mate-desktop 1.25.0 - en to bg translation catalogue (275 entries)

en: About MATE
bg: Относно MATE

en: Learn more about MATE
bg: Научете повече за MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
bg: MATE предоставя интуитивна и привлекателна работна среда за работни плотове за потребителите на Линукс, като използва традиционните метафори за графичен потребителски интерфейс (ГПИ) за една работна среда.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
bg: MATE включва повечето от това, което виждате на екрана на компютъра си, включително мениджър на файлове, програма за преглед на документи, програма за преглед на изображения, менюта и много приложения.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
bg: „MATE“ е свободна, удобна, стабилна и достъпна работна среда за работен плот за семейството от операционни системи, които са подобни на Unix.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
bg: MATE е продължението на работната среда GNOME 2 (ГНОМ, версия 2). Хиляди хора са допринесли код към ГНОМ, откакто тя е започнала през 1997 г.; много повече хора са допринесли по други важни начини, включително чрез преводи, писане на документация и осигуряване на крайното качество.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
bg: GNOME 2 (ГНОМ, версия 2) беше най-известната работна среда за работни плотове за Линукс, но тя вече не е на разположение… MATE е тук, за да Ви предостави същата графична работна среда!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
bg: Името „MATE“ идва от „Йерба мате“ (yerba maté) — растителен вид от семейство holly (джел, кошличар, бодлива зеленика), което е местно за и широко разпространено в субтропична Южна Америка. Листата на това растение съдържат кофеин и се използват за направата на настойка (билкова отвара), както и за напитка, наречена мате.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Use alpha
bg: Използване на плътност

en: Whether or not to give the color an alpha value
bg: Дали към цвета да се добави и стойност за плътност

en: Title
bg: Заглавие

en: The title of the color selection dialog
bg: Заглавие на диалоговия прозорец за избор на цвят

en: Pick a Color
bg: Избор на цвят

en: Current Color
bg: Текущ цвят

en: The selected color
bg: Избраният цвят

en: Current Alpha
bg: Текуща плътност

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
bg: Избраната стойност на плътност (0 — напълно прозрачен, 65535 — напълно плътен цвят)

en: Received invalid color data
bg: Получени са неправилни данни за цвят

en: Has Opacity Control
bg: Включва плътност

en: Whether the color selector should allow setting opacity
bg: Дали изборът на цвят да позволява настройка на плътността

en: Has palette
bg: Включва палитра

en: Whether a palette should be used
bg: Дали трябва да се използва палитра

en: The current color
bg: Текущият цвят

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
bg: Текущата стойност на плътността (0 — напълно прозрачен, 65535 — напълно плътен цвят)

en: HEX String
bg: Шестнадесетичен низ

en: The hexadecimal string of current color
bg: Шестнадесетичният низ на текущия цвят

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
bg: Изберете желания цвят от външния пръстен. Изберете яркостта или наситеността на този цвят от вътрешния триъгълник.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
bg: Щракнете капкомера, а след това щракнете с него на някое място от екрана, за да изберете цвета му.

en: _Hue:
bg: _Оттенък:

en: Position on the color wheel.
bg: Местоположението върху пръстена на цветовете.

en: _Saturation:
bg: _Наситеност:

en: "Deepness" of the color.
bg: „Дълбочината“ на цвета.

en: _Value:
bg: С_тойност:

en: Brightness of the color.
bg: Яркостта на цвета.

en: _Red:
bg: _Червено:

en: Amount of red light in the color.
bg: Количеството на червената светлина в цвета.

en: _Green:
bg: _Зелено:

en: Amount of green light in the color.
bg: Количеството на зелената светлина в цвета.

en: _Blue:
bg: _Синьо:

en: Amount of blue light in the color.
bg: Количеството на синята светлина в цвета.

en: Op_acity:
bg: _Плътност:

en: Transparency of the color.
bg: Прозрачността на цвета.

en: Color _name:
bg: И_ме на цвета:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
bg: Тук можете да въведете шестнадесетичен код на цвят, както в HTML, или просто име на цвят, например „оранжев“.

