mate-control-center 1.26.0 - en to ro translation catalogue (666 entries)

en: [ 'Change Theme;mate-appearance-properties.desktop', 'Set Preferred Applications;mate-default-applications-properties.desktop' ]
ro: [Schimbă temă;gtk-theme-selector.desktop,Definire aplicații preferate;mate-default-applications-properties.desktop' ]

en: Task names and associated .desktop files
ro: Numele sarcinilor și fișierele .desktop asociate

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
ro: Numele sarcinei ce va fi afișată în centrul de control urmată de separatorul „;" apoi numele fișierului de tip .desktop care să fie pornit odată cu sarcina respectivă.

en: Close the control-center when a task is activated
ro: Închide centrul de control în momentul activării unei activități

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
ro: dacă este „true”, control-center va fi închis la activarea unei „Sarcini comune”

en: Exit shell on start action performed
ro: Părăsește consola la execuția unei acțiuni de lansare

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
ro: Indică dacă se va închide consola la execuția unei acțiuni de pornire.

en: Exit shell on help action performed
ro: Părăseșe consola la execuția unei acțiuni de ajutor

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
ro: Indică dacă se va închide consola la execuția unei acțiuni de ajutor.

en: Exit shell on add or remove action performed
ro: Părăsește consola la execuția unei acțiuni de adăugare sau de ștergere

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
ro: Indică dacă se va închide consola la execuția unei acțiuni de adăugare sau de actualizare.

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
ro: Părăsește consola la execuția unei acțiuni de actualizare sau de dezinstalare

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
ro: Indică dacă se va închide consola la execuția unei acțiuni de actualizare sau de dezinstalare.

en: More backgrounds URL
ro: URL pentru mai multe imagini de fundal

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
ro: URL-ul de la care să fie aduse mai multe imagini de fundal. Dacă este lăsat gol, legătura nu va apărea.

en: More themes URL
ro: URL pentru mai multe teme

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
ro: URL-ul de la care să fie aduse mai multe teme. Dacă este lăsat gol, legătura nu va apărea.

en: Keybinding
ro: Asociere tastă

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
ro: Tasta asociată cu o  comandă rapidă personalizată.

en: Command
ro: Comandă

en: Command associated with a custom keybinding.
ro: Comandă asociată cu o tastă dată.

en: Name
ro: Nume

en: Description associated with a custom keybinding.
ro: Descriere asociată cu o  comandă rapidă personalizată.

en: Select Image
ro: Selectează imaginea

en: No Image
ro: Fără imagine

en: Images
ro: Imagini

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: About %s
ro: Despre %s

en: About Me
ro: Despre mine

en: _Close
ro: În_chide

en: Select your photo
ro: Alegeți fotografia dumneavoastră

en: Full Name
ro: Nume complet

en: User name:
ro: Nume utilizator:

en: Change Passwo_rd...
ro: Schimbă pa_rola...

en: Enable _Fingerprint Login...
ro: Activează autenti_ficarea pe bază de amprentă...

en: Disable _Fingerprint Login...
ro: Dezactivează autenti_ficarea pe bază de amprentă...

en: Set your personal information
ro: Definiți informațiile personale

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
ro: Nu sunteți autorizat să accesați acest dispozitiv. Contactați administratorul de sistem.

en: The device is already in use.
ro: Acest dispozitiv este deja folosit.

en: An internal error occurred
ro: S-a produs o eroare internă

en: Delete registered fingerprints?
ro: Stergeți amprentele înregistrate?

en: _Delete Fingerprints
ro: Ș_tergere amprente

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ro: Doriți să ștergeți amprentele înregistrate astfel încât autentificarea pe bază de amprente să fie dezactivată?

en: Done!
ro: Gata!

en: Could not access '%s' device
ro: Dispozitivul „%s” nu poate fi accesat

en: Could not start finger capture on '%s' device
ro: Nu s-a putut porni înregistrarea degetului pe dispozitivul „%s”

en: Could not access any fingerprint readers
ro: Nu s-a putut accesa niciun cititor de amprente

en: Please contact your system administrator for help.
ro: Contactați administratorul de sistem pentru ajutor.

en: Enable Fingerprint Login
ro: Activează autentificarea pe bază de amprente

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
ro: Pentru a activa autentificarea pe bază de amprente, trebuie să salvați una din amprentele dumneavoastră folosind dispozitivul „%s”

en: Swipe finger on reader
ro: Treceți degetul peste cititorul de amprente

en: Place finger on reader
ro: Puneți degetul pe cititorul de amprente

en: Left thumb
ro: Degetul mare de la mâna stângă

en: Left middle finger
ro: Degetul mijlociu de la mâna stângă

en: Left ring finger
ro: Degetul inelar de la mâna stângă

en: Left little finger
ro: Degetul mic de la mâna stângă

en: Right thumb
ro: Degetul mare de la mâna dreaptă

en: Right middle finger
ro: Degetul mijlociu de la mâna dreaptă

en: Right ring finger
ro: Degetul inelar de la mâna dreaptă

en: Right little finger
ro: Degetul mic de la mâna dreaptă

en: Right index finger
ro: Degetul arătător de la mâna dreaptă

en: Left index finger
ro: Degetul arătător de la mâna stângă

en: Other finger:
ro: Alt deget:

en: Select finger
ro: Alegeți deget

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
ro: Amprenta dumneavoastră a fost salvată cu succes. Acum ar trebui să vă puteți autentifica folosind cititorul de amprente.

en: Child exited unexpectedly
ro: Procesul copil și-a încheiat execuția neașteptat

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
ro: Nu s-a putut închide canalul de intrare/ieșire pentru intrarea standard a furnizorului din spate: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
ro: Nu s-a putut închide canalul de intrare/ieșire pentru ieșirea standard a furnizorului din spate: %s

en: Authenticated!
ro: Autentificat!

