mate-desktop 1.25.0 - en to ca translation catalogue (283 entries)

en: About MATE
ca: Quant a MATE

en: Learn more about MATE
ca: Apreneu més coses sobre MATE

en: MATE Desktop Environment
ca: Entorn d'escriptori MATE

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ca: Drets d'autor © 1997-2011 Els desenvolupadors de GNOME
    Drets d'autor © 2011 Perberos
    Drets d'autor © 2012-2021 Els desenvolupadors de MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
ca: MATE proporciona un escriptori intuïtiu i atractiu amb les metàfores tradicionals per als usuaris de Linux.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
ca: MATE inclou gairebé tot el que veieu al vostre ordinador, incloent-hi el gestor de fitxers, el visualitzador de documents, el visualitzador d'imatges, els menús i moltes altres aplicacions.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
ca: MATE és un entorn d'escriptori lliure, usable, estable i accessible per a la família de sistemes operatius semblants a UNIX.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
ca: MATE és la continuació de GNOME 2. Centenars de persones han contribuït amb codi de GNOME des que es va iniciar el 1997; moltes més han contribuït d'altres maneres importants, incloent-hi les traduccions, la documentació i la garantia de qualitat.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
ca: GNOME 2 era l'entorn d'escriptori per a Linux més popular però ja no està disponible. MATE està aquí per a proporcionar-vos aquest mateix escriptori!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
ca: El nom «MATE» prové de l'herba mate, una espècie del mateix gènere que el grèvol endèmic de la part subtropical d'Amèrica del Sud. Les seves fulles contenen cafeïna i es fan servir per fer infusions i una beguda denominada mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ca: Desconegut

en: Use alpha
ca: Utilitza el canal alfa

en: Whether or not to give the color an alpha value
ca: Si es dóna o no al color un valor de canal alfa

en: Title
ca: Títol

en: The title of the color selection dialog
ca: El títol del diàleg de selecció de color

en: Pick a Color
ca: Selecciona un color

en: Current Color
ca: Color actual

en: The selected color
ca: El color seleccionat

en: Current Alpha
ca: Canal alfa actual

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ca: El valor seleccionat de l'opacitat (0 totalment transparent, 65535 totalment opac)

en: Received invalid color data
ca: S'han rebut dades no vàlides del color

en: Has Opacity Control
ca: Té el control d'opacitat

en: Whether the color selector should allow setting opacity
ca: Si el selector de color ha de permetre l'ajust de l'opacitat

en: Has palette
ca: Té la paleta

en: Whether a palette should be used
ca: Si s'ha d'utilitzar una paleta

en: The current color
ca: El color actual

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ca: El valor actual de l'opacitat (0 totalment transparent, 65535 totalment opac)

en: HEX String
ca: Cadena de text hexadecimal

en: The hexadecimal string of current color
ca: La cadena de text hexadecimal del color actual

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
ca: Seleccioneu el color que voleu de l'anell exterior. Seleccioneu la foscor o claror del color amb el triangle interior.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
ca: Feu clic al comptagotes, després feu clic a un color en qualsevol lloc de la vostra pantalla per seleccionar aquest color.

en: _Hue:
ca: _Tonalitat:

en: Position on the color wheel.
ca: La posició en el cercle cromàtic.

en: _Saturation:
ca: _Saturació:

en: "Deepness" of the color.
ca: La intensitat d'una tonalitat específica.

en: _Value:
ca: _Valor:

en: Brightness of the color.
ca: La lluminositat del color.

en: _Red:
ca: _Roig:

en: Amount of red light in the color.
ca: La quantitat de llum vermella al color.

en: _Green:
ca: _Verd:

en: Amount of green light in the color.
ca: La quantitat de llum verda al color.

en: _Blue:
ca: _Blau:

en: Amount of blue light in the color.
ca: La quantitat de llum blava al color.

en: Op_acity:
ca: Op_acitat:

en: Transparency of the color.
ca: La transparència del color.

en: Color _name:
ca: _Nom del color:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
ca: Podeu introduir el valor d'un color hexadecimal com en HTML, o simplement el nom d'un color, com per exemple «orange» (taronja) en aquesta entrada.

