mate-control-center 1.26.0 - en to ie translation catalogue (582 entries)

en: [ 'Change Theme;mate-appearance-properties.desktop', 'Set Preferred Applications;mate-default-applications-properties.desktop' ]
ie: [ 'Alterar li tema;mate-appearance-properties.desktop', 'Assignar li applicationes preferet;mate-default-applications-properties.desktop' ]

en: More backgrounds URL
ie: URL de plu fundes

en: More themes URL
ie: URL de plu temas

en: Command
ie: Comande

en: Name
ie: Nómine

en: Select Image
ie: Selecte un image

en: No Image
ie: Null image

en: All Files
ie: Omni files

en: About %s
ie: Pri %s

en: About Me
ie: Pri me

en: _Close
ie: _Clúder

en: Select your photo
ie: Selecte vor foto

en: Full Name
ie: Nómine complet

en: User name:
ie: Nómine de usator:

en: Change Passwo_rd...
ie: C_ambiar li contrasigne...

en: Set your personal information
ie: Redacter vor information personal

en: The device is already in use.
ie: Li aparate ja es usat

en: An internal error occurred
ie: Un errore intern evenit

en: Delete registered fingerprints?
ie: Deleter li registrat fingre-printes?

en: _Delete Fingerprints
ie: _Deleter fingre-printes

en: Done!
ie: Finit!

en: Could not access '%s' device
ie: Ne posset accessar li aparate «%s»

en: Could not access any fingerprint readers
ie: Ne successat accessar alquel letores de fingre-printes

en: Please contact your system administrator for help.
ie: Contacte vor administrator de sistema por auxilie.

en: Enable Fingerprint Login
ie: Permisser aperter li session per un fingre-print

en: Swipe finger on reader
ie: Trena un fingre trans li letor

en: Place finger on reader
ie: Posi un fingre sur li letor

en: Left thumb
ie: Levul pollice

en: Left middle finger
ie: Levul fingre medial

en: Left ring finger
ie: Levul fingre annelari

en: Left little finger
ie: Levul fingre auriculari

en: Right thumb
ie: Dextri pollice

en: Right middle finger
ie: Dextri fingre medial

en: Right ring finger
ie: Dextri fingre annelari

en: Right little finger
ie: Dextri fingre auriculari

en: Right index finger
ie: Dextri index

en: Left index finger
ie: Levul index

en: Other finger:
ie: Altri fingre:

en: Select finger
ie: Selecter un fingre

en: Authenticated!
ie: Authenticat!

en: That password was incorrect.
ie: Ti-ci contrasigne esset íncorect.

en: Your password has been changed.
ie: Vor contrasigne sta cambiat.

en: System error: %s.
ie: Errore de sistema: %s

en: The password is too short.
ie: Li contrasigne es tro curt

en: The password is too simple.
ie: Li contrasigne es tro simplic

en: Unable to launch %s: %s
ie: Ne successat lansar %s: %s

en: A system error has occurred
ie: Un errore del sistema ha evenit

en: Checking password...
ie: Provante li contrasigne...

en: Change password
ie: Cambiar li contrasigne

en: Change pa_ssword
ie: Cambiar li contra_signe

en: Change your password
ie: Cambiar vor contrasigne

en: Current _password:
ie: Actual _contrasigne:

en: _New password:
ie: _Nov contrasigne:

en: _Authenticate
ie: _Autenticar

en: _Help
ie: Au_xilie

en: Close and _Log Out
ie: C_luder e cluder li session

en: Assistive Technologies
ie: Tecnologies assistiv

en: _Preferred Applications
ie: Applicationes _preferet

en: _Enable assistive technologies
ie: _Activar tecnologies assistiv

en: Preferences
ie: Preferenties

en: _Keyboard Accessibility
ie: Accessibilitá de _tastatura

en: _Mouse Accessibility
ie: Accessibilitá de _mus

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
ie: Selecter quel functiones de accessibilitá esser usat in vor session

en: Add Wallpaper
ie: Adjunter un tapete

en: All files
ie: Omni files

en: Select Font
ie: Selecter un fonde

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Open
ie: _Aperter

en: Fonts
ie: Fondes

en: Specify the filename of a theme to install
ie: Provide li nómine de file de tema por installar

en: filename
ie: fil-nómine

en: page
ie: págine

en: [WALLPAPER...]
ie: [TAPETE...]

