mate-control-center 1.27.0 - en to da translation catalogue (1118 entries)

en: Task names and associated .desktop files
da: Opgavenavne og tilhørende .desktop-filer

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
da: Opgavenavnet der vises i kontrolcentret fulgt af en separator, »;«, og dernæst filnavnet på en tilhørende .desktop-fil der skal køres for den opgave.

en: Close the control-center when a task is activated
da: Luk kontrolcentret når en opgave aktiveres

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
da: hvis sat til »true«, vil kontrolcentret afslutte når en »Almindelig opgave« aktiveres.

en: Exit shell on start action performed
da: Afslut kommandofortolker ved starthandling

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
da: Angiver om kommandofortolkeren lukkes når en starthandling udføres.

en: Exit shell on help action performed
da: Afslut kommandofortolker ved hjælpehandling

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
da: Angiver om kommandofortolkeren lukkes når en hjælpehandling udføres.

en: Exit shell on add or remove action performed
da: Afslut kommandofortolker ved tilføjelses- eller fjernelseshandling

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
da: Angiver om kommandofortolkeren lukkes når en tilføjelses- eller fjernelseshandling udføres.

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
da: Afslut kommandofortolker ved opgraderings- eller afinstalleringshandling

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
da: Angiver om kommandofortolkeren lukkes når en opgraderings- eller afinstalleringshandling udføres.

en: More backgrounds URL
da: URL med yderligere baggrunde

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
da: URL hvorfra der kan hentes yderligere skrivebordsbaggrunde. Hvis denne sættes til en tom streng, vil linket ikke blive vist.

en: More themes URL
da: URL med yderligere temaer

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
da: URL hvorfra der kan hentes yderligere skrivebordstemaer. Hvis denne sættes til en tom streng, vil linket ikke blive vist.

en: Keybinding
da: Tastegenvej

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
da: Tastegenvej forbundet med en tilpasset genvej.

en: Command
da: Kommando

en: Command associated with a custom keybinding.
da: Kommando forbundet med en tilpasset tastegenvej.

en: Name
da: Navn

en: Description associated with a custom keybinding.
da: Beskrivelse forbundet med en tilpasset tastegenvej.

en: Select Image
da: Vælg billede

en: No Image
da: Intet billede

en: Images
da: Billeder

en: All Files
da: Alle filer

en: About %s
da: Om %s

en: About Me
da: Om mig

en: _Close
da: _Luk

en: Select your photo
da: Vælg dit billede

en: Full Name
da: Fulde navn

en: User name:
da: Brugernavn:

en: Change Passwo_rd...
da: Skift adgangsko_de …

en: Enable _Fingerprint Login...
da: Aktiver logind med _fingeraftryk …

en: Disable _Fingerprint Login...
da: Deaktiver logind med _fingeraftryk …

en: Set your personal information
da: Angiv dine personlige informationer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;personal;information;
da: mate-control-center;MATE;personal;personlig;information;

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå enheden. Kontakt din systemadministrator.

en: The device is already in use.
da: Enheden er allerede i brug.

en: An internal error occurred
da: Der opstod en intern fejl

en: Delete registered fingerprints?
da: Slet registrerede fingeraftryk?

en: _Delete Fingerprints
da: _Slet fingeraftryk

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
da: Ønsker du at slette dine registrerede fingeraftryk, så logind med fingeraftryk er deaktiveret?

en: Done!
da: Gjort!

en: Could not access '%s' device
da: Kunne ikke tilgå »%s«-enheden

en: Could not start finger capture on '%s' device
da: Kunne ikke påbegynde fingermåling på »%s«-enheden

en: Could not access any fingerprint readers
da: Kunne ikke tilgå nogen fingeraftryksaflæsere

en: Please contact your system administrator for help.
da: Kontakt venligst din systemadministrator for hjælp.

en: Enable Fingerprint Login
da: Aktiver logind med fingeraftryk

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
da: For at aktivere logind med fingeraftryk, skal du gemme et af dine fingeraftryk ved brug af »%s«-enheden.

en: Swipe finger on reader
da: Stryg fingeren på læseren

en: Place finger on reader
da: Placer fingeren på læseren

en: Left thumb
da: Venstre tommelfinger

en: Left middle finger
da: Venstre langfinger

en: Left ring finger
da: Venstre ringfinger

en: Left little finger
da: Venstre lillefinger

en: Right thumb
da: Højre tommelfinger

en: Right middle finger
da: Højre langfinger

en: Right ring finger
da: Højre ringfinger

en: Right little finger
da: Højre lillefinger

en: Right index finger
da: Højre pegefinger

en: Left index finger
da: Venstre pegefinger

en: Other finger:
da: Anden finger:

en: Select finger
da: Vælg finger

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
da: Dit fingeraftryk blev gemt. Du bør nu kunne logge ind ved brug af din fingeraftryksaflæser.

en: Child exited unexpectedly
da: Underproces afsluttede uventet

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
da: Kunne ikke lukke backend_stdin IO-kanal: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
da: Kunne ikke lukke backend_stdout IO-kanal: %s

en: Could not shutdown backend_stderr IO channel: %s
da: Kunne ikke lukke backend_stderr IO-kanal: %s

en: Authenticated!
da: Autentificeret!

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
da: Din adgangskode er ændret siden du først autentificerede! Autentificer venligst igen.

en: That password was incorrect.
da: Adgangskoden var forkert.

en: Your password has been changed.
da: Din adgangskode er blevet ændret.

en: System error: %s.
da: Systemfejl: %s.

en: The password is too short.
da: Adgangskoden er for kort.

en: The password is too simple.
da: Adgangskoden er for simpel.

en: The old and new passwords are too similar.
da: Der er for stor lighed mellem gammel og ny adgangskode.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
da: Den nye adgangskode skal indeholde numeriske tegn eller specialtegn.

en: The old and new passwords are the same.
da: Gammel og ny adgangskode er ens.

en: The new password has already been used recently.
da: Den nye adgangskode er allerede blevet brugt for nylig.

en: Unable to launch %s: %s
da: Kunne ikke starte %s: %s

en: Unable to launch backend
da: Kunne ikke starte bagende

en: A system error has occurred
da: Der opstod en systemfejl

en: Checking password...
da: Kontrollerer adgangskode…

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
da: Klik på <b>Skift adgangskode</b> for at skifte adgangskoden.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
da: Indtast venligst din adgangskode i feltet <b>Ny adgangskode</b>.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
da: Indtast venligst adgangskoden igen i feltet <b>Indtast ny adgangskode igen</b>.

