mate-control-center 1.26.0 - en to fi translation catalogue (1057 entries)

en: [ 'Change Theme;mate-appearance-properties.desktop', 'Set Preferred Applications;mate-default-applications-properties.desktop' ]
fi: [ 'Vaihda Teema;mate-appearance-properties.desktop', 'Aseta Oletussovellus;mate-default-applications-properties.desktop' ]

en: Task names and associated .desktop files
fi: Tehtävien nimet ja niihin liittyvät .desktop-tiedostot

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
fi: Ohjauskeskuksessa näytettävä tehtävän nimi (käännettävä merkkijono), jota seuraa ”;” ja tehtävän käynnistyksen suorittava .desktop-tiedoston nimi.

en: Close the control-center when a task is activated
fi: Sulje hallintakeskus, kun tehtävä on käynnistetty

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
fi: jos tosi, hallintakeskus suljetaan, kun joku ”yleisistä tehtävistä” käynnistetään.

en: Exit shell on start action performed
fi: Sulje komentotulkki käynnistyksen jälkeen

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
fi: Kertoo, suljetaanko komentotulkki käynnistystoiminnon jälkeen.

en: Exit shell on help action performed
fi: Sulje komentotulkki avattaessa ohje

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
fi: Kertoo, suljetaanko komentotulkki ohjeen avaamisen jälkeen.

en: Exit shell on add or remove action performed
fi: Sulje komentotulkki poistamisen tai lisäämisen jälkeen

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
fi: Kertoo, suljetaanko komentotulkki lisäyksen tai poiston jälkeen.

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
fi: Sulje komentotulkki päivityksen tai poiston jälkeen

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
fi: Kertoo, suljetaanko komentotulkki päivityksen tai asennuksen perumisen jälkeen.

en: More backgrounds URL
fi: Lisää taustakuvia-URL

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
fi: URL, josta noudetaan lisää työpöydän taustakuvia. Jos tämä on tyhjä merkkijono, linkkiä ei näytetä.

en: More themes URL
fi: Lisää teemoja-URL

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
fi: URL, josta noudetaan lisää työpöytäteemoja. Jos tämä on tyhjä merkkijono, linkkiä ei näytetä.

en: Keybinding
fi: Näppäinsidos

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
fi: Pikanäppäimen luominen, joka liittyy mukautettuun pikakuvakkeeseen.

en: Command
fi: Komento

en: Command associated with a custom keybinding.
fi: Käsky, joka liittyy mukautettuun pikanäppäimeen.

en: Name
fi: Nimi

en: Description associated with a custom keybinding.
fi: Kuvaus, joka liittyy mukautettuun pikanäppäimeen.

en: Select Image
fi: Valitse kuva

en: No Image
fi: Ei kuvaa

en: Images
fi: Kuvat

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: About %s
fi: Tietoja %s

en: About Me
fi: Omat tiedot

en: _Close
fi: _Sulje

en: Select your photo
fi: Valitse oma valokuvasi

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: User name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Change Passwo_rd...
fi: Vaihda _salasana…

en: Enable _Fingerprint Login...
fi: Ota _sormenjäljellä kirjautuminen käyttöön…

en: Disable _Fingerprint Login...
fi: Poista _sormenjäljellä kirjautuminen käytöstä…

en: Set your personal information
fi: Aseta omat tiedot

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
fi: Sinulla ei ole oikeutta käyttää laitetta. Ota yhteyttä ylläpitäjäjääsi.

en: The device is already in use.
fi: Laite on jo käytössä.

en: An internal error occurred
fi: Tapahtui sisäinen virhe

en: Delete registered fingerprints?
fi: Poistetaanko rekisteröidyt sormenjäljet?

en: _Delete Fingerprints
fi: _Poista sormenjäljet

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
fi: Haluatko poistaa rekisteröidyt sormenjälkesi, jolloin sormenjäljillä kirjautuminen poistetaan käytöstä?

en: Done!
fi: Valmis!

en: Could not access '%s' device
fi: Laitetta ”%s” ei voitu käsitellä

en: Could not start finger capture on '%s' device
fi: Sormenjäljen tunnistusta ei voitu aloitta laitteella ”%s”

en: Could not access any fingerprint readers
fi: Sormenjälkilukijoita ei voitu käyttää

en: Please contact your system administrator for help.
fi: Kysy apua järjestelmäsi ylläpitäjältä.

en: Enable Fingerprint Login
fi: Ota sormenjäljellä kirjautuminen käyttöön

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
fi: Jotta voit ottaa sormenjäljellä kirjautumisen käyttöön, täytyy yksi sormenjäljistä tallentaa käyttäen laitetta ”%s”.

en: Swipe finger on reader
fi: Vedä sormea lukijassa

en: Place finger on reader
fi: Aseta sormi lukijaan

en: Left thumb
fi: Vasen peukalo

en: Left middle finger
fi: Vasen keskisormi

en: Left ring finger
fi: Vasen nimetön

en: Left little finger
fi: Vasen pikkurilli

en: Right thumb
fi: Oikea peukalo

en: Right middle finger
fi: Oikea keskisormi

en: Right ring finger
fi: Oikea nimetön

en: Right little finger
fi: Oikea pikkurilli

en: Right index finger
fi: Oikea etusormi

en: Left index finger
fi: Vasen etusormi

en: Other finger:
fi: Muu sormi:

en: Select finger
fi: Valitse sormi

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
fi: Sormenjälkesi tallennettiin onnistuneesti. Sinun pitäisi nyt pystyä kirjautumaan sisään sormenjäljen avulla.

en: Child exited unexpectedly
fi: Lapsi sulkeutui odottamatta

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
fi: IO-kanavaa backend_stdin ei voitu sulkea: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
fi: IO-kanavaa backend_stdout ei voitu sulkea: %s

en: Authenticated!
fi: Tunnistauduttu:

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
fi: Salasana on vaihtunut sen jälkeen kun alunperin tunnistauduit. Ole hyvä ja tunnistaudu uudestaan.

en: That password was incorrect.
fi: Salasana oli väärin

en: Your password has been changed.
fi: Salasanasi on vaihdettu.

en: System error: %s.
fi: Järjestelmävirhe: %s.

en: The password is too short.
fi: Salasana on liian lyhyt.

en: The password is too simple.
fi: Salasana on liian yksinkertainen.

en: The old and new passwords are too similar.
fi: Vanha ja uusi salasana ovat liian samanlaiset.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
fi: Uuden salasanan täytyy sisältää numero- tai erikoismerkkejä.

en: The old and new passwords are the same.
fi: Vanha ja uusi salasana on sama.

en: The new password has already been used recently.
fi: Uusi salasana on jo käytetty äskettäin.

en: Unable to launch %s: %s
fi: Ohjelmaa %s ei voitu käynnistää: %s

en: Unable to launch backend
fi: Taustajärjestelmän käynnistys epäonnistui

en: A system error has occurred
fi: Tapahtui järjestelmävirhe

en: Checking password...
fi: Tarkistetaan salasanaa…

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
fi: Vaihda salasana napsauttamalla <b>Vaihda Salasana</b> -painiketta.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
fi: Syötä salasana kenttään <b>Uusi salasana</b>.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
fi: Syötä salasana uudestaan kenttään <b>Salasana uudestaan</b>.

en: The two passwords are not equal.
fi: Annetut salasanat eivät täsmää.

