mate-control-center 1.26.0 - en to pa translation catalogue (969 entries)

en: Task names and associated .desktop files
pa: ਕੰਮ ਨਾਂ ਅਤੇ ਸਬੰਧਿਤ .desktop ਫਾਇਲਾਂ

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
pa: ਕੰਟਰੋਲ-ਕੇਂਦਰ 'ਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟਾਸਕ ਨਾਂ, ਜਿਸ ਦੇ ਬਾਅਦ ";" ਹੋਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਬੰਧਿਤ .desktop ਫਾਇਲ ਨਾਂ, ਜੋ ਕਿ ਕੰਮ ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੇਗੀ।

en: Close the control-center when a task is activated
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਕੰਮ ਸਰਗਰਮ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਕੰਟਰੋਲ-ਕੇਂਦਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
pa: ਜੇ ਠੀਕ ਹੋਇਆ ਤਾਂ ਕੰਟਰੋਲ-ਕੇਂਦਰ ਬੰਦ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ "ਆਮ ਟਾਸਕ" ਐਕਟੀਵੇਟਡ ਹੋ ਗਈ।

en: Exit shell on start action performed
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈੱਲ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
pa: ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਕਾਰਵਾਈ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈਲ ਬੰਦ ਹੋ ਜਾਵੇ।

en: Exit shell on help action performed
pa: ਮੱਦਦ ਕਾਰਵਾਈ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈੱਲ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
pa: ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਮੱਦਦ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈੱਲ ਬੰਦ ਹੋ ਜਾਵੇ।

en: Exit shell on add or remove action performed
pa: ਜੋੜਨ ਜਾਂ ਹਟਾਉਣ ਕਾਰਵਾਈ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈੱਲ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
pa: ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਜਾਂ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈੱਲ ਬੰਦ ਹੋਵੇ ਜਾਵੇ।

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਜਾਂ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈੱਲ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
pa: ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਅੱਪਗਰੇਡ ਜਾਂ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਾਰਵਾਈ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੈੱਲ ਬੰਦ ਹੋ ਜਾਵੇ।

en: More backgrounds URL
pa: ਹੋਰ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ URL

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
pa: URL, ਜਿੱਥੋ ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਮਿਲ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ। ਜੇ ਇੱਕ ਖਾਲੀ ਲਾਈਨ ਦਿੱਤੀ ਤਾਂ ਲਿੰਕ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਰਹੇਗਾ।

en: More themes URL
pa: ਹੋਰ ਥੀਮ URL

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
pa: URL, ਜਿੱਥੋ ਡੈਸਕਟਾਪ ਥੀਮ ਮਿਲ ਸਕਦੇ ਹਨ। ਜੇ ਇੱਕ ਖਾਲੀ ਲਾਈਨ ਦਿੱਤੀ ਤਾਂ ਲਿੰਕ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਰਹੇਗਾ।

en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Select Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੁਣੋ(_S)

en: No Image
pa: ਕੋਈ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ

en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: About %s
pa: %s ਬਾਰੇ

en: About Me
pa: ਮੇਰੇ ਬਾਰੇ

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Select your photo
pa: ਆਪਣੀ ਫੋਟੋ ਚੁਣੋ

en: Full Name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ

en: User name:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Change Passwo_rd...
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ(_r)...

en: Enable _Fingerprint Login...
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_F)...

en: Disable _Fingerprint Login...
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ ਬੰਦ ਕਰੋ(_F)...

en: Set your personal information
pa: ਆਪਣੀ ਨਿੱਜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਜੰਤਰ ਵਰਤਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: The device is already in use.
pa: ਜੰਤਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ।

en: Delete registered fingerprints?
pa: ਕੀ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤੇ ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਹਟਾਉਣੇ ਹਨ?

en: _Delete Fingerprints
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਹਟਾਓ(_D)

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਹਟਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਕਿ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ ਨੂੰ ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕੇ?

en: Done!
pa: ਮੁਕੰਮਲ!

en: Could not access '%s' device
pa: ਜੰਤਰ '%s' ਲਈ ਅਸੈੱਸ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Could not start finger capture on '%s' device
pa: ਜੰਤਰ '%s' ਉੱਤੇ ਉਂਗਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Could not access any fingerprint readers
pa: ਕਿਸੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਰੀਡਰ ਨੂੰ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Please contact your system administrator for help.
pa: ਮੱਦਦ ਲਈ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Enable Fingerprint Login
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ ਚਾਲੂ

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਲਾਗਇਨ ਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ, '%s' ਜੰਤਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ।

en: Swipe finger on reader
pa: ਰੀਡਰ ਉੱਤੇ ਉਂਗਲ ਘਸਾਉ

en: Place finger on reader
pa: ਰੀਡਰ ਉੱਤੇ ਉਂਗਲ ਰੱਖੋ

en: Left thumb
pa: ਖੱਬਾ ਅੰਗੂਠਾ

en: Left middle finger
pa: ਖੱਬੀ ਵਿਚਲੀ ਉਂਗਲ

en: Left ring finger
pa: ਖੱਬੀ ਰਿੰਗ ਉਂਗਲ

en: Left little finger
pa: ਖੱਬੀ ਚੀਚੀ

en: Right thumb
pa: ਸੱਜਾ ਅੰਗੂਠਾ

en: Right middle finger
pa: ਸੱਜੀ ਵਿਚਲੀ ਉਂਗਲ

en: Right ring finger
pa: ਸੱਜੀ ਰਿੰਗ ਉਂਗਲ

en: Right little finger
pa: ਸੱਜੀ ਚੀਚੀ

en: Right index finger
pa: ਸੱਜੀ ਇੰਡੈਕਸ ਉਂਗਲ

en: Left index finger
pa: ਖੱਬੀ ਇੰਡੈਕਸ ਉਂਗਲ

en: Other finger:
pa: ਹੋਰ ਉਂਗਲ:

en: Select finger
pa: ਉਂਗਲ ਚੁਣੋ

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਸਫ਼ਲਤਾ ਨਾਲ ਸੰਭਾਲੇ ਗਏ ਹਨ। ਹੁਣ ਤੁਸੀਂ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਰੀਡਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Child exited unexpectedly
pa: ਚਲਾਇਡ ਅਚਾਨਕ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
pa: backend_stdin IO ਚੈਨਲ ਬੰਦ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
pa: backend_stdout IO ਚੈਨਲ ਬੰਦ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Authenticated!
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ!

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋ ਚੁੱਕੇ ਹੋ! ਮੁੜ-ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋਵੋ ਜੀ।

en: That password was incorrect.
pa: ਉਹ ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਸੀ।

en: Your password has been changed.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲ ਗਿਆ ਹੈ।

en: System error: %s.
pa: ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ: %s

en: The password is too short.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ।

en: The password is too simple.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਹੁਤ ਅਸਾਨ ਹੈ।

en: The old and new passwords are too similar.
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਅਤੇ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਬੜਾ ਰਲਦਾ-ਮਿਲਦਾ ਹੈ।

en: The new password must contain numeric or special character(s).
pa: ਨਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਵਿੱਚ ਅੰਕੀ ਜਾਂ ਖਾਸ ਅੱਖਰ ਹੋਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ।

en: The old and new passwords are the same.
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਅਤੇ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਇੱਕੋ ਹੀ ਹੈ।

en: The new password has already been used recently.
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਤਾਜ਼ਾ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Unable to launch %s: %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Unable to launch backend
pa: ਬੈਕਐਂਡ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: A system error has occurred
pa: ਇੱਕ ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: Checking password...
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਲਈ <b>ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ</b> ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਓ।

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
pa: <b>ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ</b> ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਲਿਖੋ ਜੀ।

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
pa: <b>ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ</b> ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ।

en: The two passwords are not equal.
pa: ਦੋ ਪਾਸਵਰਡ ਬਰਾਬਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Change password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Change pa_ssword
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ(_s)

en: Change your password
pa: ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
pa: ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਲਈ, ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਆਪਣਾ ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਅਤੇ <b>ਪਰਮਾਣਿਤ</b> ਨੂੰ ਦਬਾਓ।
    ਤੁਹਾਡੇ ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋਣ ਦੇ ਬਾਅਦ, ਆਪਣਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ, ਪੁਸ਼ਟੀ ਲਈ ਮੁੜ-ਦਬਾਓ ਅਤੇ <b>ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ</b> ਦਬਾਓ।

en: Current _password:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ(_p):

en: _New password:
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ(_N):

en: _Retype new password:
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਲਿਖੋ(_R):

en: _Authenticate
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ(_A)

en: Assistive Technologies Preferences
pa: ਸਹਾਇਕ (ਅੱਸੀਸਟਿਵ) ਤਕਨਾਲੋਜੀ ਪਸੰਦ

en: _Help
pa: ਮੱਦਦ(_H)

en: Close and _Log Out
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ ਅਤੇ ਲਾਗਆਉਟ(_L)

en: Assistive Technologies
pa: ਸਹਾਇਕ ਤਕਨਾਲੋਜੀ ਯੋਗ

en: _Preferred Applications
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ(_P)

en: Jump to Preferred Applications dialog
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਕਾਰਜ ਡਾਈਲਾਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: _Enable assistive technologies
pa: ਸਹਾਇਕ ਤਕਨਾਲੋਜੀ ਯੋਗ(_E)

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
pa: ਸਹਾਇਕ ਤਕਨਾਲੋਜੀ ਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ ਬਦਲਾਅ ਤੁਹਾਡੇ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਤੱਕ ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਹੋਣਗੇ।

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: _Keyboard Accessibility
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸੁਲੱਭਤਾ(_K)

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸਹੂਲਤ ਡਾਈਲਾਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: _Mouse Accessibility
pa: ਮਾਊਂਸ ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ(_M)

