mate-calc 1.26.0 - en to sr@latin translation catalogue (381 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
sr@latin: Faktorizacija

en: Clear
sr@latin: Očisti

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
sr@latin: Naučni eksponent

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
sr@latin: Memorija

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
sr@latin: Eksponent

en: Undo
sr@latin: Opozovi

note: Accessible name for the store value button
en: Store
sr@latin: Snimi

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
sr@latin: Inverzija

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
sr@latin: Faktorijel

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
sr@latin: Apsolutna vrednost

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
sr@latin: Eksponent

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
sr@latin: Indeks

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
sr@latin: Činilac sastava

en: _Cancel
sr@latin: _Otkaži

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
sr@latin: _Izračunaj

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
sr@latin: Izračunajte broj perioda činioca potrebnih za povećanje vrednosti investicije sa trenutne na buduću vrednost po fiksnoj kamatnoj stopi po periodu činioca.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
sr@latin: Periodična _kamatna stopa:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
sr@latin: _Buduća vrednost:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
sr@latin: Trenutna _vrednost:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
sr@latin: Dvostruko-opadajuće umanjenje

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
sr@latin: Izračunajte amortizaciju proizvoda za određeni vremenski period koristeći metod dvostruko-opadajućeg umanjenja.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
sr@latin: _Trajanje:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
sr@latin: _Cena:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
sr@latin: Buduća vrednost

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
sr@latin: _Broj perioda:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
sr@latin: Izračunajte buduću vrednost investicije na osnovu niza jednakih plaćanja uz periodičnu kamatnu stopu nad određenim brojem perioda plaćanja.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
sr@latin: _Periodično plaćanje:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
sr@latin: Bruto marža

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
sr@latin: Izračunajte cenu prodaje proizvoda na osnovu početne cene proizvoda i željene bruto marže.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
sr@latin: _Marža:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
sr@latin: Periodično plaćanje

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
sr@latin: Izračunajte vrednost periodičnog plaćanja zajma, gde se isplate obavljaju na kraju perioda plaćanja.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
sr@latin: _Rok:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
sr@latin: _Osnova:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
sr@latin: Trenutna vrednost

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
sr@latin: Izračunajte trenutnu vrednost investicije zasnovanu na nizu jednakih otplata po periodičnoj kamatnoj stopi nad datim brojem perioda plaćanja.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
sr@latin: Periodična kamatna stopa

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
sr@latin: Izračunajte periodičnu stopu kamate potrebnu za povećanje vrednosti investicije na buduću vrednost nad brojem perioda činioca.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
sr@latin: Pravolinijsko umanjenje

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
sr@latin: _Iznos:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
sr@latin: _Krajnji iznos:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
sr@latin: Izračunajte pravolinijsko umanjenje proizvoda za zadati period. Metod pravolinijskog umanjenja deli amortizacioni trošak proizvoda na ceo koristan život proizvoda. Korisni život proizvoda je broj perioda, obično godina, posle koga je proizvod amortizovan.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
sr@latin: Umanjenje zbirom-cifara-godine

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
sr@latin: Izračunajte amortizaciono umanjenje za određeni period vremena koristeći metod zbira-cifara-godine. Ovaj metod amortizacije uvećava stopu amortizacije tako da su troškovi amortizacije veći u ranijim periodima vremena. Korisni život proizvoda je broj perioda, obično godina, za koje se proizvod amortizuje.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
sr@latin: Period plaćanja

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
sr@latin: Buduća _vrednost:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
sr@latin: Izračunajte neophodan broj perioda plaćanja za vreme anuiteta da bi se dobila buduća vrednost po periodičnoj kamatnoj stopi.

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
sr@latin: Bv

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
sr@latin: Rok

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
sr@latin: Zcg

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
sr@latin: Plu

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
sr@latin: Stopa

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
sr@latin: Tv

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
sr@latin: Ppl

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
sr@latin: BM

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
sr@latin: Ubaci kod znaka

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
sr@latin: _Umetni

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
sr@latin: _Znak:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
sr@latin: Pomeri ulevo

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
sr@latin: Pomeri udesno

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
sr@latin: Ubaci Znak

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
sr@latin: 8 bita

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
sr@latin: 16 bita

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
sr@latin: 32 bita

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
sr@latin: 64 bita

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
sr@latin: Postavke

en: _Close
sr@latin: _Zatvori

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
sr@latin: Jedinice _uglova:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
sr@latin: _Oblik broja:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
sr@latin: Dužina _reči:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
sr@latin: Prikaži prateće _nule