en: _Palette:
bg: Па_литра:

en: Color Wheel
bg: Пръстен на цветовете

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
bg: Предходно избраният цвят, за сравнение с цвета, който избирате в момента. Можете да завлачите този цвят в поле от палитрата, или да го изберете като текущ, като го завлачите в другото поле за образеца на цвета.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
bg: Избраният цвят. Можете да го завлачите в поле от палитрата, за да го запазите за бъдещо ползване.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
bg: Предходно избраният цвят, за сравнение с цвета, който избирате в момента.

en: The color you've chosen.
bg: Избраният цвят.

en: _Save color here
bg: Запазване на цвета _тук

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
bg: Изберете това поле от палитрата, за да направите цвета в него текущ. За да промените цвета в това поле, завлачете нов цвят тук или щракнете с десен бутон и изберете „Запазване на цвета тук“.

en: Color Selection
bg: Избор на цвят

en: The color selection embedded in the dialog.
bg: Изборът на цвят, вграден в прозореца.

en: OK Button
bg: Бутон за приемане

en: The OK button of the dialog.
bg: Бутонът „Добре“ в прозореца.

en: Cancel Button
bg: Бутон за отказване

en: The cancel button of the dialog.
bg: Бутонът „Отказ“ в прозореца.

en: Help Button
bg: Бутон за помощ

en: The help button of the dialog.
bg: Бутонът „Помощ“ в прозореца.

en: _Cancel
bg: _Отказ

en: _OK
bg: _Добре

en: Help
bg: Помощ

en: Error reading file '%s': %s
bg: Грешка при четенето на файла „%s“: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
bg: Грешка при превъртането на файла „%s“: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
bg: Без име

en: File '%s' is not a regular file or directory.
bg: „%s“ не е обикновен файл или папка.

en: Cannot find file '%s'
bg: Файлът „%s“ не е открит

en: No filename to save to
bg: Липсва име на файл за запис

en: Starting %s
bg: Стартиране на %s

en: No URL to launch
bg: Липсва адрес за стартиране

en: Not a launchable item
bg: Не е обект за стартиране

en: No command (Exec) to launch
bg: Липсва команда (Exec) за стартиране

en: Bad command (Exec) to launch
bg: Лоша команда (Exec) за стартиране

en: Unknown encoding of: %s
bg: Неизвестно кодиране на: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
bg: Не може да бъде открит терминал, ще се използва xterm, дори и ако не работи

en: Unspecified
bg: Неопределено

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
bg: ресурсите на екрана не могат да бъдат получени (видео карта, изходи, режими)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
bg: неприхваната грешка на X при получаването на диапазона от размери на екрана

en: could not get the range of screen sizes
bg: диапазонът от размери на екрана не може да се получи

en: RANDR extension is not present
bg: разширението RANDR липсва

en: could not get information about output %d
bg: информацията за изхода %d не може да бъде получена

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
bg: заявената позиция/размер към %d-ата видео карта е извън позволения диапазон: позиция=(%d, %d), размер=(%d, %d), максимум=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
bg: настройките на %d-ата видео карта не могат да бъдат зададени

en: could not get information about CRTC %d
bg: информацията за %d-ата видео карта не може да бъде получена

en: Laptop
bg: Преносим компютър

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
bg: никоя от запазените конфигурации на дисплея не съвпада с действащата

en: CRTC %d cannot drive output %s
bg: Видеокарта %d не може да управлява изхода %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
bg: екранът %s не поддържа режима %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
bg: Видеокарта %d не поддържа завъртане=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
bg: изходът %s е с различни параметри от този, чието изображение трябва да повтори:
    текущ режим = %d, нов режим = %d
    текущи координати = (%d, %d), нови координати = (%d, %d)
    текущо завъртане = %s, ново завъртане = %s

en: cannot clone to output %s
bg: повтаряне на изображението към изхода %s

en: Trying modes for CRTC %d
bg: Изпробване на режимите за видеокарта %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
bg: Видеокарта %d: проба на режим %dx%d@%dHz с изход %dx%d@%dHz (%d пас)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
bg: на следните изходи не може да се зададе видеокарта:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
bg: никой от избраните режими не е съвместим с възможните:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
bg: изисканият виртуален размер не пасва на действащия: изискан=(%d, %d), минимален=(%d, %d), максимален=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
bg: Еднакво изображение на екраните

en: minimum interval in milliseconds
bg: минимален интервал в милисекунди

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
bg: Игнориране на множество натискания на _един_ клавиш в рамките на @delay милисекунди.

