mate-desktop 1.25.0 - en to id translation catalogue (294 entries)

en: About MATE
id: Tentang MATE

en: Learn more about MATE
id: Lebih jauh tentang MATE

en: MATE Desktop Environment
id: Lingkungan Desktop MATE

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 1997-2011 pengembang GNOME
    Hak Cipta © 2011 Perberos
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
id: MATE menyediakan desktop yang intuitif dan atraktif kepada para pengguna Linux dengan metafora tradisional.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
id: MATE termasuk hampir semua apa yang Anda lihat pada komputer, termasuk manajer berkas, penampil dokumen, penampil citra, menu, dan banyak aplikasi lainnya.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
id: MATE merupakan desktop environment yang Bebas, mudah dipakai, stabil, dan mudah diakses untuk sistem operasi keluarga Unix-like.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
id: MATE adalah kelanjutan dari GNOME 2. Ratusan orang telah mengkontribusikan kode pada GNOME sejak awal mulainya pada 1997; lebih banyak orang telah berkontribusi dalam banyak cara, termasuk translasi, dokumentasi, dan penjaminan mutu.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
id: GNOME 2 merupakan desktop Linux yang paling popular, namun sudah tidak lagi tersedia... MATE berusaha menyediakan desktop yang sama kepada Anda!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
id: Nama "MATE" berasal dari yerba maté, jenis asli dari daerah subtropis di Amerika Selatan. Daunnya mengandung kafein dan digunakan untuk membuat infusi dan minuman bernama mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Use alpha
id: Gunakan alpha

en: Whether or not to give the color an alpha value
id: Tentukan atau tidak untuk memberikan warna nilai alpha

en: Title
id: Judul

en: The title of the color selection dialog
id: Judul untuk dialog seleksi warna

en: Pick a Color
id: Ambil Warna

en: Current Color
id: Warna Sekarang

en: The selected color
id: Warna yang dipilih

en: Current Alpha
id: Alpha saat ini

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
id: Tingkat transparansi yang dipilih (0 full transparan, 65535 nampak semua)

en: Received invalid color data
id: Menerima data warna yang tidak sah

en: Has Opacity Control
id: Mempunyai Pengatur Tingkat Transparansi

en: Whether the color selector should allow setting opacity
id: Tentukan pemilih warna yang dibolehkan mengatur tingkat transparansi

en: Has palette
id: Punya palet

en: Whether a palette should be used
id: Menentukan apakah sebuah palet harus dipakai

en: The current color
id: Warna yang sekarang

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
id: Nilai transparansi saat ini (0 full transparan, 65535 nampak semua)

en: The hexadecimal string of current color
id: String heksadesimal pada warna saat ini

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
id: Pilih warna yang Anda inginkan dari cincin terluar. Atur kegelapan atau kecerahan warna tersebut menggunakan bagian dalam segitiga.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
id: Klik eyedropper, kemudian klik sebuah warna dimana saja di layar Anda untuk memilih warna itu.

en: Position on the color wheel.
id: Posisi pada roda warna.

en: _Saturation:
id: _Saturasi:

en: "Deepness" of the color.
id: "Kedalaman" warna.

en: _Value:
id: _Nilai:

en: Brightness of the color.
id: Kecerahan warna.

en: _Red:
id: _Merah:

en: Amount of red light in the color.
id: Kuantitas dari cahaya merah pada warna.

en: _Green:
id: _Hijau:

en: Amount of green light in the color.
id: Kuantitas dari cahaya hijau pada warna.

en: _Blue:
id: _Biru:

en: Amount of blue light in the color.
id: Kuantitas dari cahaya biru pada warna.

en: Transparency of the color.
id: Transparansi warna.

en: Color _name:
id: _Nama warna:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
id: Anda dapat memasukkan sebuah nilai heksadesimal warna HTML-style, atau menyederhanakan nama sebuah warna seperti "orange" di entri ini.

