mate-desktop 1.25.0 - en to ms translation catalogue (298 entries)

en: About MATE
ms: Perihal MATE

en: Learn more about MATE
ms: Ketahui lebih lanjut mengenai MATE

en: MATE Desktop Environment
ms: Persekitaran Desktop MATE

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ms: Hak Cipta © 1997-2011 Pembangun GNOME
    Hak Cipta © 2011 Perberos
    Hak Cipta © 2012-2021 Pembangun MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
ms: MATE menyediakan desktop yang intuitif dan menarik pada pengguna Linux menggunakan metafor tradisional.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
ms: MATE termasuklah apa yang anda lihat pada komputer anda, termasuklah pengurus fail, pelihat dokumen, pelihat imej, menu, dan banyak aplikasi lain.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
ms: MATE adalah persekitaran desktop yang bebas, berguna, stabil dan boleh dicapai untuk keluarga sistem pengoperasian seakan-Unix.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
ms: MATE merupakan kesinambungan GNOME 2. Beratus-ratus individu telah memberi sumbangan kod pada GNOME semenjak ia dimulakan pada tahun 1997; selain itu terdapat juga sumbangan dalam bentuk penterjemahan, dokumentasi, dan jaminan kualitit.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
ms: GNOME 2 merupakan desktop Linux yang popular tetapi ia sudah dijumudkan... oleh itu MATE disini menyediakan dekstop yang serupa untuk anda!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
ms: Nama "MATE" berasal dari perkataan yerba maté, merupakan sejenis spesis holi dari subtropikal Amerika Selatan. Daunnya mengandungi kafein dan digunakan untuk membuat penyeduhan dan minuman yang dikenali sebagai mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ms: Tidak diketahui

en: Use alpha
ms: Guna alfa

en: Whether or not to give the color an alpha value
ms: Sama ada ia atau tidak hendak berikan warna nilai alfa

en: Title
ms: Tajuk

en: The title of the color selection dialog
ms: Tajuk bagi dialog pemilihan warna

en: Pick a Color
ms: Ambil atau Warna

en: Current Color
ms: Warna Semasa

en: The selected color
ms: Warna dipilih

en: Current Alpha
ms: Alfa Semasa

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ms: Nilai kelegapan terpilih (0 sepenuhnya lutsinar, 65535 sepenuhnya legap)

en: Received invalid color data
ms: Data warna tidak sah diterima

en: Has Opacity Control
ms: Mempunyai Kawalan Kelegapan

en: Whether the color selector should allow setting opacity
ms: Sama ada pemilih warna seharusnya membenarkan tetapkan kelegapan

en: Has palette
ms: Mempunyai palet

en: Whether a palette should be used
ms: Sama ada palet seharusnya digunakan

en: The current color
ms: Warna semasa

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ms: Nilai kelegapan semasa (0 sepenuhnya lutsinar, 65535 sepenuhnya legap)

en: HEX String
ms: Rentetan HEX

en: The hexadecimal string of current color
ms: Rentetan heksadesimal bagi warna semasa

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
ms: Pilih warna yang anda mahu dari gelang luar. Pilih kegelapan atau kecerahan warna tersebut menggunakan segitiga dalaman.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
ms: Klik pada penitis, kemudian klik pada satu warna dimana sahaja pada skrin anda untuk memilih warna tersebut.

en: _Hue:
ms: _Rona:

en: Position on the color wheel.
ms: Kedudukan pada roda warna.

en: _Saturation:
ms: K_etepuan:

en: "Deepness" of the color.
ms: "Kedalaman" warna.

en: _Value:
ms: _Nilai:

en: Brightness of the color.
ms: Kecerahan warna.

en: _Red:
ms: Merah:

en: Amount of red light in the color.
ms: Amaun cahaya merah dalam warna.

en: _Green:
ms: _Hijau:

en: Amount of green light in the color.
ms: Amaun cahaya hijau dalam warna.

en: _Blue:
ms: _Biru:

en: Amount of blue light in the color.
ms: Amaun cahaya biru dalam warna.

en: Op_acity:
ms: Kele_gapan:

en: Transparency of the color.
ms: Kelutsinaran warna.

