mate-desktop 1.25.0 - en to fi translation catalogue (286 entries)

en: About MATE
fi: Tietoja MATEsta

en: Learn more about MATE
fi: Opi lisää MATEsta

en: MATE Desktop Environment
fi: MATE-työpöytäympäristö

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
fi: MATE tarjoaa intuitiivisen ja viehättävän työpöydän Linux-käyttäjille käyttäen perinteisiä malleja.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
fi: MATE sisältää suurimman osan mitä näet tietokoneellasi, mukaan lukien tiedostonhallinnan, asiakirjakatselimen, kuvakatselimen, valikot ja monia sovelluksia.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
fi: MATE on Ilmainen, käyttökelpoinen, vakaa, helposti lähestyttävä työpöytäympäristö Unixin kaltaisten käyttöjärjestelmien perheelle.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
fi: MATE on jatkoa GNOME 2:lle. Sadat ihmiset ovat lahjoittaneet koodia GNOME:lle jo sen alusta alkaen vuodesta 1997; yhä useammat ovat osallistuneet monilla muilla tärkeillä tavoilla, mukaan lukien käännökset, dokumentointi ja laadunvarmistus.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
fi: GNOME 2 oli suosituin Linux-työpöytä, mutta se ei ole enää saatavana... MATE on täällä tarjotakseen sen saman työpöydän sinulle!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
fi: MATE-nimi tulee yerba matésta, subtrooppisessa Etelä-Amerikassa luontaisesti kasvavasta orjanlaakerista. Sen lehdet sisältävät kofeiiniä ja niitä käytetään uutteisiin ja juomaan nimeltä mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Use alpha
fi: Käytä alfaa

en: Whether or not to give the color an alpha value
fi: Annetaanko värin alfa-arvo

en: Title
fi: Otsikko

en: The title of the color selection dialog
fi: Värinvalintaikkunan otsikko

en: Pick a Color
fi: Valitse väri

en: Current Color
fi: Nykyinen väri

en: The selected color
fi: Valittu väri

en: Current Alpha
fi: Nykyinen alfa

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
fi: Valittu läpikuultamattomuus arvo (0 täysin läpinäkyvä, 65535 täysin läpikuultamaton)

en: Received invalid color data
fi: Saatiin virheellisiä väritietoja

en: Has Opacity Control
fi: Onko peittävyydessä ohjaus

en: Whether the color selector should allow setting opacity
fi: Värivalitsimen salliminen peittävuuden määrittämisessä

en: Has palette
fi: Onko paletti

en: Whether a palette should be used
fi: Onko palettia käytettävä

en: The current color
fi: Nykyinen väri

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
fi: Nykyinen peittävyysarvo (0 täysin läpinäkyvä, 65535 täysin läpinäkymätön)

en: HEX String
fi: HEX-merkkijono

en: The hexadecimal string of current color
fi: Nykyisen värin heksadesimaalinen arvo

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
fi: Valitse haluamasi väri ulkorenkaasta. Valitse kyseisen värin tummuus tai keveys kolmion sisältä.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
fi: Napsauta pipettiä ja valitse väri napsauttamalla mitä tahansa näytön väriä.

en: _Hue:
fi: _Värisävy:

en: Position on the color wheel.
fi: Väriympyrän paikka.

en: _Saturation:
fi: _Kylläisyys:

en: "Deepness" of the color.
fi: Värin "syvyys".

en: _Value:
fi: _Arvo:

en: Brightness of the color.
fi: Värin kirkkaus.

en: _Red:
fi: _Punainen:

en: Amount of red light in the color.
fi: Punaisen valon määrä värissä.

en: _Green:
fi: _Vihreä:

en: Amount of green light in the color.
fi: Vihreän valon määrä värissä.

en: _Blue:
fi: _Sininen:

en: Amount of blue light in the color.
fi: Sinisen valon määrä värissä.

en: Op_acity:
fi: Läpikuult_amattomuus:

en: Transparency of the color.
fi: Värin läpinäkyvyys.

