mate-desktop 1.25.0 - en to mk translation catalogue (197 entries)

en: About MATE
mk: За MATE

en: Learn more about MATE
mk: Дознајте повеќе за MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
mk: MATE обезбедува интуитивна и атрактивна работна површина за линукс корисниците користејќи ги традиционалните методи.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
mk: MATE содржи најмногу од тоа што гледаш на твојот компјутер, вклучувајќи менаџер на датотеки, прегледувач на документи, прегледувач на слики, мениа и многу апликации.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
mk: MATE е слободна, употреблива, стабилна и достапна работна околина за Unix фамилијата на оперативни системи.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
mk: GNOME 2 беше најпопуларна линукс работна околина но не е веќе достапна... MATE е тука за да ти ја овозможи истата работна околина!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
mk: Името “MATE” доаѓа од yerba maté, вид на растение holly карактеристично во субтропска Јужна Америка. Неговите лисја содржат кофеин и се користат за правење инфузии и пијалаци наречени mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
mk: Непознато

en: Title
mk: Наслов

en: The title of the color selection dialog
mk: Насловот на бојата во дијалогот за избирање

en: Pick a Color
mk: Изберете боја

en: Current Color
mk: Тековна боја

en: The selected color
mk: Избраната боја

en: Received invalid color data
mk: Добив невалидни податоци за бојата

en: _Value:
mk: _Вредност:

en: Color _name:
mk: Име на бојата:

en: _Palette:
mk: _Палета:

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: Help
mk: Помош

en: Error reading file '%s': %s
mk: Грешка при читањето на датотеката '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
mk: Грешка при премотувањето на датотеката '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
mk: Нема име

en: File '%s' is not a regular file or directory.
mk: Датотеката '%s' не е регуларна датотека или директориум

en: Cannot find file '%s'
mk: Не може да се најде датотеката '%s'

en: No filename to save to
mk: Нема име на датотеката за снимање

en: Starting %s
mk: Подигнувам %s

en: No URL to launch
mk: Нема URL за лансирање

en: Not a launchable item
mk: Предметот не може да се лансира

en: No command (Exec) to launch
mk: Нема команда (Exec) за лансирање

en: Bad command (Exec) to launch
mk: Лоша команда (Exec) за лансирање

en: Unknown encoding of: %s
mk: Непознат енкодинг на: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
mk: Не можам да го пронајдам терминалот користејќи xterm, иако може да не функционира

en: Unspecified
mk: Неназначено

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
mk: Не може да се добијат ресурсите за екранот (CRTC, излези, режими)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
mk: појава на X грешка при добивање на распоните на величините на екранот

en: could not get the range of screen sizes
mk: не може да се добијат распоните на величините на екранот

en: RANDR extension is not present
mk: RANDR екстензијата не е присутна

en: could not get information about output %d
mk: Не може да се добие информација за излезот %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
mk: бараната позиција/големина за CRTC %d е вон дозволената граница: позиција=(%d, %d), големина=(%d, %d), максимум=(%d, %d),

en: could not set the configuration for CRTC %d
mk: не може да се подеси конфигурацијата за CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
mk: не може да се добие информација за CRTC %d

en: Laptop
mk: Лаптоп

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
mk: Никоја од зачуваните конфигурации за екранот не се совпаѓа со активната конфигурација

en: CRTC %d cannot drive output %s
mk: CRTC %d не може да работи со излез %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
mk: излезот %s не подржува %dx%d@%dHz режим

en: CRTC %d does not support rotation=%s
mk: CRTC %d не подржува ротација=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
mk: излезот %s ги нема истите параметри како друг клониран излез:
    постоечки режим = %d, нов режим = %d
    постоечки координати = (%d, %d), нови координати = (%d, %d),
    постоечка ротација = %s, нова ротација = %s

en: cannot clone to output %s
mk: не може да се клонира во излезот %s

en: Trying modes for CRTC %d
mk: Испробување на режими за CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
mk: CRTC %d: испробување на режим %dx%d@%dHz со излез во %dx%d@%dHz (pass %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
mk: Не можат да се доделат CRTC на излезите:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
mk: никој од селектираните режими одговараше со можните режими:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
mk: побараната виртуелна големина не одговара на достапната големина: побарано=(%d, %d), минимум=(%d, %d), максимум=(%d, %d),