en: _Palette:
id: _Palet:

en: Color Wheel
id: Roda Warna

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
id: Warna yang dipilih sebelumnya, untuk perbandingan dengan warna yang Anda pilih sekarang. Anda dapat menyeret warna ini ke entri palet, atau memilih warna ini sekarang dengan menyeretnya ke contoh warna lainnya bersamaan.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
id: Warna yang telah Anda pilih. Anda dapat menyeret warna ini ke entri palet untuk menyimpannya yang dapat digunakan nanti.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
id: Warna yang dipilih sebelumnya, untuk perbandingan dengan warna yang Anda pilih sekarang.

en: The color you've chosen.
id: Warna yang telah Anda pilih.

en: _Save color here
id: _Simpan warna disini

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
id: Klik entri palet ini untuk menjadikannya warna sekarang.  Untuk mengubah entri ini, seret contoh warna di sini atau klik kanan dan pilih "Simpan warna di sini."

en: Color Selection
id: Seleksi Warna

en: The color selection embedded in the dialog.
id: Pemilihan warna yang tertanam dalam dialog.

en: OK Button
id: Tombol OK

en: The OK button of the dialog.
id: Tombol OK dari dialog

en: Cancel Button
id: Tombol Batal

en: The cancel button of the dialog.
id: Tombol batal dari dialog.

en: Help Button
id: Tombol Bantuan

en: The help button of the dialog.
id: Tombol bantuan dari dialog

en: _Cancel
id: _Batal

en: Help
id: Bantuan

en: Error reading file '%s': %s
id: Galat sewaktu membaca berkas '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
id: Galat sewaktu mengulang berkas '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
id: Anonim

en: File '%s' is not a regular file or directory.
id: '%s' bukan berkas biasa maupun direktori.

en: Cannot find file '%s'
id: Tidak menemukan berkas '%s'

en: No filename to save to
id: Berkas ini belum diberi nama

en: Starting %s
id: Memulai %s

en: No URL to launch
id: Tidak ada URL untuk dikunjungi

en: Not a launchable item
id: Bukan butir yang dapat diluncurkan

en: No command (Exec) to launch
id: Perintah (Exec) untuk dijalankan tidak ada

en: Bad command (Exec) to launch
id: Perintah (Exec) salah

en: Unknown encoding of: %s
id: Enkode tidak dikenal: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
id: Terminal tidak ditemukan, sekarang mencoba mencari xterm walau mungkin juga tidak akan berhasil

en: Unspecified
id: Tidak ditentukan

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
id: tidak dapat memperoleh sumber daya monitor (CRTC, keluaran, modus)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
id: galat pada X sewaktu memperoleh jangkauan luas layar

en: could not get the range of screen sizes
id: tidak dapat memperoleh jangkauan luas monitor

en: RANDR extension is not present
id: ekstensi RANDR tidak tersedia

en: could not get information about output %d
id: tidak dapat memperoleh informasi mengenai keluaran %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
id: posisi/ukuran CRTC %d yang dipinta lebih besar dari batas yang diperbolehkan: posisi=(%d, %d), ukuran=(%d, %d), maksimal=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
id: tidak dapat menyetel kondigurasi untuk CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
id: tidak dapat memperoleh informasi mengenai CRTC %d

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
id: konfigurasi yang saat ini aktif sama sekali tidak cocok dengan konfigurasi yang telah disimpan

en: CRTC %d cannot drive output %s
id: CRTC %d tidak dapat memacu keluaran %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
id: keluaran %s tidak mendukung modus %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
id: CRTC %d tidak mendukung rotasi=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
id: keluaran %s tidak memiliki parameter yang sama seperti keluaran hasil duplikasi:
    modus yang ada = %d, modus yang baru = %d
    koordinat yang ada = (%d, %d), koordinat yang baru = (%d, %d)
    rotasi yang ada = %s, rotasi yang baru = %s

