mate-control-center 1.26.0 - en to ar translation catalogue (987 entries)

en: [ 'Change Theme;mate-appearance-properties.desktop', 'Set Preferred Applications;mate-default-applications-properties.desktop' ]
ar: [غيّر السمة;mate-appearance-properties.desktop,ضبط التطبيقات المفضلة;default-applications.desktop]

en: Task names and associated .desktop files
ar: أسماء المهام و مُدخلات سطح المكتب المرتبطة بها

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
ar: أسماء المهام التي ستعرض في مركز التحكم مفصولة بفاصل ";" ثم اسم مُدخل سطح المكتب المرتبط لإطلاق هذه المهمّة.

en: Close the control-center when a task is activated
ar: أغلق مركز التحكم عند تنشيط مهمّة

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
ar: إذا كان صحيحًا، سيغلق سطح المكتب عند تنشيط "مهمة شائعة"

en: Exit shell on start action performed
ar: اخرج من الصدفة عند أداء إجراء بدء

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
ar: يشير إلى ما إذا كانت الصدفة ستغلق عند أداء إجراء بدء.

en: Exit shell on help action performed
ar: اخرج من الصدفة عند أداء إجراء مساعدة

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
ar: يشير إلى ما إذا كانت الصدفة ستغلق عند أداء إجراء مساعدة.

en: Exit shell on add or remove action performed
ar: اخرج من الصدفة عند أداء إجراء إضافة أو حذف

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
ar: يشير إلى ما إذا كانت الصدفة ستغلق عند أداء إجراء إضافة أو حذف.

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
ar: اخرج من الصدفة عند أداء إجراء ترقية أو إزالة

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
ar: يشير إلى ما إذا كانت الصدفة ستغلق عند أداء إجراء تحديث أو إزالة تثبيت.

en: More backgrounds URL
ar: مسار جلب المزيد من الخلفيات

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
ar: مسار لجلب المزيد من خلفيات سطح المكتب. إذا ترك فارغا لن يظهر.

en: More themes URL
ar: مسار جلب المزيد من السمات

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
ar: مسار لجلب المزيد من سمات سطح المكتب. إذا ترك فارغا لن يظهر.

en: Keybinding
ar: ارتباط مفتاحي

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
ar: ارتباطات المفاتيح المقترنة باختصارات مخصصّة.

en: Command
ar: الأمر

en: Command associated with a custom keybinding.
ar: الأوامر المقترنة بارتباطات المفاتيح المخصّصة.

en: Name
ar: الاسم

en: Description associated with a custom keybinding.
ar: الوصف المقترن بارتباطات المفاتيح المخصّصة.

en: Select Image
ar: اختر صورة

en: No Image
ar: لا صورة

en: Images
ar: الصُور

en: All Files
ar: كلّ الملفات

en: About %s
ar: عنْ %s

en: About Me
ar: عنّي

en: _Close
ar: _إغلاق

en: Select your photo
ar: اختر صورتك

en: Full Name
ar: الاسم بالكامل

en: User name:
ar: اسم المستخدم:

en: Change Passwo_rd...
ar: غيِّر _كلمة المرور...

en: Enable _Fingerprint Login...
ar: فعّل الولوج بالب_صمة...

en: Disable _Fingerprint Login...
ar: عطّل الولوج بالب_صمة...

en: Set your personal information
ar: اضبط معلوماتك الشخصية

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
ar: لست مخولًا بالوصول إلى الجهاز. تكلم مع مدير النظام.

en: The device is already in use.
ar: الجهاز مستخدم بالفعل.

en: Delete registered fingerprints?
ar: أأحذف البصمات المسجّلة؟

en: _Delete Fingerprints
ar: ا_حذف البصمات

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ar: أتريد حذف بصماتك المسجلة بحيث يُعطّل الولوج بالبصمة؟

en: Done!
ar: تم!

en: Could not access '%s' device
ar: تعذر الوصول إلى الجهاز ‪'%s'‬

en: Could not start finger capture on '%s' device
ar: تعذّر بدء التقاط الأصابع على الجهاز ‪'%s'‬

en: Could not access any fingerprint readers
ar: تعذّر الوصول إلى أي قارئ بصمة

en: Please contact your system administrator for help.
ar: من فضلك راجع مدير النظام للمساعدة.

en: Enable Fingerprint Login
ar: فعّل الولوج بالبصمة

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
ar: لتفعيل الولوج بالبصمة، ستحتاج لحفظ إحدى بصماتك باستخدام الجهاز ‪'%s'‬

en: Swipe finger on reader
ar: انقر بأصبعك على القارئ

en: Place finger on reader
ar: ضع أصبعك على القارئ

en: Left thumb
ar: الإبهام الأيسر

en: Left middle finger
ar: الوسطى اليسرى

en: Left ring finger
ar: البنصر الأيسر

en: Left little finger
ar: الخنصر الأيسر

en: Right thumb
ar: الإبهام الأيمن

en: Right middle finger
ar: الوسطى اليمنى

en: Right ring finger
ar: البنصر الأيمن

en: Right little finger
ar: الخنصر الأيمن

en: Right index finger
ar: السبابة اليمنى

en: Left index finger
ar: السبابة اليسرى

en: Other finger:
ar: أصبع آخر:

en: Select finger
ar: اختر أصبعا

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
ar: حُفظت بصمتك بنجاح. تستطيع الآن الولوج ببصمة أصبعك.

en: Child exited unexpectedly
ar: خرج التطبيق بشكلٍ غير متوقّع

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
ar: تعذّر إيقاف قناة الدخل/الخرج backend_stdin: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
ar: تعذّر إيقاف قناة الدخل/الخرج backend_stdout: %s

en: Authenticated!
ar: مستوثَق!

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
ar: تغيِّرت كلمة المرور بعد الاستيثاق الأخير، رجاء أعِد الاستيثاق.

en: That password was incorrect.
ar: كلمة المرور هذه خاطئة.

en: Your password has been changed.
ar: غُيِّرَت كلمة المرور.

en: System error: %s.
ar: خطأ في النظام: %s.

en: The password is too short.
ar: كلمة المرور صغيرة جدا.

en: The password is too simple.
ar: كلمة المرور بسيطة جدا.

en: The old and new passwords are too similar.
ar: كلمتا المرور القديمة و الجديدة متشابهتان جدا.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
ar: يجب أن تحتوي كلمة المرور الجديدة على محارف خاصة أو أرقام.

en: The old and new passwords are the same.
ar: كلمتا المرور القديمة و الجديدة متطابقتان.

en: The new password has already been used recently.
ar: كلمة المرور الجديدة سبق استخدامها مؤخرا.

en: Unable to launch %s: %s
ar: تعذّر تشغيل %s: %s

en: Unable to launch backend
ar: تعذّر تشغيل النهاية الخلفية

en: A system error has occurred
ar: حصل خطأ في النظام

en: Checking password...
ar: يتحقق من كلمة المرور...

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
ar: انقر <b>غيّر كلمة المرور</b> لتغيّر كلمة مرورك.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
ar: من فضلك اكتب كلمة سرِّك في حقل <b>كلمة مرور الجديدة</b>.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
ar: من فضلك اكتب كلمة مرورك مرّة أخرى في حقل <b>أعِد كتابة كلمة المرور</b>.

en: The two passwords are not equal.
ar: كلمتا المرور غير متطابقتين.

en: Change password
ar: غيّر كلمة المرور

en: Change pa_ssword
ar: _غيِّر كلمة المرور

en: Change your password
ar: غيّر كلمة المرور

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
ar: لتغيير كلمة المرور، أدخل كلمة المرور في الخانة بأسفل ثم انقر <b>استوثِق</b>.
    بعد الاستيثاق، أدخل كلمة المرور الجديدة، أعد كتابتها للتّحقّق و انقر <b>غيّر كلمة السر</b>.

en: Current _password:
ar: كلمة المرور ال_حالية:

en: _New password:
ar: كلمة مرور _جديدة:

en: _Retype new password:
ar: أعِ_د كتابة كلمة المرور الجديدة:

en: _Authenticate
ar: ا_ستوثق

en: Assistive Technologies Preferences
ar: تفضيلات التقنية المعِينة

en: _Help
ar: _مساعدة

en: Close and _Log Out
ar: أغلق و ا_خرج

en: Assistive Technologies
ar: التقنيات المُعِينة

en: _Preferred Applications
ar: التطبيقات المف_ضّلة

en: Jump to Preferred Applications dialog
ar: انتقل إلى مربع حوار التطبيقات المفضلة

en: _Enable assistive technologies
ar: _فعِّل التقنيات المساعدة

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
ar: تغييرات تفعيل التقنيات المُعِينة لن تأخذ مجراها حتى تلج في المرة القادمة.