en: Color _name:
ms: _Nama warna:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
ms: Anda boleh masukkan nilai warna heksadesimal gaya-HTML, atau hanya nama warna seperti 'jingga' di dalam masukan ini.

en: _Palette:
ms: _Palet:

en: Color Wheel
ms: Roda Warna

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
ms: Warna dipilih-sebelum-ini, untuk perbandingan dengan warna yang anda pilih sekarang. Anda boleh seret warna ini ke masukan palet, atau pilih warna ini sebagai warna semasa dengan menyeretnya ke dalam warna lain.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
ms: Warna yang anda pilih. Anda boleh seret warna ini ke masukan palet untuk menyimpannya bagi kegunaan akan datang.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
ms: Warna dipilih-sebelum-inim untuk perbandingan dengan warna yang anda pilih sekarang.

en: The color you've chosen.
ms: Warna yang anda telah pilih.

en: _Save color here
ms: _Simpan warna di sini

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
ms: Klik masukan palet ini untuk jadikannya warna semasa. Untuk mengubah masukan ini, seret satu warna di sini atau klik kanan padanya dan pilih "Simpan warna di sini".

en: Color Selection
ms: Pemilihan Warna

en: The color selection embedded in the dialog.
ms: Pemilihan warna yang terbenam di dalam dialog.

en: OK Button
ms: Butang OK

en: The OK button of the dialog.
ms: Butang OK bagi dialog

en: Cancel Button
ms: Butang Batal

en: The cancel button of the dialog.
ms: Butang batal bagi dialog.

en: Help Button
ms: Butang Bantuan

en: The help button of the dialog.
ms: Butang bantuan bagi dialog.

en: _Cancel
ms: _Batal

en: Help
ms: Bantuan

en: Error reading file '%s': %s
ms: Ralat membaca fail '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
ms: Ralat mengundur semula fail '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
ms: Tiada nama

en: File '%s' is not a regular file or directory.
ms: Fail '%s' adalah bukan fail nalar atau direktori.

en: Cannot find file '%s'
ms: Tidak menemui fail '%s'

en: No filename to save to
ms: Tiada nama fail untuk disimpan

en: Starting %s
ms: Memulakan %s

en: No URL to launch
ms: Tiada URL untuk dilancarkan

en: Not a launchable item
ms: Bukan item boleh lancar

en: No command (Exec) to launch
ms: Tiada perintah (Exec) untuk dilancarkan

en: Bad command (Exec) to launch
ms: Perintah teruk (Exec) untuk dilancarkan

en: Unknown encoding of: %s
ms: Pengekodan tidak diketahui: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ms: Tidak menemui terminal, menggunakan xterm meskipun ia mungkin tidak boleh dijalankan

en: Unspecified
ms: Tidak dinyatakan

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
ms: tidak dapat sumber skrin (CRT, output, mod)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
ms: ralat X tidak dapat dikendali semasa mendapatkan julat saiz skrin

en: could not get the range of screen sizes
ms: tidak mendapat julat saiz skrin

en: RANDR extension is not present
ms: Sambungan RANDR tidak hadir

en: could not get information about output %d
ms: tidak dapat maklumat mengenai output %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ms: kedudukan/saiz CRTC %d yang diminta berada di luar had dibenarkan: kedudukan=(%d, %d), saiz=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
ms: tidak dapat tetapkan konfigurasi untuk CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
ms: tidak dapat maklumat mengenai CRTC %d

en: Laptop
ms: Komputer riba

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ms: tiada satu pun konfigurasi paparan tersimpan sepadan dengan konfigurasi aktif

en: CRTC %d cannot drive output %s
ms: CRTC %d tidak dapat pacukan output %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ms: output %s tidak menyokong mod %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
ms: CRTC %d tidak menyokong putaran=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
ms: output %s tidak mempunyai parameter yang sama seperti output terklon yang lain:⏎
    mod keluar = %d, mod baru = %d⏎
    koordinat keluar = (%d, %d), koordinat baru = (%d, %d)⏎
    putaran keluar = %s, putaran baru = %s

en: cannot clone to output %s
ms: tidak dapat klonkan output %s

en: Trying modes for CRTC %d
ms: Cuba mod untuk CTRC %d⏎

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ms: CRTC %d: mencuba mod %dx%d@%dHz tanpa output pada %dx%d@%dHz (lulus %d)⏎