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
pa: ਮਾਊਂਸ ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਜਾਓ

en: Accessible Lo_gin
pa: ਸਹੂਲਤ ਲਾਗਇਨ(_g)

en: Jump to the Accessible Login dialog
pa: ਸੁਲੱਭਤਾ ਲਾਗਇਨ ਡਾਈਲਾਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
pa: ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਲਾਗ ਕਰੋ ਤਾਂ ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ ਫੀਚਰ ਯੋਗ ਕਰਨਾ ਚੁਣੋ

en: Add Wallpaper
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: All files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: Specify the filename of a theme to install
pa: ਇੱਕ ਥੀਮ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: filename
pa: ਫਾਇਲਨਾਂ

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
pa: ਵੇਖਣ ਲਈ ਸਫ਼ੇ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ (theme|background|fonts|interface)

en: page
pa: ਸਫ਼ਾ

en: Default Pointer
pa: ਡਿਫਾਲਟਰ ਪੁਆਇੰਟਰ

en: Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ

en: Apply Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply Font
pa: ਫੋਂਟ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Revert Font
pa: ਫੋਂਟ ਬਦਲੋ

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਥੀਮ ਇੱਕ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਅਤੇ ਫੋਂਟ ਲਈ ਸੁਝਾਅ ਦਿਓ। ਨਾਲ ਹੀ ਆਖਰੀ ਲਾਗੂ ਕੀਤੇ ਫੋਂਟ ਵਾਪਸ ਬਦਲੇ ਜਾਣਗੇ।

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਥੀਮ ਇੱਕ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਸੁਝਾਅ ਦਿੰਦੇ ਹਨ। ਨਾਲ ਹੀ ਆਖਰੀ ਲਾਗੂ ਕੀਤੇ ਫੋਂਟ ਵਾਪਸ ਲੈਣ ਦਾ ਸੁਝਾਅ ਹੈ।

en: The current theme suggests a background and a font.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਥੀਮ ਇੱਕ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਅਤੇ ਫੋਂਟ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਥੀਮ ਇੱਕ ਫੋਂਟ ਲਈ ਮੰਗ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਇਸ ਨਾਲ ਹੀ ਆਖਰੀ ਲਾਗੂ ਕੀਤੇ ਫੋਂਟ ਸੁਝਾਅ ਵੀ ਰੀਵਰਟ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: The current theme suggests a background.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਥੀਮ ਇੱਕ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: The last applied font suggestion can be reverted.
pa: ਆਖਰੀ ਲਾਗੂ ਕੀਤੇ ਫੋਂਟ ਸੁਝਾਅ ਵਾਪਸ ਲਏ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: The current theme suggests a font.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਥੀਮ ਇੱਕ ਫੋਂਟ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: Font Rendering Details
pa: ਫੋਂਟ ਰੈਡਰਇੰਗ ਵੇਰਵਾ

en: Smoothing
pa: ਮੁਲਾਇਮ

en: Gra_yscale
pa: ਸਲੇਟੀ(_y)

en: Sub_pixel (LCDs)
pa: ਸਬ-ਪਿਕਸਲ (LCD)(_p)

en: _None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ(_N)

note: font hinting
en: Hinting
pa: ਹਿੰਟਿੰਗ

en: N_one
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ(_o)

en: _Slight
pa: ਹਲਕਾ(_S)

en: _Full
pa: ਪੂਰਾ(_F)

en: _Medium
pa: ਮੱਧਮ(_M)

en: Subpixel Order
pa: ਸਬ-ਪਿਕਸਲ ਕ੍ਰਮ

en: Save Theme As...
pa: ਥੀਮ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: Save _background image
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ(_B)

en: _Name:
pa: ਨਾਂ(_N):

en: _Description:
pa: ਵੇਰਵਾ(_D):

en: Text below items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਹੇਠ ਟੈਕਸਟ

en: Text beside items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨਾਲ ਟੈਕਸਟ

en: Icons only
pa: ਕੇਵਲ ਆਈਕਾਨ

en: Text only
pa: ਕੇਵਲ ਟੈਕਸਟ

en: Customize Theme
pa: ਕਸਮਾਈਜ਼ ਥੀਮ

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: Controls
pa: ਕੰਟਰੋਲ

en: The current controls theme does not support color schemes.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੰਟਰੋਲ ਥੀਮ ਰੰਗ ਸਕੀਮਾਂ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: _Tooltips:
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ(_T):

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: _Selected items:
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ(_S):

en: _Input boxes:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਬਕਸੇ(_I):

en: _Windows:
pa: ਵਿੰਡੋ(_W):

en: _Reset to Defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_R)

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Window Border
pa: ਵਿੰਡੋ ਬਾਰਡਰ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: _Size:
pa: ਅਕਾਰ(_S):

note: small threshold
en: Small
pa: ਛੋਟੇ

note: large threshold
en: Large
pa: ਵੱਡੇ

en: Pointer
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ

en: Solid color
pa: ਇੱਕ ਰੰਗ

en: Horizontal gradient
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਗਰੇਡੀਐਂਟ

en: Vertical gradient
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਗਰੇਡੀਐਂਟ

en: Tile
pa: ਟਾਈਲ

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Scale
pa: ਸਕੇਲ ਕੀਤਾ

en: Stretch
pa: ਤਾਣੋ

en: Span
pa: ਸਪੈਨ

en: Appearance Preferences
pa: ਦਿੱਖ ਪਸੰਦ

en: Save _As...
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(_A)...

en: C_ustomize...
pa: ਕਸਟਮਾਈਜ਼(_u)...

en: _Install...
pa: ਇੰਸਟਾਲ(_I)...

en: Get more themes online
pa: ਹੋਰ ਥੀਮ ਆਨਲਾਈਨ ਲਵੋ

en: Theme
pa: ਥੀਮ

en: _Style:
pa: ਸਟਾਇਲ(_S):

en: C_olors:
pa: ਰੰਗ(_o):

en: Open a dialog to specify the color
pa: ਰੰਗ ਦੱਸਣ ਲਈ ਇੱਕ ਡਾਈਲਾਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Get more backgrounds online
pa: ਹੋਰ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਆਨਲਾਈਨ ਲਵੋ

en: _Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)...

en: _Application font:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਫੋਂਟ(_A):

en: _Document font:
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਫੋਂਟ(_D):

en: Des_ktop font:
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਫੋਂਟ(_k):

en: _Window title font:
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ ਫੋਂਟ(_W):

en: _Fixed width font:
pa: ਸਥਿਰ ਚੌੜਾਈ ਫੋਂਟ(_F):

en: Rendering
pa: ਰੈਡਰਿੰਗ

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
pa: ਸਬ-ਪਿਕਸਲ ਮੁਲਾਇਮ(LCD)(_p)

en: Best _shapes
pa: ਉੱਤਮ ਸ਼ਕਲ(_s)

en: _Monochrome
pa: ਮੋਨੋਕਰੋਮਿਕ(_M)

en: Best co_ntrast
pa: ਬਹੁਤ ਗੂੜਾ(_n)

en: D_etails...
pa: ਵੇਰਵਾ(_e)...

en: Buttons
pa: ਬਟਨ

en: Show icons on buttons
pa: ਬਟਨਾਂ ਉੱਤੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: _File
pa: ਫਾਇਲ(_F)

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: New
pa: ਨਵਾਂ

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Appearance
pa: ਦਿਁਖ

en: Customize the look of the desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਦਿੱਖ

en: Theme Installer
pa: ਥੀਮ ਇੰਸਟਾਲਰ

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੇ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਹਿੱਸਿਆਂ ਲਈ ਥੀਮ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Mate Theme Package
pa: ਗਨੋਮ ਥੀਮ ਪੈਕੇਜ

en: No Desktop Background
pa: ਕੋਈ ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਨਹੀਂ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Slide Show
pa: ਸਲਾਈਡ-ਸ਼ੋ

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: multiple sizes
pa: ਕਈ ਸਾਈਜ਼

en: %d %s by %d %s
pa: %d %s x %d %s

en: Image missing
pa: ਚਿੱਤਰ ਗੁੰਮ ਹੈ

en: Cannot install theme
pa: ਥੀਮ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: The %s utility is not installed.
pa: %s ਸਹੂਲਤ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: There was a problem while extracting the theme.
pa: ਥੀਮ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: There was an error installing the selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਈਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
pa: "%s" ਇੱਕ ਠੀਕ ਥੀਮ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
pa: "%s" ਇੱਕ ਠੀਕ ਥੀਮ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਇੱਕ ਥੀਮ ਇੰਜਣ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੰਪਾਇਲ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ।

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Theme cannot be deleted
pa: ਥੀਮ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Installation for theme "%s" failed.
pa:  ਥੀਮ "%s" ਦੀ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ ਹੈ।

en: The theme "%s" has been installed.
pa: ਥੀਮ "%s" ਇੰਸਟਾਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਲਾਗੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਆਪਣਾ ਮੌਜੂਦ ਥੀਮ ਹੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Keep Current Theme
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਥੀਮ ਰੱਖੋ

en: Apply New Theme
pa: ਨਵਾਂ ਥੀਮ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: MATE Theme %s correctly installed
pa: ਗਨੋਮ ਥੀਮ %s ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ

en: Failed to create temporary directory
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: New themes have been successfully installed.
pa: ਨਵੇਂ ਥੀਮ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋ ਗਏ ਹਨ।

en: No theme file location specified to install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਥੀਮ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
pa: ਥੀਮ ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ:
    %s

en: Select Theme
pa: ਥੀਮ ਚੁਣੋ

en: Theme Packages
pa: ਥੀਮ ਪੈਕੇਜ

en: Theme name must be present
pa: ਥੀਮ ਨਾਂ ਹੋਣਾ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
pa: ਥੀਮ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: _Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ(_O)