en: _Palette:
ca: _Paleta:

en: Color Wheel
ca: Cercle cromàtic

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
ca: El color seleccionat anteriorment, per a comparar-lo amb el color que esteu seleccionant ara. Podeu arrossegar aquest color a una cel·la de la paleta, o podeu seleccionar-ho com a color actual arrossegant-lo a l'altre color al costat.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
ca: El color que heu escollit. Podeu arrossegar aquest color a una cel·la de la paleta per desar-ho per al seu ús en el futur.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
ca: El color seleccionat anteriorment, per a comparar-lo amb el color que esteu seleccionant ara.

en: The color you've chosen.
ca: El color que heu triat.

en: _Save color here
ca: De_sa aquí el color

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
ca: Feu clic a aquesta cel·la de la paleta per fer-la el color actual. Per canviar aquesta cel·la, arrossegueu-hi un color o feu clic amb el botó dret del ratolí a la cel·la i seleccioneu "Desa aquí el color".

en: Color Selection
ca: Selecció de color

en: The color selection embedded in the dialog.
ca: La selecció de color que s'incrusta al diàleg.

en: OK Button
ca: Botó d'acceptació

en: The OK button of the dialog.
ca: El botó d'acceptació del diàleg.

en: Cancel Button
ca: Botó de cancel·lació

en: The cancel button of the dialog.
ca: El botó de cancel·lació del diàleg.

en: Help Button
ca: Botó d'ajuda

en: The help button of the dialog.
ca: El botó d'ajuda del diàleg.

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _OK
ca: D'ac_ord

en: Help
ca: Ajuda

en: Error reading file '%s': %s
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer «%s»: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
ca: S'ha produït un error en rebobinar el fitxer «%s»: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
ca: Sense nom

en: File '%s' is not a regular file or directory.
ca: El fitxer «%s» no és un fitxer o directori normal.

en: Cannot find file '%s'
ca: No es pot trobar el fitxer «%s»

en: No filename to save to
ca: Manca el nom del fitxer a desar

en: Starting %s
ca: S'està iniciant %s

en: No URL to launch
ca: No hi ha cap URL per a obrir

en: Not a launchable item
ca: No és un element executable

en: No command (Exec) to launch
ca: No hi ha una ordre (Exec) per a executar

en: Bad command (Exec) to launch
ca: Ordre errònia (Exec) per a executar

en: Unknown encoding of: %s
ca: Codificació desconeguda de: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ca: No s'ha trobat cap terminal, s'utilitzarà el xterm encara que no funcioni

en: Unspecified
ca: Sense especificar

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
ca: no s'han pogut obtenir els recursos de la pantalla (CRTC, sortides, modes)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
ca: s'ha produït un error no gestionat de les X en obtenir les mides de pantalla

en: could not get the range of screen sizes
ca: no s'ha pogut obtenir l'interval de les mides de pantalla

en: RANDR extension is not present
ca: no hi ha l'extensió RANDR

en: could not get information about output %d
ca: no s'ha pogut obtenir la informació sobre la sortida %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ca: la posició sol·licitada o la mida sol·licitada per al CRTC %d estan fora dels límits permesos: posició=(%d, %d), mida=(%d, %d), màxim=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
ca: no s'ha pogut establir la configuració per al CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
ca: no s'ha pogut obtenir la informació sobre el CRTC %d

en: Laptop
ca: Portàtil

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ca: cap de les configuracions desades de la pantalla coincideix amb la configuració activa

en: CRTC %d cannot drive output %s
ca: La pantalla CRTC %d no pot mostrar la sortida %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ca: La sortida %s no pot utilitzar el mode %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
ca: La pantalla CRTC %d no permet la rotació = %s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
ca: La sortida %s no té els mateixos paràmetres que l'altra sortida clonada:
    el mode existent = %d, el mode nou = %d
    les coordenades existents = (%d, %d), les coordenades noves = (%d, %d)
    la rotació existent = %s, la rotació nova = %s

en: cannot clone to output %s
ca: no es pot clonar cap a la sortida %s

en: Trying modes for CRTC %d
ca: S'estan provant els modes per a la pantalla CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ca: CRTC %d: s'està provant el mode %dx%d@%dHz amb la sortida a %dx%d@%dHz (intent %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ca: no s'han pogut assignar les pantalles CRTC a les sortides:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ca: cap dels modes seleccionats era compatible amb els modes possibles:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ca: la mida virtual sol·licitada no s'ajusta a la mida disponible: sol·licitada=(%d, %d), mínima=(%d, %d), màxima=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
ca: Pantalles duplicades

en: minimum interval in milliseconds
ca: interval mínim en mil·lisegons

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
ca: Ignora la pressió múltiple de la mateixa tecla durant @delay mil·lisegons.