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ms: tidak dapat umpuk CRTC ke output:⏎
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ms: tiada dari mod terpilih serasi dengan mod yang mungkin:⏎
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ms: saiz maya diperlukan tidak muat saiz sedia ada: diminta=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
ms: Skrin Cermin

en: minimum interval in milliseconds
ms: sela minimum dalam milisaat

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
ms: Abai penekanan berbilang bagi _same_ key dalam @delay milisaat.

en: Pixels per seconds
ms: Piksel per saat

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ms: Berapa pikselkah per saat untuk bergerak pada kelajuan maksimum.

en: How long to accelerate in milliseconds
ms: Berapa lamakah hendak pecut dalam milisaat

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ms: Berapa milisaatkah ia bergerak dari 0 ke kelajuan maksimum.

en: Initial delay in milliseconds
ms: Lengahan awal dalam milisaat

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ms: Berapa milisaatkah hendak menunggu sebelum kekunci pergerakan tetikus mula beroperasi.

en: Minimum interval in milliseconds
ms: Sela minimum dalam milisaat

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
ms: Jangan terima kekunci sebagai telah diketuk melainkan ditahan selama @delay milisaat.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
ms: Selak pengubahsuai sekiranya diketik dua kali dalam baris sehinggalah pengubahsuai serupa diketik lagi.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
ms: Lumpuhkan jika dua kekunci diketuk pada masa yang sama.

en: Beep when a modifier is pressed.
ms: Bipkan bila pengubahsuai diketuk.

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
ms: Bunyi bip bila satu kekunci ditekan ketika kekunci CapsLock masih aktif.

en: Beep count when enabling a modifier
ms: Kiraan bip bila membenarkan satu pengubah suai

en: Number of beeps to emit when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
ms: Bilangan bip yang dibunyikan bila membenarkan satu pengubah suai ketika kekunci-kekunci togol dibenarkan. Hanya berfungsi dengan bahagian belakang 'dalaman'.

en: Delay between beeps when enabling a modifier
ms: Lengah antara bip-bip ketika membenarkan satu pengubah suai

en: Delay in milliseconds between two beeps when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
ms: Lengah dalam milisaat antara dua bip bila membenarkan satu pengubah suai ketika kekunci-kekunci togol dibenarkan. Hanya berfungsi dengan  bahagian belakang 'dalaman'.

en: Beep count when disabling a modifier
ms: Kiraan bip bila melumpuhkan satu pengubah suai

en: Number of beeps to emit when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
ms: Bilangan bip yang dibunyikan bila melumpuhkan satu pengubah suai ketika kekunci-kekunci togol dibenarkan. Hanya berfungsi dengan bahagian belakang 'dalaman'.

en: Delay between beeps when disabling a modifier
ms: Lengah antara bip-bip ketika melumpuhkan satu pengubah suai

en: Delay in milliseconds between two beeps when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
ms: Lengah dalam milisaat antara dua bip bila melumpuhkan satu pengubah suai ketika kekunci-kekunci togol dibenarkan. Hanya berfungsi dengan  bahagian belakang 'dalaman'.

en: Implementation to use when togglekeys are enabled
ms: Pelaksanaan yang digunakan ketika kekunci-kekunci togol dibenarkan

en: Selects the backend to use to provide the togglekeys feature. Valid values include 'xkb' (the stock X implementation) and 'internal' (a MATE-specific and more configurable implementation).
ms: Pilih bahagian belakang yang digunakan untuk menyediakan fitur kekunci-kekunci togol. Nilai yang sah iaitu 'xkb' (pelaksanaan stok X) dan 'dalaman' (satu perlaksanaan khusus-MATE dan ada lebih konfigurasi).

en: Startup Assistive Technology Applications
ms: Mulakan Aplikasi Teknologi Penolong