en: Pixels per seconds
bg: Пиксели в секунда

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
bg: С колко пиксела в секунда да се движи при максимална скорост.

en: How long to accelerate in milliseconds
bg: Колко дълго да ускорява в милисекунди

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
bg: За колко милисекунди се стига от 0 до максималната скорост.

en: Initial delay in milliseconds
bg: Първоначално забавяне в милисекунди

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
bg: Колко милисекунди да се изчака преди включването на клавишите за движение на мишката.

en: Minimum interval in milliseconds
bg: Минимален интервал в милисекунди

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
bg: Клавиш не се брои за натиснат, ако не е задържан поне @delay милисекунди.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
bg: Изключване, ако два клавиша са натиснати едновременно.

en: Beep when a modifier is pressed.
bg: Издаване на звук при натискане на модифициращ клавиш.

en: Startup Assistive Technology Applications
bg: Стартиране на програмите за достъпност за хора с увреждания

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
bg: Списък с програмите за достъпност, които да се стартират в началото на сесия на MATE.

en: Preferred Mobility assistive technology application
bg: Предпочитана програма за достъпност за хора с двигателни увреждания

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
bg: Предпочитана програма за достъпност за хората с двигателни увреждания за влизане, използване на менюто и командния ред.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
bg: Стартиране на програмите за достъпност за хора с двигателни увреждания

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
bg: MATE да стартира предпочитаната програма за достъпност за хората с двигателни увреждания по време на влизане в сесията.

en: Preferred Visual assistive technology application
bg: Предпочитана програма за достъпност за хора със зрителни увреждания

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
bg: Предпочитана програма за достъпност за хората със зрителни увреждания за влизане, използване на менюто и командния ред.

en: Start preferred Visual assistive technology application
bg: Стартиране на програмите за достъпност за хора със зрителни увреждания

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
bg: MATE да стартира предпочитаната програма за достъпност за хората със зрителни увреждания по време на влизане в сесията.

en: Default browser
bg: Стандартен браузър

en: Default browser for all URLs.
bg: Стандартен браузър за всички адреси.

en: Browser needs terminal
bg: Браузърът се нуждае от терминал

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
bg: Дали стандартният браузър се нуждае от терминал.

en: Browser understands remote
bg: Браузърът разбира опцията „remote“

en: Whether the default browser understands netscape remote.
bg: Дали стандартният браузър разбира опцията „remote“ на „netscape“.

en: Default calendar
bg: Стандартна програма за календар

en: Default calendar application
bg: Стандартна програма за календар

en: Calendar needs terminal
bg: Календарът се нуждае от терминал

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
bg: Дали стандартната програма за календар се нуждае от терминал

en: Default tasks
bg: Стандартна програма за задачи

en: Default tasks application
bg: Стандартна програма за задачи

en: Tasks needs terminal
bg: Програмата за задачи се нуждае от терминал

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
bg: Дали стандартната програма за задачи се нуждае от терминал

en: Terminal application
bg: Терминална програма

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
bg: Коя терминална програма да се ползва при стартирането на програми в терминал.

en: Exec Arguments
bg: Аргументи на „exec“

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
bg: Аргумент, с който се изпълняват програмите в терминала, определен чрез ключа „exec“.

en: Draw Desktop Background
bg: Рисуване на фона на работния плот

en: Have MATE draw the desktop background.
bg: Фонът на работния плот да се рисува от MATE.

en: Show Desktop Icons
bg: Показване на иконките на работния плот

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
bg: Файловият мениджър (Caja) на MATE да рисува иконките на работния плот.

