mate-control-center 1.26.0 - en to nds translation catalogue (661 entries)

en: More backgrounds URL
nds: Mehr Achtergründe URL

en: More themes URL
nds: Mehr Themen URL

en: Command
nds: Order

en: Name
nds: Naam

en: Select Image
nds: Bill utwählen

en: No Image
nds: Keen Bill

en: Images
nds: Billers

en: All Files
nds: All Dateien

en: About %s
nds: Över %s

en: About Me
nds: Över mik

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: Select your photo
nds: Wähl dien Bill ut

en: Full Name
nds: Vor- un Tonaam

en: User name:
nds: Brukernaam:

en: Change Passwo_rd...
nds: Passwoo_rd ännern...

en: Set your personal information
nds: Giv dien persönliche Informatschoonen in

en: _Delete Fingerprints
nds: Fingeravdrücken_s löschen

en: Done!
nds: Fertig!

en: Select finger
nds: Finger wählen

en: System error: %s.
nds: Systemfehler: %s.

en: The password is too short.
nds: Dat Passwoord is to kort.

en: The password is too simple.
nds: Dat Passwoord is to eenfach.

en: A system error has occurred
nds: Een Systemfehler is optreten

en: Checking password...
nds: Kiek mi dat Passwoord an...

en: Change password
nds: Passwoord ännern

en: Change pa_ssword
nds: Pa_sswoord ännern

en: Change your password
nds: Dien Passwoord ännern

en: Current _password:
nds: Aktuelles _Passwoord:

en: _New password:
nds: _Nejes Passwoord:

en: _Retype new password:
nds: _Nejes Passwoord ingeven:

en: _Authenticate
nds: _Bewiesen, dat je du sülvst büst

en: _Help
nds: _Hölp

en: Preferences
nds: Instellens

en: Add Wallpaper
nds: Achtergrund hentofögen

en: All files
nds: All Dateien

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Open
nds: _Opmaken

en: Fonts
nds: Schriftarten

en: filename
nds: Dateinaam

en: page
nds: Siet

en: Default Pointer
nds: Standardmuuswieser

en: Install
nds: Installeren

en: Apply Background
nds: Düssem Achtergrund tostimmen

en: Apply Font
nds: Düsser Schriftart tostimmen

en: Custom
nds: Anpasst

en: _None
nds: _Keen

note: font hinting
en: Hinting
nds: Wiesen

en: N_one
nds: K_eene

en: _Medium
nds: _Middig

en: Save Theme As...
nds: Thema spieker as...

en: _Save
nds: _Spiekern

en: Save _background image
nds: Achter_grundbill spiekern

en: _Name:
nds: _Naam:

en: _Description:
nds: _Beschrieven:

en: Text below items
nds: Text unter den Elementen

en: Text beside items
nds: Text neben Elementen

en: Icons only
nds: Nur Symbole

en: Text only
nds: Nur Text

en: Customize Theme
nds: Thema anpassen

en: _Delete
nds: _Löschen

en: Controls
nds: Kontroll

en: _Tooltips:
nds: _Lütte Henwiese:

en: Background
nds: Achtergrund

en: _Selected items:
nds: _Utwählte Elemente:

en: _Windows:
nds: _Finsters:

en: _Reset to Defaults
nds: _To Originale torüggsetten

en: Colors
nds: Klöörs

en: Window Border
nds: Finsterkant

en: Icons
nds: Symbole

en: _Size:
nds: _Gröte:

note: small threshold
en: Small
nds: Klein

note: large threshold
en: Large
nds: Groß

en: Pointer
nds: Muuswieser

en: Solid color
nds: Solide Klöör

en: Horizontal gradient
nds: Horizontaler Verlööp

en: Vertical gradient
nds: Vertikaler Verlööp

en: Zoom
nds: Gröte

en: Center
nds: Inne Midde

en: Scale
nds: Gröte ännern

en: Stretch
nds: Wieder maken

en: Span
nds: Spann

en: Appearance Preferences
nds: Utsehninstellens

en: Save _As...
nds: Spiekern _as...

en: C_ustomize...
nds: A_npassen...

en: _Install...
nds: _Installeren...

