mate-calc 1.26.0 - en to kn translation catalogue (365 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
kn: ಅಪವರ್ತ್ಯಗೊಳಿಸು

en: Clear
kn: ಅಳಿಸು

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
kn: ವೈಜ್ಞಾನಿಕ ಎಕ್ಸ್ಪೋನೆಂಟ್

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
kn: ಮೆಮೊರಿ

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
kn: ಎಕ್ಸ್ಪೋನೆಂಟ್

en: Undo
kn: ರದ್ದು ಮಾಡು

note: Accessible name for the store value button
en: Store
kn: ಸ್ಟೋರ್

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
kn: ವಿಲೋಮ

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
kn: ಪೂರ್ಣಾಕ ಗುಣಲಬ್ಧ

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ ಮೌಲ್ಯ

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
kn: ಸೂಪರ್-ಸ್ಕ್ರಿಪ್ಟ್‍

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
kn: ಸಬ್‍ಸ್ಕ್ರಿಪ್ಟ್‍

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
kn: ಚಕ್ರಬಡ್ಡಿ ಲೆಕ್ಕಾಚಾರದ ಅಂಶ

en: _Cancel
kn: ರದ್ದು ಮಾಡಲಾಗಿದೆ(_C)

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
kn: ಲೆಕ್ಕಹಾಕು(_a)

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
kn: ಪ್ರತಿ ಚಕ್ರಬಡ್ಡಿ ಲೆಕ್ಕಾಚಾರದ ಕಾಲಾವಧಿಗೆ ನಿಶ್ಷಿತ ಬಡ್ಡಿದರದಲ್ಲಿ ಪ್ರಸಕ್ತ ಬೆಲೆಯ ಒಂದು ಹೂಡಿಕೆಯನ್ನು ಒಂದು ಭವಿಷ್ಯದ ಬೆಲೆಗೆ ಹೆಚ್ಚಿಸಲು ಅಗತ್ಯವಿರುವ ಚಕ್ರಬಡ್ಡಿ ಲೆಕ್ಕಾಚಾರದ ಕಾಲಾವಧಿಯನ್ನು ಲೆಕ್ಕ ಹಾಕುತ್ತದೆ.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
kn: ನಿಯಮಿತ ಬಡ್ಡಿ ದರ(_R):

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
kn: ಭವಿಷ್ಯದ ಮೌಲ್ಯ(_F):

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಮೌಲ್ಯ(_V):

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
kn: ದ್ವಿಗುಣ ಕ್ಷೀಣ ಸವಕಳಿ

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
kn: ದ್ವಿಗುಣ ಕ್ಷೀಣ ಶಿಲ್ಕು ವಿಧಾನವನ್ನು ಬಳಸಿಕೊಂಡು, ನಿರ್ದಿಷ್ಟ ಅವಧಿಯಲ್ಲಿ ಆಸ್ತಿಯ ಸವಕಳಿ(ಡಿಪ್ರಿಸಿಯೇಶನ್) ಮೊತ್ತವನ್ನು ಗಣಿಸುತ್ತದೆ.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
kn: ಜೀವಿತಾವಧಿ(_L):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
kn: ಅವಧಿ(_P):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
kn: ಬೆಲೆ(_o):

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
kn: ಭವಿಷ್ಯದ ಮೌಲ್ಯ

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
kn: ಅವಧಿಗಳ ಸಂಖ್ಯೆ(_N):

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
kn: ಒಂದು ಅನುಕ್ರಮಿತವಾದ ನಿಯಮಿತ ಬಡ್ಡಿ ದರದಲ್ಲಿ ರಿಯಾಯಿತಿ ಮಾಡಲಾದ ಸಮ ಪ್ರಮಾಣದ ಹಣ ಸಂದಾಯ ಕಾಲಾವಧಿಯ ಆಧಾರದ ಮೇಲೆ ಒಂದು ಹೂಡಿಕೆಯ ಭವಿಷ್ಯದ ಬೆಲೆಯನ್ನು ಲೆಕ್ಕ ಹಾಕುತ್ತದೆ.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
kn: ನಿಯಮಿತ ಹಣಸಂದಾಯ(_P):

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
kn: ಒಟ್ಟು ಲಾಭದ ಅಂಶ

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
kn: ಉತ್ಪನ್ನದ ಖರ್ಚು ಹಾಗು ಅಗತ್ಯವಿರುವ ಲಾಭಾಂಶದ ಆಧಾರದ ಮೇಲೆ ಒಂದು ಉತ್ಪನ್ನದ ಮರು ಮಾರಾಟ ಬೆಲೆಯನ್ನು ಲೆಕ್ಕಹಾಕುತ್ತದೆ.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
kn: ಅಂಶ(_M):

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
kn: ನಿಯಮಿತ ಹಣಸಂದಾಯ

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
kn: ಮರುಪಾವತಿಯನ್ನು ಪ್ರತಿಯೊಂದು ಅವಧಿಯ ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಮಾಡಲಾಗುವಂತಹ ಸಾಲದ ನಿಯತಕಾಲಿಕ ಮರುಪಾವತಿಯನ್ನು ಗಣಿಸುತ್ತದೆ.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
kn: ಅವಧಿ(_T):

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
kn: ಬಂಡವಾಳ(_P):