en: Color _name:
fi: Värin _nimi:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
fi: Voit kirjoittaa HTML-tyylisen heksadesimaalisen väriarvon tai vain värinimen, kuten "oranssi".

en: _Palette:
fi: _Paletti:

en: Color Wheel
fi: Väripyörä

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
fi: Aiemmin valittu väri, jota verrataan nyt valitsemaasi väriin. Voit vetää tämän värin palettimerkintään tai valita tämän värin nykyiseksi vetämällä sen toiseen värimalliin.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
fi: Valitsemasi väri. Voit tallentaa tämän värin myöhemmin vetämällä tämän värin palettimerkintään.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
fi: Aiemmin valittu väri, jota verrataan nyt valitsemaasi väriin.

en: The color you've chosen.
fi: Valitsemasi väri.

en: _Save color here
fi: _Tallenna väri tähän

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
fi: Napsauta tätä palettimerkintää, jos haluat tehdä siitä nykyisen värin. Jos haluat muuttaa tätä merkintää, vedä värimalli tähän tai napsauta sitä hiiren kakkospainikkeella ja valitse "Tallenna väri tähän".

en: Color Selection
fi: Värin valinta

en: The color selection embedded in the dialog.
fi: Ikkunaan upotettu värivalinta.

en: OK Button
fi: OK-painike

en: The OK button of the dialog.
fi: Ikkunan OK-painike.

en: Cancel Button
fi: Peru-painike

en: The cancel button of the dialog.
fi: Ikkunan Peru-painike.

en: Help Button
fi: Ohje-painike

en: The help button of the dialog.
fi: Ikkunan Ohje-painike.

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Help
fi: Ohje

en: Error reading file '%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” luku epäonnistui: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
fi: Tiedoston ”%s” kelaus epäonnistui: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
fi: Ei nimeä

en: File '%s' is not a regular file or directory.
fi: Tiedosto ”%s” ei ole tavallinen tiedosto tai kansio.

en: Cannot find file '%s'
fi: Tiedostoa ”%s” ei löytynyt

en: No filename to save to
fi: Ei tiedostonimeä, johon tallentaa

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: No URL to launch
fi: Ei käynnistettävää URL:ia

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: No command (Exec) to launch
fi: Ei käynnistettävää komentoa (exec)

en: Bad command (Exec) to launch
fi: Virheellinen käynnistettävä komento (exec)

en: Unknown encoding of: %s
fi: Tuntematon merkistö: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
fi: Päätettä ei löydy: xterm on oletuksena, vaikkei se välttämättä toimi

en: Unspecified
fi: Määrittämätön

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
fi: Näyttöresurssien tietoja ei saatu (CRTCt, ulostuloa, tilat)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
fi: käsittelemätön X-virhe noudettaessa kelvollisia näytön kokoja

en: could not get the range of screen sizes
fi: näytön kokoluetteloa ei saatu noudettua

en: RANDR extension is not present
fi: RANDR-laajennos ei ole saatavilla

en: could not get information about output %d
fi: Tietoja ulostulosta %d ei saatu.

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
fi: pyydetty sijainti tai koko CRTC:lle %d ei ole sallituissa rajoissa: sijainti=(%d,%d), koko=(%d,%d), maksimi=(%d,%d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
fi: Asetuksia CRTC:lle %d ei voitu asettaa

en: could not get information about CRTC %d
fi: Tietoja CRTC:stä %d ei saatu.

