mate-calc 1.26.0 - en to hr translation catalogue (219 entries)

en: Clear
hr: Obriši

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
hr: Eksponent

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
hr: Memorija

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
hr: Eksponent

en: Undo
hr: Poništi

note: Accessible name for the store value button
en: Store
hr: Spremi

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
hr: Inverzno

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
hr: Faktorijelno

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
hr: Apsolutna vrijednost

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
hr: Eksponent

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
hr: Indeks

en: const
hr: konst

en: _Cancel
hr: _Opozovi

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
hr: _Buduća vrijednost:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
hr: Trenutna _vrijednost:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
hr: Buduća vrijednost

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
hr: _Margina:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
hr: Periodična plaćanja

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
hr: Sadašnja vrijednost

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
hr: Period plaćanja

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
hr: Bv

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
hr: Izraz

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
hr: Zcg

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
hr: Protok

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
hr: Pt

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
hr: _Ubaci

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
hr: _Znak:

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
hr: Unesi znak

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
hr: Prilagodbe

en: _Close
hr: _Zatvori

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
hr: Veličina _riječi:

en: MATE Calculator
hr: MATE kalkulator

note: Title of main window
en: Calculator
hr: Kalkulator

en: Word size
hr: Veličina riječi

en: Numeric Base
hr: Brojevna baza

en: Show Thousands Separators
hr: Prikaži razdjelnik tisućica

en: Show Trailing Zeroes
hr: Prikaži nule iza zareza

en: Show History
hr: Prikaži povijest

en: Number format
hr: Format broja

en: Angle units
hr: Jedinice kuta

en: The angle units to use
hr: Koristiti jedinice kuta

en: Australian Dollar
hr: Australski dolar

en: Bulgarian Lev
hr: Bugarski lev

en: Bahraini Dinar
hr: Bahreinski dinar

en: Brunei Dollar
hr: Brunejski dolar

en: Brazilian Real
hr: Brazilski real

en: Canadian Dollar
hr: Kanadski dolar

en: CFA Franc
hr: CFA franak

en: Swiss Franc
hr: Švicarski franak

en: Chilean Peso
hr: Čileanski peso

en: Chinese Yuan
hr: Kineski juan

en: Colombian Peso
hr: Kolumbijski peso

en: Czech Koruna
hr: Češka kruna

en: Danish Krone
hr: Danska kruna

en: Algerian Dinar
hr: Alžirski dinar

en: Estonian Kroon
hr: Estonska kruna

en: Croatian Kuna
hr: Hrvatska kuna

en: Hungarian Forint
hr: Mađarska forinta

en: Indonesian Rupiah
hr: Indonezijski rupi

en: Israeli New Shekel
hr: Izraelski novi šekel

en: Indian Rupee
hr: Indijski rupi

en: Iranian Rial
hr: Iranski rial

en: Icelandic Krona
hr: Islandska kruna

en: Japanese Yen
hr: Japanski jen

en: South Korean Won
hr: Južnokorejski won

en: Kuwaiti Dinar
hr: Kuvajtski dinar

en: Kazakhstani Tenge
hr: Kazahstanski tenge

en: Sri Lankan Rupee
hr: Šrilankanski rupi

en: Lithuanian Litas
hr: Litvanski litas

en: Latvian Lats
hr: Latvijski lats

en: Libyan Dinar
hr: Libijski dinar

en: Mauritian Rupee
hr: Mauritanijski rupi

en: Mexican Peso
hr: Meksički peso

en: Malaysian Ringgit
hr: Malezijski  Ringgit

en: Norwegian Krone
hr: Norveška kruna

en: Nepalese Rupee
hr: Nepalski rupi

en: New Zealand Dollar
hr: Novozelandski dolar

en: Omani Rial
hr: Omanski rial

en: Peruvian Nuevo Sol
hr: Peruanski novi sol

en: Philippine Peso
hr: Filipinski peso

en: Pakistani Rupee
hr: Pakistanski rupi

en: Polish Zloty
hr: Poljski zlot

en: Qatari Riyal
hr: Katarski rijal

en: New Romanian Leu
hr: Novi rumunjski lev

en: Russian Rouble
hr: Ruski rubalj

en: Saudi Riyal
hr: Saudijski rijal

en: Swedish Krona
hr: Švedska kruna

en: Singapore Dollar
hr: Singapurski dolar

en: Thai Baht
hr: Tajlandski Baht

en: Tunisian Dinar
hr: Tunižanski dinar

en: New Turkish Lira
hr: Nova turska lira

en: T&T Dollar (TTD)
hr: T&T dolar (TTD)

en: US Dollar
hr: Američki dolar

en: Uruguayan Peso
hr: Urugvajski peso

en: Venezuelan Bolívar
hr: Venecuelanski bolivar

en: South African Rand
hr: Južnoafrički rand

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
hr: Nepoznati argument '%s'

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
hr: Eulerov broj

note: Tooltip for the numeric point button
en: Decimal point
hr: Decimalna točka

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
hr: Zbroji  [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
hr: Oduzmi [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
hr: Pomnoži  [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
hr: Podijeli [/]