en: Pixels per seconds
ca: Píxels per segon

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ca: Quants píxels per segon es mouran a velocitat màxima.

en: How long to accelerate in milliseconds
ca: Durant quant de temps s'ha d'accelerar, en mil·lisegons

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ca: Quants mil·lisegons es tarda a anar de 0 a la velocitat màxima.

en: Initial delay in milliseconds
ca: Retard inicial en mil·lisegons

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ca: Quants mil·lisegons s'ha d'esperar abans que les tecles de moviment del ratolí comencin a funcionar.

en: Minimum interval in milliseconds
ca: Interval mínim en mil·lisegons

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
ca: Accepta només les tecles premudes almenys durant @delay mil·lisegons.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
ca: Inhabilita si dues tecles es premen alhora.

en: Beep when a modifier is pressed.
ca: Emet l'avís sonor quan es prem un modificador.

en: Startup Assistive Technology Applications
ca: Aplicacions de tecnologia assistida inicials

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
ca: Llista d'aplicacions de tecnologia assistida a iniciar quan s'entri a l'escriptori MATE.

en: Preferred Mobility assistive technology application
ca: Aplicació preferida de tecnologia assistida de mobilitat

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ca: Aplicació de tecnologia assistida de mobilitat preferida per utilitzar a l'entrada, al menú o la línia d'ordres.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
ca: Inicia l'aplicació de tecnologia assistida de mobilitat preferida

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
ca: Si MATE ha d'iniciar l'aplicació de tecnologia assistida de mobilitat preferida durant l'inici de la sessió.

en: Preferred Visual assistive technology application
ca: Aplicació de tecnologia assistida visual preferida

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ca: Aplicació de tecnologia assistida visual preferida per utilitzar amb l'inici de sessió, el menú i la línia d'ordres.

en: Start preferred Visual assistive technology application
ca: Inicia l'aplicació de tecnologia assistida visual preferida

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
ca: Si MATE ha d'iniciar l'aplicació de tecnologia assistida visual preferida durant l'inici de la sessió.

en: Default browser
ca: Navegador predeterminat

en: Default browser for all URLs.
ca: Navegador predeterminat per a tots els URL.

en: Browser needs terminal
ca: El navegador necessita el terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
ca: Si el navegador predeterminat necessita un terminal per executar-se.

en: Browser understands remote
ca: El navegador permet ordres remotes

en: Whether the default browser understands netscape remote.
ca: Si el navegador predeterminat permet «netscape remot».

en: Calculator application
ca: Aplicació de calculadora

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
ca: El programa de calculadora a utilitzar quan se'n requereixi un.

en: Instant Messaging application
ca: Aplicació de missatgeria instantània

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
ca: El programa de missatgeria instantània a utilitzar quan se'n requereixi un.

en: Default calendar
ca: Calendari predeterminat

en: Default calendar application
ca: Aplicació de calendari predeterminada

en: Calendar needs terminal
ca: El calendari necessita el terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
ca: Si l'aplicació de calendari predeterminada necessita un terminal per executar-se

en: Default tasks
ca: Aplicació predeterminada de tasques

en: Default tasks application
ca: L'aplicació predeterminada de tasques

en: Tasks needs terminal
ca: L'aplicació de tasques necessita el terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
ca: Si l'aplicació predeterminada de tasques necessita un terminal per executar-se

en: Terminal application
ca: Aplicació de terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
ca: El programa de terminal a utilitzar quan se'n requereixi un.

en: Exec Arguments
ca: Arguments d'execució

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
ca: L'argument que s'utilitza per executar els programes al terminal definit per la clau «exec».

en: Draw Desktop Background
ca: Dibuixa el fons de l'escriptori

en: Have MATE draw the desktop background.
ca: Fes que MATE dibuixi el fons de l'escriptori.

en: Show Desktop Icons
ca: Mostra les icones de l'escriptori

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
ca: Fes que el gestor de fitxers de MATE (Caja) dibuixi les icones de l'escriptori.