en: Laptop
fi: Kannettava

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
fi: yksikään tallennetuista näyttöasetuksista ei vastaa aktiivista määrittelyä

en: CRTC %d cannot drive output %s
fi: CRTC %d ei voi ohjata lähtöä %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
fi: ulostulo %s ei tue tilaa %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
fi: CRTC %d ei tue kiertoa=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
fi: olostulolla %s ei ole samoja asetuksia kuin toisella kloonatulla ulostulolla:
    nykyinen tila = %d, uusi tila = %d
    olemassa olevat koordinaatit = (%d, %d), uudet koordinaatit = (%d, %d)
    olemassa oleva kierto = %s, uusi kierto = %s

en: cannot clone to output %s
fi: ei voi kloonata ulostuloa %s

en: Trying modes for CRTC %d
fi: Yritetään moodia CRTC:lle %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
fi: CRTC %d: kokeilutila %dx%d@%dHz jonka lähtö on %dx%d@%dHz (siirtää %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
fi: ei voitu määrittää CRTC:tä lähtöille:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
fi: mikään valituista tiloista ei ollut yhteensopiva mahdollisten tilojen kanssa:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
fi: vaadittu virtuaalinen koko ei mahdu saatavilla olevaan kokoon: pyydetty=(%d,%d), minimi=(%d,%d), maksimi=(%d,%d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
fi: Peilaa näytöt

en: minimum interval in milliseconds
fi: pienin aikaväli millisekunteina

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
fi: Hylkää useat saman näppäimen painallukset @delay millisekunnin aikana.

en: Pixels per seconds
fi: Pikseliä sekunnissa

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
fi: Kuinka monta pikseliä sekunnissa liikutaan maksiminopeudella.

en: How long to accelerate in milliseconds
fi: Kuinka monta millisekuntia kiihdytetään

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
fi: Montako millisekuntia 0:sta maksiminopeuteen kiihdytys kestää.

en: Initial delay in milliseconds
fi: Alkuviive millisekunteina

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
fi: Kuinka monta millisekuntia kestää, ennen kuin hiirenliikutusnäppäimet alkavat toimia.

en: Minimum interval in milliseconds
fi: Pienin aikaväli millisekunteina

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
fi: Hyväksy näppäimen painallus vain, jos se kestää yli @delay millisekuntia.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
fi: Salpa painetaan kahdesti peräkkäin, kunnes samaa muokkainta painetaan uudelleen.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
fi: Poista käytöstä, jos kahta näppäintä painetaan samanaikaisesti.

en: Beep when a modifier is pressed.
fi: Piippaa, kun muunnosnäppäintä painetaan.

en: Startup Assistive Technology Applications
fi: Käynnistettävät esteettömyysohjelmat

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
fi: Luettelo sisäänkirjauduttaessa käynnistyvistä esteettömyysohjelmista.

en: Preferred Mobility assistive technology application
fi: Ensisijainen esteettömyyssovellus liikuntarajoitteisille

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
fi: Ensisijainen liikuntarajoitteisten esteettömyyssovellus käytettäväksi kirjautumiseen, valikoille ja komentoriville.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
fi: Käynnistä ensisijainen liikuntarajoitteisten esteettömyyssovellus

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
fi: Mate käynnistää ensisijaisen liikuntarajoitteisten esteettömyyssovelluksen sisäänkirjauduttaessa.

en: Preferred Visual assistive technology application
fi: Ensisijainen esteettömyyssovellus näkörajoitteisille

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
fi: Ensisijainen näkörajoitteisten apuväline, jota käytetään kirjautumisessa, valikoissa ja komentorivillä.

en: Start preferred Visual assistive technology application
fi: Käynnistä ensisijainen näkörajoitteisten esteettömyyssovellus

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
fi: Mate käynnistää ensisijaisen näkörajoitteisten esteettömyyssovelluksen sisäänkirjauduttaessa.

en: Default browser
fi: Oletusselain

en: Default browser for all URLs.
fi: Oletusselain kaikille URL-osoitteille.

en: Browser needs terminal
fi: Selain tarvitsee päätteen

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
fi: Tarvitseeko oletusselain päätteen toimiakseen.

en: Browser understands remote
fi: Selain ymmärtää hallintakomentoja

en: Whether the default browser understands netscape remote.
fi: Ymmärtääkö oletusselain netscapen hallintakomentoja.

