mate-control-center 1.26.0 - en to oc translation catalogue (829 entries)

en: [ 'Change Theme;mate-appearance-properties.desktop', 'Set Preferred Applications;mate-default-applications-properties.desktop' ]
oc: [ 'Cambiar lo tèma;mate-appearance-properties.desktop', 'Definir las aplicacions preferidas;mate-default-applications-properties.desktop' ]

en: Task names and associated .desktop files
oc: Noms dels prètzfaches e fichièrs .desktop ligats

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
oc: Lo nom del prètzfach d’afichar al centre de contraròtle seguit per un « ; » de separacion puèi lo nom de fichièr del fichièr .desktop associat per lançar aqueste prètzfach.

en: Close the control-center when a task is activated
oc: Tampar lo Centre de contraròtle quand un prètzfach es activat

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
oc: Se definit a true, lo centre de contraròtle se tamparà quand un « prètzfach ordinari » es activat.

en: Exit shell on start action performed
oc: Sortir del terminal quand una accion d’aviada es realizada

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
oc: Indica se lo terminal deu se tampar quand una accion d’aviada es realizada.

en: Exit shell on help action performed
oc: Sortir del terminal quand una accion d’ajuda es realizada

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
oc: Indica se lo terminal deu se tampar quand una accion d’ajuda es realizada.

en: Exit shell on add or remove action performed
oc: Sortir del terminal quand una accion d’apondon o supression es realizada

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
oc: Indica se lo terminal deu se tampar quand una accion d’apondon o supression es realizada.

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
oc: Sortir del terminal quand una accion de mesa a nivèl o de desinstallacion es realizada

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
oc: Indica se lo terminal deu se tampar quand una accion de mesa a nivèl o de desinstallacion es realizada.

en: More backgrounds URL
oc: URL per mai d'imatges de rèireplan

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
oc: URL ont es possible de recuperar mai d'imatges de rèireplan pel burèu. Se la cadena es voida, lo ligam apareis pas.

en: More themes URL
oc: URL per mai de tèmas

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
oc: URL ont es possible de recuperar mai de tèmas de burèu. Se la cadena es voida, lo ligam apareis pas.

en: Keybinding
oc: Acorchis

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
oc: Combinason de tòcas associada amb un acorchi personalizat.

en: Command
oc: Comanda

en: Command associated with a custom keybinding.
oc: Comanda associada amb una combinason de tòca personalizada.

en: Name
oc: Nom

en: Description associated with a custom keybinding.
oc: Descripcion associada amb una combinason de tòca personalizada.

en: Select Image
oc: Causissètz un imatge

en: No Image
oc: Pas cap d'imatge

en: Images
oc: Imatges

en: All Files
oc: Totes los fichièrs

en: About %s
oc: A prepaus de %s

en: About Me
oc: A prepaus de ieu

en: _Close
oc: _Tampar

en: Select your photo
oc: Causir vòstra fòto

en: Full Name
oc: Nom complèt

en: User name:
oc: Nom d'utilizaire :

en: Change Passwo_rd...
oc: Cambiar lo _senhal...

en: Enable _Fingerprint Login...
oc: Activar l'identificacion per _emprencha digitala...

en: Disable _Fingerprint Login...
oc: Desactivar l'identificacion per _emprencha digitala...

en: Set your personal information
oc: Definir vòstras entresenhas personalas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;personal;information;
oc: mate-control-center;MATE;personal;information;informacion;

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
oc: Avètz pas accès al periferic. Contactatz vòstre administrator sistèma.

en: The device is already in use.
oc: Lo periferic es ja utilizat.

en: An internal error occurred
oc: Una error intèrna se’s producha

en: Delete registered fingerprints?
oc: Suprimir las emprenchas enregistradas ?

en: _Delete Fingerprints
oc: _Suprimir las emprenchas

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
oc: Volètz suprimir las emprenchas digitalas enregistradas e desactivar atal l'identificacion per emprenchas digitalas ?

en: Done!
oc: Acabat !

en: Could not access '%s' device
oc: Accès impossible al periferic « %s »

en: Could not start finger capture on '%s' device
oc: Impossible d'aviar la captura d'emprenchas amb lo periferic « %s »

en: Could not access any fingerprint readers
oc: Impossible d'accedir a cap de lector d'emprencha digitala

en: Please contact your system administrator for help.
oc: Contactatz vòstre administrator del sistèma per assisténcia.

en: Enable Fingerprint Login
oc: Activar l'identificacion per emprencha digitala

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
oc: Per activar l'autentificacion per emprenchas digitalas, vos cal enregistrar una de vòstras emprenchas amb l'ajuda del periferic « %s ».

en: Swipe finger on reader
oc: Lisar un det sul lector

en: Place finger on reader
oc: Plaçar un det sul lector

en: Left thumb
oc: Poce esquèrre

en: Left middle finger
oc: Major esquèrre

en: Left ring finger
oc: Anular esquèrre

en: Left little finger
oc: Anular esquèrre

en: Right thumb
oc: Poce drech

en: Right middle finger
oc: Major drech

en: Right ring finger
oc: Anular drech

en: Right little finger
oc: Auricular drech

en: Right index finger
oc: Indèx drech

en: Left index finger
oc: Indèx esquèrre

en: Other finger:
oc: Autre det :

en: Select finger
oc: Causir un det

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
oc: L'enregistrament de vòstra emprencha digitala a capitat. Ara, vos caldriá poder vos identificar amb l'ajuda del lector d'emprenchas digitalas.

en: Child exited unexpectedly
oc: Lo filh a quitat inopinèament

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
oc: Impossible d'atudar lo canal d'ES backend_stdin : %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
oc: Impossible d'atudar lo canal d'ES backend_stdout : %s

en: Authenticated!
oc: Autentificat !

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
oc: Vòstre senhal es estat modificat dempuèi vòstra connexion ! Tornatz-vos indentificar.

en: That password was incorrect.
oc: Lo senhal es incorrècte.

en: Your password has been changed.
oc: Vòstre senhal es estat modificat.

en: System error: %s.
oc: Error de sistèma : %s.

en: The password is too short.
oc: Lo senhal es tròp cort.

en: The password is too simple.
oc: Lo senhal es tròp simple.

en: The old and new passwords are too similar.
oc: L'ancian e lo novèl senhal son tròp similars.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
oc: Lo senhal deu conténer un o mantun caractèr especial o numeric.

en: The old and new passwords are the same.
oc: L'ancian e lo novèl senhal son identics.

en: The new password has already been used recently.
oc: Lo senhal novèl es ja estat utilizat fa pas gaire.

en: Unable to launch %s: %s
oc: Impossible d'aviar %s : %s

en: Unable to launch backend
oc: Impossible d'aviar lo motor

en: A system error has occurred
oc: I a agut una error sistèma

en: Checking password...
oc: Verificacion del senhal...

