mate-desktop 1.25.0 - en to be translation catalogue (232 entries)

en: About MATE
be: Пра MATE

en: Learn more about MATE
be: Даведайцеся больш пра MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
be: MATE - гэта прывабнае і інтуітыўна зразумелае для карыстальнікаў Linux працоўнае асяроддзе з традыцыйным падыходам да арганізацыі працы.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
be: MATE уключае ў сябе шмат з таго, што вы бачыце на камп'ютары: файлавы кіраўнік, прагляднікі дакументаў і выяў, меню і шмат чаго яшчэ.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
be: MATE гэта свабоднае, карыснае, стабільнае, даступнае працоўнае асяроддзе для сямейства Unix-падобных аперацыйных сістэм.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
be: MATE працягвае развіццё GNOME 2. Сотні людзей зрабілі ўнёсак у GNOME з часоў яго пачатку ў 1997 годзе; шмат хто дапамог у іншых важных кірунках, у тым ліку перакладзе, дакументаванні і забеспячэнні якасці.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
be: Калісьці GNOME 2 быў найпапулярнейшым асяроддзем для Linux, але больш ён не даступны... Таму мы зрабілі MATE - каб забяспечыць тое ж самае працоўнае асяроддзе!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
be: Назва "MATE" пайшла ад расліны maté, разнавіднасці падуба парагвайскага з субтрапічнай Паўднёвай Амерыкі. Ягонае лісце ўтрымлівае кафеін. З яго робяць настоі і напоі, якія завуцца матэ.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
be: Невядомы

en: Use alpha
be: Выкарыстоўваць альфа-канал

en: Whether or not to give the color an alpha value
be: Даваць ці не колеру значэнне альфа-каналу.

en: Title
be: Загаловак

en: The title of the color selection dialog
be: Загаловак акна выбару колера

en: Pick a Color
be: Выбраць колер

en: Current Color
be: Дзейны колер

en: The selected color
be: Выбраны колер

en: Current Alpha
be: Дзейнае альфа

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
be: Выбранае значэнне празрыстасці (0 цалкам празрыста, 65535 цалкам заліта)

en: Received invalid color data
be: Атрыманы нядзейсныя даныя пра колер

en: Has Opacity Control
be: Мае настáўленне празрыстасці

en: Whether the color selector should allow setting opacity
be: Ці дазволіць задаваць празрыстасць пры выбары колеру

en: Has palette
be: Мае палітру

en: Whether a palette should be used
be: Ці задзейнічаць палітру

en: The current color
be: Дзейны колер

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
be: Дзейнае значэнне празрыстасці (0 цалкам празрыста, 65535 цалкам заліта)

en: HEX String
be: HEX-радок

en: The hexadecimal string of current color
be: Шаснаццатковы радок дзейнага колеру

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
be: Вызначце пажаданы колер з дапамогай колца. Задайце яму цёмнасць або светласць ва ўпісаным трохкутніку.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
be: Націсніце на піпетку, а затым пстрыкніце ў любым месцы экрана, каб абраць яго колер.

en: _Hue:
be: _Тон:

en: Position on the color wheel.
be: Пазіцыя колернага кола.

en: _Saturation:
be: _Насычанасць:

en: "Deepness" of the color.
be: Глыбіня колеру.

en: _Value:
be: _Значэнне:

en: Brightness of the color.
be: Яркасць колеру.

en: _Red:
be: _Чырвоны:

en: Amount of red light in the color.
be: Колькасць чырвонага складніка ў колеры.

en: _Green:
be: _Зялёны:

en: Amount of green light in the color.
be: Колькасць зялёнага складніка ў колеры.

en: _Blue:
be: _Сіні:

en: Amount of blue light in the color.
be: Колькасць сіняга складніка ў колеры.

en: Op_acity:
be: Не_празрыстасць:

en: Transparency of the color.
be: Бачнасць колеру.

