mate-control-center 1.26.0 - en to cmn translation catalogue (568 entries)

en: Task names and associated .desktop files
cmn: 設定名稱及相關的 .desktop 檔

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
cmn: 在“;”前的是 顯示在控制中心的設定名稱（因此需要翻譯），而其後相關 .desktop 檔案是用作執行該設定。

en: Close the control-center when a task is activated
cmn: 執行設定後關閉控制中心

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
cmn: 如設定為「true」，控制中心會在「一般工作」使用後關閉。

en: Exit shell on start action performed
cmn: 啟動動作進行時離開 shell

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
cmn: 指示啟動動作進行時是否離開 shell。

en: Exit shell on help action performed
cmn: 求助動作進行時離開 shell

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
cmn: 指示求助動作進行時是否離開 shell。

en: Exit shell on add or remove action performed
cmn: 增加彧移除動作進行時離開 shell

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
cmn: 指示增加或移除動作進行時是否離開 shell。

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
cmn: 升級及移除動作進行時離開 shell

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
cmn: 指示升級或移除動作進行時是否離開 shell。

en: More backgrounds URL
cmn: 更多背景 URL

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
cmn: 可以取得更多桌面背景的 URL。如果設定為空字串則不會顯示鏈結。

en: More themes URL
cmn: 更多布景主題 URL

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
cmn: 可以取得更多桌面主題的 URL。如果設定為空字串則不會顯示鏈結。

en: Keybinding
cmn: 按鍵繫結

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
cmn: 自訂快捷鍵所關聯按鍵繫結。

en: Command
cmn: 指令

en: Command associated with a custom keybinding.
cmn: 自訂按鍵繫結所關聯的命令。

en: Description associated with a custom keybinding.
cmn: 自訂按鍵繫結所關聯的描述。

en: Select Image
cmn: 選擇圖片

en: No Image
cmn: 沒有圖片

en: Images
cmn: 圖片

en: All Files
cmn: 所有檔案

en: About %s
cmn: 關於 %s

en: About Me
cmn: 關於自己

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: Select your photo
cmn: 選擇您的相片

en: Full Name
cmn: 全名

en: User name:
cmn: 使用者名稱：

en: Change Passwo_rd...
cmn: 變更密碼(_R)…

en: Enable _Fingerprint Login...
cmn: 啟用指紋登入(_F)…

en: Disable _Fingerprint Login...
cmn: 停用指紋登入(_F)…

en: Set your personal information
cmn: 設定您的個人資訊

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
cmn: 您不被允許使用這個裝置。請聯絡您的系統管理者。

en: The device is already in use.
cmn: 該裝置已經在使用中。

en: Delete registered fingerprints?
cmn: 是否刪除已註冊的指紋？

en: _Delete Fingerprints
cmn: 刪除指紋(_D)

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
cmn: 您確定要刪除已註冊的指紋嗎？這麼一來將會停用指紋登入。

en: Done!
cmn: 完成！

en: Could not access '%s' device
cmn: 無法存取「%s」裝置

en: Could not start finger capture on '%s' device
cmn: 無法使用「%s」裝置上的指紋捕捉

en: Could not access any fingerprint readers
cmn: 無法存取任何指紋辨識器

en: Please contact your system administrator for help.
cmn: 請聯絡您的系統管理器來幫忙。

en: Enable Fingerprint Login
cmn: 啟用指紋登入

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
cmn: 要啟用指紋登入，您需要使用「%s」裝置儲存您的指紋。

en: Swipe finger on reader
cmn: 將手指在辨識器上刷一下

en: Place finger on reader
cmn: 將手指放在辨識器上

en: Left thumb
cmn: 左手姆指

en: Left middle finger
cmn: 左手中指

en: Left ring finger
cmn: 左手無名指

en: Left little finger
cmn: 左手小指

en: Right thumb
cmn: 右手姆指

en: Right middle finger
cmn: 右手中指

en: Right ring finger
cmn: 右手無名指

en: Right little finger
cmn: 右手小指

en: Right index finger
cmn: 右手食指

en: Left index finger
cmn: 左手食指

en: Other finger:
cmn: 其他手指:

en: Select finger
cmn: 選擇手指

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
cmn: 您的指紋已成功的儲存了。現在應該可以使用您的指紋辨識器來登入。

en: Child exited unexpectedly
cmn: 子程式突然離開

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
cmn: 無法關閉 backend_stdin IO channel: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
cmn: 無法關閉 shutdown backend_stdout IO channel: %s