en: The two passwords are not equal.
da: De to adgangskoder er forskellige.

en: Change password
da: Skift adgangskode

en: Change pa_ssword
da: Skift ad_gangskode

en: Change your password
da: Skift adgangskode

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
da: For at ændre adgangskode skal du først skrive din nuværende adgangskode i nedenstående felt og klikke <b>Autentificer</b>.
    Skriv din nye adgangskode efter autentificering, skriv det igen som bekræftelse og klik endelig <b>Skift adgangskode</b>.

en: Current _password:
da: Nuværende _adgangskode:

en: _New password:
da: _Ny adgangskode:

en: _Retype new password:
da: _Indtast ny adgangskode igen:

en: _Authenticate
da: _Autentificer

en: Assistive Technologies Preferences
da: Indstillinger for hjælpeteknologier

en: _Help
da: _Hjælp

en: Close and _Log Out
da: Luk og _log ud

en: Assistive Technologies
da: Hjælpeteknologier

en: _Preferred Applications
da: _Foretrukne programmer

en: Jump to Preferred Applications dialog
da: Spring til dialogvinduet Foretrukne programmer

en: _Enable assistive technologies
da: _Aktiver hjælpeteknologier

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
da: Ændringer der aktiverer hjælpeteknologier vil ikke træde i kraft før næste gang du logger ind.

en: Preferences
da: Præferencer

en: _Keyboard Accessibility
da: _Tastaturtilgængelighed

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
da: Spring til dialogvinduet tastaturtilgængelighed

en: _Mouse Accessibility
da: _Musetilgængelighed

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
da: Spring til dialogvinduet musetilgængelighed

en: Accessible Lo_gin
da: Tilgængelighed ved indlo_gning

en: Jump to the Accessible Login dialog
da: Spring til dialogvinduet Tilgængelighed ved indlogning

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
da: Vælg hvilke tilgængelighedsfaciliteter der skal aktiveres når der logges ind

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;accessibility;features;
da: mate-control-center;MATE;accessibility;features;tilgængelighed;funktioner;

en: Add Wallpaper
da: Tilføj skrivebordsbaggrund

en: All files
da: Alle filer

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Open
da: _Åbn

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Specify the filename of a theme to install
da: Angiv filnavnet på et tema der ønskes installeret

en: filename
da: filnavn

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
da: Angiv navnet på siden der skal vises (theme|background|fonts|interface)

en: page
da: side

en: [WALLPAPER...]
da: [SKRIVEBORDSBAGGRUND…]

en: Default Pointer
da: Standardmarkør

en: Install
da: Installer

en: Apply Background
da: Anvend baggrund

en: Apply Font
da: Anvend skrifttype

en: Revert Font
da: Nulstil skrifttype

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
da: Det aktuelle tema foreslår en baggrund og en skrifttype.  I øvrigt kan den sidst anvendte skrifttype fortrydes.

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
da: Det aktuelle tema foreslår en baggrund. I øvrigt kan det sidst anvendte skrifttypeforslag fortrydes.

en: The current theme suggests a background and a font.
da: Det aktuelle tema foreslår en baggrund og en skrifttype.

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
da: Det aktuelle tema foreslår en skrifttype. I øvrigt kan det sidst anvendte skrifttypeforslag fortrydes.

en: The current theme suggests a background.
da: Det aktuelle tema foreslår en baggrund.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
da: Det sidst anvendte skrifttypeforslag kan fortrydes.

en: The current theme suggests a font.
da: Det aktuelle tema foreslår en skrifttype.

en: Custom
da: Tilpasset

en: Font Rendering Details
da: Skriftvisningsdetaljer

en: R_esolution
da: _Opløsning

en: Dots per inch (DPI):
da: Punkter pr. tomme (DPI):

en: This resets the font DPI to the auto-detected value from Xserver.
da: Dette nulstiller skrifttypens DPI til den automatisk registrerede værdi fra Xserver.

en: Automatic detection:
da: Automatisk registrering:

en: Smoothing
da: Udjævning

en: Gra_yscale
da: _Gråtone

en: Sub_pixel (LCDs)
da: Del_punkt (LCD-skærme)

en: _None
da: _Ingen

note: font hinting
en: Hinting
da: Skrifttype-hinting

en: N_one
da: _Ingen

en: _Slight
da: _Let

en: _Full
da: _Fuld

en: _Medium
da: _Mellem

en: Subpixel Order
da: Delpunktsorden

en: Save Theme As...
da: Gem tema som …

en: _Save
da: _Gem

en: Save _background image
da: Gem _baggrundsbillede

en: Save _notification theme
da: Gem _påmindelsestema

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: Text below items
da: Tekst under elementer

en: Text beside items
da: Tekst ved siden af elementer

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Text only
da: Kun tekst

en: Customize Theme
da: Tilpas tema

en: _Delete
da: _Slet

en: Controls
da: Kontroller

en: The current controls theme does not support color schemes.
da: Det nuværende kontroltema understøtter ikke farveskemaer.

en: _Tooltips:
da: _Værktøjstip:

en: Text
da: Tekst

en: Background
da: Baggrund

en: _Selected items:
da: _Markerede objekter:

en: _Input boxes:
da: _Inputkasser:

en: _Windows:
da: _Vinduer:

en: _Reset to Defaults
da: Nulstil til _standardværdier

en: Colors
da: Farver

en: Window Border
da: Vindueskant

en: Icons
da: Ikoner

en: _Size:
da: _Størrelse:

note: small threshold
en: Small
da: Lille

note: large threshold
en: Large
da: Stor

en: Pointer
da: Markør

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Horizontal gradient
da: Vandret farveovergang

en: Vertical gradient
da: Lodret farveovergang

en: Tile
da: Side-om-side

en: Center
da: Centrer

en: Scale
da: Skalering

en: Stretch
da: Stræk

en: Span
da: Udspænd

en: Appearance Preferences
da: Indstillinger for udseende

en: Save _As...
da: Gem _som …

en: C_ustomize...
da: _Tilpas …

en: _Install...
da: _Installer …

en: Get more themes online
da: Hent flere temaer på nettet

en: Theme
da: Tema

en: _Style:
da: _Stil:

en: C_olors:
da: _Farver:

en: Open a dialog to specify the color
da: Åbn et dialogvindue til farvevalg

en: Get more backgrounds online
da: Hent flere baggrundsbilleder på nettet

en: _Add...
da: _Tilføj …

en: _Application font:
da: Skrifttype for _programmer:

en: _Document font:
da: Skrifttype for _dokumenter:

en: Des_ktop font:
da: Skrifttype for _skrivebordet:

en: _Window title font:
da: Skrifttype for _vinduestitler:

en: _Fixed width font:
da: _Fastbredde skrifttype:

en: Add new f_ont...
da: Tilføj ny _skrifttype ...