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
ro: Vi s-a modificat parola de la autentificarea inițială! E nevoie să vă reautentificați.

en: That password was incorrect.
ro: Parola introdusă este incorectă.

en: Your password has been changed.
ro: Parola a fost modificată.

en: System error: %s.
ro: Eroare de sistem: %s.

en: The password is too short.
ro: Parola este prea scurtă.

en: The password is too simple.
ro: Parola este prea simplă.

en: The old and new passwords are too similar.
ro: Vechea și noua parolă sunt foarte asemănătoare.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
ro: Noua parolă trebuie să conțină caractere numerice sau speciale.

en: The old and new passwords are the same.
ro: Noua și vechea parolă sunt identice.

en: The new password has already been used recently.
ro: Noua parolă deja a fost folosită recent

en: Unable to launch %s: %s
ro: Nu s-a putut porni %s: %s

en: Unable to launch backend
ro: Nu se poate lansa furnizorul din spate

en: A system error has occurred
ro: S-a produs o eroare în sistem

en: Checking password...
ro: Se verifică parola...

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
ro: Clic <b>Schimbă parola</b> pentru a modifica parola.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
ro: Introduceți parola în câmpul <b>Parola nouă</b>.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
ro: Reintroduceți parola în câmpul <b>Reintroduceți noua parolă</b>.

en: The two passwords are not equal.
ro: Cele două parole nu sunt identice.

en: Change password
ro: Schimbă parola

en: Change pa_ssword
ro: _Schimbă parola

en: Change your password
ro: Schimbați parola

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
ro: Pentru a schimba parola introduceți parola actuală în câmpul de mai jos, apoi selectați <b>Autentifică</b>.
    După autentificare, introduceți noua parolă în ambele câmpuri și selectați <b>Schimbă parola</b>.

en: Current _password:
ro: _Parola actuală:

en: _New password:
ro: Parola _nouă:

en: _Retype new password:
ro: _Tastați din nou parola nouă:

en: _Authenticate
ro: _Autentifică

en: Assistive Technologies Preferences
ro: Preferințe tehnologii asistative

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Close and _Log Out
ro: Închide și _deconectează

en: Assistive Technologies
ro: Tehnologii asistative

en: _Preferred Applications
ro: Aplicații _preferate

en: Jump to Preferred Applications dialog
ro: Sari la dialogul Aplicații preferate

en: _Enable assistive technologies
ro: Activează te_hnologiile de asistență

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
ro: Modificările de activare a tehnologiilor de asistență se vor activa la următoarea autentificare.

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _Keyboard Accessibility
ro: _Tastatură accesibilă

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
ro: Sari la dialogul Tastatură accesibilă

en: _Mouse Accessibility
ro: Accesibilitate _maus

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
ro: Sari la fereastra Accesibilitate maus

en: Accessible Lo_gin
ro: Autentifica_re accesibilă

en: Jump to the Accessible Login dialog
ro: Sari la dialogul Autentificare accesibilă

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
ro: Alegeți ce opțiuni de accesibilitate să fie activate la autentificare

en: Add Wallpaper
ro: Adăugare tapet

en: All files
ro: Toate fișierele

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Open
ro: _Deschide

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Specify the filename of a theme to install
ro: Alegeți numele de fișier al temei ce doriți să fie instalată

en: filename
ro: nume fișier

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
ro: Specifică numele pagini pentru afișare (theme|background|fonts|interface)

en: page
ro: pagină

en: [WALLPAPER...]
ro: [TAPET...]

en: Default Pointer
ro: Cursor implicit

en: Install
ro: Instalează

en: Apply Background
ro: Aplică fundalul

en: Apply Font
ro: Aplică fontul

en: Revert Font
ro: Revenire font anterior

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ro: Tema actuală propune o imagine de fundal și un font. De asemenea, se poate anula ultima propunere de font aplicată.

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ro: Tema actuală propune o imagine de fundal. De asemenea, se poate anula ultima propunere de font aplicată.

en: The current theme suggests a background and a font.
ro: Tema actuală propune o imagine de fundal și un font.

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ro: Tema actuală propune un font. De asemenea, se poate anula ultima propunere de font aplicată.

en: The current theme suggests a background.
ro: Tema actuală propune o imagine de fundal.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
ro: Se poate anula ultima propunere de font aplicată.

en: The current theme suggests a font.
ro: Tema actuală propune un font.

en: Custom
ro: Personalizată

en: Font Rendering Details
ro: Detalii afișare fonturi

en: Smoothing
ro: Netezire

en: Gra_yscale
ro: _Scală de gri

en: Sub_pixel (LCDs)
ro: Subpi_xel (LCD-uri)

en: _None
ro: _Niciuna

en: N_one
ro: Del_oc

en: _Slight
ro: _Ușor

en: _Full
ro: C_omplet

en: _Medium
ro: M_ediu

en: Subpixel Order
ro: Ordine subpixeli

en: Save Theme As...
ro: Salvează tema ca...