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
sr@latin: Prikaži _razdvajač hiljada

note: Title of main window
en: Calculator
sr@latin: Kalkulator

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
sr@latin: Izvršite aritmetičke, naučne ili finansijske proračune

en: Accuracy value
sr@latin: Vrednost tačnosti

en: The number of digits displayed after the numeric point
sr@latin: Broj cifara prikazan posle decimalnog zareza

en: Word size
sr@latin: Dužina reči

en: The size of the words used in bitwise operations
sr@latin: Dužina reči koja se koristi za bitske operacije

en: Numeric Base
sr@latin: Osnova broja

en: The numeric base
sr@latin: Brojna osnova

en: Show Thousands Separators
sr@latin: Prikazivanje razdvajača hiljada

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
sr@latin: Da li da se razdvajač hiljada prikazuje za velike brojeve.

en: Show Trailing Zeroes
sr@latin: Prikazivanje pratećih nula

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
sr@latin: Da li da se u prikazanoj vrednosti prikazuju prateće nule posle decimalnog zareza.

en: Show History
sr@latin: Prikaži istorijat

en: Number format
sr@latin: Oblik broja

en: The format to display numbers in
sr@latin: Oblik u kome će se prikazivati brojevi

en: Angle units
sr@latin: Jedinice uglova

en: The angle units to use
sr@latin: Jedinice uglova za korišćenje

en: Button mode
sr@latin: Režim dugmeta

en: The button mode
sr@latin: Režim dugmeta

en: Source currency
sr@latin: Izvorna valuta

en: Currency of the current calculation
sr@latin: Valuta trenutnog proračuna

en: Target currency
sr@latin: Ciljna valuta

en: Currency to convert the current calculation into
sr@latin: Valuta u koju treba pretvoriti proračun

en: Source units
sr@latin: Izvorna jedinica

en: Units of the current calculation
sr@latin: Jedinica trenutnog proračuna

en: Target units
sr@latin: Ciljna jedinica

en: Units to convert the current calculation into
sr@latin: Jedinica u koju treba pretvoriti proračun

