mate-desktop 1.25.0 - en to ja translation catalogue (298 entries)

en: About MATE
ja: MATE について

en: Learn more about MATE
ja: MATE についてもっとよく知るには?

en: MATE Desktop Environment
ja: MATE デスクトップ環境

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1997-2011 GNOME 開発者
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
ja: MATE は伝統的なメタファーを用いた、直感的かつ魅力的な、Linux ユーザーのためのデスクトップです。

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
ja: MATE は、ファイルマネージャ、文書ビューア、画像ビューア、メニューなど、コンピュータ上でよく使うほとんどのアプリケーションを含んでいます。

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
ja: MATE は Unix ライクなOS向けの、自由で使いやすく、安定した、身近なデスクトップ環境です。

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
ja: MATEはGNOME2への貢献の1つです。1997年以来、何百人もの人々がコードを寄贈し、更に多くの人々が翻訳、文書作成、品質向上などの様々な貢献を行ってきました。

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
ja: GNOME 2 は最もポピュラーな Linux のデスクトップ環境でしたが、もう入手できません。 MATE は同様のデスクトップ環境をあなたに提供します！

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
ja: 「MATE」という名前は、南アメリカの亜熱帯原産であるモチノキ科の植物、イエルバ・マテに由来します。その葉にはカフェインが含まれており、これを煎じたものはマテ茶と呼ばれています。

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ja: 不明

en: Use alpha
ja: アルファを使用

en: Whether or not to give the color an alpha value
ja: 色指定にアルファ値を使用するかどうか

en: Title
ja: タイトル

en: The title of the color selection dialog
ja: 色の選択ダイアログのタイトル

en: Pick a Color
ja: 色の選択

en: Current Color
ja: 現在の色

en: The selected color
ja: 選択した色

en: Current Alpha
ja: 現在のアルファ値

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ja: 選択された透明度(0で完全に透明、65535で完全に不透明)

en: Received invalid color data
ja: 不正な色データを受け取りました

en: Has Opacity Control
ja: 透明度の設定

en: Whether the color selector should allow setting opacity
ja: カラーせレクターで透明度を設定できるかどうか

en: Has palette
ja: パレットの設定

en: Whether a palette should be used
ja: パレットが使用可能かどうか

en: The current color
ja: 現在の色

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ja: 現在の透明度(0で完全に透明、65535で完全に不透明)

en: HEX String
ja: 16 進文字列

en: The hexadecimal string of current color
ja: 現在の色の 16 進文字列

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
ja: 外の輪から色を選択して下さい。その後、中の三角形を使って明るさを選択して下さい。

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
ja: アイドロッパーをクリック後、任意の箇所をクリックすることで、その場所の色を取得できます。

en: _Hue:
ja: 色相(_H):

en: Position on the color wheel.
ja: 色相環内の位置

en: _Saturation:
ja: 彩度(_S):

en: "Deepness" of the color.
ja: 色の濃さ

en: _Value:
ja: 明度(_V):

en: Brightness of the color.
ja: 色の明るさ

en: _Red:
ja: 赤(_R) :

en: Amount of red light in the color.
ja: 赤の強さ

en: _Green:
ja: 緑(_G) :

en: Amount of green light in the color.
ja: 緑の強さ

en: _Blue:
ja: 青(_B) :

en: Amount of blue light in the color.
ja: 青の強さ

en: Op_acity:
ja: 透明度(_A) :

en: Transparency of the color.
ja: 色の透明度

en: Color _name:
ja: 色の名前(_N):

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
ja: HTMLの16進数形式、または「orange」などの色名で色を指定できます。

en: _Palette:
ja: パレット(_P):

en: Color Wheel
ja: 色相環

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
ja: 選択中の色と比較するための前回選択した色です。カラーパレットにドラッグして再利用したり、この色を選択色として利用することができます。

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
ja: 以前選択した色。色をパレットにドラッグすることで、色を保存しておくことができます。

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
ja: 前回選択した色。現在選択中の色と比較することができます。

en: The color you've chosen.
ja: 今選択している色

en: _Save color here
ja: ここに色を保存(_S)