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Change pa_ssword
fi: Vaihda _salasana

en: Change your password
fi: Vaihda salasanasi

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
fi: Voit vaihtaa salasanasi syöttämällä nykyisen salasanasi alla olevaan kenttään ja napsauttamalla painiketta <b>Tunnistaudu</b>.
    Kun olet tunnistautunut, voit vaihtaa salasanan antamalla uuden salasanan kahdesti ja napsauttamalla painiketta <b>Vaihda salasana</b>.

en: Current _password:
fi: _Nykyinen salasana:

en: _New password:
fi: U_usi salasana:

en: _Retype new password:
fi: Kirjoita uusi salasana uudelleen:

en: _Authenticate
fi: _Tunnistaudu

en: Assistive Technologies Preferences
fi: Esteettömyystekniikoiden asetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: Close and _Log Out
fi: Sulje ja _kirjaudu ulos

en: Assistive Technologies
fi: Esteettömyystekniikat

en: _Preferred Applications
fi: _Oletussovellukset

en: Jump to Preferred Applications dialog
fi: Siirry oletussovellukset-ikkunaan

en: _Enable assistive technologies
fi: _Käytä esteettömyysohjelmia

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
fi: Muutokset esteettömyysasetuksiin tulevat voimaan seuraavalla sisäänkirjautumiskerralla.

en: Preferences
fi: Asetukset

en: _Keyboard Accessibility
fi: Näppäimistön _esteettömyys

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
fi: Siirry näppäimistön esteettömyys -ikkunaan

en: _Mouse Accessibility
fi: Hiiren _esteettömyys

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
fi: Siirry hiiren esteettömyys -ikkunaan

en: Accessible Lo_gin
fi: _Esteetön kirjautuminen

en: Jump to the Accessible Login dialog
fi: Siirry esteetön kirjautuminen -ikkunaan

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
fi: Valitse sisäänkirjauduttaessa käyttöön otettavat esteettömyysominaisuudet

en: Add Wallpaper
fi: Lisää tausta

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Select Font
fi: Valitse fontti

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: Fonts
fi: Fontit

en: Specify the filename of a theme to install
fi: Anna asennettavan teeman sisältävän tiedoston nimi

en: filename
fi: tiedostonimi

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
fi: Anna näytettävän sivun nimi (theme|background|fonts|interface)

en: page
fi: sivu

en: [WALLPAPER...]
fi: [TAUSTAKUVA…]

en: Default Pointer
fi: Oletusosoitin

en: Install
fi: Asenna

en: Apply Background
fi: Käytä taustakuvana

en: Apply Font
fi: Käytä fonttia

en: Revert Font
fi: Palauta fontti

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
fi: Tämä teema ehdottaa taustakuvaa ja fonttia. Samoin viimeisin asetettu fonttiehdotus voi muuttua.

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
fi: Tämä teema ehdottaa taustakuvaa ja fonttia. Samoin viimeisin asetettu fonttiehdotus voi muuttua.

en: The current theme suggests a background and a font.
fi: Tämä teema ehdottaa taustakuvaa ja fonttia.

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
fi: Valittu teema ehdottaa fonttia. Viimeisin valittu fonttiehdotus voi muuttua.

en: The current theme suggests a background.
fi: Tämä teema ehdottaa taustakuvaa.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
fi: Viimeisin valittu fonttiehdotus voi muuttua.

en: The current theme suggests a font.
fi: Tämä teema ehdottaa fonttia.

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Font Rendering Details
fi: Fonttien piirtymisasetukset

en: R_esolution
fi: _Tarkkuus

en: Dots per inch (DPI):
fi: Pisteitä tuumalla (DPI):

en: This resets the font DPI to the auto-detected value from Xserver.
fi: Tämä palauttaa fontin DPI:n Xserverin automaattisen tunnistaman arvon.

en: Automatic detection:
fi: Automaattinen tunnistus:

en: Smoothing
fi: Pehmennys

en: Gra_yscale
fi: _Harmaasävy

en: Sub_pixel (LCDs)
fi: Osa_pikseli (LCD:t)

en: _None
fi: _Ei mikään

note: font hinting
en: Hinting
fi: Vihjeistys

en: N_one
fi: E_i mikään

en: _Slight
fi: Hie_man

en: _Full
fi: _Täysi

en: _Medium
fi: _Kohtalainen

en: Subpixel Order
fi: Alipikselin järjestys

en: Save Theme As...
fi: _Tallenna teema nimellä…

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save _background image
fi: Tallenna _taustakuva

en: Save _notification theme
fi: Tallenna huomautukse_n teema

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: Text below items
fi: Teksti kuvakkeen alla

en: Text beside items
fi: Teksti kuvakkeen vieressä

en: Icons only
fi: Pelkät kuvakkeet

en: Text only
fi: Pelkkä teksti

en: Customize Theme
fi: Muokkaa teemaa

en: _Delete
fi: _Poista

en: Controls
fi: Säätimet

en: The current controls theme does not support color schemes.
fi: Nykyinen ohjainteema ei tue värikarttoja.

en: _Tooltips:
fi: _Vinkit

en: Text
fi: Teksti

en: Background
fi: Tausta

en: _Selected items:
fi: _Valitut kohdat:

en: _Input boxes:
fi: _Syötelaatikot:

en: _Windows:
fi: _Ikkunat:

en: _Reset to Defaults
fi: Palauta _oletusarvot

en: Colors
fi: Värit

en: Window Border
fi: Ikkunoiden reunat

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: _Size:
fi: _Koko:

note: small threshold
en: Small
fi: Pieni

note: large threshold
en: Large
fi: Suuri

en: Pointer
fi: Osoitin

en: Solid color
fi: Yhtenäinen väri

en: Horizontal gradient
fi: Vaakasuuntainen liukuväri

en: Vertical gradient
fi: Pystysuuntainen liukuväri

en: Tile
fi: Laatoita

en: Zoom
fi: Kuvasuhde

en: Center
fi: Keskitetty

en: Scale
fi: Skaalattu

en: Stretch
fi: Venytetty

en: Span
fi: Peitetty

en: Appearance Preferences
fi: Ulkoasun asetukset

en: Save _As...
fi: _Tallenna nimellä…

en: C_ustomize...
fi: Mu_okkaa...

en: _Install...
fi: _Asenna…

en: Get more themes online
fi: Nouda lisää teemoja verkosta

en: Theme
fi: Teema

en: _Style:
fi: _Tyyli:

en: C_olors:
fi: _Värit:

en: Open a dialog to specify the color
fi: Avaa ikkuna, josta voit valita värin

en: Get more backgrounds online
fi: Nouda lisää taustakuvia verkosta

en: _Add...
fi: _Lisää…

en: _Application font:
fi: So_velluksien fontti:

en: _Document font:
fi: _Asiakirjojen fontti:

en: Des_ktop font:
fi: _Työpöydän fontti:

en: _Window title font:
fi: _Ikkunoiden otsikon fontti:

en: _Fixed width font:
fi: Tasa_levyinen fontti:

en: Add new f_ont...
fi: Lisää uusi _fontti...

en: Rendering
fi: Piirtotapa

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
fi: Osapikselien pe_hmennys (LCD:t)

en: Best _shapes
fi: Parhaat _muodot

en: _Monochrome
fi: _Yksivärinen

en: Best co_ntrast
fi: Paras ko_ntrasti

en: D_etails...
fi: _Lisätiedot…

en: Menus and Toolbars
fi: Valikot ja työkalupalkit

en: Show _icons in menus
fi: Näytä _kuvakkeet valikoissa

en: _Editable menu shortcut keys
fi: _Muokattavat valikon pikanäppäimet

en: Toolbar _button labels:
fi: Työkalupalkin _painikkeiden merkinnät:

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Show icons on buttons
fi: Näytä kuvakkeet painikkeissa

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
fi: Painikkeet voivat näyttää painikkeen tekstin lisäksi kuvakkeen

en: Preview
fi: Esikatselu

en: _File
fi: _Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: New
fi: Uusi

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Customize the look of the desktop
fi: Muuta työpöydän ulkoasua

en: Theme Installer
fi: Teema-asennin

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
fi: Asentaa työpöydän eri osien teemapaketteja

en: Mate Theme Package
fi: MATEn teemapaketti

en: No Desktop Background
fi: Ei työpöydän taustaa

en: unknown
fi: tuntematon

en: Slide Show
fi: Diaesitys

en: Image
fi: Kuva

en: multiple sizes
fi: useita kokoja

en: %d %s by %d %s
fi: %d %s × %d %s

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
fi: <b>%s</b>
    %s, %s
    Kansio: %s
    Artisti: %s

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
fi: <b>%s</b>
    %s
    Kansio: %s
    Artisti: %s

en: Image missing
fi: Kuva puuttuu

en: Cannot install theme
fi: Teemaa ei voi asentaa

en: The %s utility is not installed.
fi: Apuohjelmaa %s ei ole asennettu.

en: There was a problem while extracting the theme.
fi: Virhe purettaessa teemaa.

en: There was an error installing the selected file
fi: Virhe asennettaessa valittua tiedostoa

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
fi: ”%s” ei näytä olevan kelvollinen teematiedosto.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
fi: ”%s” ei ole kelvollinen teematiedosto. Se saattaa olla teemamoottori, joka täytyy kääntää ensin.

en: The theme "%s" already exists.
fi: Teema "%s" on jo olemassa.

en: Do you want to install it again?
fi: Haluatko asentaa sen uudestaan?

en: Cancel
fi: Peru

en: Theme cannot be deleted
fi: Teemaa ei voi poistaa

en: Installation for theme "%s" failed.
fi: Teeman ”%s” asennus epäonnistui.

en: The theme "%s" has been installed.
fi: Teema ”%s” on asennettu.

