mate-desktop 1.25.0 - en to cmn translation catalogue (198 entries)

en: About MATE
cmn: 關於 MATE

en: Learn more about MATE
cmn: 獲取更多有關 MATE 的資訊

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
cmn: MATE 使用傳統形式提供 Linux 使用者直觀與吸引人的桌面。

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
cmn: MATE 包含大部分您的電腦上會出現的東西，包含檔案管理員、文件檢視器、圖像檢視器、選單，以及許多應用程式。

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
cmn: MATE 是自由、可用、穩定、用於 Unix 家族之類作業系統的可存取桌面環境。

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
cmn: GNOME 2 是最常用的 Linux 桌面，但是它已不再被維護…。MATE 在此可以提供相同的桌面給您！

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
cmn: 名稱“MATE”來自 yerba maté，是一種原生於亞熱帶南美的冬青樹。它的樹葉包含咖啡因而被用來製作點滴和一種稱之為 mate 的飲料。

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
cmn: 不明

en: The title of the color selection dialog
cmn: 顏色選擇對話盒的標題

en: Pick a Color
cmn: 選取顏色

en: Current Color
cmn: 目前的顏色

en: The selected color
cmn: 選取的顏色

en: Received invalid color data
cmn: 收到了無效的顏色資料

en: _Value:
cmn: 鍵值(_V):

en: Color _name:
cmn: 顏色名稱(_N):

en: _Palette:
cmn: 選字盤(_P):

en: Help
cmn: 求助

en: Error reading file '%s': %s
cmn: 讀取檔案「%s」時發生錯誤：%s

en: Error rewinding file '%s': %s
cmn: 回到檔案「%s」的開始位置時發生錯誤：%s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
cmn: 沒有名稱

en: File '%s' is not a regular file or directory.
cmn: 「%s」不是普通的檔案或目錄。

en: Cannot find file '%s'
cmn: 找不到檔案「%s」

en: No filename to save to
cmn: 儲存檔案時沒有指定檔案名稱

en: Starting %s
cmn: 準備啟動 %s

en: No URL to launch
cmn: 沒有可以啟動的 URL

en: Not a launchable item
cmn: 不是可以啟動的項目

en: No command (Exec) to launch
cmn: 沒有可啟動的指令 (Exec)

en: Bad command (Exec) to launch
cmn: 準備啟動的指令 (Exec) 出現錯誤

en: Unknown encoding of: %s
cmn: 以下 URI 內容的編碼不明：%s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
cmn: 找不到終端機，將使用 xterm 代替，不管系統中有沒有 xterm

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
cmn: 無法取得螢幕資源 (CTRCs、輸出、模式)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
cmn: 在取得螢幕大小的範圍發生無法處理的 X 錯誤

en: could not get the range of screen sizes
cmn: 無法取得螢幕大小的範圍

en: RANDR extension is not present
cmn: 沒有 RANDR 擴充功能

en: could not get information about output %d
cmn: 無法取得輸出 %d 的資訊

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
cmn: 對 CTRC %d 要求的位置/大小超出允許的限制：位置 =(%d，%d)，大小 =(%d，%d)，最大值=(%d，%d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
cmn: 無法設定 CRTC %d 的組態

en: could not get information about CRTC %d
cmn: 無法取得 CRTC %d 的資訊

en: Laptop
cmn: 筆記型電腦

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
cmn: 已儲存的顯示組態沒有一個符合使用中的組態

en: CRTC %d cannot drive output %s
cmn: CRTC %d 不能驅動輸出裝置 %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
cmn: 輸出裝置 %s 不支援模式 %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
cmn: CRTC %d 不支援 rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
cmn: 輸出裝置 %s 沒有和另一個拷貝輸出裝置同樣的參數：
    現有的模式 = %d，新的模式 = %d
    現有的坐標 = (%d，%d)，新的坐標 = (%d，%d)
    現有的旋轉 = %s，新的旋轉 = %s

