mate-desktop 1.25.0 - en to bs translation catalogue (123 entries)

en: About MATE
bs: O MATE-u

en: Learn more about MATE
bs: Naučite više o MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
bs: MATE pruža intuitivan i atraktivan desktop za Linux korisnike koristeći tradicionalne metafore.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
bs: MATE sadrži većinu onoga što idite na vašem računaru, uključujući menadžer fajlova, preglednik dokumenata, preglednik slika, menije, i mnogo aplikacija.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
bs: MATE je slobodno, upotrebljivo, stabilno, pristupačno desktop okruženje za Unix porodicu operativnih sistema.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
bs: MATE je obnova GNOME 2 desktop okruženja. Stotine ljudi su doprinijeli kod GNOME-u odkad je počeo 1997; mnogo drugi su doprinijeli drugim načinima, uključujući prijevode, dokumentaciju, i uvjeravanje kvalitete.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
bs: GNOME 2 je bio najpopularniji Linux desktop ali nije više dostupan... MATE je ovdje da pruža taj isti desktop vama!

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Title
bs: Naslov

en: The title of the color selection dialog
bs: Naslov dijaloga odabira boje

en: Pick a Color
bs: Izaberi boju

en: Current Color
bs: Trenutna boja

en: The selected color
bs: Izabrana boja

en: Received invalid color data
bs: Primljeni nevažeći podaci o bojama

en: Has palette
bs: Ima paletu

en: The current color
bs: Trenutna boja

en: The hexadecimal string of current color
bs: Heksadecimalna vrijednost trenutne boje

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
bs: Odaberite boju koju želite iz kružnice. Odaberite koliko je mračna ili svijetla ta boja pomoću trougla.

en: _Value:
bs: _Vrijednost:

en: Brightness of the color.
bs: Svijetloća boje.

en: _Red:
bs: C_rveno

en: _Green:
bs: _Zeleno:

en: _Blue:
bs: _Plavo:

en: Transparency of the color.
bs: Providnost boje

en: Color _name:
bs: _Ime boje:

en: _Palette:
bs: _Paleta:

en: The color you've chosen.
bs: Boja koju ste odabrali.

en: _Save color here
bs: _Sačuvaj boju ovdje

en: Help
bs: Pomoć

en: Error reading file '%s': %s
bs: Greška pri čitanju datoteke '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
bs: Greška pri premotavanju datoteke '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
bs: Bez imena

en: File '%s' is not a regular file or directory.
bs: Datoteka '%s' nije obična datoteka ili direktorij.

en: Cannot find file '%s'
bs: Ne mogu naći fajl '%s'

en: No filename to save to
bs: Ime datoteke nije dato

en: Starting %s
bs: Pokrećem  %s

en: No URL to launch
bs: Nema URL-a za otvaranje

en: Not a launchable item
bs: Nije moguće pokrenuti

en: No command (Exec) to launch
bs: Nema naredbe (Exec) za pokretanje

en: Bad command (Exec) to launch
bs: Loša naredba (Exec) za pokretanje

en: Unknown encoding of: %s
bs: Nepoznato kodiranje u: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
bs: Ne mogu naći terminal, koristiću xterm iako možda neće raditi

en: Unspecified
bs: Nespecificirano

en: minimum interval in milliseconds
bs: minimalni interval u milisekundama

en: Pixels per seconds
bs: Pikseli po sekundi

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
bs: Koliko piksela po sekundu pomjerit na maksimum brzini.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
bs: Isključi ako su dvije tipke istovremeno pritisnute.

en: Startup Assistive Technology Applications
bs: Pokretanje aplikacija pomoćne tehnologije

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
bs: q

en: Default browser
bs: Uobičajeni preglednik

en: Browser needs terminal
bs: Preglednik treba terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
bs: Da li uobičajeni preglednik treba terminal da se pokrene.

en: Browser understands remote
bs: Preglednik razumije mrežne naredbe

en: Default calendar
bs: Uobičajeni kalendar

en: Default calendar application
bs: Uobičajena aplikacija kalendara

en: Calendar needs terminal
bs: Kalendaru treba terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
bs: Da li uobičajena kalendar aplikacija treba terminal da se pokrene

en: Terminal application
bs: Aplikacija terminala

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
bs: Koju terminal aplikaciju da koristi kada pokreće aplikaciju kojoj je potrebna.

en: Exec Arguments
bs: Exec argumenti

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
bs: Argument koji se koristi za pokretanje programa u terminalu definiran u 'exec' ključu.