en: UAE Dirham
sr@latin: Emiratski dirham

en: Australian Dollar
sr@latin: Australijski dolar

en: Bulgarian Lev
sr@latin: Bugarski lev

en: Bahraini Dinar
sr@latin: Bahreinski dinar

en: Brunei Dollar
sr@latin: Brunejski dolar

en: Brazilian Real
sr@latin: Brazilski real

en: Botswana Pula
sr@latin: Bocvanska pula

en: Canadian Dollar
sr@latin: Kanadski dolar

en: CFA Franc
sr@latin: CFA franak

en: Swiss Franc
sr@latin: Švajcarski franak

en: Chilean Peso
sr@latin: Čileanski pezos

en: Chinese Yuan
sr@latin: Kineski juan

en: Colombian Peso
sr@latin: Kolumbijski pezos

en: Czech Koruna
sr@latin: Češka kruna

en: Danish Krone
sr@latin: Danska kruna

en: Algerian Dinar
sr@latin: Alžirski dinar

en: Estonian Kroon
sr@latin: Estonska kruna

en: Euro
sr@latin: Evro

en: Pound Sterling
sr@latin: Funta sterling

en: Hong Kong Dollar
sr@latin: Hongkonški dolar

en: Croatian Kuna
sr@latin: Hrvatska kuna

en: Hungarian Forint
sr@latin: Mađarska forinta

en: Indonesian Rupiah
sr@latin: Indonežanska rupija

en: Israeli New Shekel
sr@latin: Izraelski novi šekel

en: Indian Rupee
sr@latin: Indijska rupija

en: Iranian Rial
sr@latin: Iranski rijal

en: Icelandic Krona
sr@latin: Islandska kruna

en: Japanese Yen
sr@latin: Japanski jen

en: South Korean Won
sr@latin: Južnokorejski von

en: Kuwaiti Dinar
sr@latin: Kuvajtski dinar

en: Kazakhstani Tenge
sr@latin: Kazahstanski tenge

en: Sri Lankan Rupee
sr@latin: Šrilankanska rupija

en: Lithuanian Litas
sr@latin: Litvanski litas

en: Latvian Lats
sr@latin: Letonski lats

en: Libyan Dinar
sr@latin: Libijski dinar

en: Mauritian Rupee
sr@latin: Mauricijska rupija

en: Mexican Peso
sr@latin: Meksički pezos

en: Malaysian Ringgit
sr@latin: Malezijski ringit

en: Norwegian Krone
sr@latin: Norveška kruna

en: Nepalese Rupee
sr@latin: Nepalska rupija

en: New Zealand Dollar
sr@latin: Novozelandski dolar

en: Omani Rial
sr@latin: Omanski rijal

en: Peruvian Nuevo Sol
sr@latin: Peruanski novi sol

en: Philippine Peso
sr@latin: Filipinski pezos

en: Pakistani Rupee
sr@latin: Pakistanska rupija

en: Polish Zloty
sr@latin: Poljski zlot

en: Qatari Riyal
sr@latin: Katarski rijal

en: New Romanian Leu
sr@latin: Novi rumunski lej

en: Russian Rouble
sr@latin: Ruska rublja

en: Saudi Riyal
sr@latin: Saudijski rijal

en: Swedish Krona
sr@latin: Švedska kruna

en: Singapore Dollar
sr@latin: Singapurski dolar

en: Thai Baht
sr@latin: Tajlandski bat

en: Tunisian Dinar
sr@latin: Tunižanski dinar

en: New Turkish Lira
sr@latin: Nova turska lira

en: T&T Dollar (TTD)
sr@latin: T&T dolar (TTD)

en: US Dollar
sr@latin: Američki dolar

en: Uruguayan Peso
sr@latin: Urugvajski pezos

en: Venezuelan Bolívar
sr@latin: Venecuelanski bolivar

en: South African Rand
sr@latin: Južnoafrički rand

en: Error: the number of periods must be positive
sr@latin: Greška: broj perioda mora biti pozitivan

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
sr@latin: Korišćenje:
      %s — Obavite matematička izračunavanja

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
sr@latin: Opcije pomoći:
      -v, --version                   Ispisuje izdanje programa
      -h, -?, --help                  Prikazuje opcije pomoći
      --help-all                      Prikazuje sve opcije pomoći
      --help-gtk                      Prikazuje Gtk+ opcije

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
sr@latin: Gtk+ opcije:
      --class=RAZRED                  Razred programa kako ga koristi upravljač prozora
      --name=NAZIV                    Naziv programa kako ga koristi upravljač prozora
      --screen=EKRAN                  Iks ekran za korišćenje
      --sync                          Čini pozive Iksa usklađenim
      --gtk-module=MODULI             Učitava dopunske Gtk+ module
      --g-fatal-warnings              Čini sva upozorenja kobnim

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
sr@latin: Opcije programa:
      -s, --solve <equation>          Rešava zadatu jednačinu

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
sr@latin: Argument „--solve“ zahteva jednačinu za rešavanje

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
sr@latin: Nepoznat argument „%s“

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
sr@latin: Ojlerov broj

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
sr@latin: Režim indeksa [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
sr@latin: Režim eksponenta [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
sr@latin: Naučni eksponent [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
sr@latin: Saberite [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
sr@latin: Oduzmite [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
sr@latin: Pomnožite [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
sr@latin: Podelite [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
sr@latin: Deljenje po modulu

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
sr@latin: Dodatne funkcije

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
sr@latin: Eksponent [^ ili **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
sr@latin: Kvadrat [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
sr@latin: Procenat [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
sr@latin: Faktorijel [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
sr@latin: Apsolutna vrednost [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
sr@latin: Kompleksni argument

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
sr@latin: Konjugovano kompleksna vrednost

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
sr@latin: Koren [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
sr@latin: Kvadratni koren [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
sr@latin: Logaritam

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
sr@latin: Prirodni logaritam

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
sr@latin: Sinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
sr@latin: Kosinus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
sr@latin: Tangens

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
sr@latin: Hiperbolični sinus

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
sr@latin: Hiperbolični kosinus

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
sr@latin: Hiperbolični tangens

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
sr@latin: Recipročnost [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
sr@latin: Logičko I

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
sr@latin: Logičko ILI

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
sr@latin: Logičko ILLI

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
sr@latin: Logičko NE

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
sr@latin: Celobrojni deo

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
sr@latin: Razlomljeni deo

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
sr@latin: Realni deo

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
sr@latin: Imaginarni deo

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
sr@latin: Komplement jedinice

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
sr@latin: Komplement dvojke

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
sr@latin: Otvorite zagradu [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
sr@latin: Zatvorite zagradu [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
sr@latin: Izračunajte rezultat

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
sr@latin: Faktorišite [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
sr@latin: Očistite ekran [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
sr@latin: Opozovite prethodnu radnju [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
sr@latin: Umanjenje dvostrukim opadanjem

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
sr@latin: Finansijski izraz

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
sr@latin: Umanjenje zbirom cifara godine

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
sr@latin: Pravolinijsko umanjenje