en: Rendering
da: Gengivelse

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
da: Del_punktsudjævning (LCD-skærme)

en: Best _shapes
da: Bedste _former

en: _Monochrome
da: _Monokrom

en: Best co_ntrast
da: Bedste _kontrast

en: D_etails...
da: D_etaljer …

en: Menus and Toolbars
da: Menuer og værktøjslinjer

en: Show _icons in menus
da: Vis _ikoner på menuer

en: _Editable menu shortcut keys
da: Menugenvejstaster kan _redigeres

en: Toolbar _button labels:
da: Værktøjslinjens _knapetiketter:

en: Buttons
da: Knapper

en: Show icons on buttons
da: Vis ikoner på knapper

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
da: Om knapper kan vise et ikon udover knapteksten

en: File Chooser
da: Filvælger

en: Show hidden items
da: Vis skjulte elementer

en: Show size column
da: Vis størrelseskolonne

en: Show type column
da: Vis typekolonne

en: Sort directories first
da: Sorter mapper først

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: _File
da: _Fil

en: _New
da: _Ny

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Quit
da: _Afslut

en: Edit
da: Rediger

en: cu_T
da: _klip

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Paste
da: _Indsæt

en: New
da: Ny

en: Interface
da: Grænseflade

en: Appearance
da: Udseende

en: Customize the look of the desktop
da: Tilpas skrivebordets udseende

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;appearance;properties;desktop;customize;look;
da: mate-control-center;MATE;appearance;properties;desktop;customize;look;udseende;egenskaber;tilpas;

en: Theme Installer
da: Temainstalleringsprogram

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
da: Installerer temapakker til forskellige dele af skrivebordet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;install;desktop;themes;
da: mate-control-center;MATE;install;desktop;themes;installer;skrivebord;temaer

en: Mate Theme Package
da: Mate temapakke

en: No Desktop Background
da: Ingen skrivebordsbaggrund

en: unknown
da: Ukendt

en: Slide Show
da: Diasshow

en: Image
da: Billede

en: multiple sizes
da: flere størrelser

en: %d %s by %d %s
da: %d %s gange %d %s

en: pixel | pixels
da[0]: billedpunkt
da[1]: billedpunkter

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
da: <b>%s</b>
    %s, %s
    Mappe: %s
    Kunstner: %s

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
da: <b>%s</b>
    %s
    Mappe: %s
    Kunstner: %s

en: Image missing
da: Billede mangler

en: Cannot install theme
da: Kan ikke installere tema

en: The %s utility is not installed.
da: Værktøjet %s er ikke installeret.

en: There was a problem while extracting the theme.
da: Der opstod et problem under udpakningen af temaet.

en: There was an error installing the selected file
da: Der opstod en fejl under installation af den valgte fil

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
da: »%s« synes ikke at være et gyldigt tema.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
da: »%s« synes ikke at være et gyldigt tema. Det er måske en temamotor som skal kompileres.

en: The theme "%s" already exists.
da: Temaet »%s« findes allerede.

en: Do you want to install it again?
da: Ønsker du at installere det igen?

en: Cancel
da: Annuller

en: Theme cannot be deleted
da: Temaet kan ikke slettes

en: Installation for theme "%s" failed.
da: Installation af temaet »%s« mislykkedes.

en: The theme "%s" has been installed.
da: Temaet »%s« er blevet installeret.

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
da: Vil du anvende det nu eller beholde dit nuværende tema?

en: Keep Current Theme
da: Behold nuværende tema

en: Apply New Theme
da: Anvend nyt tema

en: MATE Theme %s correctly installed
da: Mate-temaet %s er installeret korrekt

en: Failed to create temporary directory
da: Kunne ikke oprette midlertidig mappe

en: New themes have been successfully installed.
da: Nye temaer er blevet installeret.

en: No theme file location specified to install
da: Ingen temafilplacering angivet til installering

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
da: Mangler rettigheder til at installere temaet i:
    %s

en: Select Theme
da: Vælg tema

en: Theme Packages
da: Temapakker

en: Theme name must be present
da: Temanavn skal være til stede

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
da: Temaet eksisterer allerede. Vil du overskrive det?

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: Would you like to delete this theme?
da: Ønsker du at fjerne dette tema?

en: Could not install theme engine
da: Kunne ikke installere temamotor

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
da: Kunne ikke starte konfigurationshåndteringen »mate-settings-daemon«.
    Når den ikke kører, træder nogle indstillinger måske ikke i kraft. Dette kan indikere et problem med DBus eller at en anden konfigurationshåndtering som ikke er relateret til Mate (f.eks. KDE), måske er aktiv og forårsager en konflikt med Mates konfigurationshåndtering.

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: Copying file: %u of %u
da: Kopierer fil: %u af %u

en: Copying '%s'
da: Kopierer »%s«

en: Copying files
da: Kopierer filer

en: Parent Window
da: Forældervindue

en: Parent window of the dialog
da: Dialogvinduets forældervindue

en: From URI
da: Fra-adresse

en: URI currently transferring from
da: Adresse der i øjeblikket overføres fra

en: To URI
da: Til-adresse

en: URI currently transferring to
da: Adresse der i øjeblikket overføres til

en: Fraction completed
da: Fuldført andel

en: Fraction of transfer currently completed
da: Andelen af overførslen som i øjeblikket er fuldført

en: Current URI index
da: Aktuelt adresseindeks

en: Current URI index - starts from 1
da: Aktuelt adresseindeks - begynder ved 1

en: Total URIs
da: Totalt adresser

en: Total number of URIs
da: Totalt antal af adresser

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
da: Filen »%s« findes allerede. Vil du overskrive den?

