mate-desktop 1.25.0 - en to oc translation catalogue (206 entries)

en: About MATE
oc: A prepaus de MATE

en: Learn more about MATE
oc: Ne saber mai a prepaus de MATE

en: MATE Desktop Environment
oc: Environament MATE Desktop

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
oc: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 Les desvolopaires de MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
oc: MATE provesís un burèu intuitiu e atractiu pels utilizaires Linux en utilizant las metafòras tradicionalas.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
oc: MATE inclutz la màger part de çò que vesètz sus vòstre ordenador, del gestionari de fichièrs, las visualizairas de documents e imatges, los menús e mantuna aplicacion.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
oc: MATE es un environament de burèu liure, utilizable, estable e accessible per la familha de sistèmas operatius Unix.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
oc: MATE es la continuacion de GNOME 2. Centenas de gens contribuiguèron al còdi de GNOME dempuèi que comencèt en 1997 ; encara mai contribuiguèron d’autres biaisses importants, que siá la traduccion, la documentacion e assegurança qualitat.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
oc: GNOME 2 èra lo burèu Linux mai popular mas es pas mai disponible...MATE es aquí per vos fornir lo meteis burèu !

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
oc: Desconegut

en: Use alpha
oc: Utilizar la transparéncia

en: Title
oc: Títol

en: The title of the color selection dialog
oc: Lo títol de la bóstia de seleccion de color

en: Pick a Color
oc: Causissètz una color

en: Current Color
oc: Color actuala

en: The selected color
oc: La color seleccionada

en: Current Alpha
oc: Alfa actual

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
oc: La valor d'opacitat seleccionada (0 : totalament transparent, 65535 : totalament opac)

en: Received invalid color data
oc: Donadas de color invalidas recebudas

en: Has Opacity Control
oc: A un contraròtle d'opacitat

en: Whether the color selector should allow setting opacity
oc: Indica se lo selector de color deu permetre de reglar l'opacitat

en: Has palette
oc: A una paleta

en: Whether a palette should be used
oc: Indica se una paleta deu èsser utilizada

en: The current color
oc: La color actuala

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
oc: La valor actuala de l'opacitat (0 : totalament transparent, 65535 : totalament opac)

en: HEX String
oc: Cadena HEX

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
oc: Seleccionatz la color que volètz a partir l'anèl exterior. Seleccionatz la luminositat de la color en utilizant lo triangle interior.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
oc: Clicatz sus la pipeta, puèi clicatz sus una color ont que siá sus l'ecran per seleccionar aquesta color.

en: _Hue:
oc: _Tinta :

en: Position on the color wheel.
oc: Posicion sul cercle de las colors.

en: _Saturation:
oc: _Saturacion :

en: "Deepness" of the color.
oc: « Prigondor » de la color.

en: _Value:
oc: _Valor :

en: Brightness of the color.
oc: Luminositat de la color.

en: _Red:
oc: _Roge :

en: Amount of red light in the color.
oc: Quantitat de roge dins la color.

en: _Green:
oc: _Verd :

en: Amount of green light in the color.
oc: Quantitat de verd dins la color.

en: _Blue:
oc: _Blau :

en: Amount of blue light in the color.
oc: Quantitat de blau dins la color.

en: Op_acity:
oc: Op_acitat :

en: Transparency of the color.
oc: Transparéncia de la color.

en: Color _name:
oc: _Nom de la color :

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
oc: Dins aquesta zòna de tèxte, podètz picar un còde de color exadecimal (coma los còdes de color HTML), o alara un nom de color (coma « irange »).

en: _Palette:
oc: _Paleta :

en: Color Wheel
oc: Paleta de colors

en: The color you've chosen.
oc: La color qu’avètz causida.

en: _Save color here
oc: _Enregistrar la color aicí

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
oc: Clicatz aquesta entrada de paleta per ne far la color actuala. Per modificar aquesta entrada, lissatz un escandalhatge de color o fasètz un clic dreit dessús e seleccionatz « Enregistrar la color aicí ».

en: Color Selection
oc: Seleccion de la color

en: The color selection embedded in the dialog.
oc: Seleccion de la color incorporada dins la bóstia de dialòg.

en: OK Button
oc: Boton « D'acòrdi »

en: The OK button of the dialog.
oc: Lo boton « D'acòrdi » de la bóstia de dialòg.

en: Cancel Button
oc: Boton anullar

en: The cancel button of the dialog.
oc: Lo boton « Anullar » de la bóstia de dialòg.

en: Help Button
oc: Boton d’ajuda

en: The help button of the dialog.
oc: Lo boton « Ajuda » de la bóstia de dialòg.

