mate-desktop 1.25.0 - en to fy translation catalogue (12 entries)

en: About MATE
fy: oer MATE

en: Learn more about MATE
fy: Kom mear te witten oer MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
fy: MATE is in yntuïtyf en oantreklik buroblêd foar GNU/Linux brûkers dat tradisjonele metafoaren brûkt.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
fy: MATE befet it measte wat jo sjogge op jo kompjûter, wêrûnder de triemberêder, dokumintenskôger, fotoskôger, menus en allegear applikaasjes.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
fy: MATE is in frije, brûkbere, stabyle en tagonklike buroblêdomjouwing foar Unix-eftige famylje fan bestjoeringssystemen.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
fy: MATE

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
fy: Ûnbekend

en: Color _name:
fy: Kleur_namme:

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
fy: Gjin namme

en: Starting %s
fy: Uteinsette fan %s

en: Not a launchable item
fy: Gjin útein te setten item

en: _Close
fy: Slute