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
ms: Senarai aplikasi teknologi penolong untuk dimulakan bila mendaftar masuk ke desktop MATE.

en: Preferred Mobility assistive technology application
ms: Aplikasi teknologi penolong Mobiliti dikehendaki

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ms: Aplikasi teknologi pembantu Mobiliti digemari yang digunakan untuk daftar masuk, menu, baris perintah.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
ms: Mulakan aplikasi teknologi pembantu Mobiliti dikehendaki

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
ms: MATE memulakan aplikasi teknologi pembantu Mobiliti dikehendaki semasa daftar masuk.

en: Preferred Visual assistive technology application
ms: Aplikasi teknologi pembantu Visual dikehendaki

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ms: Aplikasi teknologi pembantu Visual digemari yang digunakan untuk daftar masuk, menu atau baris perintah.

en: Start preferred Visual assistive technology application
ms: Mulakan aplikasi teknologi pembantu Visual dikehendaki

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
ms: MATE memulakan aplikasi teknologi pembantu Visual dikehendaki semasa daftar masuk.

en: Default browser
ms: Pelayar lalai

en: Default browser for all URLs.
ms: Pelayar lalai untuk semua URL.

en: Browser needs terminal
ms: Pelayar perlukan terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
ms: Sama ada pelayar lalai perlukan terminal untuk dijalankan.

en: Browser understands remote
ms: Pelayar memahami jauh

en: Whether the default browser understands netscape remote.
ms: Sama ada pelayar lalai memahami netscape jauh.

en: Calculator application
ms: Aplikasi kalkulator

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
ms: Program kalkulator yang diguna bila memulakan aplikasi yang memerlukannya.

en: Instant Messaging application
ms: Aplikasi Pemesejan Segera

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
ms: Program Pemesejan yang diguna bila memulakan aplikasi yang memerlukannya.

en: Default calendar
ms: Kalendar lalai

en: Default calendar application
ms: Aplikasi kalendar lalai

en: Calendar needs terminal
ms: Kalendar perlukan terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
ms: Sama ada aplikasi kalendar lalai perlukan terminal untuk dijalankan

en: Default tasks
ms: Tugas lalai

en: Default tasks application
ms: Aplikasi tugas lalai

en: Tasks needs terminal
ms: Tugas perlukan terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
ms: Sama ada aplikasi tugas lalai perlukan terminal untuk dijalankan

en: Terminal application
ms: Aplikasi terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
ms: Program terminal yang diguna bila memulakan aplikasi yang perlukannya.

en: Exec Arguments
ms: Argumen Exec

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
ms: Argumen digunakan untuk melakukan program pada terminal ditakrifkan dengan kekunci 'exec'.

en: Draw Desktop Background
ms: Lukis Latar Belakang Desktop

en: Have MATE draw the desktop background.
ms: Biarkan MATE melukis latar belakang dektop.

en: Show Desktop Icons
ms: Tunjuk Ikon Desktop

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
ms: Biarkan pengurus fail (Caja) melukis ikon dektop.

en: Fade the background on change
ms: Lenyapkan latar belakang bila berubah

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
ms: Jika ditetapkan ke benar, maka MATE akan menukar latar belakang desktop dengan kesan lenyap.

en: Picture Options
ms: Pilihan Gambar

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
ms: Tentukan bagaimana imej ditetap oleh nama fail kertas dinding diterap. Nilai yang mungkin adalah "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".

en: Picture Filename
ms: Nama Fail Gambar

en: File to use for the background image.
ms: Fail yang diguna untuk imej latar belakang.

en: Picture Opacity
ms: Kelegapan Gambar

en: Opacity with which to draw the background picture.
ms: Kelegapan yang mana lukis gambar latar belakang.

en: Primary Color
ms: Warna Utama

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ms: Warna kiri atau atas bila melukis gradien, atau warna tegar.

en: Secondary Color
ms: Warna Sekunder

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ms: Warna Kanan atau Bawah bila melukis gradien, tidak digunakan untuk warna tegar.

en: Color Shading Type
ms: Jenis Lorekan Warna

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
ms: Bagaimana hendak lorekkan warna latar belakang. Nilai yang mungkin adalah "horizontal-gradient", "vertical-gradient", dan "solid".

