mate-desktop 1.25.0 - en to nb translation catalogue (299 entries)

en: About MATE
nb: Om MATE

en: Learn more about MATE
nb: Lær mer om MATE

en: MATE Desktop Environment
nb: Skrivebordsmiljøet MATE

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
nb: Opphavsrett © 1997-2011 GNOME-utviklerne
    Opphavsrett © 2011 Perberos
    Opphavsrett © 2012-2021 MATE-utviklerne

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
nb: MATE tilbyr et intuitivt og attraktivt skrivebord til Linux-brukere ved bruk av tradisjonelle metaforer.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
nb: MATE omfatter det meste av det du ser på din datamaskin, inkludert filbehandler, dokumentleser, bildeviser, menyer, og mange programmer.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
nb: Mate er et gratis, brukervennlig, stabil og med tilgjengelig skrivebordsmiljø for den Unix-lignende familien av operativsystemer.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
nb: MATE er fortsettelsen av GNOME2. Hundrevis av folk har bidratt med kode til GNOME siden starten i 1997; mange fler har bidratt på hver sin viktige måte, inkludert oversettelser, dokumentasjon, og kvalitetssikring.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
nb: GNOME 2 var det mest populære Linux-skrivebordet, men det er ikke lenger tilgjengelig … MATE er her i kraft av å tilby dette skrivebordet til deg!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
nb: Navnet «MATE» kommer fra «yerba maté», er en type beinved som hører hjemme i subtropiske Sør-Amerika. Den inneholder koffein og brukes til å lage brygg og drikker kalt «mate».

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Use alpha
nb: Bruk alfa

en: Whether or not to give the color an alpha value
nb: Hvorvidt fargen skal gis en alfa-verdi

en: Title
nb: Tittel

en: The title of the color selection dialog
nb: Tittelen på fargevalgsdialogen

en: Pick a Color
nb: Velg en farge

en: Current Color
nb: Gjeldende farge

en: The selected color
nb: Valgt farge

en: Current Alpha
nb: Gjeldende alfa

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
nb: Valgt dekkevne (0 helt gjennomsiktig, 65535 full dekkevne)

en: Received invalid color data
nb: Mottok ugyldig fargedata

en: Has Opacity Control
nb: Har dekkevne-kontroll

en: Whether the color selector should allow setting opacity
nb: Hvorvidt fargevelgeren skal tillate å angi dekkevne

en: Has palette
nb: Har palett

en: Whether a palette should be used
nb: Hvorvidt paletten skal brukes

en: The current color
nb: Gjeldende farge

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
nb: Gjeldende dekkevne (0 helt gjennomsiktig, 65535 full dekkevne)

en: HEX String
nb: HEX-streng

en: The hexadecimal string of current color
nb: Heksadesimal streng tilhørende gjeldende farge

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
nb: Velg fargen du ønsker fra den ytre ringen. Velg mørkhet eller lyshet for fargen ved bruk av det indre triangelet.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
nb: Klikk med pipetten, velg en farge hvor som helst på skjermen for å velge den fargen.

en: _Hue:
nb: _Kulør:

en: Position on the color wheel.
nb: Posisjon på fargehjulet.

en: _Saturation:
nb: _Metning:

en: "Deepness" of the color.
nb: Fargens «dybde».

en: _Value:
nb: _Verdi:

en: Brightness of the color.
nb: Fargens lyshet.

en: _Red:
nb: _Rød:

en: Amount of red light in the color.
nb: Mengde rødt lys i fargen.

en: _Green:
nb: _Grønt:

en: Amount of green light in the color.
nb: Mengde grønt lys i fargen.

en: _Blue:
nb: _Blått:

en: Amount of blue light in the color.
nb: Mengden blått lys i fargen.

en: Op_acity:
nb: Dekk_evne:

en: Transparency of the color.
nb: Fargens dekkevne.