en: cannot clone to output %s
id: duplikasi untuk %s tidak dapat dilakukan

en: Trying modes for CRTC %d
id: Mencoba modus untuk CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
id: CRTC %d: mencoba modus %dx%d@%dHz dengan keluaran pada %dx%d@%dHz (lewat %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
id: tidak dapat menetapkan CRTC pada keluaran:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
id: modus yang dipilih tidak cocok dengan modus yang dimungkinkan:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
id: ukuran virtual yang diperlukan tidak sesuai dengan ukuran yang tersedia: dipinta=(%d, %d), minimal=(%d, %d), maksimal=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
id: Layar Kembar

en: minimum interval in milliseconds
id: jeda minimal dalam milisekon

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
id: Abaikan tombol yang sama ditekan berulang selama @delay milidetik.

en: Pixels per seconds
id: Piksel per detik

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
id: Berapa banyak piksel per detik untuk digerakkan pada kecepatan tertinggi.

en: How long to accelerate in milliseconds
id: Berapa lama percepatan dalam milidetik

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
id: Berapa milidetik untuk berubah dari 0 ke kecepatan tertinggi.

en: Initial delay in milliseconds
id: Jeda awal dalam milidetik

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
id: Berapa milidetik waktu tunggu sebelum pergerakan tombol tetikus sampai beroperasi.

en: Minimum interval in milliseconds
id: Jeda terkecil dalam milidetik

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
id: Jangan anggap tombol ditekan kecuali bila ditahan selama @delay milidetik.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
id: Tahan pengubah ketika ditekan dua kali berturutan sampai pengubah yang sama ditekan lagi.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
id: Nonaktifkan bila dua tombol ditekan pada saat yang sama.

en: Beep when a modifier is pressed.
id: Bunyi beep saat modifier ditekan.

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
id: Bunyi bip ketika menekan sebuah tombol saat CapsLock aktif.

en: Beep count when enabling a modifier
id: Cacah bunyi bip ketika memfungsikan suatu pengubah

en: Number of beeps to emit when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
id: Berapa banyak bip dibunyikan ketika memfungsikan suatu pengubah ketika togglekeys difungsikan. Hanya bekerja dengan backend 'internal'.

en: Delay between beeps when enabling a modifier
id: Tundaan antar bunyi bip ketika memfungsikan suatu pengubah

en: Delay in milliseconds between two beeps when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
id: Tundaan dalam milidetik antara dua bunyi bip ketika memfungsikan suatu pengubah ketika togglekeys difungsikan. Hanya bekerja dengan backend 'internal'.

en: Beep count when disabling a modifier
id: Cacah bunyi bip ketika menonaktifkan suatu pengubah

en: Number of beeps to emit when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
id: Berapa banyak bip dibunyikan ketika menonaktifkan suatu pengubah ketika togglekeys difungsikan. Hanya bekerja dengan backend 'internal'.

en: Delay between beeps when disabling a modifier
id: Tundaan antar bunyi bip ketika menonaktifkan suatu pengubah

en: Delay in milliseconds between two beeps when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
id: Tundaan dalam milidetik antara dua bunyi bip ketika menonaktifkan suatu pengubah ketika togglekeys difungsikan. Hanya bekerja dengan backend 'internal'.

en: Implementation to use when togglekeys are enabled
id: Implementasi yang dipakai ketika togglekeys difungsikan

en: Selects the backend to use to provide the togglekeys feature. Valid values include 'xkb' (the stock X implementation) and 'internal' (a MATE-specific and more configurable implementation).
id: Memilih backend yang dipakai untuk menyediakan fitur togglekeys. Nilai yang valid termasuk 'xkb' (implementasi X bawaan) dan 'internal' (suatu implementasi spesifik MATE dan lebih dapat diatur konfigurasinya).

en: Startup Assistive Technology Applications
id: Aplikasi Teknologi Bantu Saat Awal