en: cannot clone to output %s
cmn: 不能拷貝到輸出裝置 %s

en: Trying modes for CRTC %d
cmn: 正在嘗試 CRTC %d 的模式

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
cmn: CRTC %d：正在嘗試模式 %dx%d@%dHz 於輸出裝置 %dx%d@%dHz (通過 %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
cmn: 無法指派 CRTC 給輸出裝置：
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
cmn: 選取的模式沒有一個和可用的模式相容：
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
cmn: 要求的虛擬大小無法符合可用的大小：要求的 =(%d，%d)，最小值 =(%d，%d)，最大值 =(%d，%d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
cmn: 鏡射螢幕

en: minimum interval in milliseconds
cmn: 以毫秒計算的最小間隔

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
cmn: 忽略在 @delay 毫秒之內多次按下的相同按鍵。

en: Pixels per seconds
cmn: 每秒像素

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
cmn: 每秒有多少像素可以用最高速度移動。

en: How long to accelerate in milliseconds
cmn: 以毫秒計算加速時間多久

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
cmn: 從 0 到最高速度需要花費多少毫秒。

en: Initial delay in milliseconds
cmn: 以毫秒計算的初始延遲

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
cmn: 在滑鼠移動鍵開始運作之前要等待多少毫秒。

en: Minimum interval in milliseconds
cmn: 以毫秒計算的最小間隔

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
cmn: 不接受某個鍵為已按，除非按住超過 @delay 毫秒。

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
cmn: 如果兩個按鍵同時被按則停用。

en: Beep when a modifier is pressed.
cmn: 修飾鍵被按下時發出鳴聲。

en: Startup Assistive Technology Applications
cmn: 啟動輔具應用程式

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
cmn: 登入 MATE 桌面時啟動的輔具應用程式列表。

en: Preferred Mobility assistive technology application
cmn: 首選的行動輔具應用程式

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
cmn: 用於登入、選單或命令列的首選行動輔具應用程式。

en: Start preferred Mobility assistive technology application
cmn: 啟動首選的行動輔具應用程式

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
cmn: MATE 在登入期間啟動的首選行動輔具應用程式。

en: Preferred Visual assistive technology application
cmn: 首選的視覺輔具應用程式

en: Start preferred Visual assistive technology application
cmn: 啟動首選的視覺輔具應用程式

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
cmn: MATE 在登入期間啟動的首選視覺輔具應用程式。

en: Default browser
cmn: 預設瀏覽器

en: Default browser for all URLs.
cmn: 用於所有網址的預設瀏覽器。

en: Browser needs terminal
cmn: 瀏覽器需要終端機

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
cmn: 是否預設瀏覽器需要終端機才能運行。

en: Browser understands remote
cmn: 瀏覽器具備遠端功能

en: Whether the default browser understands netscape remote.
cmn: 是否預設瀏覽器具備 netscape 遠端功能。

en: Default calendar
cmn: 預設行事曆

en: Default calendar application
cmn: 預設行事曆應用程式

en: Calendar needs terminal
cmn: 行事曆需要終端機

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
cmn: 是否預設行事曆應用程式需要終端機才能運行

en: Default tasks
cmn: 預設工作表

en: Default tasks application
cmn: 預設工作表應用程式

en: Tasks needs terminal
cmn: 工作表應用程式需要終端機

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
cmn: 是否預設工作表應用程式需要終端機才能運行

en: Terminal application
cmn: 終端機應用程式

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
cmn: 當啟動一個需要終端機的應用程式時所用的終端機程式。

en: Exec Arguments
cmn: 執行引數

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
cmn: 執行「exec」設定鍵所指定的終端機時，需要哪些參數來執行其他程式。

en: Draw Desktop Background
cmn: 繪製桌面背景

en: Have MATE draw the desktop background.
cmn: 讓 MATE 繪製桌面背景。

en: Picture Options
cmn: 圖片選項

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
cmn: 決定由 wallpaper_filename 所設定的圖像將如何進行潤算。可能的值為「桌布」、「置中」、「比例」、「擴展」，「縮放」，「展開」。