en: Default Pointer
ie: Apuntator predefinit

en: Install
ie: Installar

en: Apply Background
ie: Applicar li funde

en: Apply Font
ie: Applicar li fonde

en: Revert Font
ie: Reverter li fonde

en: The current theme suggests a background and a font.
ie: Li actual tema suggeste un image de funde e un fonde.

en: The current theme suggests a background.
ie: Li actual tema suggeste un image de funde.

en: The current theme suggests a font.
ie: Li actual tema suggeste un fonde.

en: Custom
ie: Personalisat

en: Dots per inch (DPI):
ie: Punctus por inch (DPI):

en: Gra_yscale
ie: Gr_is

en: _None
ie: _Null

en: N_one
ie: N_ull

en: _Slight
ie: _Levi

en: _Full
ie: _Complet

en: _Medium
ie: _Medial

en: Subpixel Order
ie: Órdine subpixel

en: Save Theme As...
ie: Gardar li tema quam...

en: _Save
ie: _Gardar

en: Save _background image
ie: Gardar li image de _funde

en: Save _notification theme
ie: Gardar li tema de _notificationes

en: _Name:
ie: _Nómine:

en: _Description:
ie: _Descrition:

en: Text below items
ie: Textu sub icones

en: Text beside items
ie: Textu apu icones

en: Icons only
ie: Sol icones

en: Text only
ie: Sol textu

en: Customize Theme
ie: Pesonalisar li tema

en: _Delete
ie: _Deleter

en: Controls
ie: Controles

en: Text
ie: Textu

en: Background
ie: Funde

en: _Selected items:
ie: _Selectet elementes:

en: _Windows:
ie: _Fenestres:

en: Colors
ie: Colores

en: Window Border
ie: Borde de fenestre

en: Icons
ie: Icones

en: _Size:
ie: _Dimension:

note: small threshold
en: Small
ie: Micri

note: large threshold
en: Large
ie: Grand

en: Pointer
ie: Apuntator

en: Solid color
ie: Color solid

en: Horizontal gradient
ie: Gradiente horizontal

en: Vertical gradient
ie: Gradiente vertical

en: Tile
ie: Tegular

en: Zoom
ie: Scale

en: Center
ie: Centrar

en: Scale
ie: Scale:

en: Stretch
ie: Extender

en: Appearance Preferences
ie: Preferenties del aspecte

en: Save _As...
ie: Salvar _quam...

en: C_ustomize...
ie: P_ersonalisar...

en: _Install...
ie: _Installar...

en: Get more themes online
ie: Obtener plu temas in li rete

en: Theme
ie: Tema

en: _Style:
ie: _Stil:

en: C_olors:
ie: C_olores:

en: Get more backgrounds online
ie: Obtener plu fundes in li rete

en: _Add...
ie: _Adjunter...

en: _Application font:
ie: Funde de _application:

en: _Document font:
ie: Fonde de _document:

en: Des_ktop font:
ie: Fonde del P_upitre:

en: _Window title font:
ie: F_unde del titul de fenestre:

en: Add new f_ont...
ie: Adjunter un nov f_onde...

en: Best _shapes
ie: Optim f_ormas

en: _Monochrome
ie: _Monochrom

en: Best co_ntrast
ie: Optim co_ntraste

en: D_etails...
ie: D_etailles...