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
fi: Haluatko ottaa sen käyttöön nyt vai pitää nykyisen teeman?

en: Keep Current Theme
fi: Käytä nykyistä teemaa

en: Apply New Theme
fi: Käytä uutta teemaa

en: MATE Theme %s correctly installed
fi: MATEn teema %s asennettu onnistuneesti

en: Failed to create temporary directory
fi: Väliaikaisen hakemiston luominen epäonnistui

en: New themes have been successfully installed.
fi: Uudet teemat asennettiin onnistuneesti.

en: No theme file location specified to install
fi: Asennettavan teematiedoston sijaintia ei annettu

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
fi: Oikeudet eivät riitä teeman asentamiseen sijaintiin:
    %s

en: Select Theme
fi: Valitse teema

en: Theme Packages
fi: Teemapaketit

en: Theme name must be present
fi: Teeman nimi täytyy olla olemassa

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
fi: Teema on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: _Overwrite
fi: _Korvaa

en: Would you like to delete this theme?
fi: Haluatko poistaa tämän teeman?

en: Could not install theme engine
fi: Teemamoottoria ei voitu asentaa

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
fi: Asetushallinta ”mate-settings-daemon” ei käynnistynyt.
    Kun Maten asetustenhallinta ei ole käynnissä, kaikki asetukset eivät välttämättä tule voimaan. Tämä voi johtua ongelmasta DBusissa tai siitä, että joku muu kuin Maten (esim. KDE:n) asetushallinta on käynnissä ja häiritsee Maten asetushallintaa.

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: %s

en: Copying file: %u of %u
fi: Kopioidaan tiedostoa: %u/%u

en: Copying '%s'
fi: Kopioidaan ”%s”

en: Copying files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Parent Window
fi: Äiti-ikkuna

en: Parent window of the dialog
fi: Valintaikkunan äiti-ikkuna

en: From URI
fi: Lähde-URI

en: URI currently transferring from
fi: URI, josta siirtyy nyt

en: To URI
fi: Kohde-URI

en: URI currently transferring to
fi: URI, johon siirtyy nyt

en: Fraction completed
fi: Valmis osuus

en: Fraction of transfer currently completed
fi: Siirrosta tällä hetkellä valmis osuus

en: Current URI index
fi: Nykyinen URI-numero

en: Current URI index - starts from 1
fi: Nykyinen URI-numero - alkaa yhdestä

en: Total URIs
fi: URI:eja yhteensä

en: Total number of URIs
fi: URI:ien määrä yhteensä

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: _Skip
fi: _Ohita

en: Overwrite _All
fi: _Kirjoita kaikkien yli

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
fi: Tämä teema ei näytä siltä miltä sen pitäisi, koska vaadittua GTK+-teemaa ”%s” ei ole asennettu.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
fi: Tämä teema ei näytä siltä miltä sen pitäisi, koska vaadittua ikkunointiohjelman teemaa ”%s” ei ole asennettu.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
fi: Tämä teema ei näytä siltä miltä sen pitäisi, koska vaadittua kuvaketeemaa ”%s” ei ole asennettu.

en: Preferred Applications
fi: Oletussovellukset

en: Select your default applications
fi: Valitse oletusohjelmasi

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
fi: Annan näytettävän sivun nimi (internet|multimedia|system|ally)

en: - MATE Default Applications
fi: - MATEn oletussovellukset

en: Web Browser
fi: WWW-selain

en: Mail Reader
fi: Sähköpostiohjelma

en: Instant Messenger
fi: Pikaviestin

en: Image Viewer
fi: Kuvakatselin

en: Multimedia Player
fi: Multimediasoitin

en: Video Player
fi: Videosoitin

en: Text Editor
fi: Tekstieditori

en: Terminal Emulator
fi: Pääteikkuna

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: Calculator
fi: Laskin

en: System
fi: Järjestelmä

en: Document Viewer
fi: Asiakirjakatselin

en: Word Processor
fi: Tekstinkäsittelyohjelma

en: Spreadsheet Editor
fi: Taulukot-editori

en: Office
fi: Toimisto

en: _Run at start
fi: Suo_rita käynnistettäessä

en: Visual
fi: Näkökyky

en: Run at st_art
fi: Suorita _sisäänkirjauduttaessa

en: Mobility
fi: Liikkuvuus

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Left
fi: vasen

en: Right
fi: oikea

en: Upside-down
fi: Ylösalaisin

en: Monitor Preferences
fi: Näyttöasetukset

en: Apply system-wide
fi: Käytä järjestelmässä

en: Applies the current configuration for other MATE users on the computer. Note that this doesn't affect login screens or other desktop environments.
fi: Soveltuu tietokoneen muiden MATE-käyttäjien nykyiseen kokoonpanoon. Huomaa, että tämä ei vaikuta kirjautumisnäyttöihin tai muihin työpöytäympäristöihin.

en: _Apply
fi: _Käytä

en: Sa_me image in all monitors
fi: _Sama kuva kaikissa näytöissä

en: _Detect monitors
fi: _Tunnista näytöt

en: _Resolution:
fi: Ta_rkkuus:

en: Re_fresh rate:
fi: _Virkistystaajuus:

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois päältä

en: Include _panel
fi: Sisällytä _paneeli

en: Set as primary
fi: Merkitse ensisijaiseksi

en: Sets the selected monitor as primary.
fi: Asettaa valitun näytön ensisijaiseksi.

en: R_otation:
fi: _Kierto

en: Monitor
fi: Näyttö

en: Panel icon
fi: Paneelikuvake

en: _Show monitors in panel
fi: _Näytä näytöt paneelissa

en: Displays
fi: Näytöt

en: Change resolution and position of monitors and projectors
fi: Muuta näytön ja projektorin tarkkuutta ja sijaintia

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
fi: Käyttö: %sSOURCE_FILE DEST_NAME tämä ohjelma asentaa RANDR
    profiilin usean näytön asetelmia järjestelmänlaajuisesti. Profiilia käytetään,
    kun RANDR plug-in saa ajaa Mate-asetuksia taustaprosessina. 
    
    Lähde-tiedoston koko polun nimi, yleensä /Home/username/.config/monitors.xml
    
     DEST_NAME on asennetun tiedoston suhteellinen nimi. Tämän saa laittaa
    järjestelmänlaajuiseen hakemistoon RANDR kokoonpanoissa,
    joka on tyypillisesti %s/DEST_NAME

note: Translators: only able to install RANDR profiles as root
en: This program can only be used by the root user
fi: Tätä ohjelmaa voi käyttää vain pääkäyttäjä (root)

en: The source filename must be absolute
fi: Lähteen tiedostonimen on oltava täydellinen

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not open %s: %s
fi: Ei voinut avata %s:%s

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not get information for %s: %s
fi: Tietoja ei voitu saada %s:%s

en: %s must be a regular file
fi: %son oltava tavallinen tiedosto

en: This program must only be run through pkexec(1)
fi: Tätä ohjelmaa saa ajaa vain pkexecin(1) kautta

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
fi: PKEXEC_UID on asetettava kokonaislukuarvoksi

note: Translators: we are complaining that a file must be really owned by the user who called this program
en: %s must be owned by you
fi: %stäytyy olla sinun omistuksessa

note: Translators: here we are saying that a plain filename must look like "filename", not like "some_dir/filename"
en: %s must not have any directory components
fi: %sei saa olla mitään hakemistokomponentteja

en: %s must be a directory
fi: %son oltava hakemisto

note: Translators: the first %s/%s is a directory/filename; the last %s is an error message
en: Could not open %s/%s: %s
fi: Ei voinut avata %s/%s:%s

en: Could not rename %s to %s: %s
fi: Ei voitu nimetä %snimelle %s:%s

en: Install multi-monitor settings for the whole system
fi: Asenna asetukset useampi-näyttö koko järjestelmään

