mate-desktop 1.25.0 - en to gl translation catalogue (299 entries)

en: About MATE
gl: Sobre MATE

en: Learn more about MATE
gl: Aprenda máis sobre MATE

en: MATE Desktop Environment
gl: Contorno de escritorio MATE

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
gl: Copyright © 1997-2011  Os desenvolvedores do GNOME
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021  Os desenvolvedores do MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
gl: MATE fornece un escritorio intuitivo e atractivo para os usuarios de Linux empregando as metáforas tradicionais.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
gl: MATE inclúe a maior parte do que ve no seu computador, incluíndo o xestor de ficheiros, visor de documentos, visor de imaxes, menús e aplicacións.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
gl: MATE é un contorno de escritorio libre, doado de usar, estábel e accesíbel para a familia estilo-Unix de sistemas operativos.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
gl: MATE é unha continuación de GNOME 2. Centos de persoas aportaron código a GNOME dende que se iniciou en 1997, e moitos máis colaboraron doutros xeitos importantes, incluíndo traducións, documentación e control de calidade.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
gl: GNOME 2 era o escritorio de Linux máis popular, mais xa non está dispoñíbel... MATE está aquí para fornecerlle a vostede ese mesmo escritorio!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
gl: O nome de «MATE» ven de yerba maté, unha especie de acibo nativo da Sudamérica subtropical. As súas follas conteñen cafeína e utilízanse para facer infusións e unha bebida chamada mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Use alpha
gl: Usar alfa

en: Whether or not to give the color an alpha value
gl: Indica se dar ou non cor a un valor alfa

en: Title
gl: Título

en: The title of the color selection dialog
gl: O título da caixa de diálogo de selección da cor

en: Pick a Color
gl: Seleccione unha cor

en: Current Color
gl: Cor actual

en: The selected color
gl: A cor seleccionada

en: Current Alpha
gl: Alfa actual

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
gl: A opacidade seleccionada (0 completamente transparente, 65535 completamente opaca)

en: Received invalid color data
gl: Recibíronse datos de cor incorrectos

en: Has Opacity Control
gl: Ten control de opacidade

en: Whether the color selector should allow setting opacity
gl: Indica se o selector de cor debe permitir axustar a opacidade

en: Has palette
gl: Ten paleta

en: Whether a palette should be used
gl: Indica se debe empregarse unha paleta

en: The current color
gl: A cor actual

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
gl: O valor da opacidade actual (0 completamente transparente, 65535 completamente opaca)

en: HEX String
gl: Cadea hexadecimal

en: The hexadecimal string of current color
gl: A cadea hexadecimal da cor actual

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
gl: Seleccione a cor que queira para o anel exterior. Seleccione a escuridade ou a claridade desta cor empregando o  triangulo interior.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
gl: prema no contagotas e, a seguir, prema nunha cor de calquera parte da pantalla para seleccionar esa cor.

en: _Hue:
gl: _Matiz:

en: Position on the color wheel.
gl: Posición na roda de cor.

en: _Saturation:
gl: _Saturación:

en: "Deepness" of the color.
gl: «Profundidade» da cor.

en: _Value:
gl: _Valor:

en: Brightness of the color.
gl: Brillo da cor.

en: _Red:
gl: Ve_rmello:

en: Amount of red light in the color.
gl: Cantidade de luz vermella na cor.

en: _Green:
gl: V_erde:

en: Amount of green light in the color.
gl: Cantidade de luz verde na cor.

en: _Blue:
gl: _Azul:

en: Amount of blue light in the color.
gl: Cantidade de luz azul na cor.

en: Op_acity:
gl: _Opacidade:

en: Transparency of the color.
gl: Transparencia da cor.

en: Color _name:
gl: _Nome da cor:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
gl: Pode introducir un valor hexadecimal da cor ao estilo HTML, ou simplemente o nome da cor en inglés, p.ex. «orange».