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: _Keyboard Accessibility
ar: إتاحة لوحة المفاتي_ح

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
ar: انتقل إلى مربع حوار إتاحة لوحة المفاتيح

en: _Mouse Accessibility
ar: إتاحة ال_فأرة

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
ar: انتقل إلى مربع حوار إتاحة الفأرة

en: Accessible Lo_gin
ar: الولو_ج المُعان

en: Jump to the Accessible Login dialog
ar: انتقل إلى مربع حوار الولوج المُعان

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
ar: اختر صلاحيات الإعانة عند تسجيل الدخول

en: Add Wallpaper
ar: أضِف خلفية للشاشة

en: All files
ar: كلّ الملفات

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Fonts
ar: خطوط

en: Specify the filename of a theme to install
ar: حدد اسم ملف سِمة لتثبيتها

en: filename
ar: اسم الملف

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
ar: حدّد اسم الصفحة التي تريد إظهارها (theme|background|fonts|interface)

en: page
ar: صفحة

en: [WALLPAPER...]
ar: [خلفية...]

en: Default Pointer
ar: المؤشر المبدئي

en: Install
ar: ثبِّت

en: Apply Background
ar: استخدم الخلفيّة

en: Apply Font
ar: استخدم الخط

en: Revert Font
ar: استرجِع الخط

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ar: السمة الحالية تقترح خلفية وخطًا. ويمكن أيضا التراجع عن آخر خط مقترح تم تفعيله.

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ar: السمة الحالية تقترح خلفية. ويمكن أيضا التراجع عن آخر خط مقترح تم تفعيله.

en: The current theme suggests a background and a font.
ar: السمة الحالية تقترح خلفية وخطًا.

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ar: السمة الحالية تقترح خطًا. ويمكن أيضا التراجع عن آخر خط مقترح تم تفعيله.

en: The current theme suggests a background.
ar: السمة الحالية تقترح خلفية.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
ar: يمكن التراجع عن آخر خط مقترح تم تفعيله.

en: The current theme suggests a font.
ar: السمة الحالية تقترح خطًا.

en: Custom
ar: مخصص

en: Font Rendering Details
ar: تفاصيل تصيير الخط

en: Smoothing
ar: التنعيم

en: Gra_yscale
ar: تد_رج رمادي

en: Sub_pixel (LCDs)
ar: تحت _بكسلي (LCD)

en: _None
ar: _لا شيء

note: font hinting
en: Hinting
ar: التلميح

en: N_one
ar: _لا شيء

en: _Slight
ar: _خفيف

en: _Full
ar: _كامل

en: _Medium
ar: _متوسط

en: Subpixel Order
ar: الترتيب تحت البكسلي

en: Save Theme As...
ar: احفظ السِمة باسم...

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Save _background image
ar: احفظ صورة ال_خلفية

en: _Name:
ar: الا_سم:

en: _Description:
ar: ال_وصف:

en: Text below items
ar: النص تحت العناصر

en: Text beside items
ar: النص بجانب العناصر

en: Icons only
ar: أيقونات فقط

en: Text only
ar: نص فقط

en: Customize Theme
ar: خصّص السمة

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: Controls
ar: المتحكّمات

en: The current controls theme does not support color schemes.
ar: لا تدعم سِمة المتحكّمات الحالية مخططات الألوان.

en: _Tooltips:
ar: تلميحات الأ_دوات:

en: Text
ar: نصّي

en: Background
ar: الخلفية

en: _Selected items:
ar: العناصر الم_حددة:

en: _Input boxes:
ar: _صناديق الدخْل:

en: _Windows:
ar: ال_نوافذ:

en: _Reset to Defaults
ar: أعد الضبط لل_مبدئيات

en: Colors
ar: الألوان

en: Window Border
ar: حدود النافذة

en: Icons
ar: الأيقونات

en: _Size:
ar: الم_قاس:

note: small threshold
en: Small
ar: صغير

note: large threshold
en: Large
ar: عريض

en: Pointer
ar: المؤشر

en: Solid color
ar: لون سادة

en: Horizontal gradient
ar: تدرج أفقي

en: Vertical gradient
ar: تدرج رأسي

en: Tile
ar: مبلّطة

en: Zoom
ar: قرّب

en: Center
ar: موسَّطة

en: Scale
ar: محجّمة

en: Stretch
ar: ممددة

en: Span
ar: موسّعة

en: Appearance Preferences
ar: تفضيلات المظهر

en: Save _As...
ar: احفظ با_سم...

en: C_ustomize...
ar: _خصِّص...

en: _Install...
ar: _ثبِّت...

en: Get more themes online
ar: اجلب المزيد من السمات من الشّابكة

en: Theme
ar: السمة

en: _Style:
ar: الأ_سلوب:

en: C_olors:
ar: الأ_لوان:

en: Open a dialog to specify the color
ar: افتح حوارًا لتحديد اللون

en: Get more backgrounds online
ar: اجلب المزيد من الخلفيات من الشّابكة

en: _Add...
ar: أ_ضف...

en: _Application font:
ar: خط الت_طبيق:

en: _Document font:
ar: خط ال_مستند:

en: Des_ktop font:
ar: خط ال_مكتب:

en: _Window title font:
ar: خط عنوان ال_نافذة:

en: _Fixed width font:
ar: خط _ثابت العرض:

en: Rendering
ar: التصيير

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
ar: تنعيم تحت _بكسلي (LCD)

en: Best _shapes
ar: أفضل أ_شكال

en: _Monochrome
ar: أ_حادي اللون

en: Best co_ntrast
ar: أفضل _تباين

en: D_etails...
ar: ال_تفاصيل...

en: Buttons
ar: اﻷزرار

en: Show icons on buttons
ar: أظهر الأيقونات في الأزرار

en: Preview
ar: معاينة

en: _File
ar: _ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: New
ar: جديد

en: Interface
ar: الواجهة

en: Appearance
ar: المظهر

en: Customize the look of the desktop
ar: خصّص مظهر سطح المكتب

en: Theme Installer
ar: مُثبِّت السِمات

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
ar: ثبِّت حزم السِمات لأجزاء سطح المكتب المختلفة

en: Mate Theme Package
ar: حزمة سِمات متّة

en: No Desktop Background
ar: بدون خلفية سطح مكتب

en: unknown
ar: مجهول

en: Slide Show
ar: عرض شرائح

en: Image
ar: صورة

en: multiple sizes
ar: مقاسات متعددة

en: %d %s by %d %s
ar: %d %s في %d %s

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
ar: <b>%s</b>
    %s, %s
    المجلّد: %s
    المؤلّف: %s

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
ar: <b>%s</b>
    %s
    المجلّد: %s
    المؤلّف: %s

en: Image missing
ar: الصور مفقودة

en: Cannot install theme
ar: تعذّر تثبيت السِمة

en: The %s utility is not installed.
ar: الأداة %s غير مثبتة.

en: There was a problem while extracting the theme.
ar: حدثت مشكلة أثناء استخراج السِمة.

en: There was an error installing the selected file
ar: حدث خطأ عند تثبيت الملف المختار

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
ar: لا يبدو أن "%s" يمثل سِمة صالحة.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
ar: لا يبدو أن "%s" ملف سمة صحيح. ربما يكون محرك سمات يجب تصريفه.

en: Cancel
ar: ألغ

en: Theme cannot be deleted
ar: تعذّر حذف السِمة

en: Installation for theme "%s" failed.
ar: فشل تثبيت السِمة "%s".

en: The theme "%s" has been installed.
ar: ثُبِّتت السِّمة "%s".