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಮೌಲ್ಯ

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
kn: ಒಂದು ಅನುಕ್ರಮಿತವಾದ ನಿಯಮಿತ ಬಡ್ಡಿ ದರದಲ್ಲಿ ರಿಯಾಯಿತಿ ಮಾಡಲಾದ ಸಮ ಪ್ರಮಾಣದ ಹಣ ಸಂದಾಯ ಕಾಲಾವಧಿಯ ಆಧಾರದ ಮೇಲೆ ಒಂದು ಹೂಡಿಕೆಯ ಪ್ರಸಕ್ತ ಬೆಲೆಯನ್ನು ಲೆಕ್ಕ ಹಾಕುತ್ತದೆ.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
kn: ನಿಯಮಿತ ಬಡ್ಡಿ ದರ

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
kn: ಚಕ್ರಬಡ್ಡಿ ಲೆಕ್ಕಾಚಾರದ ಕಾಲಾವಧಿಯಲ್ಲಿ ಒಂದು ಹೂಡಿಕೆಯನ್ನು ಭವಿಷ್ಯದ ಬೆಲೆಗೆ ಹೆಚ್ಚಿಸಲು ಅಗತ್ಯವಿರುವ ಚಕ್ರಬಡ್ಡಿ ಲೆಕ್ಕಾಚಾರದ ಕಾಲಾವಧಿಯನ್ನು ಲೆಕ್ಕ ಹಾಕುತ್ತದೆ.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
kn: ನೇರ-ರೇಖೆಯ ಕುಸಿತ

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
kn: ಬೆಲೆ(_C):

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
kn: ಸಂರಕ್ಷಿತ ವಸ್ತುಗಳು(_S):

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
kn: ಒಂದು ಆಸ್ತಿಯ ಒಂದು ಕಾಲಾವಧಿಯ ಸರಳ-ರೇಖೀಯ ಸವಕಳಿಯನ್ನು ಲೆಕ್ಕ ಹಾಕುತ್ತದೆ. ಸವಕಳಿಯ ಸರಳ-ರೇಖೀಯ ವಿಧಾನವು ಸವಕಳಿ ಮೊತ್ತವನ್ನು ಆಸ್ತಿಯ ಉಪಯುಕ್ತ ಜೀವಿತಾವಧಿಯಾದ್ಯಂತ ಸಮನಾಗಿ ವಿಂಗಡಿಸುತ್ತದೆ. ಉಪಯುಕ್ತ ಜೀವಿತಾವಧಿಯು ಆಸ್ತಿಯು ಸವಕಳಿ ಹೊಂದುವ ಕಾಲಾವಧಿಯ(ಸಾಮಾನ್ಯವಾಗಿ ವರ್ಷಗಳಲ್ಲಿ) ಸಂಖ್ಯೆಯಾಗಿರುತ್ತದೆ.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
kn: ವರ್ಷಗಳ ಮೊತ್ತದಲ್ಲಿನ ಅಂಕಿಗಳ ಕುಸಿತ

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
kn: ಒಟ್ಟು ವರ್ಷಗಳ ಅಂಕೆಗಳ (Sum-Of-The-Years'-Digits)ವಿಧಾನವನ್ನು ಬಳಸಿಕೊಂಡು, ನಿರ್ದಿಷ್ಟ ಅವಧಿಯಲ್ಲಿ ಆಸ್ತಿಯ ಸವಕಳಿ(ಡಿಪ್ರಿಸಿಯೇಶನ್) ಮೊತ್ತವನ್ನು ಗಣಿಸುತ್ತದೆ. ಈ ವಿಧಾನವು ಸವಕಳಿಯ ದರದ ವೇಗವನ್ನು ವರ್ಧಿಸುತ್ತದೆ, ಆದ್ದರಿಂದ ಕೊನೆಯ ಕಾಲಾವಧಿಗಳಿಗೆ ಹೋಲಿಸಿದಲ್ಲಿ ಆರಂಭದ ಕಾಲಾವಧಿಗಳಲ್ಲಿ ಹೆಚ್ಚಿನ ಸವಕಳಿ ಖರ್ಚು ಬರುತ್ತದೆ. ಉಪಯುಕ್ತ ವರ್ಷಗಳು ಎಂದರೆ ಆಸ್ತಿಯು ಸವಕಳಿಗೆ ಒಳಗಾಗುವ ಕಾಲಾವಧಿಗಳಾಗಿರುತ್ತವೆ (ಸಾಮಾನ್ಯವಾಗಿ ವರ್ಷಗಳು).

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
kn: ಹಣಸಂದಾಯ ಕಾಲಾವಧಿ

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
kn: ಭವಿಷ್ಯದ ಮೌಲ್ಯ(_V):

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
kn: ಒಂದು ಸಾಮಾನ್ಯವಾದ ವರ್ಷಾಸನದ ಕಾಲಾವಧಿಯಲ್ಲಿ ಭವಿಷ್ಯದ ಒಂದು ಬೆಲೆಯನ್ನು ಒಟ್ಟುಗೂಡಿಸಲು ಅನುವಾಗುವಂತೆ, ನಿಯಮಿತ ಬಡ್ಡಿ ದರದಲ್ಲಿ ಅಗತ್ಯವಿರುವ ಹಣ ಸಂದಾಯ ಕಾಲಾವಧಿಗಳ ಸಂಖ್ಯೆಯನ್ನು ಲೆಕ್ಕ ಹಾಕುತ್ತದೆ.