en: _Skip
da: _Spring over

en: Overwrite _All
da: Overskriv _alle

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
da: Dette tema vil ikke se ud som ønsket, da det påkrævede GTK+-tema »%s« ikke er installeret.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
da: Dette tema vil ikke se ud som ønsket, da det påkrævede vindueshåndteringstema »%s« ikke er installeret.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
da: Dette tema vil ikke se ud som ønsket, da det påkrævede ikontema »%s« ikke er installeret.

en: Preferred Applications
da: Foretrukne programmer

en: Select your default applications
da: Vælg hvilke programmer der foreslås som standard

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;default;preferred;applications;
da: mate-control-center;MATE;default;preferred;applications;standard;foretrukne;programmer;

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
da: Angiv navnet på siden der skal vises (internet|multimedia|system|a11y)

en: - MATE Default Applications
da: - Standardprogrammer for MATE

en: Web Browser
da: Internetbrowser

en: Mail Reader
da: Postprogram

en: Instant Messenger
da: Kvikbeskedsprogram

en: Image Viewer
da: Billedfremviser

en: Multimedia Player
da: Medieafspiller

en: Video Player
da: Filmafspiller

en: Multimedia
da: Multimedie

en: Text Editor
da: Tekstredigeringsprogram

en: Terminal Emulator
da: Terminal

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Document Viewer
da: Dokumentfremviser

en: Word Processor
da: Tekstbehandling

en: Spreadsheet Editor
da: Redigeringsprogram for regneark

en: Office
da: Kontor

en: _Run at start
da: _Kør ved start

en: Visual
da: Visuelt

en: Run at st_art
da: Kør ved _start

en: Mobility
da: Mobilitet

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Upside-down
da: På hovedet

en: Monitor Preferences
da: Skærmindstillinger

en: Apply system-wide
da: Anvend i hele systemet

en: Applies the current configuration for other MATE users on the computer. Note that this doesn't affect login screens or other desktop environments.
da: Anvender den nuværende konfiguration for andre MATE-brugere på computeren. Bemærk at dette ikke påvirker logindskærme eller andre skrivebordsmiljøer.

en: _Apply
da: _Anvend

en: Sa_me image in all monitors
da: Sa_mme billede på alle skærme

en: _Detect monitors
da: _Find skærme

en: _Resolution:
da: _Opløsning:

en: Re_fresh rate:
da: Optegnings_frekvens:

en: On
da: Tændt

en: Off
da: Slukket

en: Include _panel
da: Inkluder _panel

en: Set as primary
da: Angiv som primær

en: Sets the selected monitor as primary.
da: Angiver den valgte skærm som primær skærm.

en: Monitor
da: Skærm

en: Panel icon
da: Panelikon

en: _Show monitors in panel
da: _Vis skærme i panel

en: Scaling
da: Skalering

en: Displays
da: Skærme

en: Change resolution and position of monitors and projectors
da: Ændr opløsning og position for skærme og projektorer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;resolution;position;monitors;display;properties;
da: mate-control-center;MATE;resolution;position;monitors;display;properties;opløsning;placering;skærme;egenskaber;

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
da: Brug: %s KILDEFIL DESTINATIONSNAVN
    
    Dette program installerer en RANDR-profil til flerskærmsopsætning, der gælder
    for hele systemet.  Den resulterende profil vil blive brugt når RANDR-modulet
    køres i mate-settings-daemon.
    
    KILDEFIL - en fuld sti, typisk /home/username/.config/monitors.xml
    
    DESTINATIONSNAVN - et relativt navn til den installerede fil.  Dette vil blive
                       lagt i systemmappen til RANDR-konfigurationer, så
                       resultatet vil typisk være %s/DESTINATIONSNAVN

note: Translators: only able to install RANDR profiles as root
en: This program can only be used by the root user
da: Dette program kan kun anvendes af brugeren root

en: The source filename must be absolute
da: Kildefilnavnet skal være absolut

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not open %s: %s
da: Kunne ikke åbne %s: %s

note: Translators: first %s is a filename; second %s is an error message
en: Could not get information for %s: %s
da: Kunne ikke hente information om %s: %s

en: %s must be a regular file
da: %s skal være en regulær fil

en: This program must only be run through pkexec(1)
da: Dette program kan kun køres gennem pkexec(1)

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
da: PKEXEC_UID skal være sat til en heltalsværdi

note: Translators: we are complaining that a file must be really owned by the user who called this program
en: %s must be owned by you
da: Du skal være ejeren af %s

note: Translators: here we are saying that a plain filename must look like "filename", not like "some_dir/filename"
en: %s must not have any directory components
da: %s kan ikke have mappekomponenter

en: %s must be a directory
da: %s skal være en mappe

note: Translators: the first %s/%s is a directory/filename; the last %s is an error message
en: Could not open %s/%s: %s
da: Kunne ikke åbne %s/%s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %s

en: Install multi-monitor settings for the whole system
da: Installer indstillinger for flere skærme for hele systemet

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
da: Der kræves godkendelse for at installere flerskærmsindstillinger for alle brugere

en: Upside Down
da: På hovedet

en: auto detect
da: auto detekter

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
da: Klonede skærme

en: Monitor: %s
da: Skærm: %s

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
da: Vælg en skærm, for at ændre dens egenskaber; træk den for at ændre dens placering.

en: Could not save the monitor configuration
da: Kunne ikke gemme monitorkonfigurationen

en: Could not get session bus while applying display configuration
da: Kunne ikke hente sessionsbus under anvendelse af displaykonfiguration

en: Could not detect displays
da: Kunne ikke finde displays

en: The monitor configuration has been saved
da: Skærmkonfigurationen er blevet gemt

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
da: Denne konfiguration vil blive brugt næste gang nogen logger ind.

