mate-desktop 1.25.0 - en to crh translation catalogue (175 entries)

en: About MATE
crh: MATE Aqqında

en: Learn more about MATE
crh: MATE aqqında daa çoq ögreniñiz

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
crh: Bilinmey

en: Title
crh: Serleva

en: Received invalid color data
crh: Keçersiz renk verileri alındı

en: Color _name:
crh: Renk _adı:

en: _Palette:
crh: _Palet:

en: _Cancel
crh: _Vazgeç

en: Help
crh: Yardım

en: Error reading file '%s': %s
crh: '%s' dosyesini oquğanda hata: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
crh: '%s' dosyesi keri çırmalğanda hata: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
crh: İsim yoq

en: File '%s' is not a regular file or directory.
crh: '%s' muntazam bir dosye ya da cilbent degildir.

en: Cannot find file '%s'
crh: '%s' dosyesi tapılalmay

en: No filename to save to
crh: Saqlanmaq üzre bir dosye adı yoq

en: Starting %s
crh: %s Başlatıla

en: No URL to launch
crh: Fırlatılacaq URL yoq

en: Not a launchable item
crh: Fırlatılabilir bir unsur degil

en: No command (Exec) to launch
crh: Fırlatılacaq emir (Exec) yoq

en: Bad command (Exec) to launch
crh: Fırlatmaq içün fena emir (Exec)

en: Unknown encoding of: %s
crh: Bilinmegen kodlandırma: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
crh: Bir terminal tapılalmay, xterm qullanıla, ancaq o çalışmaybilir

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
crh: ekran çoqraqlarını alamadım (CRTC'ler, çıqtılar, kelişler)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
crh: Ekran ölçüleri menzilini alğanda qollanmağan X hatası

en: could not get the range of screen sizes
crh: Ekran ölçüleri menzilini alamadım

en: RANDR extension is not present
crh: RANDR uzantısı mevcut degil

en: could not get information about output %d
crh: %d çıqtısı aqqında malümat alınamadı

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
crh: CRTC %d içün istemlengen mevam/ölçü caiz hadnıñ tışındadır: mevam=(%d, %d), ölçü=(%d, %d), azamiy=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
crh: CRTC %d içün ayarlama tesbit etilamadı

en: could not get information about CRTC %d
crh: CRTC %d aqqında malümat alınamadı

en: Laptop
crh: Tizüstü

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
crh: saqlanğan kösterim ayarlamalarınıñ iç biri faal ayarlama ile eşleşmedi

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
crh: talap etilgen sanal ölçü faydalanılışlı ölçüge sığmay: istengen=(%d, %d), asğariy=(%d, %d), azamiy=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
crh: Ekranları Yansıt

en: minimum interval in milliseconds
crh: millisaniye cınsından eñ kiçik aralıq

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
crh: @delay millisaniye zarfında _aynı_ tuşnıñ birden fazla basılışını ihmal et.

en: Pixels per seconds
crh: Saniye başına piksel

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
crh: Azamiy sur'atnen saniye başına qaç piksel areket etilecegi.

en: How long to accelerate in milliseconds
crh: Tezleşilecek müddet (millisaniye olaraq)

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
crh: 0'dan azamiy sur'atqa barmaq içün qaç millisaniye kerekkeni.

en: Initial delay in milliseconds
crh: Millisaniye cınsından başlanğıç keçikme

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
crh: Sıçan areket tuşları işley başlağance qaç millisaniye beklenecegi.

en: Minimum interval in milliseconds
crh: Millisaniye cınsından eñ kiçik aralıq

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
crh: Bir tuşqa @delay millisaniye boyunca basılmağance basıq olaraq qabul etme.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
crh: Eki tuş birden basıq olğanda ğayrı qabilleştir.

en: Beep when a modifier is pressed.
crh: Bir başqalaştırıcı basıq olğanda biple.

en: Startup Assistive Technology Applications
crh: Başlanğıç Yardımcıl Tehnologiya Uyğulamaları

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
crh: MATE masaüstüne içeri imzalanğanda başlatılacaq yardımcıl tehnologiya uyğulamalarınıñ cedveli.

en: Preferred Mobility assistive technology application
crh: Tercih etilgen Areketçenlik yardımcıl tehnologiya uyğulaması

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
crh: İçeri-imzalanma, menü yaki buyruq satrı içün qullanılacaq tercih etilgen Areketçenlik yardımcıl tehnologiya uyğulaması.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
crh: Tercih etilgen Areketçenlik yardımcıl tehnologiya uyğulamasını başlat