en: _Palette:
gl: _Paleta:

en: Color Wheel
gl: Roda de cor

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
gl: A cor seleccionada previamente, para comparar coa cor que está a seleccionar agora.. Pode arrastrar esta cor a unha entrada de paleta ou seleccionar esta cor como actual arrastrándoa á beira doutra mostra de cor.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
gl: A cor que escolleu. Pode arrastrar esta cor a unha entrada da paleta para gardala para o seu uso no futuro.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
gl: A cor seleccionada previamente, para comparar coa cor que está a seleccionar agora.

en: The color you've chosen.
gl: A cor que escolleu.

en: _Save color here
gl: _Gardar a cor aquí

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
gl: Prema nesta entrada da paleta para coller a cor actual. Para cambiar esta entrada, arrastre unha mostra da cor cara a aquí ou prema no botón dereito e seleccione «Gardar a cor aquí».

en: Color Selection
gl: Selección da cor

en: The color selection embedded in the dialog.
gl: A selección de cor integrada no diálogo.

en: OK Button
gl: Botón «Aceptar»

en: The OK button of the dialog.
gl: O botón «Aceptar» do diálogo.

en: Cancel Button
gl: Botón «Cancelar»

en: The cancel button of the dialog.
gl: O botón «Cancelar» do diálogo.

en: Help Button
gl: Botón «Axuda»

en: The help button of the dialog.
gl: O botón «Axuda» do diálogo.

en: _Cancel
gl: _Cancelar

en: _OK
gl: _Aceptar

en: Help
gl: Axuda

en: Error reading file '%s': %s
gl: Produciuse un erro ao ler o ficheiro «%s»: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
gl: Produciuse un erro ao rebobinar o ficheiro «%s»: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
gl: Sen nome

en: File '%s' is not a regular file or directory.
gl: O ficheiro «%s» non é un ficheiro ou cartafol regular.

en: Cannot find file '%s'
gl: Non é posíbel atopar o ficheiro «%s»

en: No filename to save to
gl: Non hai ningún nome de ficheiro para gardar en

en: Starting %s
gl: Iniciando %s

en: No URL to launch
gl: Ningún URL para iniciar

en: Not a launchable item
gl: Non é un elemento executábel

en: No command (Exec) to launch
gl: Non hai ningunha orde (exec) para iniciar

en: Bad command (Exec) to launch
gl: A orde é incorrecta (exec) para iniciar

en: Unknown encoding of: %s
gl: A codificación de %s é descoñecida

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
gl: Non é posíbel atopar un terminal; vaise usar o xterm, aínda que talvez non funcione

en: Unspecified
gl: Sen especificar

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
gl: non foi posíbel obter os recursos da pantalla (CRTC, saídas, modos)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
gl: produciuse un erro de X non manipulado ao obter o intervalo de tamaños de pantalla

en: could not get the range of screen sizes
gl: non foi posíbel obter o intervalo de tamaños de pantalla

en: RANDR extension is not present
gl: A extensión RANDR non está presente

en: could not get information about output %d
gl: non foi posíbel obter información sobre a saída %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
gl: a posición ou tamaño solicitados ao CRTC %d está fóra do límite permitido: posición=(%d, %d), tamaño=(%d, %d), máximo=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
gl: non foi posíbel definir a configuración do CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
gl: non foi posíbel obter información sobre o CRTC %d

en: Laptop
gl: Portátil

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
gl: ningunha das configuracións de pantalla gardadas coincide coa configuración activa

en: CRTC %d cannot drive output %s
gl: o CRTC %d non pode conducir a saída %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
gl: a saída %s non admite o modo %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
gl: CRTC %d non admite a rotación=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
gl: a saída %s non ten os mesmos parámetros que a outra saída clonada:
    modo existente = %d, novo modo = %d
    coordenadas existentes = (%d, %d), novas coordenadas = (%d, %d)
    rotación existente = %s, nova rotación = %s