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
kn: ಅವಧಿ

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
kn: ದರ

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
kn: ಕ್ಯಾರೆಕ್ಟರ್ ಕೋಡ್ ಅನ್ನು ಸೇರಿಸು

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
kn: ಸೇರಿಸು_I

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
kn: ಅಕ್ಷರ(_a):

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
kn: ಶಿಫ್ಟ್‍ ಎಡ

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
kn: ಶಿಫ್ಟ್‍ ಬಲ

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
kn: ಅಕ್ಷರವನ್ನು ಸೇರಿಸು:

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
kn: ೮-ಬಿಟ್

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
kn: ೧೬-ಬಿಟ್

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
kn: ೩೨-ಬಿಟ್

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
kn: ೬೪-ಬಿಟ್

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
kn: ಆದ್ಯತೆಗಳು

en: _Close
kn: ಮುಚ್ಚು (_C)

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
kn: ಕೋನದ ಏಕಮಾನಗಳು (_A):

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
kn: ಸಂಖ್ಯೆ ಶೈಲಿ (_F):

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
kn: ಪದದ ಗಾತ್ರ(_s):

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
kn: ಹಿಂದಿರುವ ಸೊನ್ನೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು (_z)

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
kn: ಸಾವಿರಗಳ ವಿಭಜಕವನ್ನು ತೋರಿಸು (_t)

en: MATE Calculator
kn: ಮೇಟ್ ಕ್ಯಾಲ್ಕುಲೇಟರ್

note: Title of main window
en: Calculator
kn: ಕ್ಯಾಲ್ಕುಲೇಟರ್

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
kn: ಗಣಿತ, ವೈಜ್ಞಾನಿಕ ಅಥವಾ ಹಣಕಾಸಿನ ಲೆಕ್ಕಚಾರಗಳನ್ನು ಮಾಡಿ

en: Accuracy value
kn: ನಿಖರ ಮೌಲ್ಯ

en: The number of digits displayed after the numeric point
kn: ಅಂಕೀಯ ಬಿಂದುವಿನ ನಂತರ ತೋರಿಸಲಾಗುವ ಅಂಕಿಗಳ ಸಂಖ್ಯೆ.

en: Word size
kn: ಪದದ ಗಾತ್ರ

en: The size of the words used in bitwise operations
kn: ಬಿಟ್‌ವೈಸ್ ಕಾರ್ಯಗಳಲ್ಲಿ ಬಳಸಲಾಗುವ ಪದಗಳ ಗಾತ್ರ.

en: Numeric Base
kn: ಅಂಕೀಯ ಮೂಲ(ಬೇಸ್)

en: The numeric base
kn: ಅಂಕೀಯ ಮೂಲ (ಬೇಸ್)

en: Show Thousands Separators
kn: ಸಾವಿರಗಳ ವಿಭಜಕವನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
kn: ಸಾವಿರದ ವಿಭಾಜಕಗಳನ್ನು ದೊಡ್ಡ ಸಂಖ್ಯೆಗಳಲ್ಲಿ ತೋರಿಸಲಾಗುತ್ತದೆಯೆ ಎಂದು ಸೂಚಿಸುತ್ತದೆ.

en: Show Trailing Zeroes
kn: ಹಿಂದಿರುವ ಸೊನ್ನೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
kn: ತೋರಿಸಲಾಗುತ್ತಿರುವ ಮೌಲ್ಯದಲ್ಲಿ ಅಂಕೀಯ ಬಿಂದುವಿನ ನಂತರ ಯಾವುದೆ ಹಿಂದಿನ ಸೊನ್ನೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸಬೇಕೆ ಎಂದು ಸೂಚಿಸುತ್ತದೆ.

en: Show History
kn: ಚರಿತ್ರೆಯನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Number format
kn: ಸಂಖ್ಯೆಯ ಶೈಲಿ

en: The format to display numbers in
kn: ಸಂಖ್ಯೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ವಿನ್ಯಾಸ

en: Angle units
kn: ಕೋನದ ಏಕಮಾನಗಳು

en: The angle units to use
kn: ಬಳಸಬೇಕಿರುವ ಕೋನದ ಏಕಮಾನಗಳು

en: Button mode
kn: ಒತ್ತು ಗುಂಡಿಯ ಕ್ರಮ

en: The button mode
kn: ಒತ್ತು ಗುಂಡಿಯ ಕ್ರಮ

en: Source currency
kn: ಮೂಲದ ಕರೆನ್ಸಿ

en: Currency of the current calculation
kn: ಪ್ರಸ್ತುತ ಲೆಕ್ಕಾಚಾರದ ಕರೆನ್ಸಿ

en: Target currency
kn: ಗುರಿಯ ಕರೆನ್ಸಿ

en: Currency to convert the current calculation into
kn: ಪ್ರಸ್ತುತ ಲೆಕ್ಕಾಚಾರದಿಂದ ಯಾವುದಕ್ಕೆ ಪರಿವರ್ತಿಸಬೇಕೊ ಆ ಕರೆನ್ಸಿ

en: Source units
kn: ಆಕರದ ಏಕಮಾನಗಳು

en: Units of the current calculation
kn: ಪ್ರಸ್ತುತ ಲೆಕ್ಕಾಚಾರದ ಏಕಮಾನಗಳು

en: Target units
kn: ಗುರಿಯ ಏಕಮಾನಗಳು

en: Units to convert the current calculation into
kn: ಪ್ರಸ್ತುತ ಏಕಮಾನಗಳನ್ನು ಯಾವುದಕ್ಕೆ ಪರಿವರ್ತಿಸಬೇಕೊ ಆ ಕರೆನ್ಸಿ

en: UAE Dirham
kn: UAE ದಿರ್ಹಮ

en: Australian Dollar
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯನ್ ಡಾಲರ್