en: Would you like to delete this theme?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਥੀਮ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Could not install theme engine
pa: ਥੀਮ ਇੰਜਣ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਮੈਨੇਜਰ 'mate-settings-daemon' ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।
    ਗਨੋਮ ਸੈਟਿੰਗ ਮੈਨੇਜਰ ਬਿਨਾਂ ਚਲਾਏ, ਕੁਝ ਪਸੰਦ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਨਗੀਆਂ। ਇਹ ਡੀਬੱਸ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧ ਮੁਸ਼ਕਿਲ ਦਿਖਾਰਿਹਾ ਹੈ ਜਾਂ ਨਾ-ਗਨੋਮ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਕੇਡੀਈ (KDE)) ਸੈਟਿੰਗ ਮੈਨੇਜਰ ਦਾ ਮੈਨੇਜਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸਰਗਰਮ ਹੈ ਅਤੇ ਗਨੋਮ ਸੈਟਿੰਗ ਮੈਨੇਜਰ ਨਾਲ ਅਪਵਾਦ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: There was an error displaying help: %s
pa: ਮੱਦਦ ਵੇਖਾਉਣ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ: %s

en: Copying file: %u of %u
pa: ਫਾਇਲ ਕਾਪੀ ਜਾਰੀ: %2$u ਵਿੱਚੋਂ %1$u

en: Copying '%s'
pa: '%s' ਕਾਪੀ ਜਾਰੀ

en: Copying files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਕਾਪੀ ਜਾਰੀ

en: Parent Window
pa: ਮੁੱਢਲੀ ਵਿੰਡੋ

en: Parent window of the dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਦੀ ਮੁੱਢਲੀ ਵਿੰਡੋ

en: From URI
pa: ਵੱਲੋਂ URI

en: URI currently transferring from
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ URI ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ ਵੱਲੋਂ

en: To URI
pa: ਵੱਲ URI

en: URI currently transferring to
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ URI ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ ਵੱਲ

en: Fraction completed
pa: ਭਾਗ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ

en: Fraction of transfer currently completed
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਦਾ ਹਿੱਸਾ ਹੁਣ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Current URI index
pa: ਮੌਜੂਦਾ URI ਇੰਡੈਕਸ

en: Current URI index - starts from 1
pa: ਮੌਜੂਦਾ URI ਇੰਡੈਕਸ- ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ 1

en: Total URIs
pa: ਕੁੱਲ URI

en: Total number of URIs
pa: URI ਦੀ ਕੁੱਲ ਗਿਣਤੀ

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
pa: ਫਾਈਲ '%s' ਮੌਜੂਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: _Skip
pa: ਛੱਡੋ(_S)

en: Overwrite _All
pa: ਸਭ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ(_A)

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
pa: ਇਹ ਥੀਮ ਜਿਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦਾ ਵੇਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਉਂਝ ਦਾ ਹੋਵੇਗਾ ਨਹੀਂ, ਕਿਉਂਕਿ ਲੋੜੀਦਾ GTK+ ਥੀਮ '%s' ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
pa: ਇਹ ਥੀਮ ਜਿਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦਾ ਵੇਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਉਂਝ ਦਾ ਹੋਵੇਗਾ ਨਹੀਂ, ਕਿਉਂਕਿ ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ ਥੀਮ '%s' ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
pa: ਇਹ ਥੀਮ ਜਿਸਤਰ੍ਹਾਂ ਦਾ ਵੇਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਉਂਝ ਦਾ ਹੈ ਨਹੀਂ, ਕਿਉਂਕਿ ਲੋੜੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ '%s' ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Preferred Applications
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਕਾਰਜ

en: Select your default applications
pa: ਆਪਣੇ ਡਿਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਪੇਜ਼ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ (internet|multimedia|system|a11y)

en: - MATE Default Applications
pa: - ਗਨੋਮ ਡਿਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Web Browser
pa: ਵੈਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Mail Reader
pa: ਮੇਲ ਰੀਡਰ

en: Instant Messenger
pa: ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹਾਦਾਰ

en: Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: Image Viewer
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਰਸ਼ਕ

en: Multimedia Player
pa: ਮਲਟੀਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ

en: Video Player
pa: ਵਿਡੀਓ ਪਲੇਅਰ

en: Multimedia
pa: ਮਲਟੀਮੀਡਿਆ

en: Text Editor
pa: ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟਰ

en: Terminal Emulator
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਸਮਰੂਪ

en: File Manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ

en: Calculator
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Document Viewer
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਰਸ਼ਕ

en: Office
pa: ਦਫ਼ਤਰ

en: _Run at start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਚਲਾਓ(_R)

en: Visual
pa: ਦਿੱਖ

en: Run at st_art
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਚਲਾਓ(_a)

en: Mobility
pa: ਮੋਬਾਇਲਟੀ

en: Accessibility
pa: ਸੁਲੱਭਤਾ

en: Normal
pa: ਆਮ

en: Left
pa: ਖੱਬਾ

en: Right
pa: ਸੱਜਾ

en: Upside-down
pa: ਉਤਲਾ ਹੇਠ

en: Monitor Preferences
pa: ਮਾਊਸ ਪਸੰਦ

en: Sa_me image in all monitors
pa: ਸਭ ਮਾਨੀਟਰਾਂ ਵਿੱਚ ਇੱਕੋ ਚਿੱਤਰ(_m)

en: _Detect monitors
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਖੋਜ(_D)

en: _Resolution:
pa: ਰੈਜ਼ੋਲੇਸ਼ਨ(_R):

en: Re_fresh rate:
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਦਰ(_f):

en: On
pa: ਚਾਲੂ

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: Include _panel
pa: ਪੈਨਲ ਸਮੇਤ(_P)

en: R_otation:
pa: ਘੁੰਮਣ(_o):

en: Monitor
pa: ਮਾਨੀਟਰ

en: Panel icon
pa: ਪੈਨਲ ਆਈਕਾਨ

en: _Show monitors in panel
pa: ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਮਾਨੀਟਰ ਵੇਖੋ(_S)

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
pa: ਵਰਤੋਂ: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME

note: Translators: only able to install RANDR profiles as root
en: This program can only be used by the root user
pa: ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਕੇਵਲ ਰੂਟ ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: The source filename must be absolute
pa: ਸਰੋਤ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਅਸਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not open %s: %s
pa: %s ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not get information for %s: %s
pa: %s ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %s

en: %s must be a regular file
pa: %s ਨਿਯਮਤ ਫਾਇਲ ਹੋਣੀ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ।

en: This program must only be run through pkexec(1)
pa: ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ pkexec(1) ਰਾਹੀਂ ਹੀ ਚਲਾਇਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
pa: PKEXEC_UID ਪੂਰਨ ਅੰਕ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੋਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ

note: Translators: we are complaining that a file must be really owned by the user who called this program
en: %s must be owned by you
pa: %s ਤੁਹਾਡੀ ਮਲਕੀਅਤ (ਓਨਰ) ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: Translators: here we are saying that a plain filename must look like "filename", not like "some_dir/filename"
en: %s must not have any directory components
pa: %s ਕੋਈ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਭਾਗ ਨਹੀਂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: %s must be a directory
pa: %s ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: Translators: the first %s/%s is a directory/filename; the last %s is an error message
en: Could not open %s/%s: %s
pa: %s/%s ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
pa: %s ਦਾ ਨਾਂ %s ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Install multi-monitor settings for the whole system
pa: ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਮਲਟੀ-ਮਾਨੀਟਰ ਸੈਟਿੰਗ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
pa: ਸਭ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਵਾਸਤੇ ਮਲਟ-ਮਾਨੀਟਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਿਤਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Upside Down
pa: ਉਤਲਾ ਹੇਠ

en: 100%
pa: ੧੦੦%

en: 200%
pa: ੨੦੦%

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
pa: ਦਰਪਨ ਸਕਰੀਨਾਂ

en: Monitor: %s
pa: ਮਾਨੀਟਰ: %s

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਬਦਲਣ ਲਈ ਇਹ ਚੁਣੋ; ਇਸ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਬਦਲਣ ਲਈ ਡਰੈਗ ਕਰੋ।

en: Could not save the monitor configuration
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਸੰਰਚਨਾ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Could not get session bus while applying display configuration
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੱਸ ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੰਰਚਨਾ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਲਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Could not detect displays
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਖੋਜੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ

en: The monitor configuration has been saved
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਸੰਰਚਨਾ ਸੰਭਾਲੀ ਜਾ ਚੁੱਕੀ ਹੈ

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
pa: ਇਹ ਸੰਰਚਨਾ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਕਿਸੇ ਦੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਵਰਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Could not set the default configuration for monitors
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਸੰਰਚਨਾ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Could not get screen information
pa: ਸਕਰੀਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Volume mute
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੁੱਪ

en: Volume down
pa: ਆਵਾਜ਼ ਘਟਾਓ

en: Volume up
pa: ਆਵਾਜ਼ ਵਧਾਓ

en: Launch media player
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਲਾਂਚ

en: Play (or play/pause)
pa: ਚਲਾਓ (ਜਾਂ ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ)

en: Pause playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਪੌਜ਼

en: Stop playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕੋ

en: Previous track
pa: ਪਿਛਲਾ ਟਰੈਕ

en: Next track
pa: ਅਗਲਾ ਟਰੈਕ

en: Eject
pa: ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: Launch help browser
pa: ਮੱਦਦ-ਝਲਕਾਰਾ ਚਲਾਓ

en: Launch calculator
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਲਾਂਚ ਕਰੋ

en: Launch email client
pa: ਈਮੇਲ ਕਲਾਇਟ ਲਾਂਚ ਕਰੋ

en: Launch web browser
pa: ਵੈਬ-ਝਲਕਾਰਾ ਚਲਾਓ

en: Log out
pa: ਲਾਗ-ਆਉਟ

en: Lock screen
pa: ਪਰਦੇ ਨੂੰ ਤਾਲਾ

en: Home folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: New shortcut...
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ...