en: Picture Filename
cmn: 圖片檔名

en: File to use for the background image.
cmn: 用於背景影像的檔案。

en: Picture Opacity
cmn: 圖片濁度

en: Opacity with which to draw the background picture.
cmn: 用來繪製背景圖片的濁度。

en: Primary Color
cmn: 主要顏色

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
cmn: 繪製顏色梯度時左側或頂部的顏色，或者是單色。

en: Secondary Color
cmn: 次要顏色

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
cmn: 繪製顏色梯度時右側或底部的顏色，未用於單色。

en: Color Shading Type
cmn: 背景顏色遮蔽方式

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
cmn: 如何遮蔽背景顏色。可能的值是「水平漸層」、「垂直漸層」和「單色」。

en: File Icon Theme
cmn: 檔案圖示布景主題

en: Theme used for displaying file icons.
cmn: 用於顯示檔案圖示的布景主題。

en: Enable Accessibility
cmn: 啟用輔助工具

en: Whether Applications should have accessibility support.
cmn: 是否應用程式應該支援輔助工具。

en: Enable Animations
cmn: 啟用動畫

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
cmn: 是否應該顯示動畫。註記：這是全域鍵值，它會變更視窗管理員、面板等項的行為

en: Menus Have Tearoff
cmn: 選單具有撕開線

en: Whether menus should have a tearoff.
cmn: 是否選單應有撕開線。

en: Toolbar Style
cmn: 工具列樣式

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
cmn: 工具列樣式。有效值是「兩者」、「兩者水平」、「圖示」和「文字」。

en: Menus Have Icons
cmn: 選單具有圖示

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
cmn: 是否選單會顯示圖示於選單條目旁邊。

en: Buttons Have Icons
cmn: 按鈕具有圖示

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
cmn: 是否按鈕除了按鈕文字以外還會顯示圖示。

en: Menubar Detachable
cmn: 選單列可卸離

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
cmn: 是否使用者可以卸離選單列並四處移動它們。

en: Toolbar Detachable
cmn: 工具列可卸離

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
cmn: 是否使用者可以卸離工具列並四處移動它們。

en: Toolbar Icon Size
cmn: 工具列圖示大小

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
cmn: 在工具列中的圖示大小，可以是「小工具列」或「大工具列」之一。

en: Cursor Blink
cmn: 游標閃動

en: Whether the cursor should blink.
cmn: 是否游標應該閃動。

en: Cursor Blink Time
cmn: 游標閃動時間

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
cmn: 游標閃動週期以毫秒計算的長度。

en: Icon Theme
cmn: 圖示布景主題

en: Gtk+ Theme
cmn: Gtk+ 布景主題

en: Basename of the default theme used by gtk+.
cmn: gtk+ 預設布景主題的基底名稱。

en: List of symbolic names and color equivalents
cmn: 代表名稱與相應顏色的列表

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
cmn: 一份「\n」分隔的「名稱：顏色」列表是由「gtk-color-scheme」設定所定義的

en: Default font
cmn: 預設的字型

en: Name of the default font used by gtk+.
cmn: gtk+ 所使用的預設字型名稱。

en: GTK IM Preedit Style
cmn: GTK 輸入法預編輯樣式

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
cmn: gtk+ 所使用的 GTK+ 輸入法預編輯樣式名稱。

en: GTK IM Status Style
cmn: GTK 輸入法狀態樣式

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
cmn: gtk+ 所使用的 GTK+ 輸入法狀態樣式名稱。

en: GTK IM Module
cmn: GTK 輸入法模組

en: Name of the input method module used by GTK+.
cmn: gtk+ 所使用的輸入法模組名稱。

en: Document font
cmn: 文件字型

en: Name of the default font used for reading documents.
cmn: 用於讀取文件的預設字型名稱。

en: Monospace font
cmn: 等寬字型

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
cmn: 用於終端機等位置的定寬 (固定寬度) 字型名稱。

en: Use Custom Font
cmn: 使用自訂字型

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
cmn: 是否要在 gtk+ 應用程式中使用自訂字型。