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
sr@latin: Binarno

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
sr@latin: Oktalno

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
sr@latin: Decimalno

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
sr@latin: Heksadecimalno

note: Tooltip for the round button
en: Round
sr@latin: Zaokruži

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
sr@latin: Zaokruži na dole

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
sr@latin: Zaokruži na gore

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
sr@latin: Znak

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
sr@latin:  u

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
sr@latin: Promenite jedinice pretvaranja

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
sr@latin: Nema radnji opozivanja

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
sr@latin: Nema radnji ponavljanja

en: No sane value to store
sr@latin: Nema razumne vrednosti za čuvanje

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
sr@latin: Prekoračenje. Pokušajte sa većom dužinom reči

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
sr@latin: Nepoznata promenljiva „%s“

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
sr@latin: Funkcija „%s“ nije definisana

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
sr@latin: Nepoznato pretvaranje

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
sr@latin: Neispravan izraz na simbolu „%s“

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
sr@latin: Neispravan izraz

en: Calculating
sr@latin: Izračunavam

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
sr@latin: Za faktorisanje je potreban ceo broj

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
sr@latin: Nema razumne vrednosti za bitsko pomeranje

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
sr@latin: Prikazana vrednost nije ceo broj

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
sr@latin: Stepeni

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
sr@latin: Radijani

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
sr@latin: Gradijani

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
sr@latin: Automatski

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
sr@latin: Fiksni

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
sr@latin: Naučni

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
sr@latin: Inženjerski

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
sr@latin: _Prikaži %d decimalna mesta

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
sr@latin: Ne mogu da otvorim datoteku pomoći

note: Calculator menu
en: _Calculator
sr@latin: _Kalkulator

note: Mode menu
en: _Mode
sr@latin: _Mod

note: View menu
en: _View
sr@latin: P_regled

note: Help menu label
en: _Help
sr@latin: _Pomoć

note: Basic menu label
en: _Basic
sr@latin: _Osnovni

note: Advanced menu label
en: _Advanced
sr@latin: Na_predni

note: Financial menu label
en: _Financial
sr@latin: _Finansijski

note: Programming menu label
en: _Programming
sr@latin: P_rogramerski

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
sr@latin: Sad_ržaj

en: _Copy
sr@latin: _Umnoži

en: _Paste
sr@latin: U_baci

en: _Undo
sr@latin: Opo_zovi

en: _Redo
sr@latin: _Ponovi

en: _Preferences
sr@latin: Po_stavke

en: _Quit
sr@latin: _Izađi

en: _About
sr@latin: _O programu

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
sr@latin: Logičko I je definisano samo za pozitivne cele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
sr@latin: Logičko ILI je definisano samo za pozitivne cele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
sr@latin: Logičko ILLI je definisano samo za pozitivne cele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
sr@latin: Logičko NE je definisano samo za pozitivne cele brojeve

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
sr@latin: Pomeranje je moguće samo za pozitivne cele vrednosti

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
sr@latin: Argument nije definisan za nulu

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
sr@latin: Deljenje nulom nije definisano

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
sr@latin: Logaritam nule nije definisan

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
sr@latin: Deljenje po modulu je definisano samo za cele brojeve

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
sr@latin: Stepenovanje nule nije definisano za negativne izložioce

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
sr@latin: Tangens nije definisan za uglove koji su umnošci broja π (180°) počevši od π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
sr@latin: Inverzni sinus nije definisan za vrednosti izvan [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
sr@latin: Inverzni kosinus nije definisan za vrednosti izvan [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
sr@latin: Inverzni hiperbolički kosinus nije definisan za vrednosti manje od jedan

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
sr@latin: %s stepeni

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
sr@latin: stepen,stepena,stepeni,st

[ctx: unit-format]
en: %s radians
sr@latin: %s radijana

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
sr@latin: radijan,radijana,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
sr@latin: %s gradijana

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
sr@latin: gradijan,gradijana,grad

en: Parsecs
sr@latin: Parseci

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
sr@latin: parsek,parseka,pc

en: Light Years
sr@latin: Svetlosne godine

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
sr@latin: svetlosnagodina,svetlosnegodine,svetlosnihgodina,ly

en: Astronomical Units
sr@latin: Astronomske jedinice

en: Nautical Miles
sr@latin: Nautičke milje

en: Miles
sr@latin: Milje

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
sr@latin: milja,milje,milja,mi

en: Kilometers
sr@latin: Kilometri

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
sr@latin: kilometar,kilometra,kilometara,km,km

en: Cables
sr@latin: Kablovi

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
sr@latin: kabal,kabla,kablova,cb