en: cannot clone to output %s
gl: non é posíbel clonar a saída %s

en: Trying modes for CRTC %d
gl: Tentando os modos para CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
gl: CRTC %d: tentando o modo %dx%d@%dHz coa saída en %dx%d@%dHz (paso %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
gl: non foi posíbel asignar os CRTC as saídas:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
gl: ningún dos modos seleccionados era compatíbel cos modos posíbeis:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
gl: o tamaño virtual solicitado non se axusta ao tamaño dispoñíbel: solicitado=(%d, %d), mínimo=(%d, %d), máximo=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
gl: Pantallas en espello

en: minimum interval in milliseconds
gl: intervalo mínimo en milisegundos

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
gl: Ignorar as pulsacións múltiples da _mesma_ tecla durante @delay milisegundos.

en: Pixels per seconds
gl: Píxeis por segundo

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
gl: Cantos píxeis por segundo se moven á velocidade máxima.

en: How long to accelerate in milliseconds
gl: Durante canto tempo acelerar en milisegundos

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
gl: Canto tempo en milisegundos leva ir dende 0 ata a velocidade máxima.

en: Initial delay in milliseconds
gl: Atraso inicial en milisegundos

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
gl: Canto tempo en milisegundos hai que agardar ata que as teclas de movemento do rato comecen a funcionar.

en: Minimum interval in milliseconds
gl: Intervalo mínimo en milisegundos

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
gl: Non aceptar unha tecla como premida a non ser que se manteña durante @delay milisegundos.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
gl: Os modificadores de bloqueo cando se premen dúas veces seguidas ata que se volva premer o mesmo modificador.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
gl: Desactivar se se premen dúas teclas á vez.

en: Beep when a modifier is pressed.
gl: Emitir un ton de aviso ao premer un modificador.

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
gl: Emitir un ton de aviso cando se preme unha tecla mentres BloqMaiús está activo.

en: Beep count when enabling a modifier
gl:  Conta de pitidos ao activar un modificador

en: Number of beeps to emit when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
gl: Número de pitidos que se emiten ao activar un modificador mentres están activadas as teclas de alternancia. Só funciona coa infraestrutura «interna».

en: Delay between beeps when enabling a modifier
gl:  Atraso entre pitidos ao activar un modificador

en: Delay in milliseconds between two beeps when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
gl: Atraso en milisegundos entre dous pitidos ao activar un modificador mentres están activadas as teclas de alternancia. Só funciona coa infraestrutura «interna».

en: Beep count when disabling a modifier
gl:  Conta de pitidos ao desactivar un modificador

en: Number of beeps to emit when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
gl: Número de pitidos que se emiten ao desactivar un modificador mentres están activadas as teclas de alternancia. Só funciona coa infraestrutura «interna».

en: Delay between beeps when disabling a modifier
gl:  Atraso entre pitidos ao desactivar un modificador

en: Delay in milliseconds between two beeps when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
gl: Atraso en milisegundos entre dous pitidos ao desactivar un modificador mentres están activadas as teclas de alternancia. Só funciona coa infraestrutura «interna».

en: Implementation to use when togglekeys are enabled
gl: Implementación a usar cando as teclas de alternancia están activadas

en: Selects the backend to use to provide the togglekeys feature. Valid values include 'xkb' (the stock X implementation) and 'internal' (a MATE-specific and more configurable implementation).
gl: Seleccionar a infraestrutura que usar para fornecer a función das teclas de alternancia. Os valores correctos inclúen «xkb» (a implementación de stock X) e «interna» (unha aplicación MATE específica e máis configurábel.

en: Startup Assistive Technology Applications
gl: Iniciar aplicacións de tecnoloxías adaptadas

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
gl: Lista de aplicacións de tecnoloxías adaptadas para executar ao iniciar sesión no escritorio do MATE.

en: Preferred Mobility assistive technology application
gl: Aplicación preferida de tecnoloxía para mobilidade adaptada

