mate-control-center 1.26.0 - en to fa translation catalogue (600 entries)

en: Command
fa: فرمان

en: Name
fa: نام

en: Select Image
fa: انتخاب تصویر

en: No Image
fa: بدون تصویر

en: Images
fa: تصویرها

en: All Files
fa: همهٔ پرونده‌ها

en: About %s
fa: درباره ما %s

en: About Me
fa: ‌درباره‌ی من

en: _Close
fa: _بستن

en: Select your photo
fa: تصویر خود را انتخاب کنید

en: Full Name
fa: نام و نام خانوادگی

en: User name:
fa: نام کاربر:

en: Change Passwo_rd...
fa: تغییر _گذرواژه...

en: Set your personal information
fa: اطلاعات شخصی خود را تنظیم کنید

en: The device is already in use.
fa: وسیله در حال حاضر در حال استفاده است

en: Done!
fa: انجام شد!

en: Unable to launch backend
fa: راه‌اندازی پسانه امکان نداشت

en: _New password:
fa: گذرواژه‌ی _جدید:

en: _Retype new password:
fa: گذرواژه‌ی جدید را _دوباره وارد کنید:

en: _Help
fa: _راهنما

en: Close and _Log Out
fa: بستن و _خروج از سیستم

en: _Enable assistive technologies
fa: _به کار انداختن فن‌آوری‌های کمکی

en: Preferences
fa: تنظیمات

en: Add Wallpaper
fa: اضافه کردن کاغذدیواری

en: All files
fa: همه‌ی پرونده‌ها

en: _Cancel
fa: ان_صراف

en: _Open
fa: _باز کردن

en: Fonts
fa: قلم‌ها

en: Default Pointer
fa: مکان‌نمای پیش‌فرض

en: Custom
fa: سفارشی

en: Font Rendering Details
fa: جزئیات کشیدن قلم

en: Gra_yscale
fa: سایه‌ی_خاکستری

en: Sub_pixel (LCDs)
fa: نقطه‌ی _زیر (LCD ها)

en: _None
fa: _هیچ‌کدام

en: N_one
fa: هی_چ‌کدام

en: _Slight
fa: _باریک

en: _Full
fa: -پُر

en: _Medium
fa: _متوسط

en: _Save
fa: _ذخیره

en: _Name:
fa: _نام:

en: _Description:
fa: _شرح:

en: Text below items
fa: نمایش متن در زیر دکمه‌ها

en: Text beside items
fa: نمایش متن در کنار دکمه‌ها

en: Icons only
fa: فقط نمایش آیکون‌ها

en: Text only
fa: فقط نمایش متن

en: _Delete
fa: _حذف

en: Controls
fa: کنترل‌ها

en: Text
fa: متن

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Window Border
fa: کناره‌ی پنجره

en: Icons
fa: آیکون‌ها

en: _Size:
fa: _اندازه:

note: small threshold
en: Small
fa: کوچک

note: large threshold
en: Large
fa: بزرگ

en: Zoom
fa: زوم

en: Center
fa: وسط

en: Scale
fa: مقیاس

en: Span
fa: محدوده

en: Save _As...
fa: ذخیره به نام...

en: Theme
fa: تم

en: _Style:
fa: _سبک:

en: Open a dialog to specify the color
fa: باز کردن محاوره برای مشخص کردن رنگ

en: _Add...
fa: _اضافه کردن...

en: _Application font:
fa: _قلم برنامه:

en: _Document font:
fa: قلم _نوشتار:

en: Des_ktop font:
fa: قلم _رومیزی:

en: _Window title font:
fa: _قلم عنوان پنجره:

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
fa: هموارسازی زیر_نقطه‌ای‌ (برای LCD)

en: Best _shapes
fa: بهترین _شکل

en: _Monochrome
fa: _تک‌رنگ

en: Best co_ntrast
fa: بهترین _کنتراست

en: D_etails...
fa: ج_زئیات...

en: Show icons on buttons
fa: نمایش آیکون‌ها در دکمه‌ها

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: _File
fa: _فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Interface
fa: واسط

en: Appearance
fa: ظاهر

en: No Desktop Background
fa: بدون پس زمینه میزکاری

en: unknown
fa: نامعلوم

en: Image
fa: تصویر

en: Cancel
fa: انصراف

en: Failed to create temporary directory
fa: ایجاد شاخه‌ی موقت شکست خورد

en: No theme file location specified to install
fa: مکان پرونده‌ی تمی برای نصب کردن مشخص نشده است