en: Calculator application
fi: Laskin sovellus

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
fi: Laskin ohjelma, jota käytetään käynnistämään sovelluksia, jotka sitä vaativat.

en: Instant Messaging application
fi: Pikaviestisovellus

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
fi: Pikaviesti ohjelma, jota käytetään käynnistämään sovelluksia, jotka vaativat sitä.

en: Default calendar
fi: Oletus kalenteri

en: Default calendar application
fi: Oletus kalenteri sovellus

en: Calendar needs terminal
fi: Kalenteri tarvitsee päätteen

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
fi: Tarvitseeko oletuskalenteri päätteen toimiakseen

en: Default tasks
fi: Oletustehtävät

en: Default tasks application
fi: Tehtävähallinnan oletussovellus

en: Tasks needs terminal
fi: Tehtävähallinta tarvitsee päätteen

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
fi: Tarvitseeko oletustehtävähallinta päätteen toimiakseen

en: Terminal application
fi: Päätesovellus

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
fi: Käytettävä pääteohjelma käynnistettäessä päätettä tarvitseva ohjelma.

en: Exec Arguments
fi: Suoritusparametrit

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
fi: Parametri, jonka avulla ”exec”-avaimessa annettu pääte saadaan suorittamaan jokin ohjelma.

en: Draw Desktop Background
fi: Piirrä työpöydän tausta

en: Have MATE draw the desktop background.
fi: Anna Maten piirtää työpöydän tausta.

en: Show Desktop Icons
fi: Näytä Työpöydän Kuvakkeet

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
fi: Pyydä MATE tiedostohallintaa (Caja) piirtämään työpöydän kuvakkeet.

en: Fade the background on change
fi: Taustan häivyttäminen muutoksen perusteella

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
fi: Jos asetus on totta, MATE muuttaa työpöydän taustaa häipyvällä efektillä.

en: Picture Options
fi: Kuva-asetukset

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
fi: Määrittää, kuinka taustakuva näytetään. Mahdollisia arvoja ovat "taustakuva", "keskitetty", "skaalattu", "venytetty", "suurennettu", "mitoitettu".

en: Picture Filename
fi: Kuvan tiedostonimi

en: File to use for the background image.
fi: Taustakuvana käytettävän tiedoston nimi.

en: Picture Opacity
fi: Kuvan peittävyys

en: Opacity with which to draw the background picture.
fi: Taustakuvan piirrossa käytetty peittävyys.

en: Primary Color
fi: Pääväri

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
fi: Vasemman reunan tai yläreunan väri väriliu'ussa, tai tasainen väri.

en: Secondary Color
fi: Toinen väri

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
fi: Oikean tai alareunan väri väriliu'ussa. Tasainen väri ei riipu tästä.

en: Color Shading Type
fi: Varjostustyyppi

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
fi: Miten taustaväri varjostuu. Mahdollisia arvoja ovat ”horizontal-gradient”, ”vertical-gradient” ja ”solid”.

en: File Icon Theme
fi: Tiedosto Kuvake Teema

en: Theme used for displaying file icons.
fi: Tiedostokuvakkeiden piirrossa käytetty teema.

en: Enable Accessibility
fi: Esteettömyysominaisuudet käytössä

en: Whether Applications should have accessibility support.
fi: Tulisiko ohjelmissa olla käytössä esteettömyystuki.

en: Enable Animations
fi: Animaatiot käytössä

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
fi: Näkyvätkö animaatiot. Huomautus: tämä on yleinen avain, joka vaikuttaa ikkunointiohjelman, paneelin sekä muidenkin osien toimintaan.

en: Menus Have Tearoff
fi: Valikot voi irrottaa

en: Whether menus should have a tearoff.
fi: Voiko valikot irrottaa.

en: Toolbar Style
fi: Työkalupalkin tyyli

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
fi: Työkalupalkin tyyli. Mahdollisia arvoja ovat ”both”, ”both-horiz”, ”icons”  ja ”text”.