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
gl: Aplicación preferida de tecnoloxía para mobilidade adaptada para ser usada no inicio, menú, ou liña de ordes.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
gl: Iniciar a aplicación preferida de tecnoloxía para mobilidade adaptada

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
gl: Para que o MATE inicie a aplicación preferida de tecnoloxía para mobilidade adaptada durante o inicio da sesión.

en: Preferred Visual assistive technology application
gl: Aplicación preferida de tecnoloxía adaptada visual

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
gl: Aplicación preferida de tecnoloxía adaptada visual para ser usada no inicio, menú, ou liña de ordes.

en: Start preferred Visual assistive technology application
gl: Iniciar a aplicación preferida de tecnoloxía adaptada visual

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
gl: Se MATE ten que iniciar a aplicación preferida de tecnoloxía adaptada visual durante o inicio.

en: Default browser
gl: Navegador predeterminado

en: Default browser for all URLs.
gl: Navegador predeterminado para todos os URL.

en: Browser needs terminal
gl: O navegador precisa un terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
gl: Indica se o navegador predeterminado precisa dun terminal para executarse.

en: Browser understands remote
gl: O navegador entende a opción remote

en: Whether the default browser understands netscape remote.
gl: Indica se o navegador predeterminado entende o netscape remote.

en: Calculator application
gl: Aplicación de calculadora

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
gl: Programa da calculadora para usar ao iniciar aplicacións que precisen dun.

en: Instant Messaging application
gl: Aplicación de mensaxaría instantánea

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
gl: Programa de mensaxería instantánea para usar ao iniciar aplicacións que precisen dun.

en: Default calendar
gl: Calendario predeterminado

en: Default calendar application
gl: Aplicación predeterminada de calendario

en: Calendar needs terminal
gl: O calendario precisa un terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
gl: Indica se a aplicación predeterminada de calendario precisa dun terminal para executarse

en: Default tasks
gl: Tarefas predeterminadas

en: Default tasks application
gl: Aplicación predeterminada de tarefas

en: Tasks needs terminal
gl: As tarefas precisan un terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
gl: Indica se aplicación predeterminada de tarefas precisa dun terminal para executarse

en: Terminal application
gl: Aplicación de terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
gl: Programa do terminal para usar ao iniciar aplicacións que precisen dun.

en: Exec Arguments
gl: Argumentos de execución

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
gl: Argumento usado para executar programas no terminal definido pola tecla «exec».

en: Draw Desktop Background
gl: Debuxar o fondo de escritorio

en: Have MATE draw the desktop background.
gl: Facer que MATE debuxe o fondo do escritorio.

en: Show Desktop Icons
gl: Amosar as iconas no escritorio

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
gl: Facer que o xestor de ficheiros do MATE (Caja) debuxe iconas no escritorio.

en: Fade the background on change
gl: Esvaecer o fondo ao cambialo

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
gl: Se o estabelece a verdadeiro, MATE cambiará o fondo de escritorio cun efecto de esvaecemento.

en: Picture Options
gl: Opcións da imaxe

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
gl: Determina como se renderiza a imaxe estabelecida por «wallpaper_filename». Os valores posíbeis son  «wallpaper» (encher pantalla), «centered» (centrado), «scaled» (escalado), «stretched» (estirado), «zoom» (ampliación) e «spanned» (estendido).

en: Picture Filename
gl: Nome do ficheiro de imaxe

en: File to use for the background image.
gl: Ficheiro que usar para a imaxe de fondo.

en: Picture Opacity
gl: Opacidade da imaxe

en: Opacity with which to draw the background picture.
gl: Opacidade coa que debuxar a imaxe de fondo.

en: Primary Color
gl: Cor primaria

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
gl: Cor superior ou esquerdo cando se debuxan os degradados, ou a cor sólida.

en: Secondary Color
gl: Cor secundaria

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
gl: Cor inferior ou dereita ao debuxar os degradados; non se usa para a cor sólida.