en: Color _name:
be: Назва _колера:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
be: Можна ўвесці шаснаццатковае значэнне колеру ў стылі HTML або проста назву колера, напрыклад 'orange'.

en: _Palette:
be: _Палітра:

en: Color Wheel
be: Колернае кола

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
be: Папярэдне выбраны колер, каб параўнаць з выбраным зараз. Яго можна перацягнуць на палітру, або зрабіць дзейным, перацягнуўшы на той, што збоку.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
be: Гэта абраны вамі колер. Можна перацягнуць яго на палітру, каб захаваць на будучыню.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
be: Папярэдне выбраны колер, для параўнання з дзейным.

en: The color you've chosen.
be: Абраны колер

en: _Save color here
be: _Захаваць колер тут

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
be: Пстрыкніце па гэтым элеменце палітры, каб зрабіць яго дзейным колерам. Каб змяніць гэты элемент, перацягніце на яе узор колера або пстрыкніце правай кнопкай і націсніце "Захаваць колер тут".

en: Color Selection
be: Выбар колеру

en: The color selection embedded in the dialog.
be: Выбар колеру, убудаваны ў акенца.

en: OK Button
be: Кнопка "Добра"

en: The OK button of the dialog.
be: Кнопка "Добра" ўнізе акенца.

en: Cancel Button
be: Кнопка "Скасаваць"

en: The cancel button of the dialog.
be: Кнопка "Скасаваць" унізе акенца.

en: Help Button
be: Кнопка "Даведка"

en: The help button of the dialog.
be: Кнопка "Даведка" ўнізе акенца.

en: _Cancel
be: _Скасаваць

en: Help
be: Даведка

en: Error reading file '%s': %s
be: Памылка чытання файла "%s": %s

en: Error rewinding file '%s': %s
be: Памылка пераматвання файла "%s": %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
be: Без назвы

en: File '%s' is not a regular file or directory.
be: Файл "%s" не з'яўляецца звычайным файлам ці каталогам.

en: Cannot find file '%s'
be: Не знайшоўся файл '%s'

en: No filename to save to
be: Не вызначана назва файла для запісу ў

en: Starting %s
be: Запуск %s

en: No URL to launch
be: Няма URL, каб запусціць

en: Not a launchable item
be: Незапускальны аб'ект

en: No command (Exec) to launch
be: Няма загаду, які трэба запусціць

en: Bad command (Exec) to launch
be: Кепскі загад

en: Unknown encoding of: %s
be: Невядомае кадаванне: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
be: Тэрмінал не знойдзены. Будзе ўжыты xterm, нават калі ён не запрацуе

en: Unspecified
be: Нявызначана

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
be: не выйшла задзейнічаць рэсурсы экрана (CRTC-ы, выхады, рэжымы)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
be: невядомая памылка X пры атрыманні магчымых памераў экрана

en: could not get the range of screen sizes
be: не выйшла атрымаць магчымыя памеры экрана

en: RANDR extension is not present
be: Няма пашырэння RANDR

en: could not get information about output %d
be: не выйшла атрымаць інфармацыю пра выхад %d

en: could not set the configuration for CRTC %d
be: не выйшла задаць канфігурацыю кантролера CRT %d

en: could not get information about CRTC %d
be: не выйшла атрымаць інфармацыю пра кантролер CRT %d

en: Laptop
be: Лаптоп

en: CRTC %d cannot drive output %s
be: кантролер CRT %d не можа кіраваць выхадам %s

en: CRTC %d does not support rotation=%s
be: кантролер CRT %d не падтрымлівае rotation=%s

en: cannot clone to output %s
be: не выйшла кланаваць у выхад %s

en: Trying modes for CRTC %d
be: Праверка рэжымаў для кантролера CRT %d

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
be: не выйшла усталяваць кантролеры CRT для выхадаў:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
be: патрэбны віртуальны памер не ўлазіць у магчымы памер: патрэбны=(%d, %d), мінімальны=(%d, %d), максімальны=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
be: Люстэрныя экраны

en: minimum interval in milliseconds
be: мінімальны інтэрвал у мілісекундах

en: Pixels per seconds
be: Піксэляў у секунду

en: How long to accelerate in milliseconds
be: Інтэрвал часу да поўнага паскарэння, у мілісекундах