en: Authenticated!
cmn: 通過認證！

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
cmn: 在通過認證後您的密碼已被變更！請重新認證。

en: That password was incorrect.
cmn: 密碼錯誤。

en: Your password has been changed.
cmn: 您的密碼已經變更。

en: System error: %s.
cmn: 系統錯誤：%s。

en: The password is too short.
cmn: 密碼過短。

en: The password is too simple.
cmn: 密碼過分簡單。

en: The old and new passwords are too similar.
cmn: 舊密碼與新密碼太相似了。

en: The new password must contain numeric or special character(s).
cmn: 新的密碼必須包含數字或特殊字元。

en: The old and new passwords are the same.
cmn: 舊密碼與新密碼是相同的。

en: The new password has already been used recently.
cmn: 新的密碼已經在最近使用過了。

en: Unable to launch %s: %s
cmn: 無法執行 %s：%s

en: Unable to launch backend
cmn: 無法執行後端程式

en: A system error has occurred
cmn: 發生了系統錯誤

en: Checking password...
cmn: 檢查密碼…

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
cmn: 按下<b>變更密碼</b>來變更您的密碼。

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
cmn: 請在<b>新密碼</b>中輸新的密碼。

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
cmn: 請在<b>再輸入新的密碼</b>中，再次輸入您的密碼。

en: The two passwords are not equal.
cmn: 兩個密碼不是相同。

en: Change password
cmn: 變更密碼

en: Change pa_ssword
cmn: 變更密碼(_S)

en: Change your password
cmn: 改變您的密碼

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
cmn: 要變更目前的密碼，先在以下的欄位輸入目前的密碼，並按下<b>認證</b>。
    通過認證後，可以輸入新的密碼；輸入後再輸入一次作為檢查，接著按<b>變更密碼</b>。

en: Current _password:
cmn: 目前密碼(_P):

en: _New password:
cmn: 新密碼(_N):

en: _Retype new password:
cmn: 再輸入新的密碼(_R):

en: _Authenticate
cmn: 驗證(_A)

en: Assistive Technologies Preferences
cmn: 輔助科技偏好設定

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: Close and _Log Out
cmn: 關閉及登出(_L)

en: Assistive Technologies
cmn: 輔助科技

en: _Preferred Applications
cmn: 首選應用程式(_P)

en: Jump to Preferred Applications dialog
cmn: 移至首選應用程式對話盒

en: _Enable assistive technologies
cmn: 啟用輔助科技(_E)

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
cmn: 啟用輔助科技後，需要等下次登入才會生效。

en: Preferences
cmn: 偏好設定

en: _Keyboard Accessibility
cmn: 鍵盤可存取性(_K)

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
cmn: 移至鍵盤可存取性對話盒

en: _Mouse Accessibility
cmn: 滑鼠無障礙功能(_M)

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
cmn: 移至滑鼠無障礙功能對話盒

en: Accessible Lo_gin
cmn: 無障礙登入(_G)

en: Jump to the Accessible Login dialog
cmn: 移至無障礙登入對話盒

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
cmn: 選擇當您登入時要啟用哪個無障礙功能

en: Add Wallpaper
cmn: 加入桌布

en: All files
cmn: 所有檔案

en: _Open
cmn: 開啟(_O)

en: Fonts
cmn: 字型

en: Specify the filename of a theme to install
cmn: 指定要安裝的布景主題名稱

en: filename
cmn: 檔案名稱

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
cmn: 指定要顯示的頁面名稱 (theme|background|fonts|interface)

en: page
cmn: 頁面

en: [WALLPAPER...]
cmn: [桌布…]

en: Default Pointer
cmn: 預設鼠標

en: Install
cmn: 安裝

en: Apply Background
cmn: 套用背景圖案

en: Apply Font
cmn: 套用字型

en: Revert Font
cmn: 還原字型

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
cmn: 目前的布景主題建議使用指定的背景與字型。同時，上次套用的建議字型會被還原。

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
cmn: 目前的布景主題建議使用指定的背景。同時，上次套用的建議字型會被還原。

en: The current theme suggests a background and a font.
cmn: 本布景主題建議使用指定的背景與字型。

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
cmn: 目前的布景主題有建議搭配的字型。同時，上次套用的建議字型會被還原。

en: The current theme suggests a background.
cmn: 本布景主題建議使用指定的背景。

en: The last applied font suggestion can be reverted.
cmn: 上次套用的建議字型會被還原。

en: The current theme suggests a font.
cmn: 本布景主題建議使用指定的字型。

en: Custom
cmn: 自訂

en: Font Rendering Details
cmn: 描繪字型的設定細節

en: Smoothing
cmn: 平滑化

en: Gra_yscale
cmn: 灰階(_Y)

en: Sub_pixel (LCDs)
cmn: 次像素(sub_pixel) [LCD]

en: _None
cmn: 沒有(_N)

en: N_one
cmn: 無(_O)

en: _Slight
cmn: 輕微(_S)

en: _Full
cmn: 完整(_F)