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
oc: Clicatz sus <b>Modificar lo senhal</b> per cambiar lo senhal.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
oc: Picatz vòstre senhal dins la zòna <b>Senhal novèl</b>.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
oc: Tornatz picar vòstre senhal dins la zòna <b>Tornatz picar vòstre senhal</b>.

en: The two passwords are not equal.
oc: Los dos senhals son pas identics.

en: Change password
oc: Modificar lo senhal

en: Change pa_ssword
oc: Cambiar lo _senhal

en: Change your password
oc: Modificar lo senhal

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
oc: Per modificar vòstre senhal, picatz vòstre senhal actiu dins lo camp çaijós e clicatz sus <b>Autentificar</b>.
    Un còp identificat, tornatz picar vòstre senhal, puèi tornatz-lo picar per lo verificar e clicatz sus <b>Modificar lo senhal</b>.

en: Current _password:
oc: Sen_hal actual :

en: _New password:
oc: Senhal _novèl :

en: _Retype new password:
oc: _Tornar picar lo senhal novèl :

en: _Authenticate
oc: S'_autentificar

en: Assistive Technologies Preferences
oc: Preferéncias de las aisinas d'accessibilitat

en: _Help
oc: Aju_da

en: Close and _Log Out
oc: Tampar e se _desconnectar

en: Assistive Technologies
oc: Aisinas d'accessibilitat

en: _Preferred Applications
oc: Aplicacions _preferidas

en: Jump to Preferred Applications dialog
oc: Dobrir la bóstia de dialòg de las aplicacions preferidas

en: _Enable assistive technologies
oc: Activar las aisinas d'accessibili_tat

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
oc: Los paramètres modificats dins aquesta fenèstra prendràn efièch a la dobertura de session venenta.

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: _Keyboard Accessibility
oc: Accessibilitat del _clavièr

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
oc: Dobrir la bóstia de dialòg d'accessibilitat del clavièr

en: _Mouse Accessibility
oc: Accessibilitat de la _mirga

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
oc: Dobrir la bóstia de dialòg d'accessibilitat de la mirga

en: Accessible Lo_gin
oc: Accessibilitat de l'i_dentificacion

en: Jump to the Accessible Login dialog
oc: Dobrir la bóstia de dialòg d'accessibilitat de l'identificacion

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
oc: Causida de las foncionalitats d'accessibilitat d'activar al moment de la connexion

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;accessibility;features;
oc: mate-control-center;MATE;accessibility;features;accessibilitat;foncion;

en: Add Wallpaper
oc: Apondre un fons

en: All files
oc: Totes los fichièrs

en: Select Font
oc: Seleccionar la polissa

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: _Open
oc: _Dobrir

en: Fonts
oc: Polissas

en: Specify the filename of a theme to install
oc: Especificatz lo nom de fichièr d'un tèma d'installar

en: filename
oc: nom de fichièr

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
oc: Indica lo nom de la pagina d'afichar (theme|background|fonts|interface)

en: page
oc: pagina

en: [WALLPAPER...]
oc: [RÈIREPLAN...]

en: Default Pointer
oc: Puntador per defaut

en: Install
oc: Installar

en: Apply Background
oc: Aplicar lo rèireplan

en: Apply Font
oc: Aplicar la polissa

en: Revert Font
oc: Restablir la polissa

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
oc: Lo tèma actual prepausa un rèireplan e una polissa. La darrièra suggestion de polissa aplicada pòt èsser restablida.

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
oc: Lo tèma actual prepausa un rèireplan. La darrièra suggestion de polissa aplicada pòt èsser restablida.

en: The current theme suggests a background and a font.
oc: Lo tèma actual prepausa un rèireplan e una polissa.

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
oc: Lo tèma actual prepausa una polissa. La darrièra suggestion de polissa aplicada pòt èsser restablida.

en: The current theme suggests a background.
oc: Lo tèma actual prepausa un rèireplan.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
oc: La darrièra suggestion de polissa aplicada pòt èsser restablida.

en: The current theme suggests a font.
oc: Lo tèma actual prepausa una polissa.

en: Custom
oc: Personalizada

en: Font Rendering Details
oc: Detalhs dels renduts de las polissas

en: R_esolution
oc: R_esolucion

en: Dots per inch (DPI):
oc: Punts per poce (DPI) :

en: This resets the font DPI to the auto-detected value from Xserver.
oc: Restablirà lo PPP de la polissa a la valor auto detectada de Xserver.

en: Automatic detection:
oc: Deteccion automatica :

en: Smoothing
oc: Lissatge

en: Gra_yscale
oc: _Nivèls de gris

en: Sub_pixel (LCDs)
oc: Sos_pixèl (LCD)

en: _None
oc: _Pas cap

note: font hinting
en: Hinting
oc: Optimizacion

en: N_one
oc: _Pas cap

en: _Slight
oc: _Leugièra

en: _Full
oc: _Totala

en: _Medium
oc: _Mejana

en: Subpixel Order
oc: Òrdre sospixèl

note: pixel order red, green, blue
en: _RGB
oc: _RVB

note: pixel order blue, green, red
en: _BGR
oc: _BVR

note: vertical hinting, pixel order red, green, blue
en: _VRGB
oc: _vRVB

en: Save Theme As...
oc: Enregistrar lo tèma...

en: _Save
oc: _Enregistrar

en: Save _background image
oc: Enre_gistrar l'imatge de rèireplan

en: Save _notification theme
oc: Enregistrar lo tèma de _notificacion

en: _Name:
oc: _Nom :

en: _Description:
oc: _Descripcion :

en: Text below items
oc: Tèxte jos las icònas

en: Text beside items
oc: Tèxte al costat de las icònas

en: Icons only
oc: Sonque las icònas

en: Text only
oc: Sonque lo tèxte

en: Customize Theme
oc: Personalizar lo tèma

en: _Delete
oc: _Suprimir

en: Controls
oc: Contraròtles

en: The current controls theme does not support color schemes.
oc: Lo tèma de contraròtles actual pren pas en carga los jòcs de colors.

en: _Tooltips:
oc: _Infobullas :

en: Text
oc: Tèxte

en: Background
oc: Rèireplan

en: _Selected items:
oc: Elements _seleccionats :

en: _Input boxes:
oc: _Zònas de picada :

en: _Windows:
oc: _Fenèstras :

en: _Reset to Defaults
oc: _Reïnicializar a las valors per defaut

en: Window Border
oc: Bordadura de la fenèstra

en: Icons
oc: Icònas

en: _Size:
oc: _Talha :

note: small threshold
en: Small
oc: Pichona

note: large threshold
en: Large
oc: Granda

en: Pointer
oc: Puntador

en: Solid color
oc: Color unida

en: Horizontal gradient
oc: Degradat orizontal

en: Vertical gradient
oc: Degradat vertical

en: Tile
oc: Títol

en: Center
oc: Centre

en: Scale
oc: Escala

en: Stretch
oc: Estirat

en: Span
oc: Espandir

en: Appearance Preferences
oc: Preferéncias de l'aparéncia

en: Save _As...
oc: Enregistrar _jos...

en: C_ustomize...
oc: Pers_onalizar...

en: _Install...
oc: _Installar...

en: Get more themes online
oc: Obténer de tèmas en linha mai

en: Theme
oc: Tèma

en: _Style:
oc: _Estil :

en: C_olors:
oc: C_olors :

en: Open a dialog to specify the color
oc: Dobrir una bóstia per definir la color

en: Get more backgrounds online
oc: Obténer d'autres imatges de rèireplan en linha

en: _Add...
oc: _Apondre...

en: _Application font:
oc: Polissa de l'_aplicacion :

en: _Document font:
oc: Polissa del _document :

en: Des_ktop font:
oc: Polissa del _burèu :

en: _Window title font:
oc: _Polissa del títol de la fenèstra :

en: _Fixed width font:
oc: Polissa de chassa fi_xa :

en: Add new f_ont...
oc: Ajustar una _polissa novèla...