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
fi: Todennus on tarpeen useamman näytön asentamiseksi kaikille käyttäjille

en: Upside Down
fi: Ylösalaisin

en: 100%
fi: 100 %

en: 200%
fi: 200 %

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
fi: Peilaa näytöt

en: Monitor: %s
fi: Näyttö: %s

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
fi: Valitse näyttö sen ominaisuuksien muuttamiseksi; raahaa sitä hiirellä muuttaksesi sen sijaintia.

en: Could not save the monitor configuration
fi: Näyttöasetuksia ei voitu tallentaa

en: Could not get session bus while applying display configuration
fi: Istuntoväylään ei päästy käsiksi toteutettaessa näyttöasetuksia

en: Could not detect displays
fi: Näyttöjä ei havaittu

en: The monitor configuration has been saved
fi: Näytön kokoonpano on tallennettu

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
fi: Tätä asetusta käytetään seuraavan kerran, kun joku kirjautuu sisään.

en: Could not set the default configuration for monitors
fi: Näyttöjen oletusasetuksia ei voitu asettaa

en: Could not get screen information
fi: Näytön tietoja ei saatu

en: Could not open help content
fi: Ohjeen sisältöä ei voitu avata

en: Sound
fi: Ääni

en: Volume mute
fi: Hiljennä ääni

en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Volume up
fi: Kasvata äänenvoimakkuutta

en: Volume mute quietly
fi: Äänen mykistys hiljaa

en: Volume down quietly
fi: Vähennä ääntä hiljaa

en: Volume up quietly
fi: Lisää ääntä hiljaa

en: Microphone mute
fi: Mikrofonin mykistys

en: Launch media player
fi: Käynnistä mediasoitin

en: Play (or play/pause)
fi: Soita (tai tauko)

en: Pause playback
fi: Pysäytä toisto

en: Stop playback
fi: Lopeta soitto

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Eject
fi: Poista asemasta

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Launch help browser
fi: Käynnistä ohjeselain

en: Launch calculator
fi: Käynnistä laskin

en: Launch email client
fi: Käynnistä sähköpostiohjelma

en: Launch instant messenger
fi: Käynnistä pikaviesti

en: Launch web browser
fi: Käynnistä WWW-selain

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Shut down
fi: Sammuta

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Home folder
fi: Kotikansio

en: Search
fi: Etsi

en: Launch settings
fi: Käynnistä asetukset

en: New shortcut...
fi: Uusi pikanäppäin…

en: Accelerator key
fi: Pikanäppäin

en: Accelerator modifiers
fi: Pikanäppäimen muunnosnäppäimet

en: Accelerator keycode
fi: Pikanäppäinkoodi

en: Accel Mode
fi: Pikanäppäintila

en: The type of accelerator.
fi: Pikanäppäimen tyyppi.

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: <Unknown Action>
fi: <Tuntematon toiminto>

en: Custom Shortcuts
fi: Omat pikanäppäimet

en: Error saving the new shortcut
fi: Virhe tallennettaessa uutta pikanäppäintä

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
fi: Pikanäppäintä ”%s” ei voi käyttää, koska tällöin kyseistä näppäintä ei enää voi käyttää kirjoittamiseen.
    Kokeile yhdistämällä näppäin esimerkiksi Control-, Alt- tai vaihtonäppäimeen.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
fi: Pikanäppäin ”%s” on jo kytketty toimintoon
    ”%s”

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
fi: Jos siirrät pikanäppäimen toimintoon "%s", poistetaan pikanäppäin "%s" käytöstä.

en: _Reassign
fi: _Siirrä

en: Too many custom shortcuts
fi: Liian monta omaa pikanäppäintä

en: Action
fi: Toiminto

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Custom Shortcut
fi: Oma pikanäppäin

en: C_ommand:
fi: Ko_mento:

en: _Browse applications...
fi: _Selaa sovelluksia...

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: To edit a shortcut key, double-click on the corresponding row and type a new key combination, or press backspace to clear.
fi: Jos haluat muokata pikanäppäintä, kaksoisnapsauta vastaavaa riviä ja kirjoita uusi näppäinyhdistelmä tai poista tyhjennä painikeella.

en: Assign shortcut keys to commands
fi: Liitä pikanäppäimiä komentoihin

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
fi: Pelkästään ota muutokset käyttöön ja lopeta (vain yhteensopivuuden vuoksi; nyt tämän tekee demoni)

en: Start the page with the typing break settings showing
fi: Käynnisty kirjoitustaukoasetusten säätövälilehti näkyvissä.

en: Start the page with the accessibility settings showing
fi: Käynnisty esteettömyysasetukset näkyvissä.

en: - MATE Keyboard Preferences
fi: - MATEn näppäimistöasetukset

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
fi: Näppäimistön esteettömyyden äänipalaute

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
fi: Piippaa, kun _esteettömyysominaisuudet kytketään päälle tai pois

en: Beep when a _toggle key is pressed
fi: Piippaa kun _vaihtonäppäintä painetaan

en: General
fi: Yleiset

en: Beep when a _modifier key is pressed
fi: Piippaa, kun _muunnosnäppäintä painetaan

en: Sticky Keys
fi: Pohjaan jäävät näppäimet

en: Show _visual feedback for the alert sound
fi: Esitä hälytysäänet _visuaalisesti

en: Flash _window titlebar
fi: Välkäytä _ikkunan otsikkopalkkia

en: Flash entire _screen
fi: Välkäytä koko _näyttöä

en: Visual cues for sounds
fi: Näytettävät äänivihjeet

en: Beep when a key is pr_essed
fi: P_iippaa kun näppäintä _painetaan

en: Beep when key is _accepted
fi: Piippaa kun näppäin h_yväksyttiin

en: Beep when key is _rejected
fi: Piippaa kun näppäin hy_lättiin

en: Slow Keys
fi: Hitaat näppäimet

en: Beep when a key is reje_cted
fi: Piippaa kun näppäin hy_lättiin

en: Bounce Keys
fi: Kimmonäppäimet

en: Keyboard Preferences
fi: Näppäimistön asetukset

en: Repeat Keys
fi: Toistonäppäimet

en: Key presses _repeat when key is held down
fi: Painallus _toistuu, kun näppäintä pidetään painettuna

en: _Delay:
fi: _Viive:

en: _Speed:
fi: _Nopeus:

en: Short
fi: Lyhyt

note: slow acceleration
en: Slow
fi: Hidas

en: Repeat keys speed
fi: Näppäinten toiston nopeus

en: Long
fi: Pitkä

note: fast acceleration
en: Fast
fi: Nopea

en: Cursor Blinking
fi: Kohdistimen vilkunta

en: Cursor _blinks in text fields
fi: _Kohdistin vilkkuu tekstikentissä

en: S_peed:
fi: _Nopeus:

en: Cursor blinks speed
fi: Kohdistimen vilkkumisnopeus

en: List of keyboard layouts selected for usage
fi: Luettelo näppäimistöasetteluista, jotka ovat valittavissa käyttöön

en: Select a keyboard layout to be added to the list
fi: Valitse luetteloon lisättävä näppäimistöasetus

en: _Remove
fi: _Poista

en: Remove the selected keyboard layout from the list
fi: Poista valittu näppäimistöasetus luettelosta

en: Move _Up
fi: Siirrä _ylös

en: Move the selected keyboard layout up in the list
fi: Siirrä valittu näppäimistöasetus luetteloon

en: Move _Down
fi: Siirrä _alas

en: Move the selected keyboard layout down in the list
fi: Siirrä valittu näppäimistöasetus alemmaksi luetteloon

en: _Show...
fi: _Näytä...

