mate-desktop 1.25.0 - en to es_AR translation catalogue (19 entries)

en: About MATE
es_AR: Acerca de MATE

en: Learn more about MATE
es_AR: Aprendé más sobre MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
es_AR: MATE proporciona a los usuarios de Linux un escritorio atractivo e intuitivo mediante el uso de metáforas tradicionales.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
es_AR: MATE incluye la mayor parte de lo que ves en tu ordenador, incluyendo el gestor de archivos, visor de documentos, visor de imágenes, menúes, y un montón de aplicaciones.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
es_AR: MATE es un entorno de escritorio Libre, accesible, amigable y estable, para la familia de sistemas operativos tipo Unix.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
es_AR: MATE es una continuación de GNOME 2. Cientos de personas han contribuido con el código de GNOME desde sus comienzos en 1997; muchas otras han colaborado de otras formas igual de importantes, incluyendo traducciones, documentación, y garantía de calidad.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
es_AR: GNOME 2 fue el escritorio Linux más popular pero ya no está disponible... ¡MATE llegó para brindarte ese mismo escritorio!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
es_AR: El nombre "MATE" viene de la yerba mate, una planta sagrada originaria de la sudamérica subtropical. Sus hojas contienen cafeína y son usadas como infusión, en una bebida que lleva el mismo nombre.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
es_AR: Desconocido

en: Title
es_AR: Título

en: Pick a Color
es_AR: Elegí un color

en: Current Color
es_AR: Color actual

en: The current color
es_AR: El color actual

en: _Palette:
es_AR: _Paleta:

en: _Cancel
es_AR: _Cancelar

en: Help
es_AR: Ayuda

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
es_AR: Sin nombre

en: Starting %s
es_AR: Empezando %s

en: Not a launchable item
es_AR: No es un ítem de lanzamiento