en: Rendering
oc: Rendut

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
oc: Lissatge sos_pixèl (LCD)

en: Best _shapes
oc: Melhor _rendut

en: _Monochrome
oc: _Monocròm

en: Best co_ntrast
oc: Melhor _contraste

en: D_etails...
oc: D_etalhs...

en: Menus and Toolbars
oc: Menús e barras d’aisinas

en: Show _icons in menus
oc: Afichar las _icònas dins los menús

en: _Editable menu shortcut keys
oc: _Tòcas d’acorchi del menú modificable

en: Toolbar _button labels:
oc: Etiquetas dels botons de la barra d’aisina :

en: Buttons
oc: Botons

en: Show icons on buttons
oc: Afichar las icònas dins los botons

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
oc: Indica se los botons s’afichan amb una icòna en mai del tèxte del boton

en: File Chooser
oc: Selector de fichièrs

en: Show hidden items
oc: Mostrar los elements amagats

en: Show size column
oc: Mostrar la colomna talha

en: Show type column
oc: Mostrar la colomna tipe

en: Sort directories first
oc: Triar los repertòris en primièr

en: Preview
oc: Apercebut

en: _File
oc: _Fichièr

en: Edit
oc: Edicion

en: New
oc: Novèl

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Appearance
oc: Aparéncia

en: Customize the look of the desktop
oc: Personalizar l'aparéncia del burèu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;appearance;properties;desktop;customize;look;
oc: mate-control-center;MATE;appearance;properties;desktop;customize;look;proprietats;burèu;personalizacion;fons;aparencia;

en: Theme Installer
oc: Installador de tèma

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
oc: Installar los paquets de tèmas per las divèrsas partidas del burèu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;install;desktop;themes;
oc: mate-control-center;MATE;install;desktop;themes;tèma;burèu;installar;

en: Mate Theme Package
oc: Paquet de tèma de MATE

en: No Desktop Background
oc: Cap d’imatge de rèireplan

en: unknown
oc: desconegut

en: Slide Show
oc: Diaporama

en: Image
oc: Imatge

en: multiple sizes
oc: mantuna talha

en: %d %s by %d %s
oc: %d %s sus %d %s

en: pixel | pixels
oc[0]: pixèl
oc[1]: pixèls

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
oc: <b>%s</b>
    %s, %s
    Dossièr : %s
    Artista : %s

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
oc: <b>%s</b>
    %s
    Dorsièr : %s
    Artista : %s

en: Image missing
oc: Imatge absent

en: Cannot install theme
oc: Installacion impossibla del tèma

en: The %s utility is not installed.
oc: L'utilitari %s es pas installat.

en: There was a problem while extracting the theme.
oc: Un problèma s'es produsit al moment de l'extraccion del tèma.

en: There was an error installing the selected file
oc: Una error s'es produsida al moment de l'installacion del fichièr seleccionat

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
oc: Sembla que « %s » es pas un tèma valid.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
oc: Sembla que « %s » es pas un tèma valid. Se pòt agir d'un motor de tèma que vos cal compilar.

en: The theme "%s" already exists.
oc: Lo tèma « %s » existís ja.

en: Do you want to install it again?
oc: Lo volètz tornar installar ?

en: Cancel
oc: Anullar

en: Theme cannot be deleted
oc: Supression impossibla del tèma

en: Installation for theme "%s" failed.
oc: L'installacion del tèma « %s » a fracassat.

en: The theme "%s" has been installed.
oc: Lo tèma « %s » es estat installat.

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
oc: Volètz aplicar aqueste tèma ara o conservar lo tèma actual ?

en: Keep Current Theme
oc: Conservar lo tèma actual

en: Apply New Theme
oc: Aplicar un tèma novèl

en: MATE Theme %s correctly installed
oc: Lo tèma MATE %s es estat installat corrèctament

en: Failed to create temporary directory
oc: Error al moment de crear lo repertòri temporari

en: New themes have been successfully installed.
oc: Los tèmas novèls son estats installats amb succès.

en: No theme file location specified to install
oc: Cap d'emplaçament de fichièr de tèma d'installar es pas estat indicat

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
oc: Dreches d'accès insufisents per installar lo tèma dins :
    %s

en: Select Theme
oc: Seleccionatz un tèma

en: Theme Packages
oc: Paquets de tèmas

en: Theme name must be present
oc: Lo nom del tèma deu èsser indicat

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
oc: Lo tèma existís ja, lo volètz remplaçar ?

en: _Overwrite
oc: _Remplaçar

en: Would you like to delete this theme?
oc: Volètz suprimir aqueste tèma ?

en: Could not install theme engine
oc: Installacion impossibla del motor de tèma

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
oc: Impossible d'aviar lo gestionari de paramètres « mate-settings-daemon ».
    Sens lo gestionari de paramètres de MATE activat, d'unas preferéncias pòdon prene pas efièch. Aquò pòt èsser degut a un problèma amb DBus, o qu'un gestionari de paramètres non-MATE (per ex. KDE) es ja actiu e dintra en conflicte amb lo gestionari de paramètres MATE.

en: There was an error displaying help: %s
oc: I a agut una error al moment d'afichar l'ajuda : %s

en: Copying file: %u of %u
oc: Còpia del fichièr : %u sus %u

en: Copying '%s'
oc: Còpia de « %s »

en: Copying files
oc: Còpia de fichièrs

en: Parent Window
oc: Fenèstra parenta

en: Parent window of the dialog
oc: Fenèstra parenta de la bóstia de dialòg

en: From URI
oc: A partir de l'URI

en: URI currently transferring from
oc: Transferiment en cors a partir de l'URI

en: To URI
oc: Cap a l'URI

en: URI currently transferring to
oc: Transferiment en cors cap a l'URI

en: Fraction completed
oc: Proporcion efectuada

en: Fraction of transfer currently completed
oc: Proporcion del transferiment actualament efectuada

en: Current URI index
oc: Indèx d'URI en cors

en: Current URI index - starts from 1
oc: Indèx d'URI en cors - s'avia a partir de 1

en: Total URIs
oc: Total d'URI

en: Total number of URIs
oc: Nombre total d'URI

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
oc: Lo fichièr « %s » existís ja. Lo volètz espotir ?

en: _Skip
oc: _Ignorar

en: Overwrite _All
oc: _Remplaçar tot

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
oc: Aqueste tèma aurà pas l'aspècte desirat perque lo tèma GTK+ requerit « %s » es pas installat.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
oc: Aqueste tèma aurà pas l'aspècte desirat perque lo tèma requerit del gestionari de fenèstra « %s » es pas installat.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
oc: Aqueste tèma aurà pas l'aspècte desirat perque l'icòna requerida del tèma « %s » es pas installada.

en: Preferred Applications
oc: Aplicacions preferidas

en: Select your default applications
oc: Seleccionatz vòstras aplicacions per defaut

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;default;preferred;applications;
oc: mate-control-center;MATE;default;preferred;applications;configuracion;aplicacions;paramètres;contrarotle;