en: Menus and Toolbars
ie: Menús e instrumentarium

en: Show _icons in menus
ie: Menús have _icones

en: Toolbar _button labels:
ie: Etiquettes de _butones de instrumentarium:

en: Buttons
ie: Butones

en: Show icons on buttons
ie: Butones have icones

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
ie: Butones posse monstrar un icone apu li textu

en: File Chooser
ie: Selector de files

en: Show hidden items
ie: Revelar celat elementes

en: Show size column
ie: Monstrar li columne «Grandor»

en: Show type column
ie: Monstrar li columne «Tip»

en: Preview
ie: Previder

en: Edit
ie: Modificar

en: New
ie: Crear

en: Interface
ie: Interfacie

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Customize the look of the desktop
ie: Personalisar li aspecte del Pupitre

en: Theme Installer
ie: Installator de temas

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
ie: Installar paccages de temas por diversi partes del Pupitre

en: Mate Theme Package
ie: Paccage de tema MATE

en: No Desktop Background
ie: Null funde del Pupitre

en: unknown
ie: ínconosset

en: Slide Show
ie: Exhibition

en: multiple sizes
ie: multiplic dimensiones

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
ie: <b>%s</b>
    %s, %s
    Fólder: %s
    Artist: %s

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
ie: <b>%s</b>
    %s
    Fólder: %s
    Artist: %s

en: Image missing
ie: Mancant image

en: Cannot install theme
ie: Ne successat installar un tema

en: The %s utility is not installed.
ie: Li utensile %s ne es installat.

en: There was a problem while extracting the theme.
ie: Un errore evenit extraente li tema.

en: There was an error installing the selected file
ie: Un errore evenit durant li installation del selectet file

en: Do you want to install it again?
ie: Esque vu vole installar it denov?

en: Cancel
ie: Anullar

en: Installation for theme "%s" failed.
ie: Installation del tema «%s» ne successat.

en: The theme "%s" has been installed.
ie: Li tema «%s» esset installat.

en: Keep Current Theme
ie: Retener li actual tema

en: Apply New Theme
ie: Applicar li nov tema

en: MATE Theme %s correctly installed
ie: Tema de MATE %s es installat correctmen

en: Failed to create temporary directory
ie: Ne successat crear un directoria temporari

en: Select Theme
ie: Selecter un tema

en: Theme Packages
ie: Paccages de tema

en: Theme name must be present
ie: Li nómine de tema deve esset present

en: _Overwrite
ie: _Superscrir

en: Would you like to delete this theme?
ie: Esque vu vole deleter ti-ci tema?

en: There was an error displaying help: %s
ie: Un errore evenit monstrante auxilie: %s

en: Copying file: %u of %u
ie: Copiante un file: %u ex %u

en: Copying '%s'
ie: Copiante «%s»

en: Copying files
ie: Copiar de files

en: Parent Window
ie: Fenestre superior

en: Parent window of the dialog
ie: Fenestre superior del dialog

en: From URI
ie: Ex URI

en: To URI
ie: A URI

en: Total URIs
ie: URIs total

en: Total number of URIs
ie: Li númere total de URIs

en: _Skip
ie: _Omisser

en: Overwrite _All
ie: Superscrir _omni

en: Preferred Applications
ie: Applicationes preferet

en: Select your default applications
ie: Selecter applicationes predefinit

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
ie: Provide li nómine del págine por monstrar (internet|multimedia|system|a11y)