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
fi: Tulosta valittu näppäimistöasettelu

en: _Separate layout for each window
fi: Erillinen _asettelu joka ikkunalle

en: New windows u_se active window's layout
fi: Uudet ikkunat _käyttävät aktiivisen ikkunan asettelua

en: Keyboard _model:
fi: Näppäimistö_malli

en: _Options...
fi: _Valitsimet…

en: View and edit keyboard layout options
fi: Tarkastele ja muokkaa näppäimistön asetuksia

en: Reset to De_faults
fi: Palauta _oletusarvot

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
fi: Vaihda nykyiset näppäimistöasetukset
    oletusasetuksilla

en: Layouts
fi: Asettelut

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
fi: _Salli esteettömyystoimintojen kytkeminen päälle ja pois näppäimistöltä

en: _Simulate simultaneous keypresses
fi: _Simuloi samanaikaisia näppäilyjä

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
fi: Poi_sta käytöstä, jos kahta näppäintä painetaan samaan aikaan

en: _Only accept long keypresses
fi: Hy_väksy vain pitkät näppäimen painallukset

en: _Ignore fast duplicate keypresses
fi: Älä _huomioi nopeasti toistuvia näppäimen painalluksia

en: D_elay:
fi: Viiv_e:

en: Audio _Feedback...
fi: Ääni_palaute…

en: _Pointer can be controlled using the keypad
fi: _Kohdistinta voi ohjata käyttäen numeronäppäimistöä

en: _Acceleration:
fi: _Kiihdytys:

en: Mouse Keys
fi: Hiirinäppäimet

en: _Lock screen to enforce typing break
fi: Pakota kirjoitustauko lukitsemalla näyttö

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
fi: Lukitse näyttö tietyin väliajoin näppäimistön toistuvasta käytöstä johtuvien vammojen estämiseksi

en: _Work interval lasts:
fi: T_yöskentelyaika kestää:

en: _Break interval lasts:
fi: _Taukoaika kestää:

en: Duration of work before forcing a break
fi: Työskentelyaika taukojen välillä

en: Duration of the break when typing is disallowed
fi: Kirjoitustauon kesto

en: minutes
fi: minuuttia

en: All_ow postponing of breaks
fi: S_alli taukojen lykkäys

en: Check if breaks are allowed to be postponed
fi: Tarkista, voiko taukoja lykätä

en: Typing Break
fi: Kirjoitustauko

en: _Type to test settings:
fi: Kokeile _asetuksia kirjoittamalla:

en: Choose a Layout
fi: Valitse näppäimistön asettelu

en: _Country:
fi: _Maa:

en: _Variants:
fi: _Vaihtoehdot:

en: By _country
fi: _Maan mukaan

en: _Language:
fi: _Kieli:

en: By _language
fi: _Kielen mukaan

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Choose a Keyboard Model
fi: Valitse näppäimistön malli

en: _Vendors:
fi: _Valmistajat:

en: _Models:
fi: _Mallit:

en: Keyboard Layout Options
fi: Näppäimistöasettelun valinnat

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Layout
fi: Asettelu

en: Vendors
fi: Valmistajat

en: Models
fi: Mallit

en: Default
fi: Oletus

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Set your keyboard preferences
fi: Muuta näppäimistöasetuksia

en: Left button
fi: Vasen painike

en: Middle button
fi: Keskipainike

en: Right button
fi: Oikea painike

en: Specify the name of the page to show (general)
fi: Määritä näytettävän sivun nimi (yleinen)

en: - MATE Mouse Preferences
fi: - MATEn hiiriasetukset

en: Mouse Preferences
fi: Hiiren asetukset

en: Mouse Orientation
fi: Hiiren asento

en: _Right-handed
fi: _Oikeakätinen

en: _Left-handed
fi: V_asenkätinen

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
fi: _Näytä kohdistimen sijainti Control-näppäintä painettaessa

en: Emulate middle button through simultaneous left and right click
fi: Emuloi keskipainiketta napsauttamalla samanaikaisesti vasenta ja oikeaa

en: Enable middlemouse paste
fi: Keskihiiren liitäntä käyttöön

en: Pointer Speed
fi: Osoittimen nopeus

note: low sensitivity
en: Low
fi: Matala

note: high sensitivity
en: High
fi: Korkea

en: _Sensitivity:
fi: _Herkkyys:

en: Acceleration _Profile:
fi: Kiihdytys_Profiili:

en: Adaptive
fi: Mukautuva

en: Flat
fi: Litteä

en: Drag and Drop
fi: Veto ja pudotus

en: Thr_eshold:
fi: _Kynnysarvo:

en: Double-Click Timeout
fi: Kaksoisnapsautuksen aikaraja

en: _Timeout:
fi: _Aikaraja:

en: To test your double-click settings, try to double-click on the triangle and you must see the mate desktop logo with both rings showing.
fi: Voit testata kaksoisnapsauttamalla asetuksia, yritä kaksoisnapsauttaa kolmiota ja sinun tulisi nähdä mate työpöydän logon molemmat renkaat.

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Enable _touchpad
fi: Käytä koske_tuslevyä

en: Disable touchpad _while typing
fi: Poista kosketuslevy, _kun kirjoitat

en: Enable _mouse clicks with touchpad
fi: Käytä ohjaintason _hiirinapsautuksia

en: Two-finger click emulation:
fi: Kahden-sormen napsautuksen emulointi:

en: Three-finger click emulation:
fi: Kolmen-sormen napsautuksen emulointi:

en: Warning: multi-finger emulation may disable software buttons
fi: Varoitus: usean sormen emulointi voi poistaa ohjelmistopainikkeet

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: _Vertical edge scrolling
fi: _Pystyreunan vieritys

en: H_orizontal edge scrolling
fi: V_aakasuuntainen reunan vieritys

en: V_ertical two-finger scrolling
fi: P_ystysuuntainen kahden-sormen vieritys

en: Hor_izontal two-finger scrolling
fi: Vaa_kasuuntainen kahden-sormen vieritys

en: Enable _natural scrolling
fi: Ota käyttöön _normaali vieritys

en: Touchpad
fi: Ohjaintaso

en: Set your mouse preferences
fi: Muuta hiiriasetuksia

en: Network Proxy
fi: Välipalvelin

en: Set your network proxy preferences
fi: Muuta välipalvelinasetuksia

en: Network Proxy Preferences
fi: Verkon välipalvelinten asetukset

en: <b>Di_rect internet connection</b>
fi: <b>_Suora internet-yhteys</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
fi: <b>_Välipalvelinten asetus käsin</b>

en: Port:
fi: Portti:

en: _Details
fi: _Lisäasetukset

en: H_TTP proxy:
fi: H_TTP-välipalvelin:

en: _Secure HTTP proxy:
fi: Tu_rva-HTTP-välipalvelin:

en: _FTP proxy:
fi: _FTP-välipalvelin:

en: S_ocks host:
fi: S_ocks-välipalvelin:

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
fi: <b>_Automaattiset välipalvelinasetukset</b>

en: Autoconfiguration _URL:
fi: Automaattiasetuksen _URL:

en: Proxy Configuration
fi: Välipalvelinasetukset

en: Ignore Host List
fi: Ohitettavien tietokoneiden luettelo

en: Ignored Hosts
fi: Ohitetut tietokoneet

en: HTTP Proxy Details
fi: HTTP-välipalvelimen lisäasetukset

en: <b>_Use authentication</b>
fi: <b>_Todentaminen käytössä</b>

en: U_sername:
fi: Käyttäjä_tunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Metacity Preferences
fi: Metacity-asetukset

en: Compositing Manager
fi: Kerrostuksen hallintaohjelma

en: Enable software _compositing window manager
fi: Ota käyttöön _ohjelmistojen yhdistävä ikkunahallinta

en: The current window manager is unsupported
fi: Nykyinen ikkunanhallinta ei ole tuettu

en: S_uper (or "Windows logo")
fi: S_uper (tai ”Windows-logo”)

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Set your window properties
fi: Muuta ikkunaominaisuuksia

en: Window Preferences
fi: Ikkuna-asetukset

en: Window Selection
fi: Ikkunoiden valinta

en: _Select windows when the mouse moves over them
fi: V_alitse ikkunat, kun hiiri liikkuu niiden päälle

en: U_nselect windows when the mouse leaves them
fi: P_oista ikkunat, kun hiiri jättää ne

en: seconds
fi: sekuntia

en: Titlebar Action
fi: Otsikkopalkin toiminta

en: Roll up
fi: Rullaa

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Maximize Horizontally
fi: Suurenna vaakasuunnassa

en: Maximize Vertically
fi: Suurenna pystysuunnassa

en: Minimize
fi: Pienennä

en: None
fi: Ei mitään

en: Movement Key
fi: Liikuttamisnäppäin

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
fi: Siirrä ikkunoita hiirellä tarttumalla painettaessa näppäintä:

en: Behaviour
fi: Käyttäytyminen

en: New Windows
fi: Uusi ikkuna:

en: Window Snapping
fi: Ikkunan katkaisu

en: Enable window _tiling
fi: Ikkunoiden _asettelu käyttöön

en: Titlebar Buttons
fi: Otsikkorivin painikkeet

en: Right (with menu)
fi: Oikea (valikossa)

en: Left (with menu)
fi: Vasen (valikossa)

en: Placement
fi: Sijoitus

en: open file
fi: avaa tiedosto

en: Create pid file failed
fi: Pid-tiedoston luominen epäonnistui

en: write file
fi: kirjoita tiedosto

en: write pid file failed
fi: pid-tiedoston kirjoittaminen epäonnistui

en: open pid file failed
fi: pid-tiedoston avaaminen epäonnistui

en: read file
fi: lue tiedosto

en: read pid file failed
fi: pid-tiedoston lukeminen epäonnistui

en: Time and Date Manager
fi: Ajan ja päivämäärän hallinta

en: NTP sync
fi: NTP-synkronointi

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Click the button to edit time zone.
fi: Muokkaa aikavyöhykettä napsauttamalla painiketta.