en: Could not set the default configuration for monitors
da: Kunne ikke angive standardindstillingerne for skærme

en: Could not get screen information
da: Kunne ikke finde skærminformation

en: Could not open help content
da: Kunne ikke åbne indholdet med hjælp

en: Sound
da: Lyd

en: Volume mute
da: Slå lyden fra

en: Volume down
da: Dæmpning af lydstyrken

en: Volume up
da: Forøg lydstyrken

en: Volume mute quietly
da: Sluk stille og roligt for lyden

en: Volume down quietly
da: Sænk lydstyrken stille og roligt

en: Volume up quietly
da: Øg lydstyrken stille og roligt

en: Microphone mute
da: Sluk mikrofon

en: Launch media player
da: Start medieafspiller

en: Play (or play/pause)
da: Afspil (eller afspil/pause)

en: Pause playback
da: Afspilning på pause

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Previous track
da: Foregående spor

en: Next track
da: Næste spor

en: Eject
da: Skub ud

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Launch help browser
da: Start hjælpefremviser

en: Launch calculator
da: Start lommeregner

en: Launch email client
da: Start e-post-klient

en: Launch instant messenger
da: Start kvikbskedprogram

en: Launch web browser
da: Start internetbrowser

en: Log out
da: Log ud

en: Shut down
da: Luk ned

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Home folder
da: Hjemmemappe

en: Search
da: Søg

en: Launch settings
da: Opstartsindstillinger

en: New shortcut...
da: Ny genvej …

en: Accelerator key
da: Genvejstast

en: Accelerator modifiers
da: Genvejsmodifikationer

en: Accelerator keycode
da: Genvejstastekode

en: Accel Mode
da: Genvejstilstand

en: The type of accelerator.
da: Genvejstypen.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: <Unknown Action>
da: <ukendt handling>

en: Custom Shortcuts
da: Brugertilpassede genvej

en: Error saving the new shortcut
da: Fejl ved gemning af den nye genvej

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
da: Genvejen »%s« kan ikke bruges da det derved vil være umuligt at skrive med denne tast.
    Prøv venligst med f.eks. Ctrl-, Alt- eller Skift-tasten på samme tid.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
da: Genvejen »%s« bliver allerede benyttet til
    »%s«

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
da: Hvis du laver genvejen til »%s« om, vil »%s«-genvejen blive deaktiveret.

en: _Reassign
da: _Omtildel

en: Too many custom shortcuts
da: For mange brugertilpassede genveje

en: Action
da: Handling

en: Shortcut
da: Genvej

en: Custom Shortcut
da: Brugertilpasset genvej

en: C_ommand:
da: Ko_mmando:

en: _Browse applications...
da: _Gennemse programmer ...

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: To edit a shortcut key, double-click on the corresponding row and type a new key combination, or press backspace to clear.
da: For at redigere en genvejstast , dobbeltklik på den tilsvarende række og indtast en ny tastekombination, eller tryk Slet tilbage for at rydde.

en: Assign shortcut keys to commands
da: Tildel genvejstaster til kommandoer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;assign;keyboard;shortcuts;keybindings;
da: mate-control-center;MATE;assign;keyboard;shortcuts;keybindings;tildel;tastatur;genveje;genvejstaster;

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
da: Anvend blot indstillingerne og afslut (for kompatibilitet kun; nu håndteret af dæmon)

en: Start the page with the typing break settings showing
da: Start siden med tastepauseindstillingerne

en: Start the page with the accessibility settings showing
da: Start siden med tilgængeligedsindstillinger synlige

en: - MATE Keyboard Preferences
da: - Mate tastaturindstillinger

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
da: Lydtilbagemelding for tastaturtilgængelighed

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
da: Bip når _tilgængelighedsfaciliteter aktiveres/deaktiveres

en: Beep when a _toggle key is pressed
da: Bip når der trykkes på en _skiftetast

en: General
da: Generelt

en: Beep when a _modifier key is pressed
da: Bip når der trykkes på en _modifikationstast

en: Sticky Keys
da: Blivende taster

en: Show _visual feedback for the alert sound
da: Vis _visuel tilbagemelding for påmindelseslyden

en: Flash _window titlebar
da: Blink titellinje i _vindue

en: Flash entire _screen
da: Blink med hele _skærmen

en: Visual cues for sounds
da: Visuelle signaler til lyde

en: Beep when a key is pr_essed
da: Bip når der t_rykkes på en tast

en: Beep when key is _accepted
da: Bip når tast _accepteres

en: Beep when key is _rejected
da: Bip når tast af_vises

en: Slow Keys
da: Langsomme taster

en: Beep when a key is reje_cted
da: Bip når en tast af_vises

en: Bounce Keys
da: Afvis gentagelse-taster

en: Beep when pressing a key while Caps_Lock is active
da: Bip når der trykkes på en tast mens Lås Skift (CapsLock) er aktiv

en: Caps Lock
da: Lås skift (CapsLock)

en: Keyboard Preferences
da: Indstillinger for tastatur

en: Repeat Keys
da: Gentagende taster

en: Key presses _repeat when key is held down
da: _Gentag tastetryk når en tast holdes ned

en: _Delay:
da: _Ventetid:

en: _Speed:
da: _Fart:

en: Short
da: Kort

note: slow acceleration
en: Slow
da: Langsom

en: Repeat keys speed
da: Taste-gentagelseshastighed

en: Long
da: Lang

note: fast acceleration
en: Fast
da: Hurtig

en: Cursor Blinking
da: Markørblink

en: Cursor _blinks in text fields
da: Markør _blinker i tekstfelter

en: S_peed:
da: _Fart:

en: Cursor blinks speed
da: Markør blinke-hastighed

en: List of keyboard layouts selected for usage
da: Liste af tastaturudlægninger, der vælges til brug

en: Select a keyboard layout to be added to the list
da: Vælg tastaturudlægning, der skal føjes til listen

en: _Remove
da: _Fjern

en: Remove the selected keyboard layout from the list
da: Fjern den valgte tastaturudlægning fra listen