en: Menus Have Icons
fi: Valikoilla On Kuvakkeet

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
fi: Voiko valikoissa näkyä kuvake valikon kohdan vieressä.

en: Buttons Have Icons
fi: Painikkeilla On Kuvakkeet

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
fi: Voiko napissa näyttää kuvakkeen tekstin lisäksi.

en: Menubar Detachable
fi: Valikkopalkki irrotettavissa

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
fi: Voiko käyttäjä irrottaa valikkopalkit ja liikutella niitä.

en: Toolbar Detachable
fi: Irrotettava työkalupalkki

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
fi: Voiko käyttäjä irrottaa työkalupalkit ja liikutella niitä.

en: Toolbar Icon Size
fi: Työkalupalkin kuvakekoko

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
fi: Kuvakkeiden koko työkalupalkeissa, joko ”small-toolbar” tai ”large-toolbar”

en: Cursor Blink
fi: Kohdistin vilkkuu

en: Whether the cursor should blink.
fi: Vilkkuuko kohdistin.

en: Cursor Blink Time
fi: Kohdistimen vilkkumisaika

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
fi: Kohdistimen vilkkumisen aikaväli millisekunteina.

en: Icon Theme
fi: Kuvake Teema

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
fi: Kuvaketeema käytettäväksi paneelissa, Cajassa jne.

en: Gtk+ Theme
fi: Gtk+ Teema

en: Basename of the default theme used by gtk+.
fi: Gtk+:n käyttämän oletusteeman perusnimi.

en: List of symbolic names and color equivalents
fi: Symbolisten nimien ja värien vastineiden luettelo

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
fi: '\n' erotettu luettelo "name:color" sellaisena kuin se on määritelty 'gtk-color-scheme' asetuksissa

en: Default font
fi: Oletuskirjasin

en: Name of the default font used by gtk+.
fi: Gtk+:n käyttämän oletuskirjasimen nimi.

en: GTK IM Preedit Style
fi: GTK-IM esimuokkaustyyli

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
fi: GTK+:n syöttötavan esimuokkaustyylin nimi

en: GTK IM Status Style
fi: GTK-IM tilatyyli

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
fi: GTK+:n syöttötavan tilatyylin nimi.

en: GTK IM Module
fi: GTK-IM-moduuli

en: Name of the input method module used by GTK+.
fi: GTK+:n oletus-syöttötapamoduulin nimi.

en: Use GTK3 header bar
fi: Käytä GTK3-otsikkopalkkia

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
fi: Sisäänrakennettu GTK+-valintaikkunoissa, kuten tiedosto-, väri- tai fontti- valitsimessa, näyttää toimintosovelmat yläpalkin yläreunassa tai toiminta-alueen alareunassa. Tämä asetus ei vaikuta mukautettuihin ikkunoihin suoraan GtkDialogiin tai ilmoituksiin.

en: Use GTK3 overlay scrolling
fi: Käytä GTK3 peittävää kuvavieritystä

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
fi: Käyttävätkö sisäänrakennetut GTK+-vieritysikkunat pittävää vierimistä. Peittävä vieritys piilottaa ja pienentää vierityspalkin kokoa, kunnes se saavuttaa tarkennuksen.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
fi: Ota Gtk-työkalupakin laajuiset animaatiot käyttöön

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
fi: Otetaanko työkalupakin laajuiset animaatiot käyttöön.

en: Document font
fi: Asiakirjan kirjasin

en: Name of the default font used for reading documents.
fi: Asiakirjojen lukemiseen käytetyn oletuskirjasimen nimi.

en: Monospace font
fi: Tasavälinen kirjasin

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
fi: Tasavälisen kirjasinlajin nimi, jota käytetään mm. päätteissä.

en: Use Custom Font
fi: Käytä muuta kirjasinta.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
fi: Onko Gtk+-ohjelmien kirjasin käyttäjän määrittelemä.

en: Status Bar on Right
fi: Tilarivi oikealla

en: Whether to display a status bar meter on the right.
fi: Näkyykö tilarivin edistysmittari oikealla.

