mate-desktop 1.25.0 - en to an translation catalogue (34 entries)

en: About MATE
an: Arredol de MATE

en: Learn more about MATE
an: Aprenda mas arredol de MATE

en: Error reading file '%s': %s
an: Error leyendo l'archivo '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
an: Error rebobinando l'archivo '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
an: Sin nome

en: File '%s' is not a regular file or directory.
an: L'archivo '%s' no ye un archivo regular ni un directorio.

en: Cannot find file '%s'
an: No se puede trobar l'archivo '%s'

en: No filename to save to
an: No bi ha nome d'archivo ta guardar

en: Starting %s
an: Prencipiando %s

en: No URL to launch
an: Ni bi ha URL que lanzar

en: Not a launchable item
an: O elemento no ye echecutable

en: No command (Exec) to launch
an: No bi ha dengun comando (Exec) que lanzar

en: Bad command (Exec) to launch
an: Comando incorrecto (Exec) ta lanzar

en: Unknown encoding of: %s
an: Codificacion esconoxida de: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
an: No s'ha puesto trobar una terminal, fendo servir xterm, incluso si puede que no funcione

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
an: no s'han puesto obtener os recursos d'as pantallas (CRTCs, surtidas, modos)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
an: error no manellau mientras se prebaba de obtener o rango de tamanyos de pantalla

en: could not get the range of screen sizes
an: no s'ha puesto obtener o rango de tamanyos de pantalla

en: RANDR extension is not present
an: A extension RANDR no ye present

en: could not get information about output %d
an: no se puede obtener a informacion arredol d'a surtida %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
an: a posicion y/o tamanyo que calen ta lo CRTC %d ye difuera d'os límites permitius: posicion=(%d, %d), tamanyo=(%d, %d), maximo=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
an: no se puede establir a configuracion ta o CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
an: No s'ha puesto obtener a informacion arredol de CRTC %d

en: Laptop
an: Portatil

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
an: dengun d'os modos trigaus no ye compatible con os modos posibles:

en: CRTC %d cannot drive output %s
an: o CRTC %d no puede adugar a surtida %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
an: A surtida %s no soporta lo modo %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
an: CRTC %d no soporta a rotacion=%s

en: cannot clone to output %s
an: no s'ha puesto clonar a la surtida %s

en: Trying modes for CRTC %d
an: Prebando modos ta CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
an: CRTC %d: prebando lo modo %dx%d@%dHz con surtida en %dx%d@%dHz (pasada %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
an: no s'ha puesto asignar CRTCs a las surtidas:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
an: dengun d'os modos triados son compatibles con os modos posibles:
    %s

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
an: Reflexar pantallas