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
mk: Клонирани екрани

en: minimum interval in milliseconds
mk: минимален интервал во милисекунди

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
mk: Игнорај ги повеќекратните притискања на исто копче за @delay милисекунди.

en: Pixels per seconds
mk: Пиксели во секунда

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
mk: Колку пиксели во секунда да бидат поместени при максимална брзина.

en: How long to accelerate in milliseconds
mk: Колку долго да забрзува, во милисекунди

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
mk: Колку милисекунди се потребни да се достигне од 0 до максималната брзина.

en: Initial delay in milliseconds
mk: Почетно доцнење во милисекунди

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
mk: Колку милисекунди да се чека пред да почнат да работат копчињата за движење на глушецот.

en: Minimum interval in milliseconds
mk: Минимален интервал во милисекунди

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
mk: Не регистрирај притискање на копчиња освен ако копчињата не се држат притиснати @delay милисекунди.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
mk: Оневозможи ако се притиснат две копчиња одеднаш.

en: Beep when a modifier is pressed.
mk: Свирни кога е притиснат променувачот.

en: Startup Assistive Technology Applications
mk: Апликации со помошни технологии за подигање

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
mk: Листа на апликациите со помошните технологии кои треба да се подигнат кога се најавувате во MATE работната околина.

en: Preferred Mobility assistive technology application
mk: Преферирана апликација за помошна технологија за мобилност

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
mk: Преферираната апликација за помошна технологија за мобилност да се користи за најава, менија или командна линија.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
mk: Подигни ја преферираната апликација за помошна технологија за мобилност

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
mk: MATE да ја подигне преферираната апликација за помошна технологија за мобилност за време на најавата.

en: Preferred Visual assistive technology application
mk: Преферирана апликација за визуелна помошна технологија

en: Start preferred Visual assistive technology application
mk: Подигни ја преферираната апликација за визуелна помошна технологија

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
mk: MATE да ја подигне преферираната апликација за визуелна помошна технологија при најава.

en: Default browser
mk: Стандарден прелистувач

en: Default browser for all URLs.
mk: Стандарден прелистувач за сите адреси.

en: Browser needs terminal
mk: Прелистувачот бара терминал

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
mk: Дали на стандардниот прелистувач му треба терминал за да работи.

en: Browser understands remote
mk: Прелистувачот подржува далечинска контрола

en: Whether the default browser understands netscape remote.
mk: Дали стандардниот пребарувач поддржува netscape далечинска контрола.

en: Default calendar
mk: Стандарден календар

en: Default calendar application
mk: Стандардна апликација за календар

en: Calendar needs terminal
mk: Календарот бара терминал

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
mk: Дали на стандардниот календар му треба терминал за да работи

en: Default tasks
mk: Стандардни задачи

en: Default tasks application
mk: Стандардна апликација за задачи

en: Tasks needs terminal
mk: Задачите бараат терминал

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
mk: Дали на стандардната апликација за задачи и треба терминал за да работи

en: Terminal application
mk: Апликација за терминал

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
mk: Терминал програма која се користи при подигање на апликација која бара терминал.

en: Exec Arguments
mk: Аргументи за извршување

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
mk: Аргумент кој се користи за извршување на програми во терминалот, дефиниран од 'exec'.

en: Draw Desktop Background
mk: Исцртај ја позадината на работната површина

en: Have MATE draw the desktop background.
mk: Дозволи MATE да ја исцрта позадината на работната површина.

en: Picture Options
mk: Опции за слика

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
mk: Одредува како сликата поставена од позадина_име на датотека е обработена. Можни вредности се "позадина", "центрирано", "скалирано", "раширено", "зголемено" и "растегнато".

en: Picture Filename
mk: Име на датотека за слика

en: File to use for the background image.
mk: Датотека која се користи за позадинската слика.