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move the selected keyboard layout up in the list
da: Flyt den valgte tastaturudlægning opad i listen

en: Move _Down
da: Flyt _ned

en: Move the selected keyboard layout down in the list
da: Flyt den valgte tastaturudlægning nedad i listen

en: _Show...
da: _Vis …

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
da: Udskriv et diagram over den valgte tastaturudlægning

en: _Separate layout for each window
da: _Separat layout for hvert vindue

en: New windows u_se active window's layout
da: Nye vinduer _bruger det aktive vindues layout

en: Keyboard _model:
da: Tastatur_model:

en: _Options...
da: _Indstillinger …

en: View and edit keyboard layout options
da: Vis og rediger indstillinger for tastaturudlægning

en: Reset to De_faults
da: Nulstil til _standardværdier

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
da: Erstat de aktuelle indstillinger for tastaturudlægning med
    standardindstillingerne

en: Layouts
da: Layout

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
da: _Tilgængelighedsfunktionalitet kan aktiveres/deaktiveres med tastaturgenveje

en: _Simulate simultaneous keypresses
da: _Simuler samtidige tastetryk

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
da: _Deaktiver blivende taster hvis to taster holdes nede samtidig

en: _Latch modifiers when pressed twice
da: _Låste modifikationer når trykket to gange

en: _Only accept long keypresses
da: _Accepter kun langvarige tastetryk

en: _Ignore fast duplicate keypresses
da: _Ignorer hurtige dobbelte tastetryk

en: D_elay:
da: V_entetid:

en: Audio _Feedback...
da: Lyd_tilbagemelding …

en: _Pointer can be controlled using the keypad
da: _Markøren kan styres med numerisk tastatur

en: Mouse Keys
da: Musetaster

en: _Lock screen to enforce typing break
da: _Lås skærm for at gennemtvinge tastepauser

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
da: Lås skærm efter et bestemt tidsrum for at hjælpe med at forebygge skader fra gentaget tastaturarbejde

en: _Work interval lasts:
da: _Arbejdsinterval tager:

en: _Break interval lasts:
da: _Pauseinterval tager:

en: Duration of work before forcing a break
da: Varighed af arbejdstiden før en pause gennemtvinges

en: Duration of the break when typing is disallowed
da: Varighed af pausen når tastetryk ikke er tilladt

en: minutes
da: minutter

en: All_ow postponing of breaks
da: Tillad _udsættelse af pauser

en: Check if breaks are allowed to be postponed
da: Om pauser må udskydes

en: Typing Break
da: Tastepause

en: _Type to test settings:
da: _Tast for at teste indstillinger:

en: Choose a Layout
da: Vælg et layout

en: _Country:
da: _Land:

en: _Variants:
da: _Varianter:

en: By _country
da: Efter _land

en: _Language:
da: _Sprog:

en: By _language
da: Efter _sprog

en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

en: Choose a Keyboard Model
da: Vælg en tastaturmodel

en: _Vendors:
da: _Forhandlere:

en: _Models:
da: _Modeller:

en: Keyboard Layout Options
da: Indstillinger for tastaturlayout

en: Unknown
da: Ukendt

en: Vendors
da: Forhandlere

en: Models
da: Modeller

en: Default
da: Standard

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Set your keyboard preferences
da: Vælg indstillinger for tastaturet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;keyboard;preferences;
da: mate-control-center;MATE;keyboard;preferences;tastatur;præferencer;

en: Left button
da: Venstre knap

en: Middle button
da: Midterste knap

en: Right button
da: Højre Knap

en: Specify the name of the page to show (general)
da: Angiv navnet for siden der skal vises (generelt)

en: - MATE Mouse Preferences
da: - MATE-museindstillinger

en: Mouse Preferences
da: Indstillinger for mus

en: Mouse Orientation
da: Museorientering

en: _Right-handed
da: _Højrehåndet

en: _Left-handed
da: _Venstrehåndet

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
da: V_is markørpositionen når Ctrl-tasten trykkes

en: Emulate middle button through simultaneous left and right click
da: Emuler midterste knap via samtidig venstre og højre museklik.

en: Enable middlemouse paste
da: Aktiver indsæt med midterste mus

en: Pointer Speed
da: Markørfart

note: low sensitivity
en: Low
da: Lav

note: high sensitivity
en: High
da: Høj

en: _Sensitivity:
da: _Følsomhed:

en: Acceleration _Profile:
da: Acceleration_profil:

en: Adaptive
da: Adaptiv

en: Flat
da: Flad

en: Drag and Drop
da: Træk og slip

en: Thr_eshold:
da: _Tærskel:

en: Double-Click Timeout
da: Dobbeltklik-tid

en: _Timeout:
da: _Tid:

en: To test your double-click settings, try to double-click on the triangle and you must see the mate desktop logo with both rings showing.
da: For at teste dine dobbeltklik-indstillinger, prøv at dobbeltklikke på trekanten og du skal se MATE-skrivebordets log med begge ringe.

en: Mouse
da: Mus

en: Enable _touchpad
da: Aktiver _pegeplade

en: Disable touchpad _while typing
da: Deaktiver pegeplade _når der skrives

en: Enable _mouse clicks with touchpad
da: Aktiver _museklik med pegeplade

en: Two-finger click emulation:
da: Emulering af klik for to fingre:

en: Three-finger click emulation:
da: Emulering af klik for tre fingre:

en: Warning: multi-finger emulation may disable software buttons
da: Advarsel: emulering med flere fingre kan deaktivere programknapper

en: Scrolling
da: Rulning

en: _Vertical edge scrolling
da: _Lodret kantrulning

en: H_orizontal edge scrolling
da: _Vandret kantrulning

en: V_ertical two-finger scrolling
da: L_odret tofingerrulning

en: Hor_izontal two-finger scrolling
da: V_andret tofingerrulning

en: Enable _natural scrolling
da: Aktiver _naturlig rulning

en: Touchpad
da: Pegeplade

en: Set your mouse preferences
da: Vælg indstillinger for mus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mate-control-center;MATE;mouse;preferences;
da: mate-control-center;MATE;mouse;preferences;mus;præferencer;

en: Network Proxy
da: Netværksproxy

en: Set your network proxy preferences
da: Sæt dine indstillinger for netværksproxy

en: Network Proxy Preferences
da: Indstillinger for netværksproxy

en: <b>Di_rect internet connection</b>
da: <b>Di_rekte internetforbindelse</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
da: <b>_Manuel proxykonfiguration</b>

en: _Details
da: _Detaljer

en: H_TTP proxy:
da: H_TTP-proxy:

en: _Secure HTTP proxy:
da: _Sikker HTTP-proxy:

en: _FTP proxy:
da: _FTP-proxy:

en: S_ocks host:
da: S_ocks-vært:

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
da: <b>_Automatisk proxykonfiguration</b>

en: Autoconfiguration _URL:
da: _URL til autokonfiguration:

en: Proxy Configuration
da: Indstillinger for proxy

en: Ignore Host List
da: Ignorer værtsliste

en: Ignored Hosts
da: Ignorerede værter

en: HTTP Proxy Details
da: Detaljer for HTTP-proxy

en: <b>_Use authentication</b>
da: <b>_Benyt brugerverifikation</b>

en: U_sername:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Metacity Preferences
da: Metacity-indstillinger

en: Compositing Manager
da: Kompositionshåndtering

en: Enable software _compositing window manager
da: Aktiver _kompositionvindueshåndtering via program

en: The current window manager is unsupported
da: Den nuværende vindueshåndtering er ikke understøttet

en: S_uper (or "Windows logo")
da: S_uper (eller »Windows-logo«)

en: Windows
da: Vinduer

en: Set your window properties
da: Konfigurer egenskaber for dine vinduer

en: Window Preferences
da: Indstillinger for vinduer

en: _Select windows when the mouse moves over them
da: _Vælg vinduer når musen bevæger sig over dem

en: U_nselect windows when the mouse leaves them
da: _Fravælg vinduer når musen bevæger sig væk

en: _Raise selected windows after
da: _Hæv valgte vinduer efter

en: seconds
da: sekunder

en: Window Selection
da: Vinduesfokus

en: _Double-click titlebar action:
da: _Dobbeltklik for titellinjehandling:

en: Roll up
da: Rul op

en: Maximize
da: Maksimer

en: Maximize Horizontally
da: Maksimer vandret

en: Maximize Vertically
da: Maksimer lodret

en: Minimize
da: Minimer

en: None
da: Ingen

en: Titlebar Action
da: Titellinjehændelse

en: Show _thumbnails in Alt-Tab
da: Vis _miniaturebilleder i Alt-Tab

en: Show window _border in Alt-Tab
da: Vis vindues_kant i Alt-Tab

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
da: Tryk og hold denne tast nede og klik på et vindue for at flytte det:

en: Movement Key
da: Flyttetast

en: Behaviour
da: Opførsel

en: Centre _new windows
da: Centrer _nye vinduer

en: New Windows
da: Nye vinduer

en: Enable window _tiling
da: Aktiver vindues-arrangement

en: Allow t_op tiling
da: Tillad arrangement _øverst

en: Window Snapping
da: Vinduesfastgørelse

en: _Position of titlebar buttons:
da: _Position for titellinjeknapper:

en: Right (with menu)
da: Højre (med menu)

en: Left (with menu)
da: Venstre (med menu)

en: Titlebar Buttons
da: Knapper for titellinje

en: Placement
da: Placering

en: Enable _software compositing window manager
da: Aktiver _kompositionvindueshåndtering for programmer

en: Software Compositing
da: Programkomposition

en: open file
da: åbn fil

en: Create pid file failed
da: Kunne ikke oprette pid-fil

en: write file
da: skriv fil

en: write pid file failed
da: kunne ikke skrive pid-fil

en: open pid file failed
da: kunne ikke åbne pid-fil

en: read file
da: læs fil

en: read pid file failed
da: kunne ikke læse pid-fil

en: Time and Date Manager
da: Håndtering af dato og klokkeslæt

en: NTP sync
da: NTP-synk.

en: Time zone
da: Tidszone

en: Click the button to edit time zone.
da: Klik på knappen for at redigere tidszone.

en: Time
da: Tid

en: Date
da: Dato

en: Click to save the specified date and time.
da: Klik for at gemme den angivne dato og tid.

en: Set time zone
da: Indstil tidszone

en: Set Ntp sync
da: Indstil Ntp-synk.

en: Network time synchronization has been set up. Manual time/date setting is disabled.
da: Netværkstidssynkronisering er blevet opsat. Manuel tid/dato-indstilling er deaktiveret.

en: Error: timezone identifier cannot be parsed or loaded
da: Fejl: tidszone id kan ikke indlæses

en: Time Zone
da: Tidszone

en: Time Zone Selection
da: Valg af tidszone

en: Con_firm
da: _Bekræft

en: Africa/Abidjan
da: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
da: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
da: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algier

en: Africa/Asmara
da: Afrika/Asmara

en: Africa/Bamako
da: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
da: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
da: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
da: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
da: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
da: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
da: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
da: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
da: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
da: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
da: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
da: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
da: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
da: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
da: Amerika/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
da: Amerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/Cordoba
da: Amerika/Argentina/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
da: Amerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
da: Amerika/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
da: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
da: Amerika/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
da: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
da: Amerika/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
da: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
da: Amerika/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
da: Amerika/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
da: Amerika/Atikokan

en: America/Bahia
da: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
da: Amerika/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
da: Amerika/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
da: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Creston
da: Amerika/Creston

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
da: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

en: America/Fort_Nelson
da: Amerika/Fort_Nelson

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
da: Amerika/Godthåb

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillio

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
da: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
da: Amerika/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
da: Amerika/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
da: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Kralendijk
da: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

en: America/Lower_Princes
da: Amerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
da: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
da: Amerika/Matamoros

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

en: America/Metlakatla
da: Amerika/Metlakatla

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_By

en: America/Miquelon
da: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
da: Amerika/Moncton

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Beulah
da: Amerika/North_Dakota/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
da: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/North_Dakota/New_Salem
da: Amerika/North_Dakota/New_Salem

en: America/Ojinaga
da: Amerika/Ojinaga

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Punta_Arenas
da: Amerika/Punta_Arenas

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

en: America/Resolute
da: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Santarem
da: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Sitka
da: Amerika/Sitka

en: America/St_Barthelemy
da: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

en: America/Toronto
da: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
da: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
da: Antarktis/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/Rothera
da: Antarktis/Rothera

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Troll
da: Antarktis/Troll

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
da: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Atyrau
da: Asien/Atyrau

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Barnaul
da: Asien/Barnaul

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Chita
da: Asien/Chita

en: Asia/Choibalsan
da: Asien/Choibalsan

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Daka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Famagusta
da: Asien/Famagusta

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Hebron
da: Asien/Hebron

en: Asia/Ho_Chi_Minh
da: Asien/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kathmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Khandyga
da: Asien/Khandyga

en: Asia/Kolkata
da: Asien/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macau
da: Asien/Macau

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
da: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
da: Asien/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
da: Asien/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
da: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Qostanay
da: Asien/Qostanay

en: Asia/Qyzylorda
da: Asien/Qyzylorda

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Sakhalin
da: Asien/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Srednekolymsk
da: Asien/Srednekolymsk