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
oc: Indica lo nom de la pagina d'afichar (internet|multimedia|system|a11y)

en: - MATE Default Applications
oc: - Aplicacions per defaut de MATE

en: Web Browser
oc: Navegador internet

en: Mail Reader
oc: Legidor de corrièrs electronics

en: Instant Messenger
oc: Messatjariá instantanèa

en: Image Viewer
oc: Visualizaira d'imatges

en: Multimedia Player
oc: Lector multimèdia

en: Video Player
oc: Lector Vidèo

en: Multimedia
oc: Multimèdia

en: Text Editor
oc: Editor de tèxte

en: Terminal Emulator
oc: Emulator de terminal

en: File Manager
oc: Gestionari de fichièrs

en: Calculator
oc: Calculadoira

en: System
oc: Sistèma

en: Document Viewer
oc: Visualizaira de documents

en: Word Processor
oc: Picada de tèxtes

en: Spreadsheet Editor
oc: Editor de fuèlh de calcul

en: Office
oc: Burèu

en: _Run at start
oc: Executar a la d_obertura de session

en: Run at st_art
oc: Executar a la d_obertura de session

en: Mobility
oc: Mobilitat

en: Accessibility
oc: Accessibilitat

en: Normal
oc: Normala

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Drecha

en: Upside-down
oc: A l'envèrse

en: Monitor Preferences
oc: Preferéncias del monitor

en: Apply system-wide
oc: Aplicar a tot lo sistèma

en: Applies the current configuration for other MATE users on the computer. Note that this doesn't affect login screens or other desktop environments.
oc: Aplica la configuracion actuala a d’autres utilizaires MATE de l’ordenador. Notatz qu’aquò afècta pas los ecrans de connexion o los autres environaments de burèu.

en: _Apply
oc: _Aplicar

en: Sa_me image in all monitors
oc: _Meteis imatge sus totes los ecrans

en: _Detect monitors
oc: _Detectar los ecrans

en: _Resolution:
oc: _Resolucion :

en: Re_fresh rate:
oc: Fre_quéncia de refrescament :

en: On
oc: Alucat

en: Off
oc: Atudat

en: Include _panel
oc: Inclure lo _tablèu de bòrd

en: Set as primary
oc: Definir coma principal

en: Sets the selected monitor as primary.
oc: Definís l’ecran coma principal.

en: R_otation:
oc: R_otacion :

en: Monitor
oc: Ecran

en: Panel icon
oc: Icòna del tablèu de bòrd

en: _Show monitors in panel
oc: _Afichar los ecrans sul tablèu de bòrd

en: Scaling
oc: Mesa a l'escala

en: Displays
oc: Afichatge

en: Change resolution and position of monitors and projectors
oc: Modificar la resolucion e la posicion dels ecrans e projectors

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;resolution;position;monitors;display;properties;
oc: mate-control-center;MATE;resolution;position;monitors;display;properties;afichatge;ecran;resolucion;proprietats;

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
oc: Utilizacion : %s FICHIÈR_FONT NOM_FINAL
    
    Aqueste programa installa un perfil RANDR per mantuna configuracion de multi monitor
    dins un emplaçament pel sistèma complèt.  Lo perfil en sortida serà utilizat quand lo plug-in RANDR plug-in es
    executat per mate-settings-daemon.
    
    FICHIÈR_FONT - un nom de fichièr complèt, generalament /home/username/.config/monitors.xml
    
    NOM_FINAL - un nom relatiu pel fichièr installat.  Serà botat dins
                lo repertòri systemwide per la configuracion RANDR,
                doncas lo resultat serà generalament %s/NOM_FINAL

note: Translators: only able to install RANDR profiles as root
en: This program can only be used by the root user
oc: Sonque l’utilizaire root pòt utilizar aqueste programa

en: The source filename must be absolute
oc: Lo nom de fichièr font deu èsser absolut

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not open %s: %s
oc: Dubertura impossibla de %s : %s

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not get information for %s: %s
oc: Obtencion impossibla de las informacions per %s : %s

en: %s must be a regular file
oc: %s deu èsser un fichièr normal

en: This program must only be run through pkexec(1)
oc: Sonque pkexec(1) deu executar aqueste programa

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
oc: PKEXEC_UID deu èsser una valor d’entièr

note: Translators: we are complaining that a file must be really owned by the user who called this program
en: %s must be owned by you
oc: devètz possedir %s

note: Translators: here we are saying that a plain filename must look like "filename", not like "some_dir/filename"
en: %s must not have any directory components
oc: %s deu pas aver de compausants de repertòri

en: %s must be a directory
oc: %s deu èsser un repertòri

note: Translators: the first %s/%s is a directory/filename; the last %s is an error message
en: Could not open %s/%s: %s
oc: Dubertura impossibla de %s / %s : %s

en: Could not rename %s to %s: %s
oc: Impossible de renommar %s en %s : %s

en: Install multi-monitor settings for the whole system
oc: Paramètres multi-monitor per tot lo sistèma

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
oc: Autentificacion requerida per installar de paramètres multi-monitor per totes los utilizaires

en: Upside Down
oc: Inversat

en: auto detect
oc: auto deteccion

en: 100%
oc: 100 %

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
oc: Ecrans clòns

en: Monitor: %s
oc: Ecran : %s

en: %u x %u
oc: %u x %u

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
oc: Seleccionatz un ecran per modificar sas proprietats ; fasètz-lo lisar per cambiar son emplaçament.

en: Could not save the monitor configuration
oc: Impossible d'enregistrar la configuracion de l'ecran

en: Could not get session bus while applying display configuration
oc: Impossible d'obténer lo bus de session al moment de l'aplicacion de la configuracion d'afichatge

en: Could not detect displays
oc: Deteccion impossibla dels ecrans

en: The monitor configuration has been saved
oc: La configuracion del monitor es estada enregistrada

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
oc: Aquesta configuracion serà utilizada lo còp que ven que qualqu’un se connècta.

en: Could not set the default configuration for monitors
oc: Definicion impossibla de la configuracion per defaut pels monitors

en: Could not get screen information
oc: Obtencion impossibla de las informacions de l'ecran

en: Could not open help content
oc: Obtencion impossibla del contengut d’ajuda

en: Sound
oc: Son

en: Volume mute
oc: Sordina

en: Volume down
oc: Redusir lo volum

en: Volume up
oc: Aumentar lo volum

en: Volume mute quietly
oc: Amudir lo volum silenciosament

en: Volume down quietly
oc: Baissar lo volum silenciosament

en: Volume up quietly
oc: Montar lo volum silenciosament

en: Microphone mute
oc: Microfòn mut

en: Launch media player
oc: Aviar lo lector multimèdia

en: Play (or play/pause)
oc: Lectura (o Lectura/Pausa)

en: Pause playback
oc: Metre en pausa la lectura

en: Stop playback
oc: Arrestar la lectura

en: Previous track
oc: Pista precedenta

en: Next track
oc: Pista seguenta

en: Eject
oc: Ejectar

en: Desktop
oc: Burèu

en: Launch help browser
oc: Aviar lo navigador d'ajuda

en: Launch calculator
oc: Aviar la calculeta

en: Launch email client
oc: Aviar lo client de messatjariá

en: Launch instant messenger
oc: Aviar la messatjariá instantanèa

en: Launch web browser
oc: Aviar lo navigador web

en: Log out
oc: Se desconnectar

en: Shut down
oc: Atudar

en: Lock screen
oc: Verrolhatge de l'ecran

en: Home folder
oc: Repertòri personal

en: Search
oc: Recercar

en: Launch settings
oc: Anar als paramètres

en: New shortcut...
oc: Acorchi novèl...