en: - MATE Default Applications
ie: - Applicationes predefinit de MATE

en: Web Browser
ie: Navigator Web

en: Mail Reader
ie: Letor de postage

en: Instant Messenger
ie: Missagero ínmediat

en: Image Viewer
ie: Visor de images

en: Multimedia Player
ie: Reproductor de multimedia

en: Video Player
ie: Reproductor de video

en: Text Editor
ie: Redactor de textus

en: Terminal Emulator
ie: Emulator de Terminal

en: File Manager
ie: Gerente de files

en: System
ie: Sistema

en: Document Viewer
ie: Visor de documentes

en: Word Processor
ie: Processor de textus

en: Spreadsheet Editor
ie: Folie de calcules

en: Office
ie: Oficie

en: Mobility
ie: Mobilitá

en: Accessibility
ie: Accessibilitá

en: Left
ie: A levul

en: Right
ie: A dextri

en: Upside-down
ie: Renversat

en: Monitor Preferences
ie: Preferenties de monitor

en: Apply system-wide
ie: Applicar al tot sistema

en: _Detect monitors
ie: _Detecter monitores

en: On
ie: Activ

en: Off
ie: Ínactiv

en: Include _panel
ie: Includer li _panel

en: Set as primary
ie: Assignar quam li primari

en: Panel icon
ie: Icone de panel

en: Displays
ie: Monitores

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ie: Alterar li resolution e position de monitores e projectores

en: The source filename must be absolute
ie: Li original fil-nómine deve esser absolut

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not open %s: %s
ie: Ne successat aperter %s: %s

en: %s must be a regular file
ie: %s deve esser un regulari file

en: This program must only be run through pkexec(1)
ie: Ti-ci programma deve esser lansat solmen per pkexec(1)

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
ie: PKEXEC_UID deve esser un integral valore

note: Translators: we are complaining that a file must be really owned by the user who called this program
en: %s must be owned by you
ie: %s deve esser possedet de vos

note: Translators: here we are saying that a plain filename must look like "filename", not like "some_dir/filename"
en: %s must not have any directory components
ie: %s deve ne contener quelcunc componentes de directoria

en: %s must be a directory
ie: %s deve esser un directoria

note: Translators: the first %s/%s is a directory/filename; the last %s is an error message
en: Could not open %s/%s: %s
ie: Ne successat aperter %s/%s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
ie: Ne successat renominar %s a %s: %s

en: Install multi-monitor settings for the whole system
ie: Installar li parametres multi-monitor por li tot sistema

en: Upside Down
ie: Renversat

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
ie: Duplicat ecranes

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ie: Selecte un monitor por modificar su proprietás; tira it por rearangear it.

en: Could not save the monitor configuration
ie: Ne successat gardar li configuration de monitores

en: Could not detect displays
ie: Ne successat detecter monitores

en: The monitor configuration has been saved
ie: Configuration de monitores ha esset gardat

en: Could not get screen information
ie: Ne successat obtener li information pri ecran

en: Sound
ie: Son

en: Volume mute
ie: Assurdar

en: Volume down
ie: Augmentar li volúmine

en: Volume up
ie: Diminuer li volúmine

en: Volume mute quietly
ie: Assurdar silentmen

en: Volume down quietly
ie: Diminuer li volúmine silentmen

en: Volume up quietly
ie: Augmentar li volúmine silentmen

en: Microphone mute
ie: Assurdar li microfon

en: Launch media player
ie: Lansar un reproductor de medie

en: Play (or play/pause)
ie: Reproducter (e pausar)

en: Pause playback
ie: Pausar li reproduction

en: Stop playback
ie: Stoppar li reproduction

en: Previous track
ie: Precedent track

en: Next track
ie: Sequent track

en: Eject
ie: Ejecter

en: Desktop
ie: Pupitre

en: Launch help browser
ie: Lansar un navigator de auxilie

en: Launch calculator
ie: Lansar un calculator

en: Launch email client
ie: Lansar un client de e-post

en: Launch instant messenger
ie: Lansar un missagero ínmediat

en: Launch web browser
ie: Lansar un navigator web

en: Log out
ie: Cluder li session

en: Shut down
ie: Extinter

en: Lock screen
ie: Serrar li ecran

en: Home folder
ie: Hem fólder

en: Search
ie: Serchar

en: Launch settings
ie: Parametres de lansa

en: New shortcut...
ie: Nov rapid-taste...

en: Accelerator key
ie: Rapid-taste

en: Accelerator modifiers
ie: Modificatores del acceleration

en: Accel Mode
ie: Mode de acceleration

en: The type of accelerator.
ie: Li tip de rapid-taste.