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
ar: أترغب بتفعيلها الآن أم الإبقاء على السِّمة الحالية؟

en: Keep Current Theme
ar: أبقِ السِمة الحالية

en: Apply New Theme
ar: طبّق السِمة الجديدة

en: MATE Theme %s correctly installed
ar: سِمة متّة %s مثبتة بشكل صحيح

en: Failed to create temporary directory
ar: فشل إنشاء دليل مؤقت

en: New themes have been successfully installed.
ar: أضيفت السِمات الجديدة بنجاح.

en: No theme file location specified to install
ar: لم يحدّد موقع ملف السِمة لتثبيتها

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
ar: تّصريحات غير كافية لتثبيت السِمة في:
    %s

en: Select Theme
ar: اختر سمة

en: Theme Packages
ar: حزم السمة

en: Theme name must be present
ar: يجب أن يكون اسم السِمة موجودًا

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
ar: هذه السِمة موجودة أصلًا. أتريد استبدالها؟

en: _Overwrite
ar: ا_كتب فوقه

en: Would you like to delete this theme?
ar: أتريد حذف هذه السِمة؟

en: Could not install theme engine
ar: تعذّر تثبيت محرّك السِمات

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
ar: تعذّر تشغيل مدير الإعدادات 'محثّ إعدادات متّة'.
    لن يكون لبعض التفضيلات تأثير دون عمل مدير إعدادات متّة، قد يشير ذلك إلى وجود مشكلة مع DBus أو أن مدير إعدادات مغاير (تابع لسطح مكتب بسمة مثلًا) نشط مسبّقًا، و متضارب مع مدير إعدادات متّة.

en: There was an error displaying help: %s
ar: حصل خطأ عند عرض المساعدة: %s

en: Copying file: %u of %u
ar: ينسخ الملف: '%u من %u

en: Copying '%s'
ar: يجري نسخ '%s'

en: Copying files
ar: ينسخ الملفات

en: Parent Window
ar: النافذة الأم

en: Parent window of the dialog
ar: النافذة الأم للحوار

en: From URI
ar: من المسار

en: URI currently transferring from
ar: المسار الذي ينقل منه حاليّا

en: To URI
ar: إلى المسار

en: URI currently transferring to
ar: المسار الذي ينقل إليه حاليّا

en: Fraction completed
ar: الجزء المكتمل

en: Fraction of transfer currently completed
ar: جزء الإرسال المكتمل حاليا

en: Current URI index
ar: فهرس المسارات الحالي

en: Current URI index - starts from 1
ar: فهرس المسارات الحالي - يبدأ من 1

en: Total URIs
ar: عدد المسارات الإجمالي

en: Total number of URIs
ar: عدد المسارات الإجمالي

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ar: السِمة '%s' موجودة أصلًا. أتريد استبدالها؟

en: _Skip
ar: _تخطى

en: Overwrite _All
ar: استبدل ال_كل

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
ar: لن تظهر هذه السمة كما يفترض لأن سمة جتك+ المطلوبة '%s' ليست مُثبّتة.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
ar: لن تظهر هذه السمة كما يفترض لأن محرك سمة مدير النوافذ المطلوبة '%s' ليست مُثبّتة.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
ar: لن تظهر هذه السمة كما يفترض لأن سمة الأيقونات المطلوبة '%s' ليست مُثبّتة.

en: Preferred Applications
ar: التطبيقات المفضّلة

en: Select your default applications
ar: اختر تطبيقاتك المبدئية

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
ar: حدّد اسم الصفحة التي تريد إظهارها (internet|multimedia|system|a11y)

en: - MATE Default Applications
ar: - تطبيقات متّة المبدئية

en: Web Browser
ar: متصفّح الشّابكة

en: Mail Reader
ar: قارئ البريد

en: Instant Messenger
ar: المرسال الفوري

en: Internet
ar: أنترنت

en: Image Viewer
ar: عارض الصّور

en: Multimedia Player
ar: مشغل الوسائط المتعددة

en: Video Player
ar: مشغل الأفلام

en: Multimedia
ar: وسائط متعدّدة

en: Text Editor
ar: مُحرّر نصوص

en: Terminal Emulator
ar: محاكي الطرفية

en: File Manager
ar: مدير الملفات

en: Calculator
ar: الحاسِبة

en: System
ar: النّظام

en: Document Viewer
ar: عارض الوثائق

en: Office
ar: مكتب

en: _Run at start
ar: _شغل عند البدء

en: Visual
ar: مرئي

en: Run at st_art
ar: شغّ_ل عند البدء

en: Mobility
ar: الحركيّة

en: Accessibility
ar: الإتاحة

en: Normal
ar: عادية

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Upside-down
ar: رأسا على عقب

en: Monitor Preferences
ar: تفضيلات الشاشة

en: Sa_me image in all monitors
ar: _نفس الصورة على كل الشاشات

en: _Detect monitors
ar: اكتشف ال_شاشات

en: _Resolution:
ar: ال_دقّة:

en: Re_fresh rate:
ar: تردد الت_حديث:

en: On
ar: مشغّل

en: Off
ar: مُطفأ

en: Include _panel
ar: تضمن ا_لشريط

en: R_otation:
ar: ال_دوران:

en: Monitor
ar: الشاشة

en: Panel icon
ar: أيقونة الشريط

en: _Show monitors in panel
ar: ا_عرض الشاشات في الشريط

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
ar: الاستخدام: %s الملف_المصدر الاسم_الوجهة
    
    يقوم هذا البرنامج بتثبيت ملف رندر الشخصي من أجل إعداد الشاشات المتعددة
    على عموم أماكن النّظام. سيستخدم الملف الشخصي النّاتج عند تشغيل إضافة
    رندر في محثّ إعدادات متّة.
    
    الملف_ المصدر - المسار الكامل ، عادة يكون /home/username/.config/monitors.xml
    
    الاسم_الوجهة - يتعلق باسم الملف المثبّت. حيث أنّه سينشر في عموم النّظام
    من أجل إعدادات رندر، لذلك تكون عادةَ بالشكل %s/الاسم الوجهة

note: Translators: only able to install RANDR profiles as root
en: This program can only be used by the root user
ar: هذا البرنامج لا يستطيع استخدامه إلا الجذر

en: The source filename must be absolute
ar: يجب أن يكون اسم ملف المصدر مطلقا

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not open %s: %s
ar: تعذّر فتح %s:‏ %s

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not get information for %s: %s
ar: تعذّر جلب معلومات عن %s:‏ %s

en: %s must be a regular file
ar: يجب أن يكون %s ملفا عاديا

en: This program must only be run through pkexec(1)
ar: يجب تشغيل هذا البرنامج عبر ‪pkexec(1)‬

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
ar: يجب أن تكون قيمة PKEXEC_UID عددا صحيحا

note: Translators: we are complaining that a file must be really owned by the user who called this program
en: %s must be owned by you
ar: يجب أن يكون %s ملكا لهذا المستخدم

note: Translators: here we are saying that a plain filename must look like "filename", not like "some_dir/filename"
en: %s must not have any directory components
ar: يجب ألا يحتوي %s على اسم مجلد في المسار

en: %s must be a directory
ar: يجب أن يكون %s مجلدا

note: Translators: the first %s/%s is a directory/filename; the last %s is an error message
en: Could not open %s/%s: %s
ar: تعذّر فتح %s‏\%s:‏ %s

en: Could not rename %s to %s: %s
ar: تعذّر تغيير اسم %s إلى %s‏: %s

en: Install multi-monitor settings for the whole system
ar: ثبّت إعدادات الشاشات المتعددة لكل النظام

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
ar: الاستيثاق مطلوب لتثبيت إعدادات الشاشات المتعددة لكل المستخدمين

en: Upside Down
ar: رأسا على عقب

en: %d Hz
ar: %Id هرتز

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
ar: انسخ الشاشة

en: Monitor: %s
ar: الشاشة: %s

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ar: اختر شاشة لتغيير خصائصها، واسحبها لتغيير ترتيبها.

en: Could not save the monitor configuration
ar: تعذّر حفظ إعدادات الشاشة

en: Could not get session bus while applying display configuration
ar: تعذرت معرفة الجلسة أثناء تطبيق تضبيطات العرض

en: Could not detect displays
ar: تعذّر اكتشاف أجهزة العرض

en: The monitor configuration has been saved
ar: حُفظت إعدادات الشاشة

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
ar: ستُستخدم هذه الإعدادات في المرة التالية التي تلج فيها.

en: Could not set the default configuration for monitors
ar: تعذّر ضبط الإعدادات المبدئية للشاشات

en: Could not get screen information
ar: تعذّرت معرفة معلومات الشاشة

en: Sound
ar: الصوت

en: Volume mute
ar: أسكِت الصوت

en: Volume down
ar: اخفض الصوت

en: Volume up
ar: ارفع الصوت

en: Launch media player
ar: ابدأ مشغل الوسائط

en: Play (or play/pause)
ar: شغّل (أو شغّل/ألبِث)

en: Pause playback
ar: ألبِث التشغيل

en: Stop playback
ar: أوقف التشغيل

en: Previous track
ar: المقطوعة السّابقة

en: Next track
ar: المقطوعة التالية

en: Eject
ar: أخرِج

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Launch help browser
ar: ابدأ متصفّح المساعدة

en: Launch calculator
ar: ابدأ الحاسبة

en: Launch email client
ar: ابدأ عميل البريد الإلكتروني

en: Launch web browser
ar: ابدأ متصفّح الوِب

en: Log out
ar: اخرج

en: Lock screen
ar: أقفل الشاشة

en: Home folder
ar: مجلّد المنزل

en: Search
ar: ابحث

en: New shortcut...
ar: إختصار جديد...