en: Accelerator key
oc: Acorchi de clavièr

en: Accelerator modifiers
oc: Modificadors de l'acorchi de clavièr

en: Accelerator keycode
oc: Còde de la tòca de l'acorchi de clavièr

en: Accel Mode
oc: Mòde de l'acorchi de clavièr

en: The type of accelerator.
oc: Lo tipe de l'acorchi de clavièr.

en: Disabled
oc: Desactivat

en: <Unknown Action>
oc: <Accion desconeguda>

en: Custom Shortcuts
oc: Acorchis personalizats

en: Error saving the new shortcut
oc: Error al moment de l'enregistrament de l'acorchi novèl

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
oc: L'acorchi « %s » pòt pas èsser utilizat perque serà impossible de picar en utilizant aquesta tòca.
    Ensajatz amb una tòca coma Ctrl, Alt o Maj al meteis temps.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
oc: L'acorchi de clavièr « %s » es ja utilizat per 
    « %s »

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
oc: Se tornatz atribuir l’acorchi « %s  », l’acorchi « %s » serà desactivat.

en: _Reassign
oc: _Reatribuir

en: Too many custom shortcuts
oc: Tròp d’acorchis personalizats

en: Action
oc: Accion

en: Shortcut
oc: Acorchi

en: Custom Shortcut
oc: Acorchi personalizat

en: C_ommand:
oc: Co_manda :

en: _Browse applications...
oc: _Percórrer las aplicacion...

en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: To edit a shortcut key, double-click on the corresponding row and type a new key combination, or press backspace to clear.
oc: Per modificar una tòca d’acorchi, doble clicatz la colomna correspondenta e picatz la combinason de tòcas novèla, o quichatz Retorn per escafar.

en: Assign shortcut keys to commands
oc: Assignar d'acorchis de clavièr a las comandas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;assign;keyboard;shortcuts;keybindings;
oc: mate-control-center;MATE;assign;keyboard;shortcuts;keybindings;clavièr;agençament;acorchi;

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
oc: Simplament aplicar los paramètres e quitar (compatibilitat sonque ; ara gerit pel demòni)

en: Start the page with the typing break settings showing
oc: Lançar la pagina amb mostrant los paramètres de pausa de picada

en: Start the page with the accessibility settings showing
oc: Lançar la pagina amb los paramètres d’accessibilitat aparents

en: - MATE Keyboard Preferences
oc: - preferéncias de clavièr MATE

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
oc: Accessibilitat del clavièr amb retorn sonòr

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
oc: Emetre un bip quand las foncionalitats d’_accessibilitat son activadas o desactivadas

en: Beep when a _toggle key is pressed
oc: Emetre un son quand una tòca de _bascula es quichada

en: Beep when a _modifier key is pressed
oc: Emetre un bip quand una tòca _modificadoira es quichada

en: Sticky Keys
oc: Tòcas remanentas

en: Show _visual feedback for the alert sound
oc: Afichar un retorn _visual per l’alèrta sonòra

en: Flash _window titlebar
oc: Far _cliquejar la barra de títol de la fenèstra

en: Flash entire _screen
oc: Far cliquejar l’ecran _complèt

en: Visual cues for sounds
oc: Retorns visuals pels sons

en: Beep when a key is pr_essed
oc: Emetre un bip quand una tòca es _quichada

en: Beep when key is _accepted
oc: Emetre un bip quand una tòca es _acceptada

en: Beep when key is _rejected
oc: Emetre un bip quand una tòca es _regetada

en: Slow Keys
oc: Tòcas lentas

en: Beep when a key is reje_cted
oc: Emetre un bip quand una tòca es re_getada

en: Bounce Keys
oc: Rebombs de tòcas

en: Beep when pressing a key while Caps_Lock is active
oc: Emetre un bip quand una tòca es quichada mentre que Verr. Maj. es activat

en: Caps Lock
oc: Ver. Maj.

en: Keyboard Preferences
oc: Preferéncias del clavièr

en: Repeat Keys
oc: Tòcas de repeticion

en: Key presses _repeat when key is held down
oc: Repeticion quand una _tòca es tenguda quichada

en: _Delay:
oc: _Delai :

en: _Speed:
oc: _Velocitat :

en: Short
oc: Cort

note: slow acceleration
en: Slow
oc: Lent

en: Repeat keys speed
oc: Velocitat de repeticion de las tòcas

note: fast acceleration
en: Fast
oc: Rapid

en: Cursor Blinking
oc: Cluquejament del cursor

en: Cursor _blinks in text fields
oc: Cursor cluquejant als camps de tèxt

en: S_peed:
oc: _Velocitat :

en: Cursor blinks speed
oc: Velocitat de clucatejament del cursor

en: List of keyboard layouts selected for usage
oc: Lista dels agençaments de clavièr seleccionats per utilizacion

en: Select a keyboard layout to be added to the list
oc: Causir un agençament de clavièr d’apondre a la lista

en: _Remove
oc: _Suprimir

en: Remove the selected keyboard layout from the list
oc: Tirar un agençament de clavièr d’apondre de la lista

en: Move _Up
oc: Desplaçar cap en_naut

en: Move the selected keyboard layout up in the list
oc: Montar l’agençament del clavièr amont dins la lista

en: Move _Down
oc: Desplaçar cap a_val

en: Move the selected keyboard layout down in the list
oc: Davalar l’agençament del clavièr amont dins la lista

en: _Show...
oc: _Mostrar...

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
oc: Imprimir un esquèma de la disposicion del clavièr seleccionat

en: _Separate layout for each window
oc: Agençament _separat per cada fenèstra

en: New windows u_se active window's layout
oc: Las fenèstras novèlas _utilizan l’agençament de la fenèstra activa

en: Keyboard _model:
oc: _Modèl de clavièr :

en: _Options...
oc: _Opcions...

en: View and edit keyboard layout options
oc: Veire e modificar las opcions d’agençament del clavièr

en: Reset to De_faults
oc: Reïnicializar a las valors per de_faut

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
oc: Remplaça los paramètres actuals d'agençament de clavièr
    pels paramètres per defaut

en: Layouts
oc: Agençaments

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
oc: Se pòt bascular las foncionalitats d’_accessibilitat amb d’acorchis de clavièr

en: _Simulate simultaneous keypresses
oc: _Simular mantuna tòca quichada

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
oc: Desactivar las tòcas remanentas se doas tòcas son quichadas a l’encòp.

en: _Latch modifiers when pressed twice
oc: _Verrolhar las tòcas modificadoiras en quichant dos còps

en: _Only accept long keypresses
oc: _Sonque acceptar quichadas longas

en: _Ignore fast duplicate keypresses
oc: _Ignorar las picadas doblas rapidas

en: D_elay:
oc: Re_lambi :

en: Audio _Feedback...
oc: _Retorn àudio...

en: _Pointer can be controlled using the keypad
oc: Lo pavat tactil pòt contrarotlar lo _puntador

en: _Acceleration:
oc: _Acceleracion :

en: Mouse Keys
oc: Claus de la mirga

en: _Lock screen to enforce typing break
oc: _Verrolhar l’ecran per forçar una pausa de picada