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
ja: パレットをクリックすることでその色を選択できます。パレットの内容を変更するには、別の色をドラッグするか、右クリックして「ここに色を保存」を選択します。

en: Color Selection
ja: 色の選択

en: The color selection embedded in the dialog.
ja: ダイアログに埋め込まれた選択色です。

en: OK Button
ja: OK ボタン

en: The OK button of the dialog.
ja: ダイアログのOKボタン。

en: Cancel Button
ja: キャンセルボタン

en: The cancel button of the dialog.
ja: ダイアログのキャンセルボタン。

en: Help Button
ja: ヘルプボタン

en: The help button of the dialog.
ja: ダイアログのヘルプボタン。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Help
ja: ヘルプ (ユーザーガイド)

en: Error reading file '%s': %s
ja: '%s' を読み込む際にエラーが発生しました: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
ja: '%s' を戻している最中にエラーが発生しました: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
ja: ここに名前を入力してください

en: File '%s' is not a regular file or directory.
ja: ファイル '%s' は通常のファイルあるいはフォルダではありません

en: Cannot find file '%s'
ja: ファイル '%s' が見つかりません

en: No filename to save to
ja: 保存先のファイル名が不明です

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: No URL to launch
ja: 起動する URL が不明です

en: Not a launchable item
ja: 起動できないアイテムです

en: No command (Exec) to launch
ja: 起動するコマンドが指定されていません

en: Bad command (Exec) to launch
ja: 起動するコマンドの指定が正しくありません

en: Unknown encoding of: %s
ja: エンコーディングが不明です: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ja: 端末が見つかりません。たとえ動作しなくても xterm を呼び出します。

en: Unspecified
ja: 未設定

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
ja: 画面のリソース (いろいろな CRTC、出力、モード等) を取得できませんでした

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
ja: 画面の解像度を取得する際にXサーバで原因不明のエラーが発生しました

en: could not get the range of screen sizes
ja: 画面の解像度を取得できませんでした

en: RANDR extension is not present
ja: RANDR 拡張がインストールされていません

en: could not get information about output %d
ja: 出力 %d に関する情報を取得できませんでした

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ja: 要求した CRTC %d の位置やサイズが許容範囲を超えました: 位置 (%d, %d)、サイズ (%d, %d) / 許容範囲 (%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
ja: CRTC %d の設定をセットできませんでした

en: could not get information about CRTC %d
ja: CRTC %d に関する情報を取得できませんでした

en: Laptop
ja: ラップトップ

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ja: 保存したディスプレイの設定に一致する現在の設定はありません

en: CRTC %d cannot drive output %s
ja: CRTC %d は出力 %s をドライブできません

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ja: 出力 %s は %dx%d@%dHz のモードをサポートしていません

en: CRTC %d does not support rotation=%s
ja: CRTC %d は rotation=%s をサポートしていません

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
ja: 出力 %s は他のクローン出力と同じパラメータを持っていません:
    現在 mode = %d, 新 mode = %d
    現在 coordinates = (%d, %d), 新 coordinates = (%d, %d)
    現在 rotation = %s, 新 rotation = %s

en: cannot clone to output %s
ja: 出力 %s をクローンできません

en: Trying modes for CRTC %d
ja: CRTC %d のモードを試します

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ja: CRTC %d: %dx%d@%dHz のモードを %dx%d@%dHz (%d パス) の出力で試します

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ja: CRTC を出力に割り当てできませんでした:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ja: 選択したモードはどれも利用可能なモードと互換性がありませんでした:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ja: 要求した仮想サイズと実際のサイズがマッチしません: 要求したサイズ (%d, %d) / 最小サイズ (%d, %d)、最大サイズ (%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
ja: 複数の画面をミラーする

en: minimum interval in milliseconds
ja: 最小の間隔 (ミリ秒単位)

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
ja: @delay ミリ秒以内に同じキーを複数回叩いても無視します。

en: Pixels per seconds
ja: ピクセル／毎秒

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ja: 最高速時に1秒あたり何ピクセル移動するかを指定します。

en: How long to accelerate in milliseconds
ja: 加速にかかる時間 (ミリ秒単位)

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ja: 停止状態から最高速まで加速するのに何ミリ秒かかるかを設定します。

en: Initial delay in milliseconds
ja: 動作開始時の遅延 (ミリ秒単位)

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ja: マウスキーでマウスが移動を開始するまでに遅延させる時間をミリ秒で指定します。

en: Minimum interval in milliseconds
ja: 最小間隔 (ミリ秒単位)

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
ja: @delay ミリ秒間キーを押し続けるまで入力を受け付けなくします。

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
ja: 2回連続して押されたモディファイアを、同じモディファイアが再び押されるまでラッチします。