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save _background image
ro: Salvează _imaginea de fundal

en: Save _notification theme
ro: Salvează tema de _notificare

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Description:
ro: _Descriere:

en: Text below items
ro: Text sub elemente

en: Text beside items
ro: Text lângă elemente

en: Icons only
ro: Doar pictograme

en: Text only
ro: Doar text

en: Customize Theme
ro: Personaliare temă

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: Controls
ro: Controale

en: The current controls theme does not support color schemes.
ro: Controalele temei actuale nu suportă scheme de culori.

en: _Tooltips:
ro: _Indicii:

en: Background
ro: Fundal

en: _Selected items:
ro: Elemente _selectate:

en: _Input boxes:
ro: Casuțe _intrare:

en: _Windows:
ro: _Ferestre:

en: _Reset to Defaults
ro: _Restabilire la valorile implicite

en: Colors
ro: Culori

en: Window Border
ro: Margine fereastră

en: Icons
ro: Pictograme

en: _Size:
ro: Dimen_siune:

note: small threshold
en: Small
ro: Mică

note: large threshold
en: Large
ro: Mare

en: Pointer
ro: Indicator

en: Solid color
ro: Culoare uniformă

en: Horizontal gradient
ro: Degrade orizontal

en: Vertical gradient
ro: Degrade vertical

en: Tile
ro: Mozaic

en: Center
ro: Centrată

en: Scale
ro: Scalată

en: Stretch
ro: Întinsă

en: Span
ro: Extinde

en: Appearance Preferences
ro: Preferințe aspect

en: Save _As...
ro: Salvează c_a...

en: C_ustomize...
ro: _Personalizare...

en: _Install...
ro: _Instalare...

en: Get more themes online
ro: Descarcă teme de pe internet

en: Theme
ro: Temă

en: _Style:
ro: _Stil:

en: C_olors:
ro: Cul_ori:

en: Open a dialog to specify the color
ro: Deschide un dialog pentru a specifica culoarea

en: Get more backgrounds online
ro: Descarcă imagini de fundal de pe internet

en: _Add...
ro: _Adaugă...

en: _Application font:
ro: Font _aplicații:

en: _Document font:
ro: Font _document:

en: Des_ktop font:
ro: Font des_ktop:

en: _Window title font:
ro: Font tit_lu fereastră:

en: _Fixed width font:
ro: Font de dimensiune _fixă:

en: Rendering
ro: Randare

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
ro: Netezire subpi_xel (LCD-uri)

en: Best _shapes
ro: Cele mai bune for_me

en: _Monochrome
ro: M_onocromă

en: Best co_ntrast
ro: Cel mai bun co_ntrast

en: D_etails...
ro: D_etalii...

en: Menus and Toolbars
ro: Meniuri și bare de unelte

en: Show _icons in menus
ro: Arată _pictograme în meniuri

en: _Editable menu shortcut keys
ro: Taste de scurtătură pentru meniu _modificabile

en: Toolbar _button labels:
ro: Etichete _butoane bară de unelte:

en: Buttons
ro: Butoane

en: Show icons on buttons
ro: Arată pictograme pe butoane

en: Preview
ro: Previzualizare

en: _File
ro: _Fișier

en: Edit
ro: Editare

en: New
ro: Nou

en: Interface
ro: Interfață

en: Appearance
ro: Aspect

en: Customize the look of the desktop
ro: Personalizează aspectul spațiului de lucru

en: Theme Installer
ro: Instalator teme

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
ro: Instalează pachete cu teme pentru diverse părți ale desktopului

en: Mate Theme Package
ro: Pachet temă MATE

en: No Desktop Background
ro: Nicio imagine de fundal

en: unknown
ro: Necunoscut

en: Slide Show
ro: Prezentare

en: Image
ro: Imagine

en: multiple sizes
ro: dimensiuni multiple

en: %d %s by %d %s
ro: %d %s pe %d %s

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
ro: <b>%s</b>
    %s, %s
    Dosar: %s
    Autor: %s

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
ro: <b>%s</b>
    %s
    Dosar: %s
    Autor: %s

en: Image missing
ro: Imaginea lipsește

en: Cannot install theme
ro: Tema nu poate fi instalată

en: The %s utility is not installed.
ro: Utilitarul %s nu este instalat.

en: There was a problem while extracting the theme.
ro: A apărut o problemă la extragerea temei.

en: There was an error installing the selected file
ro: A apărut o problemă la instalarea fișierului specificat

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
ro: „%s” nu pare să fie o temă validă.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
ro: „%s” nu pare să fie o temă validă. Poate fi un motor pentru teme ce necesită compilare.

en: Cancel
ro: Renunță

en: Theme cannot be deleted
ro: Nu s-a putut șterge tema

en: Installation for theme "%s" failed.
ro: Instalarea temei „%s” a eșuat.

en: The theme "%s" has been installed.
ro: Tema „%s” a fost instalată.

