mate-desktop 1.25.0 - en to ga translation catalogue (70 entries)

en: About MATE
ga: Maidir le MATE

en: Learn more about MATE
ga: Faigh tuilleadh eolais faoi MATE

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Title
ga: Teideal

en: _Value:
ga: _Luach:

en: Color _name:
ga: _Ainm datha:

en: _Palette:
ga: _Pailéad:

en: _Cancel
ga: _Cealaigh

en: Help
ga: Cabhair

en: Error reading file '%s': %s
ga: Earráid agus comhad '%s' á léamh: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
ga: Earráid agus comhad '%s' á atochras: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
ga: Gan ainm

en: File '%s' is not a regular file or directory.
ga: Ní gnáthchomhad nó gnáthfhillteán é '%s'.

en: No filename to save to
ga: Gan ainm comhaid a shábháil go

en: Starting %s
ga: %s á Thosú

en: No URL to launch
ga: Gan URL a thosú

en: Not a launchable item
ga: Ní mír inthosaithe

en: No command (Exec) to launch
ga: Gan órdu (Exec) a thosú

en: Bad command (Exec) to launch
ga: Drochordú (Exec) a thosú

en: Unknown encoding of: %s
ga: Ionchódú anaithnid de: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ga: Ní féidir teirminéal, agus xterm á úsáid, a aimsiú, cé go mb'fhéidir go oibríonn sé

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
ga: níorbh fhéidir acmhainní an scáileáin a fháil (CRTCanna, aschur, móid)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
ga: earráid X gan láimhseáil agus raon méideanna scáileáin á fháil

en: could not get the range of screen sizes
ga: níorbh fhéidir raon méideanna scáileáin a fháil

en: RANDR extension is not present
ga: níl an eisínteacht RANDR ann

en: could not get information about output %d
ga: níorbh fhéidir eolas a fháil faoi aschur %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ga: tá an ionad/mhéid iarrtha don CRTC %d lasmuigh den teorainn ceadaithe: ionad=(%d, %d), méid=(%d, %d), uasta=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
ga: níorbh fhéidir an chumraíocht a shocrú do CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
ga: níorbh fhéidir eolas a fháil faoi CRTC %d

en: Laptop
ga: Ríomhaire glúine

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ga: ní raibh aon ag na cumraíochtaí taispeána sábháilte comhoiriúnach don chumraíocht ghníomhach

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ga: ní oiriúnaíonn an mhéid fhíorúil riachtanach an mhéid atá le fáil: iarrtha=(%d, %d), íosta=(%d, %d), uasta=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
ga: Scáthánaigh Scáileáin

en: Default browser
ga: an Líonléitheoir atá loiceadh

en: Terminal application
ga: Feidhmchláir Terminéal

en: Exec Arguments
ga: Argóintí Reatha

en: Draw Desktop Background
ga: Tarraingt an Cúlra

en: Picture Options
ga: Roghanna ag an Pictiúr

en: Picture Filename
ga: Ainm-Comhad an Pictiúr

en: Primary Color
ga: An Dáth Príomha

en: Secondary Color
ga: An Dáth Tánaisteach

en: File Icon Theme
ga: Téama Deilbhíní Comhaid

en: Enable Accessibility
ga: Cumasaigh Inrochtaineacht

en: Enable Animations
ga: Cumasaigh Íomhánna Beo

en: Toolbar Style
ga: Stíl Bharra Uirlisí

en: Menus Have Icons
ga: Tá Deilbhíní ag na Roghchláir

en: Toolbar Icon Size
ga: Méid Deilbhín Bharra Uirlisí

en: Cursor Blink
ga: Caochadh an Chúrsóra

en: Cursor Blink Time
ga: Am Chaochadh an Chúrsóra

en: Icon Theme
ga: Téama Deilbhíní

en: Gtk+ Theme
ga: Téama Gtk+

en: Default font
ga: Cló réamhshocrú

en: GTK IM Status Style
ga: Stíl Stádas IM GTK

en: GTK IM Module
ga: Modúl IM GTK

en: Document font
ga: Cló cáipéise

en: Monospace font
ga: Cló aonleithid

en: Use Custom Font
ga: Bain Úsáid as Cló Saincheaptha

en: Status Bar on Right
ga: Barra Stádais ar Dheis

en: Module for GtkFileChooser
ga: Modúl le GtkFileChooser

en: Show the 'Input Methods' menu
ga: Taispeáin an roghchlár 'Modhanna Ionchuir'

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
ga: Taispeáin an roghchlár 'Carachtar Rialú Unicode'

en: Disable command line
ga: Díchumasaigh líne na n-orduithe

en: Disable printing
ga: Díchumasaigh priontáil

en: Disable print setup
ga: Díchumasaigh socrú priontála

en: Disable lock screen
ga: Díchumasaigh glasáil scáileáin

en: Enable ESD
ga: Cumasaigh ESD

en: Type time
ga: Clóscríobh an t'Ám

en: Break time
ga: Ám Sos

en: _Copy
ga: _Cóipeáil

en: _Close
ga: _Dún
