mate-desktop 1.25.0 - en to ie translation catalogue (48 entries)

en: About MATE
ie: Pri MATE

en: MATE Desktop Environment
ie: Ambientie MATE

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Use alpha
ie: Usar alfa

en: Title
ie: Titul

en: The title of the color selection dialog
ie: Li titul del dialog de selection de color

en: Pick a Color
ie: Selecte un color

en: Current Color
ie: Color actual

en: The selected color
ie: Li selectet color

en: Current Alpha
ie: Actual alfa

en: Has palette
ie: Have un palette

en: The current color
ie: Li actual color

en: _Value:
ie: _Valore:

en: _Red:
ie: _Rubi:

en: _Green:
ie: Ver_di:

en: _Blue:
ie: _Blu:

en: Op_acity:
ie: Op_acitá:

en: Color _name:
ie: _Nómine del color:

en: Color Wheel
ie: Rote de color

en: Color Selection
ie: Selection de color

en: OK Button
ie: Buton OK

en: Cancel Button
ie: Buton Anullar

en: Help Button
ie: Buton Auxilie

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: Help
ie: Auxilie

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
ie: Sin nómine

en: Starting %s
ie: Startante %s

en: Not a launchable item
ie: Elemente ne es lansabil

en: Unknown encoding of: %s
ie: Ínconosset codification de: %s

en: Unspecified
ie: Ínspecificat

en: Laptop
ie: Portatibile

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ie: exeada %s ne supporta li mode %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
ie: CRTC %d ne supporta li rotation=%s

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
ie: Duplicat ecranes

en: Pixels per seconds
ie: Pixeles per seconde

en: Default browser
ie: Navigator predefinit

en: Default calendar
ie: Calendare predefinit

en: Show Desktop Icons
ie: Monstrar icones del Pupitre

en: Picture Opacity
ie: Opacitá del image

en: Primary Color
ie: Primari color

en: Secondary Color
ie: Secundari color

en: Enable Animations
ie: Permisser animationes

en: Icon Theme
ie: Tema de icones

en: Gtk+ Theme
ie: Tema de Gtk+

en: Default font
ie: Fonde predefinit

en: Document font
ie: Fonde de document

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Close
ie: _Clúder