en: _Medium
cmn: 中(_M)

en: Subpixel Order
cmn: 次像素排列次序

en: Save Theme As...
cmn: 另存布景主題…

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: Save _background image
cmn: 儲存背景圖片(_B)

en: _Name:
cmn: 名稱(_N):

en: _Description:
cmn: 描述(_D):

en: Text below items
cmn: 文字在項目下

en: Text beside items
cmn: 文字在項目旁

en: Icons only
cmn: 只有圖示

en: Text only
cmn: 只有文字

en: Customize Theme
cmn: 自訂布景主題

en: _Delete
cmn: 刪除(_D)

en: Controls
cmn: 介面控制

en: The current controls theme does not support color schemes.
cmn: 本控制布景不支援色彩配置。

en: _Tooltips:
cmn: 工具提示(_T):

en: Background
cmn: 背景

en: _Selected items:
cmn: 已選項目(_S):

en: _Input boxes:
cmn: 輸入視窗(_I):

en: _Windows:
cmn: 視窗(_W):

en: _Reset to Defaults
cmn: 重置為預設值(_R)

en: Colors
cmn: 顏色

en: Window Border
cmn: 視窗邊框

en: Icons
cmn: 圖示

en: _Size:
cmn: 大小(_S):

note: small threshold
en: Small
cmn: 小

note: large threshold
en: Large
cmn: 大

en: Pointer
cmn: 指標

en: Solid color
cmn: 單一色彩

en: Horizontal gradient
cmn: 水平漸層

en: Vertical gradient
cmn: 垂直漸層

en: Tile
cmn: 鋪排

en: Zoom
cmn: 縮放

en: Scale
cmn: 縮放

en: Stretch
cmn: 延伸

en: Appearance Preferences
cmn: 外觀偏好設定

en: Save _As...
cmn: 另存新檔(_A)…

en: C_ustomize...
cmn: 自訂(_U)…

en: _Install...
cmn: 安裝(_I)…

en: Get more themes online
cmn: 線上取得更多布景主題

en: Theme
cmn: 布景檔

en: _Style:
cmn: 風格(_S):

en: C_olors:
cmn: 顏色(_O):

en: Open a dialog to specify the color
cmn: 開啟對話方塊來指定顏色

en: Get more backgrounds online
cmn: 線上取得更多背景

en: _Add...
cmn: 加入(_A)…

en: _Application font:
cmn: 應用程式字型(_A):

en: _Document font:
cmn: 文件字型(_D):

en: Des_ktop font:
cmn: 桌面字型(_K):

en: _Window title font:
cmn: 視窗標題字型(_W):

en: _Fixed width font:
cmn: 固定寬度字型(_F):

en: Rendering
cmn: 描繪字型

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
cmn: 次像素(sub_pixel)平滑方式 [LCD]

en: Best _shapes
cmn: 最佳形狀(_S)

en: _Monochrome
cmn: 不平滑化(_M)

en: Best co_ntrast
cmn: 最佳對比(_N)

en: D_etails...
cmn: 詳細設定(_E)…

en: Preview
cmn: 預覽

en: _File
cmn: 檔案(_F)

en: Edit
cmn: 編輯

en: New
cmn: 新增

en: Appearance
cmn: 外觀

en: Customize the look of the desktop
cmn: 自訂桌面的外觀

en: Theme Installer
cmn: 布景主題安裝程式

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
cmn: 安裝布景主題套件供桌面不同的部分使用

en: Mate Theme Package
cmn: Mate 布景主題套件

en: No Desktop Background
cmn: 無桌面背景

en: unknown
cmn: 不明

en: Slide Show
cmn: 幻燈片顯示

en: multiple sizes
cmn: 多重尺寸

en: %d %s by %d %s
cmn: 寛 %d %s 高 %d %s

en: Image missing
cmn: 遺失圖片

en: Cannot install theme
cmn: 不能安裝主題

en: The %s utility is not installed.
cmn: %s 程式並沒有安裝在系統上。

en: There was a problem while extracting the theme.
cmn: 解壓縮布景主題時發生錯誤。

en: There was an error installing the selected file
cmn: 安裝選定的檔案時發生錯誤

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
cmn: 「%s」似乎不是有效的主題。

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
cmn: 「%s」似乎不是有效的主題。它可能是需要您自己編譯的主題引擎。

en: Cancel
cmn: 取消

en: Theme cannot be deleted
cmn: 布景主題無法刪除

en: Installation for theme "%s" failed.
cmn: 安裝布景主題「%s」失敗。

en: The theme "%s" has been installed.
cmn: 布景主題“%s”已經安裝。

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
cmn: 想現在就立即套用，還是保留現有的布景主題？

en: Keep Current Theme
cmn: 保留目前的布景主題

en: Apply New Theme
cmn: 套用新的布景主題

en: MATE Theme %s correctly installed
cmn: MATE 布景主題 %s 已正確地安裝

en: Failed to create temporary directory
cmn: 建構暫存目錄失敗

en: New themes have been successfully installed.
cmn: 新的布景主題已經安裝完成。

en: No theme file location specified to install
cmn: 沒有指定安裝布景主題檔案的位置

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
cmn: 沒有足夠的權安裝布景主題至：
    %s

en: Select Theme
cmn: 選擇布景主題

en: Theme Packages
cmn: 布景主題套件

en: Theme name must be present
cmn: 必須指定布景主題名稱

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
cmn: 布景主題已經存在。要取代它嗎？

en: _Overwrite
cmn: 覆寫(_O)

en: Would you like to delete this theme?
cmn: 是否刪除此布景主題？

en: Could not install theme engine
cmn: 無法安裝主題引擎

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
cmn: 無法啟動設定管理程式「mate-settings-daemon」。
    如果 MATE 設定管理程式沒有執行，某部分偏好設定可能不會生效。這可能表示 Dbus 出了問題；或是另一個 MATE 以外（例如 KDE）的設定管理程式正在執行，和 MATE 設定管理程式出現衝突。

en: There was an error displaying help: %s
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤：%s

en: Copying file: %u of %u
cmn: 拷貝檔案：%2$u 之 %1$u

en: Copying '%s'
cmn: 正在拷貝「%s」

en: Copying files
cmn: 拷貝檔案

en: Parent Window
cmn: 主視窗

en: Parent window of the dialog
cmn: 對話視窗的主視窗

en: From URI
cmn: URI 來源地

en: URI currently transferring from
cmn: 檔案傳送程序的來源地 URI

en: To URI
cmn: URI 目的地

en: URI currently transferring to
cmn: 檔案傳送程序的目的地 URI

en: Fraction completed
cmn: 完成比例

en: Fraction of transfer currently completed
cmn: 檔案傳送程序的完成比例

en: Current URI index
cmn: 目前的 URI 編號

en: Current URI index - starts from 1
cmn: 目前的 URI 編號 ─ 由 1 開始

en: Total URIs
cmn: URI 總數

en: Total number of URIs
cmn: URI 的總數

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
cmn: 檔案「%s」已經存在。是否要覆蓋它？

en: _Skip
cmn: 跳過(_S)

en: Overwrite _All
cmn: 覆蓋全部(_A)

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
cmn: 這個布景主題無法正確顯示，因為要求的 GTK+ 布景主題「%s」尚未安裝。

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
cmn: 這個布景主題無法正確顯示，因為要求的視窗管理程式布景主題「%s」尚未安裝。

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
cmn: 這個布景主題無法正確顯示，因為要求的圖示主題「%s」尚未安裝。

en: Preferred Applications
cmn: 首選應用程式

en: Select your default applications
cmn: 選取預設使用的應用程式

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
cmn: 指定要顯示的頁面名稱 (internet|multimedia|system|a11y)

en: - MATE Default Applications
cmn: - MATE 預設應用程式

en: Web Browser
cmn: 網頁瀏覽器

en: Mail Reader
cmn: 電子郵件讀信軟體

en: Instant Messenger
cmn: 即時通訊程式

en: Internet
cmn: 網際網路

en: Image Viewer
cmn: 圖片瀏覽程式

en: Multimedia Player
cmn: 多媒體播放器

en: Video Player
cmn: 影片播放器

en: Multimedia
cmn: 多媒體

en: Text Editor
cmn: 文字編輯器

en: Terminal Emulator
cmn: 終端機模擬程式

en: File Manager
cmn: 檔案管理程式

en: Calculator
cmn: 計算機

en: System
cmn: 系統

en: Document Viewer
cmn: 文件檢視器

en: Office
cmn: 辦公

en: _Run at start
cmn: 啟動時執行(_R)

en: Visual
cmn: 視覺

en: Run at st_art
cmn: 啟動時執行(_A)

en: Mobility
cmn: 移動性

en: Accessibility
cmn: 無障礙功能

en: Normal
cmn: 一般

en: Left
cmn: 左

en: Right
cmn: 右

en: Upside-down
cmn: 由上而下

en: Monitor Preferences
cmn: 螢幕偏好設定

en: Sa_me image in all monitors
cmn: 所有螢幕都使用相同圖片(_M)

en: _Detect monitors
cmn: 偵測螢幕(_D)

en: _Resolution:
cmn: 解析度(_R):

en: Re_fresh rate:
cmn: 更新頻率(_F):

en: On
cmn: 開

en: Off
cmn: 關閉

en: Include _panel
cmn: 包含面板(_P)

en: R_otation:
cmn: 旋轉(_O):

en: Monitor
cmn: 監視器

en: Panel icon
cmn: 面板圖示

en: _Show monitors in panel
cmn: 在面板顯示螢幕(_S)