en: Accelerator key
ar: مفتاح اختصار

en: Accelerator modifiers
ar: مُغيِّرات مفاتيح الاختصار

en: Accelerator keycode
ar: رمز مفتاح الاختصار

en: Accel Mode
ar: نسق الاختصار

en: The type of accelerator.
ar: نوع مفتاح الاختصار.

en: Disabled
ar: معطّل

en: <Unknown Action>
ar: <إجراء مجهول>

en: Custom Shortcuts
ar: اختصار مخصص

en: Error saving the new shortcut
ar: خطأ أثناء حفظ الاختصار الجديد

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
ar: الاختصار "%s" لا يمكن استعماله لأن الكتابة بهذا المفتاح ستصبح مستحيلة. 
    الرجاء المحاولة مجدّدا بمفتاح Control، Alt أو Shift في نفس الوقت.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
ar: الاختصار "%s" مستخدم في:
    "%s"

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
ar: إذا أعدت تعيين الاختصار "%s" فسيُعطّل الاختصار "%s".

en: _Reassign
ar: أعِد ال_تعيين

en: Too many custom shortcuts
ar: الكثير من الاختصارات المخصصة

en: Action
ar: الإجراء

en: Shortcut
ar: الاختصار

en: Custom Shortcut
ar: اختصار مخصص

en: C_ommand:
ar: الأ_مر:

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Assign shortcut keys to commands
ar: اربط مفاتيح اختصار بأوامر

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
ar: فقط طبّق الإعدادات واخرج (للتوافق فقط؛ يتم التعامل معها عن طريق جنّي حاليا)

en: Start the page with the typing break settings showing
ar: ابدأ الصفحة بإعدادات استراحة الكتابة مرئية

en: Start the page with the accessibility settings showing
ar: ابدأ الصفحة بإعدادات تسهيل الاستخدام مرئية

en: - MATE Keyboard Preferences
ar: - تفضيلات لوحة مفاتيح متّة

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
ar: المردود الصوتي لإتاحة لوحة المفاتيح

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
ar: صافرة عند تشغيل أو تعطيل _ميزات تسهيل الاستخدام من لوحة المفاتيح

en: Beep when a _toggle key is pressed
ar: صافرة عند ضغ_ط مفتاح تبديل

en: General
ar: عام

en: Beep when a _modifier key is pressed
ar: صافرة عند ضغط مفاتي_ح المغيّرات

en: Sticky Keys
ar: مفاتيح ملتصقة

en: Show _visual feedback for the alert sound
ar: اعرض _مؤثرات مرئية لأصوات التنبيه

en: Flash _window titlebar
ar: أو_مض عنوان النافذة

en: Flash entire _screen
ar: أومض _كل الشاشة

en: Visual cues for sounds
ar: مؤثرات مرئية للأصوات

en: Beep when a key is pr_essed
ar: صافرة عند ض_غط مفتاح

en: Beep when key is _accepted
ar: _صافرة إذا قُبل المفتاح

en: Beep when key is _rejected
ar: صافرة إ_ذا رُفض المفتاح

en: Slow Keys
ar: مفاتيح بطيئة

en: Beep when a key is reje_cted
ar: صافرة إذا _رُفض مفتاح

en: Bounce Keys
ar: مفاتيح قافزة

en: Keyboard Preferences
ar: تفضيلات لوحة المفاتيح

en: Repeat Keys
ar: تكرار المفاتيح

en: Key presses _repeat when key is held down
ar: _تكرار نقر المفتاح عند الضغط عليه

en: _Delay:
ar: ال_تأخير:

en: _Speed:
ar: ال_سرعة:

en: Short
ar: قصير

note: slow acceleration
en: Slow
ar: بطيء

en: Repeat keys speed
ar: سرعة المفاتيح المعادة

en: Long
ar: طويل

note: fast acceleration
en: Fast
ar: سريع

en: Cursor Blinking
ar: وميض المؤشر

en: Cursor _blinks in text fields
ar: _ومضات المؤشر في حقول النصوص

en: S_peed:
ar: ال_سرعة:

en: Cursor blinks speed
ar: سرعة ومضات المؤشر

en: List of keyboard layouts selected for usage
ar: قائمة بتخطيطات لوحة المفاتيح المختارة للاستخدام

en: Select a keyboard layout to be added to the list
ar: اختر تخطيط لوحة مفاتيح ليُضاف إلى القائمة

en: _Remove
ar: أ_زل

en: Remove the selected keyboard layout from the list
ar: احذف تخطيط لوحة المفاتيح المحدد من القائمة

en: Move _Up
ar: انقل لأ_على

en: Move the selected keyboard layout up in the list
ar: انقل تخطيط لوحة المفاتيح المحدد إلى أعلى

en: Move _Down
ar: انقل لأ_سفل

en: Move the selected keyboard layout down in the list
ar: انقل تخطيط لوحة المفاتيح المحدد إلى أسفل

en: _Show...
ar: أظهر...

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
ar: اطبع رسما لتخطيط لوحة المفاتيح المحدد

en: _Separate layout for each window
ar: _تخطيط مستقل لكل نافذة

en: New windows u_se active window's layout
ar: النوافذ الجديدة تستخدم _تخطيط النافذة النشطة

en: Keyboard _model:
ar: _طراز لوحة المفاتيح:

en: _Options...
ar: ال_خيارات…

en: View and edit keyboard layout options
ar: اعرض وحلالا خيارات تخطيط لوحة المفاتيح

en: Reset to De_faults
ar: ا_ستعد المبدئيات

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ar: غيّر إعدادات لوحة المفاتيح الحالية إلى الإعدادات المبدئية

en: Layouts
ar: التخطيطات

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
ar: يمكن ت_شغيل وإطفاء ميزات تسهيل الاستخدام من لوحة المفاتيح

en: _Simulate simultaneous keypresses
ar: _حاكى ضغطات المفاتيح المتزامنة

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
ar: ع_طِّل المفاتيح الملتصقة إذا ضُغط مفتاحان في آن واحد

en: _Only accept long keypresses
ar: _لا تقبل إلا المفاتيح المضغوطة لمدة

en: _Ignore fast duplicate keypresses
ar: _تجاهل الضغطات المكررة السريعة للمفاتيح

en: D_elay:
ar: ال_تأخير:

en: Audio _Feedback...
ar: المردود ال_صوتي...

en: _Pointer can be controlled using the keypad
ar: يمكن ال_تحكم في المؤشر باستخدام لوحة المفاتيح

en: _Acceleration:
ar: ال_تسارع:

en: Mouse Keys
ar: مفاتيح الفأرة

en: _Lock screen to enforce typing break
ar: أ_قفل الشاشة لفرض استراحة عن الكتابة

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
ar: أقفل الشاشة بعد مدّة معيّنة للحماية من إصابات الاستخدام المتكرر للوحة المفاتيح

en: _Work interval lasts:
ar: مدة ال_عمل:

en: _Break interval lasts:
ar: مدة الا_ستراحة:

en: Duration of work before forcing a break
ar: مدة العمل قبل فرض استراحة

en: Duration of the break when typing is disallowed
ar: مدة الاستراحة عند منع الكتابة

en: minutes
ar: دقائق

en: All_ow postponing of breaks
ar: ا_سمح بتأجيل الاستراحات

en: Check if breaks are allowed to be postponed
ar: تثبت من أنه يمكن تأجيل الاستراحات

en: Typing Break
ar: استراحة عن الكتابة

en: _Type to test settings:
ar: ا_كتب لاختبار الإعدادات:

en: Choose a Layout
ar: اختر تخطيطًا

en: _Country:
ar: الب_لد:

en: _Variants:
ar: ال_تنويعات:

en: By _country
ar: بالب_لد

en: _Language:
ar: الل_غة:

en: By _language
ar: بالل_غة

en: Preview:
ar: معاينة:

en: Choose a Keyboard Model
ar: اختر طراز لوحة المفاتيح

en: _Vendors:
ar: ال_مُنتِج:

en: _Models:
ar: ال_طرُز:

en: Keyboard Layout Options
ar: خيارات تخطيط لوحة المفاتيح

en: Unknown
ar: مجهول

en: Layout
ar: التصميم

en: Vendors
ar: المُنتِج

en: Models
ar: الطّرُز

en: Default
ar: الافتراضي

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Set your keyboard preferences
ar: اضبط خصائص لوحة مفاتيحك

en: Specify the name of the page to show (general)
ar: حدّد اسم الصفحة التي تريد إظهارها (general)

en: - MATE Mouse Preferences
ar: - تفضيلات فأرة متّة

en: Mouse Preferences
ar: تفضيلات الفأرة

en: Mouse Orientation
ar: اتجاه الفأرة

en: _Right-handed
ar: فأرة لليد الي_منى

en: _Left-handed
ar: فأرة لليد اليسر_ى

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
ar: أ_ظهر موقع الفأرة عند ضغط مفتاح Ctrl