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
ro: Doriți activarea imediată sau păstrați tema actuală?

en: Keep Current Theme
ro: Păstrează tema actuală

en: Apply New Theme
ro: Aplică noua temă

en: MATE Theme %s correctly installed
ro: Tema MATE %s a fost instalată corect

en: Failed to create temporary directory
ro: Crearea directorului temporar a eșuat

en: New themes have been successfully installed.
ro: Noua temă a fost instalată cu succes.

en: No theme file location specified to install
ro: Nu s-a specificat nici o locație a fișierului temei pentru instalare

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
ro: Permisii insuficiente pentru a instala tema în:
    %s

en: Select Theme
ro: Alegeți tema

en: Theme Packages
ro: Pachete de teme

en: Theme name must be present
ro: Numele temei trebuie specificat

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
ro: Această temă există deja. Doriți să o suprascrieți?

en: _Overwrite
ro: _Suprascrie

en: Would you like to delete this theme?
ro: Doriți să ștergi această temă?

en: Could not install theme engine
ro: Nu s-a putut instala motorului temei

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
ro: Nu s-a putut porni administratorul de configurări „mate-settings-daemon”.
    Fără a porni administratorul de configurări MATE unele preferințe ar putea să nu aibă efect. Acest lucru ar putea indica o problemă cu DBus sau faptul că un administrator de configurări non-MATE (de ex. KDE) ar putea fi activ și ar putea intra în conflict cu administratorul de configurări MATE.

en: There was an error displaying help: %s
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului: %s

en: Copying file: %u of %u
ro: Se copiază fișierul: %u din %u

en: Copying '%s'
ro: Se copiază „%s”

en: Copying files
ro: Se copiază fișierele

en: Parent Window
ro: Fereastra părinte

en: Parent window of the dialog
ro: Fereastra părinte a dialogului

en: From URI
ro: Din URI

en: URI currently transferring from
ro: URI de la care se transferă

en: To URI
ro: Către URI

en: URI currently transferring to
ro: URI spre care se transferă

en: Fraction completed
ro: Parte terminată

en: Fraction of transfer currently completed
ro: Parte teminată din transferul actual

en: Current URI index
ro: Index actual URI

en: Current URI index - starts from 1
ro: Index actual URI - începe de la 1

en: Total URIs
ro: Total URI-uri

en: Total number of URIs
ro: Număr total de URI-uri

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ro: Fișierul „%s” există deja. Doriți să îl suprascrieți?

en: _Skip
ro: _Omite

en: Overwrite _All
ro: Supr_ascrie tot

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
ro: Această temă nu va arăta precum se dorește deoarece tema GTK+ „%s” necesară nu este instalată.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
ro: Această temă nu va arăta așa se dorește deoarece tema „%s” necesară a administratorului de ferestre nu este instalată.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
ro: Această temă nu va arăta așa cum se dorește, deoarece nu este instalată tema „%s” de pictograme necesară.

en: Preferred Applications
ro: Aplicații preferate

en: Select your default applications
ro: Alegeți aplicațiile implicite

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
ro: Specificați numele paginii de afișat (internet|multimedia|system|a11y)

en: - MATE Default Applications
ro: - Programe implicite MATE

en: Web Browser
ro: Navigator de Internet

en: Mail Reader
ro: Client de email

en: Instant Messenger
ro: Mesagerie instant

en: Image Viewer
ro: Vizualizator de imagini

en: Multimedia Player
ro: Lector multimedia

en: Video Player
ro: Lector video

en: Text Editor
ro: Editor de text

en: Terminal Emulator
ro: Emulator de terminal

en: File Manager
ro: Administrator de fișiere

en: System
ro: Sistem

en: Document Viewer
ro: Vizualizator de documente

en: Word Processor
ro: Procesator text

en: Spreadsheet Editor
ro: Editor foaie de calcul

en: Office
ro: Birou

en: _Run at start
ro: Po_rnește la start

en: Visual
ro: Vizual

en: Run at st_art
ro: Pornește la st_art

en: Mobility
ro: Mobilitate

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Normal
ro: Normală

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Upside-down
ro: Inversat

en: Monitor Preferences
ro: Preferințe monitor

en: Apply system-wide
ro: Aplică pe tot sistemul

en: Applies the current configuration for other MATE users on the computer. Note that this doesn't affect login screens or other desktop environments.
ro: Aplică configurația actuală și la ceilalți utilizatori MATE de pe calculator. Rețineți că aceasta nu afectează ecranele de autentificare sau alte medii desktop.

en: Sa_me image in all monitors
ro: Aceeași i_magine pe toate monitoarele

en: _Detect monitors
ro: _Detectează monitoarele

en: _Resolution:
ro: _Rezoluție:

en: Re_fresh rate:
ro: _Frecvență de reîmprospătare:

en: On
ro: Pornit

en: Off
ro: Oprit

en: Include _panel
ro: Include _panou

en: Set as primary
ro: Definește ca principal

en: Sets the selected monitor as primary.
ro: Definește monitorul ales ca principal.

en: R_otation:
ro: R_otire:

en: Panel icon
ro: Pictogramă panou

en: _Show monitors in panel
ro: A_rată monitoarele în panou

en: Displays
ro: Monitoare

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ro: Schimbați rezoluția și poziția monitoarelor și a proiectoarelor

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
ro: Utilizare: %s FIȘIER_SURSĂ NUME_DESTINAȚIE
    
    Acest program instalează un profil RANDR pentru configurații cu mai multe
    monitoare într-o locație de sistem. Profilul rezultant va fi utilizat când
    modulul de extensie RANDR este executat în mate-settings-daemon.
    