en: Color Shading Type
gl: Tipo de sombreado da cor

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
gl: Como ensombrecer a cor de fondo. Os valores posíbeis son «degradado-horizontal», «degradado-vertical» e «solida».

en: File Icon Theme
gl: Ficheiro de tema de iconas

en: Theme used for displaying file icons.
gl: Tema usado para amosar as iconas dos ficheiros.

en: Enable Accessibility
gl: Activar a accesibilidade

en: Whether Applications should have accessibility support.
gl: Indica se as aplicacións deben ter compatiblidade de accesibilidade.

en: Enable Animations
gl: Activar as animacións

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
gl: Indica se deben amosarse as animacións. Nota: Esta é unha clave global, modifica o comportamento do xestor de xanelas, do panel etc.

en: Menus Have Tearoff
gl: Os menús teñen un tirador

en: Whether menus should have a tearoff.
gl: Indica se os menús deben ter un tirador.

en: Toolbar Style
gl: Estilo da barra de ferramentas

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
gl: Estilo da barra de ferramentas. Os valores válidos son «both», «both-horiz», «icons» e «text».

en: Menus Have Icons
gl: Os menús teñen iconas

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
gl: Indica se os menús poden amosar unha icona xunto á entrada de menú.

en: Buttons Have Icons
gl: Os botóns teñen iconas

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
gl: Indica se os botóns deben amosar unha icona ademais do texto do botón.

en: Menubar Detachable
gl: Barra de menú separábel

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
gl: Indica se o usuario pode separar as barras de menús e movelas para outro lado.

en: Toolbar Detachable
gl: Barra de ferramentas separábel

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
gl: Indica se o usuario pode desprender as barras de ferramentas e movelas a outro lado.

en: Toolbar Icon Size
gl: Tamaño da icona da barra de ferramentas

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
gl: O tamaño das iconas nas barras de ferramentas; pode ser «barra-pequena» ou «barra-grande».

en: Cursor Blink
gl: Escintileo do cursor

en: Whether the cursor should blink.
gl: Indica se o cursor debe escintilar.

en: Cursor Blink Time
gl: Tempo de escintileo do cursor

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
gl: Duración do ciclo de escintileo do cursor, en milisegundos

en: Icon Theme
gl: Tema de iconas

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
gl: O tema de icona que se vai usar para o panel, o Caja etc.

en: Gtk+ Theme
gl: Tema Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
gl: Nome base do tema predeterminado usado por gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
gl: Lista de nomes simbólicos e equivalentes de cor

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
gl: Unha lista de «nome:cor» separada por «\n» como se define no axuste «gtk-color-scheme»

en: Default font
gl: Tipo de letra predeterminado

en: Name of the default font used by gtk+.
gl: Nome do tipo de letra predeterminado usado por gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
gl: Estilo de preedición do GTK IM

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
gl: Nome do método de entrada do «Estilo de preedición» de GTK+ usado por gtk+.

en: GTK IM Status Style
gl: Estilo do estado do GTK IM

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
gl: Nome do «Estilo de estado» do método de entrada GTK+ usado por gtk+.

en: GTK IM Module
gl: Módulo do GTK IM

en: Name of the input method module used by GTK+.
gl: Nome do módulo do método de entrada usado por GTK+.

en: Use GTK3 header bar
gl: Usar a barra de cabeceira GTK3

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
gl: Indica se os diálogos integrados en GTK+ como o selector de ficheiros, o selector de cor ou o selector de tipos de letra usarán una barra de cabeceira na parte superior para amosar trebellos de acción, ou unha área de acción na parte inferior. Este axuste non afecta directamente os diálogos personalizados usando GtkDialog, ou diálogos de mensaxe.

en: Use GTK3 overlay scrolling
gl: Usar a capa de desprazamento GTK3

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
gl: Indica se as xanelas con desprazamento incorporado usarán unha capa de desprazamento GTK3. A capa de desprazamento agochase e reduce a barra de desprazamento ata que estea enfocada.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
gl: Activar as animacións Gtk para todo o conxunto de ferramentas