en: Fade the background on change
bg: Избледняване на фона при промяна

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
bg: Ако е избрано, MATE ще променя фона на работния плот с ефект на избледняване.

en: Picture Options
bg: Настройки на картината

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
bg: Указване как да се изобразява изображението указано от wallpaper_filename. Възможните стойности са: „wallpaper“ (нормално изобразяване), „centered“ (центриране), „scaled“ (пропорционално мащабиране), „stretched“ (непропорционално разтегляне), „zoom“ (мащабиране), „spanned“ (пренесено по екраните).

en: Picture Filename
bg: Файл с изображение

en: File to use for the background image.
bg: Файл, който да се използва като фон.

en: Picture Opacity
bg: Плътност на изображението

en: Opacity with which to draw the background picture.
bg: Плътност, с която да се изрисува изображението за фон.

en: Primary Color
bg: Първи цвят

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
bg: Ляв или горен цвят при преливки, или единственият цвят.

en: Secondary Color
bg: Втори цвят

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
bg: Десен или долен цвят при преливки, не се използва при единствен цвят.

en: Color Shading Type
bg: Тип на цветовото нюансиране

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
bg: Как да се нюансира цветът за фона. Възможните стойности са: „horizontal-gradient“ (хоризонтално преливане), „vertical-gradient“ (вертикално преливане), и „solid“ (единствен цвят).

en: File Icon Theme
bg: Име на темата с иконки

en: Theme used for displaying file icons.
bg: Тема, която да се използва за иконките.

en: Enable Accessibility
bg: Включена достъпност

en: Whether Applications should have accessibility support.
bg: Дали програмите да имат поддръжка за достъпност.

en: Enable Animations
bg: Включени анимации

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
bg: Дали да се показват анимации. Забележка: това е глобална настройка, тя променя поведението на мениджъра на прозорци, панели и всичко друго.

en: Menus Have Tearoff
bg: Менютата да имат лента за откъсване

en: Whether menus should have a tearoff.
bg: Дали менютата да имат лента за откъсване.

en: Toolbar Style
bg: Стил на лентите с инструменти

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
bg: Стил на лентите с инструменти. Възможните стойности са: „both“ (текст под иконките), „both_horiz“ (текст до иконките), „icons“ (само иконки), и „text“ (само текст).

en: Menus Have Icons
bg: Менютата имат иконки

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
bg: Дали менютата могат да показват и иконки освен текста.

en: Buttons Have Icons
bg: Бутоните имат иконки

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
bg: Дали бутоните да могат да показват и иконки освен текста.

en: Menubar Detachable
bg: Менютата могат да се отделят

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
bg: Дали потребителят може да отделя лентите с менюта и да ги поставя на различни места по екрана.

en: Toolbar Detachable
bg: Лентите с инструменти могат да се отделят

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
bg: Дали потребителят може да отделя лентите с инструменти и да ги поставя на различни места по екрана.

en: Toolbar Icon Size
bg: Размер на иконките в лентите с инструменти

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
bg: Размер на иконките в лентите с инструменти: или „small-toolbar“ (малки ленти с инструменти), или „large-toolbar“ (големи ленти с инструменти).

en: Cursor Blink
bg: Мигащ курсор

en: Whether the cursor should blink.
bg: Дали курсорът да премигва.

en: Cursor Blink Time
bg: Време за премигване на курсора

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
bg: Интервал на премигване на показалеца в милисекунди.

en: Icon Theme
bg: Тема с иконки

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
bg: Тема за иконките, която да се използва от панела, „Caja“ и т.н.

en: Gtk+ Theme
bg: Тема на Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
bg: Основно име на стандартната тема, използвана от gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
bg: Списък със символичните наименования и цветови еквиваленти

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
bg: Списък от двойки „име:цвят“, разделени с „\n“,  както е зададено в настройките на „gtk-color-scheme“

en: Default font
bg: Стандартен шрифт

en: Name of the default font used by gtk+.
bg: Име на стандартния шрифт, който се ползва от gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
bg: Стил на предварителна редакция на метода за въвеждане на GTK