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
be: Колькі мілісекунд займае пераход ад 0 да максімальнай хуткасці.

en: Initial delay in milliseconds
be: Пачатковая затрымка ў мілісекундах

en: Minimum interval in milliseconds
be: Мінімальны інтэрвал у мілісекундах

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
be: Адключыць, калі дзве кнопкі націснуты адначасова.

en: Beep when a modifier is pressed.
be: Гукавы сігнал пры націсканні мадыфікатара.

en: Startup Assistive Technology Applications
be: Загрузка праграм дапаможных тэхналогій

en: Preferred Mobility assistive technology application
be: Пераважная праграма дапамогі перасоўванню

en: Start preferred Mobility assistive technology application
be: Запускаць пераважную праграму дапамогі перасоўванню

en: Preferred Visual assistive technology application
be: Пераважная праграма дапамогі зроку

en: Start preferred Visual assistive technology application
be: Запускаць пераважную праграму дапамогі зроку

en: Default browser
be: Стандартны браўзер

en: Default browser for all URLs.
be: Стандартны браўзер для ўсіх URL-аў.

en: Browser needs terminal
be: Браўзеру патрэбны тэрмінал

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
be: Ці патрэбны стандартнаму браўзеру тэрмінал для запуску

en: Browser understands remote
be: Браўзер разумее адлеглыя загады

en: Default calendar
be: Стандартны каляндар

en: Default calendar application
be: Стандартная праграма тэрміналу

en: Calendar needs terminal
be: Календару патрэбны тэрмінал

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
be: Ці патрэбны стандартнай праграме календара тэрмінал для запуску

en: Default tasks
be: Стандартныя задачы

en: Default tasks application
be: Праграма для стандартных задач

en: Tasks needs terminal
be: Задачам патрэбны тэрмінал

en: Terminal application
be: Тэрмінал

en: Exec Arguments
be: Аргументы запуску

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
be: Аргумэнт, які выкарыстоўваецца ў часе загрузкі праграмаў у тэрмінале па ключу "exec".

en: Draw Desktop Background
be: Маляваць фон стала

en: Have MATE draw the desktop background.
be: Ці павінна асяроддзе MATE маляваць фон стала.

en: Show Desktop Icons
be: Паказваць значкі на стале

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
be: Ці павінен файлавы кіраўнік MATE (Caja) маляваць значкі на стале.

en: Fade the background on change
be: Плыўна замяняць фон пры яго змяненні

en: Picture Options
be: Параметры выявы

en: Picture Filename
be: Назва файла выявы

en: File to use for the background image.
be: Файл для ўжывання ў якасці фонавай выявы.

en: Picture Opacity
be: Непразрыстасць выявы

en: Opacity with which to draw the background picture.
be: Непразрыстасць, з якой маляваць фонавую выяву.

en: Primary Color
be: Першасны колер

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
be: Левы і верхні колер калі выводзіцца градыент, ці суцэльны колер.

en: Secondary Color
be: Другасны колер

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
be: Правы ці ніжні колер калі выводзіцца градыент, не выкарыстоўваецца для суцэльнага колеру.

en: Color Shading Type
be: Тып зацямнення колераў

en: File Icon Theme
be: Тэма файлавых значкоў

en: Theme used for displaying file icons.
be: Тэма, паводле якой паказваць значкі файлаў.

en: Enable Accessibility
be: Уключыць Даступнасць

en: Whether Applications should have accessibility support.
be: Ці мусяць Праграмы мець падтрымку тэхналогій даступнасці.