en: Picture Opacity
mk: Затемнетост на слика

en: Opacity with which to draw the background picture.
mk: Затемнетост со која ќе се исцртува позадинската слика.

en: Primary Color
mk: Основна боја

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
mk: Лева или горна боја при цртање на градиенти или полна боја.

en: Secondary Color
mk: Секундарна боја

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
mk: Десна или долна боја при цртање на градиенти, не се користи за полна боја.

en: Color Shading Type
mk: Тип на засенчување на боја

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
mk: Како да се засенчи бојата за позадината. Можни вредности се "хоризонтален-градиент", "вертикален-градиент", и "полна боја".

en: File Icon Theme
mk: Датотека со тема за икони

en: Theme used for displaying file icons.
mk: Тема која се користи за приказ на иконите на датотеките.

en: Enable Accessibility
mk: Дозволи пристапност

en: Whether Applications should have accessibility support.
mk: Дали апликациите треба да имаат подршка за пристапност.

en: Enable Animations
mk: Овозможи анимации

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
mk: Дали анимациите треба да се прикажуваат. Забелешка: Ова е глобална поставка и го менува однесувањето на управувачот со прозорци, панелот итн.

en: Menus Have Tearoff
mk: Менијата можат да се откачат

en: Whether menus should have a tearoff.
mk: Дали менијата можат да се откачат.

en: Toolbar Style
mk: Изглед на лентата со алатки

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
mk: Изглед на лентата со алатки. Валидни вредности се "both", "both-horiz", "икони" и "текст".

en: Menus Have Icons
mk: Менијата имаат икони

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
mk: Дали менијата може да прикажуваат икона до елементот од менито.

en: Buttons Have Icons
mk: Копчињата имаат икони

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
mk: Дали копчињата може да прикажуваат икона заедно со текстот на копчето.

en: Menubar Detachable
mk: Менито може да се откачи

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
mk: Дали корисникот може да ги откачува и движи менијата.

en: Toolbar Detachable
mk: Лентата со алатки може да се откачи

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
mk: Дали корисникот може да ги откачува и движи лентите со алатки.

en: Toolbar Icon Size
mk: Големина на иконите од лентата со алатки

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
mk: Големина на иконите во лентите со алатки, е или "мали ленти со алатки" или  "големи ленти со алатки".

en: Cursor Blink
mk: Трепкање на покажувачот

en: Whether the cursor should blink.
mk: Дали покажувачот треба да трепка.

en: Cursor Blink Time
mk: Време на трепкање на покажувачот

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
mk: Должина на циклусот на трепкање на покажувачот, во милисекунди.

en: Icon Theme
mk: Тема за инкони

en: Gtk+ Theme
mk: Gtk+ Тема

en: Basename of the default theme used by gtk+.
mk: Основно име на стандардната тема која ја користи gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
mk: Листа на симболични имиња и еквиваленти на бои

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
mk: '\n' издвоена листа од "name:color" како што е дефинирано од подесувањето на 'gtk-color-scheme'

en: Default font
mk: Стандарден фонт

en: Name of the default font used by gtk+.
mk: Име на стандардниот фонт користен од gtk+

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
mk: Име на GTK+ методот за внесување Preedit Style користен од gtk+.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
mk: Име на GTK+ методот за внесување Status Style користен од gtk+.

en: GTK IM Module
mk: GTK IM модул

en: Name of the input method module used by GTK+.
mk: Име на методот за внесување модул користен од GTK+.

en: Document font
mk: Фонт за документ

en: Name of the default font used for reading documents.
mk: Име на стандардниот фонт користен за читање на документи.

en: Monospace font
mk: Monospace фонт

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
mk: Име на monospace фонтот (фиксна широчина) за употреба на локации како терминалите.

en: Use Custom Font
mk: Користи сопствен фонт

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
mk: Дали да се користи сопствен фонт за gtk+ апликации.

en: Status Bar on Right
mk: Статусна линија на десно

en: Whether to display a status bar meter on the right.
mk: Дали да се прикаже мерачот на статусната линија на десната страна.

en: Module for GtkFileChooser
mk: Модул за GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
mk: Модул кој што ќе се користи како модел на системот на датотеки за додатокот GtkFileChooser. Можни вредности се "gio" и "gtk+".

en: Menubar accelerator
mk: Забрзувач на менито

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
mk: Кратенка на тастатурата за отворање на лентите со менија.

en: Show the 'Input Methods' menu
mk: Прикажи го менито со "Методи за внесување"

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
mk: Дали контекстните менија на записи и прегледи на текст треба да нудат менување на методот на внесување.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
mk: Прикажи го менито за "Контрола на уникод знаци"

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
mk: Дали контекстните менија на записи и прегледи на текст треба да нудат вметнување на контролни знаци.

en: Disable command line
mk: Оневозможи ја командната линија

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
mk: Спречи го корисникот да пристапува на терминалот или да одредува команда за извршување. На пример, ова ќе го оневозможи пристапот до дијалогот "Изврши апликација".

en: Disable saving files to disk
mk: Оневозможи зачувување на датотеки на дискот

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
mk: Спречи го корисникот да зачувува датотеки на дискот. На пример, ова ќе го оневозможи пристапот до дијалозите "Зачувај како" на сите апликации.

en: Disable printing
mk: Оневозможи печатење

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
mk: Спречи го корисникот да печати. На пример, ова ќе го оневозможи пристапот до дијалозите "Печатење" на сите апликации.

en: Disable print setup
mk: Оневозможи подесувања за печатење

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
mk: Спречи го корисникот да ги менува подесувањата за печатење. На пример, ова ќе го оневозможи пристапот до дијалогот "Подесувања за печатење" на сите апликации.

en: Disable user switching
mk: Оневозможи менување на корисник

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
mk: Оневозможи го корисникот да се префрли на друга сметка додека неговата сесија е активна.

en: Disable lock screen
mk: Оневозможи заклучување на екранот

en: Disable URL and MIME type handlers
mk: Оневозможи справувачи за URL и MIME типови

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
mk: Спречи извршување на било кои апликации на справувачот за URL или MIMЕ тип.

en: Default mixer device
mk: Стандарден уред - миксер

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
mk: Стандардниот уред за мискање користен од поврзувањето на мултимедијалните копчиња.

en: Default mixer tracks
mk: Стандардни траки на мискер

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
mk: Стандардните траки на миксер кои се користат од мултимедијалните поврзувања на копчиња.

en: Enable ESD
mk: Овозможи ESD

en: Enable sound server startup.
mk: Овозможи звук на подигање на серверот.

en: Sounds for events
mk: Звуци за настани

en: Whether to play sounds on user events.
mk: Дали да се пуштаат звуци за корисничките настани.

en: Sound theme name
mk: Име на тема со звуци

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
mk: XDG тема со звуци што ќе се користи за звучни настани.

en: Input feedback sounds
mk: Звуци за влезен фидбек

en: Whether to play sounds on input events.
mk: Дали да се пуштаат звуци при влезни настани.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
mk: Максимална старост на сликичиња во кешот, во денови. Поставете -1 за да го исклучите чистењето.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
mk: Максимална големина на сликичињата во кешот, во мегабајти. Поставете -1 за да го исклучите чистењето.

en: Disable all external thumbnailers
mk: Оневозможи ги сите надворешни сликички

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
mk: Поставете го на точно за да ги оневозможите сите надворешни програми за преглед на сликички.

en: Type time
mk: Време за куцање

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
mk: Број на минути за време на куцање пред да започне паузата.

en: Break time
mk: Време за пауза

en: Number of minutes that the typing break should last.
mk: Број на минути колку што треба да трае паузата за куцање.

en: Allow postponing of breaks
mk: Дозволи одложување на паузи

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
mk: Дали може да се одложи екранот на паузата за чекање.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
mk: Дали е овозможено заклучување на тастатурата

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
mk: Дали е овозможено заклучување на тастатурата.

en: _Copy
mk: _Копирај

en: _Close
mk: _Затвори