en: Theme
nds: Thema

en: _Style:
nds: _Stil:

en: C_olors:
nds: K_löörs:

en: _Add...
nds: _Hentofögen...

en: _Application font:
nds: _Programmschriftart:

en: _Document font:
nds: Dokumentschriftart:

en: Des_ktop font:
nds: Schrievdis_kschriftart:

en: _Window title font:
nds: _Finstertitelschriftart:

en: Show icons on buttons
nds: Symbole auf Schaltflächen zeigen

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
nds: Of Knopen een Teken to de Knoop-Text daarto wiesen düren

en: Preview
nds: Utblick

en: _File
nds: _Datei

en: Edit
nds: Bewarken

en: Interface
nds: Schnittstelle

en: Appearance
nds: Aussehen

en: Customize the look of the desktop
nds: Schrievdiskutsehn anpassen

en: Theme Installer
nds: Themen installerer

en: Mate Theme Package
nds: MATE-Themen Pack

en: No Desktop Background
nds: Keen Schrievdiskachtergrund

en: unknown
nds: unbekannt

en: Image
nds: Bill

en: Cannot install theme
nds: Künn dat Thema nich installeren

en: Cancel
nds: Avbreken

en: Theme cannot be deleted
nds: Thema künn nich löscht werrn

en: Keep Current Theme
nds: Aktuelles Thema behollen

en: Apply New Theme
nds: Nejem Thema tostimmen

en: MATE Theme %s correctly installed
nds: MATE-Thema %s akerat installert

en: Select Theme
nds: Thema wählen

en: Theme Packages
nds: Themenpacks

en: _Overwrite
nds: _Överschrieven

en: There was an error displaying help: %s
nds: Bi'm Opwiesen vun de Hölp is een Fehler optreten: %s

en: Copying file: %u of %u
nds: Kopiere Datei: %u vun %u

en: Copying '%s'
nds: Kopere '%s'

en: Copying files
nds: Dateien koperen

en: Parent Window
nds: Ollenfinster

en: From URI
nds: Vun URI

en: Total URIs
nds: All URIs

en: Total number of URIs
nds: Totale Taal vun URIs

en: _Skip
nds: _Överhüppen

en: Overwrite _All
nds: _Allens överschrieven

en: Preferred Applications
nds: Leevste Programme

en: - MATE Default Applications
nds: - MATE-Standardprogramme

en: Web Browser
nds: Netkieker

en: Mail Reader
nds: Postleser

en: Instant Messenger
nds: Foortsnahrichtenschriever

en: Internet
nds: Innernet

en: Image Viewer
nds: Billopwieser

en: Multimedia Player
nds: Multimediaspeeler

en: Video Player
nds: Filmspeeler

en: Text Editor
nds: Textbewarker

en: File Manager
nds: Dateioppasser

en: Document Viewer
nds: Dokumentkieker

en: Office
nds: Kontor

en: Visual
nds: Visuell

en: Run at st_art
nds: Bi'm Start lööpen laten

en: Mobility
nds: Unnerwegs allens dorbi

en: Accessibility
nds: Togangelikheit

en: Left
nds: Links

en: Right
nds: Rechts

en: Upside-down
nds: Boven nah unnen

en: _Resolution:
nds: _Oplösens:

en: On
nds: An

en: Off
nds: Ut

en: Include _panel
nds: _Balken insluten

en: R_otation:
nds: R_otatschoon:

en: Monitor
nds: Billschirm

en: Panel icon
nds: Balkensymbol

en: Upside Down
nds: Boven nah unnen

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
nds: Spegelbillschirms

en: Monitor: %s
nds: Billschirm: %s

en: Sound
nds: Ton

en: Launch media player
nds: Medienspeeler starten

en: Eject
nds: Utwarfen

en: Desktop
nds: Schreibtisch

en: Launch help browser
nds: Hölpkieker starten

en: Launch calculator
nds: Rekner starten

en: Launch email client
nds: E-Post Programm starten

en: Launch web browser
nds: Netkieker starten

en: Log out
nds: Avmellen

en: Lock screen
nds: Billschirm avsluten

en: Home folder
nds: Hemverteeknis

en: Search
nds: Sök

en: New shortcut...
nds: Nejer Kortsnied...