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
id: Daftar aplikasi teknologi bantu yang dijalankan saat mulai log masuk ke desktop MATE.

en: Preferred Mobility assistive technology application
id: Aplikasi teknologi bantu Mobility yang disukai

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
id: Aplikasi teknologi bantu Mobility yang dipakai untuk log masuk, menu, atau baris perintah.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
id: Mulai aplikasi bantu Mobility yang disukai

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
id: MATE akan memulai aplikasi teknologi bantu Mobility saat log masuk.

en: Preferred Visual assistive technology application
id: Aplikasi teknologi bantu Visual yang disukai

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
id: Aplikasi teknologi bantu Visual yang digunakan untuk log masuk, menu, atau baris perintah.

en: Start preferred Visual assistive technology application
id: Memulai aplikasi teknologi bantu Visual yang disukai

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
id: MATE akan memulai aplikasi teknologi bantu Visual yang disukai selama log masuk.

en: Default browser
id: Peramban bawaan

en: Default browser for all URLs.
id: Peramban bawaan untuk semua URL.

en: Browser needs terminal
id: Peramban membutuhkan terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
id: Apakah peramban bawaan perlu terminal untuk berjalan.

en: Browser understands remote
id: Peramban mengerti remote

en: Whether the default browser understands netscape remote.
id: Apakah peramban bawaan mengerti netscape remote.

en: Calculator application
id: Aplikasi kalkulator

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
id: Program kalkulator yang dipakai ketika memulai aplikasi yang memerlukannya.

en: Instant Messaging application
id: Aplikasi Pesan Instan

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
id: Program Pesan Instan yang dipakai ketika memulai aplikasi yang memerlukannya.

en: Default calendar
id: Kalender bawaan

en: Default calendar application
id: Aplikasi kalender bawaan

en: Calendar needs terminal
id: Kalender membutuhkan terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
id: Apakah aplikasi kalender bawaan butuh terminal untuk berjalan

en: Default tasks
id: Tugas bawaan

en: Default tasks application
id: Aplikasi tugas bawaan

en: Tasks needs terminal
id: Tugas membutuhkan terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
id: Apakah aplikasi tugas bawaan butuh terminal untuk berjalan

en: Terminal application
id: Aplikasi terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
id: Program terminal yang digunakan ketika aplikasi yang dimulai memerlukannya.

en: Exec Arguments
id: Argumen Exec

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
id: Argumen yang digunakan untuk menjalankan program dalam terminal yang didefinisikan oleh kunci 'exec'.

en: Draw Desktop Background
id: Gambar Latar Belakang Desktop

en: Have MATE draw the desktop background.
id: Izinkan MATE menggambar latar desktop

en: Show Desktop Icons
id: Tampilkan Icon Desktop

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
id: Izinkan MATE file manejer (Caja) menggambar ikon desktop.

en: Fade the background on change
id: Gelapkan latar desktop ketika penggantian

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
id: Jika diatur benar, MATE akan mengubah latar desktop dengan efek gelap.

en: Picture Options
id: Pengaturan Gambar

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
id: Menentukan bagaimana gambar yang ditata oleh wallpaper_filename dirender. Nilai yang mungkin adalah "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".

en: Picture Filename
id: Nama file Gambar

en: File to use for the background image.
id: File yang digunakan untuk gambar latar.

en: Picture Opacity
id: Tingkat transparansi gambar

en: Opacity with which to draw the background picture.
id: Derajat transparansi saat menggambar latar belakang.

en: Primary Color
id: Warna utama

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
id: Warna sebelah kiri atau sebelah atas saat menggambar gradien, atau warna padat.

en: Secondary Color
id: Warna sekunder

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
id: Warna sebelah kanan atau sebelah bawah saat menggambar gradien, warna ini tidak digunakan saat menggambar warna padat

en: Color Shading Type
id: Tipe Color Shading

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
id: Menentukan bagaimana cara menggambar warna latar belakang. Nilai yang mungkin adalah "horizontal-gradient", "vertical-gradient", dan "solid".