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
oc: Verrolhar l’ecran aprèp una durada donada per ajudar a evitar de feridas a causa de picadas repetitivas al clavièr

en: _Work interval lasts:
oc: _Durada d’interval de trabalh :

en: _Break interval lasts:
oc: Durada d’interval de _pausa :

en: Duration of work before forcing a break
oc: Durada de trabalh abans de forçar una pausa

en: Duration of the break when typing is disallowed
oc: Durada de la pausa que la picada es desactivada

en: minutes
oc: minutas

en: All_ow postponing of breaks
oc: _Permetre de remandar una pausa

en: Check if breaks are allowed to be postponed
oc: Verificar se las pausas de pòdon remandar

en: Typing Break
oc: Pausa de picada

en: _Type to test settings:
oc: _Picatz per ensajar los paramètres :

en: Choose a Layout
oc: Causissètz un agençament

en: _Country:
oc: _País :

en: _Variants:
oc: _Variantas :

en: By _country
oc: Per _país

en: _Language:
oc: _Lenga :

en: By _language
oc: Per _lenga

en: Preview:
oc: Previsualizacion :

en: Choose a Keyboard Model
oc: Causissètz un modèl de clavièr

en: _Vendors:
oc: _Fabricants :

en: _Models:
oc: _Modèls :

en: Keyboard Layout Options
oc: Opcions d’agençament del clavièr

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Layout
oc: Agençament

en: Vendors
oc: Fabricants

en: Models
oc: Modèls

en: Default
oc: Per defaut

en: Keyboard
oc: Clavièr

en: Set your keyboard preferences
oc: Definir los paramètres de vòstre clavièr

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;keyboard;preferences;
oc: mate-control-center;MATE;keyboard;preferences;preferéncias;clavièr;contraròtle;

en: Left button
oc: Boton esquèr

en: Middle button
oc: Boton central

en: Right button
oc: Boton drech

en: Specify the name of the page to show (general)
oc: Especificar lo nom de la pagina d’afichar (general)

en: - MATE Mouse Preferences
oc: - Preferéncias de MATE per la mirga

en: Mouse Preferences
oc: Preferéncias de la mirga

en: Mouse Orientation
oc: Orientacion de la mirga

en: _Right-handed
oc: _Drechièr

en: _Left-handed
oc: _Esquerrièr

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
oc: M_ostrar la posicion del puntador quand la tòca Contraròtle es quichada

en: Emulate middle button through simultaneous left and right click
oc: Simular lo boton de la mitat via clic esquèr e drech simultanèus

en: Enable middlemouse paste
oc: Permetre l’empegament amb la rodeta de la mirga

en: Pointer Speed
oc: Velocitat del puntador

note: low sensitivity
en: Low
oc: Bassa

note: high sensitivity
en: High
oc: Elevada

en: _Sensitivity:
oc: _Sensibilitat :

en: Acceleration _Profile:
oc: _Perfil d’acceleracion :

en: Adaptive
oc: Adaptatiu

en: Flat
oc: Plan

en: Drag and Drop
oc: Lisar depausar

en: Thr_eshold:
oc: Sulh_et :

en: Double-Click Timeout
oc: Relambi de doble clic

en: _Timeout:
oc: _Relambi :

en: To test your double-click settings, try to double-click on the triangle and you must see the mate desktop logo with both rings showing.
oc: Per provar los paramètres de doble clic, ensajatz de doble clicar pel triangle e deuriatz veire aparéisser lo doble anèl sul logotipe de mate desktop.

en: Mouse
oc: Mirga

en: Enable _touchpad
oc: Activar lo pavat _tactil

en: Disable touchpad _while typing
oc: Desactivar lo pavat tactil _pendent la quichada

en: Enable _mouse clicks with touchpad
oc: Permetre los clics mirga amb lo pavat tactil

en: Two-finger click emulation:
oc: Simulacion de clic a dos dètz :

en: Three-finger click emulation:
oc: Simulacion de clic a tres dets :

en: Warning: multi-finger emulation may disable software buttons
oc: Atencion : la simulacion de mantun det pòt desactivar de botons de logicials

en: Scrolling
oc: Defilament

en: _Vertical edge scrolling
oc: _Defilament pel bòrd vertical

en: H_orizontal edge scrolling
oc: Defilament pel bòrd _orizontal

en: V_ertical two-finger scrolling
oc: Defilament v_ertical a dos dets

en: Hor_izontal two-finger scrolling
oc: Defilament or_izontal a dos dets

en: Enable _natural scrolling
oc: Activar lo defilament _natural

en: Touchpad
oc: Pavat tactil

en: Set your mouse preferences
oc: Configurar la mirga

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;mouse;preferences;
oc: mate-control-center;MATE;mouse;preferences;mirga;preferéncia;souris;

en: Network Proxy
oc: Servidor mandatari

en: Set your network proxy preferences
oc: Configuratz vòstras preferéncias de ret mandatari

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;network;http;socks;proxy;
oc: mate-control-center;MATE;network;http;socks;proxy;ret;malhum;mandatari;servidor;connexion;

en: Network Proxy Preferences
oc: Preferéncias del proxy de la ret

en: <b>Di_rect internet connection</b>
oc: <b>Connexion _dirècta a internet</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
oc: <b>Configuracion _manuala del proxy</b>

en: Port:
oc: Pòrt :

en: _Details
oc: _Detalhs

en: H_TTP proxy:
oc: Proxy H_TTP :

en: _Secure HTTP proxy:
oc: Servidor mandatari HTTP _segur :

en: _FTP proxy:
oc: Proxy _FTP :

en: S_ocks host:
oc: Òste s_ocks :

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
oc: <b>Configuracion servidor mandatari _auto</b>

en: Autoconfiguration _URL:
oc: _URL de configuracion automatica :

en: Proxy Configuration
oc: Configuracion del proxy

en: Ignore Host List
oc: Ignorar la lista Òstes

en: Ignored Hosts
oc: Òstes d'ignorar

en: HTTP Proxy Details
oc: Detalhs del proxy HTTP

en: <b>_Use authentication</b>
oc: <b>_Utilizar l’autenticacion</b>

en: U_sername:
oc: Nom d'u_tilizaire :

en: _Password:
oc: Sen_hal :

en: Metacity Preferences
oc: Preferéncias Metacity

en: Compositing Manager
oc: Gestionari de composicion

en: Enable software _compositing window manager
oc: Activar lo gestionari de fenèstras amb _composicion logiciala

en: The current window manager is unsupported
oc: Lo gestionari de fenèstras actual es pas pres en carga

en: H_yper
oc: _Iper

en: S_uper (or "Windows logo")
oc: S_uper (o logotipe « Windows »)

en: _Meta
oc: _Mèta

en: Set your window properties
oc: Definir vòstras proprietats de fenèstras

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;window;manager;properties;marco;preferences;
oc: mate-control-center;MATE;window;manager;properties;marco;preferences;preferéncias;gestionari;fenèstra;proprietats;

en: Window Preferences
oc: Preferéncias de la fenèstra

en: Window Selection
oc: Seleccion de fenèstra

en: _Select windows when the mouse moves over them
oc: _Seleccionar las fenèstras quand la mirga la subrevòl

en: U_nselect windows when the mouse leaves them
oc: _Deseleccionar las fenèstras quand la mirga quita de las subrevolar

en: _Raise selected windows after
oc: _Metre endavant las fenèstras aprèp

en: seconds
oc: segondas

en: Titlebar Action
oc: Accion de la barra de títol

en: _Double-click titlebar action:
oc: Accion de _doble clic per la barra de títol :