en: Time
fi: Aika

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Click to save the specified date and time.
fi: Tallenna päivämäärä ja kellonaika napsauttamalla tätä.

en: Set time zone
fi: Aseta aikavyöhyke

en: Network time synchronization has been set up. Manual time/date setting is disabled.
fi: Verkkoajan synkronointi on määritetty. Manuaalinen aika-/päivämääräasetus ei ole käytössä.

en: Time Zone
fi: Aikavyöhyke

en: Time Zone Selection
fi: Aikavyöhykkeen valinta

en: Con_firm
fi: _Vahvista

en: Africa/Abidjan
fi: Afrikka/Abidjan

en: Africa/Accra
fi: Afrikka/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
fi: Afrikka/Addis-Abeba

en: Africa/Algiers
fi: Afrikka/Algiers

en: Africa/Asmara
fi: Afrikka/Asmara

en: Africa/Bamako
fi: Afrikka/Bamako

en: Africa/Bangui
fi: Afrikka/Bangui

en: Africa/Banjul
fi: Afrikka/Banjul

en: Africa/Bissau
fi: Afrikka/Bissau

en: Africa/Blantyre
fi: Afrikka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fi: Afrikka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fi: Afrikka/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fi: Afrikka/Cairo

en: Africa/Casablanca
fi: Afrikka/Casablanca

en: Africa/Ceuta
fi: Afrikka/Ceuta

en: Africa/Conakry
fi: Afrikka/Conakry

en: Africa/Dakar
fi: Afrikka/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
fi: Afrikka/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
fi: Afrikka/Djibouti

en: Africa/Douala
fi: Afrikka/Douala

en: Africa/El_Aaiun
fi: Afrikka/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
fi: Afrikka/Freetown

en: Africa/Gaborone
fi: Afrikka/Gaborone

en: Africa/Harare
fi: Afrikka/Harare

en: Africa/Johannesburg
fi: Afrikka/Johannesburg

en: Africa/Kampala
fi: Afrikka/Kampala

en: Africa/Khartoum
fi: Afrikka/Khartoum

en: Africa/Kigali
fi: Afrikka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fi: Afrikka/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fi: Afrikka/Lagos

en: Africa/Libreville
fi: Afrikka/Libreville

en: Africa/Lome
fi: Afrikka/Lome

en: Africa/Luanda
fi: Afrikka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fi: Afrikka/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fi: Afrikka/Lusaka

en: Africa/Malabo
fi: Afrikka/Malabo

en: Africa/Maputo
fi: Afrikka/Maputo

en: Africa/Maseru
fi: Afrikka/Maseru

en: Africa/Mbabane
fi: Afrikka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fi: Afrikka/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
fi: Afrikka/Monrovia

en: Africa/Nairobi
fi: Afrikka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fi: Afrikka/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fi: Afrikka/Niamey

en: Africa/Nouakchott
fi: Afrikka/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
fi: Afrikka/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
fi: Afrikka/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
fi: Afrikka/Sao_Tome

en: Africa/Tripoli
fi: Afrikka/Tripoli

en: Africa/Tunis
fi: Afrikka/Tunis

en: Africa/Windhoek
fi: Afrikka/Windhoek

en: America/Adak
fi: Amerikka/Adak

en: America/Anchorage
fi: Amerikka/Anchorage

en: America/Anguilla
fi: Amerikka/Anguilla

en: America/Antigua
fi: Amerikka/Antigua

en: America/Araguaina
fi: Amerikka/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
fi: Amerikka/Argentiina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
fi: Amerikka/Argentiina/Catamarca

en: America/Argentina/Cordoba
fi: Amerikka/Argentiina/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
fi: Amerikka/Argentiina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
fi: Amerikka/Argentiina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
fi: Amerikka/Argentiina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
fi: Amerikka/Argentiina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
fi: Amerikka/Argentiina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
fi: Amerikka/Argentiina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
fi: Amerikka/Argentiina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
fi: Amerikka/Argentiina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
fi: Amerikka/Argentiina/Ushuaia

en: America/Aruba
fi: Amerikka/Aruba

en: America/Asuncion
fi: Amerikka/Asuncion

en: America/Atikokan
fi: Amerikka/Atikokan

en: America/Bahia
fi: Amerikka/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
fi: Amerikka/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
fi: Amerikka/Barbados

en: America/Belem
fi: Amerikka/Belem

en: America/Belize
fi: Amerikka/Belize

en: America/Blanc-Sablon
fi: Amerikka/Bahia

en: America/Boa_Vista
fi: Amerikka/Boa_Vista

en: America/Bogota
fi: Amerikka/Bogota

en: America/Boise
fi: Amerikka/Boise

en: America/Cambridge_Bay
fi: Amerikka/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
fi: Amerikka/Campo_Grande

en: America/Cancun
fi: Amerikka/Cancun

en: America/Caracas
fi: Amerikka/Caracas

en: America/Cayenne
fi: Amerikka/Cayenne

en: America/Cayman
fi: Amerikka/Cayman

en: America/Chicago
fi: Amerikka/Chicago

en: America/Chihuahua
fi: Amerikka/Chihuahua

en: America/Costa_Rica
fi: Amerikka/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
fi: Amerikka/Cuiaba

en: America/Curacao
fi: Amerikka/Curacao

en: America/Danmarkshavn
fi: Amerikka/Danmarkshavn

en: America/Dawson
fi: Amerikka/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fi: Amerikka/Dawson_Creek

en: America/Denver
fi: Amerikka/Denver

en: America/Detroit
fi: Amerikka/Detroit

en: America/Dominica
fi: Amerikka/Dominica

en: America/Edmonton
fi: Amerikka/Edmonton

en: America/Eirunepe
fi: Amerikka/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fi: Amerikka/El_Salvador

en: America/Fortaleza
fi: Amerikka/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fi: Amerikka/Glace_Bay

en: America/Godthab
fi: Amerikka/Godthab

en: America/Goose_Bay
fi: Amerikka/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
fi: Amerikka/Grand_Turk

en: America/Grenada
fi: Amerikka/Grenada

en: America/Guadeloupe
fi: Amerikka/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fi: Amerikka/Guatemala

en: America/Guayaquil
fi: Amerikka/Guayaquil

en: America/Guyana
fi: Amerikka/Guyana

en: America/Halifax
fi: Amerikka/Halifax

en: America/Havana
fi: Amerikka/Havana

en: America/Hermosillo
fi: Amerikka/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fi: Amerikka/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fi: Amerikka/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fi: Amerikka/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
fi: Amerikka/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
fi: Amerikka/Indiana/Tell City

en: America/Indiana/Vevay
fi: Amerikka/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
fi: Amerikka/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
fi: Amerikka/Indiana/Winamac

en: America/Inuvik
fi: Amerikka/Inuvik

en: America/Iqaluit
fi: Amerikka/Iqaluit

en: America/Jamaica
fi: Amerikka/Jamaica

en: America/Juneau
fi: Amerikka/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fi: Amerikka/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fi: Amerikka/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
fi: Amerikka/La_Paz