en: Enable Animations
be: Уключыць анімацыі

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
be: Ці мусіць адлюстроўвацца анімацыя. Заўвага: гэта глябальны ключ, гэта зьмяняе паводзіны кіраўніка вокнаў, панэляў і г.д.

en: Menus Have Tearoff
be: Меню маюць лініі разрыву

en: Whether menus should have a tearoff.
be: Ці мусяць меню мець лініі разрыву.

en: Toolbar Style
be: Стыль панэляў начыння

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
be: Стыль панэляў начыння. Дапушчальныя значэнні: "both", "both-horiz", "icons" і "text".

en: Menus Have Icons
be: Меню маюць значкі

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
be: Ці могуць меню паказваць значкі ў пунктах

en: Buttons Have Icons
be: Кнопкі маюць значкі

en: Menubar Detachable
be: Панэль меню можна адчапляць

en: Toolbar Detachable
be: Панэль начыння можна адчапляць

en: Toolbar Icon Size
be: Памер значкоў на панэлі начыння

en: Cursor Blink
be: Мігценне курсора

en: Whether the cursor should blink.
be: Ці павінен курсор мігцець.

en: Cursor Blink Time
be: Час мігцення курсора

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
be: Працягласць цыкла мігцення курсора, мілісекунд.

en: Icon Theme
be: Тэма значкоў

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
be: Тэма значкоў для панэлі, Caja і г.д.

en: Gtk+ Theme
be: Тэма Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
be: Назва прадвызначанай тэмы для gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
be: Спіс сімвалічных назваў і эквівалентаў колераў

en: Default font
be: Стандартны шрыфт

en: Name of the default font used by gtk+.
be: Назва стандартнага шрыфта для gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
be: Стыль папярэдняга рэдагавання метаду ўвода GTK

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
be: Назва мэтаду уводу GTK+ "Preedit Style" які выкарыстоўваецца gtk+.

en: GTK IM Status Style
be: Стыль стану метада ўводу GTK

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
be: Назва мэтаду ўводу "Status Style" які выкарыстоўваецца gtk+.

en: GTK IM Module
be: Модуль метаду ўвода GTK (IM)

en: Name of the input method module used by GTK+.
be: Назва модуля метаду ўвода для ўжывання GTK+.

en: Use GTK3 header bar
be: Ужываць панэль загалоўка GTK3

en: Use GTK3 overlay scrolling
be: Ужываць GTK3-пракрутку з перакрыццём

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
be: Уключыць анімацыю ў GTK

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
be: Ці ўключыць анімацыі ў тулкіце.

en: Document font
be: Шрыфт дакумента

en: Name of the default font used for reading documents.
be: Назва стандартнага шрыфта для чытання дакументаў.

en: Monospace font
be: Роўнашырокі шрыфт

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
be: Назва шрыфту фіксаванай шырыні для выкарыстаньня ў такіх месцах як тэрміналы.

en: Use Custom Font
be: Ужыць іншы шрыфт

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
be: Ці ўжываць іншы шрыфт у праграмах на gtk+.

en: Status Bar on Right
be: Радок стану справа

en: Module for GtkFileChooser
be: Модуль для GtkFileChooser

en: Menubar accelerator
be: Хуткая клавіша панэлі меню

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
be: Клавіятурны скарот для адкрыцця панэлі меню.

en: Show the 'Input Methods' menu
be: Паказваць меню метадаў уводу

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
be: Паказваць меню "Кіравальныя знакі Юнікод"

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
be: Кнопкі загалоўка GTK3-вокнаў, дэкарыраваных на кліенце

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
be: Паказваць мнемонікі толькі калі кнопка Alt націснута

en: Disable command line
be: Адключыць загадны радок

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
be: Забараняе карыстальніку доступ да тэрмінала й загаднага радка. Напрыклад, гэта забароніць дыялёг панэлі "Выканаць дастасаваньне".