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
crh: İçeri imzalanğanda MATE tercih etilgen Areketçenlik yardımcıl tehnologiya uyğulamasını başlatır

en: Preferred Visual assistive technology application
crh: Tercih etilgen Körüş yardımcıl tehnologiya uyğulaması

en: Start preferred Visual assistive technology application
crh: Tercih etilgen Körüş yardımcıl tehnologiya uyğulamasını başlat

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
crh: MATE tercih etilgen Körüş yardımcıl tehnologiya uyğulamasını içeri imzalanğanda başlatır.

en: Default browser
crh: Ög-belgilengen kezici

en: Default browser for all URLs.
crh: URL'lerniñ episi içün ög-belgilengen kezici.

en: Browser needs terminal
crh: Kezici terminalğa muhtac

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
crh: Ög-belgilengen keziciniñ çapmaq içün terminalğa muhtac olıp olmağanı.

en: Browser understands remote
crh: Kezici uzaqtan muraqabeni añlay

en: Whether the default browser understands netscape remote.
crh: Ög-belgilengen keziciniñ Netscape uzaqtan muraqabesini añlap añlamağanı.

en: Default calendar
crh: Ög-belgilengen taqvim

en: Default calendar application
crh: Ög-belgilengen taqvim uyğulaması

en: Calendar needs terminal
crh: Taqvim terminalğa muhtac

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
crh: Ög-belgilengen taqvimniñ çapmaq içün terminalğa muhtac olıp olmağanı

en: Default tasks
crh: Ög-belgilengen vazifeler

en: Default tasks application
crh: Ög-belgilengen vazifeler uyğulaması

en: Tasks needs terminal
crh: Vazifeler terminalğa muhtac

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
crh: Ög-belgilengen vazifeler uyğulamasınıñ çapmaq içün terminalğa muhtac olıp olmağanı

en: Terminal application
crh: Terminal uyğulaması

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
crh: Terminalğa muhtac olğan uyğulamalarnı başlatqanda qullanılacaq terminal programı.

en: Exec Arguments
crh: İfa Delilleri

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
crh: Programlarnı terminalda çaptırmaq içün qullanılğan 'exec' anahtarınen belgilengen delil.

en: Draw Desktop Background
crh: Masaüstü Arqa-zeminini Sız

en: Have MATE draw the desktop background.
crh: MATE masaüstü arqa-zeminini sızsın.

en: Picture Options
crh: Resim İhtiyariyatı

en: Picture Filename
crh: Resim Dosye-adı

en: File to use for the background image.
crh: Arqa-zemin sureti olaraq qullanılacaq dosye.

en: Picture Opacity
crh: Resim Tonuqlığı

en: Opacity with which to draw the background picture.
crh: Arqa-zemin resminiñ sızılacağı tonuqlıq.

en: Primary Color
crh: Birlemci Tüs

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
crh: Dereceçenlerni (gradientlerni) sızğanda qullanılacak Sol yaki Üst renk, ya da som renk.

en: Secondary Color
crh: Ekilemci Tüs

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
crh: Dereceçenlerni (gradientlerni) sızğanda qullanılacak Sağ yaki Alt renk, som renk içün qullanılmaz.

en: Color Shading Type
crh: Tüs Kölgelendirme Türü

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
crh: Arqa-zemini tüsüniñ nasıl kölgelendirilecegi. Caiz qıymetler, "horizontal-gradient", "vertical-gradient" ve "solid".

en: File Icon Theme
crh: Dosye İşaretçigi Teması

en: Theme used for displaying file icons.
crh: Dosye işaretçikleriniñ kösteriminde qullanılğan tema.

en: Enable Accessibility
crh: İrişilebilirlikni Qabilleştir

en: Whether Applications should have accessibility support.
crh: Uyğulamalarda irişilebilirlik desteginiñ olıp olmaycağı.

en: Enable Animations
crh: Canlandırmalarnı Qabilleştir

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
crh: Canlandırmalarnıñ kösterilip kösterilmeycegi. Not: Bu kürreviy bir anahtar olıp, pencere idarecisi, panel vs. davranışını deñiştirir.

en: Menus Have Tearoff
crh: Menüler Yırtıp-allı

en: Whether menus should have a tearoff.
crh: Menülerde bir yırtıp-alnıñ olıp olmaycağı.