en: File Icon Theme
ms: Tema Ikon Fail

en: Theme used for displaying file icons.
ms: Tema yang digunakan untuk memapar ikon fail.

en: Enable Accessibility
ms: Benarkan kebolehcapaian

en: Whether Applications should have accessibility support.
ms: Sama ada Aplikasi patut mempunyai sokongan kebolehcapaian.

en: Enable Animations
ms: Benarkan animasi

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ms: Sama ada animasi patut dipaparkan. Perhatian: Ini adalah kunci sejagat, ia menukar kelakuan bagi pengurus tetingkap, panel dll.

en: Menus Have Tearoff
ms: Menu Mempunyai Pengoyak

en: Whether menus should have a tearoff.
ms: Sama ada menu patut mempunyai koyakan.

en: Toolbar Style
ms: Gaya Palang Alat

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
ms: Gaya Palang Alat. Nilai yang sah adalah "both", "both-horiz", "icons", dan "text".

en: Menus Have Icons
ms: Menu Mempunyai Ikon

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
ms: Sama ada menu dapat paparkan ikon bersebelahan masukan menu.

en: Buttons Have Icons
ms: Butang Mempunyai Ikon

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
ms: Sama ada butang dapat paparkan ikon selain dari teks butang.

en: Menubar Detachable
ms: Palang Menu Boleh Tanggal

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ms: Sama ada pengguna boleh tanggalkan palang menu dan alih ia disekitar.

en: Toolbar Detachable
ms: Palang Alat Boleh Tanggal

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ms: Sama ada pengguna boleh tanggalkan palang alat dan alih ia disekitar.

en: Toolbar Icon Size
ms: Saiz Ikon Palang Alat

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
ms: Saiz ikon dalam palang alat, sama ada "small-toolbar" atau "large-toolbar".

en: Cursor Blink
ms: Kelipan Kursor

en: Whether the cursor should blink.
ms: Sama ada kursor seharusnya berkelip.

en: Cursor Blink Time
ms: Masa Kelipan Kursor

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ms: Panjang kitar kelipan kursor, dalam milisaat.

en: Icon Theme
ms: Tema Ikon

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
ms: Tema ikon yang digunakan untuk panel. Caja dan lain-lain.

en: Gtk+ Theme
ms: Tema GTK+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ms: Nama dasar bagi tema lalai digunakan oleh gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
ms: Senarai nama simbolik dan warna setara

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
ms: Senarai terpisah '\n' bagi "name:color" ditakrif oleh tetapan 'gtk-color-scheme'

en: Default font
ms: Font lalai

en: Name of the default font used by gtk+.
ms: Nama fon lalai digunakan oleh gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
ms: Gaya Prasunting IM GTK

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ms: Nama Gaya Prasunting kaedah input GTK+ digunakan oleh gtk+.

en: GTK IM Status Style
ms: Gaya Status IM GTK

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ms: Nama bagi Gaya Status kaedah input GTK+ digunakan oleh gtk+.

en: GTK IM Module
ms: Modul IM GTK

en: Name of the input method module used by GTK+.
ms: Nama modul kaedah input yang diguna oleh GTK+.

en: Use GTK3 header bar
ms: Guna palang pengepala GTK3

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
ms: Sama ada dialog GTK+ terbina-dalam seperti pemilih fail, pemilih warna atau pemilih fon akan gunakan palang pengepala di bahagian atas untuk menunjukkan widjet tindakan, atau kawasan tindakan di bahagian bawah. Tetapan ini tidak mempengaruhi dialog suai menggunakan GtkDialog secara terus, atau dialog mesej.

en: Use GTK3 overlay scrolling
ms: Guna penatalan tindihan atas GTK3

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
ms: Sama ada tetingkap tertatal GTK+ terbina-dalam akan guna penatalan tindihan atas. Penatalan tindihan atas menyembunyikan dan mengurangkan saiz palang tatal sehingga ia difokuskan.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
ms: Benarkan animasi kit alat-menyeluruhi Gtk

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
ms: Sama ada hendak benarkan animasi kit alat-menyeluruhi.