en: Color _name:
nb: Farge_navn:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
nb: Du kan skrive inn en heksadesimal fargeverdi i HTML-stil, eller velge et fargenavn som 'orange' i denne oppføringen.

en: _Palette:
nb: _Palett:

en: Color Wheel
nb: Fargehjul

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
nb: Tidligere valgt farge, for sammenligning med fargen du velger nå. Du kan dra denne fargen til en palettoppføring, eller velge denne fargen som nåværende ved å dra den til den andre fargeprøven ved siden av.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
nb: Fargen du har valgt. Du kan trekke denne fargen til en palettoppføring for å lagre den for fremtidig bruk.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
nb: Tidligere valgt farge, til sammenligning med fargen du velger ut nå.

en: The color you've chosen.
nb: Fargen du har valgt

en: _Save color here
nb: _Lagre farge her

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
nb: Klikk på denne oppføringen for å gjøre den til nåværende farge, dra en fargeprøve hit eller høyreklikk den og velg «Lagre farge her».

en: Color Selection
nb: Fargevalg

en: The color selection embedded in the dialog.
nb: Fargevalget innebygget i dialogen

en: OK Button
nb: OK-knapp

en: The OK button of the dialog.
nb: Dialogvinduets OK-knapp.

en: Cancel Button
nb: Avbryt-knapp

en: The cancel button of the dialog.
nb: Dialogvinduets Avbryt-knapp.

en: Help Button
nb: Hjelpe-knapp

en: The help button of the dialog.
nb: Dialogvinduets hjelpeknapp.

en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: _OK
nb: _Ok

en: Help
nb: Hjelp

en: Error reading file '%s': %s
nb: Klarte ikke lese fil «%s»: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
nb: Feil under tilbakespoling av fil «%s»: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
nb: Uten navn

en: File '%s' is not a regular file or directory.
nb: Filen «%s» er ikke en vanlig fil eller mappe.

en: Cannot find file '%s'
nb: Finner ikke filen «%s»

en: No filename to save to
nb: Ingen filnavn å lagre til

en: Starting %s
nb: Starter %s

en: No URL to launch
nb: Ingen URL å starte

en: Not a launchable item
nb: Ikke en startbar oppføring

en: No command (Exec) to launch
nb: Ingen kommando (Exec) å starte

en: Bad command (Exec) to launch
nb: Forsøk på å starte ugyldig kommando (Exec)

en: Unknown encoding of: %s
nb: Ukjent koding for: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
nb: Kan ikke finne en terminal. Bruker derfor xterm selv om den kanskje ikke virker.

en: Unspecified
nb: Uspesifisert

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
nb: kunne ikke hente skjermressurser (CRTCer, utdata, modus)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
nb: uhåndtert X-feil under henting av område med skjermstørrelser

en: could not get the range of screen sizes
nb: kunne ikke hente område med skjermstørrelser

en: RANDR extension is not present
nb: RANDR-tillegget er ikke tilstede

en: could not get information about output %d
nb: kunne ikke hente informasjon om utdata %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nb: forespurt posisjon/størrelse for CRTC %d er utenfor tillatt område: posisjon=(%d, %d), størrelse=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
nb: kunne ikke sette oppsettet for CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
nb: kunne ikke hente informasjon om CRTC %d

en: Laptop
nb: Bærbar

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
nb: ingen av de lagrede skjermoppsettene var likt aktiv oppsett

en: CRTC %d cannot drive output %s
nb: CRTC %d kan ikke drive utdata %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
nb: utdata %s støtter ikke modus %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
nb: CRTC %d støtter ikke rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
nb: utdata %s har ikke samme parametere som en annen klonet utdata:
    eksisterende modus = %d, ny modus = %d
    eksisterende koordinater = (%d, %d), nye koordinater = (%d, %d)
    eksisterende rotasjon = %s, ny rotasjon = %s