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
hr: Dodatne funkcije

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
hr: Eksponent [^ ili **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
hr: Kvadrat [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
hr: Postotak [%]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
hr: Apsolutna vrijednost [|]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
hr: Logaritam

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
hr: Prirodni logaritam

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
hr: Sinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
hr: Kosinus

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
hr: Logičko "I"

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
hr: Logičko "ILI"

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
hr: Logičko "Isključivo ILI"

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
hr: Logično "NE"

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
hr: Izračunaj rezultat

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
hr: Binarni

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
hr: Oktalni

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
hr: Decimalni

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
hr: Heksadecimalni

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
hr: Najmanje cijelo (zaokruživanje na manje)

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
hr: Najveće cijelo (zaokruživanje na više)

en: No sane value to store
hr: Vrijednost se ne može spremiti

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
hr: Nepoznata vrijabla '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
hr: Funkcija '%s' nije definirana

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
hr: Krivo formiran izraz

en: Calculating
hr: Računam

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
hr: Stupnjevi

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
hr: Radijani

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
hr: Automatski

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
hr: Znanstveni način

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
hr: Nije moguće otvoriti datoteku pomoći

en: MATE Documentation Team
hr: MATE dokumentacijski tim

note: Calculator menu
en: _Calculator
hr: _Kalkulator

note: Mode menu
en: _Mode
hr: _Način rada

note: View menu
en: _View
hr: _Pogled

note: Help menu label
en: _Help
hr: _Pomoć

note: Advanced menu label
en: _Advanced
hr: _Napredno

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
hr: _Sadržaj

en: _Copy
hr: _Kopiraj

en: _Paste
hr: _Zalijepi

en: _Undo
hr: _Poništi

en: _Redo
hr: _Ponovi

en: _Preferences
hr: _Prilagodbe

en: _Quit
hr: _Završi

en: _About
hr: _O programu

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
hr: Logičko "I" je dozvoljeno samo za pozitivne cijele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
hr: Logičko "ILI" je dozvoljeno samo za pozitivne cijele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
hr: Logičko "Isključivo ILI" je dozvoljeno samo za pozitivne cijele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
hr: Logičko "NE" je dozvoljeno samo za pozitivne cijele brojeve

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
hr: Dijeljenje s nulom nije definirano

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
hr: Inverz sinusa nije definiran za vrijednosti izvan intervala [-1, 1]

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
hr: %s stupnjeva

[ctx: unit-format]
en: %s radians
hr: %s radijana

en: Light Years
hr: Svjetlosne godine

en: Astronomical Units
hr: Astronomske jedinice

en: Nautical Miles
hr: Nautičke milje

en: Miles
hr: Milje

en: Kilometers
hr: Kilometri

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
hr: kilometar,kilometri,km,kms

en: Cables
hr: Kabeli

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
hr: kabel,kabeli,cb

en: Meters
hr: Metri

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
hr: matar,metri,m

en: Yards
hr: Jardi

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
hr: jard,jardi,yd

en: Feet
hr: Stopa

en: Inches
hr: Inči

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
hr: inč,inči,in

en: Centimeters
hr: Centrimetri

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
hr: centimetar,centimetri,cm,cms

en: Millimeters
hr: Milimetri

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
hr: milimetar,milimetri,mm

en: Micrometers
hr: Mikometri

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
hr: mikrometar,mikrometri,um

en: Nanometers
hr: Nanometri

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
hr: nanometar,nanometri,nm

en: Hectares
hr: Hektar

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
hr: hektar,hektari,ha

en: Acres
hr: Ari

[ctx: unit-format]
en: %s acres
hr: %s ara

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
hr: ar,ari

en: Square Meters
hr: Kvadratni metri

en: Square Centimeters
hr: Kvadratni centimetri

en: Square Millimeters
hr: Kvadratni milimetri

en: Cubic Meters
hr: Kubični metri

en: Gallons
hr: Galoni

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
hr: galon,galoni,gal

en: Litres
hr: Litre

en: Millilitres
hr: Mililitri

en: Microlitres
hr: Mikrolitra

en: Tonnes
hr: Tona

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
hr: tona,tone

en: Kilograms
hr: Kilogram

en: Grams
hr: Gram

en: Years
hr: Godine

en: Days
hr: Dani

[ctx: unit-format]
en: %s days
hr: %s dana

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
hr: dan,dani

en: Hours
hr: Sati

[ctx: unit-format]
en: %s hours
hr: %s sati

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
hr: sat,sati

en: Minutes
hr: Minute

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
hr: %s minute

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
hr: minuta,minute

en: Seconds
hr: Sekunde

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
hr: sekunda,sekunde,s

en: Milliseconds
hr: Milisekunde

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
hr: milisekunda,milisekunde,ms

en: Microseconds
hr: Mikrosekunde

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
hr: mikrosekunda,mikrosekunde,us,μs

en: Celsius
hr: Celzij

en: Angle
hr: Kut

en: Volume
hr: Glasnoća

en: Weight
hr: Težina

en: Duration
hr: Trajanje

en: Temperature
hr: Temperatura

en: Currency
hr: Valuta