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
fa: اجازه‌های ناکافی برای نصب تم در:
    ‏%s

en: Theme name must be present
fa: نام تم باید باشد

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
fa: تم از قبل وجوددارد. آیا می‌خواهید آن را جای‌گزین کنید؟

en: _Overwrite
fa: رو_نویسی شود

en: There was an error displaying help: %s
fa: خطا در نمایش راهنما: %s

en: Copying file: %u of %u
fa: در حال نسخه‌برداری پروندهٔ: %Iu از %Iu

en: Copying '%s'
fa: در حال نسخه برداری از «%s»

en: Copying files
fa: در حال نسخه‌برداری از پرونده‌ها

en: From URI
fa: از نشانی اینترنتی

en: URI currently transferring from
fa: انتقال فعلی نشانی اینترنتی از

en: To URI
fa: به نشانی اینترنتی

en: URI currently transferring to
fa: انتقال فعلی نشانی اینترنتی به

en: Fraction completed
fa: کسر کامل شد

en: Fraction of transfer currently completed
fa: کسر انتقال هم‌اکنون کامل شد

en: Current URI index
fa: نمایه‌ی فعلی نشانی اینترنتی

en: Current URI index - starts from 1
fa: نمایه‌ی فعلی نشانی اینترنتی - از ۱ آغاز می‌شود

en: Total URIs
fa: کل نشانی‌های جهانی

en: Total number of URIs
fa: تعداد کل نشانی‌های جهانی

en: _Skip
fa: _پرش

en: Preferred Applications
fa: برنامه‌های ترجیح داده شده

en: Select your default applications
fa: برنامه‌ی پیش‌فرض خود را انتخاب کنید

en: Internet
fa: اینترنت

en: Text Editor
fa: ویرایشگر متن

en: File Manager
fa: مدیر پرونده‌ها

en: Calculator
fa: ماشین‌حساب

en: System
fa: سیستم

en: Document Viewer
fa: نمایشگر نوشتار

en: Office
fa: اداری

en: Normal
fa: عادی

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: _Resolution:
fa: _تفکیک‌پذیری

en: Re_fresh rate:
fa: آهنگ نو_سازی

en: On
fa: روشن

en: Off
fa: خاموش

en: %d Hz
fa: %Id هرتز

en: 100%
fa: ۱۰۰٪

en: 200%
fa: ٪۲۰۰

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
fa: صفحات نمایش یکسان

en: Sound
fa: صدا

en: Volume mute
fa: ساکت کردن صدا

en: Volume down
fa: کم کردن بلندی صدا

en: Volume up
fa: زیاد کردن بلندی صدا

en: Play (or play/pause)
fa: پخش (یا پخش/مکث)‏

en: Eject
fa: بیرون دادن

en: Desktop
fa: میزکار

en: Launch help browser
fa: راه‌اندازی مرورگر راهنما

en: Launch web browser
fa: راه‌اندازی مرورگر وب

en: Log out
fa: خروج از سیستم

en: Lock screen
fa: قفل کردن صفحه‌نمایش

en: Home folder
fa: پوشه‌ی آغازه

en: Search
fa: جستجو

en: Accelerator key
fa: کلید شتاب‌ده

en: Accelerator modifiers
fa: تغییر‌دهنده‌های شتاب‌ده

en: Accelerator keycode
fa: رمز کلیدی شتاب‌ده

en: Accel Mode
fa: حالت شتاب‌ده

en: The type of accelerator.
fa: نوع شتاب‌ده.

en: Disabled
fa: غیر فعال شده

en: <Unknown Action>
fa: <کنش نامعلوم>

en: Action
fa: کنش

en: Shortcut
fa: میان‌بر

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

en: Assign shortcut keys to commands
fa: انتساب کلید میان‌بر به فرمان‌ها

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
fa: فقط اِعمال تغییرات و ترک (فقط برای سازگاری؛ در حال حاضر با شبح کنترل می‌شود)

en: Start the page with the typing break settings showing
fa: صفحه با نشان دادن تنظیمات استراحت تایپ آغاز شود

en: General
fa: کلیات

en: Flash _window titlebar
fa: خاموش و روشن شدن نوار عنوان پنجره برای یک لحظه

en: Keyboard Preferences
fa: ترجیحات صفحه‌کلید

en: Key presses _repeat when key is held down
fa: ت_کرار کلید وقتی کلید پایین نگه داشته شود

en: _Delay:
fa: _تأخیر:

en: _Speed:
fa: _سرعت:

en: S_peed:
fa: سر‌_عت:

en: _Remove
fa: _حذف

en: Move _Up
fa: جابه‌جایی به _بالا

en: Keyboard _model:
fa: _مدل صفحه‌کلید

en: Layouts
fa: چیدمان‌ها

en: _Acceleration:
fa: _شتاب‌دهی

en: Mouse Keys
fa: کلید‌های موشی

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
fa: قفل کردن صفحه‌نمایش پس از مدت‌زمانی معیّن، برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از استفاده مکرّر از صفحه‌کلید

en: _Work interval lasts:
fa: مدت زمان _کار:

en: _Break interval lasts:
fa: مدت زمان ا_ستراحت:

en: Duration of work before forcing a break
fa: مدت زمان کار کردن، پیش تحمیل استراحت

en: Duration of the break when typing is disallowed
fa: مدت‌زمان استراحت که در آن تایپ کردن مجاز نیست

en: minutes
fa: دقیقه

en: All_ow postponing of breaks
fa: امکان به تعویق انداختن استراحت‌ها

en: Check if breaks are allowed to be postponed
fa: بررسی این که  می‌توان استراحت‌ها را به تعویق انداخت یا نه

en: Typing Break
fa: استراحت تایپ

en: _Type to test settings:
fa: برای آزمایش تنظیمات _تایپ کنید:

en: Choose a Layout
fa: یک چیدمان انتخاب کنید

en: Preview:
fa: پیش‌نمایش:

en: Choose a Keyboard Model
fa: یک مدل صفحه‌کلید انتخاب کنید

en: _Models:
fa: _مدل‌ها:

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Layout
fa: چیدمان

en: Models
fa: مدل‌ها

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Keyboard
fa: صفحه کلید

en: Set your keyboard preferences
fa: ترجیحات صفحه‌کلید خود را تنظیم کنید

en: Mouse Preferences
fa: ترجیحات موشی

note: low sensitivity
en: Low
fa: کم

note: high sensitivity
en: High
fa: زیاد‌

en: _Sensitivity:
fa: _حسّاسیت

en: _Timeout:
fa: انق_ضای مدت:

en: Mouse
fa: ماوس

en: Scrolling
fa: لغزش

en: Set your mouse preferences
fa: ترجیحات موشی‌تان را تنظیم کنید

en: Network Proxy
fa: پیشکار شبکه

en: Set your network proxy preferences
fa: ترجیحات پیشکار شبکه‌تان تنظیم کنید

en: Network Proxy Preferences
fa: ترجیحات پیشکار شبکه

en: <b>Di_rect internet connection</b>
fa: <b>اتصال م_ستقیم اینترنت</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
fa: <b>پیکربندی _دستی پیشکار</b>

en: Port:
fa: درگاه:

en: _Details
fa: _جزئیات

en: H_TTP proxy:
fa: پیشکار H_TTP:

en: _Secure HTTP proxy:
fa: پیشکار HTTP ا_من:

en: _FTP proxy:
fa: _پیشکار FTP:

en: S_ocks host:
fa: _میزبان Socks:

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
fa: <b>پیکربندی _خودکار پیشکار</b>

en: Autoconfiguration _URL:
fa: _نشانی اینترنتی پیکربندی خودکار:

en: Proxy Configuration
fa: پیکربندی پیشکار

en: HTTP Proxy Details
fa: جزئیات پیشکار HTTP

en: <b>_Use authentication</b>
fa: </i>است_فاده از تأیید هویت</i>

en: U_sername:
fa: نا_م کاربر:

en: _Password:
fa: کلمه عبور

en: _Alt
fa: _دگرساز

en: H_yper
fa: Hyper

en: S_uper (or "Windows logo")
fa: Super (یا «نشان _ویندوز»‏)

en: _Meta
fa: Meta

en: Windows
fa: پنجره‌ها

en: Set your window properties
fa: ویژگی‌های پنجره‌ی خود را تنظیم کنید

en: Window Preferences
fa: ترجیحات پنجره

en: _Select windows when the mouse moves over them
fa: ا_نتخاب پنجره‌ها وقتی موشی روی آن‌ها حرکت می‌کند

en: seconds
fa: ثانیه

en: Roll up
fa: جمع کردن

en: Maximize
fa: حداکثر کردن

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
fa: برای حرکت دادن پنجره‌ها، این کلید را فشار دهید و نگه دارید سپس پنجره را بگیرید:

en: Time zone
fa: منطقه‌ی زمانی

en: Time
fa: زمان

en: Date
fa: تاریخ

[ctx: timezone loc]
en: %s, %s
fa: %s،‏ %s

en: Africa/Abidjan
fa: افریفا/آبیجان

en: Africa/Accra
fa: افریقا/آگرا

en: Africa/Addis_Ababa
fa: افریقا/آدیس‌آبابا

en: Africa/Algiers
fa: افریقا/الجزیره

en: Africa/Asmara
fa: افریقا/اسمره

en: Africa/Bamako
fa: افریقا/باماکو

en: Africa/Bangui
fa: افریقا/باتگوئی

en: Africa/Banjul
fa: افریقا/بانجول

en: Africa/Bissau
fa: افریقا/بیسائو

en: Africa/Blantyre
fa: افریقا/بلنتایر

en: Africa/Brazzaville
fa: افریقا/برازاویل

en: Africa/Bujumbura
fa: افریقا/بوجومبورا

en: Africa/Cairo
fa: افریقا/قاهره

en: Africa/Casablanca
fa: افریقا/دارالبیضاء

en: Africa/Ceuta
fa: افریقا/سئوتا

en: Africa/Conakry
fa: افریقا/کوناکری

en: Africa/Dakar
fa: افریقا/داکار

en: Africa/Dar_es_Salaam
fa: افریقا/دارالسلام

en: Africa/Djibouti
fa: افریقا/جیبوتی

en: Africa/Douala
fa: افریقا/دوالا

en: Africa/El_Aaiun
fa: افریقا/العیون

en: Africa/Freetown
fa: افریقا/فری‌تاون

en: Africa/Gaborone
fa: افریقا/گابورونی

en: Africa/Harare
fa: افریقا/هراره

en: Africa/Johannesburg
fa: افریقا/یوهانسبورگ

en: Africa/Kampala
fa: افریقا/کامپالا

en: Africa/Khartoum
fa: افریقا/خارطوم

en: Africa/Kigali
fa: افریقا/کیگالی

en: Africa/Kinshasa
fa: افریقا/کینشاسا

en: Africa/Lagos
fa: افریقا/لاگوس

en: Africa/Libreville
fa: افریقا/لیبرویل

en: Africa/Lome
fa: افریقا/لومه

en: Africa/Luanda
fa: افریقا/لواندا

en: Africa/Lubumbashi
fa: افریقا/لوبومباشی

en: Africa/Lusaka
fa: افریقا/لوزاکا

en: Africa/Malabo
fa: افریقا/مالابو

en: Africa/Maputo
fa: افریقا/ماپوتو

en: Africa/Maseru
fa: افریقا/مزرو

en: Africa/Mbabane
fa: افریقا/مبابان

en: Africa/Mogadishu
fa: افریقا/موگادیشو

en: Africa/Monrovia
fa: افریقا/مونروویا

en: Africa/Nairobi
fa: افریقا/نایروبی

en: Africa/Ndjamena
fa: افریقا/نجامنا

en: Africa/Niamey
fa: افریقا/نیامه

en: Africa/Nouakchott
fa: افریقا/نواکشوت

en: Africa/Ouagadougou
fa: افریقا/واگادوگو

en: Africa/Porto-Novo
fa: افریقا/پورتونوو

en: Africa/Sao_Tome
fa: افریقا/سائو تومه

en: Africa/Tripoli
fa: افریقا/طرابلس

en: Africa/Tunis
fa: افریقا/تونس

en: Africa/Windhoek
fa: افریقا/ویندهوک

en: America/Adak
fa: امریکا/ایدک

en: America/Anchorage
fa: امریکا/انکریج

en: America/Anguilla
fa: امریکا/انگویلا

en: America/Antigua
fa: امریکا/انتیگا

en: America/Araguaina
fa: امریکا/آراگواینا

en: America/Argentina/Buenos_Aires
fa: امریکا/آرژانتین/بوئنوس‌آیرس

en: America/Argentina/Catamarca
fa: امریکا/آرژانتین/کاتامارکا

en: America/Argentina/Cordoba
fa: امریکا/آرژانتین/کوردووا

en: America/Argentina/Jujuy
fa: امریکا/آرژانتین/خوخوئی

en: America/Argentina/Mendoza
fa: امریکا/آرژانتین/مندوسا

en: America/Aruba
fa: امریکا/آروبا

en: America/Asuncion
fa: امریکا/آسونسیون

en: America/Barbados
fa: امریکا/باربادوس

en: America/Belem
fa: امریکا/بلئین

en: America/Belize
fa: امریکا/بلیز

en: America/Boa_Vista
fa: امریکا/بوئاویشتا

en: America/Bogota
fa: امریکا/بوگوتا

en: America/Boise
fa: امریکا/بویسی

en: America/Cambridge_Bay
fa: امریکا/خلیج کمبریج

en: America/Cancun
fa: امریکا/کانکون

en: America/Caracas
fa: امریکا/کاراکاس

en: America/Cayenne
fa: امریکا/کاین

en: America/Cayman
fa: امریکا/کیمن

en: America/Chicago
fa: امریکا/شیکاگو

