mate-desktop 1.25.0 - en to frp translation catalogue (11 entries)

en: About MATE
frp: A propôs de MATE

en: Learn more about MATE
frp: Savêr més de MATE

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
frp: Enconyu

en: Title
frp: Titro

en: Help
frp: Èda

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
frp: Pas de nom

en: Starting %s
frp: Après enrayér %s

en: Not a launchable item
frp: Impossîblo d’enrayér l’objèt

en: Default calendar
frp: Armanac prèdèfini

en: Default calendar application
frp: Aplicacion prèdèfinia d’armanac

en: Terminal application
frp: Aplicacion de tèrminâl
