mate-calc 1.26.0 - en to si translation catalogue (62 entries)

en: Clear
si: පැහිදිලි

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
si: මතකය

en: Undo
si: පෙරසේ

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
si: පදය සංයුක්ත කරමින්

en: _Cancel
si: අවලංගු කරන්න (_C)

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
si: ගණනය (_C)

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
si: පොලී වාරිකය (_R)

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
si: ඉදිරි අගය (_F):

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
si: ප්‍රතිශත අගය (_V)

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
si: කාල සීමාව (_P):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
si: වියදම (_o)

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
si: ඉදිරි අගය

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
si: වාරිකය (_P):

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
si: දළ ලාභ තීරය

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
si: වාරිකය

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
si: එක් එක ගෙවීම් කාලය අවසන සෑදූ ණය වාරිකය ගණනය.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
si: පදය (_T):

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
si: ප්‍රතිශත අගය

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
si: පොලී වාරිකය

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
si: සෘජු-රේඛා ක්ෂයවීම

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
si: වියදම (_C):

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
si: ගෙවීමේ කාල සීමාව

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
si: ඉදිරි අගය (_V)

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
si: මුළු ලාභය

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
si: ඇතුළු කරන්න

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
si: අකුර (_a)

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
si: අභිප්‍රේත

en: _Close
si: වසන්න (_C)

note: Title of main window
en: Calculator
si: ගණකය

en: Accuracy value
si: නිරවද්‍යතා අගය

en: Word size
si: වචනයේ ප්‍රමාණය

en: Numeric Base
si: සංඛ්‍යාත්මක පාදකය

en: Show Trailing Zeroes
si: පසුපස බින්දු පෙන්වන්න

en: Show History
si: අතීතය දර්ශනය කරන්න

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
si: '%s'අඥාත විස්තාරය

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
si: එකතු කිරීම [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
si: අඩු කිරීම [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
si: වැඩි කිරීම [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
si: බෙදීම [/]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
si: ප්‍රතිශතය [%]

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
si: පෙරසේ ඉතිහාසයක් නොමැත

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
si: විද්‍යාත්මක

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
si: උදව් ගොනුව විවෘත කල නොහැක

note: Calculator menu
en: _Calculator
si: ගණනය (_C)

note: View menu
en: _View
si: දසුන (_V)

note: Help menu label
en: _Help
si: උදව් (_H)

note: Basic menu label
en: _Basic
si: සාමාන්‍ය (_B)

note: Advanced menu label
en: _Advanced
si: උසස් (_A)

note: Financial menu label
en: _Financial
si: මූල්‍යමය (_F)

note: Programming menu label
en: _Programming
si: ක්‍රමලේඛණය (_P)

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
si: අන්තර්ගත (_C)

en: _Copy
si: පිටපත් කරන්න (_C)

en: _Paste
si: අලවන්න (_P)

en: _Undo
si: අහෝසි (_U)

en: _Redo
si: යළි කරන්න (_R)

en: _Preferences
si: අභිප්‍රේත (_P)

en: _Quit
si: ඉවත් වන්න (_Q)

en: _About
si: සම්බන්ධව (_A)

en: Inches
si: අගල්

en: Millimeters
si: මිලි මීටර

en: Celsius
si: සෙල්සියස්

en: Kelvin
si: කෙලවින්