en: File Icon Theme
id: Tema Ikon Berkas

en: Theme used for displaying file icons.
id: Tema yang digunakan untuk menampilkan ikon-ikon berkas.

en: Enable Accessibility
id: Aktifkan Aksesibilitas

en: Whether Applications should have accessibility support.
id: Apakah Aplikasi mesti punya dukungan aksesibilitas.

en: Enable Animations
id: Aktifkan Animasi

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
id: Apakah animasi mesti ditampilkan. Perhatian: ini adalah kunci global, yang mengubah perilaku pengelola jendela, panel, dsb.

en: Menus Have Tearoff
id: Menu Bisa Dilepas

en: Whether menus should have a tearoff.
id: Apakah menu dapat dilepas.

en: Toolbar Style
id: Gaya Bilah Alat

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
id: Gaya Bilah Alat. Nilai yang valid adalah "both", "both-horiz", "icons", dan "text".

en: Menus Have Icons
id: Manu Memiliki Ikon

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
id: Apakah menu dapat menampilkan ikon di samping entri menu.

en: Buttons Have Icons
id: Tombol Punya Ikon

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
id: Apakah tombol dapat menampilkan ikon selain teks.

en: Menubar Detachable
id: Bilah Menu Bisa Dilepas

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
id: Apakah pengguna dapat melepas bilah menu dan memindahkannya.

en: Toolbar Detachable
id: Bilah Alat Bisa Dilepas

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
id: Apakah pengguna dapat melepas bilah alat dan memindahkannya.

en: Toolbar Icon Size
id: Ukuran Ikon Bilah Alat

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
id: Ukuran ikon di bilah alat, boleh "small-toolbar" atau "large-toolbar".

en: Cursor Blink
id: Kursor Berkedip

en: Whether the cursor should blink.
id: Apakah kursor berkedip.

en: Cursor Blink Time
id: Waktu Kedip Kursor

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
id: Panjang periode kedipan kursor, dalam satuan milidetik.

en: Icon Theme
id: Tema Ikon

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
id: Tema ikon yang digunakan pada panel, Caja, dsb.

en: Gtk+ Theme
id: Tema Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
id: Nama dasar tema bawaan yang digunakan oleh gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
id: Daftar nama simbolik dan warna ekuivalen.

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
id: Sebuah '\n' memisahkan daftar "name:color" seperti yang sudah ditentukan oleh pengaturan 'gtk-color-scheme'

en: Default font
id: Fonta bawaan

en: Name of the default font used by gtk+.
id: Nama fonta standar yang digunakan gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
id: Gaya preedit metode input GTK

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
id: Nama gaya preedit metode input GTK+ yang digunakan oleh gtk+.

en: GTK IM Status Style
id: Gaya status metode input GTK

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
id: Nama gaya status metode input GTK+ yang digunakan oleh gtk+

en: GTK IM Module
id: Modul GTK IM

en: Name of the input method module used by GTK+.
id: Nama modul metode masukan yang digunakan oleh GTK+.

en: Use GTK3 header bar
id: Gunakan bilah header GTK3

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
id: Apakah dialog internal GTK+ seperti pemilih berkas, pemilih warna, atau pemilih fonta akan menggunakan bilah header di atas untuk menampilkan widget aksi, atau area aksi di bawah. Pengaturan ini tidak berpengaruh pada dialog custom yang menggunakan GtkDialog secara langsung, atau dialog pesan.

en: Use GTK3 overlay scrolling
id: Gunakan guliran berlapis GTK3

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
id: Apabila jendela bergulir bawaan GTK+ menggunakan guliran berlapis. Guliran berlapis disembunyikan dan memperkecil ukuran bilah guliran sampai difokuskan.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
id: Aktifkan animasi toolkit-wide Gtk

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
id: Apakah ingin mengaktifkan animasi toolkit-wide.