en: Disabled
nds: Deaktivert

en: <Unknown Action>
nds: <Unbekannte Aktschoon>

en: Custom Shortcuts
nds: Anpasste Kortsnieds

en: Action
nds: Aktschoon

en: Shortcut
nds: Kortsnied

en: Custom Shortcut
nds: Anpasster Kortsnied

en: C_ommand:
nds: _Order:

en: Keyboard Shortcuts
nds: Knöppboord Kortsnieds

en: General
nds: Allgemeen

en: Keyboard Preferences
nds: Knöppboordinstellens

en: Short
nds: Koort

en: Long
nds: lang

note: fast acceleration
en: Fast
nds: Fix

en: _Remove
nds: _Wegdoon

en: Move _Up
nds: Nah _boven verschuven

en: Move _Down
nds: Na _unnern verschuven

en: _Options...
nds: _Optschoonen...

en: Layouts
nds: Utsehn

en: minutes
nds: Minuuten

en: Choose a Layout
nds: Utsehn wählen

en: _Country:
nds: _Land:

en: By _country
nds: Nah _Land

en: _Language:
nds: _Sprak:

en: By _language
nds: Nah _Sprak

en: Preview:
nds: Utblick:

en: Choose a Keyboard Model
nds: Wähl een Knöppboordutsehn

en: _Models:
nds: _Modelle:

en: Keyboard Layout Options
nds: Knöppboordutsehnoptschoonen

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Layout
nds: Utsehn

en: Models
nds: Modelle

en: Default
nds: Standard

en: Keyboard
nds: Knöppboord

en: Set your keyboard preferences
nds: Knöppboordinstellens setten

en: Mouse Preferences
nds: Muusinstellens

note: low sensitivity
en: Low
nds: Minn

note: high sensitivity
en: High
nds: Hoch

en: Drag and Drop
nds: Trecken un loslaten

en: Mouse
nds: Muus

en: Scrolling
nds: Rollen

en: Network Proxy
nds: Netwark-Proxy

en: Set your network proxy preferences
nds: Netwark-Proxy-Instellens setten

en: Network Proxy Preferences
nds: Netwark-Proxy-Instellens

en: _Secure HTTP proxy:
nds: _Seker HTTP Proxy:

en: _FTP proxy:
nds: _FTP Proxy:

en: Proxy Configuration
nds: Proxy-Konfiguratschoon

en: U_sername:
nds: B_rukernaam:

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: Windows
nds: Fenster

en: Window Preferences
nds: Finsterinstellens

en: Window Selection
nds: Finsterwähler

en: seconds
nds: Sekunnen

en: Titlebar Action
nds: Titelbalkenaktschoon

en: Maximize
nds: Vergrötern

en: Minimize
nds: Lütter maken

en: None
nds: Keen

en: Right (with menu)
nds: Rechts (mit Menü)

en: Left (with menu)
nds: Links (mit Menü)

en: open file
nds: Datei opmaken

en: Create pid file failed
nds: PID-Datei maken fehlslagen

en: write file
nds: Datei schrieven

en: write pid file failed
nds: PID-Datei schrieven fehlslagen

en: open pid file failed
nds: PID-Datei opmaken fehlslagen

en: read file
nds: Datei lesen

en: read pid file failed
nds: PID-Datei lesen fehlslagen

en: Time
nds: Tied

en: Date
nds: Dag

en: Africa/Abidjan
nds: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
nds: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
nds: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
nds: Afrika/Algier

en: Africa/Asmara
nds: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
nds: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
nds: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
nds: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
nds: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
nds: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
nds: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
nds: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
nds: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
nds: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
nds: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
nds: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
nds: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
nds: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
nds: Afrika/Dschibuti

en: Africa/Douala
nds: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
nds: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
nds: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
nds: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
nds: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
nds: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
nds: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
nds: Afrika/Khartum

en: Africa/Kigali
nds: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
nds: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
nds: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
nds: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
nds: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
nds: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
nds: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
nds: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
nds: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
nds: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
nds: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
nds: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
nds: Afrika/Mogadischu