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
ja: 同時に二つのキーが押された場合無効にします。

en: Beep when a modifier is pressed.
ja: 修飾キーが押されたらビープ音を鳴らします。

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
ja: CapsLock が有効なときキーが押されるとビープ音が鳴ります。

en: Beep count when enabling a modifier
ja: モディファイアを有効にしたときのビープ音の回数

en: Number of beeps to emit when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
ja: トグルキーが有効なときモディファイアを有効にした時に発するビープ音の回数。"internal" バックエンドでのみ動作します。

en: Delay between beeps when enabling a modifier
ja: モディファイアを有効にする際のビープ音の遅延

en: Delay in milliseconds between two beeps when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
ja: トグルキーが有効な状態でモディファイアを有効にしたときの、2つのビープ音の間の遅延時間のミリ秒。internal バックエンドでのみ動作します。

en: Beep count when disabling a modifier
ja: モディファイアを無効にしたときのビープ音の回数

en: Number of beeps to emit when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
ja: トグルキーが有効なときモディファイアを無効にした時に発するビープ音の回数。"internal" バックエンドでのみ動作します。

en: Delay between beeps when disabling a modifier
ja: モディファイアを無効にした際のビープ音の遅延

en: Delay in milliseconds between two beeps when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
ja: トグルキーが有効な状態でモディファイアを無効にしたときの、2つのビープ音の間の遅延時間のミリ秒。internal バックエンドでのみ動作します。

en: Implementation to use when togglekeys are enabled
ja: トグルキーが有効な場合に使用する実装

en: Selects the backend to use to provide the togglekeys feature. Valid values include 'xkb' (the stock X implementation) and 'internal' (a MATE-specific and more configurable implementation).
ja: トグルキーの機能を提供するために使用するバックエンドを選択します。有効な値は 'xkb' (X の標準的な実装) と 'internal' (MATE で特有のより設定可能な実装) です。

en: Startup Assistive Technology Applications
ja: スタートアップ時の支援技術アプリケーション

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
ja: MATE デスクトップにログインした直後に自動的に起動する支援技術アプリケーションの一覧です。

en: Preferred Mobility assistive technology application
ja: 起動する移動性支援技術アプリケーション

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ja: ログインやメニュー、あるいはコマンドラインで利用する移動性支援技術アプリケーションです。

en: Start preferred Mobility assistive technology application
ja: 移動性支援技術アプリケーションを起動する

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
ja: ログイン中に移動性支援技術アプリケーションを起動します。

en: Preferred Visual assistive technology application
ja: 起動する視覚支援技術のアプリケーション

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ja: ログインやメニュー、あるいはコマンドラインで利用する視覚支援技術アプリケーションです。

en: Start preferred Visual assistive technology application
ja: 視覚支援技術アプリケーションを起動する

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
ja: ログイン中に視覚支援技術アプリケーションを起動します。

en: Default browser
ja: 標準のブラウザー

en: Default browser for all URLs.
ja: 全ての URL に対して使用する標準のブラウザーです。

en: Browser needs terminal
ja: ブラウザーを端末から起動する

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
ja: 標準のブラウザを起動する際端末が必要かどうかを設定します。

en: Browser understands remote
ja: remote を利用できるブラウザー

en: Whether the default browser understands netscape remote.
ja: 標準のブラウザーが Netscape remote を利用できるかどうかを設定します。

en: Calculator application
ja: 電卓のアプリケーション

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
ja: 計算を必要とするアプリケーションの起動時に使用する電卓プログラム。

en: Instant Messaging application
ja: インスタント・メッセンジャのアプリ

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
ja: インスタント・メッセンジャーが端末から起動する際に使用するアプリを設定します。

en: Default calendar
ja: 標準のカレンダー

en: Default calendar application
ja: 標準のカレンダーアプリケーションです。

en: Calendar needs terminal
ja: カレンダーを端末から起動する

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
ja: 標準のカレンダーアプリケーションを起動する際端末が必要かどうかを設定します。

en: Default tasks
ja: 標準のタスク管理

en: Default tasks application
ja: 標準のタスク管理アプリケーション

en: Tasks needs terminal
ja: タスク管理を端末から起動する

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
ja: 標準のタスク管理アプリケーションを起動する際端末が必要かどうかを設定します。

en: Terminal application
ja: 端末アプリケーション

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
ja: 端末から起動する必要がある場合、使用する端末プログラムです。