en: Toolbar Style
crh: Alet Çubuğı Uslûbı

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
crh: Alet Çubuğı Uslûbı. Caiz qıymetler: "both", "both-horiz", "icons" ve "text".

en: Menus Have Icons
crh: Menüler İşaretçikli

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
crh: Menülerniñ menü kirildisi yanında bir işaretçik köstere bilip bilmeycegi.

en: Buttons Have Icons
crh: Dögmeler İşaretçikli

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
crh: Dögmelerniñ metinge ilâveten bir işaretçik kösterip köstermeycegi.

en: Menubar Detachable
crh: Menü Çubuğı Qopuşabilir

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
crh: Qullanıcınıñ menü çubuqlarını qopuştırıp avuştıra bilip bilmeycegi.

en: Toolbar Detachable
crh: Alet Çubuğı Qopuşabilir

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
crh: Qullanıcınıñ alet çubuqlarını qopuştırıp avuştıra bilip bilmeycegi.

en: Toolbar Icon Size
crh: Alet Çubuğı İşaretçik Ölçüsi

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
crh: Alet çubuqlarındaki işaretçiklerniñ ölçüsi, ya "small-toolbar" ya da "large-toolbar".

en: Cursor Blink
crh: İmleç Qıpması

en: Whether the cursor should blink.
crh: İmleçniñ qıpıp qıpmaycağı.

en: Cursor Blink Time
crh: İmleç Qıpması Vaqtı

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
crh: İmleç qıpması döngü uzunlığı, millisaniye cınsından.

en: Icon Theme
crh: İşaretçik Teması

en: Gtk+ Theme
crh: Gtk+ Teması

en: Basename of the default theme used by gtk+.
crh: Gtk+ tarafından qullanılğan ög-belgilengen temanıñ temel-adı.

en: Default font
crh: Ög-belgilengen urufat

en: Name of the default font used by gtk+.
crh: GTK+ tarafından qullanılacaq ög-belgilengen urufatnıñ ismi.

en: GTK IM Preedit Style
crh: GTK Kirdi Usulı Ög-tarir Uslûbı

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
crh: GTK+ tarafından qullanılacaq GTK+ Kirdi Usulı Ög-tarir Uslûbınıñ ismi.

en: GTK IM Status Style
crh: GTK Kirdi Usulı Durum Uslûbı

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
crh: GTK+ tarafından qullanılacaq GTK+ Kirdi Usulı Durum Uslûbınıñ ismi.

en: GTK IM Module
crh: GTK Kirdi Usulı (IM) Modüli

en: Name of the input method module used by GTK+.
crh: GTK+ tarafından qullanılacaq kirdi usulı modüli.

en: Document font
crh: Vesiqa urufatı

en: Name of the default font used for reading documents.
crh: Vesiqalarnı oqumaq içün qullanılacaq ög-belgilengen urufatnıñ ismi.

en: Monospace font
crh: Yek-feza urufat

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
crh: Terminal kibi qonumlarda qullanılacaq yek-fezalı (sabit-kenişlikli) urufatnıñ ismi.

en: Use Custom Font
crh: Şahsiyleştirilgen Urufatnı Qullan

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
crh: Gtk+ uyğulamalarında şahsiyleştirilgen urufatnıñ qullanılıp qullanılmaycağı.

en: Status Bar on Right
crh: Durum Çubuğı Sağda

en: Whether to display a status bar meter on the right.
crh: Bir durum çubuğı ölçeminiñ sağda kösterilip kösterilmeycegi.

en: Module for GtkFileChooser
crh: GtkFileChooser içün modül

en: Menubar accelerator
crh: Menü Çubuğı tezleştiricisi

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
crh: Menü çubuqlarını açacaq klavye qısqa-yolu.

en: Show the 'Input Methods' menu
crh: Kirdi Usulları menüsini köster

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
crh: Kirdilerniñ ve metin körünimleriniñ kontekst menüleriniñ kirdi usulını deñiştirüvni teklif etip etmeycegi.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
crh: Unikod Muraqabe Remzi menüsini köster

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
crh: Kirdilerniñ ve metin körünimleriniñ kontekst menüleriniñ muraqabe remizlerini qıstıruvnı teklif etip etmeycegi.

en: Disable command line
crh: Buyruq satrını ğayrı qabilleştir

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
crh: Qullanıcınıñ terminalğa irişüvine yaki ifa etilecek buyruq satrını belirtüvine mania ol. Meselâ, bu, panelniñ "Uyğulamanı Çaptır" dialogına irişimni ğayrı qabilleştirir edi.