en: Africa/Monrovia
nds: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
nds: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
nds: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
nds: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
nds: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
nds: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
nds: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
nds: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Tripoli
nds: Afrika/Tripolis

en: Africa/Tunis
nds: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
nds: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
nds: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
nds: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
nds: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
nds: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
nds: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
nds: Amerika/Argentinien/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
nds: Amerika/Argentinien/Catamarca

en: America/Argentina/Cordoba
nds: Amerika/Argentinien/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
nds: Amerika/Argentinien/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
nds: Amerika/Argentinien/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
nds: Amerika/Argentinien/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
nds: Amerika/Argentinien/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
nds: Amerika/Argentinien/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
nds: Amerika/Argentinien/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
nds: Amerika/Argentinien/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
nds: Amerika/Argentinien/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
nds: Amerika/Argentinien/Ushuaia

en: America/Aruba
nds: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
nds: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
nds: Amerika/Atikokan

en: America/Bahia
nds: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
nds: Amerika/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
nds: Amerika/Barbados

en: America/Belem
nds: Amerika/Belem

en: America/Belize
nds: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
nds: Amerika/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
nds: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
nds: Amerika/Bogota

en: America/Boise
nds: Amerika/Boise

en: America/Cambridge_Bay
nds: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
nds: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
nds: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
nds: Amerika/Caracas

en: America/Cayenne
nds: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
nds: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
nds: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
nds: Amerika/Chihuahua

en: America/Costa_Rica
nds: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
nds: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
nds: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
nds: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
nds: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
nds: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
nds: Amerika/Denver

en: America/Detroit
nds: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
nds: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
nds: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
nds: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
nds: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
nds: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
nds: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
nds: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
nds: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
nds: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
nds: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
nds: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
nds: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
nds: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
nds: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
nds: Amerika/Halifax

en: America/Havana
nds: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
nds: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
nds: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
nds: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
nds: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
nds: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
nds: Amerika/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
nds: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
nds: Amerika/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
nds: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Inuvik
nds: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
nds: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
nds: Amerika/Jamaika

en: America/Juneau
nds: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
nds: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
nds: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
nds: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
nds: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
nds: Amerika/Los_Angeles

en: America/Maceio
nds: Amerika/Maceio

en: America/Managua
nds: Amerika/Managua

en: America/Manaus
nds: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
nds: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
nds: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
nds: Amerika/Matamoros

en: America/Mazatlan
nds: Amerika/Mazatlan

en: America/Menominee
nds: Amerika/Menominee

en: America/Merida
nds: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
nds: Amerika/Mexiko_Stadt

en: America/Miquelon
nds: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
nds: Amerika/Moncton

en: America/Monterrey
nds: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
nds: Amerika/Montevideo

en: America/Montserrat
nds: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
nds: Amerika/Nassau

en: America/New_York
nds: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
nds: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
nds: Amerika/Nome

en: America/Noronha
nds: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
nds: Amerika/North_Dakota/Zentrum

en: America/North_Dakota/New_Salem
nds: Amerika/North_Dakota/New_Salem

en: America/Ojinaga
nds: Amerika/Ojinaga

en: America/Panama
nds: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
nds: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
nds: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
nds: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
nds: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
nds: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
nds: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
nds: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
nds: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
nds: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
nds: Amerika/Recife

en: America/Regina
nds: Amerika/Regina

en: America/Resolute
nds: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
nds: Amerika/Rio_Branco

en: America/Santarem
nds: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
nds: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
nds: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
nds: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
nds: Amerika/Scoresbysund

en: America/St_Barthelemy
nds: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
nds: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
nds: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
nds: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
nds: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
nds: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
nds: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
nds: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
nds: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
nds: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
nds: Amerika/Tijuana

en: America/Toronto
nds: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
nds: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
nds: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
nds: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
nds: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
nds: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
nds: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
nds: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
nds: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
nds: Antarktis/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Macquarie
nds: Antarktis/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
nds: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
nds: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
nds: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/Rothera
nds: Antarktis/Rothera

en: Antarctica/Syowa
nds: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
nds: Antarktis/Wostok