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: _OK
oc: _D’acòrdi

en: Help
oc: Ajuda

en: Error reading file '%s': %s
oc: Error de lectura del fichièr « %s » : %s

en: Error rewinding file '%s': %s
oc: Error en rebobinant lo fichièr « %s » : %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
oc: Cap de nom

en: File '%s' is not a regular file or directory.
oc: Lo fichièr « %s » es pas un fichièr costumièr o un repertòri.

en: Cannot find file '%s'
oc: Impossible de trobar lo fichièr « %s »

en: No filename to save to
oc: Cap de nom de fichièr ont enregistrar

en: Starting %s
oc: Aviada de %s

en: No URL to launch
oc: Pas cap d'URL de dobrir

en: Not a launchable item
oc: L'element es pas executable

en: No command (Exec) to launch
oc: Pas cap de comanda (Exec) d'executar

en: Bad command (Exec) to launch
oc: Comanda incorrecta (Exec) d'aviar

en: Unknown encoding of: %s
oc: Codatge desconegut de : %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
oc: Impossible de trobar un terminal : utilizacion de xterm quitament se es possible que foncione pas

en: Unspecified
oc: Pas especificat

en: Laptop
oc: Ordenador portable

en: CRTC %d cannot drive output %s
oc: lo CRTC %d pòt pas pilotar una sortida %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
oc: la sortida %s pren pas en carga lo mòde %dx%d@%dHz

en: cannot clone to output %s
oc: impossible de clonar sus la sortida %s

en: Trying modes for CRTC %d
oc: Tèsts dels mòdes pel CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
oc: CRTC %d : tèst del mòde %dx%d@%dHz amb una sortida a %dx%d@%dHz (passa %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
oc: impossible d'assignar de CRTC a las sortidas :
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
oc: cap dels mòdes causits es pas compatible amb los mòdes possibles :
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
oc: la talha virtuala demandada es pas adaptada a la talha disponibla : demanda=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
oc: Ecrans clòns

en: minimum interval in milliseconds
oc: interval minimum en milisegondas

en: Pixels per seconds
oc: Pixels per segondas

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
oc: Nombre de pixèls per segonda per se desplaçar a la velocitat maximala.

en: How long to accelerate in milliseconds
oc: Durada d'acceleracion en millisegondas

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
oc: Nombre de millisegondas necessàrias per passar de 0 a la velocitat maximum.

en: Initial delay in milliseconds
oc: Pausa iniciala en millisegondas

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
oc: Nombre de millisegondas d'esperar abans que las tòcas de movements de la mirga comencen d'operar.

en: Minimum interval in milliseconds
oc: Interval minimum en millisegondas

en: Beep when a modifier is pressed.
oc: Emetre un bip quand una tòca modificatritz es quichada.

en: Default browser
oc: Navegador per defaut

en: Default browser for all URLs.
oc: Navegador per defaut per totas las URL.

en: Browser needs terminal
oc: Lo navigador deu aver un terminal

en: Calculator application
oc: Aplicacion calculadoira

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
oc: Programa de calcul d’utilizar quand una aplicacion ne requerís un.

en: Instant Messaging application
oc: Messatjariá instantanèa

en: Default calendar
oc: Calendièr per defaut

en: Default calendar application
oc: Aplicacion de calendièr per defaut

en: Calendar needs terminal
oc: Lo calendièr deu aver un terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
oc: Indica se l’aplicacion de calendièr per defaut requerís un terminal per s’executar

en: Default tasks
oc: Prètzfaches per defaut

en: Default tasks application
oc: Aplicacion de prètzfaches per defaut

en: Tasks needs terminal
oc: Los prètzfaiches an besonh d'un terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
oc: Indica se l’aplicacion de prètzfaches per defaut requerís un terminal per s’executar

en: Terminal application
oc: Aplicacion Terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
oc: Programa de terminal d’emplegar en aviant una aplicacion que ne demanda un.