    FIȘIER_SURSĂ - o cale absolută, de obicei /home/numeutiizator/.config/monitors.xml
    
    NUME_DESTINAȚIE - nume relativ al fișierului instalat.  Acesta va fi pus în
                dosarul global al configurărilor RANDR, rezultatul va fi de obicei %s/NUME_DESTINAȚIE

note: Translators: only able to install RANDR profiles as root
en: This program can only be used by the root user
ro: Acest program poate fi utilizat doar de utilizatorul root

en: The source filename must be absolute
ro: Numele fișierului sursă trebuie să fie absolut

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not open %s: %s
ro: Nu s-a putut deschide %s: %s

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not get information for %s: %s
ro: Nu s-au putut obține informații despre %s: %s

en: %s must be a regular file
ro: %s trebuie să fie un fișier obișnuit

en: This program must only be run through pkexec(1)
ro: Acest program trebuie rulat prin pkexec(1)

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
ro: PKEXEC_UID trebuie să fie definit la o valoare întreagă

note: Translators: we are complaining that a file must be really owned by the user who called this program
en: %s must be owned by you
ro: %s trebuie să fie în posesia dumneavoastră

note: Translators: here we are saying that a plain filename must look like "filename", not like "some_dir/filename"
en: %s must not have any directory components
ro: %s trebuie să nu aibă nicio componentă de dosar

en: %s must be a directory
ro: %s trebuie să fie un dosar

note: Translators: the first %s/%s is a directory/filename; the last %s is an error message
en: Could not open %s/%s: %s
ro: Nu s-a putut deschide %s/%s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
ro: Nu s-a putut redenumi %s la %s: %s

en: Install multi-monitor settings for the whole system
ro: Instalează configurări multi-monitor pentru tot sistemul

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
ro: Autentificarea este necesară pentru a instala configurări multi-monitor pentru toți utilizatorii

en: Upside Down
ro: Răsturnat

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
ro: Oglindire ecrane

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ro: Alegeți un monitor pentru a-i schimba proprietățile; trageți-l pentru a-i rearanja amplasarea.

en: Could not save the monitor configuration
ro: Nu s-a putut salva configurația monitorului

en: Could not get session bus while applying display configuration
ro: Nu s-a putut obține magistrala sesiunii în timp ce se aplica configurația monitoarelor

en: Could not detect displays
ro: Nu s-au putut detecta monitoarele

en: The monitor configuration has been saved
ro: Configurația monitorului a fost salvată

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
ro: Această configurație va fi utilizată data viitoare când un utilizator se autentifică.

en: Could not set the default configuration for monitors
ro: Nu s-a putut defini configurația implicită a monitoarelor

en: Could not get screen information
ro: Nu s-au putut obține informații despre ecran

en: Sound
ro: Sunet

en: Volume mute
ro: Oprire sunet

en: Volume down
ro: Volum micșorat

en: Volume up
ro: Volum mărit

en: Launch media player
ro: Lansare lector multimedia

en: Play (or play/pause)
ro: Redare (sau redare/pauză)

en: Pause playback
ro: Suspendă redarea

en: Stop playback
ro: Oprire redare

en: Previous track
ro: Piesa precedentă

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: Eject
ro: Scoate

en: Launch help browser
ro: Lansare fereastră de ajutor

en: Launch calculator
ro: Lansare calculator

en: Launch email client
ro: Lansare client de mail

en: Launch web browser
ro: Lansare navigator web

en: Log out
ro: Deconectare

en: Shut down
ro: Oprire

en: Lock screen
ro: Blochează ecranul

en: Home folder
ro: Dosar personal

en: Search
ro: Caută

en: New shortcut...
ro: Scurtătură nouă...

en: Accelerator key
ro: Cheie de accelerare

en: Accelerator modifiers
ro: Acceleratori

en: Accelerator keycode
ro: Codul cheii de accelerare

en: Accel Mode
ro: Mod accelerator

en: The type of accelerator.
ro: Tipul de accelerator.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: <Unknown Action>
ro: <Acțiune necunoscută>

en: Custom Shortcuts
ro: Scurtături personalizate

en: Error saving the new shortcut
ro: Eroare la salvarea noii combinații de taste

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
ro: Scurtătura „%s” nu se poate folosi deoarece nu se va putea scrie folosind această tastă.
    Încercați în combinație cu una din tastele Control, Alt sau Shift în același timp.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
ro: Scurtătura „%s” este deja folosită pentru
    „%s”

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
ro: Dacă reasociați scurtătura la „%s”, scurtătura „%s” va fi dezactivată.

en: _Reassign
ro: _Reasociază

en: Too many custom shortcuts
ro: Prea multe combinații de taste personalizate

en: Action
ro: Acțiune

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Custom Shortcut
ro: Scurtătură personalizată

en: C_ommand:
ro: C_omandă:

en: _Browse applications...
ro: _Răsfoire aplicații...