en: Exec Arguments
ja: 実行時の引数

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
ja: 'exec' キーで定義された、端末でプログラムを実行するために利用する引数です。

en: Draw Desktop Background
ja: デスクトップの背景を描画する

en: Have MATE draw the desktop background.
ja: MATE がデスクトップの背景を描画するかを設定します。

en: Show Desktop Icons
ja: デスクトップアイコンを表示する

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
ja: MATE ファイルマネージャ (Caja) がデスクトップのアイコンを描画するかを設定します。

en: Fade the background on change
ja: 背景を変更する際にフェードする

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
ja: TRUE にすると、デスクトップの背景を切り替える際にフェード効果を付与します。

en: Picture Options
ja: 画像のオプション

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
ja: wallpaper_filename で指定した画像をどのように描画するか設定します。設定可能な値: "wallpaper"、"centered"、"scaled"、"stretched"、"zoom"、"spanned"

en: Picture Filename
ja: 画像のファイル名

en: File to use for the background image.
ja: 背景の画像に使用するファイルです。

en: Picture Opacity
ja: 画像の透明度

en: Opacity with which to draw the background picture.
ja: 背景の画像に適用する透明度です。

en: Primary Color
ja: 一番目の色

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ja: グラデーション時の左側もしくは上側の色、あるいは単色時の色です。

en: Secondary Color
ja: 二番目の色

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ja: グラデーション時の右側もしくは下側の色です。単色の時には使用しません。

en: Color Shading Type
ja: 色調の変化

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
ja: 背景の色調をどのように変化させるか設定します。設定可能な値: "horizontal-gradient"、"vertical-gradient"、"solid"

en: File Icon Theme
ja: ファイルアイコンのテーマ

en: Theme used for displaying file icons.
ja: ファイルアイコンを表図する際に使用するテーマです。

en: Enable Accessibility
ja: 操作支援を有効にする

en: Whether Applications should have accessibility support.
ja: アプリケーションが操作支援をサポートするかどうかを設定します。

en: Enable Animations
ja: アニメーションを有効にする

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ja: アニメーションを有効にするかどうかを設定します。[注意] これはグローバルな設定なので、ウィンドウマネージャーやパネルなどの挙動に影響します。

en: Menus Have Tearoff
ja: メニューを可動にする

en: Whether menus should have a tearoff.
ja: メニューを切り離せるようにするかどうかを設定します。

en: Toolbar Style
ja: ツールバーの形式

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
ja: ツールバーの表示形式を設定します。設定可能な値: "both"、"both-horiz"、"icons"、"text"

en: Menus Have Icons
ja: メニューにアイコンを表示する

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
ja: メニュー項目の隣にアイコンを表示するかどうかです。

en: Buttons Have Icons
ja: ボタンにアイコンを表示するかどうか

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
ja: ボタンにラベルとアイコンの両方を表示するかどうかです。

en: Menubar Detachable
ja: メニューバーを取り外せるようにする

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ja: メニューバーを取り外して移動できるようにするかどうかです。

en: Toolbar Detachable
ja: ツールバーを取り外せるようにする

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ja: ツールバーを取り外して移動できるようにするかどうかです。

en: Toolbar Icon Size
ja: ツールバーのアイコンのサイズ

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
ja: ツールバーに表示するアイコンの大きさです。設定可能な値: "small-toolbar" または "large-toolbar"

en: Cursor Blink
ja: カーソルを点滅するかどうか

en: Whether the cursor should blink.
ja: カーソルを点滅させるかどうかです。

en: Cursor Blink Time
ja: カーソルの点滅間隔

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ja: カーソルが点滅する間隔を、ミリ秒単位で指定します。

en: Icon Theme
ja: アイコンのテーマ

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
ja: パネルやCajaなどのアイコンテーマ

en: Gtk+ Theme
ja: GTK+ テーマ

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ja: GTK+ が使用するデフォルトのテーマの名前です。

en: List of symbolic names and color equivalents
ja: 色と色名のリスト

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
ja: 'gtk-color-scheme' で定義された "色名:色" の '\n' 区切りのリストです。

en: Default font
ja: デフォルトのフォント

en: Name of the default font used by gtk+.
ja: GTK+ が使用するデフォルトのフォント名です。

en: GTK IM Preedit Style
ja: GTK IM プレエディット形式

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ja: GTK+ が使用する GTK+ IM プレエディット形式の名前です。