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
bg: Име на метода за въвеждане на GTK+ с предварителна редакция, който се ползва от gtk+.

en: GTK IM Status Style
bg: Стил на състоянието на методите за въвеждане на GTK

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
bg: Име на стила за състоянието на метода за въвеждане на GTK+, който се ползва от gtk+.

en: GTK IM Module
bg: Модул за въвеждане на GTK

en: Name of the input method module used by GTK+.
bg: Име на модула за метода на въвеждане, използван от GTK+.

en: Use GTK3 header bar
bg: Заглавна лента в стила на GTK3

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
bg: Дали вградените прозорци, използващи GTK+, като тези за избор на файл, цвят или шрифт, да имат заглавна лента с елементи за управление в горната си част или област за действия в долната си част. Тази настройка не се взема предвид от прозорците, които използват „GtkDialog“ директно, както и от прозорците за съобщения.

en: Use GTK3 overlay scrolling
bg: Прикрито превъртане в стила на GTK3

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
bg: Дали лентите за превъртане на вградените прозорци, използващи GTK+, да бъдат прикрити. Това означава, че лентите за превъртане ще бъдат скрити и с намален размер, докато не бъдат посочени.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
bg: Цялостни анимации на Gtk

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
bg: Дали да са включени цялостните анимации.

en: Document font
bg: Шрифт за документите

en: Name of the default font used for reading documents.
bg: Стандартен шрифт за четене на документи.

en: Monospace font
bg: Едноразряден шрифт

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
bg: Име на едноразрядния (с фиксирана широчина) шрифт, който да се използва на места като терминала.

en: Use Custom Font
bg: Използване на шрифт по избор

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
bg: Дали да се ползва персонализиран шрифт в програмите на gtk+.

en: Status Bar on Right
bg: Лента за състоянието вдясно

en: Whether to display a status bar meter on the right.
bg: Дали да се показва индикатор на лентата за състояние вдясно.

en: Module for GtkFileChooser
bg: Модул за „GtkFileChooser“

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
bg: Модул, който да се използва като модел на файловата система за графичния обект „GtkFileChooser“. Възможните стойности са: „gio“ и „gtk+“.

en: Menubar accelerator
bg: Клавиш за лентата с менютата

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
bg: Клавиш за отваряне на лентите с менюта.

en: Show the 'Input Methods' menu
bg: Показване на менюто „Методи за въвеждане“

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
bg: Дали контекстните менюта в местата за въвеждане на текст да дават възможност за смяна на метода за въвеждане.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
bg: Показване на менюто „Контролни знаци на Уникод“

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
bg: Дали контекстните менюта в местата за въвеждане на текст да дават възможност за въвеждане на контролни знаци на Уникод.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
bg: Подредба на заглавната лента на украсяваните от страната на клиента прозорци чрез GTK3

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
bg: Тази настройка определя това кои бутони да се появяват в заглавната лента на украсяваните от страната на клиента прозорци, както и дали те да бъдат поставяни вляво или вдясно. Вижте: https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Use a global menubar for displaying application menus
bg: Използване на глобална лента с менюта за показване на менютата на приложенията

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
bg: Тази настройка определя къде да се показват менютата на приложенията – в прозорец или в панел с протокола „MenuModel“. Вижте https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
bg: Използване на глобална лента с менюта за показване на менютата на прозорците

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
bg: Тази настройка определя къде да се показват лентите с менюта на прозорците – в прозорец или в панел с протокола „MenuModel“. Вижте https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
bg: Подчертаване на буквите в менютата само когато е натиснат клавиша „Alt“

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
bg: Дали подсказките чрез подчертаване на буквите за клавишите, с които могат да се изпълняват командите в менютата, да се показват и скриват автоматично когато потребителят натиска клавиша „Alt“.