en: Module for GtkFileChooser
fi: GtkFileChooserin moduuli

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
fi: Tiedostojärjestelmän mallina käytettävä moduuli GtkFileChooser -sovelma. Mahdollisia arvoja ovat "gio" ja "gtk +".

en: Menubar accelerator
fi: Valikkopalkin pikavalitsin

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
fi: Työkalupalkkien avaamisen käytettävä pikanäppäin

en: Show the 'Input Methods' menu
fi: Näytä ”Syöttötavat”-valikko

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
fi: Näytetäänkö kohteiden ja tekstinäkymien ponnahdusvalikossa alivalikko syöttömenetelmän vaihtoa varten.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
fi: Näytä ”Unicode-ohjausmerkki”-valikko

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
fi: Näytetäänkö kohteiden ja tekstinäkymien ponnahdusvalikossa alivalikko ohjausmerkkien syöttöä varten.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
fi: Sisustettu ikkunoiden otsikkopalkki GTK3 asiakaspuolella

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
fi: Tämä asetus määrittää, mitkä painikkeet tulisi asettaa asiakaspuolella sisustettujen ikkunoiden otsikkopalkkiin ja onko ne sijoitettava oikealle vai vasemmalle. Katso  https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Use a global menubar for displaying application menus
fi: Käytä globaalia valikkopalkkia sovellusvalikkojen näyttämiseen

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
fi: Tämä asetus määrittää, missä sovellusvalikko näytetään - ikkunassa tai paneelissa, jossa on MenuModel-protokolla. Katso  https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
fi: Käytä globaalia valikkopalkkia ikkunavalikkojen näyttämiseen

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
fi: Tämä asetus määrittää, missä ikkunan valikkopalkit näytetään - ikkunassa tai paneelissa, jossa on MenuModel-protokolla. Katso  https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
fi: Näytä muistion päällä vain, kun Alt-näppäintä painetaan

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
fi: Pitäisikö muistio näyttää ja piilottaa automaattisesti käyttäjän painettaessa Alt-näppäintä.

en: Window Scaling Factor
fi: Ikkunoiden skaalauskerroin

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
fi: Tämä ohjaa GTK-skaalauskerrointa, joka yhdistää ikkunan koordinaateista todellisiin laitteen kuvapisteisiin. Perinteisissä järjestelmissä tämä on 1, mutta erittäin suuren tiheyden näytöissä (esim. HiDPI, Retina) tämä voi olla arvoltaan suurempi (usein 2). Aseta arvoksi 0, jos haluat tunnistaa automaattisesti.

en: Scaling Factor for QT appllications
fi: QT-sovellusten skaalauskerroin

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
fi: Tämä asetus määrittää, ohjaako MATE QT-sovellusten skaalauskerrointa. Ota synkronointi käyttöön GTK:n alla, kun istunto alustetaan, poista tämä arvo käytöstä muualla. Edellyttää istunnon käynnistämistä uudelleen.

en: Enable the primary paste selection
fi: Ota ensisijainen liitäntä käyttöön

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
fi: Jos tosi, gtk+ käyttää ensisijaista liitäntää, joka yleensä käynnistyy hiiren keskimmäisellä napsautuksella.

en: Disable command line
fi: Poista komentorivi käytöstä

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
fi: Estä käyttäjää käyttämästä päätettä tai antamasta suoritettavaa komentoriviä. Tämä poistaa esimerkiksi paneelin ”Suorita sovellus”-toiminnon käytöstä.

en: Disable saving files to disk
fi: Poista tiedostojen levylle tallentaminen käytöstä

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
fi: Estä käyttäjää tallentamasta tiedostoja levylle. Tämä poistaa esimerkiksi kaikkien sovellusten ”Tallenna nimellä”-ikkunat käytöstä.