en: Roll up
oc: Replegar

en: Maximize
oc: Maximizar

en: Maximize Horizontally
oc: Maximizar orizontalament

en: Maximize Vertically
oc: Maximizar verticalament

en: Minimize
oc: Reduire

en: None
oc: Pas cap

en: Show _thumbnails in Alt-Tab
oc: Afichar _miniaturas dins Alt-Tab

en: Show window _border in Alt-Tab
oc: Afichar la bordadura de fenèstra dins Alt-Tab

en: Movement Key
oc: Tòca de moviment

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
oc: Per desplaçar una fenèstra, quichar e manténer la tòca puèi agafar la fenèstra :

en: Behaviour
oc: Compòrtament

en: New Windows
oc: Fenèstra novèla

en: Centre _new windows
oc: Centrar las fenèstras _novèlas

en: Window Snapping
oc: Magnetisme de las fenèstras

en: Enable window _tiling
oc: Activar la _juxtaposicion de fenèstra

en: Allow t_op tiling
oc: Permetre los teules superiors

en: Titlebar Buttons
oc: Botons de la barra de títol

en: _Position of titlebar buttons:
oc: _Posicion dels botons de barra de títol :

en: Right (with menu)
oc: Drecha (amb menú)

en: Left (with menu)
oc: Esquèrra (amb menú)

en: Placement
oc: Posicionament

en: Software Compositing
oc: Composicion logiciala

en: Enable _software compositing window manager
oc: Activar lo gestionari de fenèstras amb composicion logiciala

en: open file
oc: dobrir fichièr

en: Create pid file failed
oc: Fracàs de la creacion del fichièr pid

en: write file
oc: escriure fichièr

en: write pid file failed
oc: Fracàs de l’escritura del fichièr pid

en: open pid file failed
oc: Fracàs de la dubertura del fichièr pid

en: read file
oc: legir fichièr

en: read pid file failed
oc: Fracàs de la lectura del fichièr pid

en: Time and Date Manager
oc: Gestionari d’ora e data

en: NTP sync
oc: Sincro. NTP

en: Time zone
oc: Fus orari

en: Click the button to edit time zone.
oc: Clicar lo boton per modificar la zòna orària.

en: Time
oc: Ora

en: Date
oc: Data

en: Click to save the specified date and time.
oc: Clicar per enregistrar la date e l’ora especificats.

en: Set time zone
oc: Definir la zòna orària

en: Set Ntp sync
oc: Definir sincro. Ntp

en: Network time synchronization has been set up. Manual time/date setting is disabled.
oc: La sincronizacion de l’ora amb lo ret es estat definir. Lo parametratge manual es desactivat.

en: Error: timezone identifier cannot be parsed or loaded
oc: Error : analisi o cargament impossible del identificador de fus orari

en: Time Zone
oc: Fus orari

en: Time Zone Selection
oc: Seleccion de zòna orària

en: Con_firm
oc: Con_firmar

en: Africa/Addis_Ababa
oc: Africa/Addis Abeba

en: Africa/Algiers
oc: Africa/Argièr

en: Africa/Cairo
oc: Africa/Lo_Caire

en: Africa/Djibouti
oc: Africa/Jiboti

en: Africa/Khartoum
oc: Africa/Khartom

en: Africa/Lome
oc: Africa/Lomé

en: Africa/Ouagadougou
oc: Africa/Oagadogo

en: Africa/Tripoli
oc: Africa/Trípol

en: America/Barbados
oc: America/Barbade

en: America/Guyana
oc: America/Guiana

en: America/Havana
oc: America/L'Avana

en: America/Jamaica
oc: America/Jamaïque

en: America/La_Paz
oc: America/La Paz

en: America/Martinique
oc: America/Martinica

en: America/Mexico_City
oc: America/Mexic

en: America/New_York
oc: America/Nòva York

en: America/North_Dakota/Beulah
oc: America/North_Dakota/Center

en: America/Port_of_Spain
oc: America/Port of Spain

en: America/Porto_Velho
oc: America/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
oc: America/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
oc: America/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
oc: America/Rankin Inlet

en: Antarctica/Casey
oc: Antartic/Casey

en: Antarctica/Davis
oc: Antartic/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
oc: Antartic/DumontDurville

en: Antarctica/Mawson
oc: Antartic/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
oc: Antartic/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
oc: Antartic/Palmer

en: Antarctica/Syowa
oc: Antartic/Syowa

en: Antarctica/Troll
oc: Antartic/Troll

en: Antarctica/Vostok
oc: Antartic/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
oc: Artic/Longyearbyen

en: Asia/Bahrain
oc: Asia/Barhain

en: Asia/Beirut
oc: Asia/Beyrouth

en: Asia/Jerusalem
oc: Asia/Jerusalèm

en: Asia/Kabul
oc: Asia/Kabol

en: Asia/Kathmandu
oc: Asia/Katmandou

en: Asia/Kuwait
oc: Asia/Koweït

en: Asia/Nicosia
oc: Asia/Nicòsia

en: Asia/Seoul
oc: Asia/Seol

en: Asia/Singapore
oc: Asia/Singapor

en: Asia/Tehran
oc: Asia/Teheran

en: Asia/Tokyo
oc: Asia/Tòquio

en: Atlantic/Azores
oc: Atlantic/Açòras

en: Atlantic/Bermuda
oc: Atlantic/Bermudas

en: Atlantic/Canary
oc: Atlantic/Canarias

en: Atlantic/Cape_Verde
oc: Atlantic/Cap Verd

en: Atlantic/Faroe
oc: Atlantic/Feròe

en: Atlantic/Madeira
oc: Atlantic/Madèra

en: Atlantic/St_Helena
oc: Atlantic/Santa_Elena

en: Australia/Adelaide
oc: Australia/Adelaïda

en: Australia/Broken_Hill
oc: Austràlia/Broken_Hill

en: Australia/Currie
oc: Austràlia/Currie

en: Australia/Darwin
oc: Austràlia/Darwin

en: Australia/Eucla
oc: Austràlia/Eucla

en: Australia/Hobart
oc: Austràlia/Hobart

en: Australia/Lindeman
oc: Austràlia/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
oc: Austràlia/Lord_Howe

en: Europe/Amsterdam
oc: Euròpa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
oc: Euròpa/Andòrra

en: Europe/Astrakhan
oc: Euròpa/Astrakhan

en: Europe/Athens
oc: Euròpa/Atènas

en: Europe/Belgrade
oc: Euròpa/Belgrad

en: Europe/Berlin
oc: Euròpa/Berlin

en: Europe/Bratislava
oc: Euròpa/Bratislava

en: Europe/Brussels
oc: Euròpa/Brussèlas

en: Europe/Bucharest
oc: Euròpa/Bucarèst

en: Europe/Budapest
oc: Euròpa/Budapèst

en: Europe/Busingen
oc: Euròpa/Busingen

en: Europe/Chisinau
oc: Euròpa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
oc: Euròpa/Copenaga

en: Europe/Dublin
oc: Euròpa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
oc: Euròpa/Girbartar

en: Europe/Guernsey
oc: Euròpa/Guernesei

en: Europe/Helsinki
oc: Euròpa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
oc: Euròpa/Illa_de_Man

en: Europe/Istanbul
oc: Euròpa/Istambol

en: Europe/Jersey
oc: Euròpa/Jersei

en: Europe/Kaliningrad
oc: Euròpa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
oc: Euròpa/Kiev