en: Draw Desktop Background
bs: Iscrtaj pozadinu desktopa

en: Show Desktop Icons
bs: Prikaži Ikone Radne površine

en: Picture Options
bs: Opcije slike

en: Picture Filename
bs: Ime datoteke slike

en: Picture Opacity
bs: Neprovidnost slike

en: Primary Color
bs: Glavna boja

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
bs: Lijeva ili gornja boja kod crtanja gradijenta, ili čista boja.

en: Secondary Color
bs: Sporedna boja

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
bs: Desna ili donja boja kod crtanja gradijenta, ne koristi se pri čistoj boji.

en: Color Shading Type
bs: Tip sjenčenja boja

en: File Icon Theme
bs: Tema ikone datoteke

en: Theme used for displaying file icons.
bs: Tema korištena za prikazivanje ikona datoteka.

en: Enable Accessibility
bs: Omogući pristupačnost

en: Enable Animations
bs: Omogući animacije

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
bs: Da li će se prikazati animacije. Napomena: Ovo je globalni ključ i mijenja ponašanje upravitelja prozora, panela itd.

en: Menus Have Tearoff
bs: Meniji se mogu odvojiti

en: Toolbar Style
bs: Stil trake s alatima

en: Menus Have Icons
bs: Meniji imaju ikone

en: Menubar Detachable
bs: Traka s menijem je odvojiva

en: Toolbar Detachable
bs: Traka s alatima je odvojiva

en: Toolbar Icon Size
bs: Veličina ikona na traci s alatima

en: Cursor Blink
bs: Treperenje kursora

en: Cursor Blink Time
bs: Period treperenja kursora

en: Icon Theme
bs: Tema ikona

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
bs: Tema ikona koja se koristi za panel, Caja itd.

en: Gtk+ Theme
bs: Gtk+ tema

en: Basename of the default theme used by gtk+.
bs: Osnovno ime uobičajene teme koju koristi gtk+.

en: Default font
bs: Uobičajeni font

en: Name of the default font used by gtk+.
bs: Ime uobičajenog fonta kojeg koristi gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
bs: GTK IM stil predizmjena

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
bs: Ime stila predizmjena za način unosa koji koristi gtk+.

en: GTK IM Status Style
bs: GTK IM stil statusa

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
bs: Ime stila statusa za način unosa koji koristi gtk+.

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
bs: Ime monospace (nepromjenljiva širina) fonta za korištenje u npr. terminalima.

en: Use Custom Font
bs: Koristi vlastite fontove

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
bs: Da li koristiti vlastiti font u gtk+ aplikacijama.

en: Status Bar on Right
bs: Statusna traka na desnoj strani

en: Module for GtkFileChooser
bs: Modul za GtkFileChooser

en: Disable command line
bs: Isključi komandnu liniju

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
bs: Spriječi korisnikov pristup terminalu ili navođenje izvršne naredbe. Naprimjer, ovo bi onemogućilo pristup dijalogu "Run Application" na panelu.

en: Disable saving files to disk
bs: Isključi snimanje datoteka na disk

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
bs: Spriječi korisnika da snima datoteke na disk. Ovo bi, naprimjer, onemogućilo pristup dijalozima "Save as" u svim aplikacijama.

en: Disable printing
bs: Isključi štampanje

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
bs: Spriječi korisnika da štampa. Ovo bi, naprimjer, onemogućilo pristup dijalozima "Print" u svim aplikacijama.

en: Disable print setup
bs: Isključi podešavanje štampača

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
bs: Spriječi korisnika da mijenja postavke za štampanje. Ovo bi, naprimjer, onemogućilo pristup dijalozima "Print Setup" u svim aplikacijama.

en: Enable ESD
bs: Omogući ESD

en: Enable sound server startup.
bs: Pokreni server za zvuk tokom prijave.

en: Sounds for events
bs: Zvuci za događaje

en: Whether to play sounds on user events.
bs: Da li puštati zvukove na događaje vezane za korisnika.

en: Disable all external thumbnailers
bs: Onemogući sve vanjske sličice

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
bs: Postavi na istinito za isključivanje svih vanjskih programa za sličice, nezavisno da li su zasebno o(ne)mogućeni.

en: Type time
bs: Vrijeme kucanja

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
bs: Broj minuta kucanja prije početka pauze.

en: Break time
bs: Dužina pauze

en: Number of minutes that the typing break should last.
bs: Broj minuta koliko treba trajati pauza kucanja.

en: Allow postponing of breaks
bs: Dopusti odgađanje pauza

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
bs: Da li ekran za pauzu od kucanja može biti odgođen.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
bs: Da li je omogućeno zaključavanje tastature

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
bs: Da li je omogućeno zaključavanje tastature.

en: _Copy
bs: _Kopiraj

en: _Close
bs: _Zatvori