en: Pointer Speed
ar: سرعة المؤشر

note: low sensitivity
en: Low
ar: منخفض

note: high sensitivity
en: High
ar: عال

en: _Sensitivity:
ar: الح_ساسية:

en: Drag and Drop
ar: السحب والإفلات

en: Thr_eshold:
ar: ال_عتبة:

en: Double-Click Timeout
ar: مهلة النقر المزدوج

en: _Timeout:
ar: ا_لمهلة:

en: Mouse
ar: الفأرة

en: Enable _mouse clicks with touchpad
ar: فعّل _نقرات الفأرة في لوحة اللمس

en: Scrolling
ar: التّمرير

en: Touchpad
ar: لوحة اللمس

en: Set your mouse preferences
ar: اضبط تفضيلات فأرتك

en: Network Proxy
ar: وسيط الشبكة

en: Set your network proxy preferences
ar: اضبط خيارات وسيط شبكتك

en: Network Proxy Preferences
ar: تفضيلات وسيط الشبكة

en: <b>Di_rect internet connection</b>
ar: <b>اتّ_صال مباشر بالشّابكة</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
ar: <b>إعداد _يدوي للوسيط</b>

en: Port:
ar: المنفذ:

en: _Details
ar: ال_تفاصيل

en: H_TTP proxy:
ar: و_سيط HTTP:

en: _Secure HTTP proxy:
ar: وسيط HTTP آ_من:

en: _FTP proxy:
ar: _وسيط FTP:

en: S_ocks host:
ar: مستضيف S_ocks:

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
ar: <b>إعداد آ_لي للوسيط</b>

en: Autoconfiguration _URL:
ar: _مسار الإعداد الآلي:

en: Proxy Configuration
ar: إعداد الوسيط

en: Ignore Host List
ar: قائمة المستضيفين المُتجاهلين

en: Ignored Hosts
ar: المستضيفين المُتجاهلين

en: HTTP Proxy Details
ar: تفاصيل وسيط HTTP

en: <b>_Use authentication</b>
ar: <b>است_خدم الاستيثاق</b>

en: U_sername:
ar: ا_سم المستخدم:

en: _Password:
ar: _كلمة المرور:

en: Metacity Preferences
ar: تفضيلات ميتاسيتي

en: Compositing Manager
ar: مدير التركيب

en: Enable software _compositing window manager
ar: تفعيل برمجية مدير تر_كيب النافذة

en: The current window manager is unsupported
ar: مدير النوافذ الحالي غير مدعوم

en: S_uper (or "Windows logo")
ar: ‏S_uper (أو "شعار ويندوز")

en: Windows
ar: النوافذ

en: Set your window properties
ar: اضبط خصائص نافذتك

en: Window Preferences
ar: تفضيلات النافذة

en: Window Selection
ar: تحديد النّافذة

en: _Select windows when the mouse moves over them
ar: _حدد النوافذ عند تنقل الفأرة فوقها

en: seconds
ar: ثوانٍ

en: Titlebar Action
ar: إجراء شريط العنوان

en: Roll up
ar: لُف للأعلى

en: Maximize
ar: كبِّر

en: Maximize Horizontally
ar: كبّر أفقيًا

en: Maximize Vertically
ar: كبّر رأسيًا

en: Minimize
ar: صغّر

en: None
ar: لا شيء

en: Movement Key
ar: مفتاح الحركة

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
ar: لنقل نافذة، انقر و اضغط هذا المفتاح ثم أمسك النافذة:

en: Behaviour
ar: السلوك

en: New Windows
ar: نوافذ جديدة

en: Titlebar Buttons
ar: أزرار شريط العنوان

en: Placement
ar: التموضع

en: open file
ar: فتح مِلف

en: Time zone
ar: المنطقة الزمنيّة

en: Time
ar: الوقت

en: Date
ar: التاريخ

[ctx: timezone loc]
en: %s, %s
ar: ‏%s، ‏%s

en: Time Zone
ar: المنطقة الزّمنيّة

en: Africa/Abidjan
ar: أفريقيا/أبيدجان

en: Africa/Accra
ar: أفريقيا/أكرا

en: Africa/Addis_Ababa
ar: أفريقيا/أديس_أبابا

en: Africa/Algiers
ar: أفريقيا/الجزائر

en: Africa/Asmara
ar: أفريقيا/أسمرة

en: Africa/Bamako
ar: أفريقيا/باماكو

en: Africa/Bangui
ar: أفريقيا/بانغي

en: Africa/Banjul
ar: أفريقيا/بانجول

en: Africa/Bissau
ar: أفريقيا/بيساو

en: Africa/Blantyre
ar: إفريقيا/بلانتيري

en: Africa/Brazzaville
ar: أفريقيا/برازافيل

en: Africa/Bujumbura
ar: أفريقيا/بوجمبورا

en: Africa/Cairo
ar: أفريقيا/القاهرة

en: Africa/Casablanca
ar: أفريقيا/الدار البيضاء

en: Africa/Ceuta
ar: أفريقيا/سبتة

en: Africa/Conakry
ar: أفريقيا/كوناكري

en: Africa/Dakar
ar: أفريقيا/داكار

en: Africa/Dar_es_Salaam
ar: أفريقيا/دار_السلام

en: Africa/Djibouti
ar: أفريقيا/جيبوتي

en: Africa/Douala
ar: أفريقيا/دوالا

en: Africa/El_Aaiun
ar: أفريقيا/العيون

en: Africa/Freetown
ar: أفريقيا/فريتاون

en: Africa/Gaborone
ar: أفريقيا/جابورون

en: Africa/Harare
ar: أفريقيا/هراري

en: Africa/Johannesburg
ar: أفريقيا/جوهانسبرج

en: Africa/Kampala
ar: أفريقيا/كمبالا

en: Africa/Khartoum
ar: أفريقيا/الخرطوم

en: Africa/Kigali
ar: أفريقيا/كيجالي

en: Africa/Kinshasa
ar: أفريقيا/كنشاسا

en: Africa/Lagos
ar: أفريقيا/لاغوس

en: Africa/Libreville
ar: أفريقيا/ليبرفيل

en: Africa/Lome
ar: أفريقيا/لومي

en: Africa/Luanda
ar: أفريقيا/لواندا

en: Africa/Lubumbashi
ar: أفريقيا/لوبومباشي

en: Africa/Lusaka
ar: أفريقيا/لوساكا

en: Africa/Malabo
ar: أفريقيا/مالابو

en: Africa/Maputo
ar: أفريقيا/مابوتو

en: Africa/Maseru
ar: أفريقيا/ماسيرو

en: Africa/Mbabane
ar: أفريقيا/مبابان

en: Africa/Mogadishu
ar: أفريقيا/مقديشو

en: Africa/Monrovia
ar: أفريقيا/مونروفيا

en: Africa/Nairobi
ar: أفريقيا/نيروبي

en: Africa/Ndjamena
ar: أفريقيا/نجامينا

en: Africa/Niamey
ar: أفريقيا/نيامي

en: Africa/Nouakchott
ar: أفريقيا/نواكشوط

en: Africa/Ouagadougou
ar: أفريقيا/واجادوجو

en: Africa/Porto-Novo
ar: أفريقيا/بورتو_نوفو

en: Africa/Sao_Tome
ar: أفريقيا/ساو_تومي

en: Africa/Tripoli
ar: أفريقيا/طرابلس

en: Africa/Tunis
ar: أفريقيا/تونس

en: Africa/Windhoek
ar: أفريقيا/ويندهوك

en: America/Adak
ar: أمريكا/أداك

en: America/Anchorage
ar: أمريكا/أنكوراج

en: America/Anguilla
ar: أمريكا/أنجويلا

en: America/Antigua
ar: أمريكا/أنتيجوا

en: America/Araguaina
ar: أمريكا/أراجواينا

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ar: أمريكا/الأرجنتين/بوينوس_آيريس

en: America/Argentina/Catamarca
ar: أمريكا/الأرجنتين/كاتاماركا

en: America/Argentina/Cordoba
ar: أمريكا/الأرجنتين/كوردوبا

en: America/Argentina/Jujuy
ar: أمريكا/الأرجنتين/جوجوي

en: America/Argentina/La_Rioja
ar: أمريكا/الأرجنتين/ﻻريوجا

en: America/Argentina/Mendoza
ar: أمريكا/الأرجنتين/مندوزا

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ar: أمريكا/الأرجنتين/ريو_جاليجوس