en: America/Chihuahua
fa: امریکا/چیئوائوا

en: America/Costa_Rica
fa: امریکا/کاستاریکا

en: America/Cuiaba
fa: امریکا/کویاوا

en: America/Curacao
fa: امریکا/کوراسائو

en: America/Dawson
fa: امریکا/داوسن

en: America/Dawson_Creek
fa: امریکا/داوسن کریک

en: America/Denver
fa: امریکا/دنور

en: America/Detroit
fa: امریکا/دترویت

en: America/Dominica
fa: امریکا/دومینیکا

en: America/Edmonton
fa: امریکا/ادمونتون

en: America/El_Salvador
fa: امریکا/السالوادور

en: America/Fortaleza
fa: امریکا/فورتالزا

en: America/Glace_Bay
fa: امریکا/گلیس بی

en: America/Godthab
fa: امریکا/گودهوب

en: America/Goose_Bay
fa: امریکا/خلیج گوس

en: America/Grand_Turk
fa: امریکا/گراند تورک

en: America/Grenada
fa: امریکا/گرنیدا

en: America/Guadeloupe
fa: امریکا/گوادلوپ

en: America/Guatemala
fa: امریکا/گواتمالا

en: America/Guayaquil
fa: امریکا/گوایاکیل

en: America/Guyana
fa: امریکا/گویانا

en: America/Halifax
fa: امریکا/هلیفکس

en: America/Havana
fa: امریکا/هاوانا

en: America/Hermosillo
fa: امریکا/ارموسیو

en: America/Indiana/Indianapolis
fa: امریکا/ایندیانا/ایندیاناپولیس

en: America/Indiana/Knox
fa: امریکا/ایندیانا/ناکس

en: America/Indiana/Marengo
fa: امریکا/ایندیانا/مارنگو

en: America/Indiana/Petersburg
fa: امریکا/ایندیانا/پترزبورگ

en: America/Indiana/Vevay
fa: امریکا/ایندیانا/ویوی

en: America/Inuvik
fa: امریکا/اینوویک

en: America/Iqaluit
fa: امریکا/ایکلوئت

en: America/Jamaica
fa: امریکا/جامائیکا

en: America/Juneau
fa: امریکا/جونو

en: America/Kentucky/Louisville
fa: امریکا/کنتاکی/لوئیزویل

en: America/Kentucky/Monticello
fa: امریکا/کنتاکی/مانتیسلو

en: America/La_Paz
fa: امریکا/لاپاس

en: America/Lima
fa: امریکا/لیما

en: America/Los_Angeles
fa: امریکا/لوس‌آنجلس

en: America/Maceio
fa: امریکا/ماسیو

en: America/Managua
fa: امریکا/ماناگوئا

en: America/Manaus
fa: امریکا/ماناوس

en: America/Martinique
fa: امریکا/مارتینیک

en: America/Mazatlan
fa: امریکا/ماساتلان

en: America/Menominee
fa: امریکا/منامینی

en: America/Merida
fa: امریکا/مریدا

en: America/Mexico_City
fa: امریکا/مکزیکوسیتی

en: America/Miquelon
fa: امریکا/میکلون

en: America/Monterrey
fa: امریکا/مونترئی

en: America/Montevideo
fa: امریکا/مونته‌ویدئو

en: America/Montserrat
fa: امریکا/مانتسرت

en: America/Nassau
fa: امریکا/ناسائو

en: America/New_York
fa: امریکا/نیویورک

en: America/Nipigon
fa: امریکا/نیپیگان

en: America/Nome
fa: امریکا/نوم

en: America/Noronha
fa: امریکا/نورونیا

en: America/North_Dakota/Center
fa: امریکا/داکوتای‌شمالی/مرکز

en: America/Panama
fa: امریکا/پاناما

en: America/Pangnirtung
fa: امریکا/پانگنیرتونگ

en: America/Paramaribo
fa: امریکا/پاراماریبو

en: America/Phoenix
fa: امریکا/فینیکس

en: America/Port-au-Prince
fa: امریکا/پورتوپرنس

en: America/Port_of_Spain
fa: امریکا/پورت آو اسپین

en: America/Porto_Velho
fa: امریکا/پورترولیو

en: America/Puerto_Rico
fa: امریکا/پورتوریکو

en: America/Rainy_River
fa: امریکا/رینی‌ریور

en: America/Rankin_Inlet
fa: امریکا/خلیجک رنکین

en: America/Recife
fa: امریکا/رسیفی

en: America/Regina
fa: امریکا/رجاینا

en: America/Rio_Branco
fa: امریکا/ریوبرانکو

en: America/Santiago
fa: امریکا/سانتیاگو

en: America/Santo_Domingo
fa: امریکا/سانتودومینگو

en: America/Sao_Paulo
fa: امریکا/سائوپائولو

en: America/Scoresbysund