en: Disable saving files to disk
crh: Dosyelerniñ diskke saqlanuvını ğayrı qabilleştir

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
crh: Qullanıcınıñ dosyelerni diskke saqlavına mania ol. Meselâ, bu, uyğulamalarnıñ episiniñ "Şöyle saqla" dialoglarına irişimni ğayrı qabilleştirir edi.

en: Disable printing
crh: Bastıruvnı ğayrı qabilleştir

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
crh: Qullanıcınıñ bastıruvına mania ol. Meselâ, bu, uyğulamalarnıñ episiniñ "Bastır" dialoglarına irişimni ğayrı qabilleştirir edi.

en: Disable print setup
crh: Bastıruv tesbitini ğayrı qabilleştir

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
crh: Qullanıcınıñ bastıruv tesbitlerini başqalaştıruvına mania ol. Meselâ, bu, uyğulamalarnıñ episiniñ "Bastıruv Tesbiti" dialoglarına irişimni ğayrı qabilleştirir edi.

en: Disable user switching
crh: Qullanıcı almaşuvını ğayrı qabilleştir

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
crh: Qullanıcınıñ oturımı faal olğanda başqa bir esapqa almaşuvına mania ol.

en: Disable lock screen
crh: Ekran kilitlemesini ğayrı qabilleştir

en: Disable URL and MIME type handlers
crh: URL ve MIME türü qollayıcılarını ğayrı qabilleştir

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
crh: Er angi bir URL yaki MIME türü qollayıcı uyğulamalarnıñ çapuvına mania ol.

en: Default mixer device
crh: Ög-belgilengen qarıştırıcı cihazı

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
crh: Çoqlu-vasat tuş bağlamları tarafından qullanılacaq ög-belgilengen qarıştırıcı cihazı.

en: Default mixer tracks
crh: Ög-belgilengen qarıştırıcı kanalları

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
crh: Çoqlu-vasat tuş bağlamları tarafından qullanılacaq ög-belgilengen qarıştırıcı kanalları.

en: Enable ESD
crh: ESD qabilleştirilsin

en: Enable sound server startup.
crh: Davuş sunucısı başlatılmasını qabilleştir.

en: Sounds for events
crh: Vaqialar içün davuşlar

en: Whether to play sounds on user events.
crh: Qullanıcı vaqiaları üzerine davuşlarnıñ çalınıp çalınmaycağı.

en: Sound theme name
crh: Davuş teması ismi

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
crh: Vaqia davuşları içün qullanılacaq XDG davuş teması.

en: Input feedback sounds
crh: Kirdi keri besleme davuşları

en: Whether to play sounds on input events.
crh: Kirdi vaqiaları üzerine davuşlarnıñ çalınıp çalınmaycağı.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
crh: Ög-hafizadaki başparmaq-tırnaqlarınıñ azamiy yaşı, kün olaraq. Temizlevni ğayrı qabilleştirmek içün -1 olaraq tesbit etiñiz.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
crh: Ög-hafizadaki başparmaq-tırnaqlarınıñ azamiy ölçüsi, megabayt olaraq. Temizlevni ğayrı qabilleştirmek içün -1 olaraq tesbit etiñiz.

en: Disable all external thumbnailers
crh: Bütün tış başparmaq-tırnaqçılarını ğayrı qabilleştir.

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
crh: Ayrı-ayrı ğayrı-qabilleştirilgen/qabilleştirilgen olmalarından bağımsız olaraq, bütün tış başparmaq-tırnaqçı programlarını ğayrı-qabilleştirmek içün saylañız.

en: Type time
crh: Basuv vaqtı

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
crh: Teneffüs kelişi başlanğance basuv vaqtı daqqa sayısı.

en: Break time
crh: Teneffüs vaqtı

en: Number of minutes that the typing break should last.
crh: Basuv teneffüsiniñ devam etecegi daqqa sayısı.

en: Allow postponing of breaks
crh: Teneffüslerniñ keçiktirilüvine izin ber

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
crh: Basuv teneffüsi ekranınıñ keçiktirile bilip bilmeycegi.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
crh: Klavye kilitleviniñ qabilleştirilgen olıp olmağanı

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
crh: Klavye kilitleviniñ qabilleştirilgen olıp olmağanı.

en: _Copy
crh: _Kopyala

en: _Close
crh: _Qapat