en: Fade the background on change
ca: Enfosqueix el fons amb el canvi

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
ca: En cas que estigués establert a cert, MATE canviarà el fons d'escriptori amb un efecte d'esvaïment.

en: Picture Options
ca: Opcions de la imatge

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
ca: Determina com es renderitza la imatge establerta per la clau «wallpaper_filename». Els valors possibles són «wallpaper» (fons de pantalla), «centered» (centrat), «scaled» (escalat), «stretched» (ajustat), «zoom» (zoom) i «spanned» (estirat).

en: Picture Filename
ca: Nom de fitxer de la imatge

en: File to use for the background image.
ca: Fitxer a utilitzar per a la imatge de fons.

en: Picture Opacity
ca: Opacitat de la imatge

en: Opacity with which to draw the background picture.
ca: Opacitat amb la qual dibuixar la imatge de fons.

en: Primary Color
ca: Color primari

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ca: Color de l'esquerra o superior quan es dibuixin els degradats o el color sòlid.

en: Secondary Color
ca: Color secundari

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ca: Color de la dreta o inferior quan es dibuixin els degradats, no s'utilitza per al color sòlid.

en: Color Shading Type
ca: Tipus d'ombreig de color

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
ca: Com ombrejar el color de fons. Els valors possibles són «horizontal-gradient» (degradat horitzontal), «vertical-gradient» (degradat vertical) i «solid» (sòlid).

en: File Icon Theme
ca: Tema de les icones dels fitxers

en: Theme used for displaying file icons.
ca: Tema que s'utilitza per mostrar les icones de fitxers.

en: Enable Accessibility
ca: Habilita l'accessibilitat

en: Whether Applications should have accessibility support.
ca: Si les aplicacions haurien d'habilitar l'accessibilitat.

en: Enable Animations
ca: Habilita les animacions

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ca: Si s'ha de mostrar les animacions. Nota: és una clau global, canvia el comportament del gestor de finestres, el tauler, etc.

en: Menus Have Tearoff
ca: Els menús tenen separadors

en: Whether menus should have a tearoff.
ca: Si els menús haurien de tenir separadors.

en: Toolbar Style
ca: Estil de les barres d'eines

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
ca: Estil de les barres d'eines. Els valors vàlids són «both» (ambdós), «both-horiz» (ambdós horitzontals), «icons» (icones) i «text».

en: Menus Have Icons
ca: Els menús tenen icones

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
ca: Si els menús han de mostrar una icona al costat de l'entrada del menú.

en: Buttons Have Icons
ca: Els botons tenen icones

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
ca: Si els botons han de mostrar una icona a més del text del botó.

en: Menubar Detachable
ca: La barra de menús es pot desadherir

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ca: Si l'usuari pot desadherir les barres de menú i moure-les.

en: Toolbar Detachable
ca: Les barres d'eines es poden desadherir

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ca: Si l'usuari pot desadherir les barres d'eines i moure-les.

en: Toolbar Icon Size
ca: Mida de la icona de la barra d'eines

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
ca: Mida de les icones en les barres d'eines, pot ser «small-toolbar» (barra d'eines petita) o «large-toolbar» (barra d'eines gran).

en: Cursor Blink
ca: Parpelleig del cursor

en: Whether the cursor should blink.
ca: Si el cursor hauria de parpellejar.

en: Cursor Blink Time
ca: Temps de parpelleig del cursor

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ca: Durada del cicle de parpelleig del cursor, en mil·lisegons.

en: Icon Theme
ca: Tema de les icones

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
ca: El tema de les icones que s'utilitza per al tauler, Caja, etc.

en: Gtk+ Theme
ca: Tema de GTK+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ca: El nom base del tema predeterminat utilitzat per GTK+.

en: List of symbolic names and color equivalents
ca: Llista de noms simbòlics i de colors equivalents

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
ca: Una llista de «nom:color» separada per «\n» tal com defineix l'ajust «gtk-color-scheme»

en: Default font
ca: Lletra predeterminada

en: Name of the default font used by gtk+.
ca: El nom de la lletra predeterminada utilitzat per GTK+.

en: GTK IM Preedit Style
ca: Estil de preedició del mètode d'entrada de GTK

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ca: El nom de l'estil de preedició del mètode d'entrada de GTK+ utilitzat per GTK+.