fa: امریکا/اسکورسبیسون

en: America/St_Johns
fa: امریکا/سنت جانز

en: America/St_Kitts
fa: امریکا/سنت کیتس

en: America/St_Lucia
fa: امریکا/سنت لوشا

en: America/St_Thomas
fa: امریکا/سنت تامس

en: America/St_Vincent
fa: امریکا/سنت وینسنت

en: America/Swift_Current
fa: امریکا/سویفت کرنت

en: America/Tegucigalpa
fa: امریکا/تگوسیگالپا

en: America/Thule
fa: امریکا/توله

en: America/Thunder_Bay
fa: امریکا/تاندر بی

en: America/Tijuana
fa: امریکا/تیخوانا

en: America/Tortola
fa: امریکا/تورتولا

en: America/Vancouver
fa: امریکا/ونکوور

en: America/Whitehorse
fa: امریکا/وایت‌هورس

en: America/Winnipeg
fa: امریکا/وینیپگ

en: America/Yakutat
fa: امریکا/یاکوتات

en: America/Yellowknife
fa: امزیکا/یلونایف

en: Antarctica/Casey
fa: جنوبگان/کیسی

en: Antarctica/Davis
fa: جنوبگان/دیویس

en: Antarctica/DumontDUrville
fa: جنوبگان/دومون دورویل

en: Antarctica/Mawson
fa: جنوبگان/موسن

en: Antarctica/McMurdo
fa: جنوبگان/مک‌مردو

en: Antarctica/Palmer
fa: جنوبگان/پالمر

en: Antarctica/Syowa
fa: جنوبگان/سیووا

en: Antarctica/Vostok
fa: جنوبگان/واستوک

en: Arctic/Longyearbyen
fa: شمالگان/لانگ‌ییر‌باین

en: Asia/Aden
fa: آسیا/عدن

en: Asia/Almaty
fa: آسیا/آلماتی

en: Asia/Amman
fa: آسیا/امان

en: Asia/Anadyr
fa: آسیا/انادیر

en: Asia/Aqtau
fa: آسیا/آق‌تاو

en: Asia/Aqtobe
fa: آسیا/آق‌توبه

en: Asia/Ashgabat
fa: آسیا/عشق‌آباد

en: Asia/Baghdad
fa: آسیا/بغداد

en: Asia/Bahrain
fa: آسیا/بحرین

en: Asia/Baku
fa: آسیا/باکو

en: Asia/Bangkok
fa: آسیا/بانکوک

en: Asia/Beirut
fa: آسیا/بیروت

en: Asia/Bishkek
fa: آسیا/بیشکک

en: Asia/Brunei
fa: آسیا/برونئی

en: Asia/Choibalsan
fa: آسیا/چویبالسان

en: Asia/Colombo
fa: آسیا/کلمبو

en: Asia/Damascus
fa: آسیا/دمشق

en: Asia/Dhaka
fa: آسیا/داکا

en: Asia/Dili
fa: آسیا/دیلی

en: Asia/Dubai
fa: آسیا/دوبی

en: Asia/Dushanbe
fa: آسیا/دوشنبه

en: Asia/Gaza
fa: آسیا/غزه

en: Asia/Hong_Kong
fa: آسیا/هنگ‌کنگ

en: Asia/Hovd
fa: آسیا/هوود

en: Asia/Irkutsk
fa: آسیا/ایرکوتسک

en: Asia/Jakarta
fa: آسیا/جاکارتا

en: Asia/Jayapura
fa: آسیا/جایاپورا

en: Asia/Jerusalem
fa: آسیا/دارالسلام

en: Asia/Kabul
fa: آسیا/کابل

en: Asia/Kamchatka
fa: آسیا/کامچاتکا

en: Asia/Karachi
fa: آسیا/کراچی

en: Asia/Krasnoyarsk
fa: آسیا/کرسنایارسک

en: Asia/Kuala_Lumpur
fa: آسیا/کوالالامپور

en: Asia/Kuching
fa: آسیا/کوچینگ

en: Asia/Kuwait
fa: آسیا/کویت

en: Asia/Macau
fa: آسیا/ماکائو

en: Asia/Magadan
fa: آسیا/مگادان

en: Asia/Makassar
fa: آسیا/ماکاسار

en: Asia/Manila
fa: آسیا/مانیل

en: Asia/Muscat
fa: آسیا/مسقط

en: Asia/Nicosia
fa: آسیا/نیکوزیا

en: Asia/Novosibirsk
fa: آسیا/نووسیبریسک

en: Asia/Omsk
fa: آسیا/اومسک

en: Asia/Oral
fa: آسیا/اورال

en: Asia/Phnom_Penh
fa: آسیا/پنوم‌پن

en: Asia/Pontianak
fa: آسیا/پونتیاناک

en: Asia/Pyongyang
fa: آسیا/پیونگ‌یانگ

en: Asia/Qatar
fa: آسیا/قطر

en: Asia/Qyzylorda
fa: آسیا/قزل‌اوردا

en: Asia/Riyadh
fa: آسیا/ریاض

en: Asia/Sakhalin
fa: آسیا/ساخالین

en: Asia/Samarkand
fa: آسیا/سمرقند

en: Asia/Seoul
fa: آسیا/سئول

en: Asia/Shanghai
fa: آسیا/شانگهای

en: Asia/Singapore
fa: آسیا/سنگاپور

en: Asia/Taipei
fa: آسیا/تایپه

en: Asia/Tashkent
fa: آسیا/تاشکند

en: Asia/Tbilisi
fa: آسیا/تفلیس

en: Asia/Tehran
fa: آسیا/تهران

en: Asia/Thimphu
fa: آسیا/تیمپو

en: Asia/Tokyo