en: Status Bar on Right
cmn: 狀態列位於右側

en: Whether to display a status bar meter on the right.
cmn: 是否要在右側顯示狀態列量尺。

en: Module for GtkFileChooser
cmn: GtkFileChooser 模組

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
cmn: 用於 GtkFileChooser 視窗元件做為檔案系統式樣的模組。可能的值是「gio」和「gtk+」。

en: Menubar accelerator
cmn: 選單列快捷鍵

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
cmn: 用以開啟功能表列的鍵盤快捷鍵。

en: Show the 'Input Methods' menu
cmn: 顯示「輸入法」選單

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
cmn: 是否條目和文字檢視應該提供可變更輸入法的快顯功能表。

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
cmn: 顯示「萬國碼控制字元」選單

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
cmn: 是否條目和文字檢視應該提供可插入控制字元的快顯功能表。

en: Disable command line
cmn: 停用命令列

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
cmn: 防止使用者存取終端機或指定要執行的命令列。舉例來說，這個會停用對於面板上「運行應用程式」對話框的存取。

en: Disable saving files to disk
cmn: 停用儲存檔案到磁碟

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
cmn: 防止使用者儲存檔案到磁碟。舉例來說，這個會停用對於所有應用程式中「另存新檔」對話框的存取。

en: Disable printing
cmn: 停用列印

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
cmn: 防止使用者列印。舉例來說，這個會停用對於所有應用程式中「列印」對話框的存取。

en: Disable print setup
cmn: 停用列印設定

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
cmn: 防止使用者修改列印設定值。舉例來說，這個會停用對於所有應用程式中「列印設定」對話框的存取。

en: Disable user switching
cmn: 停用變換使用者

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
cmn: 當使用者正在使用作業階段時，防止他變換到另外的帳號。

en: Disable lock screen
cmn: 停用鎖定畫面

en: Disable URL and MIME type handlers
cmn: 停用網址和 MIME 類型處理常式

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
cmn: 防止執行任何網址或 MIME 類型處理常式的應用程式。

en: Default mixer device
cmn: 預設混音裝置

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
cmn: 多媒體按鍵組合所使用的預設混音裝置。

en: Default mixer tracks
cmn: 預設混音器軌段

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
cmn: 多媒體按鍵組合所使用的預設混音器軌段。

en: Enable ESD
cmn: 啟用 ESD

en: Enable sound server startup.
cmn: 啟動時啟用音效伺服器。

en: Sounds for events
cmn: 用於事件的音效

en: Whether to play sounds on user events.
cmn: 是否於使用者事件時播放音效。

en: Sound theme name
cmn: 音效布景主題名稱

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
cmn: 用於事件音效的 XDG 音效布景主題。

en: Input feedback sounds
cmn: 輸入反饋音效

en: Whether to play sounds on input events.
cmn: 是否於輸入事件時播放音效。

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
cmn: 縮圖在快取中的最長歷時，以天數為單位。設定為 -1 表示停用清理。

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
cmn: 縮圖快取的最大容量，以百萬位元組為單位。設定為 -1 表示停用清理。

en: Disable all external thumbnailers
cmn: 停用所有外部縮圖器

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
cmn: 設定為真以停用所有外部縮圖器程式，不論它們是否已個別停用/啟用。

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
cmn: 外部縮圖器程式將對其停用的 mime 類型列表

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
cmn: mime 類型被包含在列表中的檔案，將無法建立其縮圖。

en: Type time
cmn: 打字時間

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
cmn: 中斷模式開始之前的打字時間分鐘數。

en: Break time
cmn: 中斷時間

en: Number of minutes that the typing break should last.
cmn: 打字中斷應該保持的分鐘數。

en: Allow postponing of breaks
cmn: 允許擱置中斷

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
cmn: 是否中斷打字螢幕可以被擱置。

en: Whether or not keyboard locking is enabled
cmn: 是否鍵盤鎖定已啟用

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
cmn: 是否鍵盤鎖定已啟用。

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)