en: Disabled
ie: Depermisset

en: <Unknown Action>
ie: <Ínconosset action>

en: Custom Shortcuts
ie: Rapid-tastes personal

en: _Reassign
ie: _Reassignar

en: Too many custom shortcuts
ie: Tro mult personal rapid-tastes

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

en: Custom Shortcut
ie: Personal rapid-taste

en: C_ommand:
ie: C_omande:

en: _Browse applications...
ie: _Navigar applicationes...

en: Keyboard Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Assign shortcut keys to commands
ie: Assignar rapid-tastes por comandes

en: - MATE Keyboard Preferences
ie: - Preferenties de tastatura de MATE

en: Sticky Keys
ie: Restant tastes

en: Slow Keys
ie: Lent tastes

en: Keyboard Preferences
ie: Preferenties del tastatura

en: _Delay:
ie: Retar_de:

en: _Speed:
ie: _Velocitá:

en: Short
ie: Curt

note: slow acceleration
en: Slow
ie: Lent

note: fast acceleration
en: Fast
ie: Rapid

en: S_peed:
ie: Ra_piditá:

en: List of keyboard layouts selected for usage
ie: Liste de arangeamentes selectet por li usage

en: Select a keyboard layout to be added to the list
ie: Selecter un arangeament de tastatura por adjunter al liste

en: _Remove
ie: _Remover

en: Remove the selected keyboard layout from the list
ie: Remover li selectet arangeament ex li liste

en: Move _Up
ie: Mover ad-_up

en: Move the selected keyboard layout up in the list
ie: Mover li selectet arangeament ad-up in li liste

en: Move _Down
ie: Mover a-_bass

en: Move the selected keyboard layout down in the list
ie: Mover li selectet arangeament a-bass in li liste

en: _Show...
ie: _Monstrar...

en: _Separate layout for each window
ie: _Distint arangeament por chascun fenestre

en: New windows u_se active window's layout
ie: Nov fenestres u_sa li arangeament del activ fenestre

en: Keyboard _model:
ie: _Modelle de tastatura:

en: _Options...
ie: _Optiones...

en: Reset to De_faults
ie: _Predefinit valores

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ie: Vicear li actual parametres de arangeamentes
    de tastatura per li predefinit.

en: Layouts
ie: Arangeamentes

en: D_elay:
ie: R_etarde:

en: Audio _Feedback...
ie: _Audio-retroaction...

en: Mouse Keys
ie: Tastes del mus

en: Typing Break
ie: Pause in tippada

en: Choose a Layout
ie: Selecte un arangeament

en: _Country:
ie: _Land:

en: _Variants:
ie: _Variantes:

en: By _country
ie: Secun li l_and

en: _Language:
ie: _Lingue:

en: By _language
ie: Secun li _lingue:

en: Preview:
ie: Previder:

en: Choose a Keyboard Model
ie: Selecter un modelle de tastatura

en: _Vendors:
ie: _Venditores:

en: _Models:
ie: _Modelles:

en: Keyboard Layout Options
ie: Parametres de arangeament de tastatura

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Layout
ie: Arangeament

en: Vendors
ie: Venditores

en: Models
ie: Modelles

en: Default
ie: Predefinit

en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Set your keyboard preferences
ie: Configurar vor tastatura

en: Left button
ie: Levul buton

en: Middle button
ie: Medial buton

en: Right button
ie: Dextri buton

en: - MATE Mouse Preferences
ie: - Preferenties de mus de MATE

en: Mouse Preferences
ie: Preferenties de mus

en: Mouse Orientation
ie: Orientation de mus

en: _Right-handed
ie: Por _dextri manu

en: _Left-handed
ie: Por _levul manu

en: Enable middlemouse paste
ie: Collar per li medial buton

en: Pointer Speed
ie: Velocitá del apuntator

note: low sensitivity
en: Low
ie: Bass

note: high sensitivity
en: High
ie: Alt

en: _Sensitivity:
ie: _Sensitivitá:

en: Acceleration _Profile:
ie: _Profil de acceleration:

en: Adaptive
ie: Adaptiv

en: Flat
ie: Plat

en: Drag and Drop
ie: Tirar-e-cader

en: Thr_eshold:
ie: _Límite:

en: Double-Click Timeout
ie: Duration de un duplic clic

en: Mouse
ie: Mus

en: Enable _touchpad
ie: Activar panel _tactil

en: Two-finger click emulation:
ie: Emulation de clic per du fingres:

en: Three-finger click emulation:
ie: Emulation de clic per tri fingres:

en: Scrolling
ie: Rulament

en: Touchpad
ie: Panel tactil

en: Set your mouse preferences
ie: Personalisar preferenties de mus

en: Network Proxy
ie: Proxy de rete

en: Network Proxy Preferences
ie: Preferenties de proxy de rete

en: <b>Di_rect internet connection</b>
ie: <b>Di_rect conexion al internet</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
ie: <b>_Manual configuration de proxy</b>

en: Port:
ie: Portu:

en: _Details
ie: _Detallies

en: H_TTP proxy:
ie: Proxy H_TTP:

en: _Secure HTTP proxy:
ie: Proxy de _secur HTTP:

en: _FTP proxy:
ie: Proxy _FTP

en: S_ocks host:
ie: Host de S_ocks:

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
ie: <b>_Automatic configuration de proxy</b>

en: Autoconfiguration _URL:
ie: _URL de autoconfiguration:

en: Proxy Configuration
ie: Configuration de proxy

en: Ignore Host List
ie: Liste de ignorat hostes

en: Ignored Hosts
ie: Ignorat hostes

en: HTTP Proxy Details
ie: Detallies de proxy HTTP

en: <b>_Use authentication</b>
ie: <b>_Usar autentication</b>

en: U_sername:
ie: Nómine de u_sator:

en: _Password:
ie: _Contrasigne:

en: Metacity Preferences
ie: Preferenties de Metacity

en: Compositing Manager
ie: Gerente de composition

en: The current window manager is unsupported
ie: Li actual gerente de fenestres es ínsupportat

en: S_uper (or "Windows logo")
ie: S_uper (o "logo de Windows")

en: Set your window properties
ie: Configurar proprietás de fenestres

en: Window Preferences
ie: Preferenties de fenestres

en: Window Selection
ie: Selection de fenestres

en: seconds
ie: secondes

en: Titlebar Action
ie: Action del panel de titul

en: Roll up
ie: Involuer

en: Maximize
ie: Maximisar

en: Maximize Horizontally
ie: Maximisar horizontalmen

en: Maximize Vertically
ie: Maximisar verticalmen

en: Minimize
ie: Minimisar

en: None
ie: Null

en: Show _thumbnails in Alt-Tab
ie: _Monstrar miniaturas in li menú Alt-Tab

en: Movement Key
ie: Taste de mover

en: Behaviour
ie: Conduida

en: New Windows
ie: Nov fenestres

en: Centre _new windows
ie: Centrar _nov fenestres

en: Window Snapping
ie: Fenestres serrant

en: Titlebar Buttons
ie: Butones de panel de titul

en: Right (with menu)
ie: A dextri (che li menú)

en: Left (with menu)
ie: A levul (che li menú)

en: Placement
ie: Plazzament

en: Software Compositing
ie: Compostion programmatic

en: NTP sync
ie: Sincronisation NTP

en: Time zone
ie: Zone horari

en: Time
ie: Hora

en: Set time zone
ie: Assignar li zone horari

en: Time Zone
ie: Zone horari

en: Con_firm
ie: Con_firmar

en: Africa/Addis_Ababa
ie: Africa/Addis Ababa

en: Africa/Dar_es_Salaam
ie: Africa/Dar-es-Salaam

en: Africa/El_Aaiun
ie: Africa/El-Aaiun

en: Africa/Khartoum
ie: Africa/Khartum

en: Africa/Sao_Tome
ie: Africa/São Tomé

en: Africa/Tunis
ie: Africa/Tunisia

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ie: America/Argentina/Buenos Aires