en: Window Scaling Factor
bg: Коефициент за мащабиране на прозорците

en: Disable command line
bg: Забраняване на командния интерпретатор

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
bg: Ограничаване на достъпа на потребителя до терминала или определяне на команда, която да бъде изпълнена. Това ще забрани, например, достъпа до прозореца за „Стартиране на програма…“.

en: Disable saving files to disk
bg: Забраняване на запазването на файлове на диска

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
bg: Забраняване на потребителя да записва файлове на диска. Това ще забрани, например, достъпа до всички прозорци за „Запазване като…“ в програмите.

en: Disable printing
bg: Забраняване на печата

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
bg: Забраняване на потребителя да разпечатва. Това ще спре достъпа, например, до всички прозорци за „Печат…“ в програмите.

en: Disable print setup
bg: Забраняване на настройка на печата

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
bg: Забраняване на потребителя да променя настройките за разпечатване. Това ще спре, например, достъпа до всички прозорци за „Настройки на печат“ в програмите.

en: Disable user switching
bg: Забраняване на смяната на потребителя

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
bg: Забраняване на потребителя да преминава към друга регистрация, докато сесията му е активна.

en: Disable lock screen
bg: Забраняване на заключването на екрана

en: Prevent the user from locking the screen.
bg: Забраняване на заключването на екрана от потребителя.

en: Disable URL and MIME type handlers
bg: Забраняване на поддръжката на адреси и типове MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
bg: Забраняване на изпълнението на програми за обработка на адреси и типове MIME.

en: Disable theme settings
bg: Забраняване на настройването на темата

en: Prevent the user from changing theme settings.
bg: Забраняване на промените по настройките на темата от потребителя.

en: Disable log out
bg: Забраняване на излизането

en: Prevent the user from logging out.
bg: Забраняване на заключването на излизането от потребителя.

en: Default mixer device
bg: Стандартно устройство за смесване на звука

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
bg: Стандартно устройство за смесване на звука, което се използва за мултимедийните клавиши.

en: Default mixer tracks
bg: Стандартни канали за смесване

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
bg: Стандартни канали за смесване, които се използват за мултимедийните клавиши.

en: Enable ESD
bg: Включване на ESD

en: Enable sound server startup.
bg: Включване на употребата на звуковия сървър.

en: Sounds for events
bg: Звук при събития

en: Whether to play sounds on user events.
bg: Дали да се изпълнява звук при потребителски събития.

en: Sound theme name
bg: Име на звуковата тема

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
bg: Звукова тема по „XDG“, която да се използва.

en: Input feedback sounds
bg: Звуци при вход от потребителя

en: Whether to play sounds on input events.
bg: Дали да се пуска звук при събитията от входа.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
bg: Максимална възраст в дни на временните мини-изображения. Стойност -1 изключва изтриването им.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
bg: Максимален общ размер в мегабайти за временните мини-изображения. Стойност -1 изключва изтриването им.

en: Disable all external thumbnailers
bg: Изключване на всички външни програми за създаване на мини-изображения

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
bg: Задайте това, за да се изключат всички външни програми за създаване на мини-изображения, независимо дали поотделно са включени или не.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
bg: Списък от типове MIME, за които програмата за създаване на мини-изображения ще бъде изключена.

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
bg: Програмата за създаване на мини-изображения няма да генерира такива за типовете MIME, присъстващи в списъка.

en: Type time
bg: Време за писане

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
bg: Брой минути писане, преди да се включи режима на почивка.

en: Break time
bg: Време за почивка

en: Number of minutes that the typing break should last.
bg: Колко минути да трае почивката от писане.

en: Allow postponing of breaks
bg: Позволяване на отлагането на почивките

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
bg: Дали почивката може или не може да бъде отлагана.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
bg: Дали заключването на клавиатурата е включено.

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
bg: Дали заключването на клавиатурата е включено.

en: MATE Color Selection
bg: Избор на цвят от MATE

en: _Copy
bg: _Копиране

en: _Close
bg: _Затваряне

en: Color selection dialog
bg: Прозорец за избор на цвят

en: Choose colors from the palette or the screen
bg: Изберете цветове от палитрата на екрана