en: GTK IM Status Style
ja: GTK IM ステータス形式

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ja: GTK+ が使用する GTK+ IM ステータス形式の名前です。

en: GTK IM Module
ja: GTK IM モジュール

en: Name of the input method module used by GTK+.
ja: GTK+ が使用する GTK+ 入力メソッドのモジュール名です。

en: Use GTK3 header bar
ja: GTK3 のヘッダーバーを使用する

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
ja: ファイル選択、色選択、フォント選択などの GTK+ 組み込みダイアログが、アクションウィジェットを表示するために、上部のヘッダーバーや下部のアクションエリアを使用するかどうかを設定します。この設定は GtkDialog を直接使用するカスタムダイアログやメッセージダイアログには効果がありません。

en: Use GTK3 overlay scrolling
ja: GTK3 オーバーレイスクロールを使用する

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
ja: GTK+ のスクロールウィンドウでオーバーレイスクロールを使用するかどうかを設定します。オーバーレイスクロールを使用すると、フォーカスが当たるまでスクロールバーを隠して表示領域を節約します。

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
ja: GTK ツールキット全体でアニメーションを有効にする

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
ja: ツールキット全体でアニメーションを有効にするかどうかを設定します。

en: Document font
ja: 文書のフォント

en: Name of the default font used for reading documents.
ja: 文書で使用するデフォルトのフォント名です。

en: Monospace font
ja: 等幅フォント

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ja: 端末などで使用する等幅 (固定幅) フォントの名前です。

en: Use Custom Font
ja: カスタムフォントを使用する

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
ja: GTK+ アプリケーションでカスタムフォントを使用するかどうかを設定します。

en: Status Bar on Right
ja: ステータスバーを右側に表示する

en: Whether to display a status bar meter on the right.
ja: 右側にステータスバーを表示するかどうかを指定します。

en: Module for GtkFileChooser
ja: GtkFileChooser のモジュール

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
ja: GtkFileChooser ウィジェットがファイルシステムモデルとして使用するモジュールです。設定可能な値: "gio"、"gtk+"

en: Menubar accelerator
ja: メニューバーのアクセラレーター

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ja: メニューバーを開くキーボードショートカットです。

en: Show the 'Input Methods' menu
ja: '入力メソッド' のメニューを表示する

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
ja: 入力エントリーとテキストビューのコンテキストメニューに入力メソッドを切り替えるメニュー項目を追加するかどうかを指定します。

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
ja: 'Unicode 制御文字の挿入' メニューを表示する

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
ja: 入力エントリーとテキストビューのコンテキストメニューに制御文字を挿入するメニュー項目を追加するかどうかを指定します。

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
ja: GTK3 クライアントで装飾されたウィンドウのタイトルバーのレイアウト

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
ja: クライアント側で装飾されたウィンドウのタイトルバーにどのボタンを表示するかの設定です。また、ボタンを左右どちらに描画するかも設定できます。https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout を確認してください。

en: Use a global menubar for displaying application menus
ja: アプリケーション・メニューの表示でグローバルメニューバーを使用する

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
ja: この設定は、MenuModel プロトコルを使用して、アプリケーション・メニューをウィンドウまたはパネルのどこに表示するかを決定します。以下を参照してください： https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
ja: ウィンドウのメニューバー表示にグローバル・メニューバーを使用する

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
ja: この設定は、MenuModel プロトコルを使用して、ウィンドウ・メニューバーをウィンドウまたはパネルのどこに表示するかを決定します。以下を参照してください： https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
ja: Alt キーが押された時だけニーモニックを表示する

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
ja: ユーザーが Alt キーを押している間だけニーモニックを表示するかどうかを設定します。

en: Window Scaling Factor
ja: ウィンドウのスケーリング・レベル

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
ja: これは、ウィンドウの座標から実際のデバイスのピクセルにマッピングする GTK のスケール・レベルを制御します。従来のシステムではこの値は 1 ですが、非常に高密度のディスプレイ（例：HiDPIやRetina）ではこの値（多くの場合 2）が大きくなることがあります。0 に設定すると自動検出されます。

en: Scaling Factor for QT appllications
ja: QT アプリケーション用のスケーリング・レベル

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
ja: この設定は、MATE が QT アプリケーションのスケールファクターを制御するかどうかを決定します。セッションの初期化時にGTKのスケールファクターと同期させる場合は Enable、他の場所でこの値を制御する場合は Disable です。セッションの再起動が必要となります。