en: cannot clone to output %s
nb: kan ikke klone til utgang %s

en: Trying modes for CRTC %d
nb: Prøver modus for CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
nb: CRTC %d: prøver modus %dx%d@%dHz med utdata %dx%d@%dHz (forsøk %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
nb: kunne ikke tilegne CRTCer til utdata:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
nb: ingen av de valgte modusene var kompatibel med mulige modus:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nb: nødvendig virtuell størrelse passer ikke med tilgjengelig størrelse: forespurt=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
nb: Speil skjermer

en: minimum interval in milliseconds
nb: minste intervall i millisekunder

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
nb: Se bort fra repeterende trykk på _samme_ tast innenfor @dely millisekunder.

en: Pixels per seconds
nb: Billedpunkter per sekund

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
nb: Hvor mange billedpunkter per sekund skal flyttes ved maksimal hastighet.

en: How long to accelerate in milliseconds
nb: Hvor lenge det skal akselereres i millisekunder

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
nb: Antall millisekunder det tar å gå fra 0 til maksimal hastighet.

en: Initial delay in milliseconds
nb: Opprinnelig forsinkelse i millisekunder

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
nb: Hvor mange millisekunder museforflytningstastene skal avventes før de begynner å virke.

en: Minimum interval in milliseconds
nb: Minimalt intervall i millisekunder

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
nb: Ikke godta en tast som nedtrykket før den holdes minst @delay millisekunder.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
nb: Lås valgtast når den trykkes to ganger etter hverandre, fram til den trykkes på nytt.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
nb: Deaktiver hvis to taster trykkes ned samtidig.

en: Beep when a modifier is pressed.
nb: Pip når en endringstast trykkes ned.

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
nb: Pip når en tast trykkes ned når Caps Lock er aktiv.

en: Beep count when enabling a modifier
nb: Antall pip når en endringstast aktiveres

en: Number of beeps to emit when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
nb: Antall pip når en endringstast slås på mens byttetaster er aktivert. Dette virker kun med internt bakstykke.

en: Delay between beeps when enabling a modifier
nb: Forsinkelse mellom pip når en endringstast slås på

en: Delay in milliseconds between two beeps when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
nb: Forsinkelse i millisekunder mellom to pip når en endringstast slås på mens byttetaster er aktivert. Dette virker kun med internt backstykke.

en: Beep count when disabling a modifier
nb: Antall pip når en endringstast slås av

en: Number of beeps to emit when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
nb: Antall pip når en endringstast slås av mens byttetaster er aktivert. Dette virker kun med internt bakstykke.

en: Delay between beeps when disabling a modifier
nb: Forsinkelse mellom pip når en endringstast slås av

en: Delay in milliseconds between two beeps when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
nb: Forsinkelse i millisekunder mellom to pip når en endringstast slås av mens byttetaster er aktivert. Dette virker kun med internt backstykke.

en: Implementation to use when togglekeys are enabled
nb: Hvilken implementasjon som skal brukes når byttetaster er slått på

en: Selects the backend to use to provide the togglekeys feature. Valid values include 'xkb' (the stock X implementation) and 'internal' (a MATE-specific and more configurable implementation).
nb: Velger bakstykke som skal gi byttetast-funksjonalitet. Gyldige alternativer er «xkb» (den vanlige X-implementasjonen) og «intern» (en MATE-spesifikk implementasjon med flere tilpasningsmuligheter).

en: Startup Assistive Technology Applications
nb: Oppstart av programmer med hjelpeteknologi

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
nb: Liste over programmer med hjelpeteknologi som skal startes ved innlogging til MATE skrivebordet.

en: Preferred Mobility assistive technology application
nb: Foretrukket program for hjelpeteknologi for mobilitet

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
nb: Foretrukket hjelpeteknologi for bevegelseshemmede som skal brukes ved innlogging, meny, eller kommandolinje.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
nb: Oppstart av foretrukket hjelpeteknologi for mobilitet