en: America/Lima
fi: Amerikka/Lima

en: America/Los_Angeles
fi: Amerikka/Los_Angeles

en: America/Maceio
fi: Amerikka/Maceio

en: America/Managua
fi: Amerikka/Managua

en: America/Manaus
fi: Amerikka/Manaus

en: America/Marigot
fi: Amerikka/Marigot

en: America/Martinique
fi: Amerikka/Martinique

en: America/Matamoros
fi: Amerikka/Matamoros

en: America/Mazatlan
fi: Amerikka/Mazatlan

en: America/Menominee
fi: Amerikka/Menominee

en: America/Merida
fi: Amerikka/Merida

en: America/Mexico_City
fi: Amerikka/Mexico_City

en: America/Miquelon
fi: Amerikka/Miquelon

en: America/Moncton
fi: Amerikka/Moncton

en: America/Monterrey
fi: Amerikka/Monterrey

en: America/Montevideo
fi: Amerikka/Montevideo

en: America/Montserrat
fi: Amerikka/Montserrat

en: America/Nassau
fi: Amerikka/Nassau

en: America/New_York
fi: Amerikka/New_York

en: America/Nipigon
fi: Amerikka/Nipigon

en: America/Nome
fi: Amerikka/Nome

en: America/Noronha
fi: Amerikka/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
fi: Amerikka/North_Dakota/Center

en: America/North_Dakota/New_Salem
fi: Amerikka/North_Dakota/New_Salem

en: America/Ojinaga
fi: Amerikka/Ojinaga

en: America/Panama
fi: Amerikka/Panama

en: America/Pangnirtung
fi: Amerikka/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fi: Amerikka/Paramaribo

en: America/Phoenix
fi: Amerikka/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fi: Amerikka/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fi: Amerikka/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
fi: Amerikka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
fi: Amerikka/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
fi: Amerikka/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
fi: Amerikka/Rankin_Inlet

en: America/Recife
fi: Amerikka/Recife

en: America/Regina
fi: Amerikka/Regina

en: America/Resolute
fi: Amerikka/Resolute

en: America/Rio_Branco
fi: Amerikka/Rio_Branco

en: America/Santarem
fi: Amerikka/Santarem

en: America/Santiago
fi: Amerikka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fi: Amerikka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
fi: Amerikka/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
fi: Amerikka/Scoresbysund

en: America/St_Barthelemy
fi: Amerikka/Saint Barthélemy

en: America/St_Johns
fi: Amerikka/St_Johns

en: America/St_Kitts
fi: Amerikka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
fi: Amerikka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
fi: Amerikka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
fi: Amerikka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
fi: Amerikka/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
fi: Amerikka/Tegucigalpa

en: America/Thule
fi: Amerikka/Thule

en: America/Thunder_Bay
fi: Amerikka/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
fi: Amerikka/Tijuana

en: America/Toronto
fi: Amerikka/Toronto

en: America/Tortola
fi: Amerikka/Tortola

en: America/Vancouver
fi: Amerikka/Vancouver

en: America/Whitehorse
fi: Amerikka/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fi: Amerikka/Winnipeg

en: America/Yakutat
fi: Amerikka/Yakutat

en: America/Yellowknife
fi: Amerikka/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fi: Etelämanner/Casey

en: Antarctica/Davis
fi: Etelämanner/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fi: Etelämanner/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
fi: Etelämanner/Macquariesaari

en: Antarctica/Mawson
fi: Etelämanner/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fi: Etelämanner/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fi: Etelämanner/Palmer

en: Antarctica/Rothera
fi: Etelämanner/Rothera

en: Antarctica/Syowa
fi: Etelämanner/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fi: Etelämanner/Vostok

en: Asia/Aden
fi: Aasia/Aden

en: Asia/Almaty
fi: Aasia/Almaty

en: Asia/Amman
fi: Aasia/Amman

en: Asia/Anadyr
fi: Aasia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fi: Aasia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
fi: Aasia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
fi: Aasia/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
fi: Aasia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fi: Aasia/Bahrain

en: Asia/Baku
fi: Aasia/Baku

en: Asia/Bangkok
fi: Aasia/Bangkok

en: Asia/Beirut
fi: Aasia/Beirut

en: Asia/Bishkek
fi: Aasia/Bishkek

en: Asia/Brunei
fi: Aasia/Brunei

en: Asia/Choibalsan
fi: Aasia/Choibalsan

en: Asia/Colombo
fi: Aasia/Colombo

en: Asia/Damascus
fi: Aasia/Damaskos

en: Asia/Dhaka
fi: Aasia/Dhaka

en: Asia/Dili
fi: Aasia/Dili

en: Asia/Dubai
fi: Aasia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
fi: Aasia/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fi: Aasia/Gaza

en: Asia/Ho_Chi_Minh
fi: Aasia/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
fi: Aasia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
fi: Aasia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fi: Aasia/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
fi: Aasia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fi: Aasia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fi: Aasia/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fi: Aasia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
fi: Aasia/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fi: Aasia/Karachi

en: Asia/Kathmandu
fi: Aasia/Kathmandu

en: Asia/Kolkata
fi: Asia/Kalkutta

en: Asia/Krasnoyarsk
fi: Aasia/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fi: Aasia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
fi: Aasia/Kuching

en: Asia/Kuwait
fi: Aasia/Kuwait

en: Asia/Macau
fi: Aasia/Macau

en: Asia/Magadan
fi: Aasia/Magadan

en: Asia/Makassar
fi: Aasia/Makassar

en: Asia/Manila
fi: Aasia/Manila

en: Asia/Muscat
fi: Aasia/Muscat

en: Asia/Nicosia
fi: Aasia/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
fi: Aasia/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
fi: Aasia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fi: Aasia/Omsk

en: Asia/Oral
fi: Aasia/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
fi: Aasia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
fi: Aasia/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
fi: Aasia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fi: Aasia/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
fi: Aasia/Qyzylorda

en: Asia/Riyadh
fi: Aasia/Riyadh

en: Asia/Sakhalin
fi: Aasia/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
fi: Aasia/Samarkand

en: Asia/Seoul
fi: Aasia/Seoul

en: Asia/Shanghai
fi: Aasia/Shanghai

en: Asia/Singapore
fi: Aasia/Singapore

en: Asia/Taipei
fi: Aasia/Taipei

en: Asia/Tashkent
fi: Aasia/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
fi: Aasia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fi: Aasia/Tehran

en: Asia/Thimphu
fi: Aasia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fi: Aasia/Tokyo

en: Asia/Ulaanbaatar
fi: Aasia/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
fi: Aasia/Urumqi

en: Asia/Vientiane
fi: Aasia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fi: Aasia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fi: Aasia/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fi: Aasia/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
fi: Aasia/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fi: Atlantti/Azores

en: Atlantic/Bermuda
fi: Atlantti/Bermuda

en: Atlantic/Canary
fi: Atlantti/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
fi: Atlantti/Kap_Verde

en: Atlantic/Faroe
fi: Atlantti/Färsaaret

en: Atlantic/Madeira
fi: Atlantti/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
fi: Atlantti/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
fi: Atlantti/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
fi: Atlantti/Stanley

en: Atlantic/St_Helena
fi: Atlantti/St_Helena

en: Europe/Amsterdam
fi: Eurooppa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
fi: Eurooppa/Andorra

en: Europe/Athens
fi: Eurooppa/Ateena

en: Europe/Belgrade
fi: Eurooppa/Belgrad

en: Europe/Berlin
fi: Eurooppa/Berliini

en: Europe/Bratislava
fi: Eurooppa/Bratislava

en: Europe/Brussels
fi: Eurooppa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
fi: Eurooppa/Bukarest

en: Europe/Budapest
fi: Eurooppa/Budapest

en: Europe/Chisinau
fi: Eurooppa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
fi: Eurooppa/Kööpenhamina

en: Europe/Dublin
fi: Eurooppa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
fi: Eurooppa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
fi: Eurooppa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
fi: Eurooppa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
fi: Eurooppa/Mansaari

en: Europe/Istanbul
fi: Eurooppa/Istanbul

en: Europe/Jersey
fi: Eurooppa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
fi: Eurooppa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
fi: Eurooppa/Kiova

en: Europe/Lisbon
fi: Eurooppa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
fi: Eurooppa/Ljubljana

en: Europe/London
fi: Eurooppa/Lontoo

en: Europe/Luxembourg
fi: Eurooppa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
fi: Eurooppa/Madrid