en: America/Argentina/Salta
ar: أمريكا/الأرجنتين/سالتا

en: America/Argentina/San_Juan
ar: أمريكا/الأرجنتين/سا_خوان

en: America/Argentina/San_Luis
ar: أمريكا/الأرجنتين/سان_لويس

en: America/Argentina/Tucuman
ar: أمريكا/الأرجنتين/توكومان

en: America/Argentina/Ushuaia
ar: أمريكا/الأرجنتين/أوشوايا

en: America/Aruba
ar: أمريكا/أروبا

en: America/Asuncion
ar: أمريكا/أسونسيون

en: America/Atikokan
ar: أمريكا/أتيكوكان

en: America/Bahia
ar: أمريكا/باهيا

en: America/Barbados
ar: أمريكا/باربادوس

en: America/Belem
ar: أمريكا/بيليم

en: America/Belize
ar: أمريكا/بيليز

en: America/Blanc-Sablon
ar: أمريكا/بلانك-سابلون

en: America/Boa_Vista
ar: أمريكا/بوا_فيزتا

en: America/Bogota
ar: أمريكا/بوغوتا

en: America/Boise
ar: أمريكا/بويز

en: America/Cambridge_Bay
ar: أمريكا/كامبريدج_باي

en: America/Campo_Grande
ar: أمريكا/كامبو_جراندي

en: America/Cancun
ar: أمريكا/كانكون

en: America/Caracas
ar: أمريكا/كاراكاس

en: America/Cayenne
ar: أمريكا/كايّن

en: America/Cayman
ar: أمريكا/كايمن

en: America/Chicago
ar: أمريكا/شيكاغو

en: America/Chihuahua
ar: أمريكا/شيواوا

en: America/Costa_Rica
ar: أمريكا/كوستا_ريكا

en: America/Cuiaba
ar: أمريكا/كويابا

en: America/Curacao
ar: أمريكا/كوراكاو

en: America/Danmarkshavn
ar: أمريكا/دانماركشافن

en: America/Dawson
ar: أمريكا/دوسُن

en: America/Dawson_Creek
ar: أمريكا/دوسُن_كرييك

en: America/Denver
ar: أمريكا/دنفر

en: America/Detroit
ar: أمريكا/ديترويت

en: America/Dominica
ar: أمريكا/دومينيكا

en: America/Edmonton
ar: أمريكا/إدمنتون

en: America/Eirunepe
ar: أمريكا/إيريونيب

en: America/El_Salvador
ar: أمريكا/إلسَلفادور

en: America/Fortaleza
ar: أمريكا/فورتاليزا

en: America/Glace_Bay
ar: أمريكا/جليس_باي

en: America/Godthab
ar: أمريكا/جَدثاب

en: America/Goose_Bay
ar: أمريكا/جوّس_باي

en: America/Grand_Turk
ar: أمريكا/جراند_تِرْك

en: America/Grenada
ar: أمريكا/جرينادا

en: America/Guadeloupe
ar: أمريكا/جوادالوبي

en: America/Guatemala
ar: أمريكا/جواتيمالا

en: America/Guayaquil
ar: أمريكا/جواياكويل

en: America/Guyana
ar: أمريكا/جويانا

en: America/Halifax
ar: أمريكا/هاليفاكس

en: America/Havana
ar: أمريكا/هافانا

en: America/Hermosillo
ar: أمريكا/هيرموزيلو

en: America/Indiana/Indianapolis
ar: أمريكا/إنديانا/إنديانابوليس

en: America/Indiana/Knox
ar: أمريكا/إنديانا/نوكس

en: America/Indiana/Marengo
ar: أمريكا/إنديانا/ماريجنو

en: America/Indiana/Petersburg
ar: أمريكا/إنديانا/بيتيرسبورغ

en: America/Indiana/Tell_City
ar: أمريكا/إنديانا/تيل_سيتي

en: America/Indiana/Vevay
ar: أمريكا/إنديانا/فيفاي

en: America/Indiana/Vincennes
ar: أمريكا/إنديانا/فينسينيس

en: America/Indiana/Winamac
ar: أمريكا/إنديانا/ويناماك

en: America/Inuvik
ar: أمريكا/إنوفيك

en: America/Iqaluit
ar: أمريكا/إكالويت

en: America/Jamaica
ar: أمريكا/جامايكا

en: America/Juneau
ar: أمريكا/جونو

en: America/Kentucky/Louisville
ar: أمريكا/كِنْتاكي/لويسفيلل

en: America/Kentucky/Monticello
ar: أمريكا/كِنْتاكي/مونتيسيللو

en: America/La_Paz
ar: أمريكا/ﻻ_باز

en: America/Lima
ar: أمريكا/ليما

en: America/Los_Angeles
ar: أمريكا/لوس_أنجلوس

en: America/Maceio
ar: أمريكا/ماسيو

en: America/Managua
ar: أمريكا/ماناجوا

en: America/Manaus
ar: أمريكا/ماناوس

en: America/Marigot
ar: أمريكا/ماريجوت

en: America/Martinique
ar: أمريكا/مارتينيك

en: America/Matamoros
ar: أمريكا/ماتاموروس

en: America/Mazatlan
ar: أمريكا/مازاتلان

en: America/Menominee
ar: أمريكا/مينومين

en: America/Merida
ar: أمريكا/ميريدا

en: America/Mexico_City
ar: أمريكا/مكسيكو_سيتى

en: America/Miquelon
ar: أمريكا/ميكويلون

en: America/Moncton
ar: أمريكا/مونكتون

en: America/Monterrey
ar: أمريكا/مونتيرى

en: America/Montevideo
ar: أمريكا/مونتفيديو

en: America/Montserrat
ar: أمريكا/مونتسِرات

en: America/Nassau
ar: أمريكا/ناساو

en: America/New_York
ar: أمريكا/نيو_يورك

en: America/Nipigon
ar: أمريكا/نيبيجون

en: America/Nome
ar: أمريكا/نوم

en: America/Noronha
ar: أمريكا/نورونها

en: America/North_Dakota/Center
ar: أمريكا/شمال_داكوتا/منتصف

en: America/North_Dakota/New_Salem
ar: أمريكا/شمال_داكوتا/نيو_سالم

en: America/Ojinaga
ar: أمريكا/أوجيناغا

en: America/Panama
ar: أمريكا/باناما

en: America/Pangnirtung
ar: أمريكا/بانجنيرتونج

en: America/Paramaribo
ar: أمريكا/باراماريبو

en: America/Phoenix
ar: أمريكا/فينِكْس

en: America/Port-au-Prince
ar: أمريكا/بورت_أو_برينس

en: America/Port_of_Spain
ar: أمريكا/بورت_أوف_سباين

en: America/Porto_Velho
ar: أمريكا/بورتو_فيلهو

en: America/Puerto_Rico
ar: أمريكا/بويرتو_ريكو

en: America/Rainy_River
ar: أمريكا/رْايني_ريفر

en: America/Rankin_Inlet
ar: أمريكا/رانكين_إنلت

en: America/Recife
ar: أمريكا/ريسايف

en: America/Regina
ar: أمريكا/ريجينا

en: America/Resolute
ar: أمريكا/ريزوليوت

en: America/Rio_Branco
ar: أمريكا/ريو_برانكو

en: America/Santarem
ar: امريكا/سانتاريم

en: America/Santiago
ar: أمريكا/سانتياجو

en: America/Santo_Domingo
ar: أمريكا/سانتو_دومينجو

en: America/Sao_Paulo
ar: أمريكا/ساو_باولو

en: America/Scoresbysund
ar: أمريكا/سكورزبايساند

en: America/St_Barthelemy
ar: أمريكا/سانت_بارثيليمي

en: America/St_Johns
ar: أمريكا/سانت_جونز

en: America/St_Kitts
ar: أمريكا/سانت_كيتس

en: America/St_Lucia
ar: أمريكا/سانت_لوسيا

en: America/St_Thomas
ar: أمريكا/سانت_توماس

en: America/St_Vincent
ar: أمريكا/سانت_فينسنت

en: America/Swift_Current
ar: أمريكا/سويفت_كارانت

en: America/Tegucigalpa
ar: أمريكا/تيجوسيجالبا

en: America/Thule
ar: أمريكا/ثول

en: America/Thunder_Bay
ar: أمريكا/ثاندر_باي

en: America/Tijuana
ar: أمريكا/تيوانا

en: America/Toronto
ar: أمريكا/تورونتو

en: America/Tortola
ar: أمريكا/تورتولا