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
nb: MATE skal starte foretrukne programmer til mobilitets-assisterende teknologier under innlogging.

en: Preferred Visual assistive technology application
nb: Foretrukket program med hjelpeteknologi for tilgjengelighet for svaksynte

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
nb: Foretrukket hjelpeteknologi for synshemmede som skal brukes ved innlogging, meny, eller kommandolinje.

en: Start preferred Visual assistive technology application
nb: Oppstart av programmer med hjelpeteknologi

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
nb: Om foretrukket hjelpeteknologi for tilgjengelighet for svaksynte skal startes av MATE ved innlogging.

en: Default browser
nb: Forvalgt nettleser

en: Default browser for all URLs.
nb: Forvalgt nettleser for alle nettadresser.

en: Browser needs terminal
nb: Nettleser trenger terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
nb: Om forvalgt leser trenger en terminal for å kjøre.

en: Browser understands remote
nb: Nettleser forstår fjernbetjening

en: Whether the default browser understands netscape remote.
nb: Om forvalgt leser forstår netscape remote-protokollen.

en: Calculator application
nb: Kalkulatorprogram

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
nb: Kalkulatorprogram som skal brukes ved oppstart av programmer som krever det.

en: Instant Messaging application
nb: Lynmeldingsprogram

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
nb: Lynmeldingsprogram som skal brukes ved oppstart av programmer som krever det.

en: Default calendar
nb: Forvalgt kalender

en: Default calendar application
nb: Forvalgt kalenderprogram

en: Calendar needs terminal
nb: Kalenderen krever terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
nb: Hvorvidt forvalgt kalenderprogram krever terminal for å kjøre

en: Default tasks
nb: Forvalgte oppgaver

en: Default tasks application
nb: Forvalgt oppgaveprogram

en: Tasks needs terminal
nb: Oppgaver krever terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
nb: Hvorvidt forvalgt oppgaveprogram krever terminal for å kjøre

en: Terminal application
nb: Terminalprogram

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
nb: Terminalprogram som skal brukes ved oppstart av programmer som krever det.

en: Exec Arguments
nb: Kjøringsflagg

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
nb: Argument brukt til å kjøre programmer i terminalen definert av tasten exec.

en: Draw Desktop Background
nb: Tegn skrivebordsbakgrunn

en: Have MATE draw the desktop background.
nb: La MATE tegne skrivebordsbakgrunnen.

en: Show Desktop Icons
nb: Vis ikoner på skrivebordet

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
nb: La MATE-filhåndtereren (Caja) tegne skrivebordsikonene.

en: Fade the background on change
nb: Ton ut bakgrunnen ved endring

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
nb: Hvis satt til sann vil MATE endre skrivebordsbakgrunnen med en uttoningseffekt.

en: Picture Options
nb: Alternativer for bilde

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
nb: Bestemmer hvordan bildet satt av wallpaper_filename skal tegnes. Mulige verdier er «none», «wallpaper», «centered», «scaled», «stretched», «zoom» og «spanned».

en: Picture Filename
nb: Bildefilnavn

en: File to use for the background image.
nb: Fil som skal brukes som bakgrunnsbilde.

en: Picture Opacity
nb: Bildedekkevne

en: Opacity with which to draw the background picture.
nb: Dekkevne til bruk for å tegne bakgrunnsbilde.

en: Primary Color
nb: Primærfarge

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
nb: Venstre eller øverste farge ved tegning av fargeoverganger, eller ensfarget.

en: Secondary Color
nb: Sekundærfarge

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
nb: Høyre eller nederste farge når det tegnes fargeoverganger, ikke i bruk for ensfarget.

en: Color Shading Type
nb: Type for fargeskygge

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
nb: Hvordan bakgrunnsfargen skal tegnes. Mulige verdier er «horizontal-gradient», «vertical-gradient», og «solid».