en: Fathoms
sr@latin: Hvati

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
sr@latin: hvat,hvata,hvatova,hv,ftm

en: Meters
sr@latin: Metri

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
sr@latin: metar,metra,metara,m,m

en: Yards
sr@latin: Jardi

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
sr@latin: jard,jarda,jardi,yd

en: Feet
sr@latin: Stope

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
sr@latin: stopa,stope,stopa,ft

en: Inches
sr@latin: Inči

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
sr@latin: inč,inča,in,in

en: Centimeters
sr@latin: Centimetri

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
sr@latin: centimetar,centimetra,centimetara,cm,cm

en: Millimeters
sr@latin: Milimetri

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
sr@latin: milimetar,milimetra,milimetara,mm,mm

en: Micrometers
sr@latin: Mikrometri

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
sr@latin: mikrometar,mikrometra,mikrometara,um

en: Nanometers
sr@latin: Nanometri

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
sr@latin: nanometar,nanometra,nanometara,nm,nm

en: Hectares
sr@latin: Hektari

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
sr@latin: hektar,hektara, ha,ha

en: Acres
sr@latin: Akri

[ctx: unit-format]
en: %s acres
sr@latin: %s akra

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
sr@latin: akr,akra

en: Square Meters
sr@latin: Kvadratni metri

en: Square Centimeters
sr@latin: Kvadratni centimetri

en: Square Millimeters
sr@latin: Kvadratni milimetri

en: Cubic Meters
sr@latin: Kubni metri

en: Gallons
sr@latin: Galoni

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
sr@latin: galon,galona,gal

en: Litres
sr@latin: Litri

[ctx: unit-format]
en: %s L
sr@latin: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
sr@latin: litar,litra,litara,L,l

en: Quarts
sr@latin: Kvarti

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
sr@latin: kvart,kvarta,kvartova,qt

en: Pints
sr@latin: Pinte

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
sr@latin: pinta,pinte,pinti,pt,pt

en: Millilitres
sr@latin: Mililitri

[ctx: unit-format]
en: %s mL
sr@latin: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
sr@latin: mililitar,mililitra,mililitara,ml,ml,cm³

en: Microlitres
sr@latin: Mikrolitri

[ctx: unit-format]
en: %s μL
sr@latin: %s μl

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
sr@latin: mm³,μl,ul

en: Tonnes
sr@latin: Tone

[ctx: unit-format]
en: %s T
sr@latin: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
sr@latin: tona,tone,t,t

en: Kilograms
sr@latin: Kilogrami

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
sr@latin: kilogram,kilograma,kg,kg

en: Pounds
sr@latin: Funte

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
sr@latin: funta,funte,funti,lb

en: Ounces
sr@latin: Unce

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
sr@latin: unca,unce,unci,oz,oz

en: Grams
sr@latin: Grami

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
sr@latin: gram,grama,g,g

en: Years
sr@latin: Godine

[ctx: unit-format]
en: %s years
sr@latin: %s god.

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
sr@latin: godina,godine,godina

en: Days
sr@latin: Dani

[ctx: unit-format]
en: %s days
sr@latin: %s dana

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
sr@latin: dan,dana

en: Hours
sr@latin: Sati

[ctx: unit-format]
en: %s hours
sr@latin: %s sati

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
sr@latin: sat,sata,sati

en: Minutes
sr@latin: Minuti

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
sr@latin: %s min.

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
sr@latin: minut,minuta

en: Seconds
sr@latin: Sekunde

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
sr@latin: sekunda,sekunde,sekundi,s,s

en: Milliseconds
sr@latin: Milisekunde

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
sr@latin: milisekunda,milisekunde,milisendi,ms,ms

en: Microseconds
sr@latin: Mikrosekunde

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
sr@latin: mikrosekunda,mikrosekunde,mikrosekundi,μs

en: Celsius
sr@latin: Celzijusi

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
sr@latin: stepC,˚C

en: Farenheit
sr@latin: Farenhajti

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
sr@latin: stepF,˚F

en: Kelvin
sr@latin: Kelvini

en: Rankine
sr@latin: Rankini

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
sr@latin: stepR,˚R,˚Ra

en: Angle
sr@latin: Ugao

en: Length
sr@latin: Dužina

en: Area
sr@latin: Površina

en: Volume
sr@latin: Zapremina

en: Weight
sr@latin: Težina

en: Duration
sr@latin: Vreme

en: Temperature
sr@latin: Temperatura

en: Currency
sr@latin: Valuta

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
sr@latin: %%s%s