en: America/Argentina/La_Rioja
ie: America/Argentina/La Rioja

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ie: America/Argentina/Rio Gallegos

en: America/Argentina/San_Juan
ie: America/Argentina/San Juan

en: America/Argentina/San_Luis
ie: America/Argentina/San Luis

en: America/Bahia_Banderas
ie: America/Bahia Banderas

en: America/Boa_Vista
ie: America/Boa Vista

en: America/Cambridge_Bay
ie: America/Cambridge Bay

en: America/Campo_Grande
ie: America/Campo Grande

en: America/Costa_Rica
ie: America/Costa Rica

en: America/Dawson_Creek
ie: America/Dawson Creek

en: America/El_Salvador
ie: America/El Salvador

en: America/Glace_Bay
ie: America/Glace Bay

en: America/Goose_Bay
ie: America/Goose Bay

en: America/Indiana/Tell_City
ie: America/Indiana/Tell City

en: America/Mexico_City
ie: America/Cité Mexican

en: America/New_York
ie: America/New York

en: America/North_Dakota/Beulah
ie: America/Nord-Dakota/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
ie: America/Nord-Dakota/Centre

en: America/North_Dakota/New_Salem
ie: America/Nord-Dakota/Nov Salem

en: America/Port_of_Spain
ie: America/Port of Spain

en: America/Porto_Velho
ie: America/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
ie: America/Puerto Rico

en: America/Punta_Arenas
ie: America/Punta Arenas

en: America/Rainy_River
ie: America/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
ie: America/Rankin Inlet

en: America/Rio_Branco
ie: America/Rio Branco

en: America/Santo_Domingo
ie: America/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
ie: America/São Paulo

en: America/St_Barthelemy
ie: America/St. Barthelemy

en: America/St_Johns
ie: America/St. Johns

en: America/St_Kitts
ie: America/St. Kitts

en: America/St_Lucia
ie: America/St. Lucia

en: America/St_Thomas
ie: America/St. Thomas

en: America/St_Vincent
ie: America/St. Vincent

en: America/Swift_Current
ie: America/Swift Current

en: America/Thunder_Bay
ie: America/Thunder Bay

en: Antarctica/DumontDUrville
ie: Antarctica/Dumont d'Urville

en: Asia/Chita
ie: Asia/Chitá

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ie: Asia/Ho Chi Minh

en: Asia/Hong_Kong
ie: Asia/Hong Kong

en: Asia/Kamchatka
ie: Asia/Kamtchatka

en: Asia/Kuala_Lumpur
ie: Asia/Kuala Lumpur

en: Asia/Magadan
ie: Asia/Magadán

en: Asia/Phnom_Penh
ie: Asia/Phnom Penh

en: Asia/Vladivostok
ie: Asia/Vladivostók

en: Atlantic/Canary
ie: Atlantic/Canaria

en: Atlantic/Cape_Verde
ie: Atlantic/Cap Verde

en: Atlantic/South_Georgia
ie: Atlantic/Sud-Georgia

en: Atlantic/St_Helena
ie: Atlantica/St. Helena

en: Australia/Broken_Hill
ie: Australia/Broken Hill

en: Australia/Lord_Howe
ie: Australia/Lord Howe

en: Europe/Amsterdam
ie: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ie: Europa/Andorra

en: Europe/Astrakhan
ie: Europa/Ástrakhan

en: Europe/Athens
ie: Europa/Aten

en: Europe/Belgrade
ie: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ie: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ie: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ie: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
ie: Europa/Bucuresti