en: Arctic/Longyearbyen
nds: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
nds: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
nds: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
nds: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
nds: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
nds: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
nds: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
nds: Asien/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
nds: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
nds: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
nds: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
nds: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
nds: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
nds: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
nds: Asien/Brunei

en: Asia/Choibalsan
nds: Asien/Choibalsan

en: Asia/Colombo
nds: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
nds: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
nds: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
nds: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
nds: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
nds: Asien/Duschanbe

en: Asia/Gaza
nds: Asien/Gaza

en: Asia/Ho_Chi_Minh
nds: Asien/Ho_Chi_Minh_Stadt

en: Asia/Hong_Kong
nds: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
nds: Asien/Chowd

en: Asia/Irkutsk
nds: Asien/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
nds: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
nds: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
nds: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
nds: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
nds: Asien/Kamtschatka

en: Asia/Karachi
nds: Asien/Karachi

en: Asia/Kathmandu
nds: Asien/Kathmandu

en: Asia/Kolkata
nds: Asien/Kalkutta

en: Asia/Krasnoyarsk
nds: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
nds: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
nds: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
nds: Asien/Kuwait

en: Asia/Macau
nds: Asien/Macau

en: Asia/Magadan
nds: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
nds: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
nds: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
nds: Asien/Maskat

en: Asia/Nicosia
nds: Asien/Nikosia

en: Asia/Novokuznetsk
nds: Asien/Nowokusnezk

en: Asia/Novosibirsk
nds: Asien/Nowosibirsk

en: Asia/Omsk
nds: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
nds: Asien/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
nds: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
nds: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
nds: Asien/Pjöngjang

en: Asia/Qatar
nds: Asien/Katar

en: Asia/Qyzylorda
nds: Asien/Qysylorda

en: Asia/Riyadh
nds: Asien/Riad

en: Asia/Sakhalin
nds: Asien/Sachalin

en: Asia/Samarkand
nds: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
nds: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
nds: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
nds: Asien/Singapur

en: Asia/Taipei
nds: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
nds: Asien/Taschkent

en: Asia/Tbilisi
nds: Asien/Tiflis

en: Asia/Tehran
nds: Asien/Teheran

en: Asia/Thimphu
nds: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
nds: Asien/Tokio

en: Asia/Ulaanbaatar
nds: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
nds: Asien/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
nds: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
nds: Asien/Wladiwostok

en: Asia/Yakutsk
nds: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
nds: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
nds: Asien/Eriwan

en: Atlantic/Azores
nds: Atlantik/Azoren

en: Atlantic/Bermuda
nds: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
nds: Atlantik/Kanaren

en: Atlantic/Cape_Verde
nds: Atlantik/Kap_Verde

en: Atlantic/Faroe
nds: Atlantik/Färöer

en: Atlantic/Madeira
nds: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
nds: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
nds: Atlantik/Südgeorgien

en: Atlantic/Stanley
nds: Atlantik/Stanley

en: Atlantic/St_Helena
nds: Atlantik/St._Helena

en: Australia/Adelaide
nds: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
nds: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
nds: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Currie
nds: Australien/Currie

en: Australia/Darwin
nds: Australien/Darwin

en: Australia/Eucla
nds: Australien/Eucla

en: Australia/Hobart
nds: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
nds: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
nds: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
nds: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
nds: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
nds: Australien/Sydney

en: Europe/Amsterdam
nds: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
nds: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
nds: Europa/Athen

en: Europe/Belgrade
nds: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
nds: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
nds: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
nds: Europa/Brüssel

en: Europe/Bucharest
nds: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
nds: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
nds: Europa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
nds: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
nds: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
nds: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
nds: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
nds: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
nds: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
nds: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
nds: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
nds: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
nds: Europa/Kiew

en: Europe/Lisbon
nds: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
nds: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
nds: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
nds: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
nds: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
nds: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
nds: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
nds: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
nds: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
nds: Europa/Moskau

en: Europe/Oslo
nds: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
nds: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
nds: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
nds: Europa/Prag