en: Document font
ms: Fon dokumen

en: Name of the default font used for reading documents.
ms: Nama fon lalai yang digunakan untuk membaca dokumen.

en: Monospace font
ms: Fon monospace

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ms: Nama bagi fon monospace (lebar-tetap) untuk digunakan pada lokasi seperti terminal.

en: Use Custom Font
ms: Guna Fon Suai

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
ms: Sama ada hendak guna fon suai pada aplikasi gtk+

en: Status Bar on Right
ms: Palang Status sebelah Kanan

en: Whether to display a status bar meter on the right.
ms: Sama ada hendak papar meter palang status di sebelah kanan.

en: Module for GtkFileChooser
ms: Modul untuk GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
ms: Modul yang digunakan sebagai model sistem fail untuk widget GtkFileChooser. Nilai yang mungkin adalah "gio"  dan "gtk+".

en: Menubar accelerator
ms: Pemecut palang menu

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ms: Pintasan papan kekunci untuk membuka palang menu.

en: Show the 'Input Methods' menu
ms: Tunjuk menu 'Kaedah Input'

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
ms: Sama ada menu konteks menu masukan dan paparan teks patut menawarkan perubahan kaedah input.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
ms: Tunjuk menu 'Aksara Kawalan Unikod'

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
ms: Sama ada menu konteks masukan dan paparan teks patut menawarkan aksara kawalan sisip.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
ms: Bentangan palang tajuk tetingkap hiasan sisi-klien GTK3

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
ms: Tetapan ini tentukan butang yang manakah seharusnya diletak dalam palang tajuk tetingkap hiasan sisi-klien, dan sama ada ia seharusnya diletak di sebelah kiri atau kanan. Sila rujuk https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Use a global menubar for displaying application menus
ms: Guna palang menu sejagat untuk paparkan menu aplikasi

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
ms: Tetapan ini tentukan menu aplikasi yang manakah akan dipaparkan - di dalam tetingkap atau di atas panel dengan protokol MenuModel. Sila rujuk https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
ms: Guna palang menu sejagat untuk paparkan palang menu tetingkap

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
ms: Tetapan ini tentukan palang menu tetingkap yang manakah akan dipaparkan - di dalam tetingkap atau di atas panel dengan protokol MenuModel. Sila rujuk https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
ms: Hanya tunjuk mnemonik bila kekunci Alt ditekan

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
ms: Sama ada mnemonik patut ditunjukkan secara automatik dan disembunyikan bila pengguna menekan kekunci Alt.

en: Window Scaling Factor
ms: Faktor Penskalaan Tetingkap

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
ms: Faktor skala GTK yang dipeta dari koordinat tetingkap sehingga ke piksel peranti yang sebenar. Pada sistem tradisional nilainya 1, tetapi pada paparan berketumpatan sangat tinggi (seperti HiDPI, Retina) ia boleh mencapai nilai lebih tinggi (biasannya 2). Tetapkan pada 0 untuk auto-kesan.

en: Scaling Factor for QT appllications
ms: Faktor Penskalaan untuk aplikasi QT

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
ms: Tetapan ini menentukan sama ada MATE mengawal faktor skala untuk aplikasi QT. Benarkan untuk disegerakkan dengan faktor skala GTK ketika mengawalkan sesi, lumpuhkan untuk kawal nilai ini di tempat lain. Perlu memulakan semula sesi anda.

en: Enable the primary paste selection
ms: Benarkan pemilihan tampal utama

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
ms: Jika benar, gtk+ menggunakan pemilihan tampal utama, kebiasaannya dipicu dengan klik butang tengah tetikus.

en: Disable command line
ms: Lumpuhkan baris perintah

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
ms: Halang pengguna dari mencapai terminal atau menyatakan baris perintah yang akan dilakukan. Contohnya, ia boleh lumpuhkan capaian ke dialog panel "Jalan Aplikasi".

en: Disable saving files to disk
ms: Lumpuhkan penyimpanan fail ke cakera

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
ms: Halang pengguna dari menyimpan fail ke cakera. Contohnya, ia boleh lumpuhkan capaian ke dialog aplikasi "Simpan sebagai".