en: America/Vancouver
ar: أمريكا/فانكوفر

en: America/Whitehorse
ar: أمريكا/وايتهورس

en: America/Winnipeg
ar: أمريكا/وينيبيج

en: America/Yakutat
ar: أمريكا/ياكوتات

en: America/Yellowknife
ar: أمريكا/يِلونايف

en: Antarctica/Casey
ar: أنتارتيكا/كاسى

en: Antarctica/Davis
ar: أنتارتيكا/دافيس

en: Antarctica/DumontDUrville
ar: أنتارتيكا/دومنتدىأورفيل

en: Antarctica/Macquarie
ar: أنتارتيكا (القارة المتجمدة)/ماكواري

en: Antarctica/Mawson
ar: القطب الجنوبي / ماوسن

en: Antarctica/McMurdo
ar: أنتارتيكا/مكموردو

en: Antarctica/Palmer
ar: أنتارتيكا/بالمر

en: Antarctica/Rothera
ar: أنتارتيكا/روثيرا

en: Antarctica/Syowa
ar: أنتارتيكا/سيأُوا

en: Antarctica/Vostok
ar: أنتارتيكا/فوستوك

en: Arctic/Longyearbyen
ar: أنتارتيكا/لونجيإربيين

en: Asia/Aden
ar: آسيا/عدن

en: Asia/Almaty
ar: آسيا/ألماتي

en: Asia/Amman
ar: آسيا/عمّان

en: Asia/Anadyr
ar: آسيا/أنادير

en: Asia/Aqtau
ar: آسيا/أكتوا

en: Asia/Aqtobe
ar: آسيا/أكتوبي

en: Asia/Ashgabat
ar: آسيا/عشق آباد

en: Asia/Baghdad
ar: آسيا/بغداد

en: Asia/Bahrain
ar: آسيا/البحرين

en: Asia/Baku
ar: آسيا/باكو

en: Asia/Bangkok
ar: آسيا/بانكوك

en: Asia/Beirut
ar: آسيا/بيروت

en: Asia/Bishkek
ar: آسيا/بشكيك

en: Asia/Brunei
ar: آسيا/بروناى

en: Asia/Choibalsan
ar: آسيا/شويبالسان

en: Asia/Colombo
ar: آسيا/كولومبو

en: Asia/Damascus
ar: آسيا/دمشق

en: Asia/Dhaka
ar: آسيا/دكّا

en: Asia/Dili
ar: آسيا/ديلى

en: Asia/Dubai
ar: آسيا/دبى

en: Asia/Dushanbe
ar: آسيا/دوشنبه

en: Asia/Gaza
ar: آسيا/غزة

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ar: آسيا/هو_تشي_مين

en: Asia/Hong_Kong
ar: آسيا/هونج_كونج

en: Asia/Hovd
ar: آسيا/هوفد

en: Asia/Irkutsk
ar: آسيا/إركوتسك

en: Asia/Jakarta
ar: آسيا/جاكارتا

en: Asia/Jayapura
ar: آسيا/جيابورا

en: Asia/Jerusalem
ar: آسيا/القدس

en: Asia/Kabul
ar: آسيا/كابُل

en: Asia/Kamchatka
ar: آسيا/كامشَاتكا

en: Asia/Karachi
ar: آسيا/كراتشي

en: Asia/Kathmandu
ar: آسيا/كاتماندو

en: Asia/Kolkata
ar: آسيا/كلكتا

en: Asia/Krasnoyarsk
ar: آسيا/كراسنويارسك

en: Asia/Kuala_Lumpur
ar: آسيا/كوالالمبور

en: Asia/Kuching
ar: آسيا/كوتشينج

en: Asia/Kuwait
ar: آسيا/الكويت

en: Asia/Macau
ar: آسيا/ماكاو

en: Asia/Magadan
ar: آسيا/ماغادان

en: Asia/Makassar
ar: آسيا/مكاسّار

en: Asia/Manila
ar: آسيا/مانيلا

en: Asia/Muscat
ar: آسيا/مسقط

en: Asia/Nicosia
ar: آسيا/نيقوسيا

en: Asia/Novokuznetsk
ar: آسيا/نوفوكوزنتسك

en: Asia/Novosibirsk
ar: آسيا/نوفوسيبيرسك

en: Asia/Omsk
ar: آسيا/أُمْسك

en: Asia/Oral
ar: آسيا/أورال

en: Asia/Phnom_Penh
ar: آسيا/بنوم_بنه

en: Asia/Pontianak
ar: آسيا/بونتياناك

en: Asia/Pyongyang
ar: آسيا/بيونجيانج

en: Asia/Qatar
ar: آسيا/قطر

en: Asia/Qyzylorda
ar: آسيا/كيزيلوردا

en: Asia/Riyadh
ar: آسيا/الرياض

en: Asia/Sakhalin
ar: آسيا/سخالين

en: Asia/Samarkand
ar: آسيا/سمرقند

en: Asia/Seoul
ar: آسيا/سيول

en: Asia/Shanghai
ar: آسيا/شنغهاي

en: Asia/Singapore
ar: آسيا/سنغافورة

en: Asia/Taipei
ar: آسيا/تايباي

en: Asia/Tashkent
ar: آسيا/طشقند

en: Asia/Tbilisi
ar: آسيا/تبليسي

en: Asia/Tehran
ar: آسيا/طهران

en: Asia/Thimphu
ar: آسيا/تيمفو

en: Asia/Tokyo
ar: آسيا/طوكيو

en: Asia/Ulaanbaatar
ar: آسيا/أولان_باتور

en: Asia/Urumqi
ar: آسيا/أورومتشي

en: Asia/Vientiane
ar: آسيا/فيينتيان

en: Asia/Vladivostok
ar: آسيا/فلاديفستك

en: Asia/Yakutsk
ar: آسيا/ياكوتسك

en: Asia/Yekaterinburg
ar: آسيا/يكاترينبورج

en: Asia/Yerevan
ar: آسيا/يريفان

en: Atlantic/Azores
ar: الأطلنطي/الأزور

en: Atlantic/Bermuda
ar: الأطلنطي/برمودا

en: Atlantic/Canary
ar: الأطلنطي/الخالدات

en: Atlantic/Cape_Verde
ar: الأطلنطي/كيب_فيرد

en: Atlantic/Faroe
ar: الأطلنطي/فارو

en: Atlantic/Madeira
ar: الأطلنطي/ماديرا

en: Atlantic/Reykjavik
ar: الأطلنطي/ريتشافك

en: Atlantic/South_Georgia
ar: الأطلنطي/جنوب_جورجيا

en: Atlantic/Stanley
ar: الأطلنطي/ستانلي

en: Atlantic/St_Helena
ar: الأطلنطي/سانت_هيلينا

en: Australia/Adelaide
ar: أستراليا/أديلايد

en: Australia/Brisbane
ar: أستراليا/بريسباين

en: Australia/Broken_Hill
ar: أستراليا/بروكن_هيل

en: Australia/Currie
ar: أستراليا/كوري

en: Australia/Darwin
ar: أستراليا/داروين

en: Australia/Eucla
ar: أستراليا/ايوكلا

en: Australia/Hobart
ar: أستراليا/هوبارت

en: Australia/Lindeman
ar: أستراليا/ليندمان

en: Australia/Lord_Howe
ar: أستراليا/لورد_هاو

en: Australia/Melbourne
ar: أستراليا/ملبورن

en: Australia/Perth
ar: أستراليا/بيرث

en: Australia/Sydney
ar: أستراليا/سيدني

en: Europe/Amsterdam
ar: أوروبا/أمستردام

en: Europe/Andorra
ar: أوروبا/أندورا

en: Europe/Athens
ar: أوروبا/أثينا

en: Europe/Belgrade
ar: أوروبا/بلجراد

en: Europe/Berlin
ar: أوروبا/برلين

en: Europe/Bratislava
ar: أوروبا/براتيسلافا

en: Europe/Brussels
ar: أوروبا/بروكسل

en: Europe/Bucharest
ar: أوروبا/بوخارست

en: Europe/Budapest
ar: أوروبا/بودابست

en: Europe/Chisinau
ar: أوروبا/شيزيناو

en: Europe/Copenhagen
ar: أوروبا/كوبنهاجن

en: Europe/Dublin
ar: أوروبا/دوبلن

en: Europe/Gibraltar
ar: أوروبا/جبل_طارق

en: Europe/Guernsey
ar: أوروبا/جويرنسي

en: Europe/Helsinki
ar: أوروبا/هلسينكي

en: Europe/Isle_of_Man
ar: أوروبا/أيسل_أوف_مان

en: Europe/Istanbul
ar: أوروبا/إسطنبول

en: Europe/Jersey
ar: أوروبا/جيرزي

en: Europe/Kaliningrad
ar: أوروبا/كالينينجراد

en: Europe/Kiev
ar: أوروبا/كييف

en: Europe/Lisbon
ar: أوروبا/ليسبون

en: Europe/Ljubljana
ar: أوروبا/ليوبليانا

en: Europe/London
ar: أوروبا/لندن

en: Europe/Luxembourg
ar: أوروبا/لوكسمبرج

en: Europe/Madrid
ar: أوروبا/مدريد

en: Europe/Malta
ar: أوروبا/مالطا

en: Europe/Mariehamn
ar: أوروبا/ماريهامن

en: Europe/Minsk
ar: أوروبا/مينسك

en: Europe/Monaco
ar: أوروبا/موناكو

en: Europe/Moscow
ar: أوروبا/موسكو

