mate-desktop 1.25.0 - en to es_MX translation catalogue (16 entries)

en: About MATE
es_MX: Acerca de MATE

en: Learn more about MATE
es_MX: Aprender más acerca de MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
es_MX: MATE proporciona a los usuarios de Linux un entorno de escritorio intuitivo y atractivo utilizando las metáforas tradicionales.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
es_MX: Desconocido

en: Title
es_MX: Título

en: The title of the color selection dialog
es_MX: El título del diálogo de selección de color

en: Pick a Color
es_MX: Escoja un color

en: Current Color
es_MX: Color Actual

en: The selected color
es_MX: El color seleccionado

en: Received invalid color data
es_MX: Dato de color recibido invalido

en: _Palette:
es_MX: _Paleta:

en: Help
es_MX: Ayuda

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
es_MX: Sin nombre

en: Starting %s
es_MX: Iniciando '%s'

en: Not a launchable item
es_MX: No es un elemento que pueda ser lanzado

en: _Close
es_MX: _Cerrar