en: Bulgarian Lev
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯನ್ ಲೆವ್

en: Bahraini Dinar
kn: ಬಹರೇನ್ ದಿನಾರ್

en: Brunei Dollar
kn: ಬ್ರೂನೈ ಡಾಲರ್

en: Brazilian Real
kn: ಬ್ರಝಿಲಿಯನ್ ರಿಯಲ್

en: Botswana Pula
kn: ಬೋಟ್ಸುವಾನ ಪುಲಾ

en: Canadian Dollar
kn: ಕೆನಡಿಯನ್ ಡಾಲರ್

en: CFA Franc
kn: CFA ಫ್ರಾಂಕ್

en: Swiss Franc
kn: ಸ್ವಿಸ್‌ ಫ್ರಾಂಕ್

en: Chilean Peso
kn: ಚಿಲಿಯನ್ ಪೆಸೊ

en: Chinese Yuan
kn: ಚೈನೀಸ್ ಯುವಾನ್

en: Colombian Peso
kn: ಕೊಲಂಬಿಯನ್ ಪೆಸೊ

en: Czech Koruna
kn: ಚೆಕ್ ಕೊರುನಾ

en: Danish Krone
kn: ಡ್ಯಾನಿಶ್ ಕ್ರೋನ್

en: Algerian Dinar
kn: ಅಲ್ಜೀರಿಯನ್ ದಿನಾರ್

en: Estonian Kroon
kn: ಎಸ್ಟೋನಿಯನ್ ಕ್ರೂನ್

en: Euro
kn: ಯೂರೊ

en: Pound Sterling
kn: ಪೌಂಡ್‌ ಸ್ಟರ್ಲಿಂಗ್

en: Hong Kong Dollar
kn: ಹಾಂಗ್‌ಕಾಂಗ್ ಡಾಲರ್

en: Croatian Kuna
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯನ್ ಕುನಾ

en: Hungarian Forint
kn: ಹಂಗೇರಿಯನ್ ಫೋರಿಂಟ್

en: Indonesian Rupiah
kn: ಇಂಡೋನಿಶಿಯನ್ ರುಪಿಯಾ

en: Israeli New Shekel
kn: ಇಸ್ರೇಲಿ ನ್ಯೂ ಶೆಕೆಲ್

en: Indian Rupee
kn: ಭಾರತದ ರುಪಾಯಿ

en: Iranian Rial
kn: ಇರಾನಿಯನ್ ರಿಯಲ್

en: Icelandic Krona
kn: ಐಲ್ಯಾಂಡಿಕ್ ಕ್ರೋನ್

en: Japanese Yen
kn: ಜಾಪನೀಸ್ ಯೆನ್

en: South Korean Won
kn: ಸೌತ್‌ ಕೊರಿಯನ್ ವೋನ್

en: Kuwaiti Dinar
kn: ಕುವೈತಿ ದಿನಾರ್

en: Kazakhstani Tenge
kn: ಕಝಕಿಸ್ತಾನಿ ಟೆಂಗೆ

en: Sri Lankan Rupee
kn: ಶ್ರೀಲಂಕನ್ ರುಪೀ

en: Lithuanian Litas
kn: ಲಿತುವಾನಿಯನ್ ಲಿಟಾಸ್

en: Latvian Lats
kn: ಲಾಟ್ವಿಯನ್ ಲಾಟ್ಸ್‍

en: Libyan Dinar
kn: ಲಿಬಿಯನ್ ದಿನಾರ್

en: Mauritian Rupee
kn: ಮರಿಶೀಯನ್ ರು

en: Mexican Peso
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕನ್ ಪೇಸೊ

en: Malaysian Ringgit
kn: ಮಲೇಶಿಯನ್ ರಿಂಗಿಟ್

en: Norwegian Krone
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್ ಕ್ರೋನ್

en: Nepalese Rupee
kn: ನೇಪಾಲೀಸ್ ರುಪೀ

en: New Zealand Dollar
kn: ನ್ಯೂ ಝಿಲ್ಯಾಂಡ್ ಡಾಲರ್

en: Omani Rial
kn: ಒಮಾನಿ ರಿಯಲ್

en: Peruvian Nuevo Sol
kn: ಪೆರುವಿಯನ್ ನ್ಯೂವೊ ಸೊಲ್

en: Philippine Peso
kn: ಫಿಲಿಪ್ಪೀನ್ ಪೇಸೊ

en: Pakistani Rupee
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನಿ ರುಪೀ

en: Polish Zloty
kn: ಪಾಲಿಶ್ ಜ್ಲಾಟಿ

en: Qatari Riyal
kn: ಕತಾರಿ ರಿಯಾಲ್

en: New Romanian Leu
kn: ನ್ಯೂ ರೊಮೇನಿಯನ್ ಲಿಯು

en: Russian Rouble
kn: ರಶಿಯನ್ ರೂಬೆಲ್

en: Saudi Riyal
kn: ಸೌದಿ ರಿಯಾಲ್

en: Swedish Krona
kn: ಸ್ವೀಡಿಶ್ ಕ್ರೋನಾ

en: Singapore Dollar
kn: ಸಿಂಗಪೂರ್ ಡಾಲರ್

en: Thai Baht
kn: ತಾಯ್ ಬಾತ್

en: Tunisian Dinar
kn: ಟುನೀಶಿಯನ್ ದಿನಾರ್

en: New Turkish Lira
kn: ನ್ಯೂ ಟರ್ಕಿಶ್ ಲಿರಾ

en: T&T Dollar (TTD)
kn: T&T ಡಾಲರ್ (TTD)

en: US Dollar
kn: ಯುಎಸ್‌ ಡಾಲರ್

en: Uruguayan Peso
kn: ಉರುಗ್ವೆಯನ್ ಪೇಸೊ

en: Venezuelan Bolívar
kn: ವೆನಿಜುವೆಲನ್ ಬೊಲಿವರ್

en: South African Rand
kn: ಸೌತ್‌ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಾಂಡ್

en: Error: the number of periods must be positive
kn: ದೋಷ: ಅವಧಿಗಳ ಸಂಖ್ಯೆಯು ಧನಾತ್ಮಕವಾಗಿರಬೇಕು