en: GTK IM Status Style
ca: Estil de l'estat del mètode d'entrada de GTK

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ca: El nom de l'estat de l'estil del mètode d'entrada de GTK+ utilitzat per GTK+.

en: GTK IM Module
ca: Mòdul del mètode d'entrada de GTK

en: Name of the input method module used by GTK+.
ca: El nom del mòdul del mètode d'entrada utilitzada per GTK+.

en: Use GTK3 header bar
ca: Utilitza la barra de capçalera de GTK3

en: Use GTK3 overlay scrolling
ca: Utilitza la superposició del desplaçament de GTK3

en: Document font
ca: Lletra del document

en: Name of the default font used for reading documents.
ca: Nom de la lletra predeterminada per a la lectura dels documents.

en: Monospace font
ca: Lletra de mida fixa

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ca: Nom d'una lletra de mida fixa per utilitzar en les ubicacions com ara al terminal.

en: Use Custom Font
ca: Utilitza una lletra personalitzada

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
ca: Si s'ha d'utilitzar una lletra personalitzada a les aplicacions de GTK+.

en: Status Bar on Right
ca: La barra d'estat a la dreta

en: Whether to display a status bar meter on the right.
ca: Si s'hauria de mostrar un mesurador de barra d'estat a la dreta.

en: Module for GtkFileChooser
ca: Mòdul per a GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
ca: Mòdul a utilitzar com a model de sistema de fitxers per a l'estri GtkFileChooser. Els valors possibles són «gio» i «gtk+».

en: Menubar accelerator
ca: Accelerador de la barra de menús

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ca: Drecera de teclat per obrir les barres de menús.

en: Show the 'Input Methods' menu
ca: Mostra el menú de «Mètodes d'entrada»

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
ca: Si els menús contextuals de les entrades i els visualitzadors de text haurien de permetre el canvi de mètode d'entrada.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
ca: Mostra el menú «Caràcters de control Unicode»

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
ca: Si els menús contextuals de les entrades i els visualitzadors de text haurien de permetre la inserció de caràcters de control.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
ca: Disposició de la barra de títol de les finestres decorades al cantó del client de GTK3

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
ca: Aquest ajust determina quins botons s'han de ficar a la barra de títol de les finestres decorades al cantó del client i si s'han de col·locar a l'esquerra o a la dreta. Vegeu https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Use a global menubar for displaying application menus
ca: Utilitza una barra de menú global per mostrar els menús de les aplicacions

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
ca: Aquest ajust determina on es mostrarà el menú de l'aplicació - en una finestra o en un tauler amb el protocol MenuModel. Vegeu https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
ca: Utilitza una barra de menú global per mostrar les barres de menús de les finestres

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
ca: Aquest ajust determina on es mostraran les barres de menús de les finestres - en una finestra o en un tauler amb el protocol MenuModel. Vegeu https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
ca: Mostra únicament els mnemotècnics quan es premi la tecla Alt

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
ca: Si s'han de mostrar i ocultar automàticament els mnemotècnics quan l'usuari prem la tecla Alt.

en: Window Scaling Factor
ca: Factor de canvi d'escala de les finestres

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
ca: Controla el factor de canvi d'escala de GTK que assigna les coordenades de la finestra als píxels del dispositiu. En sistemes convencionals és 1, però en pantalles de gran densitat (p. ex. HiDPI o Retina), pot ser un valor més alt (sovint 2). Establiu-ho a 0 per detectar-ho automàticament.

en: Scaling Factor for QT appllications
ca: Factor de canvi d'escala per a les aplicacions QT

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
ca: Aquest ajust determina si MATE controla el factor de canvi d'escala per a les aplicacions QT. Habiliteu-ho per a la sincronització amb el factor de canvi d'escala de GTK quan s'inicialitza la sessió, inhabiliteu-ho per al control d'aquest valor en un altre lloc. Requereix reiniciar la sessió.

en: Enable the primary paste selection
ca: Habilita la selecció primària d'enganxament

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
ca: Si està activat, gtk+ utilitza la selecció primària d'enganxament, normalment es dispara mitjançant un clic amb el botó central del ratolí.

en: Disable command line
ca: Inhabilita la línia d'ordres

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
ca: Evita que l'usuari pugui accedir al terminal o pugui especificar una línia d'ordres per ser executada. Per exemple, això inhabilitaria l'accés al diàleg «Executa una aplicació» del tauler.