en: Exec Arguments
oc: Arguments d'execucion

en: Show Desktop Icons
oc: Mostrar las icònas burèu

en: Fade the background on change
oc: Fondre l’imatge de fons al cambiament

en: Picture Options
oc: Opcions de l'imatge

en: Picture Filename
oc: Nom de fichièrs de l'imatge

en: File to use for the background image.
oc: Fichièr d'utilizar coma imatge de fons.

en: Picture Opacity
oc: Opacitat de l'imatge

en: Opacity with which to draw the background picture.
oc: Opacitat amb laquina dessenhar l'imatge de rèireplan.

en: Primary Color
oc: Color primària

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
oc: Color d'esquèrra o del naut quand se dessenha de degradats, o color unida.

en: Secondary Color
oc: Color segondària

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
oc: Color de drecha o de bas quand se dessenha de degradats, pas utilizada per la color unida.

en: Color Shading Type
oc: Tipe de color d'ombratge

en: File Icon Theme
oc: Tèma d'icònas del fichièr

en: Theme used for displaying file icons.
oc: Tèma utilizat per visualizar las icònas del fichièr.

en: Enable Accessibility
oc: Activar l'accessibilitat

en: Whether Applications should have accessibility support.
oc: Indica se las aplicacions devon aver la presa en carga de l’accessibilitat

en: Enable Animations
oc: Activar las animacions

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
oc: Indica se las animacions devon èsser afichadas. Nòta : es una clau globala, aquò càmbia lo compòrtament del gestionari de fenèstras, del tablèu de bòrd, eca.

en: Menus Have Tearoff
oc: Los menús son destacables

en: Whether menus should have a tearoff.
oc: Indica se los menús pòdon èsser destacats.

en: Toolbar Style
oc: Estil de barra d'espleches

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
oc: Estil de la barra d'aisinas. Las valors validas son « both » (tèxte jos las icònas), « both-horiz » (tèxte al costat de las icònas), « icons » (icònas solas) e « text » (tèxte sol).

en: Menus Have Icons
oc: Los menús an d'icònas

en: Buttons Have Icons
oc: Los botons an d’icònas

en: Menubar Detachable
oc: Barra de menús destacabla

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
oc: Indica se l'utilizaire pòt destacar las barras de menús e las desplaçar.

en: Toolbar Detachable
oc: Barra d'aisinas destacabla

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
oc: Indica se l'utilizaire pòt destacar las barras d'aisinas e las desplaçar.

en: Toolbar Icon Size
oc: Talha de las icònas de las barras d'espleches

en: Cursor Blink
oc: Cursor cluquejant

en: Whether the cursor should blink.
oc: Indica se lo cursor deu clucatejar.

en: Cursor Blink Time
oc: Velocitat de cluquejament del cursor

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
oc: Longor del cicle de clucatejament del cursor, en millisegondas.

en: Icon Theme
oc: Tèma d'icònas

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
oc: Tèma d’icònas d’utilizar pel panèl, Caja, etc.

en: Gtk+ Theme
oc: Tèma GTK+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
oc: Nom de base del tèma per defaut utilizat per GTK+.

en: List of symbolic names and color equivalents
oc: Lista dels noms simbolics e dels equivalents de color

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
oc: Una lista separada per « \n » de « name:color » (nom:color) coma defini pel paramètre « gtk-color-scheme »

en: Default font
oc: Polissa per defaut

en: Name of the default font used by gtk+.
oc: Nom de la polissa per defaut utilizada per GTK+.

en: GTK IM Preedit Style
oc: Estil de preedicion de GTK IM

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
oc: Nom de l'estil de preedicion del metòde de picada GTK+ utilizat per GTK+.

en: GTK IM Status Style
oc: Estil d'estat de GTK IM

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
oc: Nom de l'estil d'estat del metòde de picada GTK+ utilizat per GTK+.

en: GTK IM Module
oc: Modul GTK IM

en: Name of the input method module used by GTK+.
oc: Nom del modul de metòde de picada utilizat per GTK+.

en: Use GTK3 header bar
oc: Utilizar la barra d’entèsta GTK3

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
oc: Indica se cal activar las animacions per l'ensemble dels components.