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
kn: ಬಳಕೆ:
      %s — ಗಣಿತೀಯ ಲೆಕ್ಕಗಳನ್ನು ಮಾಡು

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
kn: ನೆರವಿನ ಆಯ್ಕೆಗಳು:
      -v, --version                   ಬಿಡುಗಡೆಯ ಆವೃತ್ತಿಯನ್ನು ತೋರಿಸು
      -h, -?, --help                  ನೆರವಿನ ಆಯ್ಕೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು
      --help-all                      ಎಲ್ಲಾ ನೆರವಿನ ಆಯ್ಕೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು
      --help-gtk                      GTK+ ಆಯ್ಕೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
kn: GTK+ ಆಯ್ಕೆಗಳು:
      --class=CLASS                   ವಿಂಡೊ ಮ್ಯಾನೇಜರಿನಿಂದ ಬಳಸಲಾದ ಪ್ರೊಗ್ರಾಮ್ ವರ್ಗ
      --name=NAME                     ವಿಂಡೊ ಮ್ಯಾನೇಜರಿನಿಂದ ಬಳಸಲಾದ ಪ್ರೊಗ್ರಾಮ್ ಹೆಸರು
      --screen=SCREEN                 ಬಳಸಬೇಕಿರುವ X ತೆರೆ
      --sync                          X ಕರೆಗಳನ್ನು ಹೊಂದಿಕೊಳ್ಳುವಂತೆ ಮಾಡುತ್ತದೆ
      --gtk-module=MODULES            ಹೆಚ್ಚುವರಿ GTK+ ಘಟಕಗಳನ್ನು ಲೋಡ್ ಮಾಡುತ್ತದೆ
      --g-fatal-warnings              ಎಲ್ಲಾ ಎಚ್ಚರಿಕೆಗಳನ್ನು ಮಾರಕವಾಗಿಸುತ್ತದೆ

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
kn: ಅನ್ವಯ ಆಯ್ಕೆಗಳು:
      -s, --solve <equation>          ಒದಗಿಸಲಾದ ಸಮೀಕರಣವನ್ನು ಬಿಡಿಸುತ್ತದೆ

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
kn: ಆರ್ಗುಮೆಂಟ್ --solve ಗಾಗಿ ಪರಿಹರಿಸಲು ಒಂದು ಸಮೀಕರಣದ ಅಗತ್ಯವಿರುತ್ತದೆ

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
kn: ಗೊತ್ತಿರದ ಆರ್ಗುಮೆಂಟ್ '%s'

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
kn: ಆಯ್ಲರನ ಸಂಖ್ಯೆ

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
kn: ಅಡಿಬರಹದ ಕ್ರಮ [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
kn: ಮೇಲ್ಬರಹದ ಕ್ರಮ [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
kn: ವೈಜ್ಞಾನಿಕ ಎಕ್ಸ್ಪೋನೆಂಟ್ [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
kn: ಕೂಡಿಸು [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
kn: ವ್ಯವಕಲನ [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
kn: ಗುಣಿಸು [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
kn: ಭಾಗಿಸು [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
kn: ಮಾಡ್ಯುಲಸ್ ಭಾಗಿಸುವಿಕೆ

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
kn: ಹೆಚ್ಚುವರಿ ಕ್ರಿಯೆಗಳು

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
kn: ಎಕ್ಸ್ಪೋನೆಂಟ್  [^ ಅಥವ **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
kn: ವರ್ಗ [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
kn: ಪ್ರತಿಶತ [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
kn: ಪೂರ್ಣಾಕ ಗುಣಲಬ್ಧ [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ ಮೌಲ್ಯ [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
kn: ಸಂಕೀರ್ಣ ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
kn: ಸಂಕೀರ್ಣ ಸಹವರ್ತಿ

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
kn: ಮೂ [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
kn: ವರ್ಗಮೂಲ  [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
kn: ಲಾಗರಿತಮ್

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
kn: ನ್ಯಾಚುರಲ್ ಲಾಗರಿತಮ್

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
kn: ಹೈಪರ್ಬಾಲಿಕ್ Sine

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
kn: ಹೈಪರ್ಬಾಲಿಕ್ Cosine

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
kn: ಹೈಪರ್ಬಾಲಿಕ್ Tangent

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
kn: ವಿಲೋಮ [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
kn: ಬೂಲಿಯನ್ AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
kn: ಬೂಲಿಯನ್ OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
kn: ಬೂಲಿಯನ್ ಎಕ್ಸ್‌ಕ್ಲೂಸಿವ್ OR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
kn: ಬೂಲಿಯನ್ NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
kn: ಪೂರ್ಣಾಂಕದ ಭಾಗ

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
kn: ಭಿನ್ನರಾಶಿ ಭಾಗ

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
kn: ವಾಸ್ತವ ಭಾಗ

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
kn: ಕಾಲ್ಪನಿಕ ಭಾಗ

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
kn: ಒಂದರ ಪೂರಕ

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
kn: ಎರಡರ ಪೂರಕ

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
kn: ಗುಂಪನ್ನು ಆರಂಭಿಸು [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
kn: ಗುಂಪನ್ನು ಅಂತ್ಯಗೊಳಿಸು [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
kn: ಫಲಿತಾಂಶವನ್ನು ಲೆಕ್ಕಹಾಕು