en: Europe/Malta
fi: Eurooppa/Malta

en: Europe/Mariehamn
fi: Eurooppa/Maarianhamina

en: Europe/Minsk
fi: Eurooppa/Minsk

en: Europe/Monaco
fi: Eurooppa/Monaco

en: Europe/Moscow
fi: Eurooppa/Moskova

en: Europe/Oslo
fi: Eurooppa/Oslo

en: Europe/Paris
fi: Eurooppa/Pariisi

en: Europe/Podgorica
fi: Eurooppa/Podgorica

en: Europe/Prague
fi: Eurooppa/Praha

en: Europe/Riga
fi: Eurooppa/Riika

en: Europe/Rome
fi: Eurooppa/Rooma

en: Europe/Samara
fi: Eurooppa/Samara

en: Europe/San_Marino
fi: Eurooppa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
fi: Eurooppa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
fi: Eurooppa/Simferopol

en: Europe/Skopje
fi: Eurooppa/Skopje

en: Europe/Sofia
fi: Eurooppa/Sofia

en: Europe/Stockholm
fi: Eurooppa/Tukholma

en: Europe/Tallinn
fi: Eurooppa/Tallinna

en: Europe/Tirane
fi: Eurooppa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
fi: Eurooppa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
fi: Eurooppa/Vaduz

en: Europe/Vatican
fi: Eurooppa/Vatikaani

en: Europe/Vienna
fi: Eurooppa/Wien

en: Europe/Vilnius
fi: Eurooppa/Vilna

en: Europe/Volgograd
fi: Eurooppa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
fi: Eurooppa/Varsova

en: Europe/Zagreb
fi: Eurooppa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
fi: Eurooppa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
fi: Eurooppa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
fi: Intian_valtameri/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fi: Intian_valtameri/Chagos

en: Indian/Christmas
fi: Intian_valtameri/Christmas

en: Indian/Cocos
fi: Intian_valtameri/Cocos

en: Indian/Comoro
fi: Intian_valtameri/Comoro

en: Indian/Kerguelen
fi: Intian_valtameri/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fi: Intian_valtameri/Mahe

en: Indian/Maldives
fi: Intian_valtameri/Maldives

en: Indian/Mauritius
fi: Intian_valtameri/Mauritius

en: Indian/Mayotte
fi: Intian_valtameri/Mayotte

en: Indian/Reunion
fi: Intian_valtameri/Réunion

en: Pacific/Apia
fi: Tyyni_valtameri/Apia

en: Pacific/Auckland
fi: Tyyni_valtameri/Auckland

en: Pacific/Chatham
fi: Tyyni_valtameri/Chatham

en: Pacific/Chuuk
fi: Tyyni_valtameri/Chuuk

en: Pacific/Easter
fi: Tyyni_valtameri/Easter

en: Pacific/Efate
fi: Tyyni_valtameri/Efate

en: Pacific/Enderbury
fi: Tyyni_valtameri/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fi: Tyyni_valtameri/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fi: Tyyni_valtameri/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fi: Tyyni_valtameri/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fi: Tyyni_valtameri/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fi: Tyyni_valtameri/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fi: Tyyni_valtameri/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fi: Tyyni_valtameri/Guam

en: Pacific/Honolulu
fi: Tyyni_valtameri/Honolulu

en: Pacific/Kiritimati
fi: Tyyni_valtameri/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fi: Tyyni_valtameri/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fi: Tyyni_valtameri/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fi: Tyyni_valtameri/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fi: Tyyni_valtameri/Marquesas

en: Pacific/Midway
fi: Tyyni_valtameri/Midway

en: Pacific/Nauru
fi: Tyyni_valtameri/Nauru

en: Pacific/Niue
fi: Tyyni_valtameri/Niue

en: Pacific/Norfolk
fi: Tyyni_valtameri/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fi: Tyyni_valtameri/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fi: Tyyni_valtameri/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
fi: Tyyni_valtameri/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fi: Tyyni_valtameri/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
fi: Tyyni_valtameri/Pohnpei

en: Pacific/Port_Moresby
fi: Tyyni_valtameri/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fi: Tyyni_valtameri/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fi: Tyyni_valtameri/Saipan

en: Pacific/Tahiti
fi: Tyyni_valtameri/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fi: Tyyni_valtameri/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fi: Tyyni_valtameri/Tongatapu

en: Pacific/Wake
fi: Tyyni_valtameri/Wake

en: Pacific/Wallis
fi: Tyyni_valtameri/Wallis

en: Time And Date Manager
fi: Aika ja päiväys

en: Setting the time and date of the local system
fi: Järjestelmän kellon ja päivän määrittäminen

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
fi: Ikkunointiohjelma ”%s” ei ole ilmoittanut hallintatyökalua

en: %s key is empty
fi: %s-näppäin on tyhjä

en: Filter
fi: Suodata

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Common Tasks
fi: Yleiset tehtävät

en: Control Center
fi: Ohjauskeskus

en: Hide on start (useful to preload the shell)
fi: Piilota käynnistettäessä (hyödyllinen kuoren esilataukseen)

en: The MATE configuration tool
fi: Maten hallintatyökalu

en: Configure MATE settings
fi: Määritä MATE-asetukset

en: _Postpone Break
fi: _Lykkää taukoa

en: Take a break!
fi: Pidäpä tauko!

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Take a Break
fi: _Pidä tauko

en: Take a break now (next in %dm)
fi: Pidä hetki taukoa (seuraavat %dmin)

en: Take a break now (next in less than one minute)
fi: Pidä hetki taukoa (alle yksi minuuttia jäljellä)

en: Less than one minute until the next break
fi: Alle yksi minuutti seuraavaan taukoon

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
fi: Kirjoitustaukojen ominaisuusikkunan avaaminen ei onnistunut, sillä seuraava virhe tapahtui: %s

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
fi: Kirjoittanut Richard Hult <richard@imendio.com>

en: Eye candy added by Anders Carlsson
fi: Anders Carlsson lisäsi silmänruokaa

en: A computer break reminder.
fi: Tietokoneen käyttötauoista muistuttava ohjelma.

en: Enable debugging code
fi: Käytä vianetsintätilaa

en: Don't check whether the notification area exists
fi: Älä tarkista, onko ilmoitusalue olemassa

en: Typing Monitor
fi: Kirjoituksen tarkkailija

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
fi: Kirjoituksen tarkkailimen viestit näkyvät ilmoitusalueessa, jota tällä hetkellä ei ole paneelissa. Voit lisätä ilmoitusalueen paneeliin napsauttamalla paneelia hiiren oikealla painikkeella ja valitsemalla ”Lisää paneeliin” ja valitsemalla ”Ilmoitusalue”.

en: Style
fi: Tyyli

en: Type
fi: Tyyppi

en: Version
fi: Versio

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Description
fi: Kuvaus

en: Install Failed
fi: Asennus epäonnistui

en: Installed
fi: Asennettu

en: This font could not be displayed.
fi: Tätä fonttia ei voitu näyttää.

en: Info
fi: Tieto

en: Back
fi: Takaisin

en: All Fonts
fi: Kaikki fontit

en: Font Viewer
fi: Fonttikatselin

en: View fonts on your system
fi: Näytä järjestelmän fontit

en: MATE Font Viewer
fi: MATE Fonttikatselin

en: Text to thumbnail (default: Aa)
fi: Teksti pienoiskuvaksi (oletus: Aa)

en: TEXT
fi: TEKSTI

en: Thumbnail size (default: 128)
fi: Pienoiskuvan koko (oletus: 128)

en: SIZE
fi: KOKO

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
fi: FONTTITIEDOSTO TULOSTIEDOSTO

en: Your filter "%s" does not match any items.
fi: Suodattimesi ”%s” ei täsmää yhteenkään kohteeseen.

en: No matches found.
fi: Ei osumia.

en: New Applications
fi: Uudet sovellukset

en: Other
fi: Muut

en: Start %s
fi: Käynnistä %s

en: Help
fi: Ohje

en: Remove from Favorites
fi: Poista suosikeista

en: Add to Favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Remove from Startup Programs
fi: Poista kirjautumisohjelmista

en: Add to Startup Programs
fi: Lisää käynnistettäviin ohjelmiin

en: New Spreadsheet
fi: Uusi laskentataulukko

en: New Document
fi: Uusi asiakirja

[ctx: Home folder]
en: Home
fi: Koti

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Network Servers
fi: Verkkopalvelimet