en: Europe/Kirov
oc: Euròpa/Kirov

en: Europe/Lisbon
oc: Euròpa/Lisbona

en: Europe/Ljubljana
oc: Euròpa/Ljubljana

en: Europe/London
oc: Euròpa/Londres

en: Europe/Luxembourg
oc: Euròpa/Luxemborg

en: Europe/Madrid
oc: Euròpa/Madrid

en: Europe/Malta
oc: Euròpa/Malta

en: Europe/Mariehamn
oc: Euròpa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
oc: Euròpa/Minsk

en: Europe/Monaco
oc: Euròpa/Mónegue

en: Europe/Moscow
oc: Euròpa/Moscòu

en: Europe/Oslo
oc: Euròpa/Òslo

en: Europe/Paris
oc: Euròpa/París

en: Europe/Podgorica
oc: Euròpa/Podgorica

en: Europe/Prague
oc: Euròpa/Praga

en: Europe/Riga
oc: Euròpa/Riga

en: Europe/Rome
oc: Euròpa/Roma

en: Europe/Samara
oc: Euròpa/Samara

en: Europe/San_Marino
oc: Euròpa/Sant_Marin

en: Europe/Sarajevo
oc: Euròpa/Sarajevo

en: Europe/Saratov
oc: Euròpa/Saratov

en: Europe/Simferopol
oc: Euròpa/Simferopol

en: Europe/Skopje
oc: Euròpa/Skopje

en: Europe/Sofia
oc: Euròpa/Sòfia

en: Europe/Stockholm
oc: Euròpa/Estocòlme

en: Europe/Tallinn
oc: Euròpa/Tallinn

en: Europe/Tirane
oc: Euròpa/Tirana

en: Europe/Ulyanovsk
oc: Euròpa/Ulyanovsk

en: Europe/Uzhgorod
oc: Euròpa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
oc: Euròpa/Vaduz

en: Europe/Vatican
oc: Euròpa/Vatican

en: Europe/Vienna
oc: Euròpa/Vièna

en: Europe/Vilnius
oc: Euròpa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
oc: Euròpa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
oc: Euròpa/Varsòvia

en: Europe/Zagreb
oc: Euròpa/Zagrèb

en: Europe/Zaporozhye
oc: Euròpa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
oc: Euròpa/Zuric

en: Indian/Antananarivo
oc: Indian/Tananarive

en: Indian/Comoro
oc: Indian/Comòras

en: Indian/Maldives
oc: Indian/Maldivas

en: Indian/Mauritius
oc: Indian/Maurici

en: Indian/Mayotte
oc: Indian/Maiòta

en: Indian/Reunion
oc: Indian/Reünion

en: Time And Date Manager
oc: Gestionari d’ora e data

en: Setting the time and date of the local system
oc: Paramètre d’ora e de data del sistèma local

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;clock;date;time;preferences;
oc: mate-control-center;MATE;clock;date;time;preferences;preferéncias;data;relotge;ora;temps;

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
oc: Lo gestionari de fenèstra « %s » a pas enregistrat d’aisina de configuracion

en: %s key is empty
oc: la clau %s es voida

en: Filter
oc: Filtre

en: Groups
oc: Grops

en: Common Tasks
oc: Prètzfaches ordinaris

en: Control Center
oc: Centre de contraròtle

en: Hide on start (useful to preload the shell)
oc: Amagar a l’aviada (util per precargar lo terminal)

en: The MATE configuration tool
oc: L'aisina de configuracion de MATE

en: Configure MATE settings
oc: Configurar los paramètres de MATE

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;control;center;configuration;tool;desktop;preferences;
oc: MATE;control;center;configuration;tool;desktop;preferences;burèu;configuracion;centre;aisina;

en: _Postpone Break
oc: _Remandar pausa

en: Take a break!
oc: Arrestatz-vos un pauc !

en: _Preferences
oc: _Preferéncias

en: _About
oc: A _prepaus

en: _Take a Break
oc: _Far una pausa

en: Take a break now (next in %dm)
oc: Fasètz una pausa ara (la venetna d’aquí %d minutas)

en: %d minute until the next break | %d minutes until the next break
oc[0]: %d minuta abans la pausa venenta
oc[1]: %d minutas abans la pausa venenta

en: Take a break now (next in less than one minute)
oc: Fasètz una pausa ara (la venenta serà d’aquí mens d’una minuta)

en: Less than one minute until the next break
oc: Mens d'una minuta abans la pausa seguenta

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
oc: Impossible d’afichar la fenèstra de dialòg de proprietats de fin de pausa amb l’error seguenta : %s

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
oc: Escrich per Richard Hult <richard@imendio.com>

en: Eye candy added by Anders Carlsson
oc: Amelioracion estetica per Anders Carlsson

en: A computer break reminder.
oc: Un recòrd de pausa ordenador.

en: Enable debugging code
oc: Activa lo còdi de desbugatge

en: Don't check whether the notification area exists
oc: Verificar pas se la zòna de notificacion existís

en: Typing Monitor
oc: Monitor de picada

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
oc: Lo monitor de picada utiliza la zòna de notificacion per afichar las informacions. Semblatz pas aver una zòna de notificacion sus vòstre panèl. La podètz apondre en fasent un clic drech pel panèl e causissent « Apondre al panèl », e seleccionant « Zòna de notificacion » puèi « Apondre ».

en: Style
oc: Estil

en: Type
oc: Tipe

en: Description
oc: Descripcion

en: Install Failed
oc: Fracàs de l’installacion

en: Installed
oc: Installat

en: This font could not be displayed.
oc: Aquesta polissa a pas pogut èsser afichada.

en: Back
oc: Precedent

en: All Fonts
oc: Totas las polissas

en: Font Viewer
oc: Visionadora de polissas

en: View fonts on your system
oc: Visualizar las polissas de vòstre sistèma

en: MATE Font Viewer
oc: Visionadora de polissas MATE

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;font;viewer;preview;desktop;preferences;
oc: mate-control-center;MATE;font;viewer;preview;desktop;preferences;poliça;preferéncia;perso;polissa

en: Text to thumbnail (default: Aa)
oc: Tèxte de miniaturizar (per defaut : Aa)

en: TEXT
oc: TÈXTE

en: Thumbnail size (default: 128)
oc: Talha vinheta (per defaut : 128)

en: SIZE
oc: TALHA

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
oc: FICHIÈR-POLISSA FICHIÈR-SORTIDA

en: Your filter "%s" does not match any items.
oc: Vòstre filtre « %s » correspond pas a cap d’elements.

en: No matches found.
oc: Cap de correspondéncia pas trobada.

en: New Applications
oc: Novèlas aplicacions

en: Other
oc: Autre

en: Start %s
oc: Aviar %s

en: Help
oc: Ajuda

en: Remove from Favorites
oc: Tirar dels favorits

en: Add to Favorites
oc: Ajustar als favorits

en: Remove from Startup Programs
oc: Tirar dels programas del lançament

en: Add to Startup Programs
oc: Ajustar als programas del lançament

en: New Spreadsheet
oc: Fuèlh de calcul novèl

en: New Document
oc: Document novèl

[ctx: Home folder]
en: Home
oc: Dossièr personal

en: File System
oc: Sistèma de fichièrs

en: Network Servers
oc: Servidors ret