en: File Icon Theme
nb: Filikonsdrakt

en: Theme used for displaying file icons.
nb: Drakt til bruk for visning av filikoner.

en: Enable Accessibility
nb: Aktiver tilgjengelighet

en: Whether Applications should have accessibility support.
nb: Om programmer skal ha støtte for tilgjengelighet.

en: Enable Animations
nb: Aktiver animasjoner

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
nb: Om animasjoner skal vises. Merk: Dette er en global nøkkel. Den endrer oppførsel for vindushåndtereren, panelet etc.

en: Menus Have Tearoff
nb: Menyer har avrivingskant

en: Whether menus should have a tearoff.
nb: Om menyer skal kunne rives løs.

en: Toolbar Style
nb: Stil for verktøyslinjer

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
nb: Stil for verktøylinje. Gyldige verdier er «both», «both-horiz», «icon» og «text».

en: Menus Have Icons
nb: Menyer har ikoner

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
nb: Om menyer skal vise et ikon ved siden av en menyoppføring.

en: Buttons Have Icons
nb: Knapper har ikoner

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
nb: Om knapper kan vise et ikon i tillegg til knappeteksten.

en: Menubar Detachable
nb: Menylinjen kan tas av

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
nb: Om bruke kan ta løs menylinjer og flytte dem rundt.

en: Toolbar Detachable
nb: Verktøylinjen kan tas av

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
nb: Om bruker kan ta løs verktøylinjer og flytte dem rundt.

en: Toolbar Icon Size
nb: Størrelse på verktøylinjens ikoner

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
nb: Størrelse på ikoner på verktøylinjen. Enten «small-toolbar» eller «large-toolbar».

en: Cursor Blink
nb: Blinkende peker

en: Whether the cursor should blink.
nb: Hvorvidt pekeren skal blinke.

en: Cursor Blink Time
nb: Tid for pekerblinking

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
nb: Lengden på pekerblinkingens syklus, i millisekunder

en: Icon Theme
nb: Ikondrakt

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
nb: Ikondrakt som skal brukes for panelet, Caja osv.

en: Gtk+ Theme
nb: GTK+-drakt

en: Basename of the default theme used by gtk+.
nb: Basisnavn på forvalgt tema som brukes av GTK+.

en: List of symbolic names and color equivalents
nb: Liste over symbolske navn og motsvarende

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
nb: En '\n'-inndelt liste av "name:color" som definert av 'gtk-color-scheme'-innstillingen

en: Default font
nb: Forvalgt stilskrift

en: Name of the default font used by gtk+.
nb: Navn på forvalgt skrift som brukes av GTK+.

en: GTK IM Preedit Style
nb: GTK IM forhåndsredigeringsstil

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
nb: Navn på forhåndsredigeringsstil for inndatametode som brukes av GTK+.

en: GTK IM Status Style
nb: GTK IM statusstil

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
nb: Navn på statusstil for inndatametode som brukes av GTK+.

en: GTK IM Module
nb: GTK IM-modul

en: Name of the input method module used by GTK+.
nb: Navn på modul for inndatametode som brukes av GTK+.

en: Use GTK3 header bar
nb: Gruk GTK3+teksthovedbjelke

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
nb: Om innebygde GTK+dialoger som filvelgeren, fargevelgeren eller skriftvelgeren skal bruke teksthovedbjelken øverst for å vise handlingskontroller, eller et handlingsområde i bunnen. Denne innstillingen påvirker ikke tilpassede dialogvinduer, som bruker GtkDialog direkte eller meldingsdialogvinduer.

en: Use GTK3 overlay scrolling
nb: Bruk GTK3-overlagsrulling

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
nb: Hvorvidt innebygde GTK+vinduer som rulles bruker overlagsrulling. Overlagsrulling skjuler og reduserer størrelsen for rullebjelken til den kommer i fokus.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
nb: Aktiver animasjoner som spenner hele GTK-verktøyskassen

