo.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
es_AR: Tasa de Interés del período

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
es_AR: Depreciación por método de la línea recta

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
es_AR: _Costo:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
es_AR: _Insertar

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
es_AR: 8-bits

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
es_AR: 16-bits

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
es_AR: 32-bits

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
es_AR: 64-bits

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
es_AR: Preferencias

note: Title of main window
en: Calculator
es_AR: Calculadora

en: Chilean Peso
es_AR: Peso Chileno

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
es_AR: Número de Euler

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
es_AR: Sumar [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
es_AR: Restar [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
es_AR: Multiplicar [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
es_AR: Dividir [/]

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
es_AR: Exponente [^ o **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
es_AR: Cuadrado [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
es_AR: Porcentaje [%]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
es_AR: Valor absoluto [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
es_AR: Argumento complejo

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
es_AR: Conjugado complejo

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
es_AR: Raíz [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
es_AR: Raíz cuadrada [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
es_AR: Logaritmo

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
es_AR: Logaritmo Natural

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
es_AR: Seno

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
es_AR: Coseno

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
es_AR: Tangente

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
es_AR: Seno Hiperbólico

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
es_AR: Coseno Hiperbólico

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
es_AR: Tangente Hiperbólica

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
es_AR: Inverso [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
es_AR: Y Booleano

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
es_AR: O Booleano

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
es_AR: O Booleano Exclusivo

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
es_AR: NO Booleano

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
es_AR: Componente Entero

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
es_AR: Componente Fraccional

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
es_AR: Componente Real

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
es_AR: Componente Imaginario

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
es_AR: Iniciar Grupo [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
es_AR: Finalizar Grupo [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
es_AR: Calcular Resultado

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
es_AR: Factorizar [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
es_AR: Limpiar Pantalla [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
es_AR: Deshacer [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
es_AR: Depreciación por Método de la Línea Recta

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
es_AR: Binario

note: Tooltip for the round button
en: Round
es_AR: Redondear

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
es_AR: Redonder hacia abajo

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
es_AR: Redondear hacia arriba

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
es_AR: Signo

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
es_AR: Variable desconocida '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
es_AR: La función '%s' no está definida

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
es_AR: Grados

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
es_AR: Radianes

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
es_AR: Gradientes

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
es_AR: Científico

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
es_AR: Ingeniería

note: Help menu label
en: _Help
es_AR: Ay_uda

en: _Preferences
es_AR: _Preferencias

en: _About
es_AR: _Acerca de

en: Celsius
es_AR: Centígrados