en: Accelerator key
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਸਵਿੱਚ

en: Accelerator modifiers
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਸੋਧਕ

en: Accelerator keycode
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਸਵਿੱਚ-ਕੋਡ

en: Accel Mode
pa: ਐਸਲ ਢੰਗ

en: The type of accelerator.
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਦੀ ਕਿਸਮ ਹੈ।

en: Disabled
pa: ਆਯੋਗ

en: <Unknown Action>
pa: <ਅਣਜਾਣੀ ਕਾਰਵਾਈ>

en: Custom Shortcuts
pa: ਕਸਟਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Error saving the new shortcut
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ "%s" ਨੂੰ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਸਵਿੱਚ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਲਿਖਣਾ ਮੁਸ਼ਕਿਲ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ।
    ਇੱਕ ਅਜੇਹੀ ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਮੇਂ Control, Alt ਜਾਂ Shift ਇੱਕਠੇ ਹੋਣ।

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ "%s" ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ
     "%s"

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ "%s" ਲਈ ਦਿੱਤਾ ਤਾਂ "%s" ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਆਯੋਗ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ।

en: _Reassign
pa: ਮੁੜ-ਜਾਰੀ(_R)

en: Too many custom shortcuts
pa: ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਕਸਟਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Action
pa: ਕਾਰਵਾਈ

en: Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Custom Shortcut
pa: ਕਸਟਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: C_ommand:
pa: ਕਮਾਂਡ(_o):

en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Assign shortcut keys to commands
pa: ਕਮਾਡਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਮੁਹੱਈਆ ਕਰੋ:

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
pa: ਸਿਰਫ ਸੈਟਿੰਗ ਲਾਗੂ ਕਰੋ ਤੇ ਬਾਹਰ ਜਾਓ (ਸਿਰਫ ਅਨੁਕੂਲਤਾ; ਡੇਮੋਨ ਸੰਭਾਲੇਗੀ)

en: Start the page with the typing break settings showing
pa: ਸਫ਼ਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ, ਟਾਇਪ ਅੰਤਰਾਲ ਦੀ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖਾਉਣ ਨਾਲ

en: Start the page with the accessibility settings showing
pa: ਪੇਜ਼ ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖਾਉਣ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: - MATE Keyboard Preferences
pa: - ਗਨੋਮ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਪਸੰਦ

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਅਸੈਸਬਿਲਟੀ ਆਡੀਓ ਫੀਡਬੈਕ

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਤੋਂ ਫੀਚਰ ਚਾਲੂ ਜਾਂ ਬੰਦ ਹੋਣ(_a)

en: Beep when a _toggle key is pressed
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਟਾਗਲ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ(_t)

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Beep when a _modifier key is pressed
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋਂ ਕਿ  ਮੋਡੀਫਾਇਰ ਨੂੰ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ(_m)

en: Sticky Keys
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Show _visual feedback for the alert sound
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਸਾਊਂਡ ਲਈ ਦਿੱਖ ਫੀਡਬੈਕ ਵੇਖੋ(_v)

en: Flash _window titlebar
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲਬਾਰ ਝਲਕਾਉ(_w)

en: Flash entire _screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਝਲਕਾਉ(_s)

en: Visual cues for sounds
pa: ਸਾਊਂਡ ਲਈ ਦਿੱਖ ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Beep when a key is pr_essed
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ(_e)

en: Beep when key is _accepted
pa: ਬੀਪ, ਜਦੋਂ ਸਵਿੱਚ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ(_a)

en: Beep when key is _rejected
pa: ਬੀਪ, ਜੇਕਰ ਸਵਿੱਚ ਰੱਦ ਹੋਵੇ(_r)

en: Slow Keys
pa: ਹੌਲੀ-ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Beep when a key is reje_cted
pa: ਬੀਪ, ਜੇਕਰ ਸਵਿੱਚ ਰੱਦ ਹੋਵੇ(_c)

en: Bounce Keys
pa: ਬਾਊਂਸ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Keyboard Preferences
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਪਸੰਦ

en: Repeat Keys
pa: ਦੁਹਰਾਉ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Key presses _repeat when key is held down
pa: ਸਵਿੱਚ-ਦਹਰਾਉ, ਜਦੋ ਕਿ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਦਬਾਈ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇ

en: _Delay:
pa: ਦੇਰੀ(_D):

en: _Speed:
pa: ਸਪੀਡ(_S):

en: Short
pa: ਛੋਟਾ

note: slow acceleration
en: Slow
pa: ਹੌਲੀ

en: Repeat keys speed
pa: ਸਵਿੱਚਾਂ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਦਬਾਉਣ ਗਤੀ

en: Long
pa: ਲੰਮਾ

note: fast acceleration
en: Fast
pa: ਤੇਜ਼

en: Cursor Blinking
pa: ਝਪਕਦੀ ਕਰਸਰ

en: Cursor _blinks in text fields
pa: ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਕਰਸਰ ਝਪਕਾਓ(_b)

en: S_peed:
pa: ਸਪੀਡ(_p):

en: Cursor blinks speed
pa: ਕਰਸਰ ਝਪਕਣ ਗਤੀ

en: List of keyboard layouts selected for usage
pa: ਵਰਤੋਂ ਚੁਣੇ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ

en: Select a keyboard layout to be added to the list
pa: ਲਿਸਟ 'ਚ ਜੋੜਨ ਲਈ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਚੁਣੋ

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: Remove the selected keyboard layout from the list
pa: ਚੁਣਿਆ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਲਿਸਟ 'ਚੋਂ ਹਟਾ ਦਿਓ

en: Move _Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ(_U)

en: Move the selected keyboard layout up in the list
pa: ਚੁਣੇ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਨੂੰ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Move _Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ(_D)

en: Move the selected keyboard layout down in the list
pa: ਚੁਣੇ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਨੂੰ ਲਿਸਟ 'ਚ ਹੇਠਾਂ ਕਰੋ

en: _Show...
pa: ਵੇਖੋ(_S)...

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
pa: ਚੁਣੇ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਦੀ ਸ਼ਕਲ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: _Separate layout for each window
pa: ਹਰ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਵੱਖਰਾ ਲੇਆਉਟ(_S)

en: New windows u_se active window's layout
pa: ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਐਕਟਿਵ ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਲੇਆਉਟ ਵਰਤਣ(_s)

en: Keyboard _model:
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਮਾਡਲ(_m):

en: _Options...
pa: ਚੋਣਾਂ(_O)...

en: View and edit keyboard layout options
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ ਤੇ ਸੋਧੋ

en: Reset to De_faults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ(_f)

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾਲ ਬਦਲ
    ਦਿਓ

en: Layouts
pa: ਲੇਆਉਟ

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨਾਲ ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ ਫੀਚਰ ਬਦਲੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ(_A)

en: _Simulate simultaneous keypresses
pa: ਇੱਕੋ ਵਾਰ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬਣ ਦੀ ਨਕਲ(_S)

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
pa: ਜੇਕਰ ਦੋ ਸਵਿੱਚਾਂ ਇਕੱਠੀਆਂ ਦਬਾਈਆਂ ਜਾਣ ਤਾਂ ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਆਯੋਗ(_b)

en: _Only accept long keypresses
pa: ਲੰਮਾ ਚਿਰ ਦਬਾਈਆਂ ਸਵਿੱਚਾਂ ਹੀ ਸਵੀਕਾਰ(_O)

en: _Ignore fast duplicate keypresses
pa: ਤੇਜ਼ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸਵਿੱਚ-ਦੱਬਣਾ ਅਣਡਿੱਠਾ(_I)

en: D_elay:
pa: ਡਿਲੇਅ(_e):

en: Audio _Feedback...
pa: ਆਡੀਓ ਫੀਡਬੈਕ(_F)...

en: _Pointer can be controlled using the keypad
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਨੂੰ ਕੀ-ਪੈਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਰਕੇ ਕੰਟਰੋਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ(_P)

en: _Acceleration:
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ(_A):

en: Mouse Keys
pa: ਮਾਊਸ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: _Lock screen to enforce typing break
pa: ਟਾਈਪ ਬਰੇਕ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ(_L)

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਦੀਆਂ ਸਵਿੱਚਾਂ ਦੇ ਮੁੜ ਦੱਬਣ ਨਾਲ ਹੋਣ ਵਾਲੇ ਨੁਕਸਾਨ ਤੋਂ ਬਚਣ ਲਈ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: _Work interval lasts:
pa: ਕੰਮ ਕਰਨ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲ(_W):

en: _Break interval lasts:
pa: ਆਖਰੀ ਅੰਤਰਾਲ ਸਮਾਂ(_B):

en: Duration of work before forcing a break
pa: ਅੰਤਰਾਲ ਕੰਮ ਦਾ, ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਮਜਬੂਰ ਕਰਨ ਤੋ ਪਹਿਲਾਂ

en: Duration of the break when typing is disallowed
pa: ਅੰਤਰਾਲ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਟਾਇਪਇੰਗ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: minutes
pa: ਮਿੰਟ

en: All_ow postponing of breaks
pa: ਅੰਤਰਾਲ ਨੂੰ ਮੁਲਤਵੀ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਦਿਓ(_o)

en: Check if breaks are allowed to be postponed
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਅੰਤਰਾਲ ਨੂੰ ਮੁਲਤਵੀ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਹੈ

en: Typing Break
pa: ਲਿਖਣ ਬਰੇਕ

en: _Type to test settings:
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਟੈਸਟ ਲਈ ਲਿਖੋ(_T):

en: Choose a Layout
pa: ਇੱਕ ਲੇਆਉਟ ਚੁਣੋ

en: _Country:
pa: ਦੇਸ਼(_C):

en: _Variants:
pa: ਦਿੱਖ(_V):

en: By _country
pa: ਦੇਸ਼ ਰਾਹੀਂ(_c)

en: _Language:
pa: ਭਾਸ਼ਾ(_L):

en: By _language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਰਾਹੀਂ(_l)

en: Preview:
pa: ਝਲਕ:

en: Choose a Keyboard Model
pa: ਇੱਕ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਮਾਡਲ ਚੁਣੋ

en: _Vendors:
pa: ਵੇਂਡਰ(_V):

en: _Models:
pa: ਮਾਡਲ(_M):

en: Keyboard Layout Options
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਖਾਕਾ ਚੋਣਾਂ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Layout
pa: ਲੇਆਉਟ

en: Vendors
pa: ਵੇਂਡਰ

en: Models
pa: ਮਾਡਲ

en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Keyboard
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Set your keyboard preferences
pa: ਆਪਣੀ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਪਸੰਦ ਦਿਓ

en: - MATE Mouse Preferences
pa: - ਗਨੋਮ ਮਾਊਂਸ ਪਸੰਦ

en: Mouse Preferences
pa: ਮਾਊਂਸ ਪਸੰਦ

en: Mouse Orientation
pa: ਮਾਊਸ ਸਥਿਤੀ

en: _Right-handed
pa: ਸੱਜੇ ਹੱਥ(_R)

en: _Left-handed
pa: ਖੱਬਾ ਹੱਥ ਮਾਊਸ(_L)