en: Disable saving files to disk
be: Адключыць захоўванне файлаў на дыск

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
be: Забараняе карыстальніку захоўваць файлы на дыск. Напрыклад, гэта забароніць доступ да дыялёга "Захаваць як" усіх дастасаваньняў.

en: Disable printing
be: Адключыць друк

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
be: Забараняе карыстальніку друкаваць. Напрыклад, гэта забароніць доступ да дыялёга "Друк" усіх дастасаваньняў.

en: Disable print setup
be: Адключыць настáўленне прынтараў

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
be: Забараняе карыстальніку зьмяняць наладкі друку. Напрыклад, гэта забароніць доступ да дыялёга "Наладкі друку" усіх дастасаваньняў.

en: Disable user switching
be: Адключыць пераключэнне карыстальнікаў

en: Disable lock screen
be: Адключыць блакаванне экрану

en: Prevent the user from locking the screen.
be: Забараніць карыстальніку блакаваць экран.

en: Disable URL and MIME type handlers
be: Адключыць хэндлеры URL-аў і MIME-тыпаў

en: Disable theme settings
be: Адключыць настáўленні тэмы

en: Prevent the user from changing theme settings.
be: Забараніць карыстальніку мяняць настáўленні тэмы

en: Disable log out
be: Адключыць выхад з сеансу

en: Prevent the user from logging out.
be: Не даваць карыстальніку завяршыць сеанс.

en: Default mixer device
be: Стандартная прылада мікшара

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
be: Стандартная прылада мікшара, якую выкарыстоўваюць мультымедыйныя клавіятурныя скароты.

en: Default mixer tracks
be: Стандартныя каналы мікшара

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
be: Стандартныя каналы мікшара, якую выкарыстоўваюць мультымедыйныя клавіятурныя скароты.

en: Enable ESD
be: Уключыць ESD

en: Enable sound server startup.
be: Уключыць запуск аўдыёсервера.

en: Sounds for events
be: Гукі падзей

en: Whether to play sounds on user events.
be: Ці граць гукі ў адказ на дзеянні карыстальніка.

en: Sound theme name
be: Назва гукавой тэмы

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
be: Гукавая тэма XDG для агучвання падзей.

en: Input feedback sounds
be: Гукі рэакцыі на ўвод

en: Whether to play sounds on input events.
be: Ці граць гукі ў адказ на дзеянні ўводу.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
be: Максімальная даўніна мініяцюр у кэшы, у днях. -1 адключыць ачыстку кэшу.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
be: Максімальны памер мініяцюр у кэшы, у мегабайтах. -1 адключыць ачыстку кэшу.

en: Disable all external thumbnailers
be: Адключыць усе вонкавыя мініяцюрызатары

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
be: Усталюйце ў "Ісьціна", каб выключыць усе вонкавыя праграмы для стварэньня мініяцюраў; гэта не залежыць ад таго, ці ўключаны/выключаны яна паасобку.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
be: Спіс mime-тыпаў, для якіх вонкавыя мініяцюрызатары будуць адключаны

en: Type time
be: Перыяд актыўнасці

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
be: Час набірання ў хвілінах, пасля якого ўключыцца рэжым перапынку.

en: Break time
be: Перыяд перапынку

en: Number of minutes that the typing break should last.
be: Колькі хвілін мусіць доўжыцца перапынак між набіраннямі.

en: Allow postponing of breaks
be: Дазволіць адкладаць перапынак

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
be: Ці можна адкласці з'яўленне на экране паведамлення аб перапынку.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
be: Ці ўключана блакаванне клавіятуры

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
be: Ці ўключана блакаванне клавіятуры.

en: MATE Color Selection
be: Выбар колеру MATE

en: _Copy
be: _Капіяваць

en: _Close
be: _Закрыць

en: Color selection dialog
be: Акенца выбару колера

en: Choose colors from the palette or the screen
be: Абярыце колер з палітры ці экрана