en: Disable printing
fi: Poista tulostus käytöstä

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
fi: Estä käyttäjää tulostamasta. Tämä poistaa esimerkiksi kaikkien sovellusten ”Tulosta”-ikkunat käytöstä.

en: Disable print setup
fi: Poista tulostusasetukset käytöstä

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
fi: Estä käyttäjää muuttamasta tulostusasetuksia. Tämä poistaa esimerkiksi kaikkien sovellusten ”Tulostusasetukset”-ikkunan käytöstä.

en: Disable user switching
fi: Poista käyttäjän vaihto käytöstä

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
fi: Estä käyttäjää kirjautumata toisena käyttäjänä sisään aktiivisesta istunnosta.

en: Disable lock screen
fi: Estä näytön lukitseminen

en: Prevent the user from locking the screen.
fi: Estä käyttäjää lukitsemasta näyttöä.

en: Disable URL and MIME type handlers
fi: Poista URL- ja MIME-tyyppien käsittelijät käytöstä

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
fi: Estä URL- tai MIME-tyyppien käsittelijäohjelmien suoritus.

en: Disable theme settings
fi: Poista teema-asetukset käytöstä

en: Prevent the user from changing theme settings.
fi: Estä käyttäjää muuttamasta teema-asetuksia.

en: Disable log out
fi: Poista kirjautuminen ulos

en: Prevent the user from logging out.
fi: Estä käyttäjää kirjautumasta ulos.

en: Default mixer device
fi: Oletusmikseri

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
fi: Multimedianäppäinten käyttämä oletusmikseri.

en: Default mixer tracks
fi: Mikserin oletuskanavat

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
fi: Multimedianäppäinten käyttämät mikserin oletuskanavat.

en: Enable ESD
fi: Käytä ESD:tä (äänipalvelin)

en: Enable sound server startup.
fi: Ota äänipalvelin käyttöön käynnistyksessä.

en: Sounds for events
fi: Tapahtumaäänet

en: Whether to play sounds on user events.
fi: Toistaako ääniä käyttäjätapahtumien yhteydessä.

en: Sound theme name
fi: Ääniteeman nimi

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
fi: XDG-ääniteema tapahtumaäänille.

en: Input feedback sounds
fi: Syöte palaute äänet

en: Whether to play sounds on input events.
fi: Soitetaanko ääniä syötetapahtumille.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
fi: Pienoiskuvien enimmäisikä välimuistissa päivinä. Aseta arvoon -1, jos haluat estää siivouksen.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
fi: Pienoiskuvien välimuistin enimmäiskoko megatavuina. Aseta arvoon -1, jos haluat estää siivouksen.

en: Disable all external thumbnailers
fi: Poista erilliset pienoiskuvien tuottajat käytöstä

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
fi: Kun tämä on ”true” (tosi), mitään erillisiä pienoiskuvien teko-ohjelmia ei käytetä, riippumatta siitä, mitä yksittäisissä kohdissa on valittu.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
fi: Luettelo mime-tyypeistä, joista ulkoiset esikatselu -ohjelmat poistetaan käytöstä

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
fi: Pikkukuvia ei luoda tiedostoille, joiden mime-tyyppi on luettelossa.

en: Type time
fi: Kirjoitusaika

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
fi: Kirjoitusaika (minuutteja) ennen kuin taukovaihe alkaa.

en: Break time
fi: Taukoaika

en: Number of minutes that the typing break should last.
fi: Kirjoitustauon pituus minuutteina.

en: Allow postponing of breaks
fi: Salli taukojen lykkääminen

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
fi: Voiko kirjoitustaukoja lykätä.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
fi: Lukkiutuuko näppäimistö

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
fi: Lukkiutuuko näppäimistö.

en: MATE Color Selection
fi: MATE Värivalinta

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Close
fi: _Sulje

en: Color selection dialog
fi: Värinvalintaikkuna

en: Choose colors from the palette or the screen
fi: Värien valitseminen paletista tai näytöstä

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
fi: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;väri;valitsin;paletti;ruutu;valinta;