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
pa: ਜਦੋਂ ਕੰਟਰੋਲ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੀ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਪੁਆਇੰਟਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖੋ(_o)

en: Pointer Speed
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਸਪੀਡ

note: low sensitivity
en: Low
pa: ਘੱਟ

note: high sensitivity
en: High
pa: ਉੱਚ

en: _Sensitivity:
pa: ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲਤਾ(_S):

en: Drag and Drop
pa: ਚੁੱਕਣਾ ਅਤੇ ਸੁੱਟਣਾ

en: Thr_eshold:
pa: ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ(_e):

en: Double-Click Timeout
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: _Timeout:
pa: ਟਾਇਮ-ਆਉਟ(_T):

en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

en: Enable _mouse clicks with touchpad
pa: ਟੱਚਪੈਡ ਨਾਲ ਮਾਊਸ ਕਲਿੱਕ ਯੋਗ(_m)

en: Scrolling
pa: ਸਕਰੋਲਿੰਗ

en: Touchpad
pa: ਟੱਚਪੈਡ

en: Set your mouse preferences
pa: ਆਪਣੇ ਮਾਊਸ ਦੀ ਪਸੰਦ ਦਿਓ

en: Network Proxy
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰਾਕਸੀ

en: Set your network proxy preferences
pa: ਆਪਣੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰਾਕਸੀ ਪਸੰਦ ਦਿਓ

en: Network Proxy Preferences
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰਾਕਸੀ ਪਸੰਦ

en: <b>Di_rect internet connection</b>
pa: <b>ਸਿੱਧਾ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ(_R)</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
pa: <b>ਦਸਤੀ ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ(_M)</b>

en: Port:
pa: ਪੋਰਟ:

en: _Details
pa: ਵੇਰਵਾ(_D)

en: H_TTP proxy:
pa: HT_TP ਪਰਾਕਸੀ:

en: _Secure HTTP proxy:
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ HTTP ਪਰਾਕਸੀ(_S):

en: _FTP proxy:
pa: _FTP ਪਰਾਕਸੀ:

en: S_ocks host:
pa: ਸਾਕਟ ਹੋਸਟ(_o):

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
pa: <b>ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ(_A)</b>

en: Autoconfiguration _URL:
pa: ਆਟੋ-ਸੰਰਚਨਾ _URL:

en: Proxy Configuration
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Ignore Host List
pa: ਹੋਸਟ ਲਿਸਟ ਅਣਡਿੱਠੀ

en: Ignored Hosts
pa: ਅਣਡਿੱਠੇ ਕੀਤੇ ਹੋਸਟ

en: HTTP Proxy Details
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਵੇਰਵਾ

en: <b>_Use authentication</b>
pa: <b>ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਵਰਤੋਂ(U)</b>

en: U_sername:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(_s):

en: _Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P):

en: Compositing Manager
pa: ਕੰਪੋਜਿੰਗ ਮੈਨੇਜਰ

en: S_uper (or "Windows logo")
pa: ਸੁਪਰ (ਜਾਂ "ਵਿੰਡੋ ਲੋਗੋ")(_u)

en: _Meta
pa: ਮੈਟਾ(_M)

en: Windows
pa: ਝਰੋਖੇ

en: Set your window properties
pa: ਆਪਣੀ ਵਿੰਡੋ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦਿਓ

en: Window Preferences
pa: ਵਿੰਡੋ ਪਸੰਦ

en: Window Selection
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੋਣ

en: _Select windows when the mouse moves over them
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੁਣੋ, ਜਦੋ ਕਿ ਮਾਊਸ ਇਸ ਉੱਤੇ ਹੋਵੇ(_S)

en: seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

en: Titlebar Action
pa: ਟਾਈਟਲਬਾਰ ਐਕਸ਼ਨ

en: Roll up
pa: ਸਮੇਟੋ

en: Maximize
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ

en: Maximize Horizontally
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਹਰੀਜੱਟਲ

en: Maximize Vertically
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਰਟੀਕਲ

en: Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Movement Key
pa: ਹਿੱਲਜੁੱਲ ਸਵਿੱਚ

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਏਧਰ-ਓਧਰ ਕਰਨ ਲਈ, ਇਹ ਸਵਿੱਚ ਦਬਾਉ ਅਤੇ ਦਬਾਈ ਰੱਖੋ, ਤਦ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਫੜ ਲਵੋ:

en: Time zone
pa: ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Date
pa: ਤਾਰੀਖ

en: Time Zone
pa: ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ

en: Africa/Abidjan
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਬੀਡਜਾਨ

en: Africa/Accra
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਸੱਰਾ

en: Africa/Addis_Ababa
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਡੀਸ ਅਬਾਬਾ

en: Africa/Algiers
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਲਜੀਰੀਸ

en: Africa/Asmara
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਸਮਾਰਾ

en: Africa/Bamako
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਾਕਾਮੋ

en: Africa/Bangui
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਾਨਗੂਈ

en: Africa/Banjul
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਿਨਜੂਲ

en: Africa/Bissau
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਿਸੱਊ

en: Africa/Blantyre
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਲਾਨਟਰੀ

en: Africa/Brazzaville
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਰਾਜ਼ਾਵੀਲੀ

en: Africa/Bujumbura
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬੂਜ਼ੂਮਬੂਰਾ

en: Africa/Cairo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਰੋ

en: Africa/Casablanca
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕਾਸਾਬਲਾਨਾਸਾ

en: Africa/Ceuta
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਊਟਾ

en: Africa/Conakry
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੋਨਕਰੀ

en: Africa/Dakar
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਾਕਾਰ

en: Africa/Dar_es_Salaam
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਾਰੀਸ ਅਸ ਸਲਾਮ

en: Africa/Djibouti
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਜ਼ੀਬੂਅਟੀ

en: Africa/Douala
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡੂਊਲਾ

en: Africa/El_Aaiun
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਈਲਆਊਨ

en: Africa/Freetown
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਫਰੀਟਾਉਨ

en: Africa/Gaborone
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਗਾਬੋਰੋਨੀ

en: Africa/Harare
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਹਾਰਾਰੇ

en: Africa/Johannesburg
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਜਹਾਨਸਬਰਗ

en: Africa/Kampala
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੰਪਾਲਾ

en: Africa/Khartoum
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਖਰਟੋਮ

en: Africa/Kigali
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਗਲੀ

en: Africa/Kinshasa
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਨਸ਼ਾਸਾ

en: Africa/Lagos
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲਾਗੋਸ

en: Africa/Libreville
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੀਬਰੀਵੀਲੀ

en: Africa/Lome
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੋਮੀ

en: Africa/Luanda
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਡਾ

en: Africa/Lubumbashi
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਬੂਮਬਸੀ

en: Africa/Lusaka
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਸਾਕਾ

en: Africa/Malabo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਲਾਬੋ

en: Africa/Maputo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਪੂਟੋ

en: Africa/Maseru
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਸੀਰੂ

en: Africa/Mbabane
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਬਾਬਾਨੀ

en: Africa/Mogadishu
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮੋਗਾਡੀਸ਼ੂ

en: Africa/Monrovia
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮੋਨਰੋਵੀਆ

en: Africa/Nairobi
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨੈਰੋਬੀ

en: Africa/Ndjamena
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨਡਜਾਮੀਨਾ

en: Africa/Niamey
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨਾਮੀ

en: Africa/Nouakchott
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨੂਊਕਚੋਟ

en: Africa/Ouagadougou
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਊਗਾਡੋਗੋਊ

en: Africa/Porto-Novo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ-ਨੋਵੋ

en: Africa/Sao_Tome
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਸਾਓਟੋਮੀ

en: Africa/Tripoli
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਟਰੀਪੋਲੀ

en: Africa/Tunis
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਟੂਨਿਸ਼

en: Africa/Windhoek
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਵਿਨਹੋਇਕ

en: America/Adak
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਡਾਕ

en: America/Anchorage
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਨਚੋਰਜ਼ੀ

en: America/Anguilla
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅੰਗੋਲਾ

en: America/Antigua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅੰਟੀਗੁਆ

en: America/Araguaina
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਆਰਗੂਮੀਆ

en: America/Argentina/Buenos_Aires
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਬੂਈਨੋਸ ਏਅਰਸ

en: America/Argentina/Catamarca
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਕਾਟਾਮਾਰਸਾ

en: America/Argentina/Cordoba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਕੋਰਡੋਬਾ

en: America/Argentina/Jujuy
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਜੂਜਈ

en: America/Argentina/La_Rioja
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਲਾਰਿਓਜਾੀਆ

en: America/Argentina/Mendoza
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਮਾਨਡੋਜ਼ਾ

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਰੀਓ ਗੈਲੀਗੋਸਰੀਨਗੋ

en: America/Argentina/Salta
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸਾਲਟਾ

en: America/Argentina/San_Juan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸੈਨ ਜਾਓਨਗੁਆ

en: America/Argentina/San_Luis
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸੈਨ_ਲੂਇਸ

en: America/Argentina/Tucuman
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਟੂਕੁਮਾਨਗੁਆ

en: America/Argentina/Ushuaia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਉਸ਼ੂਈਆੀਆ

en: America/Aruba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰੂਬਾ

en: America/Asuncion
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਸੁਨਸੀਨ

en: America/Atikokan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਟੀਕੋਕਾਨ

en: America/Bahia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਾਹੀਆਸਟਾ

en: America/Bahia_Banderas
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਾਹੀਆ_ਬਾਂਡਰਾਸ

en: America/Barbados
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਾਰਬਾਡੋਸ

en: America/Belem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੀਲੀਮ

en: America/Belize
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੀਲਿਜ਼ੀ

en: America/Blanc-Sablon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਲਾਂਸ-ਸਾਬਲੋਨ

en: America/Boa_Vista
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋਵੀਸਟਾ

en: America/Bogota
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋਗੋਟਾ

en: America/Boise
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋਸੀ

en: America/Cambridge_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਮਬਿਰਿਜ਼ ਖਾੜੀ

en: America/Campo_Grande
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੈਂਪੋ ਗਰਾਂਡਾਨ

en: America/Cancun
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਨਕੂਨ

en: America/Caracas
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਰਾਕਸ

en: America/Cayenne
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਯੀਨੀ

en: America/Cayman
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਯਮਾਨ

en: America/Chicago
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸ਼ਿਕਾਗੋ

en: America/Chihuahua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸ਼ਿਹੂਆਹੂਆ

en: America/Costa_Rica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੋਸਟਾ ਰੀਸਾ

en: America/Cuiaba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਿਊਬਾ

en: America/Curacao
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੂਰਾਕੋ

en: America/Danmarkshavn
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਮਾਰਕਸ਼ਨ

en: America/Dawson
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਾਵਸਨ

en: America/Dawson_Creek
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਾਵਸਨ ਕਰੀਕ

en: America/Denver
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੀਨਵਰ

en: America/Detroit
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੀਟਰੋਟੀ

en: America/Dominica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੋਮੀਨੀਸਾ

en: America/Edmonton
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਡਮੋਨਟੋਨ

en: America/Eirunepe
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਰੂਨੀਪੀ

en: America/El_Salvador
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਲਸਲਾਵਾਡੋਰ

en: America/Fortaleza
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫੋਰਟਾਲੀਜ਼ਾ

en: America/Glace_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਲਾਸੀ ਖਾੜੀ

en: America/Godthab
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੋਡਥਾਬ

en: America/Goose_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੂਜ਼ ਖਾੜੀ

en: America/Grand_Turk
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਰਾਂਡ ਤੁਰਕ

en: America/Grenada
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਰੀਨਾਡਾ

en: America/Guadeloupe
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੂਡੀਲੋਊਪੀ

en: America/Guatemala
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਆਟਾਮਾਲਾ

en: America/Guayaquil
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਯਾਕਿਊਲ

en: America/Guyana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਆਨਾ

en: America/Halifax
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹਾਲੀਫੇਕਸ

en: America/Havana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹਾਵਾਨਾ

en: America/Hermosillo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹੀਰਮੋਸੀਲੋ

en: America/Indiana/Indianapolis
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਇੰਡੀਆਨਾਪੋਲੀਸ

en: America/Indiana/Knox
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਕਨੋਸ਼

en: America/Indiana/Marengo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਮਰੀਨਗੋ

en: America/Indiana/Petersburg
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਪੀਟਰਸਬਰਗ

en: America/Indiana/Tell_City
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡਿਆਨਾ/ਟੈੱਲ_ਸਿਟੀ

en: America/Indiana/Vevay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵੀਵਾਆ

en: America/Indiana/Vincennes
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵੀਨਸੀਨਸ

en: America/Indiana/Winamac
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵੀਨਾਮੈਕ

en: America/Inuvik
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇਨੂਵਿਕ

en: America/Iqaluit
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇਊਲੂਟ

en: America/Jamaica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਜੈਮਿਕਾ

en: America/Juneau
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹੂਨਿਆਉ

en: America/Kentucky/Louisville
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੀਨਟੂਕੀ/ਲੂੳਸਵਿਲੀ

en: America/Kentucky/Monticello
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੀਨਟੂਕੀ/ਮੋਨਟੀਸੀਲੋ

en: America/La_Paz
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲਾ ਪਾਜ਼

en: America/Lima
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲੀਮਾ

en: America/Los_Angeles
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲਾਸ ਏਜ਼ਲਸ

en: America/Maceio
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਸੀਈ

en: America/Managua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਨਾਗੂਨਾ

en: America/Manaus
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਨਾਸ

en: America/Marigot
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੈਰੀਗੋਟ

en: America/Martinique
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਰੀਟੀਕਿਊ

en: America/Matamoros
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੈਟਾਮੋਰੋਸ

en: America/Mazatlan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਜ਼ਾਟਲਾਨ

en: America/Menominee
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਨੋਮੀਨਈ

en: America/Merida
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਰਾਡਾ

en: America/Mexico_City
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੈਕਸੀਕਿ ਸ਼ਹਿਰ

en: America/Miquelon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਕਊਇਲੋਨ

en: America/Moncton
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਸਟੋਨ

en: America/Monterrey
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟੀਰੀਓ

en: America/Montevideo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟੀਵੀਡਿਓ

en: America/Montserrat
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟਸੀਰੇਟ

en: America/Nassau
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੀਸਾਊ

en: America/New_York
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨਿਊ ਯਾਰਕ

en: America/Nipigon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੀਪੀਗੋਨ

en: America/Nome
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੋਮੀ

en: America/Noronha
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੋਰੋਹਾ

en: America/North_Dakota/Center
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਉਤਰੀ ਡਾਕੋਟਾ/ਕੇਦਰੀ

en: America/North_Dakota/New_Salem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਉਤਰੀ ਡਾਕੋਟਾ/ਨਵਾਂਸਾਲੀਮ

en: America/Ojinaga
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਊਜੀਨਾਗਾ

en: America/Panama
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੈਮਾਨਾ

en: America/Pangnirtung
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪਿਨਗਨੀਰਟੂਗ

en: America/Paramaribo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪਾਰਾਮਾਰੀਬੋ

en: America/Phoenix
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫੋਨਿਸ਼

en: America/Port-au-Prince
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟ-ਅਸ-ਪ੍ਰਿੰਸ

en: America/Port_of_Spain
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟ ਆਫ ਸਪੇਨ

en: America/Porto_Velho
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ ਵੀਲਹੋ

en: America/Puerto_Rico
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਟਟੋ ਰੀਕੋ

en: America/Rainy_River
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੇਨੀ ਰੀਵਰ

en: America/Rankin_Inlet
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੈਨਿਕਿਨ ਇਨਲਿਟ

en: America/Recife
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੀਸਾਈਸ

en: America/Regina
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੀਗੀਨਾ

en: America/Resolute
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੌੰੋਲੂਟ

en: America/Rio_Branco
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰਾਈ ਬਰਾਸਕੋ

en: America/Santarem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੰਟੋਆਗੋ

en: America/Santiago
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੰਟੋਆਗੋ

en: America/Santo_Domingo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੰਟੋ ਡੋਮੀਨਗੋ

en: America/Sao_Paulo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਾਊ ਪਾਲੋ

en: America/Scoresbysund
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਕਰੋਸਬਸ਼ੂਡ

en: America/St_Barthelemy
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਟਬਾਰਥੇਲੇਮੀ

en: America/St_Johns
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਜੋਨਸ

en: America/St_Kitts
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਕੀਟਸ

en: America/St_Lucia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਲੂਸੀਕਾ

en: America/St_Thomas
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਥਾਮਸ

en: America/St_Vincent
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਵੀਨਸੇਟ

en: America/Swift_Current
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਵਿਫਟ ਕਰੰਟ

en: America/Tegucigalpa
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੀਗੂਸੀਗਾਲਪਾ

en: America/Thule
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਥੂਲੀ

en: America/Thunder_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਥੰਡਰ ਖਾੜੀ

en: America/Tijuana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਤੀਜ਼ੂਨਾ

en: America/Toronto
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੋਰਾਂਟੋਲਾ

en: America/Tortola
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੋਰਟੋਲਾ

en: America/Vancouver
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵੇਨਸੋਵਰ

en: America/Whitehorse
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵਾਈਟਹਾਰਸ

en: America/Winnipeg
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵੀਨਿਪੇਗ

en: America/Yakutat
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਯਾਕੂਟਾਟ

en: America/Yellowknife
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਯੈਲੂਨਿਫ

en: Antarctica/Casey
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਕੰਸੀ

en: Antarctica/Davis
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਡਾਵਿਸ

en: Antarctica/DumontDUrville
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਡੋਮੋਨਟਡਯਰਵਿਲੀ

en: Antarctica/Macquarie
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਮੈਕਕੁਆਰੀ

en: Antarctica/Mawson
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਮਾਵਸੋਨ

en: Antarctica/McMurdo
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਮਕਮੂਰਡੋ

en: Antarctica/Palmer
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਪਾਲਮਾਰ

en: Antarctica/Rothera
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਰੋਥੇਰਾਰੁਵ

en: Antarctica/Syowa
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਸਯੂਵਾ

en: Antarctica/Vostok
pa: ਅੰਟਰਾਟਿਕਾ/ਵੋਸਟੋਕ

en: Arctic/Longyearbyen
pa: ਅਰਸਟਿਕ/ਲਾਗਯਿਅਰਬਯਾਨ

en: Asia/Aden
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਦਾਨ

en: Asia/Almaty
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਲਮਾਟੀ

en: Asia/Amman
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਮਾਨ

en: Asia/Anadyr
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਨਾਡੀਰ

en: Asia/Aqtau
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਕਿਊਟ

en: Asia/Aqtobe
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਕਿਊਬੀ

en: Asia/Ashgabat
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਸ਼ਗੲਬਾਤ

en: Asia/Baghdad
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਗਦਾਦ

en: Asia/Bahrain
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਹਿਰਾਨ

en: Asia/Baku
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਾਕੂ

en: Asia/Bangkok
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬੈਕਾਂਕ

en: Asia/Beirut
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬੀਰੂਟ

en: Asia/Bishkek
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਿਸਕਾਕ

en: Asia/Brunei
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਰੂਨੀ

en: Asia/Choibalsan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਚੋਬਾਲਸਾਨ

en: Asia/Colombo
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਲੰਬੋ

en: Asia/Damascus
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਡਾਮਸਾਊਸ

en: Asia/Dhaka
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਢਾਕਾ

en: Asia/Dili
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਦੀਲੀ

en: Asia/Dubai
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਡੁਬਈ

en: Asia/Dushanbe
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਡੂਸ਼ਾਨਬੀ

en: Asia/Gaza
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਗਾਜ਼ਾ

en: Asia/Ho_Chi_Minh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਚੋਨਕਿੳਇੰਗ

en: Asia/Hong_Kong
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹਾਂਗਕਾਂਗ

en: Asia/Hovd
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹੋਵਡ

en: Asia/Irkutsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਆਈਰਲੂਸਕ

en: Asia/Jakarta
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜੈਕਾਰਤਾ

en: Asia/Jayapura
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜਾਇਪੁਰ

en: Asia/Jerusalem
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜ਼ੇਰੂਸ਼ੇਲਮ

en: Asia/Kabul
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਬਲ

en: Asia/Kamchatka
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਮਚਾਟਕਾ

en: Asia/Karachi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਰਾਚੀ

en: Asia/Kathmandu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਂਠਮਾਡੂ

en: Asia/Kolkata
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਲਕਾਤਾ

en: Asia/Krasnoyarsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਰਸਨੀਯਾਰਸ਼ਕ

en: Asia/Kuala_Lumpur
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੁੰਆਲਾਮਪੁਰ

en: Asia/Kuching
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਚੀਇੰਗ

en: Asia/Kuwait
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੁਵੈਤ

en: Asia/Macau
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਸਕੁ

en: Asia/Magadan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਗਾਡਾਨ

en: Asia/Makassar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਕਾਸਾਰ

en: Asia/Manila
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਨੀਲਾ

en: Asia/Muscat
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਸਕਟ

en: Asia/Nicosia
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਨੀਸੋਸੀਆ

en: Asia/Novokuznetsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਨੋਵੋਕੂਜ਼ਨੇਟਸਕ

en: Asia/Novosibirsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

en: Asia/Omsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਓਮਸਕ

en: Asia/Oral
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਓਰਾਲ

en: Asia/Phnom_Penh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਫਨੋਮਪੇਨਹ

en: Asia/Pontianak
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਪੋਨਰਿਨਕ

en: Asia/Pyongyang
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਪਯੂਨਗਯਾਂਗ

en: Asia/Qatar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਤਰ

en: Asia/Qyzylorda
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਿਊਜ਼ਲੋਰਡਾ

en: Asia/Riyadh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਰੀਯਾਧ

en: Asia/Sakhalin
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਾਖਾਲੀਨ

en: Asia/Samarkand
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਮਕੰਦ

en: Asia/Seoul
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿਊਲ

en: Asia/Shanghai
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿੰਘਾਈ

en: Asia/Singapore
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿੰਘਾਪੁਰ

en: Asia/Taipei
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਾਈਪੀ

en: Asia/Tashkent
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਾਸ਼ਕੰਦ

en: Asia/Tbilisi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਬੀਲੀਸੀ

en: Asia/Tehran
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਹਿਰਾਨ

en: Asia/Thimphu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਥੀਮਫੂ

en: Asia/Tokyo
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਟੋਕੀਓ

en: Asia/Ulaanbaatar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਊਲਾਨਬਾਟਰ

en: Asia/Urumqi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ੳਰੂਮਕੀ

en: Asia/Vientiane
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਵੀਅਤਨਾਮ

en: Asia/Vladivostok
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਵਲਾਡੀਵੋਸਟੋਕ

en: Asia/Yakutsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਕੂਸਕ

en: Asia/Yekaterinburg
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਕਟਾਇਬਰਗ

en: Asia/Yerevan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਰੀਵਾਨ

en: Atlantic/Azores
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਅਜ਼ੋਰਸ

en: Atlantic/Bermuda
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਬਾਰਾਮੂਡਾ

en: Atlantic/Canary
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਕੰਨਰੀ

en: Atlantic/Cape_Verde
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਕੇਪ ਵਰਡੀ

en: Atlantic/Faroe
pa: ਐਟਲਾਂਟਾ/ਫਾਰੋਈ

en: Atlantic/Madeira
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਮਾਡਰੀਆ

en: Atlantic/Reykjavik
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਰਾਯਕਾਜੋਵਿਕ

en: Atlantic/South_Georgia
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਦੱਖਣੀ ਜਾਰਜੀਆ

en: Atlantic/Stanley
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਸਟਨਲਿਆ

en: Atlantic/St_Helena
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਸੇਟ ਹੀਲੀਨਾ

en: Australia/Adelaide
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਐਂਡੀਲੈਂਡ

en: Australia/Brisbane
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਬਰਿਸਬੇਨ

en: Australia/Broken_Hill
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਬਰੋਕਨ ਹਿਲ

en: Australia/Currie
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਕੁੱਰਿਰਾ

en: Australia/Darwin
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਡਾਰਵਿਨ

en: Australia/Eucla
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਇਊਕਲਾ

en: Australia/Hobart
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਹੋਬਰਟ

en: Australia/Lindeman
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਲਿੰਡੀਮਾਨ

en: Australia/Lord_Howe
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਲੋਰਡ ਹੋਵੀ

en: Australia/Melbourne
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਮੈਲਬੋਰਨ

en: Australia/Perth
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਪਰਥ

en: Australia/Sydney
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ/ਸਿਡਨੀ

en: Europe/Amsterdam
pa: ਯੂਰਪ/ਅਮਸਟੀਡਮ

en: Europe/Andorra
pa: ਯੂਰਪ/ਐਨਡੋਰਾ

en: Europe/Athens
pa: ਯੂਰਪ/ਐਥਨਜ਼

en: Europe/Belgrade
pa: ਯੂਰਪ/ਬੀਲਗਰੇਡ

en: Europe/Berlin
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰਲਿਨ

en: Europe/Bratislava
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰਾਟੀਸਲਾਵਾ

en: Europe/Brussels
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰੂਸੀਲਸ

en: Europe/Bucharest
pa: ਯੂਰਪ/ਬੂਚਰਸਟ

en: Europe/Budapest
pa: ਯੂਰਪ/ਬੁਡਾਪੈਸਟ

en: Europe/Chisinau
pa: ਯੂਰਪ/ਚੀਸੀਨੂ

en: Europe/Copenhagen
pa: ਯੂਰਪ/ਕੋਪੀਨਹਾਗਨ

en: Europe/Dublin
pa: ਯੂਰਪ/ਡੂਬਲਿਨ

en: Europe/Gibraltar
pa: ਯੂਰਪ/ਗਿਬਰਲਟਾਰ

en: Europe/Guernsey
pa: ਯੂਰਪ/ਗੁਈਰਨਸ

en: Europe/Helsinki
pa: ਯੂਰਪ/ਹੀਲਸੀਨਕੀ

en: Europe/Isle_of_Man
pa: ਯੂਰਪ/ਇਸਲੀ_ਆਫ_ਮੈਨ

en: Europe/Istanbul
pa: ਯੂਰਪ/ਇਸਟਾਨਬੂਲ

en: Europe/Jersey
pa: ਯੂਰਪ/ਜਰਸੀ

en: Europe/Kaliningrad
pa: ਯੂਰਪ/ਕਾਲੀਨੀਗਰਾਡ

en: Europe/Kiev
pa: ਯੂਰਪ/ਕੀਵ

en: Europe/Lisbon
pa: ਯੂਰਪ/ਲਿਸਬੋਨ

en: Europe/Ljubljana
pa: ਯੂਰਪ/ਲਜਬਲੀਜਾਨਾ

en: Europe/London
pa: ਯੂਰਪ/ਲੰਡਨ

en: Europe/Luxembourg
pa: ਯੂਰਪ/ਲਕਸ਼ਬਰਗ

en: Europe/Madrid
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਡਰੀਡ

en: Europe/Malta
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਲਟਾ

en: Europe/Mariehamn
pa: ਯੂਰਪ/ਮੈਰੀਹਾਮੀਡ

en: Europe/Minsk
pa: ਯੂਰਪ/ਮੀਸਸ਼

en: Europe/Monaco
pa: ਯੂਰਪ/ਮੋਨਾਕੋ

en: Europe/Moscow
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਸਕੋ

en: Europe/Oslo
pa: ਯੂਰਪ/ਓਸਲੋ

en: Europe/Paris
pa: ਯੂਰਪ/ਪੈਰਿਸ

en: Europe/Podgorica
pa: ਯੂਰਪ/ਪੋਡਗੋਰੀਸਾ

en: Europe/Prague
pa: ਯੂਰਪ/ਪਰਗੂਈ

en: Europe/Riga
pa: ਯੂਰਪ/ਰੀਗਾ

en: Europe/Rome
pa: ਯੂਰਪ/ਰੋਮ

en: Europe/Samara
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਮਾਰਾ

en: Europe/San_Marino
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਨਮਾਰੀਨੋ

en: Europe/Sarajevo
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਰਰਜੀਵੋ

en: Europe/Simferopol
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਮੀਫਰੋਪੋਲ

en: Europe/Skopje
pa: ਯੂਰਪ/ਸਕੋਪਜੀ

en: Europe/Sofia
pa: ਯੂਰਪ/ਸੋਫੀਆ

en: Europe/Stockholm
pa: ਯੂਰਪ/ਸਟੋਕਖੋਲਮ

en: Europe/Tallinn
pa: ਯੂਰਪ/ਟਾਲੀਨ

en: Europe/Tirane
pa: ਯੂਰਪ/ਈਰਆਨੀ

en: Europe/Uzhgorod
pa: ਯੂਰਪ/ੳਜ਼ਹੋਰੋਡ

en: Europe/Vaduz
pa: ਯੂਰਪ/ਵਾਡੂਜ਼

en: Europe/Vatican
pa: ਯੂਰਪ/ਵਾਟੀਕਾਨ

en: Europe/Vienna
pa: ਯੂਰਪ/ਵੀਆਨਾ

en: Europe/Vilnius
pa: ਯੂਰਪ/ਵੀਲਨੀਅਸ

en: Europe/Volgograd
pa: ਯੂਰਪ/ਵੋਲਗੋਗਰਾਡ

en: Europe/Warsaw
pa: ਯੂਰਪ/ਵਾਟਸਾ

en: Europe/Zagreb
pa: ਯੂਰਪ/ਜਾਗਰਬ

en: Europe/Zaporozhye
pa: ਯੂਰਪ/ਜਾਪੋਰਪੋਜ਼ਈ

en: Europe/Zurich
pa: ਯੂਰਪ/ਜ਼ੂਰਿਸ਼

en: Indian/Antananarivo
pa: ਇੰਡੀਆ/ਅਨੀਆਨਾਰੀਵੋ

en: Indian/Chagos
pa: ਇੰਡੀਆ/ਸ਼ਿਗੋਸ

en: Indian/Christmas
pa: ਇੰਡੀਆ/ਕ੍ਰਿਸ਼ਮਿਸ

en: Indian/Cocos
pa: ਇੰਡੀਆ/ਸੀਸੀਸ

en: Indian/Comoro
pa: ਇੰਡੀਆ/ਕੰਮੋਰੋ

en: Indian/Kerguelen
pa: ਇੰਡੀਆ/ਕਾਰਗੂਈਲੀਨ

en: Indian/Mahe
pa: ਇੰਡੀਆ/ਮਾਹੀ

en: Indian/Maldives
pa: ਇੰਡੀਆ/ਮਾਲਦੀਪ

en: Indian/Mauritius
pa: ਇੰਡੀਆ/ਮਾਊਰਟੀਸ

en: Indian/Mayotte
pa: ਇੰਡੀਆ/ਮਾਇਆਟੀ

en: Indian/Reunion
pa: ਇੰਡੀਆ/ਰੀਯੂਨਨ

en: Pacific/Apia
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਅਪੀਆ

en: Pacific/Auckland
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਆਕਲੈਡ

en: Pacific/Chatham
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਚਾਥਾਮ

en: Pacific/Chuuk
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਚੂਕ

en: Pacific/Easter
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਈਸਟਰ

en: Pacific/Efate
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਈਫੇਟ

en: Pacific/Enderbury
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਐਡੀਰਬੁਰੀ

en: Pacific/Fakaofo
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫਾਕਾਉਫੁ

en: Pacific/Fiji
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫਿਜ਼ੀ

en: Pacific/Funafuti
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫੂਨਾਫੁਟੀ

en: Pacific/Galapagos
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗਾਲਾਪਾਗੋਸ

en: Pacific/Gambier
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗਾਮਬੀਰ

en: Pacific/Guadalcanal
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗੂਡਾਲਕਨਾਲ

en: Pacific/Guam
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗੂਆਮ

en: Pacific/Honolulu
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਹੋਨੋਲੂਲੂ

en: Pacific/Kiritimati
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕੀਰਮੀਸਟੀ

en: Pacific/Kosrae
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕੋਸਰਆ

en: Pacific/Kwajalein
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕਵਾਜਾਲੀਨਿ

en: Pacific/Majuro
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਾਜੋਰੂ

en: Pacific/Marquesas
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਾਰੀਸ਼ਸ਼

en: Pacific/Midway
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਿਡਵੇ

en: Pacific/Nauru
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨਊਰੂ

en: Pacific/Niue
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੀਊਈ

en: Pacific/Norfolk
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੋਫੋਕ

en: Pacific/Noumea
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੁਊਮਇਆ

en: Pacific/Pago_Pago
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪਾਗੋ ਪਾਗੋ

en: Pacific/Palau
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੀਲੀਉ

en: Pacific/Pitcairn
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪਿਟਸਾਰਨ

en: Pacific/Pohnpei
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੋਨਾਪੀ

en: Pacific/Port_Moresby
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੋਰਟ ਮੋਰਸਬਾਏ

en: Pacific/Rarotonga
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਰਾਰੋਟੋਗਾ

en: Pacific/Saipan
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਸਾਈਪਾਨ

en: Pacific/Tahiti
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਤਾਹੀਟੀ

en: Pacific/Tarawa
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਤਰਵਾ

en: Pacific/Tongatapu
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਟੋਨਗਾਟਾਪੂ

en: Pacific/Wake
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਵਾਕਾ

en: Pacific/Wallis
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਵਾਲਿਸ਼

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
pa: ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ "%s" ਨੇ ਸੰਰਚਨਾ ਸੰਦ ਨੂੰ ਰਜਿਸਟਰ ਨਹੀਂ ਕਰਵਾਇਆ ਹੈ।

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Groups
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Common Tasks
pa: ਆਮ ਕੰਮ

en: Control Center
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕੇਂਦਰ

en: Hide on start (useful to preload the shell)
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਉੱਤੇ ਓਹਲੇ (ਪ੍ਰੀ-ਲੋਡ ਸ਼ੈੱਲ ਲਈ ਫਾਇਦੇਮੰਦ)

en: The MATE configuration tool
pa: ਗਨੋਮ ਸੰਰਚਨਾ ਟੂਲ

en: _Postpone Break
pa: ਅੰਤਰਾਲ ਮੁਲਤਵੀ ਕਰੋ(_P)

en: Take a break!
pa: ਇੱਕ ਅੰਤਰਾਲ ਲਵੋ!

en: _Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_P)

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: _Take a Break
pa: ਇੱਕ ਬਰੇਕ ਲਵੋ(_T)

en: Take a break now (next in %dm)
pa: ਹੁਣੇ ਅੰਤਰਾਲ ਲਵੋ ( %dm ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ)

en: Take a break now (next in less than one minute)
pa: ਹੁਣੇ ਅੰਤਰਾਲ ਲਵੋ (ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਅੱਗੇ)

en: Less than one minute until the next break
pa: ਅਗਲੇ ਅੰਤਰਾਲ ਲਈ ਇੱਕ ਤੋਂ ਘੱਟ ਮਿੰਟ ਰਹਿੰਦਾ ਹੈ

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
pa: ਟਾਇਪ ਅੰਤਰਾਲ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ ਡਾਈਲਾਗ ਲਿਆਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ, ਇਹ ਗਲਤੀ ਹੈ: %s

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
pa: ਰਿੱਚਡ ਹਲਟ <richard@imendio.com> ਨੇ ਲਿਖਿਆ ਹੈ

en: Eye candy added by Anders Carlsson
pa: ਅੰਨਡਰੇਸ ਕਾਰਲੇਸਨ ਨੇ ਆਈ ਕਨਡੀ ਜੋੜਿਆ

en: A computer break reminder.
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਅੰਤਰਾਲ ਯਾਦਗਾਰ ਹੈ।

en: Enable debugging code
pa: ਡੀਬੱਗ ਕੋਡ ਨੂੰ ਯੋਗ

en: Don't check whether the notification area exists
pa: ਜਾਂਚ ਨਾ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਖੇਤਰ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Typing Monitor
pa: ਲਿਖਣ ਨਿਗਰਾਨ

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
pa: ਟਾਇਪਇੰਗ ਨਿਗਰਾਨ ਸੂਚਨਾ-ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਉਣ ਦੇ ਕੰਮ ਆਉਦਾ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸੂਚਨਾ-ਖੇਤਰ ਹੈ ਹੀ ਨਹੀਂ। ਤੁਸੀ ਇਸ ਨੂੰ ਪੈਨਲ ਤੇ ਸੱਜਾ ਬਟਨ ਦਬਾਕੇ ਅਤੇ 'ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ', 'ਸੂਚਨਾ-ਖੇਤਰ' ਚੁਣਨ ਨਾਲ ਇਸ ਨੂੰ ਲਿਆ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Type
pa: ਟਾਈਪ

en: Version
pa: ਵਰਜਨ

en: Copyright
pa: ਕਾਪੀਰਾਇਟ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Install Failed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਫੇਲ੍ਹ

en: Installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਇਆ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Font Viewer
pa: ਫੋਂਟ ਦਰਸ਼ਕ

en: Text to thumbnail (default: Aa)
pa: ਥੰਬਨੇਲ ਕਰਨ ਲਈ ਟੈਕਸਟ (ਡਿਫਾਲਟ: Aa)

en: Your filter "%s" does not match any items.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਫਿਲਟਰ "%s" ਕਿਸੇ ਵੀ ਆਈਟਮ ਨਾਲ ਨਹੀਂ ਮਿਲਦਾ।

en: No matches found.
pa: ਕੋਈ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ।

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Start %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ

en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: Remove from Favorites
pa: ਪਸੰਦ 'ਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Add to Favorites
pa: ਪਸੰਦ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Remove from Startup Programs
pa: ਸਟਾਰਟਅੱਪ ਪਰੋਗਰਾਮਾਂ 'ਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Add to Startup Programs
pa: ਸਟਾਰਟਅੱਪ ਪਰੋਗਰਾਮਾਂ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: New Spreadsheet
pa: ਨਵੀਂ ਸਪਰੈੱਡਸ਼ੀਟ

en: New Document
pa: ਨਵਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

[ctx: Home folder]
en: Home
pa: ਘਰ

en: Documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: File System
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: Network Servers
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਰਵਰ