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
cmn: 用法：%s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    這個程式會安裝 RANDR 側寫檔把多螢幕設定至
    系統層的位置。產生的側寫檔會在 RANDR 外掛程式
    在 mate-settings-daemon 中執行時使用。
    
    SOURCE_FILE - 完整路徑名稱，通常是 /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - 已安裝檔案的相對名稱。這會放置在
                RANDR 組態的系統層級目錄中，因此結果
                通常會是 %s/DEST_NAME

note: Translators: only able to install RANDR profiles as root
en: This program can only be used by the root user
cmn: 這個程式只能由 root 使用者來使用

en: The source filename must be absolute
cmn: 來源檔案名稱必須是絕對路徑

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not open %s: %s
cmn: 無法開啟 %s：%s

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not get information for %s: %s
cmn: 無法取得 %s 的資訊：%s

en: %s must be a regular file
cmn: %s 必須為正規的檔案

en: This program must only be run through pkexec(1)
cmn: 這個程式必須只透過 pkexec(1) 執行

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
cmn: PKEXEC_UID 必須設定為整數值

note: Translators: we are complaining that a file must be really owned by the user who called this program
en: %s must be owned by you
cmn: %s 的擁有者必須是您

note: Translators: here we are saying that a plain filename must look like "filename", not like "some_dir/filename"
en: %s must not have any directory components
cmn: %s 必須沒有任何目錄元件

en: %s must be a directory
cmn: %s 必須是目錄

note: Translators: the first %s/%s is a directory/filename; the last %s is an error message
en: Could not open %s/%s: %s
cmn: 無法開啟 %s/%s：%s

en: Could not rename %s to %s: %s
cmn: 無法將 %s 的名稱更改為 %s：%s

en: Install multi-monitor settings for the whole system
cmn: 將多螢幕設定值安裝到全系統

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
cmn: 安裝多螢幕設定值給所有使用者需要驗證

en: Upside Down
cmn: 由上而下

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
cmn: 鏡射螢幕

en: Monitor: %s
cmn: 顯示器：%s

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
cmn: 選擇一個螢幕以改變它的屬性；拖曳它則能重新排列它的位置。

en: Could not save the monitor configuration
cmn: 無法儲存顯示器組態

en: Could not get session bus while applying display configuration
cmn: 在套用顯示組態時無法取得作業階段匯流排

en: Could not detect displays
cmn: 無法偵測顯示器

en: The monitor configuration has been saved
cmn: 顯示器組態已儲存

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
cmn: 這個組態會在下次有使用者登入後使用。

en: Could not set the default configuration for monitors
cmn: 無法設定預設的顯示器組態

en: Could not get screen information
cmn: 無法取得螢幕資訊

en: Volume mute
cmn: 靜音

en: Volume down
cmn: 調低音量

en: Volume up
cmn: 調高音量

en: Launch media player
cmn: 執行媒體播放程式

en: Play (or play/pause)
cmn: 播放（或播放/暫停）

en: Pause playback
cmn: 暫停播放

en: Stop playback
cmn: 停止播放

en: Previous track
cmn: 上一首歌曲

en: Next track
cmn: 下一首歌曲

en: Eject
cmn: 退出

en: Desktop
cmn: 桌面

en: Launch help browser
cmn: 執行說明文件瀏覽器

en: Launch calculator
cmn: 執行計算機

en: Launch email client
cmn: 執行電子郵件客戶端

en: Launch web browser
cmn: 執行網頁瀏覽器

en: Log out
cmn: 登出

en: Lock screen
cmn: 鎖定畫面

en: Home folder
cmn: 個人資料夾

en: Search
cmn: 搜尋

en: New shortcut...
cmn: 新增捷徑鍵…

en: Accelerator key
cmn: 捷徑鍵

en: Accelerator modifiers
cmn: 捷徑鍵的特殊按鍵（例如 Alt、Ctrl）

en: Accelerator keycode
cmn: 捷徑鍵碼

en: Accel Mode
cmn: 捷徑鍵模式

en: The type of accelerator.
cmn: 捷徑鍵的類型。

en: <Unknown Action>
cmn: <行動設定不詳>

en: Custom Shortcuts
cmn: 自訂捷徑鍵

en: Error saving the new shortcut
cmn: 儲存新的捷徑鍵時發生錯誤

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
cmn: 捷徑“%s”無法使用，原因是會無法按下此按鍵。
    請試用其他的按鍵：如同時使用 Control，Alt  或 Shift。

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
cmn: 捷徑鍵“%s”己經使用於：
    “%s”