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
nb: Hvorvidt animasjoner som spenner hele GTK+verktøyskassen skal aktiveres.

en: Document font
nb: Dokumentskrifttype

en: Name of the default font used for reading documents.
nb: Navn på skrifttype brukt for lesning av dokumenter.

en: Monospace font
nb: Fastbreddeskrifttype

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
nb: Navn på fastbreddeskrifttype til bruk eksempelvis i terminaler.

en: Use Custom Font
nb: Benytt brukerdefinert skrifttype

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
nb: Om det skal benyttes en brukerdefinert skrifttype i gtk+programmer.

en: Status Bar on Right
nb: Statuslinje til høyre

en: Whether to display a status bar meter on the right.
nb: Om det skal vises en statusbjelkemåler til høyre.

en: Module for GtkFileChooser
nb: Modul for GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
nb: Modul som skal brukes som filsystemmodell for GtkFileChooser-kontrollen. Mulige verdier er «gio» og «gtk+».

en: Menubar accelerator
nb: Hurtigtast for menylinje

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
nb: Tastatursnarvei til åpning av menylinjer.

en: Show the 'Input Methods' menu
nb: Vis menyen 'inndatametoder'

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
nb: Om kontekstmeny for oppføringer og tekstvisninger skal vise alternativer for å bytte inndatametode.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
nb: Vis menyen 'Unicode-kontrolltegn'

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
nb: Om kontekstmeny for oppføringer og tekstvisninger skal vise alternativer for å sette inn Unicode kontrolltegn.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
nb: Tittelbjelkeoppsett for GTK3+dekorerte vinduer på klientsiden

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
nb: Denne innstillingen bestemmer hvilke knapper som skal plasseres i tittelbjelken for vinduer dekorert på klientsiden, og hvorvidt de skal plasseres til venstre eller høyre. Se https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout .

en: Use a global menubar for displaying application menus
nb: Vis en global menylinje for visning av programmenyer

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
nb: Denne innstillingen bestemmer hvor programmenyen vil bli vist - i et vindu eller på et panel med MenuModel-protokollen. Sjekk https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
nb: Vis en global menylinje for visning av vindusmenylinjer

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
nb: Denne innstillingen bestemmer hvor vindusmenylinjer vil bli vist - i et vindu eller på et panel med MenuModel-protokollen. Sjekk https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
nb: Vis kun mnemonics når Alt-tasten trykkes

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
nb: Om mnemonics automatisk skal vises og skjules når brukeren trykker på Alt-tasten.

en: Window Scaling Factor
nb: Vinduskaleringsfaktor

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
nb: Dette styrer skaleringsfaktoren for GTK som avbilder fra vinduskoordinater til enhetspiksler. Velg 1 for tradisjonelle systemer, men kan økes for skjermer med veldig høy oppløsning (f.eks. HiDPI og Retina), ofte til verdien 2. Velg 0 for å gjenkjenne automatisk.

en: Scaling Factor for QT appllications
nb: Skaleringsfaktor for QT-programmer

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
nb: Dette valget avgjør om MATE styrer skaleringsfaktoren for QT-programmer. Slå på for å synkronisere med skaleringsfaktoren for GTK når økten startes, eller slå av for å velge denne verdien et annet sted. Dette krever omstart av økten.

en: Enable the primary paste selection
nb: Slå på innliming fra X11s primær-utklippstavle

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
nb: Hvorvidt GTK+ limer inn fra primær-utklippstavlen, som vanligvis utløses med midtre museknapp.

en: Disable command line
nb: Skru av kommandolinje

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
nb: Forhindre bruker fra å aksessere terminalen eller oppgi en kommandolinje som skal kjøres. Dette vil for eksempel deaktivere tilgang til panelets «Kjør program»-dialog.