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
gl: Indica se se activan as animacións Gtk para todo o conxunto de ferramentas

en: Document font
gl: Tipo de letra do documento

en: Name of the default font used for reading documents.
gl: Nome do tipo de letra predeterminado usado para ler documentos.

en: Monospace font
gl: Tipo de letra monoespazada

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
gl: Nome do tipo de letra monoespazada (largo fixo) que usar en sitios como terminais.

en: Use Custom Font
gl: Usar tipo de letra personalizado

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
gl: Indica se se vai usar un tipo de letra personalizado nas aplicacións gtk+.

en: Status Bar on Right
gl: Barra de estado á dereita

en: Whether to display a status bar meter on the right.
gl: Indica se se amosa un contador da barra de estado á dereita.

en: Module for GtkFileChooser
gl: Módulo para GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
gl: Módulo para usar como modelo do sistema de ficheiros para o trebello GtkFileChooser. Os valores posíbeis son «gio» e «gtk+».

en: Menubar accelerator
gl: Tecla rápida da barra de menús

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
gl: Atallo de teclado para abrir as barras do menú.

en: Show the 'Input Methods' menu
gl: Amosar o menú «Métodos de entrada»

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
gl: Indica se os menús de contexto das entradas e as vistas de texto deben ofrecer modificar o método de entrada.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
gl: Amosar o menú «Carácter de control Unicode»

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
gl: Indica se os menús de contexto das entradas e as vistas de texto deben ofrecer inserir caracteres de control.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
gl: Deseño da cabeceira de GTK3 en xanelas decoradas do lado do cliente

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
gl: Este axuste determina que botóns deben ser postos na cabeceira nas xanelas decoradas do lado do cliente, e se deben ser colocados de esquerda a dereita. Vexa https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Use a global menubar for displaying application menus
gl: Usar unha barra de menú global para amosar os menús da aplicación

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
gl: Este axuste determina onde se amosarán os menús de aplicacións: en cada xanela ou nun panel co protocolo MenuModel. Vexa https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
gl: Usar unha barra de menú global para amosar as barra de menú da xanela

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
gl: Este axuste determina onde se amosarán as barras de menús das xanelas en cada xanela ou nun panel co protocolo MenuModel. Vexa https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
gl: Amosar só mnemotécnicos sobre cando se preme a tecla Alt

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
gl: Indica se os mnemotécnicos deben amosarse e agocharse automaticamente cando o usuario preme a tecla Alt.

en: Window Scaling Factor
gl: Factor de escala das xanelas

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
gl: Isto controla o factor de escala GTK que se asigna dende as coordenadas da xanela ata os píxeis do dispositivo real. Nos sistemas tradicionais, o valor é 1, pero en pantallas de moi alta densidade (por exemplo, HiDPI, Retina), este pode ser un valor máis alto (habitualmente 2). Estabeleza 0 para a detección automática.

en: Scaling Factor for QT appllications
gl: Factor de escalado para aplicacións QT

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
gl: Este axuste determina se o MATE controla o factor de escala para as aplicacións QT. Actíveo para sincronizar co factor de escala GTK ao iniciar a sesión, desactive para controlar este valor noutro lugar. Require reiniciar a súa sesión.

en: Enable the primary paste selection
gl: Activar a selección de pegado primario

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
gl: Se é verdadeiro, gtk + usará a selección de pegado primario, xeralmente activado ao premer no botón central do rato.

en: Disable command line
gl: Desactivar a liña de ordes

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
gl: Impide que o usuario acceda ao terminal ou especifique unha liña de ordes para ser executada. Por exemplo, isto poderá desactivar o acceso ao panel de diálogo «Executar a aplicación».

en: Disable saving files to disk
gl: Desactivar a gravación de ficheiros no disco