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Teheran

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Tomsk
da: Asien/Tomsk

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

en: Asia/Ust-Nera
da: Asien/Ust-Nera

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Yakutsk

en: Asia/Yangon
da: Asien/Yangon

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Jekaterineburg

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Jerevan

en: Atlantic/Azores
da: Atlanterhav/Azores

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanterhav/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanterhav/Kanariske Øer

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanterhav/Cape_Verde

en: Atlantic/Faroe
da: Atlanterhav/Faroe

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanterhav/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
da: Atlanterhav/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanterhav/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanterhav/Stanley

en: Atlantic/St_Helena
da: Atlanterhav/St_Helena

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Currie
da: Australien/Currie

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Eucla
da: Australien/Eucla

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Astrakhan
da: Europa/Astrakhan

en: Europe/Athens
da: Europa/Athen

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Beograd

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Busingen
da: Europa/Busingen

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/København

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
da: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
da: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
da: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Kirov
da: Europa/Kirov

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
da: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moskva

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
da: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
da: Europa/Prag

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rom

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Saratov
da: Europa/Saratov

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallin

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirana

en: Europe/Ulyanovsk
da: Europa/Ulyanovsk

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgrod

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatikanet

en: Europe/Vienna
da: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
da: Europa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warsawa

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
da: IndiskOcean/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: IndiskOcean/Chagos

en: Indian/Christmas
da: IndiskOcean/Christmas

en: Indian/Cocos
da: IndiskOcean/Cocos

en: Indian/Comoro
da: IndiskOcean/Comoro

en: Indian/Kerguelen
da: IndiskOcean/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: IndiskOcean/Mahe

en: Indian/Maldives
da: IndiskOcean/Maldiverne

en: Indian/Mauritius
da: IndiskOcean/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: IndiskOcean/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: IndiskOcean/Reunion

en: Pacific/Apia
da: Stillehav/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehav/Auckland

en: Pacific/Bougainville
da: Stillehav/Bougainville

en: Pacific/Chatham
da: Stillehav/Chatham

en: Pacific/Chuuk
da: Stillehav/Chuuk

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Easter

en: Pacific/Efate
da: Stillehav/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehav/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehav/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehav/Fiji

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehav/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehav/Galapagos

en: Pacific/Gambier
da: Stillehav/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehav/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehav/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehav/Honolulu

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehav/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehav/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehav/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehav/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehav/Marquesas

en: Pacific/Midway
da: Stillehav/Midway

en: Pacific/Nauru
da: Stillehav/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehav/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehav/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehav/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehav/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehav/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehav/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
da: Stillehav/Pohnpei

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehav/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehav/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehav/Saipan

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehav/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehav/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehav/Tongatapu

en: Pacific/Wake
da: Stillehav/Wake

en: Pacific/Wallis
da: Stillehav/Wallis

en: Time And Date Manager
da: Håndtering af dato og klokkeslæt

en: Setting the time and date of the local system
da: Angivelse af dato og klokkeslæt for det lokale system

en: %s key is empty
da: %s-tast er tom

en: Groups
da: Grupper

en: Common Tasks
da: Almindelige opgaver

en: Control Center
da: Kontrolcenter

en: Hide on start (useful to preload the shell)
da: Skjul ved start (kan bruges til at forindlæse skallen)

en: The MATE configuration tool
da: Et centralt opsætningsværktøj til Mate

en: Configure MATE settings
da: Konfigurer MATE-indstillinger

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;control;center;configuration;tool;desktop;preferences;
da: MATE;control;center;configuration;tool;desktop;preferences;kontrol;konfiguration;værktøj;præferencer;skrivebord;

en: _Postpone Break
da: _Udsæt pause

en: Take a break!
da: Tag en pause!

en: Take a break now (next in %dm)
da: Hold pause nu (næste gang om %dm)

en: Take a break now (next in less than one minute)
da: Hold pause nu (næste gang om mindre end et minut)

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
da: Kunne ikke vise vinduet for tastepauseindstillinger med den følgende fejl: %s

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
da: Skrevet af Richard Hult <richard@imendio.com>

en: Eye candy added by Anders Carlsson
da: Guf for øjnene tilføjet af Anders Carlsson

en: A computer break reminder.
da: Et program til at påminde om tastepauser.

en: Enable debugging code
da: Aktiver fejlsøgningskode

en: Don't check whether the notification area exists
da: Kontroller ikke om påmindelsesområdet findes

en: Typing Monitor
da: Tasteovervåger

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
da: Tasteovervågeren bruger panelets statusområde til at vise oplysninger. Det ser ikke ud til at du har et statusområde på dit panel. Du kan tilføje det ved at højreklikke på panelet og vælge »Tilføj til panel«, markere »Statusområde« og klikke »tilføj«.

en: Style
da: Stil

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Description
da: Beskrivelse

en: Install Failed
da: Installation slog fejl

en: Installed
da: Installeret

en: This font could not be displayed.
da: Denne skrifttype kunne ikke vises.

en: Info
da: Information

en: Back
da: Tilbage

en: All Fonts
da: Alle skrifttyper

en: Font Viewer
da: Skrifttypeviser

en: View fonts on your system
da: Vis skrifttyper på dit system

en: MATE Font Viewer
da: MATE - skrifttypefremviser

en: Text to thumbnail (default: Aa)
da: Tekst til miniaturer (forvalg: Aa)

en: TEXT
da: TEKST

en: Thumbnail size (default: 128)
da: Størrelse på miniaturebilleder (standard: 128)

en: SIZE
da: STØRRELSE

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
da: SKRIFTTYPEFIL OUTPUTFIL

en: Your filter "%s" does not match any items.
da: Dit filter, »%s«, matchede ikke nogen elementer.

en: No matches found.
da: Ingen træffere fundet.

en: New Applications
da: Nye Programmer

en: Other
da: Andre

en: Help
da: Hjælp

en: Remove from Favorites
da: Fjern fra favoritter

en: Add to Favorites
da: Føj til favoritter

en: Remove from Startup Programs
da: Fjern fra opstartsprogrammer

en: Add to Startup Programs
da: Føj til opstartsprogrammer

en: New Spreadsheet
da: Nyt regneark

en: New Document
da: Nyt dokument

[ctx: Home folder]
en: Home
da: Hjem

en: Documents
da: Dokumenter

en: File System
da: Filsystem

en: Network Servers
da: Netværksservere