en: Disable printing
ms: Lumpuhkan percetakan

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
ms: Halang pengguna daripada mencetak. Contohnya, ia boleh lumpuhkan capaian ke semua dialog aplikasi "Cetak".

en: Disable print setup
ms: Lumpuhkan persediaan cetak

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
ms: Halang pengguna dari mengubahsuai tetapan cetak. Contohnya, ia boleh lumpuhkan capaian ke semua dialog aplikasi "Persediaan Cetak".

en: Disable user switching
ms: Lumpuhkan penukaran pengguna

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ms: Halang pengguna dari menukar ke akaun lain semasa sesi ini aktif.

en: Disable lock screen
ms: Lumpuhkan skrin kunci

en: Prevent the user from locking the screen.
ms: Halang pengguna mengunci skrin.

en: Disable URL and MIME type handlers
ms: Lumpuhkan pemegang jenis URL dan MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ms: Halang menjalankan sebarang aplikasi pemegang jenis URL atau MIME.

en: Disable theme settings
ms: Lumpuhkan tetapan tema

en: Prevent the user from changing theme settings.
ms: Halang pengguna dari menukar tetapan tema.

en: Disable log out
ms: Lumpuhkan daftar keluar

en: Prevent the user from logging out.
ms: Halang pengguna dari mendaftar keluar.

en: Default mixer device
ms: Peranti pengadun lalai

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
ms: Peranti pengadun lalai yang diguna oleh pengikatan kekunci multimedia.

en: Default mixer tracks
ms: Trek pengadun lalai

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
ms: Trek pengadun lalai yang diguna oleh pengikatan kekunci multimedia.

en: Enable ESD
ms: Benarkan ESD

en: Enable sound server startup.
ms: Benarkan permulaan pelayan bunyi.

en: Sounds for events
ms: Bunyi bagi peristiwa

en: Whether to play sounds on user events.
ms: Sama ada hendak mainkan bunyi pada peristiwa pengguna.

en: Sound theme name
ms: Nama tema bunyi

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ms: Tema bunyi XDG yang diguna untuk bunyi peristiwa.

en: Input feedback sounds
ms: Bunyi maklumbalas input

en: Whether to play sounds on input events.
ms: Sama ada hendak main bunyi pada peristiwa input.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ms: Usia maksimum lakaran kenit dalam cache, dalam hari. Tetapkan ke -1 untuk lumpuhkan pembersihan.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ms: Saiz maksimum lakaran kenit dalam cache, dalam megabait. Tetapkan ke -1 untuk lumpuhkan pembersihan.

en: Disable all external thumbnailers
ms: Lumpuhkan semua pelakar kenit luaran

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ms: Tetapkan kepada benar untuk lumpuhkan semua program pelakar kenit luaran, bebas sama ada ia dilumpuhkan/dibenarkan secara bebas.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
ms: Senarai jenis-mime yang mana program pelakar kenit luaran akan dilumpuhkan

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
ms: Lakaran kenit tidak akan dicipta untuk fail yang mana jenis-mime terkandung dalam senarai.

en: Type time
ms: Masa menaip

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
ms: Bilangan minit oleh masa menaip sebelum mod rehat bermula.

en: Break time
ms: Masa rehat

en: Number of minutes that the typing break should last.
ms: Bilangan minit yang mana hentian menaip sepatutnya berakhir.

en: Allow postponing of breaks
ms: Benarkan penangguhan hentian

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
ms: Sama ada ia atau tidak skrin hentian menaip boleh ditangguh.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
ms: Sama ada  ia atau tidak penguncian papan kekunci dibenarkan

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
ms: Sama ada ia atau tidak penguncian papan kekunci dibenarkan.

en: MATE Color Selection
ms: Pemilihan Warna MATE

en: _Copy
ms: _Salin

en: _Close
ms: _Tutup

en: Color selection dialog
ms: Dialog pemilihan warna

en: Choose colors from the palette or the screen
ms: Pilih warna dari palet atau skrin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
ms: MATE;warna;pemilih;pilih;palet;skrin;pemilihan;