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
cmn: 如果您重新指派捷徑鍵為「%s」，「%s」的捷徑鍵就會停用。

en: _Reassign
cmn: 重新指派(_R)

en: Too many custom shortcuts
cmn: 太多自訂捷徑鍵

en: Action
cmn: 動作

en: Shortcut
cmn: 捷徑鍵

en: Custom Shortcut
cmn: 自訂捷徑鍵

en: C_ommand:
cmn: 指令(_O):

en: Keyboard Shortcuts
cmn: 鍵盤捷徑鍵

en: Assign shortcut keys to commands
cmn: 為不同的指令分配捷徑鍵

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
cmn: 套用設定並離開（現在已經由守護程式處理，此選擇只為提供相容性而設）

en: Start the page with the typing break settings showing
cmn: 啟動頁面時顯示鍵盤輸入間隔設定

en: Start the page with the accessibility settings showing
cmn: 啟動頁面時顯示可存取性設定值

en: - MATE Keyboard Preferences
cmn:  - MATE 鍵盤偏好設定

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
cmn: 鍵盤無障礙功能音效回饋

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
cmn: 當開啟或關閉可存取性功能時發出聲響(_A)

en: Beep when a _toggle key is pressed
cmn: 當按下切換按鍵時發出聲響(_T)

en: General
cmn: 一般

en: Beep when a _modifier key is pressed
cmn: 當按下特殊按鍵時發出聲響(_M)

en: Sticky Keys
cmn: 黏性特殊鍵

en: Show _visual feedback for the alert sound
cmn: 在警示音效中顯示視覺回饋(_V)

en: Flash _window titlebar
cmn: 閃動視窗標題列(_W)

en: Flash entire _screen
cmn: 閃動整個螢幕(_S)

en: Visual cues for sounds
cmn: 音效的視覺化提示

en: Beep when a key is pr_essed
cmn: 當按下任何按鍵時發出聲響(_E)

en: Beep when key is _accepted
cmn: 如果接受按鍵動作則發出聲響(_A)

en: Beep when key is _rejected
cmn: 如果拒絕按鍵動作則發出聲響(_R)

en: Slow Keys
cmn: 遲緩按鍵

en: Beep when a key is reje_cted
cmn: 如果拒絕按鍵動作則發出聲響(_C)

en: Bounce Keys
cmn: 回鍵

en: Keyboard Preferences
cmn: 鍵盤偏好設定

en: Repeat Keys
cmn: 重複按鍵

en: Key presses _repeat when key is held down
cmn: 當按下某鍵不放時重複輸出該字元(_R)

en: _Delay:
cmn: 延遲(_D):

en: _Speed:
cmn: 速度(_S):

en: Short
cmn: 短

note: slow acceleration
en: Slow
cmn: 慢速

en: Repeat keys speed
cmn: 按鍵重複速度

en: Long
cmn: 長

note: fast acceleration
en: Fast
cmn: 快速

en: Cursor Blinking
cmn: 游標閃爍

en: Cursor _blinks in text fields
cmn: 文字輸入欄中的游標可以閃爍(_B)

en: S_peed:
cmn: 速度(_P):

en: Cursor blinks speed
cmn: 游標閃爍速度

en: List of keyboard layouts selected for usage
cmn: 用來選取鍵盤配置的列表

en: Select a keyboard layout to be added to the list
cmn: 選擇要加入列表的鍵盤配置

en: _Remove
cmn: 移除(_R)

en: Remove the selected keyboard layout from the list
cmn: 從列表中移除選取的鍵盤配置

en: Move _Up
cmn: 上移(_U)

en: Move the selected keyboard layout up in the list
cmn: 將列表中選取的鍵盤配置向上移動

en: Move _Down
cmn: 下移(_D)

en: Move the selected keyboard layout down in the list
cmn: 將列表中選取的鍵盤配置向下移動

en: _Show...
cmn: 顯示(_S)…

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
cmn: 顯示選取的鍵盤配置的圖表

en: _Separate layout for each window
cmn: 給每一個視窗獨立的配置(_S)

en: New windows u_se active window's layout
cmn: 新視窗延用使用中視窗的配置(_S)

en: Keyboard _model:
cmn: 鍵盤模式(_M)

en: _Options...
cmn: 選項(_O)…

en: View and edit keyboard layout options
cmn: 檢視並編輯鍵盤配置選項

en: Reset to De_faults
cmn: 重置為預設值(_F)

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
cmn: 以預設值替換目前的鍵盤配置
    設定值

en: Layouts
cmn: 配置

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
cmn: 允許使用鍵盤捷徑鍵開啟和關閉無障礙功能(_A)

en: _Simulate simultaneous keypresses
cmn: 模擬同時按鍵(_S)