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
gl: Impide que o usuario poida gardar ficheiros no disco. Por exemplo, isto podería desactivar o acceso a todos os diálogos «Gardar como» de toda as aplicacións.

en: Disable printing
gl: Desactivar a impresión

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
gl: Impide que o usuario imprima. Por exemplo, isto podería desactivar o acceso a todos os diálogos «Imprimir» de todas as aplicacións.

en: Disable print setup
gl: Desactivar a configuración de impresora

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
gl: Impide que o usuario modifique os axustes de impresión. Por exemplo, isto poderá desactivar o acceso a todos os diálogos «Configurar impresión» de todas as aplicacións.

en: Disable user switching
gl: Desactivar o intercambio de usuario

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
gl: Impide que o usuario seleccione outra conta mentres a súa sesión está activa.

en: Disable lock screen
gl: Desactivar o bloqueo da pantalla

en: Prevent the user from locking the screen.
gl: Impide que o usuario bloquee a pantalla.

en: Disable URL and MIME type handlers
gl: Desactivar os manipuladores de tipo URL e MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
gl: Impide que calquera aplicación execute calquera manipulador de URL ou tipo MIME.

en: Disable theme settings
gl: Desactivar os axustes do tema

en: Prevent the user from changing theme settings.
gl: Impide que o usuario cambie os axustes do tema.

en: Disable log out
gl: Desactivar o peche de sesión

en: Prevent the user from logging out.
gl: Impide que o usuario peche a sesión

en: Default mixer device
gl: Dispositivo mesturador predeterminado

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
gl: O dispositivo mesturador predeterminado usado polas combinacións de teclas multimedia.

en: Default mixer tracks
gl: Pistas do mesturador predeterminado

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
gl: O mesturador de pistas predeterminado usado polas combinacións de teclas multimedia.

en: Enable ESD
gl: Activar ESD

en: Enable sound server startup.
gl: Activar o servidor de son no arrinque.

en: Sounds for events
gl: Sons para as accións

en: Whether to play sounds on user events.
gl: Indica se se van reproducir sons nas accións do usuario.

en: Sound theme name
gl: Nome do tema de sons

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
gl: O tema de sons XDG que usar para os sons das accións.

en: Input feedback sounds
gl: Sons de reacción á entrada

en: Whether to play sounds on input events.
gl: Indica cando se reproducen sons nos eventos de entrada.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
gl: Antigüidade máxima das miniaturas na caché, en días. Defínaa como -1 para desactivar a limpeza.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
gl: Tamaño máximo da caché de miniaturas, en megabytes. Estabelézao a -1 para desactivar a limpeza.

en: Disable all external thumbnailers
gl: Deactivar todos os xeradores de miniaturas externos

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
gl: Definir como verdadeiro para desactivar todos os programas miniaturizadores externos, independentemente de se están activados ou desactivados de xeito independente.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
gl: Lista dos tipos MIME par os que os programas externos de miniaturas estarán desactivados

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
gl: Non se crearán as miniaturas para aqueles ficheiros cuxo tipo MIME estea na lista.

en: Type time
gl: Tempo de dixitación

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
gl: Número de minutos do tempo de dixitación antes de que comece o modo de descanso.

en: Break time
gl: Tempo de descanso

en: Number of minutes that the typing break should last.
gl: Número de minutos que debería durar a interrupción da dixitación.

en: Allow postponing of breaks
gl: Permitir a posposición dos descansos

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
gl: Indica se a pantalla de descanso da dixitación pode posporse ou non.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
gl: Indica se o bloqueo do teclado está activado ou non

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
gl: Indica se o bloqueo do teclado está activado ou non.

en: MATE Color Selection
gl: Selección de cor do MATE

en: _Copy
gl: _Copiar

en: _Close
gl: _Pechar

en: Color selection dialog
gl: Diálogo de selección de cor

en: Choose colors from the palette or the screen
gl: Escolla cores da paleta ou da pantalla

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
gl: MATE;cor;selector;seleccione;paleta;pantalla;selección;