fa: آسیا/توکیو

en: Asia/Ulaanbaatar
fa: آسیا/اولان‌باتور

en: Asia/Urumqi
fa: آسیا/اورومچی

en: Asia/Vientiane
fa: آسیا/وینتیان

en: Asia/Vladivostok
fa: آسیا/ولادیواستوک

en: Asia/Yakutsk
fa: آسیا/یاکوتسک

en: Asia/Yekaterinburg
fa: آسیا/یکاترینبورگ

en: Asia/Yerevan
fa: آسیا/ایروان

en: Atlantic/Azores
fa: اقیانوس اطلس/آسور

en: Atlantic/Bermuda
fa: اقیانوس اطلس/برمودا

en: Atlantic/Canary
fa: اقیانوس اطلس/قناری

en: Atlantic/Cape_Verde
fa: اقیانوس اطلس/کیپ ورد

en: Atlantic/Madeira
fa: اقیانوس اطلس/مادئیرا

en: Atlantic/Reykjavik
fa: اقیانوس اطلس/ریکیاویک

en: Atlantic/South_Georgia
fa: اقیانوس اطلس/جورجیای جنوبی

en: Atlantic/Stanley
fa: اقیانوس اطلس/استنلی

en: Atlantic/St_Helena
fa: اقیانوس اطلس/سنت هللنا

en: Australia/Adelaide
fa: استرالیا/آدلاید

en: Australia/Brisbane
fa: استرالیا/بریزبن

en: Australia/Broken_Hill
fa: استرالیا/بروکن هیل

en: Australia/Darwin
fa: استرالیا/داروین

en: Australia/Hobart
fa: استرالیا/هوبارت

en: Australia/Lindeman
fa: استرالیا/لیندمن

en: Australia/Lord_Howe
fa: استرالیا/لرد هاو

en: Australia/Melbourne
fa: استرالیا/ملبورن

en: Australia/Perth
fa: استرالیا/پرت

en: Australia/Sydney
fa: استرالیا/سیدنی

en: Europe/Amsterdam
fa: اروپا/آمستردام

en: Europe/Andorra
fa: اروپا/آندورا

en: Europe/Athens
fa: اروپا/آتن

en: Europe/Belgrade
fa: اروپا/بلگراد

en: Europe/Berlin
fa: اروپا/برلین

en: Europe/Bratislava
fa: اروپا/براتیسلاوا

en: Europe/Brussels
fa: اروپا/بروکسل

en: Europe/Bucharest
fa: اروپا/بخارست

en: Europe/Budapest
fa: اروپا/بوداپست

en: Europe/Chisinau
fa: اروپا/کیشینئو

en: Europe/Copenhagen
fa: اروپا/کپنهاگ

en: Europe/Dublin
fa: اروپا/دوبلین

en: Europe/Gibraltar
fa: اروپا/خیورالتار

en: Europe/Helsinki
fa: اروپا/هلسینکی

en: Europe/Istanbul
fa: اروپا/استانبول

en: Europe/Kaliningrad
fa: اروپا/کالینینگراد

en: Europe/Kiev
fa: اروپا/کیف

en: Europe/Lisbon
fa: اروپا/لیسبون

en: Europe/Ljubljana
fa: اروپا/لیوبلیانا

en: Europe/London
fa: اروپا/لندن

en: Europe/Luxembourg
fa: اروپا/لوکزامبورگ

en: Europe/Madrid
fa: اروپا/مادرید

en: Europe/Malta
fa: اروپا/مالت

en: Europe/Minsk
fa: اروپا/مینسک

en: Europe/Monaco
fa: اروپا/موناکو

en: Europe/Moscow
fa: اروپا/مسکو

en: Europe/Oslo
fa: اروپا/اسلو

en: Europe/Paris
fa: اروپا/پاریس

en: Europe/Prague
fa: اروپا/پراگ

en: Europe/Riga
fa: اروپا/ریگا

en: Europe/Rome
fa: اروپا/رم

en: Europe/Samara
fa: اروپا/سامارا

en: Europe/San_Marino
fa: اروپا/سان مارینو

en: Europe/Sarajevo
fa: اروپا/سارایوو

en: Europe/Simferopol
fa: اروپا/سیمفروپل

en: Europe/Skopje
fa: اروپا/اسکوپیه

en: Europe/Sofia
fa: اروپا/صوفیه

en: Europe/Stockholm
fa: اروپا/استکهلم

en: Europe/Tallinn
fa: اروپا/تالین

en: Europe/Tirane
fa: اروپا/تیرانا

en: Europe/Uzhgorod
fa: اروپا/اوژگرت

en: Europe/Vaduz
fa: اروپا/فادوتس

en: Europe/Vatican
fa: اروپا/واتیکان

en: Europe/Vienna
fa: اروپا/وین

en: Europe/Vilnius
fa: اروپا/ویلنیوس

en: Europe/Warsaw
fa: اروپا/ورشو

en: Europe/Zagreb
fa: اروپا/زاگرب

en: Europe/Zaporozhye
fa: اروپا/زاپاروژیه

en: Europe/Zurich
fa: اروپا/زوریخ

en: Indian/Antananarivo
fa: اقیانوس هند/آنتاناناریوو

en: Indian/Chagos
fa: اقیانوس هند/چاگوس

en: Indian/Christmas
fa: اقیانوس هند/کریسمس

en: Indian/Cocos
fa: اقیانوس هند/کوکوس