en: Document font
id: Fonta dokumen

en: Name of the default font used for reading documents.
id: Nama fonta bawaan yang digunakan untuk membaca dokumen.

en: Monospace font
id: Fonta monospace

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
id: Nama fonta monospace (dengan lebar tetap) yang akan digunakan oleh program-program semacam terminal.

en: Use Custom Font
id: Gunakan Fonta Gubahan

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
id: Apakah boleh menggunakan fonta pilihan sendiri pada aplikasi gtk+.

en: Status Bar on Right
id: Bilah Status di Kanan

en: Whether to display a status bar meter on the right.
id: Apakah meter bilah status ditampilkan di sebelah kanan.

en: Module for GtkFileChooser
id: Modul untuk GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
id: Modul yang digunakan sebagai model sistem berkas untuk widget GtkFileChooser. Bisa diatur dengan "gio" dan "gtk+".

en: Menubar accelerator
id: Akselerator kotak menu

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
id: Tombol pintas untuk membuka kotak menu.

en: Show the 'Input Methods' menu
id: Tampilkan menu 'Metode Masukan'

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
id: Apakah menu konteks dari entri dan tilikan teks harus menawarkan perubahan terhadap metode masukan.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
id: Tampilkan menu 'Kendali Karakter Unicode'

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
id: Apabila menu konteks dari entri dan tampilan teks harus menawarkan untuk menyisipkan karakter kendali.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
id: Tata letak baris judul dari dekorasi jendela sisi-klien GTK3

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
id: Pengaturan ini menentukan tombol mana yang harus diletakkan di baris judul dekorasi jendela sisi-klien, dan apakah harus ditempatkan di sisi kiri kanan. Lihat https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Use a global menubar for displaying application menus
id: Gunakan menu global untuk menampilkan menu aplikasi

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
id: Pengaturan ini menentukan di mana menu aplikasi akan ditampilkan - di jendela atau pada panel dengan protokol MenuModel.. Lihat https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
id: Gunakan bilah menu global untuk menampilkan jendela bilah menu

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
id: Pengaturan ini menentukan di mana jendela bilah menu akan ditampilkan - di jendela atau di panel dengan protokol MenuModel. Lihat https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
id: Hanya tampilkan mnemonics ketika tombol Alt ditekan

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
id: Apabila mnemonics ingin ditampilkan atau disembunyikan secara otomatis ketika pengguna menekan tombol Alt.

en: Window Scaling Factor
id: Faktor Skala Jendela

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
id: Ini mengendalikan faktor skala GTK yang memetakan dari koordinat jendela ke piksel perangkat sebenarnya. Pada sistem tradisional ini adalah 1, tapi pada tampilan densitas sangat tinggi (mis. HiDPI, Retina) ini bisa berupa nilai yang lebih tinggi (seringkali 2). Atur ke 0 untuk deteksi otomatis.

en: Scaling Factor for QT appllications
id: Faktor Penskalaan untuk aplikasi QT

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
id: Pengaturan ini menentukan apakah MATE mengendalikan faktor skala bagi aplikasi QT. Fungsikan untuk menyelaraskan dengan faktor skala GTK ketika menginisiasi sesi, nonatkfikan untuk mengendalikan nilai ini di tempat lain. Perlu memulai ulang sesi.

en: Enable the primary paste selection
id: Memfungsikan pemilihan penempelan primer

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
id: Bila berisi true, gtk+ memakai pemilihan penempelan primer, biasanya dipicu oleh suatu klik tombol tetikus tengah.

en: Disable command line
id: Nonaktifkan baris perintah

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
id: Cegah pengguna untuk mengakses terminal atau menjalankan program. Ini juga akan mematikan fasilitas "Jalankan Aplikasi" pada panel.