en: Enable the primary paste selection
ja: 最初の貼付けの選択を有効にする

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
ja: true の場合、gtk+ は最初の貼り付け選択を使用します。これは通常、マウスの中ボタンのクリックで起動します。

en: Disable command line
ja: コマンドラインを利用不可にする

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
ja: ユーザーの端末やコマンドラインの実行を不可能にします。たとえば、これはパネルの "アプリケーションの実行" ダイアログへのアクセスを禁止します。

en: Disable saving files to disk
ja: ファイルをディスクに保存しない

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
ja: ユーザーによるファイルの保存を不可能にします。たとえば、すべてのアプリケーションが提供する "別名で保存" ダイアログへのアクセスを禁止します。

en: Disable printing
ja: 印刷を利用不可にする

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
ja: ユーザーからの印刷実行を不可能にします。たとえば、すべてのアプリケーションが提供する "印刷" ダイアログへのアクセスを禁止します。

en: Disable print setup
ja: 印刷設定を利用不可にする

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
ja: ユーザーによる印刷設定の変更を不可能にします。たとえば、すべてのアプリケーションが提供する "印刷設定" ダイアログへのアクセスを禁止します。

en: Disable user switching
ja: ユーザーの切り換えを利用不可にする

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ja: ユーザーのセッションが有効な間は他のアカウントへ切り換えることを禁止します。

en: Disable lock screen
ja: 画面のロックを利用不可にする

en: Prevent the user from locking the screen.
ja: ユーザーが画面をロックできないようにします。

en: Disable URL and MIME type handlers
ja: URL と MIME 型のハンドラーを無効にする

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ja: URL または MIME 型に対応したハンドラーのアプリケーションを起動しないようにします。

en: Disable theme settings
ja: テーマの設定を無効にする

en: Prevent the user from changing theme settings.
ja: ユーザーがテーマの設定を変更できないようにします。

en: Disable log out
ja: ログアウトを無効にする

en: Prevent the user from logging out.
ja: ユーザーがログアウトできないようにします。

en: Default mixer device
ja: デフォルトミキサーデバイス

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
ja: マルチメディアキーの割り当てで使用するデフォルトのミキサーデバイスです。

en: Default mixer tracks
ja: デフォルトミキサートラック

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
ja: マルチメディアキーの割り当てで使用するデフォルトのミキサートラックです。

en: Enable ESD
ja: ESD を有効にする

en: Enable sound server startup.
ja: 起動時にサウンドサーバーを有効にします。

en: Sounds for events
ja: イベント発生時に音を鳴らす

en: Whether to play sounds on user events.
ja: ユーザーのイベント発生時に音を鳴らすかどうかです。

en: Sound theme name
ja: サウンドテーマの名前

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ja: イベント音として利用する XDG サウンドテーマです。

en: Input feedback sounds
ja: 入力フィードバック音

en: Whether to play sounds on input events.
ja: 入力イベント発生時に音を鳴らすかどうかです。

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ja: サムネイルのキャッシュの最大寿命を日単位で指定します。-1 を指定するとクリアを無効にします。

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ja: サムネイルのキャッシュの最大サイズをメガバイト単位で指定します。-1 を指定するとキャッシュのクリアを無効にします。

en: Disable all external thumbnailers
ja: サムネイル表示する外部のプログラムをすべて無効にする

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ja: TRUE にすると、サムネイル表示する外部プログラムを、外部プログラムの有効/無効に関わらずすべて無効にします。

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
ja: サムネイルを作成するために外部ソフトを利用しない MIME の一覧です。

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
ja: このリストに含まれる MIME についてはサムネイルは生成されません。

en: Type time
ja: 一休み前のキーボード入力時間

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
ja: 一休みの警告を出すまでの時間を分単位で指定します。

en: Break time
ja: 一休みする時間

en: Number of minutes that the typing break should last.
ja: 一休みする時間を分単位で指定します。

en: Allow postponing of breaks
ja: 一休みする時間を延長できるようにする

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
ja: 一休みする時間を延長できるかどうかです。

en: Whether or not keyboard locking is enabled
ja: キーボードのロックを有効にする

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
ja: キーボードのロックを有効にするかどうかです。

en: MATE Color Selection
ja: MATE 色選択

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Color selection dialog
ja: 色選択ダイアログ

en: Choose colors from the palette or the screen
ja: パレットあるいはスクリーンから色を選択します