en: Indian/Comoro
fa: اقیانوس هند/کومور

en: Indian/Kerguelen
fa: اقیانوس هند/کرگلن

en: Indian/Mahe
fa: اقیانوس هند/مائه

en: Indian/Maldives
fa: اقیانوس هند/مالدیو

en: Indian/Mauritius
fa: اقیانوس هند/موریس

en: Indian/Mayotte
fa: اقیانوس هند//مایوت

en: Indian/Reunion
fa: اقیانوس هند/رئونیون

en: Pacific/Apia
fa: اقیانوس آرام/آپیا

en: Pacific/Auckland
fa: اقیانوس آرام/اوکلند

en: Pacific/Chatham
fa: اقیانوس آرام/چتم

en: Pacific/Efate
fa: اقیانوس آرام/افاته

en: Pacific/Enderbury
fa: اقیانوس آرام/اندربری

en: Pacific/Fakaofo
fa: اقیانوس آرام/فاکائوفو

en: Pacific/Fiji
fa: اقیانوس آرام/فیجی

en: Pacific/Funafuti
fa: اقیانوس آرام/فونافوتی

en: Pacific/Galapagos
fa: اقیانوس آرام/گالاپاگوس

en: Pacific/Gambier
fa: اقیانوس آرام/'گامبیه

en: Pacific/Guadalcanal
fa: اقیانوس آرام/گوادالکانال

en: Pacific/Guam
fa: اقیانوس آرام/گوام

en: Pacific/Honolulu
fa: اقیانوس آرام/هونولولو

en: Pacific/Kiritimati
fa: اقیانوس آرام/کریسمس

en: Pacific/Kosrae
fa: اقیانوس آرام/کوسرای

en: Pacific/Kwajalein
fa: اقیانوس آرام/کواجالین

en: Pacific/Majuro
fa: اقیانوس آرام/مجورو

en: Pacific/Marquesas
fa: اقیانوس آرام/مارکیزاس

en: Pacific/Midway
fa: اقیانوس آرام/میدوی

en: Pacific/Nauru
fa: اقیانوس آرام/نائورو

en: Pacific/Niue
fa: اقیانوس آرام/نیوئه

en: Pacific/Norfolk
fa: اقیانوس آرام/نورفولک

en: Pacific/Noumea
fa: اقیانوس آرام/نومئا

en: Pacific/Pago_Pago
fa: اقیانوس آرام/پاگو پاگو

en: Pacific/Palau
fa: اقیانوس آرام/پالاو

en: Pacific/Pitcairn
fa: اقیانوس آرام/پیتکرن

en: Pacific/Port_Moresby
fa: اقیانوس آرام/پورت مورزبی

en: Pacific/Rarotonga
fa: اقیانوس آرام/راروتونگا

en: Pacific/Saipan
fa: اقیانوس آرام/سایپان

en: Pacific/Tahiti
fa: اقیانوس آرام/تاهیتی

en: Pacific/Tarawa
fa: اقیانوس آرام/تاراوا

en: Pacific/Tongatapu
fa: اقیانوس آرام/تونگاتاپو

en: Pacific/Wake
fa: اقیانوس آرام/ویک

en: Pacific/Wallis
fa: اقیانوس آرام/والیس

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
fa: مدیر پنجره‌ی «%s» ابزار پیکربندی‌ای ثبت نکرده است

en: The MATE configuration tool
fa: ابزار پیکربندی گنوم

en: Take a break!
fa: کمی استراحت کنید!

en: _Preferences
fa: _ترجیحات

en: _About
fa: _درباره

en: Less than one minute until the next break
fa: کمتر از یک دقیقه تا استراحت بعدی

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
fa: بالا آوردن محاوره‌ی ترجیحات استراحت تایپ به دلیل خطای زیر مقدور نیست: %s

en: Eye candy added by Anders Carlsson
fa: تزئینات توسط آندره کارلسون اضافه شده است

en: A computer break reminder.
fa: یک یادآور استراحت رایانه.

en: Enable debugging code
fa: اشکال‌زدایی کُد به کار انداخته شود

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
fa: دستگاه کنترل تایپ کردن از ناحیه‌ی اطلاع رسانی برای نمایش اطلاعات استفاده می‌کند. به نظر نمی‌رسد که شما در تابلوتان ناحیه‌ی اطلاع رسانی داشته باشید. برای اضافه کردن ناحیه‌ی اطلاع رسانی روی تابلویتان راست کلیک کنید و «اضافه کردن به تابلو» را انتخاب کنید، «ناحیه‌ی اطلاع رسانی» را انتخاب کنید و روی «اضافه کردن» کلیک کنید.

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: شرح

en: TEXT
fa: متن

en: Other
fa: غیره

en: Help
fa: راهنما

[ctx: Home folder]
en: Home
fa: خانه

en: Documents
fa: نوشتارها

en: File System
fa: سیستم پرونده‌ها

en: Network Servers
fa: سرور شبکه