en: Europe/Oslo
ar: أوروبا/أوسلو

en: Europe/Paris
ar: أوروبا/باريس

en: Europe/Podgorica
ar: أوروبا/بودجوريكا

en: Europe/Prague
ar: أوروبا/براج

en: Europe/Riga
ar: أوروبا/ريجا

en: Europe/Rome
ar: أوروبا/روما

en: Europe/Samara
ar: أوروبا/سمارا

en: Europe/San_Marino
ar: أوروبا/سان_مارينو

en: Europe/Sarajevo
ar: أوروبا/سراييفو

en: Europe/Simferopol
ar: أوروبا/سمفروبول

en: Europe/Skopje
ar: أوروبا/سكوبيه

en: Europe/Sofia
ar: أوروبا/صوفيا

en: Europe/Stockholm
ar: أوروبا/ستوكهولم

en: Europe/Tallinn
ar: أوروبا/تالين

en: Europe/Tirane
ar: أوروبا/تيرانا

en: Europe/Uzhgorod
ar: أوروبا/أوزجورود

en: Europe/Vaduz
ar: أوروبا/فادوز

en: Europe/Vatican
ar: أوروبا/الفاتيكان

en: Europe/Vienna
ar: أوروبا/فيينا

en: Europe/Vilnius
ar: أوروبا/فيلنيوس

en: Europe/Volgograd
ar: أوروبا/بلجراد

en: Europe/Warsaw
ar: أوروبا/وارسو

en: Europe/Zagreb
ar: أوروبا/زغرب

en: Europe/Zaporozhye
ar: أوروبا/زابوروجييه

en: Europe/Zurich
ar: أوروبا/زيورخ

en: Indian/Antananarivo
ar: هندي/أنتاناناريفو

en: Indian/Chagos
ar: هندي/شاجوس

en: Indian/Christmas
ar: هندي/كريستماس

en: Indian/Cocos
ar: هندي/كوكوس

en: Indian/Comoro
ar: هندي/كومورو

en: Indian/Kerguelen
ar: هندي/كيرجيولن

en: Indian/Mahe
ar: هندي/ماهي

en: Indian/Maldives
ar: هندي/مالديف

en: Indian/Mauritius
ar: هندي/موريشيوس

en: Indian/Mayotte
ar: هندي/مايوتي

en: Indian/Reunion
ar: هندي/رييونيون

en: Pacific/Apia
ar: هادئ/أبيا

en: Pacific/Auckland
ar: هادئ/أوكلاند

en: Pacific/Chatham
ar: هادئ/شاثام

en: Pacific/Easter
ar: هادئ/إيستر

en: Pacific/Efate
ar: هادئ/إفاتي

en: Pacific/Enderbury
ar: هادئ/إندربوري

en: Pacific/Fakaofo
ar: هادئ/فاكاوفو

en: Pacific/Fiji
ar: هادئ/فيجي

en: Pacific/Funafuti
ar: هادئ/فونافوتي

en: Pacific/Galapagos
ar: هادئ/جالاباجوس

en: Pacific/Gambier
ar: هادئ/جامبيير

en: Pacific/Guadalcanal
ar: هادئ/جوادالكانال

en: Pacific/Guam
ar: هادئ/جوام

en: Pacific/Honolulu
ar: هادئ/هونولولو

en: Pacific/Kiritimati
ar: هادئ/كيريتيماتي

en: Pacific/Kosrae
ar: هادئ/كوسراي

en: Pacific/Kwajalein
ar: هادئ/كواجالين

en: Pacific/Majuro
ar: هادئ/ماجورو

en: Pacific/Marquesas
ar: هادئ/ماركويساس

en: Pacific/Midway
ar: هادئ/ميدواي

en: Pacific/Nauru
ar: هادئ/ناورو

en: Pacific/Niue
ar: هادئ/نيو

en: Pacific/Norfolk
ar: هادئ/نورفولك

en: Pacific/Noumea
ar: هادئ/نوميا

en: Pacific/Pago_Pago
ar: هادئ/باجو_باجو

en: Pacific/Palau
ar: هادئ/بالاو

en: Pacific/Pitcairn
ar: هادئ/بيتكايرن

en: Pacific/Port_Moresby
ar: هادئ/بورت_مورسبي

en: Pacific/Rarotonga
ar: هادئ/راروتونجا

en: Pacific/Saipan
ar: هادئ/سايبان

en: Pacific/Tahiti
ar: هادئ/تاهيتي

en: Pacific/Tarawa
ar: هادئ/تاراوا

en: Pacific/Tongatapu
ar: هادئ/تونجاتابو

en: Pacific/Wake
ar: هادئ/وايك

en: Pacific/Wallis
ar: هادئ/واليس

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
ar: لم يسجل مدير النّوافذ "%s" أيّة أداة إعداد

en: %s key is empty
ar: %s المفتاح فارغ

en: Filter
ar: رشِّح

en: Groups
ar: المجموعات

en: Common Tasks
ar: المهام الشائعة

en: Control Center
ar: مركز التحكّم

en: Hide on start (useful to preload the shell)
ar: أخفِ عند البدء (مفيد لتحميل الصدفة مسبقا)

en: The MATE configuration tool
ar: أداة إعداد متّة

en: _Postpone Break
ar: أخّر الاستراح_ة

en: Take a break!
ar: استرِح

en: _Preferences
ar: ال_تّفضيلات

en: _About
ar: _عنْ

en: _Take a Break
ar: ا_سترِح

en: Take a break now (next in %dm)
ar: استرح الآن (الاستراحة التالية خلال %dد)

en: Take a break now (next in less than one minute)
ar: استرح الآن (الاستراحة التالية خلال أقل من دقيقة)

en: Less than one minute until the next break
ar: أقل من دقيقة حتى الاستراحة التالية

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
ar: تعذّر إحضار حوار خصائص استراحة الكتابة بسبب الخطأ التالي: %s

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
ar: كتبَهُ ريتشارد هولت <richard@imendio.com>

en: Eye candy added by Anders Carlsson
ar: أضاف الجماليّات أندرس كارلسن

en: A computer break reminder.
ar: مذكّر الاستراحة عن الحاسوب.

en: Enable debugging code
ar: فعّل كود التنقيح

en: Don't check whether the notification area exists
ar: لا تتحقق إن كانت مساحة الإشعار موجودة أم لا

en: Typing Monitor
ar: مراقب الكتابة

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
ar: يستخدم مراقب الكتابة مساحة التبليغ لعرض المعلومات. يبدو أنك لا تملك مساحة تبليغ على شريطك. يمكنك إضافتها بنقر يمينيّ على شريطك و اختيار 'أضِف للشريط' ثم اختيار 'مساحة التبليغ' ثم النقر على أضِف.

en: Type
ar: النّوع

en: Version
ar: الإصدار

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Description
ar: الوصف

en: Install Failed
ar: فشل التّثبيت

en: Installed
ar: مثبَّت

en: Back
ar: إلى الخلف

en: Font Viewer
ar: عارض الخطوط

en: Text to thumbnail (default: Aa)
ar: النص الذي سيوضع في المصغرة (المبدئي: Aa)

en: TEXT
ar: نص

en: SIZE
ar: حجم

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
ar: ملف-الخط ملف-الخرج

en: Your filter "%s" does not match any items.
ar: لا يطابق المرشح "%s" أي عناصر.

en: No matches found.
ar: لا تطابقات.

en: New Applications
ar: تطبيقات جديدة

en: Other
ar: أخرى

en: Start %s
ar: ابدأ %s

en: Help
ar: مساعدة

en: Remove from Favorites
ar: احذف من المفضّلة

en: Add to Favorites
ar: أضِف للمفضّلة

en: Remove from Startup Programs
ar: احذف من برامج بدء التشغيل

en: Add to Startup Programs
ar: أضِف لبرامج بدء التشغيل

en: New Spreadsheet
ar: ورقة حساب جديدة

en: New Document
ar: مستند جديد

[ctx: Home folder]
en: Home
ar: المنزل

en: Documents
ar: مستندات

en: File System
ar: نظام الملفات

en: Network Servers
ar: خواديم الشّبكة