en: Disable saving files to disk
ca: Inhabilita el desament de fitxers al disc

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
ca: Evita que l'usuari pugui desar fitxers al disc. Per exemple, això inhabilitaria l'accés als diàlegs «Anomena i desa» de totes les aplicacions.

en: Disable printing
ca: Inhabilita la impressió

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
ca: Evita que l'usuari pugui imprimir. Per exemple, això inhabilitaria l'accés al diàleg «Imprimeix» de totes les aplicacions.

en: Disable print setup
ca: Inhabilita la configuració de la impressió

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
ca: Evita que l'usuari pugui modificar els ajusts d'impressió. Per exemple, això inhabilitaria l'accés al diàleg «Configuració de la impressió» de totes les aplicacions.

en: Disable user switching
ca: Inhabilita el canvi d'usuari

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ca: Evita que l'usuari pugui canviar a un altre compte mentre la sessió estigui activa.

en: Disable lock screen
ca: Inhabilita el bloqueig de la pantalla

en: Prevent the user from locking the screen.
ca: Evita que l'usuari pugui bloquejar de la pantalla.

en: Disable URL and MIME type handlers
ca: Inhabilita els gestors d'URL i de tipus MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ca: Evita que es pugui executar qualsevol aplicació de gestió d'URL o de tipus MIME.

en: Disable theme settings
ca: Inhabilita els ajusts del tema

en: Prevent the user from changing theme settings.
ca: Evita que l'usuari pugui canviar els ajusts del tema.

en: Disable log out
ca: Inhabilita el tancament de la sessió

en: Prevent the user from logging out.
ca: Evita que l'usuari pugui tancar la sessió.

en: Default mixer device
ca: Dispositiu mesclador predeterminat

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
ca: El dispositiu mesclador predeterminat que s'utilitza en les vinculacions de tecles multimèdia.

en: Default mixer tracks
ca: Pistes predeterminades del mesclador

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
ca: Les pistes predeterminades del mesclador que s'utilitzen en les vinculacions de tecles multimèdia.

en: Enable ESD
ca: Habilita l'ESD

en: Enable sound server startup.
ca: Habilita l'inici del servidor de so.

en: Sounds for events
ca: Sons per als esdeveniments

en: Whether to play sounds on user events.
ca: Si es reprodueixen sons amb els esdeveniments de l'usuari.

en: Sound theme name
ca: Nom del tema de sons

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ca: El tema de sons XDG a utilitzar per als sons dels esdeveniments.

en: Input feedback sounds
ca: Sons de suggeriment d'entrada

en: Whether to play sounds on input events.
ca: Si es reprodueixen sons amb els esdeveniments de l'entrada.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ca: Edat màxima, en dies, de les miniatures en la que poden estar en la memòria cau. Establiu-ho a -1 per inhabilitar la neteja.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ca: Mida màxima, en megabytes, de la memòria cau de miniatures. Establiu-ho a -1 per inhabilitar la neteja.

en: Disable all external thumbnailers
ca: Inhabilita tots els creadors externs de miniatures

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ca: Establiu-ho a cert per inhabilitar tots els programes externs de creació de miniatures, independentment de si estan habilitats o inhabilitats.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
ca: Llista dels tipus MIME per als quals el generador de miniatures estarà inhabilitat

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
ca: No es crearan miniatures dels fitxers que tinguin un tipus MIME d'aquesta llista.

en: Type time
ca: Temps d'escriptura

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
ca: Nombre de minuts de temps de tecleig abans que comenci el mode de descans.

en: Break time
ca: Temps de descans

en: Number of minutes that the typing break should last.
ca: Nombre de minuts que ha de durar el descans.

en: Allow postponing of breaks
ca: Permet l'ajornament dels descansos

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
ca: Si es pot retardar el descans.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
ca: Si està habilitat el bloqueig de teclat

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
ca: Si està habilitat el bloqueig de teclat.

en: MATE Color Selection
ca: Selecció de color de MATE

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Close
ca: Tan_ca

en: Color selection dialog
ca: Diàleg de selecció de color

en: Choose colors from the palette or the screen
ca: Seleccioneu els colors de la paleta o de la pantalla

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
ca: MATE;color;selector;seleccionar;pateta;pantalla;selecció;