en: Disable saving files to disk
id: Nonaktifkan penyimpanan berkas ke diska

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
id: Mencegah pengguna untuk menyimpan berkas ke diska. Contoh, ini akan menonaktifkan akses ke semua dialog aplikasi "Simpan sebagai".

en: Disable printing
id: Nonaktifkan pencetakan

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
id: Cegah pengguna untuk mencetak. Ini akan emmatikan akses untuk semua akses ke dialog "Cetak".

en: Disable print setup
id: Matikan penyiapan pencetakan

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
id: Cegah pengguna untuk mengganti konfigurasi cetakan. Hal ini akan mematikan akses ke semua dialog "Atur Cetakan".

en: Disable user switching
id: Nonaktifkan perpindahan pengguna

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
id: Mencegah pengguna untuk berpindah ke akun lain ketika sesinya sedang aktif.

en: Disable lock screen
id: Matikan penguncian layar

en: Prevent the user from locking the screen.
id: Mencegah pengguna mengunci layar.

en: Disable URL and MIME type handlers
id: Matikan penangan URL dan tipe MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
id: Cegah berjalannya aplikasi penangan sebarang URL atau tipe MIME.

en: Disable theme settings
id: Nonaktifkan pengaturan tema

en: Prevent the user from changing theme settings.
id: Mencegah pengguna untuk mengganti pengaturan tema.

en: Disable log out
id: Nonaktifkan Log Keluar

en: Prevent the user from logging out.
id: Mencegah pengguna untuk log keluar.

en: Default mixer device
id: Perangkat pencampur bawaan

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
id: Perangkat pencampur bawaan yang dipakai oleh binding tombol multimedia.

en: Default mixer tracks
id: Trek pencampur bawaan

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
id: Trek pencampur bawaan yang dipakai oleh binding tombol multimedia.

en: Enable ESD
id: Aktifkan ESD

en: Enable sound server startup.
id: Aktifkan server suara saat start.

en: Sounds for events
id: Suara untuk peristiwa

en: Whether to play sounds on user events.
id: Apabila memainkan suara saat ada kejadian pengguna.

en: Sound theme name
id: Nama tema suara

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
id: Tema suara XDG yang digunakan untuk suara peristiwa.

en: Input feedback sounds
id: Suara umpan balik masukan

en: Whether to play sounds on input events.
id: Apabila memainkan suara saat ada kejadian masukan.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
id: Usia maksimum thumbnail di dalam singgahan, dalam hari. Tata ke -1 untuk menonaktifkan pembersihan.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
id: Ukuran maksimum singgahan thumbnail, dalam megabyte. Tata ke -1 untuk menonaktifkan pembersihan.

en: Disable all external thumbnailers
id: Matikan semua pembuat gambar kecil eksternal

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
id: Nyalakan untuk menonaktifkan semua program pembuat gambar kecil, terserah nantinya mau dinonaktifkan/dinyalakan per program atau tidak.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
id: Daftar dari mime-type untuk program thumbnailer eksternal yang akan dinonaktifkan

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
id: Thumbnail tidak akan dibuat untuk mime-type yang tercantum pada list.

en: Type time
id: Waktu pengetikan

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
id: Lama waktu mengetik (dalam menit) sebelum mode jeda dimulai.

en: Break time
id: Waktu jeda

en: Number of minutes that the typing break should last.
id: Lama waktu dalam menit untuk jeda pengetikan.

en: Allow postponing of breaks
id: Izinkan penundaan jeda

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
id: Apabila jeda pengetikan dapat ditunda.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
id: Apakah penguncian keyboard diaktifkan atau tidak

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
id: Apakah penguncian keyboard diaktifkan atau tidak.

en: MATE Color Selection
id: Seleksi Warna MATE

en: _Copy
id: _Salin

en: _Close
id: _Tutup

en: Color selection dialog
id: Dialog pemilihan warna

en: Choose colors from the palette or the screen
id: Pilih warna dari palet atau layar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
id: MATE;warna;pemilih;palet;layar;pemilihan;