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
cmn: 如果同時按下任何兩鍵則關閉黏性鍵功能(_B)

en: _Only accept long keypresses
cmn: 按下某鍵不放，達到指定時間後方會生效(_O)

en: _Ignore fast duplicate keypresses
cmn: 忽略快速重複按鍵(_I)

en: D_elay:
cmn: 延遲(_E):

en: Audio _Feedback...
cmn: 音效回饋(_F)…

en: _Pointer can be controlled using the keypad
cmn: 允許使用鍵盤控制滑鼠指標(_P)

en: _Acceleration:
cmn: 加速度(_A):

en: Mouse Keys
cmn: 滑鼠控制鍵

en: _Lock screen to enforce typing break
cmn: 透過鎖定畫面來強制休息(_L)

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
cmn: 每隔某段時間鎖定畫面，避免因為不斷使用鍵盤導致手部受損

en: _Work interval lasts:
cmn: 工作時間為(_W):

en: _Break interval lasts:
cmn: 休息時間為(_B):

en: Duration of work before forcing a break
cmn: 強制休息前可以工作的時間

en: Duration of the break when typing is disallowed
cmn: 指定休息時間長度，這段期間內不允許使用鍵盤

en: minutes
cmn: 分鐘

en: All_ow postponing of breaks
cmn: 可以暫時放棄休息(_O)

en: Check if breaks are allowed to be postponed
cmn: 選用這個設定可以讓您暫時放棄休息

en: Typing Break
cmn: 休息提示

en: _Type to test settings:
cmn: 請輸入文字來測試設定(_T):

en: Choose a Layout
cmn: 選擇配置

en: _Country:
cmn: 國家(_C):

en: _Variants:
cmn: 變體(_V):

en: By _country
cmn: 依國家(_C)

en: _Language:
cmn: 語言(_L):

en: By _language
cmn: 依語言(_L)

en: Preview:
cmn: 預覽：

en: Choose a Keyboard Model
cmn: 選擇鍵盤型號

en: _Vendors:
cmn: 製造商(_V):

en: _Models:
cmn: 型號(_M):

en: Keyboard Layout Options
cmn: 鍵盤配置選項

en: Unknown
cmn: 不明

en: Layout
cmn: 配置

en: Vendors
cmn: 製造商

en: Models
cmn: 型號

en: Default
cmn: 預設值

en: Keyboard
cmn: 鍵盤

en: Set your keyboard preferences
cmn: 修改鍵盤偏好設定

en: Specify the name of the page to show (general)
cmn: 指定要顯示的頁面名稱 (general)

en: - MATE Mouse Preferences
cmn: - MATE 滑鼠偏好設定

en: Mouse Preferences
cmn: 滑鼠偏好設定

en: Mouse Orientation
cmn: 左右手模式

en: _Right-handed
cmn: 慣用右手(_R)

en: _Left-handed
cmn: 慣用左手(_L)

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
cmn: 當按下 Control 時顯示游標的位置(_O)

en: Pointer Speed
cmn: 指標速度

note: low sensitivity
en: Low
cmn: 低

note: high sensitivity
en: High
cmn: 高

en: _Sensitivity:
cmn: 敏感度(_S):

en: Drag and Drop
cmn: 拖放

en: Thr_eshold:
cmn: 分辨距離(_E):

en: Double-Click Timeout
cmn: 雙擊分辨時間

en: _Timeout:
cmn: 時限(_T):

en: Mouse
cmn: 滑鼠

en: Enable _mouse clicks with touchpad
cmn: 啟用觸控板的滑鼠點擊(_M)

en: Scrolling
cmn: 捲動方式

en: Touchpad
cmn: 觸控板

en: Set your mouse preferences
cmn: 修改滑鼠偏好設定

en: Network Proxy
cmn: 代理伺服器

en: Set your network proxy preferences
cmn: 設定代理伺服器

en: Network Proxy Preferences
cmn: 網路代理伺服器偏好設定

en: <b>Di_rect internet connection</b>
cmn: <b>直接網路連線(_R)</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
cmn: <b>自訂代理伺服器(_M)</b>

en: Port:
cmn: 通訊埠:

en: _Details
cmn: 詳細設定(_D)

en: H_TTP proxy:
cmn: H_TTP 代理伺服器：

en: _Secure HTTP proxy:
cmn: 安全 HTTP 代理伺服器(_S):

en: _FTP proxy:
cmn: _FTP 代理伺服器：

en: S_ocks host:
cmn: S_ocks 主機：

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
cmn: <b>自動設定代理伺服器(_A)</b>

en: Autoconfiguration _URL:
cmn: 自動設定所需的 _URL：

en: Proxy Configuration
cmn: 代理伺服器設定

en: Ignore Host List
cmn: 忽略主機列表

en: Ignored Hosts
cmn: 忽略的主機

en: HTTP Proxy Details
cmn: HTTP 代理伺服器設定

en: <b>_Use authentication</b>
cmn: <b>需要認證(_U)</b>

en: U_sername:
cmn: 使用者名稱(_S):

