mate-desktop 1.25.0 - en to es_CL translation catalogue (12 entries)

en: About MATE
es_CL: Acerca de MATE

en: Learn more about MATE
es_CL: Aprenda más acerca de MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
es_CL: MATE proporciona un escritorio atractivo e intuitivo a los usuarios de Linux utilizando metáforas tradicionales.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
es_CL: MATE incluye la mayoría de lo que ves en tu ordenador, incluido el administrador de archivos, visor de documentos, visor de imágenes, menús y muchas aplicaciones.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
es_CL: MATE es un entorno de escritorio Libre, utilizable, estable, accesible para la familia de sistemas operativos basados en Unix.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
es_CL: MATE es la continuación de GNOME 2. Cientos de personas han contribuido al código de GNOME desde su inicio en 1997; muchos más han contribuido en otros aspectos importantes, como traducciones, documentación y garantizar la calidad.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
es_CL: GNOME 2 fue el escritorio más popular de Linux, pero ya no es lo que era.... entonces ¡MATE llegó para darle el mismo escritorio!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
es_CL: El nombre MATE proviene de la hierba mate, hierba de los jesuitas, o hierba del Paraguay, una hierba sacra para los nativos sudamericanos que contiene cafeína y es usada para la bebida de su mismo nombre.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
es_CL: Desconocido

en: _Palette:
es_CL: _Paleta:

en: Help
es_CL: Ayuda

en: Error reading file '%s': %s
es_CL: Error al leer el archivo "%s": %s