en: Document font
oc: Polissa del document

en: Name of the default font used for reading documents.
oc: Nom de la polissa per defaut utilizada per legir los documents.

en: Monospace font
oc: Polissa pas proporcionala

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
oc: Nom d'una polissa pas proporcionala (largor fixa) d'utilizar a d'endrech tal coma de terminals.

en: Use Custom Font
oc: Utilizar una polissa personalizada

en: Module for GtkFileChooser
oc: Modul per GtkFileChooser

en: Menubar accelerator
oc: Acorchi de la barra de menús

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
oc: Acorchi de clavièr per dobrir las barras de menús.

en: Show the 'Input Methods' menu
oc: Afichar lo menú « Metòdes de picada »

en: Window Scaling Factor
oc: Factor d’escala per las fenèstras

en: Disable command line
oc: Desactivar la linha de comandas

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
oc: Interditz a l'utilizaire d'accedir a un terminal o d'especificar una linha de comanda d'executar. Per exemple, aquò desactiva l'accès a la bóstia de dialòg « Aviar una aplicacion » del tablèu de bòrd.

en: Disable saving files to disk
oc: Desactivar l'enregistrament dels fichièrs sul disc

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
oc: Interditz a l'utilizaire d'enregistrar de fichièrs sul disc. Per exemple, aquò desactiva l'accès a las bóstias de dialòg « Enregistrar jos » de totas las aplicacions.

en: Disable printing
oc: Desactivar l'impression

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
oc: Interditz a l'utilizaire d'imprimir. Per exemple, aquò desactiva l'accès a las bóstias de dialòg « Imprimir » de totas las aplicacions.

en: Disable print setup
oc: Desactivar la configuracion d’impression

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
oc: Interditz a l'utilizaire de modificar los reglatges de l'impression. Per exemple, aquò desactiva l'accès a las bóstias de dialòg « Configuracion de l'impression » de totas las aplicacions.

en: Disable user switching
oc: Desactivar lo cambiament d’utilizaire

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
oc: Empacha l'utilizaire de cambiar de compte alara que sa session es activa.

en: Disable lock screen
oc: Desactivar lo verrolhatge de l’ecran

en: Prevent the user from locking the screen.
oc: Empachar l’utilizaire de verrolhar l’ecran.

en: Disable URL and MIME type handlers
oc: Desactivar los gestionaris d'URL e de tipe MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
oc: Empachar l'aviada d'aplicacions que gerisson las URL e los tipes MIME.

en: Disable theme settings
oc: Desactivar los paramètres del tèma

en: Prevent the user from changing theme settings.
oc: Empachar l’utilizaire de modificar los paramètres de tèma.

en: Disable log out
oc: Desactivar la desconnexion

en: Prevent the user from logging out.
oc: Empacha l'utilizaire de se desconnectar.

en: Enable ESD
oc: Activar ESD

en: Sounds for events
oc: Sons pels eveniments

en: Whether to play sounds on user events.
oc: Indica se cal jogar de sons suls eveniments utilizaire.

en: Sound theme name
oc: Nom del tèma son

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
oc: Tèma sonòr XDG d'utilizar pels sons dels eveniments.

en: Input feedback sounds
oc: Retorn sonòr al moment de la picada

en: Whether to play sounds on input events.
oc: Indica se cal jogar de sons suls eveniments d'entrada.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
oc: Edat maximum en jorns per las vinhetas dins lo cache. Definissètz a -1 per desactivar lo netejatge.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
oc: Talha maximum del cache en megaoctets. Definissètz a -1 per desactivar lo netejatge.

en: Disable all external thumbnailers
oc: Desactivar totes los programas de vinhetatge extèrnes

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
oc: Definir a verai per desactivar totes los programas de vinhetatge extèrnes, que sián indepentament activats o desactivats.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
oc: Lista de tipes MIME pels quals los programas extèrnes de thumbnailer son desactivats

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
oc: Las vinhetas son pas creadas pels fichièrs que lo tipe MIME es contengut dins la lista.

en: MATE Color Selection
oc: Seleccion de color MATE

en: _Copy
oc: _Copiar

en: _Close
oc: _Tampar

en: Color selection dialog
oc: Fenèstra de seleccion de color

en: Choose colors from the palette or the screen
oc: Causir colors de la paleta o de l’ecran estant

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
oc: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;paleta;