en: Europe/Budapest
ie: Europa/Budapest

en: Europe/Busingen
ie: Europa/Busingen

en: Europe/Chisinau
ie: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
ie: Europa/København

en: Europe/Dublin
ie: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
ie: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
ie: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
ie: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
ie: Europa/Insul de Man

en: Europe/Istanbul
ie: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
ie: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
ie: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ie: Europa/Kiev

en: Europe/Kirov
ie: Europa/Kirov

en: Europe/Lisbon
ie: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
ie: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ie: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
ie: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
ie: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ie: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
ie: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
ie: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ie: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
ie: Europa/Moscva

en: Europe/Oslo
ie: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ie: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
ie: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
ie: Europa/Praha

en: Europe/Riga
ie: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ie: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ie: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
ie: Europa/San-Marino

en: Europe/Sarajevo
ie: Europa/Sarajevo

en: Europe/Saratov
ie: Europa/Saratov

en: Europe/Simferopol
ie: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
ie: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
ie: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ie: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
ie: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ie: Europa/Tirana

en: Europe/Ulyanovsk
ie: Europa/Ulyanovsk

en: Europe/Uzhgorod
ie: Europa/Úzhgorod

en: Europe/Vaduz
ie: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ie: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
ie: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
ie: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
ie: Europa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
ie: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
ie: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ie: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
ie: Europa/Zürich

en: Pacific/Pago_Pago
ie: Pacific/Pago-Pago

en: Pacific/Port_Moresby
ie: Pacific/Port-Moresby

en: Time And Date Manager
ie: Gerente del date e hora

en: Setting the time and date of the local system
ie: Adjustar li hora e li date del local sistema

en: %s key is empty
ie: Clave %s es vacui

en: Filter
ie: Filtre

en: Groups
ie: Gruppes

en: Common Tasks
ie: Taches comun

en: Control Center
ie: Centre de control

en: The MATE configuration tool
ie: Li utensile de configuration de MATE

en: Configure MATE settings
ie: Configurar parametres de MATE

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _About
ie: _Pri

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
ie: Scrit de Richard Hult <richard@imendio.com>

en: Enable debugging code
ie: Activar li code de debug

en: Typing Monitor
ie: Monitor de tippada

en: Style
ie: Stil

en: Type
ie: Tip

en: Copyright
ie: Jure editorial

en: Description
ie: Descrition

en: Install Failed
ie: Installation ne successat

en: Installed
ie: Installat

en: This font could not be displayed.
ie: Ti-ci fonde ne posse esser monstrat.

en: Back
ie: Retro

en: All Fonts
ie: Omni fondes

en: Font Viewer
ie: Visor de fondes

en: View fonts on your system
ie: Vider fondes de vor sistema

en: MATE Font Viewer
ie: Visor de fondes MATE

en: Text to thumbnail (default: Aa)
ie: Textu a miniaturisar (predefinit: Aa)

en: TEXT
ie: TEXTU

en: Thumbnail size (default: 128)
ie: Dimension de miniatura (predefinit: 128)

en: SIZE
ie: DIMENSION

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
ie: FONDE-FILE PRODUCTION-FILE

en: Your filter "%s" does not match any items.
ie: Null elemente conforma a vor filtre «%s».

en: No matches found.
ie: Null corespondenties trovat.

en: New Applications
ie: Nov applicationes

en: Other
ie: Altri

en: Start %s
ie: Startar %s

en: Help
ie: Auxilie

en: Remove from Favorites
ie: Remover ex li preferat

en: Add to Favorites
ie: Adjunter al preferat

en: Remove from Startup Programs
ie: Remover ex li programmas de iniciament

en: Add to Startup Programs
ie: Adjunter al programmas de iniciament

en: New Spreadsheet
ie: Crear un folie de calcules

en: New Document
ie: Nov document

[ctx: Home folder]
en: Home
ie: Hem

en: Documents
ie: Documentes

en: File System
ie: Sistema de files

en: Network Servers
ie: Servitores del rete