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
kn: ಅಪವರ್ತ್ಯಗೊಳಿಸು [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕವನ್ನು ಸ್ವಚ್ಛಗೊಳಿಸು [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
kn: ರದ್ದುಮಾಡು [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
kn: ದ್ವಿಗುಣ ಕ್ಷೀಣ ಸವಕಳಿ

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
kn: ಹಣಕಾಸು ಅವಧಿ

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
kn: ವರ್ಷಗಳ ಅಂಕಿಗಳ ಸವಕಳಿಯ ಒಟ್ಟು ಮೊತ್ತ

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
kn: ನೇರ ರೇಖೆಯ ಸವಕಳಿ

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
kn: ಬೈನರಿ

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
kn: ಆಕ್ಟಲ್

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
kn: ಹೆಕ್ಸಾಡೆಸಿಮಲ್

note: Tooltip for the round button
en: Round
kn: ವೃತ್ತಾಕಾರ

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
kn: ನೆಲ

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
kn: ಛಾವಣಿ

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
kn: ಸಂಕೇತ

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
kn: , ಇದರಲ್ಲಿ

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
kn: ಪರಿವರ್ತನೆ ಏಕಮಾನಗಳನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸು

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸಿದ ಇತಿಹಾಸ ಇಲ್ಲ

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸಿದ ಇತಿಹಾಸ ಇಲ್ಲ

en: No sane value to store
kn: ಶೇಖರಿಸಲು ಸಮರ್ಪಕವಾದ ಯಾವುದೆ ಮೌಲ್ಯವಿಲ್ಲ

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
kn: ಮಿತಿಮೀರಿದೆ. ಒಂದು ದೊಡ್ಡ ಪದದೊಂದಿಗೆ ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿ

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
kn: ಗೊತ್ತಿರದ ವೇರಿಯೇಬಲ್ '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
kn: '%s' ಎಂಬ ಕ್ರಿಯೆಯನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
kn: ಗೊತ್ತಿರದೆ ಪರಿವರ್ತನೆ

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
kn: '%s' ಟೋಕನ್‌ನಲ್ಲಿ ತಪ್ಪಾದ ಎಕ್ಸ್‍ಪ್ರೆಶನ್

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
kn: ತಪ್ಪಾದ ಎಕ್ಸ್‍ಪ್ರೆಶನ್

en: Calculating
kn: ಲೆಕ್ಕಹಾಕಲಾಗುತ್ತಿ

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
kn: ಅಪವರ್ತ್ಯಗೊಳಿಸಲು ಒಂದು ಪೂರ್ಣಾಂಕದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
kn: ಬಿಟ್‌ವೈಸ್ ಶಿಫ್ಟ್‍ಗೆ ಯಾವುದೆ ಸಮರ್ಪಕವಾದ ಮೌಲ್ಯವಿಲ್ಲ

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
kn: ತೋರಿಸಲಾದ ಮೌಲ್ಯವು ಪೂರ್ಣಾಂಕವಾಗಿಲ್ಲ

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
kn: ಡಿಗ್ರಿಗಳು

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
kn: ರೇಡಿಯನ್‌ಗಳು

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
kn: ಗ್ರೇಡಿಯನ್‌ಗಳು

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
kn: ನಿಶ್ಚಿತ

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
kn: ವೈಜ್ಞಾನಿಕ

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
kn: ಇಂಜಿನೀಯರಿಂಗ್

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
kn: %d ದಶಾಂಶ ಸ್ಥಾನಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು (_p)

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
kn: ನೆರವಿನ ಕಡತವನ್ನು ತೆರೆಯಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ

note: Calculator menu
en: _Calculator
kn: ಕ್ಯಾಲ್ಕುಲೇಟರ್(_C)

note: Mode menu
en: _Mode
kn: ಕ್ರಮ(_M)

note: View menu
en: _View
kn: ನೋಟ(_V)

note: Help menu label
en: _Help
kn: ನೆರವು(_H)

note: Basic menu label
en: _Basic
kn: ಸರಳ(_B)

note: Advanced menu label
en: _Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ(_A)

note: Financial menu label
en: _Financial
kn: ಹಣಕಾಸು(_F)

note: Programming menu label
en: _Programming
kn: ಪ್ರೊಗ್ರಾಮಿಂಗ್(_P)

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
kn: ವಿಷಯಗಳು(_C)

en: _Copy
kn: ಕಾಪಿ ಮಾಡು(_C)

en: _Paste
kn: ಅಂಟಿಸು(_P)

en: _Undo
kn: ರದ್ದು ಮಾಡು(_U)

en: _Redo
kn: ಮತ್ತೊಮ್ಮೆ ಮಾಡು(_R)

en: _Preferences
kn: ಆದ್ಯತೆಗಳು(_P)

en: _Quit
kn: ಹೊರನಡೆ(_Q)

en: _About
kn: ಇದರ ಬಗ್ಗೆ(_A)