en: _Password:
cmn: 密碼(_P):

en: Compositing Manager
cmn: 複合管理器

en: Enable software _compositing window manager
cmn: 啟用軟體複合視窗管理器(_C)

en: S_uper (or "Windows logo")
cmn: S_uper (或者「視窗標誌」)

en: Set your window properties
cmn: 設定視窗屬性

en: Window Preferences
cmn: 視窗偏好設定

en: Window Selection
cmn: 視窗選取

en: _Select windows when the mouse moves over them
cmn: 當滑鼠移動至視窗時選取該視窗(_S)

en: seconds
cmn: 秒後拍下螢幕截圖

en: Titlebar Action
cmn: 標題列動作

en: Roll up
cmn: 捲起

en: Maximize
cmn: 最大化

en: Maximize Horizontally
cmn: 水平最大化

en: Maximize Vertically
cmn: 垂直最大化

en: Minimize
cmn: 最小化

en: None
cmn: 沒有

en: Movement Key
cmn: 移動鍵

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
cmn: 如果想移動視窗，按住此按鍵來抓取視窗：

en: Time zone
cmn: 時區

en: Time
cmn: 時刻

en: Date
cmn: 日期

[ctx: timezone loc]
en: %s, %s
cmn: %s，%s

en: Time Zone
cmn: 時區

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
cmn: 視窗管理器“%s”沒有登記任何設定工具

en: %s key is empty
cmn: %s 鍵值是空的

en: Filter
cmn: 篩選

en: Groups
cmn: 類別

en: Common Tasks
cmn: 一般設定

en: Control Center
cmn: 控制中心

en: Hide on start (useful to preload the shell)
cmn: 啟動時隱藏 (要預先載入 shell 時很有用)

en: The MATE configuration tool
cmn: MATE 設定工具

en: _Postpone Break
cmn: 停止休息(_P)

en: Take a break!
cmn: 請休息一下！

en: _Preferences
cmn: 偏好設定(_P)

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: _Take a Break
cmn: 休息一下(_T)

en: Take a break now (next in %dm)
cmn: 現在休息一下（剩下 %d 分）

en: Take a break now (next in less than one minute)
cmn: 現在休息一下（剩下不到一分鐘）

en: Less than one minute until the next break
cmn: 距離休息時間少於 1 分鐘

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
cmn: 無法顯示「休息提示」偏好設定對話方塊，因為出現以下的錯誤：%s

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
cmn: 由 Richard Hult <richard@imendio.com> 編寫

en: Eye candy added by Anders Carlsson
cmn: 由 Anders Carlsson 加入視覺效果

en: A computer break reminder.
cmn: 在使用電腦時發出休息提示的小工具。

en: Enable debugging code
cmn: 啟用除錯碼

en: Don't check whether the notification area exists
cmn: 不要檢查通知區是否存在

en: Typing Monitor
cmn: 休息提示小程式

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
cmn: 休息提示小程式需要透過程式狀態通知區來顯示資訊，可是面板中並沒有該區域。您可以在面板上按滑鼠右邊按鈕，選取「加入至面板」及其中的「程式狀態通知區」後，再按「新增」。

en: Type
cmn: 類型

en: Version
cmn: 版本

en: Copyright
cmn: 著作權

en: Description
cmn: 描述

en: Install Failed
cmn: 安裝失敗

en: Installed
cmn: 已安裝

en: Back
cmn: 後退

en: Font Viewer
cmn: 字型檢視程式

en: Text to thumbnail (default: Aa)
cmn: 文字轉為縮圖（預設：Aa）

en: TEXT
cmn: 文字

en: SIZE
cmn: 大小

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
cmn: 字型檔 輸出檔

en: Your filter "%s" does not match any items.
cmn: 您的過濾條件「%s」沒有任合項目符合。

en: No matches found.
cmn: 找不到符合項。

en: New Applications
cmn: 新應用程式

en: Other
cmn: 其他

en: Start %s
cmn: 啟動 %s

en: Help
cmn: 求助

en: Remove from Favorites
cmn: 自最愛中移除

en: Add to Favorites
cmn: 加入最愛

en: Remove from Startup Programs
cmn: 從「初始啟動程式」中移除

en: Add to Startup Programs
cmn: 加入「初始啟動程式」

en: New Spreadsheet
cmn: 新試算表

en: New Document
cmn: 新文件

[ctx: Home folder]
en: Home
cmn: 個人資料夾

en: Documents
cmn: 文件

en: File System
cmn: 檔案系統

en: Network Servers
cmn: 網路伺服器