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Assign shortcut keys to commands
ro: Asociați combinații comenzilor des utilizate

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
ro: Aplică configurările și ieși (doar pentru compatibilitate, un serviciu monitorizează orice schimbare)

en: Start the page with the typing break settings showing
ro: Deschide fereastra cu configurările pauzelor de lucru

en: Start the page with the accessibility settings showing
ro: Pornește pagina afișând configurările pentru accesibilitate

en: - MATE Keyboard Preferences
ro: - Preferințe tastatură MATE

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
ro: Reacție audio pentru accesibilitatea tastaturii

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
ro: Sună când facilitățile pentru _accesibilitate sunt pornite sau oprite

en: Beep when a _toggle key is pressed
ro: Sună când o _tastă comutațională a fost apăsată

en: Beep when a _modifier key is pressed
ro: Sună când o tastă _modificatoare a fost apăsată

en: Sticky Keys
ro: Taste lipicioase

en: Show _visual feedback for the alert sound
ro: Afișează reacții _vizuale pentru alertele de sunet

en: Flash _window titlebar
ro: Licărește titlul _ferestrei

en: Flash entire _screen
ro: Licărește tot _ecranul

en: Visual cues for sounds
ro: Indicații vizuale pentru sunete

en: Beep when a key is pr_essed
ro: Sună când o tastă _este apăsată

en: Beep when key is _accepted
ro: Sună când o tastă a fost _acceptată

en: Beep when key is _rejected
ro: Sună când tastă este _respinsă

en: Slow Keys
ro: Taste încete

en: Beep when a key is reje_cted
ro: Sună _când o tastă a fost respinsă

en: Bounce Keys
ro: Taste fără repetiție

en: Keyboard Preferences
ro: Preferințe tastatură

en: Repeat Keys
ro: Repetare taste

en: Key presses _repeat when key is held down
ro: Tastele apăsate se _repetă până la eliberare

en: _Delay:
ro: Î_ntârziere:

en: _Speed:
ro: _Viteză:

en: Short
ro: Scurtă

note: slow acceleration
en: Slow
ro: Încet

en: Repeat keys speed
ro: Viteză repetare taste

en: Long
ro: Lungă

note: fast acceleration
en: Fast
ro: Rapid

en: Cursor Blinking
ro: Cursor clipitor

en: Cursor _blinks in text fields
ro: Cursorul clipește într-un câm_p text

en: S_peed:
ro: Vite_ză:

en: Cursor blinks speed
ro: Viteză de clipire a cursorului

en: List of keyboard layouts selected for usage
ro: Listă de aranjamente de tastatură alese pentru utilizare

en: Select a keyboard layout to be added to the list
ro: Alegeți un aranjament de tastatură de adăugat în listă

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: Remove the selected keyboard layout from the list
ro: Elimină aranjamentul de tastatură ales din listă

en: Move _Up
ro: Mută mai s_us

en: Move the selected keyboard layout up in the list
ro: Multă aranjamentul de tastatură ales mai sus în listă

en: Move _Down
ro: Mută mai _jos

en: Move the selected keyboard layout down in the list
ro: Multă aranjamentul de tastatură ales mai jos în listă

en: _Show...
ro: _Arată...

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
ro: Tipărește o diagramă a aranjamentului de tastatură ales

en: _Separate layout for each window
ro: Aranjamente _separate pentru fiecare fereastră

en: New windows u_se active window's layout
ro: Fere_strele noi folosesc aranjamentul ferestrei active

en: Keyboard _model:
ro: _Model tastatură:

en: _Options...
ro: _Opțiuni...

en: View and edit keyboard layout options
ro: Vizualizați și editați opțiunile de aranjament de tastatură

en: Reset to De_faults
ro: Restabilește la _valorile implicite

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ro: Înlocuiește configurările aranjamentului de tastatură
    ales cu configurările implicite

en: Layouts
ro: Aranjamente

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
ro: _Caracteristicile de accesibilitate pot fi comutate cu scurtături de taste

en: _Simulate simultaneous keypresses
ro: _Simulează apăsări de taste simultane

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
ro: Dezacti_vează tastele lipicioase dacă două taste au fost apăsate în acelși timp

en: _Only accept long keypresses
ro: Acceptă d_oar apăsările de taste lungi

en: _Ignore fast duplicate keypresses
ro: _Ignoră apăsările repetate și rapide de taste

en: D_elay:
ro: Întârzi_ere:

en: Audio _Feedback...
ro: _Reacție audio...

en: _Pointer can be controlled using the keypad
ro: Cursorul _poate fi controlat folosind tastele numerice

en: _Acceleration:
ro: _Acclerare:

en: Mouse Keys
ro: Taste maus

en: _Lock screen to enforce typing break
ro: B_lochează ecran pentru a forța pauzele de scriere

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
ro: Blochează ecranul după o anumită perioadă pentru a preveni problemele provocate de lucrul prelungit la tastatură

en: _Work interval lasts:
ro: _Perioada de lucru durează:

en: _Break interval lasts:
ro: Pau_za de lucru durează:

en: Duration of work before forcing a break
ro: Durata perioadei de lucru înainte de începerea unei pauze

en: Duration of the break when typing is disallowed
ro: Durata pauzei de lucru în care nu se permite tastarea

en: minutes
ro: de minute

en: All_ow postponing of breaks
ro: Pe_rmite amânarea pauzelor de lucru

en: Check if breaks are allowed to be postponed
ro: Bifați pentru a permite amânările pauzelor de lucru

en: Typing Break
ro: Pauze de lucru

en: _Type to test settings:
ro: _Tastați pentru a testa configurările:

en: Choose a Layout
ro: Alegeți un aranjament

en: _Country:
ro: Ța_ră:

en: _Variants:
ro: _Variante:

en: By _country
ro: După ț_ară

en: _Language:
ro: _Limbă:

en: By _language
ro: După _limbă

en: Preview:
ro: Previzualizare:

en: Choose a Keyboard Model
ro: Alegeți un model de tastatură

en: _Vendors:
ro: _Vânzători:

en: _Models:
ro: _Modele:

en: Keyboard Layout Options
ro: Opțiuni aranjament tastatură

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Layout
ro: Aranjament

en: Vendors
ro: Vânzători

en: Models
ro: Modele

en: Default
ro: Mod implicit

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Set your keyboard preferences
ro: Schimbați opțiunile de tastare

en: Left button
ro: Butonul stâng

en: Middle button
ro: Butonul mijlociu

en: Right button
ro: Butonul drept

en: Specify the name of the page to show (general)
ro: Specificați numele paginii de afișat (general)

en: - MATE Mouse Preferences
ro: - Preferințe maus MATE

en: Mouse Preferences
ro: Preferințe maus

en: Mouse Orientation
ro: Orientare maus

en: _Right-handed
ro: D_reptaci

en: _Left-handed
ro: _Stângaci

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
ro: Afișează p_oziția indicatorului când tasta Control este apăsată

en: Pointer Speed
ro: Viteza indicatorului

note: low sensitivity
en: Low
ro: Scăzută

note: high sensitivity
en: High
ro: Ridicată

en: _Sensitivity:
ro: _Sensibilitate:

en: Drag and Drop
ro: Trage și mută

en: Thr_eshold:
ro: Pra_g:

en: Double-Click Timeout
ro: Timp alocat pentru clic dublu

en: _Timeout:
ro: _Timp expirare:

en: Mouse
ro: Maus

en: Enable _touchpad
ro: Activează zona _tactilă

en: Disable touchpad _while typing
ro: Dezactivează zona tactilă în timpul tastării

en: Enable _mouse clicks with touchpad
ro: Activează clicuri de _maus cu zona tactilă

en: Two-finger click emulation:
ro: Emulare clic cu două degete:

en: Three-finger click emulation:
ro: Emulare clic cu trei degete:

en: Warning: multi-finger emulation may disable software buttons
ro: Avertisment: emularea mai multor degete poate dezactiva butoanele software

en: Scrolling
ro: Derulare

en: _Vertical edge scrolling
ro: Derulare _verticală la margine

en: H_orizontal edge scrolling
ro: Derulare _orizontală la margine

en: V_ertical two-finger scrolling
ro: Derulare _verticală cu două degete

en: Hor_izontal two-finger scrolling
ro: Derulare _orizontală cu două degete

en: Enable _natural scrolling
ro: Activare derularea _naturală

en: Touchpad
ro: Zonă tactilă

en: Set your mouse preferences
ro: Definire preferințe maus

en: Network Proxy
ro: Proxy rețea

en: Set your network proxy preferences
ro: Opțiuni proxy rețea

en: Network Proxy Preferences
ro: Opțiuni proxy rețea

en: <b>Di_rect internet connection</b>
ro: <b>Conexiune di_rectă la Internet</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
ro: <b>Configurare _manuală pentru proxy</b>

en: _Details
ro: D_etalii

en: H_TTP proxy:
ro: Proxy H_TTP:

en: _Secure HTTP proxy:
ro: Proxy HTTP_S:

en: _FTP proxy:
ro: Proxy _ftp:

en: S_ocks host:
ro: Gazdă s_ocks:

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
ro: <b>Configurare _automată pentru proxy</b>

en: Autoconfiguration _URL:
ro: _URL de autoconfigurare:

en: Proxy Configuration
ro: Configurare proxy rețea

en: Ignore Host List
ro: Listă de excepții

en: Ignored Hosts
ro: Excepții

en: HTTP Proxy Details
ro: Detalii proxy HTTP

en: <b>_Use authentication</b>
ro: <b>_Utilizează autentificare</b>

en: U_sername:
ro: _Nume utilizator:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: Metacity Preferences
ro: Preferințe Metacity

en: Compositing Manager
ro: Administrator de alcătuire compoziție

en: Enable software _compositing window manager
ro: Activează administratorul de ferestre cu _compoziționare software

en: The current window manager is unsupported
ro: Administratorul actual de ferestre nu este compatibil

en: S_uper (or "Windows logo")
ro: S_uper (sau „Siglă Windows”)

en: Windows
ro: Ferestre

en: Set your window properties
ro: Definiți proprietățile ferestrelor

en: Window Preferences
ro: Preferințe fereastră

en: Window Selection
ro: Selecția ferestrelor

en: _Select windows when the mouse moves over them
ro: _Selectează ferestrele când ajung sub maus

en: U_nselect windows when the mouse leaves them
ro: Deselecteaza  fereastre atunci cand mouse-ul le paraseste

en: seconds
ro: secunde

en: Titlebar Action
ro: Acțiune bară de titlu

en: Roll up
ro: Înfășoară

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Maximize Horizontally
ro: Maximizează orizontal

en: Maximize Vertically
ro: Maximizează vertical

en: Minimize
ro: Minimizează

en: None
ro: Niciuna

en: Movement Key
ro: Tasta de mutare

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
ro: Pentru a muta o fereastră, înainte de a o apuca, țineți apăsată această tastă:

en: Behaviour
ro: Comportament

en: New Windows
ro: Ferestre noi

en: Window Snapping
ro: Aranjare ferestre la marginea ecranului

en: Titlebar Buttons
ro: Butoane bară de titlu

en: Placement
ro: Amplasare

en: Time zone
ro: Fus orar

en: Time
ro: Oră

en: Date
ro: Dată

en: Time Zone
ro: Fus orar

en: America/Kentucky/Monticello
ro: America/Kentucky/Montevideo

en: Europe/Amsterdam
ro: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ro: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
ro: Europa/Athens

en: Europe/Belgrade
ro: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ro: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ro: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ro: Europa/Brussels

en: Europe/Bucharest
ro: Europa/Bucureşti

en: Europe/Budapest
ro: Europa/Budapesta

en: Europe/Chisinau
ro: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
ro: Europa/Copenhagen

en: Europe/Dublin
ro: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
ro: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
ro: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
ro: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
ro: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ro: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
ro: Europa/Lisabona

en: Europe/Ljubljana
ro: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ro: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
ro: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ro: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ro: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
ro: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
ro: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ro: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
ro: Europa/Moscova

en: Europe/Oslo
ro: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ro: Europa/Paris

en: Europe/Prague
ro: Europa/Prague

en: Europe/Riga
ro: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ro: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ro: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
ro: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ro: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
ro: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
ro: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
ro: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ro: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
ro: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ro: Europa/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
ro: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
ro: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ro: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
ro: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
ro: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
ro: Europa/Warsaw

en: Europe/Zagreb
ro: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ro: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
ro: Europa/Zurich

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
ro: Administratorul de ferestre „%s” nu are înregistrată nicio unealtă de configurare

en: %s key is empty
ro: Tasta %s este goală

en: Filter
ro: Filtru

en: Groups
ro: Grupuri

en: Common Tasks
ro: Sarcini uzuale

en: Control Center
ro: Centrul de control

en: Hide on start (useful to preload the shell)
ro: Ascunde la pornire (util pentru preîncărcarea shell-ului)

en: The MATE configuration tool
ro: Unealtă de configurare MATE

en: _Postpone Break
ro: _Amână pauza

en: Take a break!
ro: Luați o pauză!

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _About
ro: _Despre

en: _Take a Break
ro: _Ia o pauză

en: Take a break now (next in %dm)
ro: Ia o pauză acum (următoarea în %dm)

en: Take a break now (next in less than one minute)
ro: Ia o pauză acum (următoarea în mai puțin de un minut)

en: Less than one minute until the next break
ro: Mai puțin de un minut până la următoarea pauză

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
ro: Nu s-a reușit deschiderea fereastrei pentru configurarea pauzelor de lucru. Eroarea este: %s

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
ro: Scris de Richard Hult <richard@imendio.com>

en: Eye candy added by Anders Carlsson
ro: Îmbunătățiri vizuale aduse de Anders Carlsson

en: A computer break reminder.
ro: Un program pentru pauzele de lucru în munca cu calculatorul.

en: Enable debugging code
ro: Activează codul de depanare

en: Don't check whether the notification area exists
ro: Nu verifica existența zonei de notificare

en: Typing Monitor
ro: Monitorizare tastare

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
ro: Monitorizarea tastării utilizează zona de notificare pentru a afișa informații. Nu aveți o astfel de zonă în panoul dumneavoastră. O puteți adăuga cu un click dreapta pe panou alegând „Adaugă la panou”, selectând „Zonă de notificare” și făcând clic pe „Adaugă”.

en: Style
ro: Stil

en: Type
ro: Tip

en: Version
ro: Versiune

en: Copyright
ro: Drept de autor

en: Description
ro: Descriere

en: Install Failed
ro: Instalarea a eșuat

en: Installed
ro: Instalat

en: This font could not be displayed.
ro: Acest font nu a putut fi afișat.

en: Info
ro: Informații

en: Back
ro: Înapoi

en: All Fonts
ro: Toate fonturile

en: Font Viewer
ro: Vizualizator fonturi

en: View fonts on your system
ro: Arată fonturile de pe sistem

en: MATE Font Viewer
ro: Vizualizator de fonturi MATE

en: Text to thumbnail (default: Aa)
ro: Text în miniatură (implicit: Aa)

en: Thumbnail size (default: 128)
ro: Dimensiune miniatură (implicită: 128)

en: SIZE
ro: MĂRIME

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
ro: FIȘIER-FONT FIȘIER-IEȘIRE

en: Your filter "%s" does not match any items.
ro: Filtrul „%s” nu se potrivește cu niciunul din elemente.

en: No matches found.
ro: Nu s-au găsit potriviri.

en: New Applications
ro: Aplicații noi

en: Other
ro: Diverse

en: Start %s
ro: Pornește %s

en: Help
ro: Ajutor

en: Remove from Favorites
ro: Șterge din favorite

en: Add to Favorites
ro: Adaugă la favorite

en: Remove from Startup Programs
ro: Șterge din programele la pornire

en: Add to Startup Programs
ro: Adaugă la programele la pornire

en: New Spreadsheet
ro: Filă calcul nouă

en: New Document
ro: Document nou

[ctx: Home folder]
en: Home
ro: Acasă

en: Documents
ro: Documente

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Network Servers
ro: Servitoare rețea