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
kn: ಬೂಲಿಯನ್ AND ಅನ್ನು ಕೇವಲ ಧನಾತ್ಮಕ ಪೂರ್ಣಾಂಕಗಳಿಗೆ ಮಾತ್ರ ಸೂಚಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
kn: ಬೂಲಿಯನ್ OR ಅನ್ನು ಕೇವಲ ಧನಾತ್ಮಕ ಪೂರ್ಣಾಂಕಗಳಿಗೆ ಮಾತ್ರ ಸೂಚಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
kn: ಬೂಲಿಯನ್ XOR ಅನ್ನು ಕೇವಲ ಧನಾತ್ಮಕ ಪೂರ್ಣಾಂಕಗಳಿಗೆ ಮಾತ್ರ ಸೂಚಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
kn: ಬೂಲಿಯನ್ NOT ಅನ್ನು ಕೇವಲ ಧನಾತ್ಮಕ ಪೂರ್ಣಾಂಕಗಳಿಗೆ ಮಾತ್ರ ಸೂಚಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
kn: ಶಿಫ್ಟ್‍ ಕೇವಲ ಪೂರ್ಣಾಂಕ ಮೌಲ್ಯಗಳಿಗೆ ಮಾತ್ರ ಸಾಧ್ಯವಿರುತ್ತದೆ

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
kn: ಶೂನ್ಯಕ್ಕಾಗಿ ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್ ಅನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
kn: ಶೂನ್ಯದಿಂದ ಭಾಗಿಸುವಿಕೆಯು ಅನಿಶ್ಚಿತವಾಗಿರುತ್ತದೆ

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
kn: ಶೂನ್ಯದ ಲಾಗರಿತಮ್ ಅನಿಶ್ಚಿತವಾಗಿರುತ್ತದೆ

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
kn: ಮಾಡ್ಯುಲಸ್ ಭಾಗಿಸುವಿಕೆಯನ್ನು ಕೇವಲ ಪೂರ್ಣಾಂಕಗಳಿಗೆ ಮಾತ್ರ ಸೂಚಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
kn: ಋಣ ಎಕ್ಸ್‍ಪೋನೆಂಟ್‌ಗಾಗಿ ಶೂನ್ಯದ ಘಾತವನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
kn: π (180°) ಇಂದ π∕2 (90°) ನ ಗುಣಕಗಳ ಕೋನಗಳಿಗಾಗಿ ಟ್ಯಾಂಜೆಂಟ್ ಅನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
kn: ಹೊರಗಿನ ಮೌಲ್ಯಗಳಿಗೆ ಇನ್ವರ್ಸ್ ಸೈನ್ ಅನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
kn: ಹೊರಗಿನ ಮೌಲ್ಯಗಳಿಗೆ ಇನ್ವರ್ಸ್ ಕೊಸೈನ್ ಅನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
kn: ಒಂದಕ್ಕಿಂತಲೂ ಕಡಿಮೆಯ ಮೌಲ್ಯಗಳಿಗೆ ಇನ್ವರ್ಸ್ ಹೈಪರ್ಬೋಲಿಕ್ ಕೊಸೈನ್ ಅನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
kn: %s ಡಿಗ್ರಿಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
kn: ಡಿಗ್ರೀ,ಡಿಗ್ರೀಗಳು,ಡಿ

[ctx: unit-format]
en: %s radians
kn: %s ರೇಡಿಯನ್‌ಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
kn: ರೇಡಿಯನ್,ರೇಡಿಯನ್ಸ್‍,ರೇ

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
kn: %s ಗ್ರೇಡಿಯನ್‌ಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
kn: ಗ್ರೇಡಿಯನ್‌,ಗ್ರೇಡಿಯನ್‌ಗಳು,ಗ್ರೇಡ್

en: Parsecs
kn: ಪಾರ್ಸೆಕ್‌ಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
kn: ಪಾರ್ಸೆಕ್,ಪಾರ್ಸೆಕ್‌ಗಳು,pc

en: Light Years
kn: ಜ್ಯೋತಿರ್ವರ್ಷಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
kn: ಜ್ಯೋತಿರ್ವರ್ಷ,ಜ್ಯೋತಿರ್ವರ್ಷಗಳು,ly

en: Astronomical Units
kn: ಖಗೋಳಶಾಸ್ತ್ರದ ಏಕಮಾನಗಳು

en: Nautical Miles
kn: ನಾಟಿಕಲ್ ಮೈಲುಗಳು

en: Miles
kn: ಮೈಲುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
kn: ಮೈಲ್,ಮೈಲುಗಳು,mi

en: Kilometers
kn: ಕಿಲೊಮೀಟರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
kn: ಕಿಲೊಮೀಟರ್,ಕಿಲೊಮೀಟರು,km,kms

en: Cables
kn: ಕೇಬಲ್‌ಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
kn: ಕೇಬಲ್‌,ಕೇಬಲ್‌ಗಳು,cb

en: Fathoms
kn: ಫಾತಮ್‌ಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
kn: ಫಾತಮ್‌,ಫಾತಮ್‌ಗಳು,ftm

en: Meters
kn: ಮೀಟರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
kn: ಮೀಟರು,ಮೀಟರುಗಳು,m

en: Yards
kn: ಯಾರ್ಡುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
kn: ಯಾರ್ಡು,ಯಾರ್ಡುಗಳು,yd

en: Feet
kn: ಅಡಿಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
kn: ಅಡಿ,ಅಡಿಗಳು,ft

en: Inches
kn: ಇಂಚುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
kn: ಇಂಚು,ಇಂಚುಗಳು,in

en: Centimeters
kn: ಸೆಂಟಿಮೀಟರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
kn: ಸೆಂಟಿಮೀಟರ್,ಸೆಂಟಿಮೀಟರುಗಳು,cm,cms

en: Millimeters
kn: ಮಿಲಿಮೀಟರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
kn: ಮಿಲಿಮೀಟರ್,ಮಿಲಿಮೀಟರುಗಳು,mm

en: Micrometers
kn: ಮೈಕ್ರೊಮೀಟರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
kn: ಮೀಟರ್,ಮೀಟರುಗಳು,um

en: Nanometers
kn: ನ್ಯಾನೋಮೀಟರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
kn: ನ್ಯಾನೊಮೀಟರು,ನ್ಯಾನೋಮೀಟರುಗಳು,nm

en: Hectares
kn: ಹೆಕ್ಟೇರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
kn: ಹೆಕ್ಟೇರು,ಹೆಕ್ಟೇರುಗಳು,ha

en: Acres
kn: ಎಕರೆಗಳು

[ctx: unit-format]
en: %s acres
kn: %s ಎಕರೆಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
kn: ಎಕರೆ,ಎಕರೆಗಳು

en: Square Meters
kn: ಚದರ ಮೀಟರುಗಳು

en: Square Centimeters
kn: ಚದರ ಸೆಂಟಿಮೀಟರುಗಳು

en: Square Millimeters
kn: ಚದರ ಮಿಲಿಮೀಟರುಗಳು

en: Cubic Meters
kn: ಕ್ಯೂಬಿಕ್‌ ಮೀಟರುಗಳು

en: Gallons
kn: ಗ್ಯಾಲನ್‌ಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
kn: ಗ್ಯಾಲನ್,ಗ್ಯಾಲನ್‌ಗಳು,gal

en: Litres
kn: ಲೀಟರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
kn: ಲೀಟರ್,ಲೀಟರುಗಳು,ಲೀಟರ್,ಲೀಟರುಗಳು,L

en: Quarts
kn: ಕ್ವಾರ್ಟ್ಸ್‍

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
kn: ಕ್ವಾರ್ಟ್,ಕ್ವಾರ್ಟ್ಸ್‍,qt

en: Pints
kn: ಪಿಂಟುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
kn: ಪಿಂಟ್,ಪಿಂಟುಗಳು,pt

en: Millilitres
kn: ಮಿಲಿಲೀಟರುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
kn: ಮಿಲಿಲೀಟರ್,ಮಿಲಿಲೀಟರುಗಳು,ಮಿಲಿಲೀಟರ್,ಮಿಲಿಲೀಟರುಗಳು,mL,cm³

en: Microlitres
kn: ಮೈಕ್ರೊಲೀಟರುಗಳು

en: Tonnes
kn: ಟನ್ನುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
kn: ಟನ್,ಟನ್ನುಗಳು

en: Kilograms
kn: ಕಿಲೋಗ್ರಾಮುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
kn: ಕಿಲೋಗ್ರಾಮ್‌,ಕಿಲೋಗ್ರಾಮ್‌ಗಳು,ಕಿಲೋಗ್ರಾಮು,ಕಿಲೋಗ್ರಾಮುಗಳು,kg,kgs

en: Pounds
kn: ಪೌಂಡುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
kn: ಪೌಂಡ್‌,ಪೌಂಡುಗಳು,lb

en: Ounces
kn: ಔನ್ಸುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
kn: ಔನ್ಸ್‍,ಔನ್ಸುಗಳು,oz

en: Grams
kn: ಗ್ರಾಮುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
kn: ಗ್ರಾಮ್,ಗ್ರಾಮುಗಳು,ಗ್ರಾಮ್,ಗ್ರಾಮ್‌ಗಳು,g

en: Years
kn: ವರ್ಷಗಳು

[ctx: unit-format]
en: %s years
kn: %s ವರ್ಷಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
kn: ವರ್ಷ,ವರ್ಷಗಳು

en: Days
kn: ದಿನಗಳು

[ctx: unit-format]
en: %s days
kn: %s ದಿನಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
kn: ದಿನ,ದಿನಗಳು

en: Hours
kn: ಗಂಟೆಗಳು

[ctx: unit-format]
en: %s hours
kn: %s ಗಂಟೆಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
kn: ಗಂಟೆ,ಗಂಟೆಗಳು

en: Minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
kn: %s ನಿಮಿಷಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
kn: ನಿಮಿಷ,ನಿಮಿಷಗಳು

en: Seconds
kn: ಸೆಕೆಂಡುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
kn: ಸೆಕೆಂಡ್,ಸೆಕೆಂಡುಗಳು,s

en: Milliseconds
kn: ಮಿಲಿಸೆಕೆಂಡುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
kn: ಮಿಲಿಸೆಕೆಂಡ್,ಮಿಲಿಸೆಕೆಂಡುಗಳು,ms

en: Microseconds
kn: ಮೈಕ್ರೊಸೆಕೆಂಡುಗಳು

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
kn: ಮೈಕ್ರೊಸೆಕೆಂಡ್,ಮೈಕ್ರೊಸೆಕೆಂಡುಗಳು,us,μs

en: Celsius
kn: ಸೆಲ್ಸಿಯಸ್

en: Farenheit
kn: ಫ್ಯಾರನ್‌ಹೀಟ್

en: Kelvin
kn: ಕೆಲ್ವಿನ್

en: Rankine
kn: ರಾಂಕಿನ್

en: Angle
kn: ಕೋನ

en: Length
kn: ಉದ್ದ

en: Area
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: Volume
kn: ಪರಿಮಾಣ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Duration
kn: ಕಾಲಾವಧಿ

en: Temperature
kn: ಉಷ್ಣತೆ

en: Currency
kn: ಕರೆನ್ಸಿ