en: Disable saving files to disk
nb: Skru av lagring av filer til disk

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
nb: Hindre at bruker lagrer filer til disk. Dette vil for eksempel deaktivere «Lagre som»-dialogen i alle programmer.

en: Disable printing
nb: Deaktiver utskrift

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
nb: Forhindre brukeren i å skrive ut. Dette begrenser tilgang til alle programmers «Skriv ut»-dialoger.

en: Disable print setup
nb: Skru av oppsett av skrivere

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
nb: Hindre at bruker endrer innstillinger for skrivere. Dette vil for eksempel deaktivere tilgang til «Skriveroppsett»-dialoger i alle programmer.

en: Disable user switching
nb: Skru av endring av bruker

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
nb: Forhindre brukeren i å bytte til en annen konto mens ei økt er aktiv.

en: Disable lock screen
nb: Skru av skjermlåsning

en: Prevent the user from locking the screen.
nb: Hindre brukeren i å låse skjermen.

en: Disable URL and MIME type handlers
nb: Slå av URL- og MIME-håndterere

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
nb: Forhindre kjøring av URL eller MIME-type -håndteringsprogrammer.

en: Disable theme settings
nb: Skru av draktvalg

en: Prevent the user from changing theme settings.
nb: Forhindre brukeren i å endre draktinnstillinger.

en: Disable log out
nb: Skru av utlogging

en: Prevent the user from logging out.
nb: Hindre brukeren i å logge ut.

en: Default mixer device
nb: Forvalgt mikserenhet

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
nb: Forvalgt mikserenhet til bruk for multimediataster.

en: Default mixer tracks
nb: Forvalgte mikserspor

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
nb: Forvalgte mikserspor til bruk for multimediataster.

en: Enable ESD
nb: Aktiver ESD

en: Enable sound server startup.
nb: Skru på lydtjener ved oppstart.

en: Sounds for events
nb: Lyder for hendelser

en: Whether to play sounds on user events.
nb: Hvorvidt lyder skal spilles ved brukerhendelser.

en: Sound theme name
nb: Lydtemanavn

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
nb: Det XDG-lydtema som skal brukes til hendelseslyder.

en: Input feedback sounds
nb: Tilbakemeldingslyder for inndata

en: Whether to play sounds on input events.
nb: Hvorvidt det skal spilles lyder ved inndatahendelser.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
nb: Maksimumsalder for miniatyrbilder i mellomlageret, i dager. Sett til -1 for å skru av opprydding.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
nb: Maksimumsstørrelse for mellomlager for miniatyrbilder, i megabyte. Sett til -1 for å skru av opprydding.

en: Disable all external thumbnailers
nb: Skru av alle eksterne miniatyrbildefremvisere

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
nb: Angi som sann for å skru av alle eksterne miniatyrbildeprogrammer, uavhengig av om de er individuelt på-/av-skrudd.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
nb: Liste over MIME-typer hvor eksterne programmer for minatyrbilder vil bli deaktivert

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
nb: Miniatyrbilder vil ikke bli opprettet for filer hvis MIME-type inngår i listen.

en: Type time
nb: Skrivetid

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
nb: Antall minutters inntastingstid før pausetilstand tiltar.

en: Break time
nb: Pausetid

en: Number of minutes that the typing break should last.
nb: Antall minutter inntastingspausen skal vare.

en: Allow postponing of breaks
nb: Tillat utsettelse av pauser

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
nb: Hvorvidt tastaturpauseskjermen kan utsettes.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
nb: Hvorvidt tastaturlåsning er aktivert

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
nb: Hvorvidt tastaturlåsning er aktivert.

en: MATE Color Selection
nb: MATE fargevelger

en: _Copy
nb: _Kopier

en: _Close
nb: _Lukk

en: Color selection dialog
nb: Fargevalgsdialog

en: Choose colors from the palette or the screen
nb: Velg farger fra paletten på skjermen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
nb: MATE;farge;plukker;velger;palett;skjerm;velg;