en: Europe/Riga
nds: Europa/Riga

en: Europe/Rome
nds: Europa/Rom

en: Europe/Samara
nds: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
nds: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
nds: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
nds: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
nds: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
nds: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
nds: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
nds: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
nds: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
nds: Europa/Uschhorod

en: Europe/Vaduz
nds: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
nds: Europa/Vatikan

en: Europe/Vienna
nds: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
nds: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
nds: Europa/Wolgograd

en: Europe/Warsaw
nds: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
nds: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
nds: Europa/Saporischschja

en: Europe/Zurich
nds: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
nds: Indischer Ozean/Antananarivo

en: Indian/Chagos
nds: Indischer Ozean/Chagos

en: Indian/Christmas
nds: Indischer Ozean/Weihnachtsinseln

en: Indian/Cocos
nds: Indischer Ozean/Kokosinseln

en: Indian/Comoro
nds: Indischer Ozean/Komoren

en: Indian/Kerguelen
nds: Indischer Ozean/Kerguelen

en: Indian/Mahe
nds: Indischer Ozean/Mahe

en: Indian/Maldives
nds: Indischer Ozean/Malediven

en: Indian/Mauritius
nds: Indischer Ozean/Mauritius

en: Indian/Mayotte
nds: Indischer Ozean/Mayotte

en: Indian/Reunion
nds: Indischer Ozean/Réunion

en: Pacific/Apia
nds: Pazifik/Apia

en: Pacific/Auckland
nds: Pazifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
nds: Pazifik/Chatham

en: Pacific/Chuuk
nds: Pazifik/Chuuk

en: Pacific/Easter
nds: Pazifik/Osterinsel

en: Pacific/Efate
nds: Pazifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
nds: Pazifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
nds: Pazifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
nds: Pazifik/Fidschi

en: Pacific/Funafuti
nds: Pazifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
nds: Pazifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
nds: Pazifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
nds: Pazifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
nds: Pazifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
nds: Pazifik/Honolulu

en: Pacific/Kiritimati
nds: Pazifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
nds: Pazifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
nds: Pazifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
nds: Pazifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
nds: Pazifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
nds: Pazifik/Midway

en: Pacific/Nauru
nds: Pazifik/Nauru

en: Pacific/Niue
nds: Pazifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
nds: Pazifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
nds: Pazifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
nds: Pazifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
nds: Pazifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
nds: Pazifik/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
nds: Pazifik/Pohnpei

en: Pacific/Port_Moresby
nds: Pazifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
nds: Pazifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
nds: Pazifik/Saipan

en: Pacific/Tahiti
nds: Pazifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
nds: Pazifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
nds: Pazifik/Tongatapu

en: Pacific/Wake
nds: Pazifik/Wake

en: Pacific/Wallis
nds: Pazifik/Wallis

en: Groups
nds: Gruppen

en: Control Center
nds: Kontrollzentrum

en: The MATE configuration tool
nds: MATE-Konfiguratschoonswarktügg

en: Take a break!
nds: Tied för'n Tee?

en: _Preferences
nds: _Eegenschapten

en: _About
nds: _Över

en: _Take a Break
nds: _Tied för'n Tee?

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
nds: Schrieven vun Richard Hult <richard@imendio.com>

en: Enable debugging code
nds: Debugging code möglich maken

en: Type
nds: Typ

en: Copyright
nds: Koperschood

en: Description
nds: Beschrieven

en: Install Failed
nds: Installatschoon fehlslagen

en: Installed
nds: Installert

en: Back
nds: Torügg

en: Font Viewer
nds: Schriftartwieser

en: No matches found.
nds: Nix funnen, wat passt.

en: Other
nds: Annere

en: Start %s
nds: Starte %s

en: Help
nds: Hölp

en: Remove from Favorites
nds: Ut Leevsten löschen

en: Add to Favorites
nds: To Leevsten hentofögen

en: Add to Startup Programs
nds: To Startprogramme hentofögen

en: New Document
nds: Nejes Dokument

[ctx: Home folder]
en: Home
nds: Benutzerverzeichnis

en: Documents
nds: Dokumente

en: File System
nds: Dateisystem

en: Network Servers
nds: Netwark Servers
